NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 87. Zaterdag 30 October 1915. 44e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. 9> Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. AD VER1 ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Dinsdagmiddag vergaderde de Ge meenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester. Aanwezig waren alle leden behalve de beeren Van Achterbergb, Van Kal ken en OosterveeD. Alvorens de agenda in behandeling komt vraagt de heer Jorissen het woord Hij wijst er op, dat den 7en September een besluit genomen is in zake verkoop van grond aan het Rijk, in verband met den bouw van een nieuwe kazerne. Daarbij is deelgenomen aaD de bespre king door de heeren Kroes, Tromp van Holst en den burgemeester, die tevens waren voorzitters van bij den verkoop belanghebbende stichtingen. De vorige maal zijn den heer Kroes voor een andere zaak ernstige verwijlen gemaakt, maar hebben de heeren zich ter goeder trouw niet aan hetzelfde schuldig gemaakt? De heer Gerritsen zegt dat diteeu groot verschil is. In het eene geval was er persoonlijk belang, in het andere niet. Als hij een vriend had, die gedaan had wat de beer Jorissen verdedigt, zou hij hem zeggen: neem je ontslag als lid van den Raad. De voorzitter zegt dat de heer Jorissen niet kan onderscheiden. De beeren zullen begrijpen, dat hij te boog staat, om maar met één woord op de zaak in te gaan. De beer Jorissen noemt dal een ge makkelijk standpunt. De voorzitter moetzich even goed aan de wet houden als ieder ander. Aan de orde is de agenda. Ingekomen zijn de navolgende stuk ken Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken d.d. 22 October 1915, waarbij woidl goedgekeurd het Raads besluit dd. 28 September 1915, No. 2597, ter benoeming van F. C. Unger tot tijdelijk leeraar aan het Gym nasium. (Voor kennisgeving aangeno men. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 11 October 1915, waarbij wordt toegewezen de reclame in be roep van H. W. Pierik tegen hei raadsbesluit van den len Juni 1915. waarbij afwijzend werd beschikt op zijn bezwaarschrift tegen zijnen aanslag in de inkomsten-belasting, dienst 1914. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 11 October 1915, waarbij wordt toegewezen de reclame in be roep van M. R. N. Oosterveen tegen het Raadsbesluit van denlenJuni 1915, waarbij afwijzend werd beschikt op zijn bezwaarschrift tegen zijnen aan slag in de inkomstenbelasting dienst 1914, (Voor kennisgeving aangeno men.) Adres van de afdeeling Amersfoort en Omstreken van den Bond van Nederlandscbe onderwijzers d.d. 21 October 1915, houdende verzoek ver beteringen te willen aanbrengen in de reiniging der lokalen, gangen en privaten, de inrichting der privaten en urinoirs, bet aantal van de wasch- en drinkgelegenheden, en den toestand der speelplaatsen van de O. L. Scholen. (Naar B. en VV. om advies.) Adres van de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en bedrijven, d.d. 25 October 1915, hou dende verzoek tot verbetering der salarissen voor de concierges. (Te be handelen bij de begrooting.) Bij de ingekomen stukken wordt het adres van den Bond van onder wijzers aangehouden en in verband daarmee besloten de salaris-regeling der concierges terug te oemen. Ingekomen is nog een voorstel van den heer Hofland, om B. en W. toe te staan een crediet van f7000 voor de cokes-verstrekking. Uit beleefd heid tegenover bun medelid, willen de beeren Jorissen en Gerritsen het voor stel mede teekenen, zonder te be doelen het er mee eens te zijn. De heer Hofland steltvoor het heden te behandelen. Daar slechts de heer Rant bet voorstel ondersteunde, komt bet niet in behandeling. B. en W. Stellen dus voor bet in de volgende vergadering te behandelen. Voorstel van B. en W. tot het garan deeren der leening aan te gaan door de Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken ten behoeve van den bouw der Ambachtsschool. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een tijdelijke geldleening, groot f350.000. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging Gemeentebegrooting dienst 1915. Zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verdeeling van het aantal leden over de districten ten behoeve van de verkiezing van eene Commissie, voor de aanstaande behan deling van het ontwerp tol wijziging van de grenzen tusscben de gemeenten Leusden en Amersfoort. Zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Daarna kwam de begrooting voor den dienst 1916 aan de orde. De dis cussies daarover namen niet alleen de rest van de middag-, doch tevens eene avondzitting in beslag. Daar het per soneel onzer drukkerij gedeeltelijk is gemobiliseerd vermogen wij niet deze beraadslagingen uitvoerig op te nemen. Het is daarom voor ditmaal voldoende wanneer wij vermelden dat de be- grootiug van het grondbedrijf werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 187469.10'; die der gemeente gasfabriek op f354.990. met een winstsaldo van f55000.die 'der waterleiding op f43.725.die van betelectrisch bedrijf op f24.550 die van bet burgerlijk armbestuur op f28.542.32; dat de salarissen van bet grootste gedeelte der gemeentelijke ambtenaren werden verhoogd en de begrooting ten slotte werd vastgesteld tot een bedrag van f 1 422.720.17 aan ontvangsten en f 1.408.109.76 aan uit gaven, derhalve met een batig saldo van f 14.610.41. Vrijdag 29 Oct. des middags 4 uur vergaderde de Raad der Gemeente Amersfoort onder voorzitting van de Burgemeester. Afwezig de heeren Hof land, v. Achterbergb, de Kempenaer en Eysink. Agenda: Voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden aan de Barchman YVuytierslaan, van de heeren Job. Knoppers en A. G. Koppen. De heer Jorissen betoogt in een uitvoerige rede, dat hij er zich niet mee kan vereenigen. De beer Gerritsen is van tegenge steld oordeel. De heer v. d. Wal deelt mede, dat in de finantiëele commissie over die perceelen gedacht is, en dat de ge meente moest trachten die perceelen in handen te krijgen. Doch de gedachte om te koopen dateert heden. Hij meent met den heer Gerritsen, dat die beide perceelen bij elkaar hooren, want het perceel Koppen geeft een uitweg. Hierom is bij voor het voorstel. De heer Houbaer vraagt of iedere prijs maar gegeven wordt. Het advies is geweest 50 ct, en nu vraagt men 60 en 75 ct. Hoe duur zal die grond worden na aanleg van gas, enz. Hierop zegt de heer Gerritsen, dat in de finantiëele commissie over den prijs niet is gesproken. Eerst daarna is bet bod gedaan. De bedoeling is 't ding af te maken na 't geen bier gebeurd is. De beer Houbaer zegt, dat de heer Gerritsen geen reden beeft op dien toon te spreken. 't Is een heel eenvoudige zaakrijke vraag, die bij stelde. De voorzitter zegt, dat de commissie 50 ct. heeft genoemd, doch dat de gronden hiervoor niet te krijgen zijn. De beer Knoppers vroeg Maandag een hoogeren prijs. De kosten worden f 1.om de grond geschikt te krijgen voor bouwterrein en is alsdan f 1.75 per M\ De beer Houbaer dankte voor dit antwoord en verwees naar den Haag en Rotterdam. Hij achtte mitsdien den prijs te hoog en wilde niet koopen. De heer v. d. Wal deelde mede in den Haag geen grond te koop is onder f20 den M«. voor villabouw f30. De voorzitter merkte op, dat in Den Haag de toestand anders is dan bier. Er wordt hier veel reclame gemaakt en we zien tal van aanvragen inkomen. De vraag is: ziet men toekomst in Amersfoort, ja of neen? Koopen we te laat, dan gaat de verbooging sneller in. We zien groote sociale voordeelen ten opzichte van grondbedrijf. De beer Jorissen meent,daterzonder dat ook wel gebouwd zou zijn. De zaak is zoo maar in de vergadering geworpen en niet in de commissie behandeld. Hij kan zich met den koop niet vereenigen. De beer Oosterveen't Gaat vóór of tegen. We hebben grondbedrijf aangepakt en de zaak gaat goed. Deze gronden liggen op een zeer mooi punt. Bovendien de twee bezitters zitten er niet op te wachten. De grond zal wel duurder worden. De grond van Kop pen maakt die van Knoppers nood zakelijk. Uitstellen gaat niet. In andere gemeenten is de grond ook niet zoo goedkoop. We hadden deze gronden eigenlijk al eer moeten koopen, en 't beste is nu maar toe te slaan. De heer Van Kalken zegt: Ontegen zeggelijk komt er uitbi eiding, waar nu de koop moet geschieden. Overal wordt erkend, dat Amersfoort vooruit gaat, wachten we, dan beeft de grond over 2 a 3 jaar de dubbele waarde van thans. Er is belang bij beslag op te leggen en de gemeente moet z. i. dien grond koopen. De Voorz zegt, dat deze zaak niet in geheime zitting is behandeld, omdat de prijs bekend was uit de kranten. Voor den grond, gekocht van Mevr. Steenbergen, zijn reeds vier aanvragen. Bovendien de beer Knoppers was van den aanleg even vroeg op de hoogte als hij zelf. De heer Jorissen is nog niet over- Hiatoriech romantisch verhaal. Wij kwamen bij Theophana. Het is mij onmogelijk haar ver bazing en blijdschap te beschrijven bij het vernemen der ge lukkige tijding. Zij liet Diederik van Metz roepen. Deze was niet minder verbaasd dan de keizerin. Weldra werden er paarden voorgebracht en do keizerin en Diederik van Metz reden door den slaaf als gids vergezeld naar de plaats waar het Grieksche schip lag. Onderweg deelde de slaaf aan do keizerin mede dat do keizer toen hij den slag verloren had de vlucht had moeten nemen. Geheel alleen reed hij langs den oever eener rivier en zag een Grieksch schip. Hij verzocht aan de bemanning een sohuilplaats en deze werd hem verleend. Toen hij evenwel aan boord was, werd hij als een gevangene behandeld. Men zag hem aan voor een hooggeplaatst ambtenaar en hoopte een groot losgeld te verkrijgen. De slaaf wist dat het de keizer was en deed dit dezen ook merken. Tegen de bemanning hield hij echter vol dat de vluchteling een ambtenaar was belast met het innen der pachten. Toen dc keizer zag dat hij den slaaf vertrouwen kon, zond hij hem naar do keizerin. Theophana en Diederik van Metz bereikten de rivier en zagen de „Salandria" liggon. De keizer stond op het dek en niet langer willende wachten, sprong hij in de rivier en zwom naar den oever. Een oogenblik later drukte hij de keizerin in zijn armen. Zij waren weder vereenigd. Zij waren gelukkigbroeder Anselmus hield een oogenblik op met zijn verhaal ....en ik? Kort daarna gaf ik mijn verlangen te kennen naar Keulen te gaan. Daar de geheele keizerlijke familie gezond was, liet men mij zonder veel tegenspraak vertrekken. Nauwelijks was ik echter te Keulen of de tijding kwam, dat keizer Otto II plotseling overleden was. Buitengewone verwarring in Duitschland. De vijanden der Ottonen staken overal het hoofd op. Theophana zag de rechten van haar driejarigen zoon van alle zijden bedreigd. De bisschoppen van Utrecht en Keulen drongen er op aan dat de vijand der Ottonen, Hendrik de Twister van Beieren, als voogd van den kleinen Otto zou optreden. Zonder twijfel zou deze wel een middel gevonden hebben don jongen keizer te verdringen. Nie mand scheen zich om de rechten van keizerin Theophana te bekommeren. In dien tijd van zorg en diepe vernedering van Theophana trad een eenvoudig monnik, Gerbert van Aurillac, als verdediger harer rechten op. Hij reisde van Oost naar West, van Zuid naar Noord, bezocht bisschoppen, graven en hertogen, pleitte voor do rechten der Ottonen, wist hen die wankelden tot de zijde van Theophana over te halen, verdubbelde het aantal harer vrienden, ontwapende don toorn harer vijanden en het slot zijner bemoeiingen was dat Hendrik van Beieren het veld moest ruimen en Theophana als rijksbestuurster voor haar minder jarigen zoon werd erkend." „En waar waart gij, broeder Anselmus, gedurende dien tijd van zorg en angst voor de keizerin?" vroeg Sicco. „Ik, ik was de rechterhand van Gerbert van Aurillac en steunde hem in al zijn pogingen," antwoordde Anselmus. „Ik vermoedde het," hervatte Sicco opgewekt. „En zaagt gij de keizerin nog wel eens terug?" „Nimmer kwam ik weder in haar gezelschap. Een enkele maal zag ik haar als zij naar haar paltz reed. Zij was de vrouw die met vasten wil zich aan de regeering des rijks wijdde. De plicht voor de belangen van haar zoon te waken, deed haar alle zorgen licht tellen. Zij verouderde echter snel. (1 Vorit vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1