NIEUWE "NÉT Nieuws- en Advertentieblad ^ÉT voor de Provincie Utrecht. ||p No. 85. Zaterdag 23 October 1915. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. 44e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Ambachtsschool aan den Lensflerwef. BINNENLAND. Amersfoortsche Csurant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.16; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het nieuwe gebouw der Ambachtsschool aan den Leusderweg alhier, kan ge splitst worden in: le hoofdgebouw, 2e smederijgebouw, 3e conciërge woning met schaftlokaal. Hoofdgebouw. Het hoofdgebouw, dat in platte grond een |_J vorm vertoont, staat met het vóoilront naar den Leusder weg. Het is zóódanig ontworpen, dat door eenvoudige verlenging der beide zijvleugels tot aan het afzonderlijk staande smederijgebouw, 6 nieuwe, groote werkzalen kunnen verkregen worden; welke uitbreiding met bet oog op een latere vermeerdering van leervakken, of de eventueele stichting eener M. T. S. van groot belang is. Door de hoofddeur binnentredend, passeert men links de kamer van den concierge, lecbts een wachtkamertje en komt men door een tochtdeur in de groote, ruime bal, waarop natuur lijk óok de breede hoofdtrap uitkomt. Van uit de hal loopen ruime gan gen naar rechts en links, die dan weer ombuigen naar de vleugels. Naast de hoofdtrap zijn aan beide zijden de garderobes voor de leerlingen geprojecteerd. Langs de gangen zijn de verschil lende localiteiten gegroepeerd. Zoo vindt men rechts de schilderswerk plaats met aan de overzijde van den gang, eene met 't oog op het stof afzonderlijk gehouden lakkamer. Met de schilderswinkel is een kleine kel der in verbinding gebracht, die dient voor berging van scbildersmaterialen, als olie, terpentijn, vernis, enz. In den Zuid-vleugel treft men een timmerwerkplaats aan, met annex een houtbergplaats, welke laatste, voor bet gemakkelijk inbrengen van het hout met de binnenplaats in directe verbinding kan worden gebracht. Links van de hal bevindt zich het magazijn voor vervaardigde werk stukken daarnaast in contact met de meubelmakerij een magazijn voor afgewerkte meubels. De meubel makerij, in den Noordelijken vleugel gehuisvest, heeft, evenals de timmer werkplaats een fliDke bergplaats voor hout. De kamer voor het onder wijzend personeel is gelegen aan de binnenplaats, naast de garderobe voor de leerlingen. De noodige W. C's. enz. ontbreken niet en zijn in de nabijheid der verschillende werkzalen ontwor pen. Alle zijn in directe verbinding met de buitenlucht gebracht, terwijl zij dooreen voorportaal van de gangen of lokalen zijn gescheiden. Alle W. C's. en urinoirs zijn van waterspoeling voorzien. De hoofdtrap, waarvan 2 deelen tot op 't bordes voeren, terwijl eèn breed gedeelte van daar tot de verdieping leidt, is in de hartlijn van het hoofd gebouw ontworpen en voert als vanzelf naar de kamer, waar de zetel van het Bestuur der School is. Met de plaatsing van de bestuurskamer in bet hart van bet hoofdgebouw is symbolisch uitgedrukt de beteekenis van dit college voor de Ambachts school. Staande met het gezicht naar de Bestuurskamer toe, vindt men rechts daarvan de directeurskamer met aangrenzende vertrekken voor administratie en magazijn, links een vakteekenzaal voor meubelmakers. Op deze verdieping bevinden zich ver der in het Noordelijk gedeelte een handteekenzaal met kamer voor gips en andere modellenin het Zuidelijk gedeelte timmerwerkplaats 2, even als beneden, voorzien van boutbergplaats. Naast de trap zijn 2 theoriezalen aan gebracht, eèn voor V. L. onderwijs, eèn voor andere theoretische lessen. Zooals op de beganegrond verdieping zijn ook hier de uoodige toiletten aan gebracht. De geheele bovenste ver dieping, welke men verder de trap opgaande bereikt, is ingericht voor Vakteekenonderwijs, met daarbij 2 theoriezalen. De 4 ruime teekenzalen, met bijbehoorende kamers voor berging van teekenmodellen, worden oök voor hel onderwijs aan 'den Avondteeken- cursus gebruikt en ten deele voor de Burgeravondschool. Het eène theo rielokaal, waarvan hiervoor sprake is, is voor Natuurkunde- en soortgelijk onderwijs bestemdhet audere voor Wiskunde, Ned. taal enz. In alle lokaliteiten, welke voor het onderwijs gebruikt worden, zijn flinke gootsteenen met waterleidingkrauen aangebracht. De gangvloeren en die der W. C's. zijn z.g. terrasso-vloeren; die der lokalen zijn houtenvloeren op gewapend beton (systeem, holle vloer d'Havé). De geboorigheid in het ge bouw is door toepassing dezer holle vloeren tot een minimum beperkt. Alle muren zijn eenvoudig gepleisterd en boven de lambris geel-wit gesausd de lambrizeering zelf is blauw-grijs van toon. Het hoofdgebouw wordt geheel centraal verwarmd door lage- druk stoomverwarming. De biervoor benoodigde stoomketels zijn in den verwarmingskelder geplaatst, welke zich onder de bal bevindt. Hier vindt men ook de transformatoren kamer van waaruit de kabels voor verlichting en kracht door bet gebouw zijn gebracht. De verlichting vindt electriscb plaats. Thans is de installatie daarvoor nog grootendeels provisio neel aangelegd, om echter gaandeweg ook door de leerlingen der electio- tecbniscbe afdeeling definitief aan gebracht te worden. Op elke ver verdieping bevindt zich een brand kraan. Het interieur en de inven taris der verschillende zalen is vanzelf sprekend nog lang niet compleet en af; daar de hiervoor benoodigde werk zaamheden door de leerlingen zélf zullen worden verricht. Het smederijgebouw. Dit bevindt zich, zooals gezegd afzonderlijk geplaatst op het achter gedeelte van het terrein. Wanneer later de vleugels worden verlengd, vormen do daarin ontworpen gangen de verbinding met het hoofdgebouw. Tot hei afzonderlijk plaatsen der afdeelingen voor de metaalbewerking hebben de volgende overwegingen geleid: a. om 't geluid, dal door het werken op de aambeelden en bij de bankschroef en door de beweging der verschillende werktuigen wordt ver oorzaakt, zooveel mogelijk tot dit gebouw te beperken; b. om, door dit gebouw éen verdieping hoog te maken en daarbij scbeddaken toe te passen, de verlichting tot in alle boeken van de werkplaatsen afdoende te doen zijn. In het midden van het smederij gebouw bevindt zicb de machinekamer, waar geplaatst zijn of zullen worden de gasmotor, voor het aandrijven der werktuigen indemachinebankwerkerij; de electromotor voor bet beweiksiel- ligen der aanblazing van de vuren en de afzuiging van rook, en een verti cale kleine stoommachine, voor de monstratieve doeleinden. De machinekamer staat in verbin ding met het daarachtergelegen ketel buis, waaraan weer de kolenbergplaats grenst. Links en rechts van de machine kamer bevinden zich de ijzerberg plaatsen. Het smederijgebouw bevat 4 werkplaatsen, een voor machine bankwerkers, een voor electrotecb- nische bankwerkers; en twee voor smeden. Bij alle werkplaatsen is een wascblokaal met garderobe en de noo dige W C's enz. Aan de smederijen grenzen twee bergplaatsen voorsmeed- kolen. De conciërgewoning met schaftlo kaal is terzijde van het hoofdgebouw geplaatst. De leerlingen van buiten vinden in het schaftlokaal gelegenheid, in de middaguren over te blijven. Een rijwielbergplaats, welke door de leer lingen zelf vervaardigd wordt, zal tus- schen het hoofdgebouw en deconcierge- woning verrijzen. Bij bet ontwerpen der school is naar den grootst mogelijken eenvoud ge streefd en heeft de bedoeling voorge zeten, langzamerhand met de eigen leerlingen, een en ander meer aan te kleeden en waar noodig en mogelijk te versieren. De plannen zijn ontworpen door den directeur der school, onder de auspi ciën van een uit het Bestuur benoemde technische Commissie, waarin de voor zitter, de heer Kam, een werkzaam aandeel nam. Aannemer van den bouw was de heer Van Kalleveen, thans te Leiden, terwijl als dagelijksch opzichter fun geerde de heer A. G. Hens. Aannemer der gewapend-betonwer ken was de firma H. Vriens te Breda; die der Centrale verwarming de firma Wolter Dros alhier. Kon. Natiouaal Steuncomité. Naar wij vernemen, zijn door tus- schenkomst van de Javasche Bank op nieuw uit Indië f 100.000 overgemaakt aan bel Koninkl. Nationaal Steunco mité. Onze bronzen pasmunt. Bij het passeeren van de grens te Nieuweschaos is het verboden, zelfs de kleinste hoeveelheid Nederlandsche bronzen pasmunt mee te nemen. De Nederlandsche grenswacht ziet daarop zorgvuldig toe. Bij reizigeis wordt de bronzen pasmunt tegen zilveren of nikkelen munt omgewisseld. 's Avonds na 6 uur is daar het passeeren der Duitsclie grens verboden. Leeuw. Ct. In verschillende plaatsen van ons land verdient menigeen thans een aardig centje met het zoeken van eikels. Iu Gaasierland wordt door de opkoo- pers 5 cent per K.G. betaald. Een arbeider, die er 's morgens met zijn beide jongens op uitging had 's avonds f 10 verdiend. In Oudemirdum zijn de Belgische geïnterneerden druk bezig met het zoeken naar eikels. ilUtoriech romantisch verhaal. 7) Tetburga gaf geen antwoord op die vraag, maar verzocht haar even. naar den gekwetste te gaan en hem te zeggen dat haar meesteres vergeten had hem de aardbeien aan te bieden, dat het echter haar groot genoegen zou doen als hij er eens van wilde proeven. Glimlachend keerde Arlinde zich om en begaf zich naar de trap om haar boodschap over te brongen. Toen Sicco haar zag binnenkomen, begreep hij wat zij wilde zeggeD. Hij hoorde haar boodschap aan en toen zij hem het schaaltje toereikte, verzocht hij haar vriendelijk vooral haar meesteres te willen bedanken en begon de achoone vruchten te eten. Hij kon niet nalaten tengevolge van een prettige gedachte, die bij hem oprees te glimlachen. Arliude zag dien glimlach en sloop geheimzinnig lachende weg. ONDER DE LINDE. Er waren een paar dagen verloopen en wij vinden Sicco en Tetburga in den tuin achter Ludigmans hoeve. De tuin leunde aan de westzijde tegen het duin. Met eenig rasterwerk was er een scheiding tusschen duin en tuin aangebracht. De aanhoudende zandstuiving had dat noodzakelijk gemaakt. De tuin was reeds veel kleiner dan hij vroeger was geweest door dat afloopen van het duin en Ludigman begreep zeer goed, dat er eenmaal een tijd zou komen, dat de tuin geheel onder het duinzand zou zijn bedolven. Dit was een van de redenen waarom hij weinig meer op had met de hoeve en dagelijks uitzag of hij er niet een goeden kooper voor kon vinden. Vlak tegen het duin aan stonden een paar bijzonder krachtige eiken, die echter onder den drang van het zand ook reeds naar de oostzijde begonnen over te hellen. In het midden van den tuin stond een prachtige lindeboom en daaronder zaten nu Sicco en Tetburga. Tetburga was bezig met haar borduurwerk. Zij keek nu en dan op en wierp een blik op Sicco, of op een paar veulens, die in een omheining allerlei grappige, dartelijko spron gen maakten. Sicco lag achterover in een grooten eikenhouten stoel. Kussens waren in zijn rug en een groot wolfsvel lag onder zijn voeten. Hij zag zeer bleek. Zijn kwetsuren waren geheel hersteld, maar toch voelde hij zich zeer zwak. Broeder Anselmus had hem verteld, dat dit alles een gevolg was van de overspanning, zoowel lichamelijk als geestelijk op het oogen- blik van de schipbreuk. Sicco deed niets dan naar het gezang van een vogel luisteren, die zich zoo nu en dan op de takken der linde neerzette, en naar de grillige schaduwen te kijken, die de bladeren van den boom op den grond afteekenden. Het was heerlijk zomerweder. Wel was het warm, maar daar Sicco en Tetburga geheel in de schaduw van de linde zaten, hadden zij van die warmte weinig last. Sicco wierp zoo nu en dan tersluiks een blik op het lieve, zachte gelaat van Tetburga. Zij had hem aan het praten ge bracht en hij had haar verteld van zijn oom keizer Hendrik, zijn moei Kunegunda, van den trotschen graaf van Vlaanderen, Boudewijn met den Baard, en van diens gemalin, Sieco's nicht. Tetburga had de ooren gespitst, toen hij over keizerin Kune gunda en over de gravin van Vlaanderen sprak, want het gerucht liep, dat Sicco het hof gemaakt had aan zijn bekoorlijke moei, die weinig ouder was dan hij, en ook werd verteld, dat de gravin van Vlaanderen hem menig bewijs van genegenheid had gegeven, maar Sicco had heel kalm over beide vrouwen gesproken en Tetburga had bij zich zelve de opmerking gemaakt, dat de geruchten, zooais bijna altijd het geval was, ook ditmaal wel zeer overdreven zouden zijn. Sicco had belangstellend naar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1