NESTLÉ Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. farine\| iACTÉE^I °^lk Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Sert., in Nederland uit gesproken 41 faillissementen tegen 24 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1020 faillissementen tegenover 1206 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Briefport voor militairen! Wegens het misbruik, dat gemaakt werd van den vrijdom van briefport voor militairen, is hierin een belang rijke beperking gebracht. Nu wijst de heer C. Wafelbakker, luitenant-kolo nel der artillerie, te Wormermeer in het Hbl. op het stelsel dat in Frank rijk wordt toegepast en dat zijns in ziens ook hier wel ingevoerd kon wor- deD. Daar wordt aan elk militair een zeker aantal zegels van 10 en 20 cen times verstrekt, overdrukt met F. M. (Franchise Militaire), bijv. 6 per maand Zij moeten hun correspondentie met de zegels frankeeren. Geven wij aan elk man 6 zegels per maand, met eenige letters bijv. V. B. overdrukt, dan is men uit het geknoei. Tot heden werd door den Keu ringsdienst Afd. vischverkoop, ruim 9000 halve K.G. goedkoope viscb ver strekt, tegen inkoopsprijzen. Eiken Dinsdag en Vrijdagmorgen vanaf 8 uur v.m. is dit goedkoope volksvoedsel bij uitnemendheid, aan het Laboratorium, Groenmarkt, voor iedeteen verkrijgbaar. Vanaf Dinsdag 28 Sept. wordt be halve schelvisch en schol ook makreel verkrijgbaar gesteld, terwijl naar alle waarschijnlijkheid Vrijdag 1 October een aanvang zal worden gemaakt met den verkoop van poon en kleine kabel jauw, uitstekende vischsoorten, die helaas in Amersfoort nog veel te weinig bekend zijn. Ter vergelijking van de voedings waarde van eenige vischsoorten en varkens- en rundvleescb, diene navol gende tabel Makreel 48 9—23.4% eiwit, 8.8— 16.4% vet, prijs per 'li K.G. f 0.14 f 0.16. Schelvisch 16 918.5% eiwit, 1.3 vet, prijs per 'h K.G. f 0 10— f 0.13. Schol 18.119.4% eiwit, 1.8 2.1% vet, prijs per 'li K.G. f0.10f0.14. Kabeljauw f 18.121.6% eiwit, 0.5% vet, prijs per K.G. fO.10 f 0.14. Haring 18.9% eiwit, 16.8 vet, prijs per 'li K.G. f0.30. Varkensvleesch 20.1% eiwit, 6.3% vet, prijs per K.G. f 0.60. Rundvleesch 18.1422.4% eiwit, 2.85.9vet, prijs per 'li K.G f 0.65. Terwijl viscb dus in voedingswaarde niets achter staat bij varkensvleesch en rundvleesch, is visch, wanneer men 30% verlies rekent voor kop, inge wanden en graten, minstens 23 maal zoo goedkoop als varkensvleesch en rundvleesch. Konden wegens de tijdsomstan digheden verleden jaar de abonne mentsconcerten van het bureau Stoker en Reddingius niet doorgaan, ditmaal hebben eenige Amersfoortsche muziek liefhebbers aandrang geoefend om dezen winter het weer eens te pro- beeren. Gezien de namen der artisten, welke de directie thans aankondigt, kunnen we niet anders verwachten dan dat de poging volkomen slagen kan. Want alle Amersfoortsche muziekvrienden zullen stellig van de gelegenheid willen profiteeren om deze buitengewone kunstenaars eens te hooren. Het eerste abonnementsconcert zal reeds in October gegeven worden door Miss Wadna Keil, beroemde Spaansche violiste, leerlinge van Carl Flesch, aan het klavier onze zeer begaafde landgenoote mevr. van Lunteren Hanssen. In November het tweede concert: Louis Closson, pianist uit Parijs, met buitengewoon programma als Appas- sionata Beethoven, 42e Rhapsodie Liszt. Het December-concert zal een Lie- derenavond zijn van de bekoorlijke zangeres Meta Reidel, sopraan, ge accompagneerd door mevr. Van Lun terenHanssen. Het laatste concert, in Januari, zal ons het genot verschaffen van den bekenden violist Alex Schmuller, aan den vleugel M. v. Gooi. De muziek-vereeniging «Harmo nie» zal hedenavond van 7 tot 9 uur een concert geven in de tent op het Plantsoen en daarbij onderstaand pro gramma ten gehoore brengen 1. Salut au drapeau, marsch, Victor Maillv. 2. Lea bourgeois de Calais, ouverture, F. Mourgen. 3. Flots du Danube, valse, J. Ivanovici. 4. La Dame blanche, fantaisie, Boïeldieu. 5. Krommenic's Industrie, marsch, M. Lieutwant. 0. Rose des Alpcs.redowa, solo 2 pistons, F.Ercke. 7. Souvenir de Mettet, galop, Aug. Tack. 8. Ballet-fantaisie, L. Montagne. 9. Finale, marsch. Het verslag van de gisteren avond gehouden Raadsvergadering wordt in het eerstvolgend nummer opgenomen. Ter kaasmarkt van Maandag 27 Sept.j.l. werden aangevoerd 50 wagens, waarop 6000 K.G. kaas. De prijs liep van f53.tot f56.50 per 50 K.G. De handel was redelijk. Ernstig vliegongeluk. Men meldde Maandagmiddag uit Groenekan aan het »Utr. Dagbl.« Hedenmiddag dteef boven De Bilt een vliegmachine, wier bewegingen algemeen de aandacht trokken. Het vliegtuig schommelde voortdurend op en neer en het was duidelijk, dat er aan het mechaniek iets moest haperen Aan de achterzijde, boven de moter, steeg een blauwe damp opde machine was zóó laag, dat men de vinnen van de schroef kon zien draaien. Af en toe stond de motor stil, even later deed zij weer enkele slagen, om dan opnieuw stil te staan. Het vliegtuig, dat klaarblijkelijk niet meer te be sturen was, dreef van De Bilt naai de richting van de Groenekan; op eens duikelde het gevaarte bijkans loodrecht naar beneden met den kop omlaag. Het was voor de toeschou wers een angstig gezicht; de machine plofte met een doffen smak in een weiland, even achter de hofstede van Dorrenstein. Zij, die het eerst kwamen toegesneld, zagen één militair vlieger onder het vliegtuig liggen, de ander (het waren beiden officieren) hing er ten deele buiten. Eén hunner bleek zwaar ver wond te zijn en bloedde hevig; de ander lag buiten kennis onder de machine. Het was een vreeselijk schouwspel. Van alle kanten uit den omtrek kwam hulp opdagen; het vliegkamp te Soesterberg werd telefonisch ge waarschuwd, eveneens het militair hospitaal te Utrecht. Een der verslaggevers van het blad, die zich direct naar de plaats des onheils begaf, schrijft omtrent het ongeval: Een korporaal, die zich in de buurt van de boerderij bevond toen de vlieg machine kwam aanvliegen, schetste ons, wat h(j gezien heeft, als volgt: Het was ongeveer half 4 toen de tweedekker met de bekende oranjedistincturen in oostelijke richting te zien kwam. Het vliegtuig bevond zich toen boven de bosschen rechts van den Soestdijkschen Straatweg. De motor maakte toen al blijkbaar geluiden, die verrieden, dat de machine niet geheel op orde was. Instee van een regelmatig gegons, was een afwisselend gestoot hoorbaar, waaruit de menschen, die het toestel zagen, afleidden, dat de motor af en toe stil stond, en dan telkens weer aan gezet werd, in plaats van constant, werd er bij korte tusschenpoozen rook uitgelaten. Eindelijk bevond de machine zich op een hoogte van ongeveer 150 Meter boven de weide. Klaaiblijkelijk maakten toen de vliegers aanstalten om een noodlan ding te beproeven. Het toestel zweefde in wijde kringen die geleidelijk samen trokken, boven het weiland. Eén der ooggetuigen, die het cir kelen van de machine uit de verte heeft waargenomen, meende te zien, dat een van de twee inzittenden in het vliegtuig stond, volgens zijn gissing orn iets aan den motor te herstellen. Anderen hadden dit evenwel niet ge zien, maar wél meende een der door ons ondervraagde personen te hebben gezien, dat de vliegmachine telkens, bij kortere of langere tusschenpoozen, de kop weer op hief; blijkbaar be proefden de vliegeniers nog alles, om den tocht op regelmatige wijze voort te zetten. Toen het toestel op deze wijze 4 a 5 tal cirkels had beschreven en het zich ongeveer op een hoogte van 100 Meter bevond, scheen de motor plotseling te weigeren, waardoor de tweedekker loodrecht oa3r beneden schoot en in geweldige vaart neerviel, waarbij de kop in den grond boorde en het ge heels toestel een buiteling maakte. Een geweldige slag werd gehoord, alsof een zware boom geveld werd, terwijl ook vonken te zien waren. Dadelijk snelden verscheidene per sonen die het toestel reeds een tijdlang in zijn bewegingen hadden gevolgd, toe en vonden de inzittenden in be- treurenswaardigen toestand. Ze zaten gedeeltelijk bekneld tusschen de ma- chinedeelen en waren beiden bewuste loos, terwijl bloedende wonden hun gelaat bedekten. Nadat de beide zwaargewonde avia- teurs uit het toestel waren gelicht, werden zij de hofstede binnengedragen, waar dr. Lette van De Bilt, het eerst tegenwoordig was, om de ongelukkigen te verbinden. Het ergst was gewond de 2e luite nant II. Polis, die als waarnemer den eigenlijken vlieger den 2en luit. L. J. Hofstee, had vergezeld. De geneesheer constateerde behalve de kleinere en grootere verwondingen, een ernstige heupfractuur. Luitenant Polis werd kort nadat het eerste verband was gelegd, in bewusteloozen toestand per auto over gebracht naar het militaire hospitaal te Utrecht, en vandaar doorgevoerd naar het St. Antonius-gastbuis. Luitenant Hofstee bleef nog eenigen tijd in de boerderij, waarvandaan men hem te kwart na 5 eveneens naar Utrecht vervoerde. Zijn verwondingen waren minder ernstig, zoodat hij bij oogenblikken het bewustzijn herkreeg. Inmiddels waren ook eenige mili taire artsen en hoogere militairen per auto ter plaatse verschenen. Het toestel was zoo goed als geheel vernield. De vleugels waren gedeelte lijk gescheurd, terwijl de verbinding stangen waren doorgeknakt of ver bogen. De stuurstoel was ten deele ineengedrukt en de schroef voor de helft versplinterd. De cylinders echter waren bij oppervlakkige beschouwing nog geheel gaaf. De aviateurs waren ongeveer 3 uur te Soesterborg opgestegen. Een persoon, die daar de opstijging bijwoonde, vertelde ons, dat kort na elkaar twee vliegtuigen de lucht in gingen. Het eene zette direct koers, terwijl het andere op de omstanders den indruk maakte, dat er iets haperde. Dit vliegtuig is het geweest, dat onder De Bilt is neergevallen. In Duitsche gevangenschap. Men schrijft uit Vlachtwedde aan bet «Nieuwsblad van het Noorden» De beide voorwerkers van de Neder landscbe Heidemaatschappij, die 7 Augustus j.l. door onwetendheid on geveer 500 M. te midden in het heide veld, in het »Hebrechl« alhier over de grens waren gedwaald en toen door de Duitsche militairen zijn meegenomen, zijn teruggekeerd. Een hunner, Van Tiel, heeft ons een en ander daarvan meegedeeld: Hij was niet best te spreken over de behandeling van onze naburen. Ze waren bijna nooit anders genoemd dan Hollandsche zwijnen, varkens en meer van die namen. Van Oude Rhede af waren ze ge boeid naar Ascbendorp geloopen, van daar per spoor naar Papenburg gegaan, waar ze 10 dagen waren opgesloten en vandaar waren ze naar Osnabrück ge leid, waar ze de eerste 4 weken elk afzonderlijk ineen cel waren opgesloten. Den laatsten tijd moesten ze arbeid verrichten, o.a. maaien, steenen sjou wen enz. Het eten was allertreurigst en ze kregen nog niet half genoeg. Voor geld konden ze niets krijgen. Het geld, dat ze bij zich hadden, ruim f 50, wat meest aan de Neder- landsche Heidemaatschappij behoorde, moesten ze afgeven, waarvan ze bij hun vertrek zooveel terug kregen, dat ze in Nederland konden komen. Lichamelijk en geestelijk hebben deze jongelui veel geleden. Ze huiveren als ze in de verte de grens zien of van Duitschland hooren spreken. De ÏOO.OOO. Deze prijs in de Staatsloterij is groo- tendeels te Haarlem gevallen; ver scheidene personen uit de arbeidende klasse hebben er een portie van ge kregen. O.a. heeft een 10-tal werk lieden van de gemeentereiniging op 1/20 lot dit gelukje gehad en ook eenige slagersknechts badden zoo'n voor deeltje. Ons lichaam en onze gezondheid. De invloed van vruchten. Vruchten zijn gezond, vooral ons Nederlandschooft. Appelen, vooral zure, zijn goed voor de maag, maar hebben ook een uitstekenden invloed op de hersenen en op het zenuwstelsel; tal rijke natuurgeneesheeren bevelen ze nuwachtige menschen het eten van veel appelon aan, en men zegt, dat er uitstekende resultaten mee worden bereikt. Napoleon at een appel, wan neer hij een moeilijke kwestie had op te lossen. Beethoven zou een appel gegeten hebben, wanneer hij niet in slaap kon vallen. Ook pruimen kalmeeren zenuw- achtigen. Bovendien heeten zij de spieren te versterken. Een zeer gezonde vrucht is voorts de zoete amandel. Ook de noot is buitengewoon goed. Het Fransche tijd schrift, waaraan wij deze gegevens ont- leenen die wij voorts voor rekening van zijn redactie laten concludeert, dat vooral de wei kers met den geest ooft moeten gaan eten. Zij, die zwaren handenarbeid verrichten, hebben peul vruchten noodig en spek, maar de werkers met het versland, die geen handenaibeid verrichten, kunnen best uitsluitend van amandelen, noten, ba nanen, meloenen, appelen, peren, pi ui- men, kersen en bessen leven. Maximumprijs boter. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de maximumprijs van boter blijft vastge steld op f 1.60 per K.G., f0.80 per 'h K.G. of pond, f0.40 per 'U K.G. of 'li pond. doch voor 'lus K.G. of 1 ons fOlTh berekend mag ivorden. Amersfoort, 24 September 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDW1JCK. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. RECLAME. 0 ln h6t Spaarzaam en zuinig In hot gebruik (KINDERMEEL) In tedere Apotheek of drogisterij voorhanden r> -hét beste Voedingsmiddel Voor Kinderen komen een buiging voor den koning in het Noorden maken. Die teenen banden om den hals zijn het teeken der onvrijheid.'' Ik keerde mij af en vroeg verontwaardigd: „Zijn dat Friezen?" Toen verdween het gezicht. En plotseling stond ik bij den Saksischen hertog van den stam der Angrivariers. Ik was te Enger en wel bij den burcht. Ik zag hertog Warnechin Btaan. Hij stond naast zijn paardenwed, waarin hij juist twee zwarte hengsten liet zwemmen. Hij keek mij aan, maar gaf geen teeken van herkenning. Hij leunde tegen den achthoekigen steen die voor de burchtpoort ligt. Aan zijn linkerhand zag ik dien wonderbaren reuzenbeuk, die dicht bij den grond in zeven stammen zich splitst, welke boven weder bij elkander komen en dan een geweldige kruin vormen. Ik weet, dat die boom staat op de plaats waar in den tijd van Hermann en den slag in het ïeutoburgerwoud, de groote heilige eik stond. Ik wenkte War nechin, maar hij zag mij niet. Ik keerde mij om en zie daar hoor ik een stem die zegt: „Tudinka gaat heen, pas op Radboud." Toen verdween hertog, burcht en reuzenbeuk." Vreemd, vreemd," zei Grimoald, die met ingehouden adem luisterde. „Nietwaar," zei de koning. „Maar nu kwam het derde tafereel. Ik zag een bosch en een beek hier in den omtrek van Medem- blik. Ik hoorde een gegons van stemmen en een geluid van voetstappen alsof duizenden spraken en duizenden heen en weder liepen. Ik zag een menigte hooge geestelijken, prachtig gekleed, sommige met roode opperkleeden en witte mouwen, andere met roode mouwen en witte opperkleederen. Ik hoorde bellen klinken en klokken luiden, een vreemde geur alsof er reukwerk gebrand werd, snoof ik op. Ik zag honderden monniken, het was alsof geheel Ierland was leeggeloopen. Er werden sommige zinnen hardop gezegd, die dan door knapen in koor werden herhaald. Ik zelf liep te midden van al die menschen en zij staarden mij aan; mijn Friezen stonden van verre en keken naar mij alsof zij iets zagen wat hun ongelooflijk voorkwam. Ik was haast niet gekleed, slechts een groot, wit stuk doek omhulde mij. Daar hoorde ik een stem, krachtig en gebiedend. Er moest iemand gedoopt worden en dat scheen ik te zijn. Ik herinnerde mij opeens dat men mij vroeger een verhaal gedaan had van het doopen van Clovis, nu tweehonderd jaar geleden. En dat de bisschop van Reims toen gezegd had„Buig den fleren hals, Sikamber." Ik had er mij altijd boos over gemaakt dat een bis schop zoo tegen een koning der Franken durfde spreken. Toen ik nu die stem hoorde, toornde het in mij„Ik wil niet buigen als Clovis," wilde ik roepen. Dit was dwaas, want die stem had in het geheel niet van Clovis gesproken. Ik had aan Clovis gedacht, dat was alles. Ik deed een vraag en kreeg daarop van die stem een antwoord dat mij als een beleediging van mijn voorvaderen voorkwam. Toen werd ik toornig en weigerde te doen wat men mij vroeg. Plotseling verdween alles, ik werd wakker maar kort daarna viel ik in een gerusten slaap. Lang duurde die echter niet. Ineens was ik in Neustrië, in uw land, Grimoald. Er was een reusachtig leger op de been. Het waren Franken, maar er waren ook een menigte Friezen onder. Zij moesten strijden tegen een vijand, die naderde en die een aantal vaandels had waarop een sikkel van een maan geborduurd was. Die vijand had prachtige paarden, zeldzaam schoone dieren, met fijne kopjes en dunne pooten, o, zulke mooie beesten, mooier nog dan Fcnrir. De meeste vijanden hadden een donkere, bruin achtige kleur; blijkbaar was het volk uit warme landen. De veldheer was prachtig gekleed in kostbare zijden stoffen en had een kunstig bewerkt krom zwaard. De veldheer der Franken was een flink man, met een fier gelaat, en Grimoald, hij geleek op u, hij had dezelfde oogen. Het was of ik hem meer gezien had, het was of ik met hem gestreden had. Ik hoorde zijn naam roepen. Hij heette Karei, dat beteekent kerl, man, nietwaar? Nu hij was een man. Hij versloeg die bruine men schen. Ik dacht: kijk die bruine menschen verslaat hij en nie mand is tegen hem opgewassen, verneem ik, maar zij vergeten dat ik, Radboud, hem eens bij Keulen versloeg." Grimoald keek den koning vragend aan. „Ja," zei deze, „ik begrijp heelemaal niet wat dat beteekent. Zou dat nog moeten gebeuren, zou er een tijd komen dat ik mij met een zekeren Karei, geboren uit uw geslacht, hij geleek op u als een broeder, zou moeten meten Grimoald verviel in gepeins. Hij dacht aan Alpaïde. Indien zij zonen mocht krijgen, zouden zij zijn halfbroeders zijn en konden op hem gelijken. Plotseling stond Grimoald op en wendde zich tot den koning. „Hoogheid," zei hij, „vergeef mij mijn ongeduld, maar het ver langen naar eene ontmoeting met uwe dochter laat mij goen rust meer. Zoudt u haar nu willen doen wekken P"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2