Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Door de onzijdigheid van België te laten schenden zonder te hulp te komen, heeft Nederland gebroken met net eeuwenoud Barrièretractaal en verraad gepleegd aan de bedoelingen van Europa, die voorzaten bij de ver- eeniging van Holland en België na Waterloo en bij bet vaststellen van het modus vivendi in 1837, nadescbeiding De samenvoeging der twee landen honderd jaar geleden, had ten doel het scheppen van een krachtigen slagboom tegen het op verovering beluste Napo leoniische Frankrijk; na hun scheiding in 1830 werd Holland alleen met Bel gisch grondgebied vergroot om te kun nen dienen als sterke tweede verdedi gingslinie, in geval van schending der Belgische neutraliteit en deze voor waarde, door lord Palmerston geopperd, werd zoo goed opgevat, dat tijdens het uitbreken van den oorlog van 1870 koning Willem van Holland zich open lijk verklaarde voor het vereenigen van zijn leger met het Belgische, indien de neutraliteit van België mocht bedreigd worden. Men zal zeker in Den Haag niet durven volhouden, dat, omdat het ge vaar van Napoleontisch uu Hohen- zollernsch geworden is, Holland niet meer tot plicht heefi zijn barrières, die in den loop der eeuwen onmisbaar zijn gebleken, er tegenover te stellen. Zeker is bet, dat op den dag der afrekening men rekening zal moeten houden met het feit, dat op bet oogenblik van den inval in België van de horden van de overzij van den Rijn, de Hollandscbe helft van den slagboom beeft geweigerd te w.-rken, en dat er nieuwe middelen zullen moeten worden aangewend om tegelijkertijd de veiligheid van België en Holland iu 't bijzonder en die van Europa in het algemeen te verzekeren Het bovenstaande is weer een van die merkwaardige stukjes, die nu en dan in Fi arische bladen verschijnen om stemming te maken tegen ons land We behoeven eigenlijk niet te zeg gen, dat het een zeer scheeve voor stelling van den stand van zaken is. Wij zouden de naar hier gevluchte Belgen als gevangenen behandelen?! Meu beloont de gastvrijheid, die ons volk den Belgen bewezen heeft, wel op heel zonderlinge manier. We zouden den heer Harry ook willen vragen, welke correspondentie der geallieerden hier aan censuur on derworpen is. Gaat de correspondentie van Frankrijk naar Engeland bijv. tegenwoordig over ons land? Dergelijke bakerpraatjes worden evengoed door de feiten weerlegd als het beweren, dat er een geheim ver drag tusschen Nederland en Duitsch- land zou bestaan. Over de verzekering, dat Nederland gehouden zou zijn België bij te springen, zullen we weing zeggen. Dat wij ons niet aan bet Barrière-tractaat gehou den hebben wel, België zou alles behalve te spreken zijn geweest, als we in de jaren vóór den oorlog de ons op grond van dat tractaat toege kende rechten hadden opgeëischt. En verplichtingen om Belgie bij te staan, heeft ons land na de scheiding nooit op zich genomen. Landweerlichting 1908. Nader vernemen wij, dat met ingang van 25 November a.s. ook aan de leden van het kader der landweer lichting 1908 een voorloopig (klein) verlof zal worden verleend, althans voorzooveel zij dit zelf wenschen. Tegelijkertijd zal aan het nog in werkelijken dienst zijnde dienstplichtig kader der landweerlichting 1907 en aan het eventueel nog in die omstan digheden verkeerende landstormkader zulk een verlof worden verleend Aan eiken landweer-verlofganger wordt toegestaan, nadat bij met verlof is vertrokken, desgewenscht weder onder de wapenen terug te keeren. Hij die terugkeert, mag eerst na weder ten minste één maand onder de wa penen te zijn geweest, opnieuw met verlof vertrekken. De landweerlichting 1909, De dienstplichtigen der landweer behoorende tot de landweerlichting 1909 zullen omstreeks 20 December a.s. met voorloopig (kleiri) verlof naar huis worden gezonden, geheel op den zelfden voet als 25 November a.s. met de landweerlichting 1908 zal ge schieden. Tuberculose. Sommige leden der Tweede Kamer wezen er in de afdoelingen op, dat de tuberculose in aanleg zeer dikwijls een kinderziekte is, de besmetting heeft ook dikwijls op zeer jeugdigen leeftijd plaats. Hiermede behoort bij de bestrijding van de ziekte aandachtig rekening te worden gehouden. De vereenigingen, welke bestrijding van tuberculose ten doel hebben, zien dit nog te weinig in. De Regeering steune. bij het belangrijke subsidie, dat van Rijkswege wordt verleend, de bestrij ding in deze richting op krachtiger wijze dan tot dusver geschiedde. Smokkelen op groote schaal. Het Tweritsch Dagblad »Tubaritia« meldt »Het geleek gisternacht in de Broek heurne wel of een veldslag geleverd werd. Geweer- en revolverschoten knalden; enorm is er dezen nacht weder gesmokkeld. Twee rijksambte naren ontmoetten een troep van niet minder dan 80 personen, allen met een pakje smokkelwaar op den rug Het mocht dezen tweeambtenaren gelukken van dozen troep 22 personen te ver- baliseeren, welk aantal nogal groot is in aanmerking genomen dal het midder nacht was en de troep op bpt aanroepen uit elkaar stoof en de bosschen in vluchtte. Ook de andere aldaar ge stationeerde ambtenaren hebben een zeer drukken nacht gehad. Niet minder dan 1000 K.G. margarine, 400 K.G. rijst en 300 K.G. meel werden in beslag genomen, terwijl tegen een 60-tal per sonen procesverbaal werd opgemaakt. In de jongste vergadering der Vereeniging «Handel en Nijverheid* werd besloten om, nevens het bureau van boekhouding, geleid door den Directeur der Middenstands-crediet- bank, weder te openen een cursus in boekhouden, als vervolg van dien, in den winter 1913-14 gehouden. De bedoeling der vereeniging is echter tbans om, als gevolg van door meerderen uitgedrukte bezwaren, den cursus gesplitst te houden, namelijk een afdeeling voor jongelieden en een voor ouderen, gehuwde of reeds zaken drijvende middenstanders. Zij meent hiermede een beletsel tot deelneming voor velen te hebben weggenomen. Zooveel mogelijk zal voor de ouderen de branche-boekhouding, dus meer dienstig voor ieders bedrijf, worden behandeld. De lessen zullen worden geleid door den heer J. Peper, Directeur der Mid delbare Handelsdagschool, alhier. Uitgenoodigd door de plaatse lijke afdeeling van «Onze Vloot« zal de beer Tb. C. Delprat, directeur der Moeara Enim op nader vast te stellen dag in December alhier eene lezing houden over Nedeilandsch-Indië, op geluisterd door lichtbeelden naar de mooiste collectie foto's uit Insulinde, die in ons land bekend is. De opvoering van »De verloren Zoons is Woensdagavond wegens onvoldoende belangstelling niet kun nen doorgaan. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 19 Nov. aan gevoerd 6488 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f 9.00 tot f 11.55. Eendeneieren f 8.50 tot f 9 00. Jonge hanen golden f 0.78, kippen f 0.54 tot f0 90, oude hanen f0 56 per kilo, jonge duiven f 0.35 per stuk. Winter. In sommige deelen van Engeland heeft het al 12 graden gevroren. In Noord Lancashire en elders is veel sneeuw gevallen. Te Leeds lag de sneeuw 7'/i c.M. dik en in Schotland woedde een sneeuwstorm. Na hevige regenstormen is ook in het Rijn-Main-gebied in Duilschland de temperatuur plotseling gezakt en wel tot 7 graden onder nul. In den Tauns ligt veel sneeuw. Apocalypsis en dienstplicht. Een medewerker van de Daily Mail. heeft de ware beteekenis ontdekt van hetgeen Johannes gezien heeft; natuur lijk zijn het allegoriën op de heden- daagsche gebeurtenissen. Met een naïveteit, die men ook spotternij met heilige zaken zou kunnen noemen, legt de vervaardiger van het merk waardige opstel over de Apocalypsis, dat het genoemde blad bevat, de droomgezichten van Johannes op de volgende wijze uit «En ik zag uit de zee een beest opkomen, hebbende zeven hoofden eri tien hoornenen op zijn hoornen waren tien koninklijke boeden.* Na tuurlijk is dit beest Duitschland, dat eerst kortelings als groote zeemacht als uit de zee is opgestegen. De zeven hoofden zijn de afzonderlijke staten, waaruit het is gevormd: Ptuiseri, Beieren, Wurtemburg, Baden, Saksen, Mecklenburg en Hannover. De tien hoornen beteekenen de kleinere Duit- scbe vorstendommen. Het derde vers (zie Openbaring XII) luidt: «En ik zag ééu van zijn hoofden als tol den dood gewond, en zijn doodelijke wonden werd genezenen de geheele aarde verwonderde zich achter het beest.Dat heeft betrek king op het volkomen verlies van Duitschlands macht ter zee, en het feit dat het des ondanks toch nog oortleeft. «En zij aanbaden het beest, zeg gende: Wie is dit beest gelijk? Wie kan krijg voeren tegen hetzelve? En hetzelve werd macht gegeven, om zulks te doen twee en veertig maanden.* Waaruit geconcludeerd wordt, dat de oorlog tot en met Januari 1918 duren zal. Deze zonderlinge Bijbel kenner gaat riog een eind door met zijn uitlegging, in verband met de tijdsomstandigheden, van de Open baring van Johannes en trekt uit haar eindelijk de volgende slotsom: «Daar het aldus vaststaat, dat de oorlog zoo lang duren zal, kunnen wij in geen geval al dien tijd met de vrijwillige dienstneming uitkomen, maar moeten wij den algemeenen dienstplicht in voeren.* Woordelijk staat dèt zeker niet in de Apocalypsis. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 12 tot en met 18 November. GeborenGeertruida Hendrika, d. van Hendrikus van Keulen en Gijs- berta van de Brug Eduardus Jozephus, z. van Livinus Eduardus van Ballaert en Jannette van Lens Josephina, d. van Antonie Lambertus Koene en Heintje Jansen. Aaltje, d. van Harmen Buitenhuis en Gerrïtje Ruitenbeek. Berend, z. van Wil lem Termaat en Maria Willemina Jaarsveld. Elisabeth Maria, d.,van Louis Boussard en Jeanne Deprez. Willem, z. van Jan Hendrik in 't Veld en Margaretha Adriaria van Es. Gijsbertus, z. van Gijsbertus Brand- sen en Gerarda Hageman. Max, z. van Jakob van Dam en Rosa Benima. Willem, z. van Franciscus Pastoor en Johanna Maria van Ek. Petrus Henricus Philip Maria, z. van Philip Martin Putman en Maria Pe- tronella Alenbeek. Johan, z. van Jan van den Brink en Johanna van Roemburg. Hendrika Catharina, d. van Johannes Theodorus Cornelis van Barlingen en Petronella Maria Wellerd. Johannes Everardus, z. van Johannes Henri Willem Strijd en Mina Kraaikamp. Joban Fredrik Andreas, z. van Johan Fredrik Andreas Hofmann en Gijsbertha Eibers. Gerrit, z. van Aalbert ten Hoven en Gerriije van Keulen. Gijsbertha, d. van Reinierus Regardus van Val kenboef en Geertruida van Valken goed. Jacobus Leonardus Antonius, z. van Jacobus Johannes Casander en Johanna Helena Bruijnen. Cornelis Jacobus, z. van Jan Kooiman en Jo hanna Gorarda Bellaard. Nellie Helena Engelbertha, d. van Walig Johannes Verdugt en Anna Krul. Johannes, z van Mannus Groenewoud en Johanna Mathilda Diikse. Gerar- dus, z. van Jacobus Wilhelmus van Diest en Carolina Johanna van der Heiden. Een kind buiten huwelijk geboren van het mannelijk geslacht Een kind buiten huwelijk geboren van het vrouwelijk geslacht. Ondertrouwd: Herrnanus Wilhel mus de Rijk en Elisabeth Hendrika Josepha Bovee. Willem Sebastiaan du Hoel en Gerriije Hazeleger. Alberlus de Vrije en Geertruida Hei ning. Simon van de Woude en Anna Francisca Justina Kortes. Gehuwd Johannes van Ruitenbeek en -Maria Margaretha Geijtenbeek. Achille Floriati Renoir en LucieFélicie Duijsburgh. Albert Hendriks en Gerriije Kaniphorst. Hendrikus van Weeghel en ERje Maas. Cor nelis Breunis Brits en Grietje Klok. Overleden: Gijsbertus Meuleman, 4 j. Jan Willem Ensirick, 6i j., echlg. van llendrikje van Elsloo. Boudewijn Heiligers, 83 j., echtg. van Petronella Taats. Leusden. Van 1219 November 1915. GeborenWilhelmus, z. van Jaco bus Roest en Geertruida Rutten. Hendrika, d. van Lammert Rutten en Alijda van Zeldert. OverledenEverarda Allegonda Tijmensen, 7 m. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8 l'/i en des avonds van 6'/> 7'/j ure Op Zaterdag alleen van des v.rn 8 l'/t ure. Ingeschreven waren op 18 Nov. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 14: schilder. 1 boekdrukker. 1 schoenmaker. 21 grondwerker. 8 sjouwer. 3 kantoorbediende. 4 stucadoor. 3 loopknecht. 4 straatmaker. 11 los werkman. 5 timmerman. 1 concierge. 1 rijwielhersteller. 1 magazijnknecht. 3 veldarbeider. 5 metselaar. 1 voerman. 12 naaister. 4 werkster. LI. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 6 banketbakker. 1 kruideniers 1 bankwerker. bediende. 4» broodbakker. 6 meubelmaker. 1 boekbinder. 4 monteur. 1 dagmeisje. 2 schoenmaker. 1 dienstbode. 9 slager. 8 fitter. 9 sigarenmaker. 1 houtdraaier. 4 smid. 1 huisknecht. 1 steenbouwer. 1 kleermaker. 2 pettenmaker. 1 kantoorbediende. 6 perronarbeider. 1 koetsier. 1 pianist. 1 wagenmaker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. ma uk rutiuuHT. AMEHSFOORl, 19 Nov. 1915 Tarwe rnRoirge f 0.Boekweit f 0. appelen fl.80af4.50 heren f 250 a I 4.50. Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. 9.50 a f 3. Hoendereieren 111.00 a I 11.50 p. 10ll st. Bruine eieren 111 50 al 19.00 per 100 st. Boter 1 40 a I 1 65 per kil,,. Mir^aiine f 0.i f 0. Zoetein. kaas f 0al 0.per 50 kilo Kippen f 0 80 a f 1 90 Kuikens f 1.70 a 11 75 Piep kuikens f 0 70 a 1.30 Ganzen r u. a f 0 Eenden f0 90 a f 1.20 p. st. Jonge f0.00 a 10.00. Hazen fl.50 a 12.25 Wilde konijnen 10.50 a f 0.60 Tamme f 0.80 a f 2 00 Dun en f 0.50 a f 0.70 paar Magere varkeus I 00. - a 1.00 Vaikens export f 0.alüZeugen f 60.a f 100. Biggen 19a (18Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— i luOO.Kalfkoeien I 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.h f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 0. 1 f Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe hert. Rogge. heet. Boekweit. 300 heet. Appelen. 80 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 250 heet. Zandaardapj elen, 15'00 stuks Hoen- dereieren. 000 stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, magere varkens Varkens voor exportsiagery 600 biggen, 13 zeugen, 1 kalf. RECLAME. Dank uw nieren. Dank uw nieren voor uw goede gezondheid. Zij zijn de veiligheidskleppen, die het bloed filtreeren en de vergiften eruit verwijderen Opwekkende dranken als bier. alcohol, thee en kofffe verzwaren het regelmatig fihreerende werk der nieren Even zoo te veel eten, voornamelijk van vleesch. En ook overspanning, zorgen en gebrek aan lichaamsoefe ning. Als de nieren verzwakken, kom haar den onmiddelijk te hulp. Rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, zenuw achtigheid of verl-es aan gewicht toonen, dat uri- naire \ergif.en zich ophoopen en dat gij rust moet nemen en de nieren verzorgen, anders loopt gij gevaar rheumatiek, niersteen, waterzucht of mis schien chronische nierontsteking te krijgen. Verminder zoo mogelijk uw werk Neem dage lijks eenvoudige lichaamsoefening (wandeling), ge bruik minder zwaar voedsel of geestrijke dranken, rust en slaap ineer. en versterk de nieren rnet Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Urinaire en nierstoornissen zijn een bepaalde ziekte en behandeling dient bepaaldelijk op deze organen gericht te zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor de nieren cn urinewegen, en voor niets anders. Wanneer met dit geneesmid del wordt begonnen voor de nieren ernstig aange tast zijn, zullen goede resultaten volgen, maar het is niet verstandig om uw nieren lang te verwaar- loozen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes dooien. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk, 35 ITIAOE JHij keek langs den weg, maar deze lag daar glinsterend in de zon door geen levend wezen betreden. Sicco look weer half de oogen. Hij nam zich voor als Tetburga niet binnenkort verscheen eens te trachten op te Btaan en te zien of hij alleen het duin kon afkomen. Weer een blik langs den weg, maar alles was eenzaamheid. Plotseling hoorde hij links boven zich een zacht kuchje. Hij zag op en zijn hart bonsde van blijdschap. Daar boven hem op den top van het duin stond Tetburga. Haar weelderig donker blond haar door den wind opgejaagd, zwierde om haar schouders. Een klein lichtgroen zijden mutsje, bijna van den vorm van dat der pages die zoo even voorbij getrokken waren met den graaf, stond eenigszins schuin, bevallig op haar hoofd. Het lange licht roode kleed zwierde om haar beenen en de wijdgeopende mouwen deden tot hoog bij de schouders haar fraaie, blanke armen zien. Zij zag hem en wuifde met de hand. „Moet ik naar u toe komen?" riep zij. „Ja, kom hier af," riep hij terug. Een oogenblik keek zij naar beneden en toen klonk het plotseling „Daar kom ik." TE ZAMEN ALLEEK. Als een wervelwind kwam Tetburga naar beneden stormen. Sicco verwachtte elk oogenblik haar over het hoofd te zien bui telen, maar zij wist, nu eens met kleine pasjes, dan met groote sprongen als een ree, steeds het bovenlijf eenigszins achterover, alle gevaar te boven te komen en eer hij het goed wist, stond zij voor hem, met hoogroode kleur, schitterende oogen en naar adem hijgende. Sicco kon de oogen niet van haar afwenden; zijn blik verslond haar gestalte en dwaalde van haar zwierende lokken naar haar door de zware ademhaling sterk golvenden boezem, waarvan de lijnen onder het lichtroode kleed zich scherp aftee- kenden. Hij werd door dit gezicht zoo aangegrepen dat hij een wild verlangen bij zich voelde opkomen zijn armen uit te strek ken en haar aan zijn hart te drukken. Het kon echter niet meer dan een verlangen zijn want tot een daad kon het moeilijk komen. Ook omdat Tetburga een vijftal schreden van hem af stond en bovendien zijn armen wel verre van aan zulk een plotselinge opwelling gehoor te kunnen geven juist hem op dat oogenblik herinnerden dat zij nog de naweeën gevoelden van de schipbreuk. Nadat Tetburga zoo eenige tellen geBtaan had, deed zij een paar stappen naar hem toe en zette zich zonder den minsten schroom naast hem neder. „En hoe bevalt het u nu hier?" vroeg zij, nog een weinig hijgend. „O, zeer goed," antwoordde Sicco. „Het is hier een uitstekend plaatsje voor iemand die zich in het zonnetje koesteren wil en rust behoeft." „Is uw rust door niets gestoord geworden. Hebt gij in uw eenzaamheid genoten van het gekwinkeleer der vogels en eenige hazen en konijnen in uwe nabijheid zien rond springen. Hebt gij wel opgemerkt hoe weinig schuw de hazen en konijnen hier zijn?" „O ja, zij naderen soms met een nieuwsgierigheid welke als zij met iemand te doen hadden die vlugger ter been was dan ik voor hen wel eens noodlottig kon worden. Uw vader jaagt zeker niet veel in den omtrek hier?" „Neen, hij houdt niet van klein wild. Hij gaat liever de bos schen in om herten en everzwijnen te bemachtigen." „Maar wij dwalen af," hernam Sicco. „Ik wildo u zeggen dat mijn rust wel degelijk gestoord is. Ik heb bezoek gehad." „Bezoek?" riep Tetburga, haar oogen verbaasd naar hem op slaande. (Wordt utrvolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2