Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. BITTERE KOUDE!... Minister Posthuiua en de vrouwen. De Minister van Landbouw beeft een onderhoud gehad met een depu tatie van vrouwen, naar aanleiding van een adres, door de soc.-democra- tische vrouwenclub in Amsterdam aan den Minister gericht. In dit van 20.214 handteekeningen van huisvrouwen voorziene adres werd op den nood der tijden krachtig na druk gelegd. t Het werd den Minister aangeboden door de dames M. H. MiedemaZon dervan en J. WolfBuys. Aan het Volk zijn omtrent dit onder houd de volgende bijzonderheden ont leend Mevr. WolfBuys gaf een toelichting tot het adres. Minister Postbuma zeide daarna met belangstelling kennis te hebben genomen van adres en toelichting. De stof, die daarin wordt behandeld, hield hem reeds bezig sinds November 1914. Al dien tijd heeft hij zich af- gevraad wal gedaan kon worden, om prijsverbooging tegen te gaan en prijs verlaging te bereiken. Voor sommige artikelen in de toelichting genoemd, was dit bereikt. Maar voor andere artikelen was het, ondanks gedane pogingen, niet gelukt, ook al omdat zij uit het buitenland moeten komen. De Minister zou echter blijven nagaan wal kan geschieden, om het in 't adres gestelde doel van prijsverlaging te bereiken. De Minister keurde het echter af,, dai in de toelichting gewezen werd op de gemaakte oorlogswinst ter hoogte van een milliard. Zijn Excellentie ge loofde, dat dit cijfer niet te bewijzen is. Door bet toch te noemen, kweekte rnen slechts verbittering, en vooral vrouwen moesten dat niet doen. EveD- min kan bewijs geleverd worden voor de bewering, dat er voorraden worden vastgehouden. Men zou moeten kunnen aanwijzen waar dit bet geval is, en dan is de Minister nog afhankelijk van de medewerking der burgemeesters, die de inbeslagneming moeten uit voeren. Voorts wordt in de toelichting be weerd, dat de uitvoerverboden worden overtreden. Ook dat wordt niet nader aangeduid, maar in elk geval behoort het tegengaan daarvan niet tot de bevoegdheid van dezen Minister. Ten slotte betoogde de Minister, dat niet voor alle artikelen uitvoer verboden kunnen worden uitgevaar digd, omdat zij vaak moeten dienen als middel om grondstoffen voor de industrie in bet land te krijgen. Wil men die uitvoerverboden, dan moet men er wel op rekenen, dat de werk loosheid zeer zal toenemen. In warme bewoordingen wezen zij op het hoofdpunt van het adres: den nood der arbeidersklasse en de nood zakelijkheid van verlaging der prijzen. Als de Minister wist welk een ellende de vrouwen hebben ontmoet bij het verzamelen der handteekeningen, dan zou hij dadelijk toegeven, dat er ge holpen moet worden, dat het zóó niet langer mag voortgaan. De Minister antwoordde daarop, dat bij heel goed wist, dat er veel geleden wordt en dat hij zou voortgaan aan dacht aan het vraagstuk te schenken. En in dit opzicht was het goed, dat de huisvrouwen zich hadden doen hooren, al ware het gewenscht geweest, dat zij zich bepaald hadden tot wat ook voor hen de hoofdzaak is: maatrege len tot verlaging der prijzen. De adressanten en dat is begi ijpelijk komen op voor de belangen der eters, de Minister moest echter letten op de belangen van heel het land. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 October 1915, des namiddags twee uur, zoo noodig voort te zetten om 8 uur. 1. iDgekomen stukken en mede- deelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het garandeeren der leening aan le gaan door de Ver- eeniging Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken ten behoeve van den bouw der Ambachtsschool. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een tijdelijke geldleening groot f350.000 4. Wijziging gemeentebegrootirig dienst 1915. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verdeeling van het aantal leden over de districten ten behoeve van de verkiezing van eene Commissie, voor de aanstaande be handeling van het ontwerp tot wijzi ging van de grenzen tusschen de ge meenten Leusden en Amersfoort. 6. Behandeling Gemeentebegrooting dienst 1916 met daarbij behoorende stukken n.l I. Brief van Burgemeester en Wet houders waarbij den Raad de Re- grooting voor den dienst 1916 met de daaibij behoorende bijlagen worden aangeboden. II. Ontweip-begrooting grondbedrijf. III. gasfabriek. IV. waterleiding. V. electrisch bedrijf. VI. burgerlijk armbestuur. VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de jaarwedden en belooningen van enkele categoriën van ambtenaren. VIII. Ontwerp Gemeente-begr ooting. Openbare vergadering Ambachts school. Onder voorzitterschap van den heer G. J. Buys werd Woensdagavond een algemeeoe ledenvergadering gehouden in het nieuwe schoolgebouw. Na opening werden de notulen van 21 April 1915 gelezen en goedgekeui d. Aan de orde is de begrooting 1916. Voor de verloting konden geen werkstukkon worden gemaakt, zoodat ongeveer f 1600 minder voorkomt. De begrooting met ruim f 35000. De avondleeken-cursus is gered door de milde gift van f 400 van twee Amersfoortsche heeren. Bestuursverkiezing. Herkozen de heeren Van den Donker, E. v. Vollen hoven, Baron Van Ittersum, Koppejan en Kam. In de vacature Bloem is de heer Wolter gekozen. De heer Buys is op zijn besluit teruggekomen en blijft dus voorzitter van de vereeoiging. In de finantieele commissie werden benoemd de heeren Eysink, Teengs en Klomp en tot plaatsvervangers de heeren C. V. Gerritsen, Noorman en Knoppers. Kerkconcert. Het was Donderdagavond niet de eerste maal, dat we den heer G. van den Burg in de Sint Joriskeik hoorden. De verwachtingen, die we dienten gevolge van hem hadden, werden vol komen bevredigd in de door hem ten gehoore gebrachte fuga van Bach en de pastoraal sonate van Jos. Rliein- berger, om maar een paar le noemen. De tweede van het drietal, de heer van Aaken, is bier op muzikaal gebied zoo goed bekend, dat het noemen van zijn naam al voldoende is. Ook de zangeres Mej. Janna Brandsma uit Amsterdam mag geroemd worden, om stem en voordracht, hoewel het ge bouw wel wat te ruim voor baar geluid was. Zeer mooi zong ze Agnus Dei van Mozart. Id de koraal-symphonie »Nun ruhen alle Wiilderv van Sigfrid Karl kwamen zeer schoone momenten voor. De omstandigheden in aanmerking genomen, was de opkomst goed te noemeD. Donderdag werd op de Roomsch- Katholieke begraafplaats het stoffelijk hulsel van den heer W Kuiper ter aarde besteld. In Katholieke kringen was de overledene een goede bekende. Hij was penningmeester van ïRechl en Orden, van het R. K. Schoolbe stuur en bestuurslid van de Eembode. Als jongeling had bij als pauselijk zouaaf gediend. Vele vrienden hadden zich dan ook aan de groeve vereenigd om hem de laatste eer te bewijzen. De dames v. Valkenhoef, Vinke en L. M. C. Aggenbach, en de heer E. Schouten slaagden te Utrecht voor vrije- en ordeoefeningen. Belgisch Athenaeum. Voor het Belgisch Athenaeum is gehuurd een perceel in de Hendrik van Viandenstraat. De afdeeling Amersfoort en omstreken van de Bond van Neder- landsche Onderwijzers heeft besloten een verzoek te richten aan de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs om een onder zoek in te stellen naar het rooken der schoolkinderen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 15 tot en met 21 October. Geboren: Wilhelmina Elisabeth Sophia, d. van Willem van Surksum en Elisabeth Sophia Groenhuizen. Eibert, z. van Barend Jansen en Aartje van Wilgenburg. Teunis, z. van Willem Dijkhuizen en Geertruida Hagenbeuk. Sully Octave Jean Hector Albert, z. van Hector Josep Landry Gbislain Art en Berths Marie Eugenie Duriau. Arie, z. van Teu nis van Ouwerkerk en Tonia Alijda Fontijn. Franciscus Theodoius Antonius, z. van Franciscus Theodorus Anlonius de Goeij en Christina de Wilt. Hubertus Pieter, z. van Johannes Lablans en Johanna Krabbe. Antoon Willem, z. van Jan Bos huizen en Anna Geertruida Helena Kwast. Teunis Rtjk, z. van Lub bert van Willigenburg en Maria Nije- boer. Dirk Hendrik, z. van Arie ter Burg en Elisabeth Haseleger. Jacoba Johanna, d. van Willem Wij- nar.ds en Gerarda Lambrechts. Ondertrouwd: Else Leeitouwer en Cornelia van Dijk.Theodorus Hen- dricus AdrianusGunlenaar en Everdina Maria de Jager. Hendrik Wilhel mus Stol en Maria van Binnendijk. Cornells Wilhelmus van der Vorst en Elisabeth Maria de Jonge. Aart van den Hazel en Johanna van Boge- rijen. Cornelis Wilhelmus Philip- pus Roodestein en Petronella Wil helmina Bernardina Verweij. Gehuwd Rik van den Bedem en Cornelia Johanna Berdina Boomhou wer. Hendrik Willem Bleumink en Johanna Kommer. Arie Ouwer kerk en Wilhelmina Gouw. Overleden: Hermanus Vos, 93 j., wedn. van Maria Jacobs. Antoon Willem Boshuizen. 2d Rerigelije van Barreveld, 6 m. Jan Kaïman, 3 m. Willem Kuiper, 72 j. echlg. van Antonia Hendiika van Kalveen. Elisabeth van den Hengel, 68 j wed. van Geurt Bauland. Hendrik van de Steeg, lj. Elias Hendrik Cornells Genis, 56 j., echtg van Jitske Dodonea Schrijver. Gustave Peelers, 32 jwonende te Burgerhout in België. Leusden, van 15—22 October 1915. Geboren Johanna Gijsbertha, d. van Albertus Blom en Maria Verhoef. Ondertrouwd: Diik Pieter Holland en Evertje van den Brink. Antonie Veenendaal en Bartha Ederveen. Overleden Alijda Wetserbeek, 69 j., wed. van Willem van den Eshof. Stoutenburg. van 1522 October 1915. Gehuwd: Jan van Laar en Wilhel mina van den Bedem. De winter Dadert; de eerste koude heeft zich reeds doen gevoelen. Hel is hoog tijd de arme gevangenen in Duitschland, van warme onderkleede ren te voorzien. Stellen ondergoed worden klaarge maakt, tegen de prijzen van 3 a 5 gulden per stel door het Internatio naal Liefdewerk voor Gewonden en Krijgsgevangenen, onder Eere-Voor- zitsterschap van Mevrouw Cort van der Linden en Voorzitsterschap vaD Mevrouw de Gravin De Geloes te Eisden, stichtster van bet Liefdewerk. Giften in geld of natura (nieuwe onderkleederen) kunnen gezonden wor den aan Het Centraal Comité, te Maastricht (Station S. S.) en aan de verschillende comité's Amsterdam, Singel 334. Breda, Willemstraat 17. Den Haag, Parkstraat 73A. Maastricht, Station S. S. (Centrale), Markt (Union Beige). Roosendaal. Brugstraat. Tilburg, Stationsstraat. Liefdadige personen kunnen hun naam doen vermelden op de borde- reau-kaait, die aan de ge»angenen ge zonden wordt en het onderteekend ontvangbewijs bekomen van de ge vangenen, welke zij op deze wijze helpen. N. B. Het Centrale Belgische Comité van het Internationaal Liefdewerk, is officieel erkend in zijne hoedanigheid als Centraal Comité voor Nedeiland, van het groote Liefdewerk tot Onder steuning van Belgische Gevangenen, gevestigd te Le Havre. MARKTRERIUHT. AMERSFOORT, 22 Oct. 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen f2.50 a f5.50 Peren f2.50 a I 8.Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. f2.60 a f3.— Hoendereieren 1 8.50 a f 9.p. 100 st. Bruine eieren f9.a f9.50 per 100 st. Boter f165 a f 1.65 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 2.Kuikens f 1.80 a f 2 75 Piep kuikens f0.80 a fl.20 Ganzen f 0. a f0.—.Eenden f 0.90 a f 1.25 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen fO.OO a f 0.00 Tamme f0.80 a f2.00 Duiven f0.50af0.70 paar Magere varkens f- af—. Varkens export f 0.a f0Zeugen f70.a f130 Biggen f 14a f25Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000.—Kalfkoeion f 000 a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f.00.Os f000a f000. Pinkstieren f 0a f 000. Kalveren f 9. A f 16.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 400 heet. Appelen. 100 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 40'00 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 200 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuk# Vee, magere varkens Varkens voor exportslagery 400 biggen 20 zeugen. kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 22 Oct. aan gevoerd 19208 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f8 00 tot f9 25. Eendeneieren f7.55 tot f 8.00. Kalkoeneieren f 12. Jonge hanen golden f 0.70, kippen f 0.50 tot fO.61, eenden f0 48 tot f0.55, per kilo. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m 81 Va en des avonds van 6'/a 7ure Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 1 ure. Ingeschreven waren op 21 Oct. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 10 sjouwer. 1 boekbinder. 5 stucadoor. 6 grondwerker. 20 timmerman. 1 kantoorbediende. 4 tuinman. 1 kleermaker. 3 vcldarbeider. 2 loopknecht. 2 voerman. 22 los werkman. 3 werkster. 1 magazijnknecht. 24 wever. 10 naaister. 2 winkelbediende. 8 schilder. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten 4 bakkers. 5 boerenknechts. 1 buffethouder. 1 dagmeisje. 1 fitter. 1 huisknecht. 1 kruideniersbed. 2 loopjongens. 2 magazijnknechts. 2 meubelknechts. 1 metselaar. 2 monteurs. 4 schoenmakers. 2 slagers. 4 smid. 5 sigarenmaker. 2 voerman. 2 waschknecht. 2 winkelbediend#. 1 ijzerdraaier. 1 zwikker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op ae stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Misschien maakt uw dagelijksch werk u ziek. Er zijn veel ambachten, die de nieren te veel inspannen. Sleept gij u naar en van uw werk, u afvragend wat die pijnen in den rug, dat vermoeide gevoel) die hoofdpijn, duizeligheid en urine-stoornissen veroorzaakt? Misschien hebt gij aan een nierkwaal gedacht, maar vraagt gij uzelf af waarmede gij u te buiten zoudt gegaaan zijn, dat uw nieren aangetast zijn. Welnu, vele ambachten die binnenshuis moeten worden verricht, in gebogen houding, in wisselende temperaturen, op vochtige plaatsen, te midden van chemische stoffen, of op schokkende voertuigen, werken nadeehg op de nieren. En wanneer de nieren eenmaal van streek zijn, komen zij niet vanzelf tot rust. Gij kunt haar helpen door uw werk lichter op te vatten, door minder zwaar te eten, door alle buitensporigheden en zorgen te vermijden, door toe te zien dat gij voldoende lichaamsoefening en rust krijgt, en door Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken - Foster's Rugpijn Nieren Pillen helpen ontstoken en verzwakte nieren, en staan haar bij in haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed. Zij verwijderen opgehoopt water bij waterzucht en voorkomen dat de urine de erin opgeloste vaste stoffen neerslaat, zooals bij niergruis, niersteen en rheurnatiek. Foster's Pillen dienen alleen voor de nieren en blaas; zij kunnen volkomen veilig door iedereen, mannen en vrouwen, oud en jong, gebruikt worden. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster'# Rugpijn Nieren PilKn, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 38 tmol ''aha. haar verblijf in het klooster te Bennebroek gevraagd en zij had hem met groote openhartigheid alles verteld wat te vertellen was. Hij had haar eenige mededeelingen gedaan omtrent het leven in de kloosters in Duitschland. Hij had haar ook gevraagd of zij er over gedacht had den sluier aan te nemen en Tetburga had hem gezegd, dat zij nooit die begeerte gekoesterd had en dat haar vader dat zeker ook zeer ongaarne zou zien, daar zij zijn eenig kind was. Zoo sprekende en hun woorden vergezeld doende gaan van vroolijke opmerkingen en vriendelijke, wat Sieeo betreft, soms veelzeggende blikken, trof broeder Anselmus hen aan toen hij den tuin kwam binnenstappen. Anselmus was zeer welkom. Tetburga'8 lief gelaat klaarde bepaald op toen zij hem zag. Wel vond zij het gezelschap van Sicco zeer aangenaam, maar toch was zij een weinig verlegen. Zij bemerkte zeer goed dat Sieeo haar bewonderde. Geen vrouw is ooit onkundig geweest van de gevoelens die zij inboezemde. Zij schrikte zoo nu en dan van Sicco's blikken terug, hoewel zij erkennen moest dat zij steeds eerbiedig waren. Zij wist echter dat hij tal van voor name vrouwen het hof had gemaakt en zij kon zich niet begrijpen dat het hem ernst was met zijn hulde aan haar. Wat ziet hij in mij? vroeg zij zich af. „Als het waar is dat hij zoovele voorname en schoone vrouwen bewonderd heeft, wat heb ik dan, dat hem zoo trekt?" Blij en opgewekt stapte broeder Anselmus nader en zette zich na een korten, hartelijken groet op een bankje dat onder den boom stond en waar hij Tetburga vlak over zich had. „Hoe gaat het met den zieke?" vroeg hij, terwijl hij naar Sicco zag en een vriendelijken knik aan Tetburga gaf. „Goed, goed, waarde broeder," antwoordde Sicco, „ik vind het alleen verdrietig dat ik zoo weinig in kracht toeneem. Ik wilde zoo graag tegen dat heerlijke duin opklimmen, mij op een van Ludigmans paarden werpen en in galop het strand afrennen." „Later, later," hernam Anselmus. „Verheug u dat tot heden alles zoo gelukkig is afgeloopen." „Hebt gij den abt Wonobold het een en ander medegedeeld en gezegd dat ik hem bezoeken zou zoodra ik sterk genoeg was?" vroeg Sicco. „Ja, ik heb hem dat gezegd en hij zeido dat het hem een eer en genoegen zou zijn u te mogen ontvangen." Tetburga glimlachte. „Die goede abt," zei zij, „hij vergeet nimmer iemand in wien hij eenmaal belang heeft gesteld. Hij herinnert zich dat heer Sicco eenmaal zijn leerling was." „En een zeer ondeugende en wilde leerling," hervatte Sicco lachend. „Mijn broeder de graaf was heel wat bedaarder en leergieriger." „En toch schijnt de abt met nog meer genegenheid aan u dan aan uw broeder te denken, hoewel hij toch waarlijk aan uw broeder een goed heer heeft, die de abdij met milde hand beschenkt," merkte Anselmus op. „Is u al jaren kloosterbroeder?" vroeg Sicco om een ver andering in het gesprek te brengen. „Jaren," hervatte Anselmus, „ik was zes jaar toen ik door mijn vader bij het altaar in de kerk werd geplaatst met een stuk perkament in de hand waarop de kloostergelofte stond. Mijn vader had den abt een belangrijke som gegeven als een vergoeding voor mijn opvoeding. Ik bracht verder mijn jaren door als knaap, als leerling, oblatus noemde men dat, en toen ik vijf en twintig jaar was, werd ik monnik; ik deed de gelofte mondeling en schriftelijk. Ik verklaarde dat ik in ernst mijn leven voor God en zijn Heiligen zou inrichten naar de regels van St. Benedicts. Ik was echter een onwetende monnik, weinig ingenomen met mijn lot. Gelukkig werd mij op zekeren dag het beheer over een gedeelte van den tuin opgedragen. In dat gedeelte stonden de geneeskrachtige kruiden. Gij weet de abdij van St. Gallen was beroemd door de geneesheeren die van haar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2