BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. Advertentiën. al heeft Roemenië zijn slag geslagen door op het laatste oogenblik in te grijpen. De Roemeensche sympathieën zijn beslist Russisch en mochten de Russen een flinke overwinning behalen, allicht, dat Roemenië dan hun zijde zou kiezen. Het is dus niet zonder beteekenis voorden Balkan, dat de Russen in de buurt van Oost-Galicië en het Bessa- rabische front nieuwe versterkingen samentrekken, in hoofdzaak Donsche kozakken. Natuurlijk geven ook de centralen hun pogingen om Roemenië te bewer ken nog niet op. Prins Hohenlohe is weer voor eenige dagen in Boekarest aangekomen. Geen geestdrift voor den oorlog in Bulgarije. De correspondent van de Corriere della Sera te Boekarest heeft zijn in drukken weergegeven van zijn reis, die 24 uur duurde, van Sofia naar Roestsjoek. Aan alle stations zag hij troepen reservisten van alle leeftijden tot vijftig jaar. In scherpe tegenstel ling met de geestdrift, die hij gedu rende de mobilisatie tegen TurKije heeft waargenomen, toen de troepen uittrokken, omhangen met bloemen en begroet door het daverend gejuich en het zielverheffend gezang van de bevolking, vond hij, dat de geest thans gedrukt was. Hij schrijft, getuige te zijn geweest van nauwelijks verborgen ontevredenheid onder de Bulgaarsche boeren, naar aanleiding van de oproe ping om onder de wapenen te komen. De massa van het volk, schrijft de correspondent, heeft niet den min sten lust om te vechten. Kitchener zal mannetjes halen, wanneer ze niet uit zichzelf komen. In een rede te Manchester zeide de heer Fox, dat lord Kitchener bij zijn interview met de arbeidersafgevaar digden gezegd heeft: »Er bestaat geen reden voor pessimisme. Geef mij de mannen en de munitie, die ik vraag, en ik garandeer met mijn persoonlijke reputatie, dat wij den oorlog in han den hebben. Ik weet hoeveel mannen ik noodig heb en ook hoeveel muni tie ik behoef. Ik heb de namen van die mannen en bun adressen en in dien zij niet komen, zal ik middelen vinden om ze te balen." Kon, Nationaal Steuncomité. Blijkens de 57e lijst is van 12 tot en met 18 September aan ingekomen bij dragen door het Kon. Nat. Steuncomité ontvangen een bedrag van f613137.49 makende met de bedragen der vorige lijsten een totaal aan bedragingen en toezeggingen van f 2.981.413 72Vi. Onze duikbooten. Een verslaggever vao de «Telegraaf» maakt met Louis Raemaekers en een paar vreemde journalisten een auto tochtje langs de zuidgrens van ons land. Hij vertelt van een ontmoeting op een tnestigen tocht naar Zeeuwsch Vlaan deren dBij bet oversteken naar Breskens zagen wij plotseling een Nederland- scben onderzeeër opduiken en in vlie gende vaart, den kop boven water en met een langen staart van lillend en spattend schuim, een halven kring trekken rond onze boot, op het woelige grauwe watervlak. Dat gaf ons even de sensatie, in volle zee te zijn en door een Duitsche »U»-bootte worden aan gehouden. Dat zouden onze Nederlandsche onderwaterjantjes dus óók wel kunnen, als het ooit eens moest noodig zijn «Bravo! Mais ilssontépatants! jubelde onze Fransche collega, toen de duikboot fier de Nederlandsche vlag vertoonde. «Splendid mompelde de Engelsch- man zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. Het gaat met het smokkelen aan de grenzen van Noord-Brabant thans zoover, dat de landbouwers en fabri kanten hun personeel zien verdwijnen van hun hoeven en fabrieken. Vooral voor den landbouw is dit momenteel hoogst bedenkelijk daar op veel plaat sen het delven en vervoeren van beet wortelen honderden handen vraagt. Op de vraag van den landbouwer waarom zij niet evenals vroeger bereid zijn tégen een goed dagloon te arbeiden, is bij allen bet antwoord eenvoudig kunt gij, baas, ons betalen wat wij op een middagscbaft of des avonds in één uur verdienen Hoeveel bedraagt dan wel je ver dienste? Minstens tien gulden daags en per hoofd De afd. Amersfoort van den Ned. Protestantenbond zal Dinsdag 12 Oct. des avonds 8 uur in de groote zaal van «Amicitia» haar tienjarig bestaan herdenken met bet navolgend pro gramma: 1. Openingswoord door den Voorzitter Dr. H. J. Toxopeüs. 2. Da meszangkoor. 3. Ds. I. Hooykaas: «Korte terugblikt. 4. Vioolmuziek met orgelbegeleiding. 5-Ds. G. Westmijse, beroepen predikant te Wildervank: »Met Troffel en Zwaardt. 6. Dames zangkoor. 7. Slotwoord door den Voor zitter. 8. Gemeenschappelijk gezang: het Lutherlied. Den tekst der liederen ontvangt men aan den ingang der zaal gratis. Bij de a.s. Winterdienstregeling der Spoorwegen zal des nachts te 12.10 een trein van het Centraal Station te Amsterdam naar hier vertrekken. Wij maken onze lezers opmerk zaam op de in dit nummer voorkomende annonce betrefiende den Tuinbouw- wintercursus en die van een cursus in groen ten teel t der Tuin bouw vereen iging «Amersfoort». Na langdurige ongesteldheid over leed j I. Woensdag 6 October Dr. J. H. Moll, van Juni 1886 tot Januari 1914 Rector van het Gymnasium alhier. Muntte hij uit door geestesgaven, niet minder groot waren zijne gaven van bart.Grootisdeschaar van mannen die in dankbare herinnering zijn dege lijk bezielend onderwijs herdenken. Hield hij er al niet van zich in bet openbaar te bewegen, in stilte wel te doen was zijn lust. De Regeering er kende zijne verdiensten door hem bet officierskruis der Oranje-Nassauorde te verleenen. De Belgische Universiteit alhier wordt opgeheven. De studenten gaan naar Utrecht, Delft en Wageningen. «Quick» speelt morgen op Birk- hoven» tegen «H. V. C.« voor de com petitie. Sedert eenige dagen wordt door de politie een hoogst nuttige maatregel toegepast, n.l. bet aan de voetgangers geven van het bevel om rechts te hou den. Bij het tegenwoordig zeer drukke verkeer op de Langestraat zal menig een deze maatregel toejuichen. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Oct. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Hoewel er een groote overvloed van wilde konijnen is, zijn deze tbans ontzettend duur. Er wordt gebruik gemaakt van de hooge vleeschprijzeri, om veel geld voor het wild te krijgen. Van visscliers, die rijk worden. Uit Katwijk a/Zee wordt aan den Rolt. geschreven: Met de haringvisscherij gaat het in deze dagen buitengewoon naar wensch. In de laatste twee weken ongeveer kwamen 80 schepen binnen. De doorsnee-besomming van de vangst bedroeg 15 a 16000 gld. Daar een ton haring thans de waarde vertegen woordigt van ruim f 40, ligt het voor de hand, dat ruime vangst een heel kapitaal opbrengt. Van de firma D. Haasnoot besomde het in 't begin der week binnengekomen schip hetenorme bedrag van f 22.500. Blijven de resultaten verder op gelijke hoogte dan zal 1915 in het geschiedboek der visscheiij eenmaal met gulden letter geschreven staan. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 1 tot en met 8 October. Geboren: Willem, z. van Albertus van Nimwegen en Adriana van der Geld. Elzelina, d. van Gerardus ten Hoove en Metje van den Hoek. Louis, z. van André Nijs en Octavia van Essc'oe. Gabrielle Roumanie Franfoise, d. van Aritoine Broese en Virginie Marie Koekoex. Barbara Anna, d. van Peel Walet en Sophia Poort. Hermannes, z. van Hille- brand Thijs en Anna Cozijnsen. Anton Marie, z. van Johannes Schot en Jitske Martjen Oebela van der Veer. Buiten huwelijk geboren kind van bet mannelijk geslacht. Beiendina Albartba, d. van Christiaan van Vel- zen en Magretha Catharina Gossé. Berendina Jacoba Hendrika, d. van Dirk van Wijngaarden en Jacoba Hen drika Hogenkamp. Gijsbertus Her- manus Gerardus, z. van Hendrikus Lambrecbts en Willemijntje Overeem. Ondertrouwd Hendrik Willem Blue- mink en Johanna Kommer. Arie Ouwerkerk en Wilhelmina Gouw. Rik van Bedum en Cornelia Johanna Berdina Boomhouwer. Gehuwd :FranciscusCornelius Augus- tinus Boermans en Cornelia Maria Thien. Wilhelmus Johannes Jaco bus Cornelisse en Elisabeth Agnes Meijvogel. Andreas Eduardus Mor tens en Maria Bernardina Horemans. Louis de Backer en Elisabeth Heijndels. Overleden: Arie Maik, 7 md. Fiederika van Dijk 77 jr., echtg. van Jacobus Berg. Johanna van de Vlasakker, 14 md. Levenloos aan gegeven kind van het mannelijk ge slacht. Antonius Johannes Bros- buis, 23 jr., ongeh. dr. Johan Hen drik Moll, 67 jr., echtg. van Petro- nella Arnolda Louisa Maria Coniuck Westenberg. Nicolaas Bakker, 88 jr., wedn. van Grietje van Putten. Leusden, Van 1—8 October 1915. Geboren: Johannes, zoon van Hen drik van 't Hoog en Geei truida Zwie- serijn. Hendrik Cornelis, zoon van Marinus Ipenburg en Berendina van 't Hof. Godefrida Josephina, doch ter van Godefridus Josephus Paan akker en Elisabeth Antonia Muller. Cornells Johannes, zoon van Hen drik van den Koedijk en Cornelia van de Logt. Ondertrouwd: Jurrie Frederik Wal- poott en Hanna Geertruida van Beek. OverledenJansje de Vries, oud 9 weken. Neeltje van Schalm, oud 4 maanden. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan particulie ren toebeboorende beplantingen over de openbare wegen niet lager dan 3 M. uit den grondslag mogen hangen en bet licht der lantaarns over de straat niet mogen onderscheppen. Beplantingen, die op bovenbedoelde wijze het openbaar verkeer of de straatverlichting bemoeilijken, moeten binnen 14 dagen na heden door de betrokken eigenaren verwijderd zijn. Amersfoort, 6 October 1915. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. MARK'l'RbRIOHT. AMERSFOORT, 8 Oct. 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen f2.50 a f6.Peren f 2.5Ü a f 7.Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. .'2.70 a f3.— Hoendereieren 1 8 50 a 19.p. 100 st. Bruine eieren 19.a f9.75 per 100 st. Boter fl.65 a f165 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.80 él f2Kuikens f 1,75 a f2 50 Piep kuikens f0 70 a fl.25 Ganzen fO. a f0..Eenden f 0.90 a f 1.30 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen fl.50 a f2.25 Wilde kouynen f 0 00 a f 0.00 Tamme f 1.00 a f 1 80 Duiven f 0.50 a f0 60 paar Magere varkens f25. - a f 45. Varkens export f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 130. Biggen f 15 a f 24 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— k 000.—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.k f 000.— Pinkstieren f a f 000. Kalveren fk f 00.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 400 heet. Appelen. 100 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 150 heet. Zandaardappelen, 50000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 200 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 60 magere varkens Varkens voor eiportslagerij 350 biggen 40 zeugen. 1 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 1 Oct. aan gevoerd 25057 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f8 60 tot f9.60. Eendeneieren f8.35 tot f8.75. Kalkoeneieren f 11. Jonge hanen golden f 0.80, kippen f0.35 tot f 0.61, oude hanen f 0.42 per kilo. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 3—l'/i en des avonds van 6*/a 7'/* ure Op Zaterdag alleen van des v.m. 3-1'/» ure. Ingeschreven waren op 7 Oct. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 10 naaister. 1 dienstbode. 8 schilder. 20 grondwerker. 10 sjouwer. 2 handelsreiziger. 4 stucadoor. 1 kantoorbediende. 1 straatmaker. 1 kleermaker. 6 tuinman. 1 loopknecht. 2 veldarbeider. 25 los werkman. 2 voerman. 2 chauffeur. 4 werkster. 2 concierge. 25 wever. 4 metselaar. 2 winkelbediende. 1 montagewerker. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 3 1 5 1 1 1 2 2 bakkers. boekhouder. boerenknechts. kantoorbediende. kuiper. loopjongen. magazijnknechts. meubelmakers. molenaars. molenmakers. 2 monteurs. 1 plateelschilder. 4 schoenmakers. 2 slagers. 5 smid. 1 steenhouwer. 40 timmerlieden. 1 wagenmaker. 2 winkelbediend*. 2 ijzerdraaiers. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Gij kunt er door zijn aangetast zonder het te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de patiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms een waar schuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs hebt en voorbijgaand), troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoo dpijn, duizeligheid, moeite bij bukken, opzwelling der voeten en een algemeen onwelzijn verschijnselen, dié men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer ver schijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pil'en herstellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdrijven bet urinezuur de groote oorzaak van rheuinatiek, jicht, ischias, nier steen enz. en eveneens het overtollige water, dat waterzucht veroorzaakt. 2ij kunnen zonder gevaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster'» Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 29 Tot onze diepe droef heid overleed heden na lang durig lij'den, in den ouder dom van 67 jaar, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader Dr. JOHAN HENDRIK M0LL, Oud-Rector van het Gymnasium, Officier in ie Orde van Oranje- Nassau. L. Moix—Conisck Westenberg. Amsterdam, Mr. H. M. Moll. I F. A. B. A. Andbé de j. I la PorteMoll. BaarnMr. L. L. F. Andbé i de la pobtb. I J. C. Vis—Moll. I Mr. Dr. W. P. Vis. L. C. Sinnige—Moll. Rotterdam, J Dr_ L R SlNHI0I. en Kleinkindeeen. Amersfoort,6 October 1915. Haarlem, te onderwerpen. Dat is jammer, want het is dikwijls zeer nood zakelijk. Ik denk, dat ik het op Sicco ook zal toepassen. Ik meen de kunst nogal goed te verstaan." „Nu," hervatte de abt lachend, „hij liever dan ik, ik geloof niet dat ik er immer toe zou overgaan." „Dat weet gij nog niet," hernam Anselmus, „als gij maar eens in nood verkeerdet. Gjj zoudt dan zeggen in vredesnaam, als ik maar gered word. Alaar nu wordt het mijn tijd, wil ik tegen den avond met de dranken gereed zijn." Dit zeggende was Anselmus opgestaan en den abt vriendelijk toewuivende, ging hij naar de deur der zaal en begaf zich over de binnenplaats naar het vertrek, dat hem gedurende zijn ver blijf te Egmond in gebruik was gegeven. Wonobold keek hem met goedkeurende blikken na. „Een knap man," mompelde hij, „als Sicco te redden is, zal hij het doen. Ik ben nieuwsgierig Sicco eens te zien. Zoodra ik hoor dat hij maar cenigszins hersteld is, zal ik Ludigman een bezoek gaan brengen. Ik wil gaarne zien welke houding die lieve, kleine Tetburga tegenover 's graven broeder aanneemt." HET 18 SICCO. Tegen het vallen van den avond waren broeder Anselmus en Bruno op weg naar de hoeve van Ludigman. Zij waren in druk gesprek. Het was echter voornamelijk Anselmus die het woord voerde. Hij vertelde van zijn reizen en van hetgeen hij merkwaardigs had gezien. Hij behoefde niet te klagen over zijn toehoorder, want waarlijk Bruno luisterde met grage ooren, terwijl zijn oogen schitterden bij elke nieuwe bijzonderheid die Anselmus hem mededeelde. Het was hem aan te zien, dat hij zoo gaarne zelf de fraaie dingen had bezichtigd, waarvan Anselmus hem vertelde. „Dus gij hebt de portretten van keizer Hendrik II op ver schillende kasteelen gezien en gij vindt dat zij gelijken?" vroeg Bruno. „Zij gelijken, er is geen twijfel aanwij hebben tegenwoordig vele mannen die zich verstaan op het schilderen van portretten, anders kon de gelijkenis niet zoo sprekend zijn." „En zijt gij te Maagdenburg geweest?" vroeg Bruno verder. „Ja, ik was ook daar. Ik bezocht daar de kerk en nam de kunstschatten in oogenechouw. Gij weet, dat keizer Otto II aan die kerk een kerkboek schonk met goud en edelgesteente ver sierd en dat de welgelijkende portretten van hem en zijn gemalin daarin waren afgebeeld." „Gij hebt in verschillende vorstelijke kasteelen in het Oost- Erankische rijk ook fraaie muurschilderingen bewonderd, niet waar?" hernam Bruno. „O, ja, te Merseburg zag ik de muurschilderingen, die koning Hendrik de Vogelaar daar in zijn paleis ter herinnering aan zijn overwinning op de Hongaren liet aanbrengen. Gij weet dat bisschop Luitprand van Cremona, die ook die schilderingen zag, daarover in verrukking geraakte. Maar toch waren naar mijn oordeel die voorstellingen niet zoo fraai als die in de St. George kerk op het eiland Reichenau. Daar zag ik een schildering voorstellende de „Opwekking van Lazarus"." „En gij hebt ook zoovele fraaie, heilige boeken gezien, hebt gij mij verteld," vervolgde Bruno, terwijl zijn op nieuwe wonderen beluste oogen Anselmus aanblikten, en zijn wangen door opge wondenheid met een hoogen blos gekleurd werden. „Zeker," hervatte Anselmus. „In de abdij van Echternach was een evangelieboek met gouden letteren geschreven. Het was een geschenk van keizerin Theophana. Op het buitenkaft waren schoone figuren aangebracht in edele metalen, een ver- eeniging van Grieksche en Duitsche goudsmeedkunst. Gij weet dat die goede keizerin Theophana een Byzantijnsche prinses was, dat zij haar geboorteland nooit kon vergeten, en dat zij tot haar dood gewoon was in Byzantijnsche kleederdracht te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2