NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 96. Woensdag 1 December 1915. 44e jaargang. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CII OORSTRA AT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7% Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De 29 punten der agenda van de gisterenavond gehouden vergadering vermochten bij de raadsleden zeker niet de noodige belangstelling te ver wekken, er waren althans van de 17 leden 7 niet aanwezig (Rand, Jorissen, Hofland, Houbaej, Koning en Achterbergh) de vier eerst genoemde onder kennisgeving van verhindering. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den 29 Oct. deelde de secretaris mede, dat de navolgende stukken waren iDgekomen. Drief van den Minister van Riu- nenlandsche Zaken dd. 10 November 1915 No. I68681 Afd. O, waai bij wordt medegedeeld, dal in de be noeming van F. Faber tot tijdelijk leeraar aan de burgeravondschool zal worden berust. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 25 October 1915 3e Afd. No. 2755/1970, betreffende herziening van de jaarwedden der Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers in de provincie Utrecht. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 25 October 1915 3e Afd. No. 2620/2071, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raads besluit van 28 September 1915 be treffende overneming van risico van gedeeltelijk door bet Rijk gedekte credieten aan middenstanders. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d. 25 October 1915 3e Afd. No. 2732/1968, waarbij wordt goed gekeurd bet ls aanvullingskobier der Straatbelasting over 1915, vastgesteld bij Raadsbesluit van 19 October 1915. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d.l November 1915,3e Afd. No. 2768/2047, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit d.d. 19 Octo ber 19I5 No. 4531 tot overneming van eenige perceelen grond van mejuffrouw G. Haverkamp, de R. K. Parochie aan de Langegracht en de R. K. Bouw- vereeniging »St. Bonifaciust. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 1 November 1915, 3e Afd. No. 2781/2017, waarbij wordt goed- gekeutd het 2e suppletoire kohier der inkomstenbelasting dienst 1915, vast gesteld bij Raadsbesluit san 19 October 1915. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d. 1 November 1915, 3e Afd. No. 2783/2020, waarbij worden goed gekeurd de kohieren tot heffing van schoolgelden voor liet Gymnasium, de H. B S. en de O. L. scholen A, B, C en D dienst 1915/16, vastgesteld bij Raadsbesluit van 19 October 1915. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 1 November 1915 3e Afd. No. 2843/2048, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 October 1915 No. 479i tot waar borging der rente en aflossing eener geldleening van f 140.000 van de Vereeniging lAmbacbtsschool voor Amersfoort en Omstrekent bij het Pensioenfonds voor Weduwen en Wee zen van Burgerlijke Ambtenaren. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 8 November 1915 3e Afd. No. 2841/2103, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 26 October 1915 No. 480i tot bet aan gaan eener lijdelijke geldleening tot een bedrag van f 350.000. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 8 November 1915 3e Afd. No. 2871/2092. waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 19 October 1915 No. 455 tol verkoop van een fabi ieksterrein aan den Is- seltschen weg aan de N. V. Weve rijen van D. van Leijden Zn., te Krommenie. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d. 8 November 1915, 3e Afd. No. 2870/2088, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 190ctober 1915 No. 456 tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan Jbr. B. Eekbout te Bloemendaal. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d d. 8 November 1915,3e Afd. No.2937/2097, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raadsbesluit van 19 October 1915 tot overneming van grond aan den Ouden Soesterweg. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 22 November 1915,3e Afd. No. 2927/2191, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van ^Oc tober 1915 No. 4573 tot aankoop van een perceel van de weduwe W. Heere Van 't Wel te Amersfoort. (Voor kennis geving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 22 November 1915, 3e Afd. No. 3000/2183, waarbij wordt goed- gekeu'd het Raadsbesluit van 29 Octo ber 1915 tot aankoop van gronden van J. Knoppers en A. G. Koppen, beiden te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 22 November j.l., 3e Afd. No. 2971/2210, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van üOOctober 1915,3e Afd. No. 4836 tot wijziging der Verordening tot regeling van bet getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de O. L. scholen. (Voor kennisgeving aangenomen). Verslag der Gemeente Amersfoort over het jaar 1914. (Voor kennisgeving aangenomen). Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger op 8 Novem ber 1915. (Voor kennisgeving aange nomen). Adres van den Amersfoortscben Bestuurdersbond en de afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. dd. 31 October 1915, houdende verzoek het voorstel van den heer Hofland tot het verleenen van een crediet van f9300. ter uitvoeiing van het Raadsbesluit dd. 7 September 1915 i. z. cokesver strekking, aan te nemen. (Besloten wordt dit adres tegelijk te behandelen met het voorstel van den Heer Hof land). Brief van G. J. Buijs te Dordrecht dd. 30 October 1915 houdende dank betuiging voor bet huldeblijk bem aangeboden. (Voor kennisgeving aan genomen). Brief van J. Scbulte Nordbolt dd. November 1915, waarbij hij bedankt voor bet in hem gestelde vertrouwen bij zijne benoeming tot Directeur der gemeentelijke Arbeidsbeurs. (Voor kennisgeving aangeboden). Brief van H. J. Reijnders, Archivaris, dd. 5 No»ember 1915, waarbjj hij dank betuigt voor de verbooging van zijn tractement. (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van S. Posthuma, Hoofdin specteur van Politie, dd 27 November 1915, waarbij hij mede namens den Inspecteur M. A. E. Seeuwen dank betuigt voor de hem toegekende sala risverbetering. (Voor kennisgeving aangenomen). Adres van R. A. van den Hoven, J. W. M. Tb. Bremer en A.J. M.den Hartog dd. 17 November 1915, hou dende verzoek baar als onderwijzeres sen in de nuttige handwerken een halfjaarlijks verlof toe te staan met behoud van salaris, zulks in verband met de gewijzigde schooltijden rege ling. (Naar B. en W. om advies). Adres van bet bestuur der afdeeling Amersfoort van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden ïMercuriusa dd. 24 November 1915, houdende verzoek om te worden ont heven van de verplichting tot het vergoeden van vuur en licht voor het gebruik van een lokaal der O.L.school aan de Hellestraat. (Naar B. en W. om advies). Adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Gemeente-politie beambten dd. 29 November 1915, hou dende verzoek tot uitbetaling van het tractement van eenige agenten 2e klasse wier dienst tijdens vacature door 24 agenten le en 2e klasse is waargenomen. (Voorstel tot beslissing in den zin van bet Raadsbesluit dd. 27 Juli 1915). Adres van den Cbristelijken Bestu renbond ingekomen 19Novomber 1915, houdende verzoek maatregelen te wil len treffen tot verlaging van den melk prijs. (In handen van B. en W. ter afdoening). Daarna overgaande tot de agenda benoemde de raad tot voorzitter der commissie van toezicht op den dienst der arbeidsbeurs de beer A. H. van Kalken en tot diens plaatsvervanger de beer Mr. Dr. H. T. A. Verboef. Tot onderwijzer aan de openb. lagere school C. voor de nieuw ingestelde 10e klasse werd benoemd de heer B. Reitsma te Dokkum. De pensioensgrondslag voor Dr. P. G. Ttddens, directeur der H. B. S. werd opnieuw vastgesteld en de rege ling van bet salaris van den conrec tor aan bel Gymnasium gewijzigd, conform de daartoe door Burgemees ter en Wethouders gedane voorstel len. Zoo ook de overgangsbepaling der verordening tot regeling der jaarwed den van de agenten van politie. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschik ken op het adres van J. van Ginkel, houdende verzoek tot opheffing der Ilitturitch romantisch verhaal. 19) „Wei," antwoordde Siceo. „Reeds toen ik hier in uws vaders huis na die schipbreuk tot bewustzijn kwam, overviel mij de gedachte dat het misschien een bestiering van den Hemel was geweest, dat ik juist in de nabijheid der abdij van Egmond niet ver van het graf mijner ouders, na met den dood geworsteld te hebben toch gelukkig het leven mocht behouden. Ik dacht of dit misschien niet een teeken was dat ik genoeg had gezworven en dat ik mij behoorde te verzoenen met mijn broeder, daar er geen redenen bestonden om twee mannen die elkaar zoo na bestaan voor altijd van elkaar vervreemd te houden. Terwijl ik op het ziekbed lag, overviel mij dikwijls een gevoel van groote mistroostigheid, van bittere eenzaamheid. Waar leef ik eigenlijk voor, vroeg ik mij dan of. Wie geeft wat om mij. Wat komt het er op aan, of ik leef of dood ben? Niemand verliest wat aan mij. Zoo iemand aan mij denkt, van mijn naaste verwanten, is het met bitterheid, niemand verwijlt in zijn gedachten met teedere of vriendelijke gevoelens bij mij." Terwijl Sicco zoo sprak en zijn stem zachter en droeviger werd, had Tetburga onwillekeurig het hoofd een weinig afgewend zoodat hij haar niet in het gelaat kon zien. Zij hield het hoofd ook een beetje voorover gebogen en liet de fijne zandkorreltjes zachtjes door een nauwe opening glijden, die zij tusschen haar duim en voorvinger gevormd had. Zij scheen terwijl zij het glinsterende duinzand nakeek, voor niets anders oogen te hebben. Sicco deed ook geen poging haar in het lieve gelaat te zien, hij was zoo met zijn gedachten vervuld, dat hij zacht als voor zich- zelven zijn klacht uitbracht. „Wie geeft wat om hem?" klonk het evenwel in Tetburga's hart en hoe hevig bonsde dat hart. Zij had geen heldere beek bij zich waarin zij haar gelaat kon waarnemen als in een spiegel, boewei er kristalheldere spranken genoeg in het duin waren. Had zij haar gelaat kunnen zien, zij zou zelve geschrikt zijn voor de bleekheid er van en voor de diepbezorgde uitdrukking die er op lag. Eindelijk zonder op te zien, zei zij zaeht: „Gij moet zoo niet spreken. Er zijn immers toch vele men- schen en goede, edele menschen die veel van u houden." „Van mij?" vroeg Sicco met een korten lach als van ongeloof. „Ja van u," hernam Tetburga. „De abt Wonobold, hij zou als hij niet zoo gebrekkig was, u reeds hebben opgezocht en woor den van achting en genegenheid tot u hebben gericht. Broeder Anselmus heeft blijkbaar reeds groote vriendschap voor u op gevat. Mijn vader, stug en eenigszins teruggetrokken van aard laat onmiskenbaar merken dat hij u hoogacht. Arlinde wel het is of zjj een tiental jaren jonger is geworden sedert gij op onze hoeve vertoeft. Zij waagde het zelfs gisteren mijn vader tegen te spreken omdat zij niet genoeg room van de melk mocht nemen, room dien zij u bij uw aardbeien wilde geven. Als gij dus zoo spreekt, zijt gij wel een weinig ondankbaar zou ik zeggen." Sicco sloeg de oogen op en wierp een blik naar haar kant; hij meende een zekere trilling in haar stem te hooren. Hij kon echter haar gelaat niet zien. Zij scheen alle aandacht aan het fijne duinzand te schenken dat in een glinsterenden stroom door haar hand gleed. „O, zeker," hervatte Sieco, „zij die gij daar noemt, zijn allen goed voor mij, maarook in het Triersche, in Vlaanderen waren lieden die zeer hartelijk zich betoonden. En tochzij zijn nog daar, ik ben hier. Wordt vervolyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1