NESTLÉ LACTÉEl( flebrulk Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. IFARINE\ I ':r,~ geheimhouding van bet verhandelde betredende zijn persoon in de Raads zitting van 7 September 1915, werd met 8 tegen 2 stemmen die van de beeren Van Duinen enLeinweber aangenomen. De beer Lein weber vroeg of het waar was dat Van Gmkel op het Stadhuis was ontboden en men hem daar den raad gegeven had zijn rekest in te trekken. Een en ander werd door den voorzitter, Mr. Graaf van Randwijck, ontkend. De heer Van Duinen vond dat, waar de persoon in quaestie zelf om open baarmaking van het verhandelde ver zocht, het Dag. Best. zich daar niet tegen moest verzetten. De voorzitter achtte het beter om wat eenmaal in besloten vergadering is behandeld, altijd geheim te doen blijven. Brak men daarmede dan zou men zich later in geheime vergaderin gen wellicht niet meer zoo vrij durven uiten als nu bet geval is. Besloten werd tot oprichting van een tijdelijk bureau voor de levensmiddelen voorziening en een crediet voor dat doel werd verleend. De toelichting van het Raadslid den Heer J. Hofland op zijn voorstel tot bet verleenen van een crediet van f 9300ten behoeve van de uitvoe ring van het raadsbesluit inzake de verstrekking van cokes tegen vermin derden prgs, moest wegens afwezigheid wegens ongesteldheid van den heer Hofland worden aangehouden. Op een desbetrellende vraag van den heer Van Duinen beloofde de voorzitter de me morie van toelichting te zullen doen vermenigvuldigen en aan de leden rond te zenden. Aan de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken! werd ten behoeve van den Avondteekencursus voor ambachtslieden een subsidie ver leend van f 500. Goedgekeurd werd de verkoop van 2600 M' grond aan den lltrechtschen weg, hoek Vondellaan, aan W. van Haselen q.q. tegen f3 25 per ND, van 621 M' aan de Huygenslaan aan G. van Hongevest tegen f2 per M>, van 1800 M' aan de Anna Paulowna- laan aan de heeren H. R Krul en J. J Polderman tegen f 2.per M», van 3000 M* aan de Eemstraat aan den heer Jos. Polak te Amsterdam tegen I 1 50 per M1 en van 2250 M1, achter dit terrein, aan denzelfden te gen f2.per M'. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot schadeloosstelling van het Grondbedrijf voor verlies aan be zit tengevolge van het omleggen der Barchman Wuytierslaan, hetwelk wij in een vorig nummer reeds in zijn geheel meedeelden, werd onveranderd goedgekeurd. Besloten werd tot ruiling van grond, gelegen achter bet perceel boek Utrechtsche wegAnna Paulowna laan, met G. van Nes en tot wijziging van het Raadsbesluit van 27 Juli 1915, No. 327, tot verhuur van een stuk heidegrond, gelegen ten Oosten van het militair oefenterrein en ten Noor den van de Pyramide van Austerlitz aan den Staat der Nederlanden. Burgemeester en Wethouders wer den voorts gemachtigd aan den Be- stuurdersbond een lokaaltje in het Raadhuis in gebruik te geven tot het uitoefenen van controle op de vverk- looze leden. Eveneens ontvingen zij machtiging tot verhuring van huizen en landerijen in en buiten de gemeente. De heer Van der Wal stelde verschil lende wijzigingen in de desbetreffende voorwaarden voor, maar zag deze, behoudens een enkel betreffende het verbod tot bet veranderen van weiland in bouw- of tuingrond, alle verworpen. Met 8 tegen 2 stemmen die van de heeren Leinweber en Van Duinen werd conform het advies van Burge meester en Wethouders, besloten af wijzend te beschikken op het verzoek van den heer E. J. Houpst tot het oprichten eener looierij op een terrein door bem van de gemeente gehuurd. De heer Leinweber vond de argu menten van Burgemeester en Wet houders dat het terrein tot het plant soen zou behooren en dat er geen uitgang aan was, weinig steekhou dend, bovendien is vroeger op het zelfde terrein een looierij geweest. Dit was voor den wethouder Van Esveld echter geen argument om, waar de toestand nu zooveel beter was, tot de vroegere staat van zaken terug te keeren, daar leerlooierijen nu eenmaal door bun reuk den omtrek altijd een beetje verpesten. De heer Leinweber vond dit nu wel erg dun, maar de raad was het blijkbaar met den wethouder eens. Burgemeester en Wethouders wer den gemachtigd tot aankoop van diverse perceelen in de Molenstraat, St. Joris- straat en Hellestraat en om bij het Rijk verhooging van bet bedrag te vragen, bedoeld als voorschot bij de aankoop van dergelijke woningen in het belang der volkshuisvesting. De perceelen No. 105, 107, 109, 111 en 113 aan de Coninckstraat, toebehoorende aan E. de Neeling, werden onbewoonbaar verklaard. De Groote Haag zal voortaan loopen van de Kleine Haag tot de Arnhem- schestraat, terwijl de straat achter het terrein van »Amicitia« van de Arnhemsche tot de Utrechtschestraat voortaan den naam zal dragen ïAch- ter de ArnhemschepoorlswaU. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gemeen- tebegrooting, dienst 1915, werden zonder discussie aangenomen. Voorts werden vastgesteld de na volgende kohieren dat der school gelden voor de Burgeravondschool voor den cursus 1915/1916, het 2e suppletoir der Straatbelasting, bet 3e suppletoir der Hondenbelasting en bet 3e en 4e suppletoir der Inkomstenbelasting, allen dienst 1915. Besloten werd tot het aangaan eener geldleening tot een bedrag van een half millioen gulden ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld. Bij de gebruikelijke rondvraag brak de heer Leiuweber een lans voor het nemen van maatregelen tegen het on beheerd laten staan van rijwielen aan den openbaren weg en met name aan het Postkantoor, waardoor diefstal wordt geprovoceerd. De voorzitter be loofde met den commissaris van politie maatregelen daartegen te zullen over wegen. Nadat de heer Leinweber nog de aandacht van Burgemeester en Wet houders had gevestigd op het feit, dat bij de vei breeding van den Utrecbt- schenstraatweg de spoorwegovergang bij het R. K. keikbof even smal als voorbeen was gebleven en door den voorzitter was gerustgesteld met de mededeeling dat B. en W. daaraan reeds huDne aandacht badden gewijd en bereids eene overeenkomst met de H. IJ. S. M. was getroffen, viel de voorzittershamer tot sluiting der ver gadering nog vóór een vol uur sedert de opening was verloopen. V. P. N. Gisteravond hield de onderafdeeling Amersfoort van de V. P. N. een al gemeene vergadering in n't Boompjet onder voorzitterschap van den heer Krook. Na opening werden de notulen van de twee vorige vergaderingen ge lezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat eiken Dinsdagmiddag te half twee regeeringseieren worden geveild, in bet gebouw van de V. P. N. De begrooting 1916 werd vervolgens goedgekeurd sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1175 In het bestuur werden gekozen de heeren Leeuwenkamp, v. d. Knoop en Wolfswinkel De contributie voor 1916 blijft f 1 30, doch de afdracht is anders, n.l. 80 ct. aan het Hoofd bestuur en 20 ct. aan de Piovincie. De heeren van Schaik en van Munster werden benoemd in de commissie tot nazien der rekening en verantwoording. Bij de rondvraag uitte een lid den wenscb vroeger te vergaderen met het oog op de buitenlui. De heer v. d. Knoop deelde mee, dat bij met het V. P. N'. voeder veel succes heeft gehad. Een ander lid vond dit voer te duur, doch de voorzitter toonde aan, dat dit volstrekt het geval niet was. De heer Nierop vond het vreemd en jammer, dat de heer v. d. Linden niet in het bestuur herkozen was. Hij was de spil van de onderafdeeling Hij meent, dat bier wat anders achter zit en dat het onbekendheid met de werkkracht van den heer v. d. Linden verraadt. De voorzitter bracht den heer v. d. Linden zijn dank voor alles wat hij voor de V. P. N. gedaan heeft, hij is en blijft organisator. Deze heer schetste in het kort de geschiedenis van de afdeeling. Met een 80-tal leden begonnen, trachtte bij dit aantal uit te breiden, wat uit stekend gelukt is. Thans zijn er ruim 800 leden. Aan de beurt kwamen de graanhandel, de handel met de poeliers en de eierhandel. Het doel was te komen tot onverknoeid voer en de knoeierijen in den eierhandel en de afzetterij op de markt tegen te gaan. Eerst een klein magazijn in de Muur huizen, thans een flink gebouw met een Directeur. De eierveiling gaat goed, terwijl de eiercontrule een stap in de goede richting zal zijn om waarde voor het ei te krijgen. De pluimvee- verkoop is nog in het begin. We hebben hier gekregen een proeflok- station en bet consulentschap. Verder wijst spreker nog op de inenting ter bestrijding der ziekten. Ook zijn bier cursussen gehouden, die reeds veel nut hebben afgeworpen. Al is bij niet in het afdeelingsbestuur heikozen. toch zal hij de begonnen zaken helpen voltooien. Het jongste nummer der Staats courant bevat de gewijzigde statuten van de Naamlooze Vennootschap Mid denstands Credietbank voor Amers foort en Omstreken te Amersfoort. De Hof-bewoners hebben zich vereen igd om te propageeren voor het behoud der kermis. Gisteren werden aan de Centrale V. P. N. veiling 16987 regeerings eieren verkocht. De overwegwachter nabij »het Stortn werd, wegens het veroorzaken van dood door schuld en het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, j.l. Maandag door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 7 dagen hech tenis. Daar wegens de gevallen sneeuw het terrein onbespeelbaar was, is de voetbalwedstrijd tusschen H. V. C. en Quick j.l. Zondag niet doorgegaan. Door de geduchte vorst op den eersten dag dezer week kon j.l. Maan dag de ijsbaan »de Maatha reeds geopend worden. De scholen kregen vacantie. Helaas was de pret slechts van korten duur. Een malsch regen buitje maakte er spoedig een eind aan. Aan het telefoonnet is onder No. 310 aangesloten de heer W. A. Salm Wijersstraat 10. Strenge vorst 1 In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft het (volgens een bericht van het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildl) in het noorden van ons land sterker gevroren dan in vele jaren in Novem ber was voorgekomen. Te Helder daalde de temperatuur tot 11 gr. Cel sius onder nulde laagste sedert 1849 aldaar in November opgeteekende tem peratuur was n.l. 8.5 gr. op 27 Nov. 1890. Te Groningen en te De Bildt werd ditmaal 10 gr. en 8 8 gr. be reikt; sinds 1849 is dit overtroffen te Groningen op 24 Nov. 1862 met 11.5 gr.; te UtrechtDe Bildt met 18.6 gr. op 23 Nov. 1858, 10 2 gr. op 27 en 28 Nov. 1890 en 9.3 gr. op 21 Nov. 1902. De laagste in ons land in Nov. waar genomen temperatuur is waarschijn lijk 13 gr. te Tilburg op 27 Nov. 1890. Ook de vrij sterke vorst, die Zondag middag nog op den middag overbleef, is merkwaardig. Groningen heeft als maximum-temperatuur 5 gr., Helder 4 gr., De Bildt 3 4 gr. genoteerd. Dit is alleen overtroffen te Groningen op 27 Nov. 1890 met ruim 8 gr vorst, te Helder op den 28en van dat jaar met 6 8 gr. te Utrecht-De Bddt m t 6.9 grop dienzelfilen dag met 4.7 gr. op 30 Nov. 1875 en 3.7 gr. op 23 Nov. 1885. Aan de Kaasmarkt van Maandag 29 Nov. j.l. werden aangevoerd 28 wagenr waarop c.a. 7100 K.G kaas. De prijs liep voor gewone kaas van f70.tot f72.per 50 K.G. Handel vlug. Provinciale Staten van Limburg. Bij de Maandag te Maastricht ge houden stemming voor een lid van de Provinciale Staten werden uitge bracht 3401 geldige stemmen. Hier van verwierven de heeren F. Barte- link (vrijz.-dem.) 1339 en J. Schaep- kens van Riemst Jr. (Kath.) 1866 st. Laatst genoemde is derhalve gekozen. De houding van ons land. Een bijzondere correspondent van Le Journal heeft een onderhoud ge had met Minister Cort v. d. Linden. Holland, zei de Minister, is absoluut onzijdig. Ongelukkigerwijze beoordeelt men die neutraliteit slecht, om niet te zeggen, dat men haar in 't geheel niet begrijpt. Zij verschilt essentieel van die van zekere landen, eveneens neutraal, maar die aspiraties koesteren, welke ze ongetwijfeld trachten te be vredigen. De Hollanders hebben slechts één wensch, namelijk eerlijk hun plicht te doen tegenover de andere naties. De correspondent zei daarvan over tuigd te zijn, doch hij roerde de quaestie der contrabande aan. De Minister wees er op, dat bet land niet verantwoordelijk is voor de handelingen der smokkelaars. De gren zen worden goed bewaakt, maar de smokkelaars vinden altijd middelen om hun waren over de grens te krijgen. De smokkelarij is echter niet zoo be langrijk, als men in den vreemde denkt. Voor Holland is het principe der onzijdigheid heilig. Maar, voegde de Minister er aan toe, er is |ook de handelsvrijheid, de Hollanders kunnen geen afstand doen van het recht over de producten van hun grond te be schikken. Overigens wijzen de officieele cijfers welke door het Ministerie van Landbouw zijn openbaar gemaakt, uit, dat er geen verschil is tusschen de hoeveelheid waren, verkocht aan Enge land en die gekocht door Duitsrhland. De correspondent zegt zich bij den Minister in een sfeer van sympathie en loyateit te hebben bevonden. In zijn eersten brief merkt decor respondent verder op, dat hem in Amsterdam opviel de reusachtige menigte Duitschers, die men er ont moet. Er wordt in Nederland openlijk door de Duitschers gespionneerd. Hij schrijft, dat 90 pCt. der onder danen Tan Koningin Wilhelmina met hart 6d ziel voor Frankrijk en En geland zijn. Het leger verwenscht als één man de Duitschers. Verlof Landweer. De minister van oorlog brengt onder de aandacht, dat »de gelegen heid die den dienstplichtigen wordt geboden, om voorloopig in werkelij- ken dienst te blijven, wanneer zij in aanmerking komen voor voorloopig (klein) verlof, is geschapen ten be hoeve van hen, die van dadelijk ver trek financieele moeilijkheden zouden ondervindend. »Ofschoon het in het algemeen niet mijn bedoeling is, zegt de minister verder in zijn schrijven, dat ten aan zien van hen, die eerst later wenschen te vertrekken, zal worden onderzocht, of deze wensch inderdaad op ge gronde vrees voor zoodanige moeilijk heden berust, komt het mij toch raadzaam voor, de gelegenheid om voorshands te blijven niet open te stellen voor hen, die in vasten dienst zijn van den staat, van een provincie of van een gemeente, d Geconserveerde eieren. De Minister van Landbouw heeft goed gevonden te bepalen: 1. Dat zij, die zich voor het winter seizoen 19151916 willen voorzien van geconserveeide eieren, zich daartoe vóór 2 December 1915 kunnen wenden tot de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging waarvan bet bureau is gevestigd te Amersfoort; 2. dat in afwijking van bet bepaalde in art. 4 sub 2, zijner beschikking d d. 14 October de prijs van kalk- k'peieren wordt vastgesteld op f4.35 per K.G. waarvoor te leveren zijn eieren van gemiddeld 5055 K.G per duizend stuks, en die van kalk- eendeieren op f 7 per 100 stuks, waar voor te leveien zijn eieren van ge middeld 6265 K.G per duizend stuks. Hoeveelheden, kleiner dan 600, wor den niet afgeleverd De zendingen geschieden franco spoor, boot of schuit Amsterdam. De betaling der af te leveren hoe veelheden moet plaats hebben contant of tegen rembours. De verpakking wordt berekend voor halve kisten f 0.70 en voor heele kisten f 1.20, per kist van 1200 eieren; 3. dat de Rijkscommissie van Toe zicht consent voor uitvoer kan ver leenen voor die partijen geconsei veerde eieren, welke aan vankeltik voor binnen- landsch verbruik beschikbaar moesten woiden gehouden overeenkomstig bet bepaalde in art. 4 sub 2, zijner be schikking d d. 14 October, doch waar van naar het oordeel der Rijkscom missie voornoemd gebleken is, dat zij niet noodig zijn voor de behoefte, ge bleken uit de aanvragen, bedoeld in sub 1 dezer beschikking. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigende 27 Nov.. in Nederland uilgesproken 39 faillissementen tegen '18 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1267 faillissemen ten tegenover 1405 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. De tegenstelling tusschen Duitschland en Engeland. Ziehier een merkwaardige Engel- sche uitlating De bekende Engelsche pacifist E. D. Morel streeft in een artikel inde Labour Leader naar een volgens hem beter begrijpen van Duitschland. Deze oorlog wordt bovenal gevoeld als een oorlog tusschen Engeland en Duitsch land en alleen de Engelsch-Duitsche vijandschap belet een spoedig einde, schrijft hij. Zoo de oorlog niet moet worden gerekt tot een algemeene uit putting en zoo wij niet willen, dat deze oorlog wordt gevolgd door een nieuwe periode van gewapenden vrede, met nieuwe oorlogen in het vooruit zicht, is het noodig, dat wij de nood zakelijkheden begrijpen, die Duitsch land door zijn groei zijn opgelegd. De meest tragische van alle redenen, die tot dezen oorlog hebben geleid, is het weinige begrip in Engeland van het Duitsche oeconomische vraagstuk. Het is een van de hoofdoorzaken van de tusschen Duitschland en Engeland ontstane spanning, aan welke het uit sluitend te wijten is, dat een Oosten- rijksch-Russische twist op den Balkan den wereldoorlog heeft doen ontstaan. Het is een verkeerd denkbeeld, zegt Morel, dat men over het algemeen gelooft, de hoofdoorzaak van den oorlog te moeten zoeken in de tegen stelling tusschen het ideaal van vrij heid, belichaamd in de Engelsche grondwet, en het denkbeeld van tyran- nieke reactie, belichaamd in Duitsch land. In de laatste 45 jaar is de be volking van Duitschland van 40 op 65 millioen zielen gestegen en een dergelijke groei is bij geen ander land waar te nemen. Daar Duitschland geen voor Europeanen geschikte koloniën bezit en geen volk gaarne een groote emigratie ziet, heeft Duitschland het vraagstuk, zijn toenemende bevolking werk en voedsel te verschaffen, op gelost door grootere concentratie en terwijl alle andere volkeren oorlog voerden in Mansjoerije, Zuid-Afrika, Tripolis, Marokko enz., heeft Duitsch land, hoewel volledig toegerust tot den oorlog, zijn volk in vrede ontwikkelden zijn handel en nijverheid reusachtig uitgebreid. De Duitsche buitenland- sche handel bedroeg in 1888 ruim 332 millioen pond sterling en in 4912 meer dan het drievoudige namelijk 982 millioen De gemiddelde jaar- lijksche toename was in deze 24 jaar voor Duitschland 8.5% en voor Enge land 4.1%. En dat is de groote tegen stelling, die tusschen Duitschland en Engeland bestond, zegt Morel. Geven is Zalig. Dat is de grootste zaligheid, Dat is het waar geluk, Als men voor and'ren leven kan, Hen helpt bij zorg en druk! Wie altijd aan zichzelven denkt En nooit aan and'ren vreugde schenkt, Die kent ze niet, de zaligheid, Die ied're weldaad ons bereidt! Wie goede zaken heeftgemaakt, Wie niet te klagen heeft, Bedenk' hoe menig arm gezin In groote zorgen leeft! Hoe menigeen den wintertijd Zoo duur, zoo lang, met angst verbeidt. Hoe menig kind 't St. Nic'laasfeest Niet vieren zal met blijden geest Op hem rust de verheven taak In stilte wel te doen Om menig arme bij te staan In 't komende seizoen. Hij geve met een blij gemoed Den arme van zijn overvloed, En toone zich voor 't arme kind Een goeden en een gullen Sint! RECLAME. ~£3CT£26K2BHSCB2p, rpraïCTCTttllH'WuiU m m| In het (KINDERItlEEL) In leder* het b#gttt Apotheek of Uk voedingsmiddel drogisterij voor Kinderen voorhanden En

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2