Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. discussie met 11 tegen 7 stemmen ver worpen. Zij komt dus in de volgende vergadering aan de orde. De heer Jorissen wijst er op, dat omstreeks Mei door de R. K. werk liedenvereniging verzocht is of het niet mogelijk is ook de werklieden, die niet in het drieploegenstelsel werken, een vi ije Zaterdagmiddag te verschaffen, betgeen toen door den Raad tot gun stiger tijden is uitgesteld. De voorzitter zegt overweging toe door het College van B. en W. Op een desbetreffende vraag van den heer Oosterveen deelt de voorzitter mede dat de kooper van grond aan de Vlasakkers met de bedongen prijs van f2per M\ genoegen neemt, onder voorbehoud dat de Raad de aan te bieden teekening der garage goedkeurt. Deze teekening is echter door het Dag. Bestuur nog niet ontvangen. De heer Hofland bracht daarop met zijn bekende breedsprakigheid de zaak Van Gmkelt nog eens weer op het tapijt, hetgeen aanleiding gaf tot een onverkwikke lijke discussie, waarna de voorzitter de vergadering sloot. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagochtend om 10 uur een godsdienstoefening gehouden voor jon gelieden van 10 tot 16 jaar en des avonds om 7 uur de gewone dienst voor de gemeente, beide onder voor gaan van ds. Hooykaas. In de Doopsgezinde kerk zal voor gaan ds. J. Wuite, uit Leiden. Prof. dr. J. Ridderbos, van de Theo logische school te Kampen, hoopt hier Zondagochtend voor te gaan in de Gereformde kerk aan den Zuidsingel en des avonds in die aan de Lange- gracht. De heer W. J. Fortuyn Droog- leever, candidaat-notaris alhier, is be noemd tot notaris te Utrecht. Tot reserve 2e luitenant bij hun tegenwoordig korps zijn o.a. bevorderd de vaandrigs A. G. J. Ellinkhuizen, P. Huijssoon, H. Huisman en W. van der Vegt, allen van het 5e regiment infanterie, en P. Rutgers, W. J. H. Jansen en M. T. Alkema, van het 16e regiment. Bij Kon. Besl. is aan Kapitein P. H. J. Nefkens lid van het vrijwil lig militair automobielkorps, wegens gezondheidsredenen eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking bij genoemd korps. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is de heer A. J. A. Prange aangewezen als candidaat Indisch amb tenaar. Drie Abonnenients-Concerten. Concertbureau Hans Augustin. Teneinde ook de muziekliefhebbers te Amersfoort in de gelegenheid te stellen, meer geregeld van de meest voortreffelijke uitingen der muziek, zoowel op solistisch als op kamer- muziek-gebied te genieten, en zulks door de meest beroemde kunstenaars van onzen lijd, heeft het Concert bureau Hans Augustin besloten drie Abonnements-concerten te organisee- ren, welke plaats zullen hebben in Amicitia. Het eerste concert, Donderdag 11 November, zal een Piano-avond zijn, te geven door dé in ons land zoo buitengewoon beminde pianiste Myra Hess, wier fijne kunst zich overigens ook te Amersfoort reeds zoo vele vrienden verwierf. Het tweede concert, Donderdag 13 Januari, zal aan de meest intieme uiting der muzikale kunst, de zoo genaamde kamermuziek gewijd zijn. Het voortreffelijke Hollandsch strijk kwartet HLeydensdorff le Viool, Bram Mendels 2e Viool, Cor Hint Alt, Thomas Canivez Violoncel), welks leden het Concertgebouw-Orkest heb ben verlaten, ten einde zich als eerste Nederlandsche ensemble, uitsluitend aan het kwartetspel te kunnen wijden, zoodat ons land zich thans in een kwartet verheugen kan, dat in eere genoemd mag worden naast de be roemde buitenlandsche ensembles, zal op dezen avond een prachtig programma ten gehoore brengen, bestaande uit kwartetten van Mozart, Beethoven en Dvorak. Het derde concert, Donderdag 9 Maart, is een extra-verrassingeen Liederen-Avond van de ook in ons land zoo buitengewoon gevierde zan geres Jlona Durigo, met Evert Cor- nelis aan den Vleugel. Ten einde een ieder in de gelegen heid te stellen deze belangrijke con certen bij te wonen, is de abonnements prijs voor de drie avonden bepaald op slechts f3. De diploma's zijn niet persoonlijk. Daar het te voorzien is, dat deze avonden zich in een groote belang stelling zullen mogen verheugen, ver dient hetaanbevelingzichdesgewenscht voor abonnementen spoedig aan te melden bij den heer Louis Klein, Pianohandel, Utrechlscheslraat 3. Voor zoover nog voorhanden, zullen afzonderlijke kaarten alleen tegen aan merkelijk verhoogden prijs beschikbaar gesteld worden. De Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel* komt Dinsdag 5 October een voorstelling geven in de schouwburgzaal van de Sociëteit »Amicitia«. Opgevoerd wordt »Een Faillisse ment», tooneelspel in 4 bedrijven van Bjornston Bjornsterne. Zooals mag verondersteld worden weet men dat dit stuk alom groot succes heeft omdat de toestanden, hier vertoond, met meesterschap beschre ven zijn. Daarenboven wordt het stuk gespeeld door artisten als Louis Bouwmeester, Jan C. de Vos, mevrouw Holtrop van Gelder, Rika Hopper, Emma Morel, Jac. Reule e.a., zoodat men mag ver klaren dat het een eerste rangs op voering zal zijn. Donderdagavond te half 5 hield de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs een openbare ver gadering ten Stadhuize onder voor zitterschap van den heer Van Weezei Errens. Aanwezig mevrouw Toxopeüs en de heeren v. Wijland, Thien, Kerkhof, v. d. Hengel, Verhoed, van Dijk en de voorzitter. Op de publieke tribune zaten nog een viertal belangstellende heeren. De voorzitter opende de ver gadering en sprak een hartelijk woord van welkom tot het jongste lid, den heer v. Dijk, en hoopte, dat hij vele jaren in het belang van het Lager Onderwijs mocht werkzaam zijn. IngekomenEen schrijven van mevr. Toxopeüs, meldende dat zij door drukke bezigheden haar functie van secre taresse niet langer kan waarnemen. Dan waren nog ingekomen berichten van verlof en van tijdelijke benoemin gen, benevens de notulen van een schoolvergadering van school D. Aan de orde verkiezing van een voorzitter. Gekozen de beer Van Weezei Errens, die de functie aanneemt. Hierna werd de heer Thien tot secretaris ver kozen, dis verklaarde de benoeming aan te nemen. De penningmeester, de heer Wijland, brengt nu verslag uit. De bezitting bedraagt f 147,54'. Met een woord van dank voor het nauwkeurig beheer werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. Besloten werd, dat de heer v. Dijk in de sub. commissie de plaats van den heer Lankamp zou vervullen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Aanstaande Maandag 4 October zal de Amersfoortsche Muziekvereni ging, directeur den beer A. L. Maas (onder leiding van de heer A. v. d. Branden) haar 8ste uitvoering geven in dit seizoen, in hel plantsoen. Aan vang 8 uur. Programma: 1. Marsch. Souvenir deZevenhuizen. 2. Ouverture: Velleda. 3. Wals: Suspinal. 4. Potpouri: Le Trouvére. 5. Volks( school)liederen uituKunje nog zingen, zing dan mee!« No. 19. Wilt heden nu treden. No. 20. Hou en trouw. No. 21. Kroningslied. Pauze. 6. Marsch. Le5i-eme. Marsch Militaire Beige a grand effet. 7. Fantaisie. Fête d'Automme. 8. Wals: Loin du Pays Natal. 9. Carackterstück: Dans la Forge. 10. Marsch: Finale. Met ingang van 1 October is in werking getreden eene nieuwe uit gave van het Nederlandsch Spoorweg tarief voor het vervoer van Bestel- goederen; behalve aanvullingen en andere wijzigingen, bevat deze uitgave eene nieuwe regeling voor de bevrach ting van »Geld en Geldswaarden". Op denzelfden datum worden tevens ingevoerd nieuwe (gewijzigde) adres kaart-formulieren, waarvan de oranje kleurige gebruikt moet worden voor zendingen bestelgoed, bezwaard met remboursement, voor zendingen met aangifte van waarde, of geldelijk be lang bij tijdige levering en voor geld en geldswaarden. De thans in gebruik zijnde oranje kleurige adreskaarten, komen op ge noemden datum te vervallen, terwijl de groene adreskaarten geldig blijven tot 1 Januari 1916, deze laatste even wel alleen voor zendingen, niet be zwaard met remboursement. Gedurende 6 maanden na 1 Januari 1916, kunnen de oude formulieren aan de stations en aan de kantoren van Van Gend Loos worden inge ruild tegen nieuwe; de oranjekleurige adreskaarten kunnen reeds vanaf 1 October worden ingeruild. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 25 tot en met 30 September. Geboren: Nicolaas, z. van Aart van Zoeren en Wijmpje van den Brink Klaas, z. van Nicolaas Torenstra en Maria Collet. Jacoba, d. van Albert Bakkenes en Wijmpje van Vos- kuijlen. Catbarinus Marius, z. van Johannes Gerardus Haas en Catharina Maria de Rijk. Johanna Geertruida, d. van Lambertus Willebrordus van der Mast en Hendrika Wilhelmina Pot. Frederik Antoon, z. van Matthijs Theodoor Louwerens en Jo hanna van der Velden. Ada Johanna, d. van Johannes Philippus Wensink en Jannetje van den Brink. Clément Charles Ludolpb, z. van Camille van de Voorde en Clémentine Jeanne Chris tine Landen. Gerrit Jan, z. van Frederik van den Hoven en Elisabeth Joanna Hendrika van Wandelen. Antoon Peter, z. van Bernardus van Bekkum en Grietje Zeggelaar. Marius Wilhelmus Joban,z. van Joban Adrianus Franciscus van Geelkerken en Maria Jansen. OndertrouwdWiefske Kok en Grietje Lubberseu. Gerrit van Apel doorn en Catrina van den Hoek. Hendrikus Sas en Johanna Velthuysen. Gehuwd: Paulus Noest en Johanna Krakau. Peter van de Velden en Anna Michon. Hermanus Willem Gordijn en Jacoba Johanna Antonia Hillegonda van Heerde. Cornelis Gerardus van de Burgt en Jitsche van Andel. OverledenJohanna Gerdina Ruijer, 2 md. Mathilda Cornelia Voet, 8 mod. Dina van Koot, 89 jr., wed. Cornelis Bolleman. Anthonius Lambertus Mol, 51 jr., echt. van Cor nelia Meijer. Nelleije van de Kooij, 10 md. Casper Adrianus Scheerder, 9 md. Amoldus van Doornik 22 jr ongeh. Bartbolomeus van Munster. 79 jr., echtg. van Mietje Kraan. Anthonius Cornelis Geitenbeek 3 md. Hendrikus van Beek, 56 jr. echtg. van Johanna Smit. Leusden, van 24 September tot 1 October 1915 Geboren Cornelis Gijsberthus, zoon van Cornelis Onderdelinden en Maria Margaretha van Platerineen. Aartje, dochter van Johannes Hermanus van Velthuysen en Diliane Elsina Koene. Adiianus Gerardus, zoon van Adri anus Anthonius Kuijer en Gerarda van de Pol. Janna, dochter van Erris van Voskuilen on Maatje Hen drika Hartboorn. Johannes, zoon van Hendrik van 't Hoog en Geer truida Zwieserijn. Ondertrouwd: Rijk van Westerlaak en Christina den Ouden. Overleden: Adriana Maria van der Spaa, oud 2 jaar. Dirk Boerssen, oud 11 jaar. Woudenberg. GeborenJan Jacob, zoon van Jan Dirk van Raai en Evertje Hooijer. Adriana, dochter van Hendrik van den Berg en Rijntje Pater. Ondertrouwd Hendrikus Honders, 24 jaren en Johanna Kotten, 21 jaren. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis dat de begrooting der plaat selijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1916 door hen aan den Raad is aangeboden en van af heden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd, zoomede, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, den 25 September 1915. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 Oct. 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen 12.a fG.Peren f 2.C0 a f 7.Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. .'2.70 a f3. Hoendereieren 18.a f9.p. 100 st. Bruine eieren f9.a f9.85 per 100 st. Boter l 1 GO a f 1 60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen fl.25af 2.Kuikens f 1,75 a f2.60 Piep kuikens f0.50 a fl.Ganzen f O.a f0..Eenden f0.90 a fl.25 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f0.00 a f0.Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f0.80 a f 1.50 Duiven f0.5(Jaf0 60 paar Magere varkens f35.— a f 50. Varkens export f 0.a f0Zeugen f60.a f160. Biggen f 16 a i 25 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a /000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f Ua f 000. Kalveren ff 00.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 350 heet. Appelen. 100 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 60000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 40 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 40 zeugen. 0 kalf. Op de centrale eier?eiling der V. P. N. werden Vrijdag 1 Oct. aan gevoerd 33123 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f8 10 tot f9 50. Eendeneieren f8.00 tot f8.40. Kalkoeneieren f 10. Jonge hanen golden f 0.59 tot f 0.71, kippen f 0.45. tot f 0.57, oude hanen f 0 45 tot f 0.48, eenden f 0.45 per kilo. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—1 Vj en des avonds van 6'A—71/* ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—lVi ure. Ingeschreven waren op 30 Sept. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 9 naaister. 1 boekbinder. 6 schilder. 8 grondwerker. 7 sjouwer. 2 handelsreiziger. 5 stucadoor. 2 kantoorbediende. 1 timmerman. 1 kleermaker. tuinman. 20 los werkman. 1 veldarbeider. 2 chauffeur. 2 voerman. 2 concierge. 3 werkster. 8 metselaar. 1 winkelbediende. 1 montagewerker. 23 wever. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 2 meubelmaker. 1 molenaar. 2 molenmaker. 1 smid. 1 steenhouwer. 1 suikerwerker. 1 raamzager. 8 timmerman. 1 winkelbediend#. 1 zwikker. 1 banketbakker. 1 bouwknecht. 1 cbocoladebewerk. 1 dagmeisje. 1 kapper. 2 koetsiers. 1 kruideniersbed. 1 hoefsmid. 1 loopjongen.' 1 magazijnknecht. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Vergiftiging van het bloed. Er is geen verontschuldiging voor, als gig er self aanleiding toe geeft. Overvloed van urinezuur in het bloed is een kwaad ding. Bij sommige rnenschen vormt zich tweemaal zooveel urinezuur als bij anderen. Het ontstaat gedeeltelijk uit vleesch en andere sterke voeding, gedeeltelijk uit weefsels van het lichaam bij inspanning. Slachtoffers van urinezuur zijn rheumatisch, zenuwachtig, slecht gehumeurd, achterdochtig, lijden aan hoofdpijn, zijn soms duizelig of worden ge kweld door plotselinge, vreemde pijn. Zij worden te spoedig oud en na verloop van tijd ontwikkelen zich hartkwalen, niergruis, verharding der aderen waterzucht of de noodlottige Bright's ziekte (chro nische nierontsteking). Neemt uw maatregelen bij het eerste teeken van urinezuur-kwalen, want urinezuur is liet kwaad aardigste vergift, dat aan de wetenschap bekend is. Eet weinig vieesch en niet te veel van hetzelfde voedsel. Drikt melk en water. Neemt voldoende lichaamsoefening en rust, en slaapt meer. Gebruikt Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de verzwakte nieren te herstellen en verschaft aan deze organen de noodige hulp om hen in staat te stellen het urinezuur uit het bloed te filtreeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verwijderen liet urinezuur en andere nieraiften, de gewone oorzaak van niersteen, blaasontsteking en rheumatiek, en zij helpen het opgehoopte water bij waterzucht af te voeren. Dit geneesmiddel werkt alleen op de nieren en blaas. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 37 Toen Ludigmans hoorigen en lijfeigenen reeds lang ter rust waren gegaan en hij alleen op was met de oude Arlinde, een bloedverwante, die sedert den dood zijner vrouw de bestiering zijner huishouding op zich had genomen, had Gozewijn te kennen gegeven dat hij nog eens een kijkje op de woeste zee wilde nemen. Arlinde had een zwakke tegenwerping gemaakt en zij betreurde het dat Gozewijns eenige dochter de achttienjarige Tetburga dien avond niet op de hoeve was, want die zou zeker getracht hebben haar vader van dit plan terug te brengen. Tetburga was echter sedert een paar dagen bij een moei te Harlem en zou eerst morgen terugkomen. Arlinde vond het iets bijzonder ge waagds bij zulk weder langs het strand te loopen. Hoe woest sloegen dan de golven niet tegen de duinen plotseling de gevaar lijkste wendingen aannemende waardoor, zonder buitengewone voor zichtigheid, een ongeluk lang niet tot de onmogelijkheden behoorde. Daarbij kwam dat het zoo nn en dan onweerde en bij onweer gevoelde Arlinde zich nooit op haar gemak. Gozewijn had zich weinig aan haar tegenwerpingen gestoord en was naar het strand gegaan. Naar het strand is eigenlijk het woord niet, want nauwelijks was hij tusechen de inzakking der beide duinen gekomen of de wind sloeg hem met zulk een kracht in het gelaat, wierp zulk een overvloed van zeewater en kleine schelpen tegen hem aan, benam hem zoodanig den adem dat hij zich de handen voor de oogen hield, het hoofd van den wind afwendde en een oogenblik bleef staan. Juist evenwel op dit oogenblik doorkliefde een bliksemstraal het pikzwarte gordijn dat daar in het Westen hing en Ludigman meende iets te zien dat hem een kreet van verbazing en schrik ontlokte. Op een der hooggekuifde, schuimende golven meende hij een donker voorwerp, een kogge te zien, welke met de baren worstelde en hoog opgeworpen werd. Half verschool Ludigman zich achter den vooruitstekenden kant van het duin en keek scherp uit wachtende op een volgenden bliksemstraal welke hem een oogenblik uitzicht op de woedende zee zou geven. Die blik semstraal kwam, maar hoe vlug Gozewijn ook zijn blikken over de groote zeeviakte liet glijden, hij zag niets meer. „Yreemd," mompoldo hij, „ik meende het toch zoo duidelijk te zien." Hij wachtte nog een oogenblik, hij trotseerde regen, fijn duinzand en de kleine schelpen welke hem in het gelaat werden geworpen en wilde juist zich omwenden ten einde naar de hoeve terug te keeren toen een nieuwe bliksemstraal den ge- heelen westelijken hemel verlichtte. Geen kogge te zien, maar daar links van hem op een afstand van nog geen veertig voet daar dreef iets met groote snelheid naar de duinen. Ludigman begreep dadelijk dat het een mensch of dier moest wezen. Kalm doch met groot verlangen wachtte hij een volgenden straal af. Die kwam en Gozewijn zijn oogen links wendende, zag een zwart voorwerp van menschelijken vorm tegen een duin aan gedrukt. Nu was zijn besluit genomen. Hier kwam het aan op vlug handelen. Op handen en voeten kroop hij om den voorkant van het duin en liep toen met den rug naar de zee gekeerd, welke het geheele strand overstroomd had en tot aan den duin voet stond naar de plaats, waar hij meende het voorwerp te hebben gezien. Toen hij rond speurde, kwam een bliksemstraal hem te hulp. Ludigman zag vlak voor zich het doodsbleeke gelaat van een man. Het was een akelig schouwspel maar Ludigman was niet spoe dig vervaard. Hij stak beide handen uit en greep den drenkeling onder de armen. Hij hief hem op en met inspanning van alle krachten sleepte hij hem langs het duin naar de inzakking. Hier tilde hij hem met zijn reuzenkracht op als was hij een veertje en droeg hem op beide armen snel naar de hoeve. Hij liep Arlinde, die in de deur angstig op hem stond te wachten, bijna omver en legde den drenkeling op een der groote banken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2