NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. Nu. 93. Zaterdag 20 November 1915. 44e jaargaii£. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. 16) Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Glroote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Belgische koning. Belgisch Dagblad spreekt het be richt tegen, dat koning Albert ziek zou zijn. Nog gisteren, zoo schrijft het, ontvingen wij uit De Panne nog nieuws over den koning, die zich in een blakende gezondheid mag ver beugen. De correspondent der Daily Tele graph te H&vre meldt: De leden van den Belgischen ministetraad hebben koning Albert ter gelegenheid van zijn geboortedag telegrafisch geluk- gewenscht. ïNiets," zoo luidt het tele gram, ïbeeft er meer toe bijgedra gen België in de oogen der wereld te verheffen en de dapperheid van ons leger, de volharding der bevolking en onze gemeenschappelijke hoop in stand te houden dan het aanhoudend her nieuwd voorbeeld van heldenmoed en kalmte, gegeven door den koning, op wien de natie eiken dag trotscher wordt." Een plechtig Te Deum werd ge- zODgen, terwijl de dienst werd bijge woond door alle ministers en leden van het corps-diplomatique. Stijgende prijzen en stijgende onte vredenheid in Duitschland. Eenigen tijd geleden, zegt een Deen, die in Duitschland reisde, in een En- gelsch blad, voerde mijn weg mij Zater dagsavonds over de Alexandermarkt te Berlijn. Voor den oorlog was de menigte, die de markt bezocht, op dien tijd altijd zeer goed gestemd. De Berlijner heeft een natuurlijken aan leg voor kwinkslagen en gevatte ant woorden en er hing altijd een soort ruwe vroolijkheid in de lucht. De Zater dagavond van de Alexandermarkt is droef veranderd. Er wordt weinig voor raad aan de markt gebracht en geld om het te koopen, is er nog minder. Varkensvleesch in den een of anderen vorm, dat vroeger onvermijdelijk 's Zon dags bij de Berlijnsche middel- en werkende klasse op tafel kwam, was heelemaal niet te zien. Rund-, kalfs- en schapevleescb was van slechte kwali teit en visch, ten gevolge van het op treden der Engelsche vloot in Noord en Oostzee, was schaarsch en hoog in prijs. Alleen de aanvoer en de prijs van groenten waren normaal. Toen ik door een straat liep, die naar de markthallen voert, hoorde ik een Duitsche huisvrouw in echt Ber- lijnsch dialect klagen om die smerige rooveis van boeren, dia haar f 1.50 voor een pond boter lieten betalen. En haar klacht vorid van alle kanten instemming. Bij mijn rondwandeling, zegt de Deen, zag ik, boe de pi ijzen in enkele w-eken naar boven zijn gegaan. Rund- vleesch kostte tot f 1 80, schapevleescb f 1.20 en meer. Kalfsvleesch was, merk waardig genoeg, goedkooper, doch was bijna niet aan de markt. Alle visch- soorten, zooals het volk die eet, schel- visch, kabeljauw, leng, schol was van 100 tot 150% in prijs geslegen. Wild en gevogelte bleek er ook bijna niet aan de markt te zijn. Gans is anders goedkoop in Duitschland en in overvloed te krijgen, maar daar het voederen van dieren met graan en peulvruchten verboden is, is het bijna onmogelijk gevogelte te fokken. Hazen waren indertijd bij de Berlijnsche huisvrouw zeer in trek en de Berlijnsche markt was er mee overvoerd. Thans is door het verbod aan de boeren, die minder dan 150 H.A. land bebouwen, om op bun gronden te jagen weinig aanvoer. Het konijn fokt in Duitsch land niet goed. Spek is nog duurder dan boter en kost f 1.80 en gaat nog hooger, mar garine is niet te krijgen, wijl er geen rundvet is, en de invoer van olijf olie is gestaakt. Wat vet aangaat, is de toestand van Duitschland onrust barend. De oogst van fruit, was uit stekend dit jaar en toch zijn de prijzen van jams en marmelades hoog, suiker is in prijs verdubbeld, de goedkoopste thee kost f2.40 per pond en is bijna nog niet krijgen, evenmin als cacao. Koffie is 100% gestegen en kost nu minstens f 1.20 per pond. Rijst doet 00 tot 75 cent pond, maar ge kunt een dozijn winkels in- loopen, zonder een pond te krijgen. Sago en tapioca worden niet eens meer genoteerd. Krenten en rozijnen zijn Mijn Tiouw, zegt de Deen, ver gezelde me op mijn ropdgang, maar overal, waar zo vroeg naar kleeding- stukken, die toch in de advertenties stonden, kreeg ze ten antwoord: uit verkocht. Ik zal me niet aan voorspellingen wagen, gaat hij voort, hoe deze ver mindering van voorraad en verbooging der prijzen zal werken op het uit- niet meer te krijgen. Niettegenstaande houdingsvermogen der Duitschers. Ik den invoer van kaas uit Holland, De- constateer slechts feiten. Er is een en Zwitserland is de kaas zoo duur als vroeger. Ge- nemarken tweemaal condenseerde melk is niet te vei krijgen, daar Zwitserland, de grootste impor teur, voor z'n veevoeder van Duitsch land afhangt. Melk is evenals brood slechts op een kaart te krijgen, waarbij men dan nog moet bewijzen, dat ze voor kin deren of zieken is. Het eenige brood in Duitschland is het oorlogsbrood, het wordt ge maakt voor 30% uit rogge, 30%stroo- meel, en de rest uit aardappelmeel. De verkoop van koekjes en taartjes is verboden, evenals van slagroom. Wie in Duitschland geweest is en weet, hoeveel klanten de pasteibakker er heeft, zal begrijpen wat dit be- teekent. De kool is zeer in prijs gestegen. Zeep, die vroeger f21 per 100 K.G. kostte, doet nu f60. Kaarsen zijn naar verhouding duur; elke familie mag hoogstens '/i L. olie verbruiken voor verlichting per dag. Zoolleer is in drie maanden gestegen tot f 4.80 per pond, kleeren met onge veer 200%; ik moest in Berlijn voor een pet f210 betalen, die me in Engeland f 0.60 zou kosten. De advertenties van kledingmaga zijnen in de bladen zijn er op ingericht, om het buitenland te misleiden. Man nen en vrouwenkleeding worden ge adverteerd tegen prijzen lager dan in Engeland. Doch dit is de val, waarmee men klanten lokt. zekere uitgesproken ontevredenheid onder het volk, dat een paar maanden geleden »oor zijn meening nog niet durfde uitkomen. In Moabit en de Landsberger allee, twee arbeiders- districten zijn demonstraties en boter- oproeren voorgekomen. Het opstootje begint gewoonlijk met een vrouw, die een winkel inloopt, boter koopt, weigert te betalen en dan met haar mandje wegloopt. Als de winkelier baar achterna zet, wordt bij door de menigte tegenge houden en het is voorgekomen, dat zijn winkel geplunderd werd en zijn voorraad op straat gesmeten. Te Chemnitz, de groote fabrieks stad zijn ernstiger opstootjes voor gekomen. De stad is in staat van beleg verklaard en de bewoners moeten 's avonds om acht uur binnen zijn. Geen verootmoediging in Duitschland Hoe langer de oorlog duurt des te dieper schijnen de schaduwen te wor den, schrijft de «Kreuzzeitungi in een hoofdartikel over den Boetedag. Er was veel oplaaiend stroovuur in het begin van den oorlog, maar weinig voort durende gloedveel luide geestdrift, maar niet de steeds doorzettende kracht. Het woord van Hindenburg: Mocht in ons volk de geest van 1914 blijven bestaan, schijnt niet zoo in vervulling te zullen gaan, als wij dit wel voor ons en ons volk hadden gewenscht. VeleD behouden ook in den grooten tijd hun kleingeestigheid en erbarmelijkheid. Zij beproeven niet eens zich er vrij van te maken, doch pantseren ook verder hun hart met de onreine ge dachte: Ieder is zichzelf bet naast. Uit buiting van den nood en oorlogswoeker vertoonen zich als etterbuilen aan het lichaam van het volk. De lichtzinnig heid vertoont zich zoo schaamteloos m het openbaar, dat soldaten, die genezen van hun wouden in bet vaderland zijn teruggekeerd, zich verontwaardigd af- keeren en zeggen: Voor zulk een volk offeren wij leven en gezondheid op! En zij, die een dieper inzicht in de zaken hebben, zouden nog ganscb andere kleuren kunnen schilderen op dit donkere beeld. Hollandiana. Gerard Harry schrijft in het »Petit Journak Vreemde dingen worden aangehaald om maar aan te toonen, dat er een geheim HollandscliDuitsch verbond beslaat. Van den eenen kant wordt verzekerd, dat de naar Nederland ge vluchte mannelijke Belgen van 18 tot 35jaar daar geheel en al als gevangenen zijn behaodeld, uit vrees, dat ze zich weer naar den Yser zouden begeven om zich bij de dappere Fransche troepen te voegen en dat zou een zeker bewijs van verstandhouding zijn tusschen de Duit schers en de zoogenaamde neutrale Hollanders. Van den anderen kant weet men te verzekeren, dat de Ministers van Koningin Wilhelm in a een voort durende censuur doen uitoefenen op de mail der geallieerden, die over Hol landse!) grondgebied vervoerd wordt; naar het ons toeschijnt is dit een ern stige inbreuk op de rechten en plichten van niet-ooilogvoerenden. Een werkelijk onaantastbare waar- beid springt naar voren uit de brochure: «Belgique de demainc door Eugène Barie gepubliceerd, vroeger secretaris van den Minister van Slaat Beernaert voorde Hollandscb-Belgische toenade ringscommissie. Historisch romantisch verhaal. „Het spijt mij, ik kan onmogelijk naar beneden gaan, ik ben een ernstige zieke, dien men hier heeft nedergelegd om door hot ■warme duinzand en de frissche lucht weder eenigszins op krachten te komen. Ik kan niet loopen." Zweder van Poelgeest keek Sicco aan en do bleekheid van diens gelaat, de vormoeide trok om den mond, de blauwe krin gen onder do oogen deden hem dadelijk zien dat hij met een zieke te doen had. „Wilt gij ovenwei naar den graaf gaan en vragen waarmede ik hem van dienst kan zijn dan wil ik trachten daaraan te vol doen." De toon en de manier van spreken deden Zweders verbazing toenemen. Hij stond evon te denken en zei: „Ik zal dit mijn meester gaan zoggen." Hij keerde zich om en daalde het duin af. Sicco volgde hem met de oogen en zag hem weldra met den graaf spreken. De I graaf keek naar den kant waar Sicco lag. Even daarna begon jonker Zweder opnieuw het duin te be klimmen. Weldra stond hij weer voor Sicco. „De graaf wil weten of het u ook bekend is of de beroemde geneesheer Anselmus nog in de abdij van Egmond vertoeft?" zei Zweder. „Het doet mij genoegen uw vraag bevestigend te kunnen be antwoorden. Ja, de monnik Anselmus is nog te Egmond." „Dank u," zei Zweder. Hij keek Sicco nog een paar oogen- blikken aan, wendde zich toen om en ging naar boneden. Even daarna had hij den graaf bereikt en zijn boodschap over gebracht. De graaf zette zijn paard in beweging en reed lang zaam voort. Toen Zweder van Poelgeest aan de kromming van den weg was gekomen, wierp hij nog een blik naar de plaats waar Sicco lag. Sicco zag hem omkijken. „Die knaap heeft genoeg voor het eerste uur om zijn hoofd te pijnigen met de vraag of hij mij reeds vroeger gezien heeft," mompelde hij. „Ik zag aan zijn gelaat dat ik oude herinneringen bij hem opwekte maar dat hij ze niet thuis kon brengen. Ge lukkig dat Diederik niet zelf naar boven kwam. Als hij niet de graaf geweest was, zou hij het wel gedaan hebben." Sicco strekte zich weder op zijn gemak uit en keek droomerig langs den zonnigen weg. „Ik ben nieuwsgierig of ik Tetburga nu weldra zal zien ver schijnen," dacht hij. „Wat mijn broeder van Anselmus wil hebben? Zweder zag er niet erg bestoft en vermoeid uit. Blijkbaar hadden zij niet een heel langeD weg afgelegd. Diederik kwam dus niet van Harlem maar van een der kasteelen hier in den omtrek. Misschien kwam hij wel van het huis Adrichem." En Sicco ging voort met bespiegelingen te maken over de reden welke Diederik kon hebben den beroemden geneesheer een bezoek te brengen. Dat de graaf zelf gezond was daaraan twijfelde Sicco niet. Trouwens als Diederik het een of ander scheelde, zou men hem dit wel reeds bij Ludigman verteld hebben. En als gravin Othilde of een der beide zonen, Sicco's neven Dirk en Floris, ongesteld waren, zou de graaf wel een boodschap naar Egmond hebben gezonden met het verzoek dat broeder Anselmus hen zou komen bezoeken. Terwijl Siceo dit alles overpeinsde, was de zon op haar hoogst gekomen. „Nu kan zij elk oogenblik verschijnen," mompelde hij, „ten minste als Arlinde mij niet vergeefs blij heeft gemaakt."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1