Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. die hem meedeelde zijn klacht te heb ben doorgezonden aan den genei aal majoor, het militair gezag uitoefenende in de gemeenten Harderwijk en Ermelo. Tot dusver heeft de betrokkene niets van de zaak vernomen. Wij vernamen nog, dat wanneer de wachten van een gewoon lantaarntje zijn voorzien, dit allicht verwarring kan geven, doordat men bet voor bet licht van een wielrijder aanziet. Het schijnt dus overweging te verdienen, dat öf een bijzonder soort licht wordt gebezigd 6f wèl met een licht bepaalde bewegingen worden gemaakt. Wat het «aanroepen* door militairen betreft, gebeurt bet nogal eens, dat automobilisten door soldaten worden aangeroepen om de onschuldige reden, dat dezen een eindje mee willen rijden Hbl. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Dec., in Nederland uitgesproken 33 faillissementen tegen 13 faillissemen ten in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1300 faillissemen ten tegenover 1418 over hetzelfde tijd perk van bet vorige jaar. Poppenkleeding. De eeuw van het kind beeft de be kende Zweedsche schrijfster Ellen Key de 20ste eeuw genoemd. Is het dus te verwondereo, dat wij onze aandacht schenken aan de aan kleeding van poppen, die in het kinder leven een zoo voorname rol spelen'? Niets is ontvankelijker en meer vat baar voor indrukken zoowel goede als slechte dan de kinderziel. Goed en smaakvol moet derhalve de aan kleeding der poppen Uwer kinderen zijn. Trouwe raadsman als HET NIEUWE MODEBLAD voor onze dameslezeressen in alle opzichten zijn wil, werden in het nummer van 1 December naast verschillende nieuwste modellen van dames- en kinderkleeding, ook meer dere fraaie gemakkelijk uitvoerbare modellen opgenomen voor de aanklee ding der poppen, waarmede vooral met Sint Nicolaas en Kerstmis de kinderen worden verrast. Inderdaad HET NIEUWE MODE BLAD laat geen gelegenheid voorbij gaan zich te toonen een onmisbaar tijdscbiift voor iedere practische huis vrouw, die op de hoogte wil blijven van haar tijd. Wij kunnen dan ook onze lezeressen niet genoeg aanbevelen zich te abou nd eren op deze uitgave die tegen slechts 65 cents per kwartaal van 6nunimers (franco per post 75 cents) bij ons is verkrijg haar gesteld. Proefnummer wordt op aanvraag gratis toegezonden door de Admini stratie van dit blad. Wij hebben bet belang der gister avond gehouden raadsvergadering, waarin als eenigst punt der agenda de grenswijziging tusschen de gemeente Amersfoort en Leusden zou worden behandeld, waarschijnlijk te hoog ge taxeerd. lie Riad was verre van voltallig. Behalve de beeren Achterberg en Hof land, door ziekte verhinderd, waren afwezig de heeren de Kempenaer, Tromp van Holst. Gerritsen en Kroes. Of «Maguerite Gauthier* daaraan wel licht schuld heeft gehad? De toelichting van Burgemeester en Wethouders tot dit voorstel luidde als volgt: Bij brief van li October 1915, 3e afd., no. 255L/I860. ontvingen wij van Gedeputeerde Staten een 50-tal exem plaren van het «Ontwerp tot wijziging van de grenzen tusschen de Gemeenten Amersfoort en Leusden* met verzoek, daarmede te handelen, als is aange geven in artikel 131 der Gemeentewet. De kennisneming van dit ontwerp deed ons zien, dat de voorwaarden van grenswijziging in belangrijke mate ver schillen van die, welke door de beide betrokken Gemeenteraden werden vastgesteld. Vooral het bepaalde in artikel 7 scheen ons niet van onbillijk heid vrij te zijn. Volgens een voorloopig opgemaakte rekeningzou bij aanneming van dit artikel, door de Gemeente Amersfoort een uitkeering aan de Ge meente Leusden moeten wordengedaao, ten beloope van ongeveer f79 000. Ons College kon dan ook geen vrijheid vinden, aan bovengenoemd verzoek uit voering te geven, zonder te hebben getracht, Gedeputeerde Staten van het onbillijke dezer regeling te overtuigen. Het is ons hoogst aangenaam, U te kunnen mededeelen, dat wij bij schrij ven van 22 November d.a.v., 3e afd., no. 3115/2178, zijn gemachtigd ge worden artikel 7 uit het ontwerp te schrappen, zoodat de artt. 8 tot 13 worden gewijzigd in de artt. 7 tot 12. Verder heeft artikel 6 van het ont werp eenige bedenking bij ons College ontmoet, voorzoover de bepaling be treft, dat Amersfoort aan Leusden een uitkeering zal doen, ten beloope van bet bedrag van de ter bestrijding der kosten van den bouw en de uit breiding der school door de Gemeente Leusden aangegane geldleeningen.Vol gens de Memorie van Toelichting tot bet ontwerp is dit bedrag te stellen op f 9028.92® (abusievelijk wordt ver meld f 8844 71 even als het bedrag van f1852.00® moet zijn f2030 22). Bij de onderhandelingen met bet Bestuur der Gemeente Leusden is uitgegaan van het standpunt, dat Amersfoort zou betalen de rente en aflossing der leeningsschuld, welke op de school rust. Ofschoon in mindere mate dan bij artikel 7 het geval was, achten wij ook hier de billijkheid niet betracht; wij zien niet in, waarom aan de Ge meente Leusden een onverwacht voor deel moet worden gegeven. Eindelijk meenen wij, dat de redac tie van de tweede alinea van art. 8 (oud 9) wijziging behoeft. Het kan bezwaarlijk juist worden geacht, dat de beide Gemeentebesturen aan deze grenswijziging het recht zouden komen te ontleenen van kostelooze inzage van »dea archieven. Bedoeld zal zijn van dat gedeelte van bet archief, dat betrekking heeft op het deel der Ge meente, dat is overgegaan. Overigens heeft bet ontwerp ons geen aanleiding gegeven tot bet maken van op- en aanmerkingen. Met zijn algemeene strekking kun nen wij ons vereenigen. Welke financieele gevolgen de grens wijziging voor deze Gemeente zal heb ben, is niet met juistheid na te gaan, omdat nog niets is beslist omtrent de wei ken, die ten behoeve van het nieuwe deel der Gemeente zullen worden uitgevoerd. Daarom bepalen wij ons tot de volgende mededeelingen de bevolking zal vermeerderen met 1600 personen en verminderen met 30, zoodat de toeneming ongeveer 1570 zal bedragen. De Rijksuitkeering naar het zielental zal ook voor het nieuwe deel f 2.89' bedragen, zoodat uit dezen hoofde een inkomst wordt verkregen van f 4545.15 de opbrengst van de Inkom stenbelasting wordt ge schat op1000. die van de Straatbelasting op 500. de meerdere opcenten Grond belasting zullen ongeveer be dragen 20. de opbrengst van de op centen, te heffen op de Personeele belasting wordt geschat op200 Totaal f 6265.15 Tegenover deze baten, staan de volgende nu reeds bekende lasten de kosten van de school aan den Leusderweg, die tbans bedragen on geveer f 4200. kosten van ziekenverpleging 300 verpleging van arme krank zinnigen 400. kosten geldleening 770.— Totaal f 5670. Uit deze globale cijfers blijkt, dat de Gemeente Amersfoort, wil zij haar nieuwe taak naar behooren vervullen, zich ten behoeve van bet nieuwe stads deel niet onbelangrijke geldelijke offers zal hebben te getroosten. Welke voor- deelen het zal opleveren, zal nader moeten blijken, maar ons College ver trouwt, dat de toekomst het belang dezer grensregeling ten volle zal aan- foonen. Wij hebben daarom de eer U te adviseeren Gedeputeerde Staten mede tedeelen, dat uwe vergadering zicb met de strek king van het ontwerp, zooals het na de aangebrachte wijziging luidt, ten volle kan vereenigenmet verzoek evenwel om a. de derde alinea van artikel 6 te willen doen luiden als volgt: »De Gemeente Amersfoort zal van af 1 Januari 1916 van de Gemeente Leus den overnemen alle lasten ter zake van geldleeningen, aangegaan tot bestrij ding der koslen van den bouw en de uitbreiding van gemelde school. b. de tweede alinea van artikel 8 (oud 9) te willen doen luiden als volgt: »Het Bestuur dezer Gemeente heeft te allen tijde het recht om kosteloos inzage te nemen van de archieven, die, volgens daarvan opgemaakt pro ces-verbaal,in verband met deze grens wijziging zijn overgegaan, en om van de zicb in die archieven bevindende stukken op kosten zijner Gemeente afschriften of uittreksels te vorderen*. Behoudens een enkele opmerking van den heer Jorissen, die bet late inkomen van dit ontwerp betreurde, waardoor de raadsleden den tijd had ontbroken bet afdoende te bestudee- ren en die in zijn meening, dat deze ruiling van grond in bet voordeel van beide gemeenten zou zijn, was teleur gesteld daar hij bemerkt had dat het de gemeente Amersfoort een aardigen duit zal kosten, werd geenerlei dis cussie gevoerd. Nadat de Voorzitter den heer Jo rissen er op had gewezen dat het niet mogelijk is nu reeds vast te stellen welke in de toekomst de lasten en baten zijn die uit deze ruiling voor onze gemeente voortvloeien, werd het voorstel artikelsgewijs en daarna in zijn geheel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Daar geen der leden iets meer iü het midden bad te brengen sloot de voorzitter de ver gadering, die niet meer dan vijf minu ten in beslag had genomen. Tot ons leedwezen kunnen wjj onze lezers niets naders omtrent de grens wijziging mededeelen, daar ons geen teekening daarvan werd verstrekt. De commissie uit de ingezete nen, bedoeld in artikel 131 der ge meentewet, zal hedenavond te 8 uur ten gemeentehuize vorgaderen, ter behandeling van het ontwerp tot wijzi ging van de grenzen tusschen de ge meenten Amersfoort en Leusden. Uitbreiding bedrijven. Burgemeester en Wethouders schre ven onder datum 29 November 1915 aan den gemeenteraad: De uitvoering van de diverse uit breidingen aan de bedrijven heeft de wenschelijkheid doen gevoelen van de tot stand koming van nog enkele werken, die niet in de oorspronkelijke plannen zijn opgenomen. Nu het gasbedrijf belangrijk is uit gebreid en op het terrein ook is ge vestigd geworden het meetbuis voor het electrisch bedrijf, moet het drin gend wenschelijk worden geacht, dat controle wordt uitgeoefend op per sonen en goederen, die op bet terrein komen of dat verlaten. Een en ander zal mogelijk worden, wanneer het terrein behoorlijk wordt afgesloten en bij den hoofdingang een portier wordt geplaatst. Voor de bewaking van de terreinen gedurende den nacht is een nacht waker aangesteld. Wanneer voor deze betrekking die van nachtportier inde plaats komt, zal het mogelijk zijn, met aanstelling van nog een portier, een behoorlijke controle in te stellen. Het loon van deze portiers zal, naar het ons voorkomt, gelijk moeten zijn aan dat van de stokers en fitters, n I. f 15 per week met 5 jaarlijksche verhoogingen van 50 cent per week. De kosten van afsluiting en den bouw van een portiersloge, enz. zullen p m. f 3350 bedragen. De gesteldheid van het terrein eischt verder in tweeërlei opzicht verbetering. De bestrating is zeer onvoldoende, waardoor het vervoer van zware vrachten wordt bemoeilijkt. Vooral in den winter, bij het vervoeren van cokes, wordt dit bezwaar ernstig ge voeld. Ook biedt het terrein geen ge legenheid tot het gemakkelijk opladen van zware stukken, als kabelhaspels, buizen, teervaten, enz. Het laden en lossen hiervan kost dan ook zeer veel aan arbeidsloon. In een en ander kan verbetering worden gebracht door langs de be staande spoorbaan een verhoogde los- wal te maken, waarvoor de noodige grond aanwezig is. Deze loswal kan worden bestraat met aanwezige keien en daarop kan worden geplaatst een draaikraantje met handbeweging. Op deze wijze zal het lossen uit en be laden van waggons op gemakkelijke en goedkoope wijze kunnen plaats vinden. De straten, leidende van den in gang der fabriek naar de cokesbre kers en de watergasfabriek en langs het zuiverhuis naar bel buizenterrein en bet magazijn voor groote maga zijngoederen zijn gedacht met ver harding van klinkers. De kosten van deze werken worden begroot op p.m. f12500. Eindelijk wordt de behoefte gevoeld aan een bergplaats voor de fitters- karren, een ruimte voor het meniën van gaspijpen, het opbergen der fietsen van bet personeel, benevens aan een urinoir, meer in de nabijheid van het personeel. Hiervoor is gedacht het maken van eenvoudige loodsen naast het kantoor van den gasmeester en achter het zuiverhuis. De kosten hiervan worden geraamd op p.m. f1650. Resumeerende hebben wij de eer U voor te stellen, ons te machtigen, over te gaan tot de uitvoering van boven omschreven werken en daarvoor een crediet toe te staan van f17.500 en ons tevens te machtigen tot aanstel ling van 2 portiers op een weekloon van f 15, met 5 jaarlijke verhoogingen van 50 cent per week. Op Zondag 19 December zal door den hoogeerwaarde heer Monsie- gneur G. Gul aartsbisschop van Utrecht in de kapel van het O. K. Seminarie aan den diaken G. P. Giskes de pries terwijding en aan de sub-diakens B. A. van Kleef en J. A. Roesseling de diakenwijding worden toegediend. In eene vergadering van het College van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente zijn de heeren N. van Veen en J. Ger. Kleber herkozen, resp. als voorzitter en secretaris van genoemd College. Als kerkvoogd werd herkozen de heer C. J. van der Nagel en gekozen de heer A. C. Couvée. Gisteravond werd in Amicitia opgevoerd Marguerite Gauthier door de Kon. Vereeniging «Het Nederl. Tooneel". Mevrouw Theo Mann Bouwmeester als Marg. Gauthier ver tolkte deze rol op een wijze, die be wondering voor haar groot talent afdwong, al klinkt baar stem soms wat oud. üok de overige dames en beeren waren in hun kracht. Alleen de dokter maakte op ons niet den indruk van een echten dokter. De zaal was niet zoo vol als mocht worden verwacht. Het plaatselijk Steuncomité ont ving in de maand November: van deOnderofficiersvereeni- ging »D. M. V.« als batig saldo der door haar ge- gegeven uitvoering. f 30 03 aan vrijwillige bijdragen. -1720 aan subsidie van het Kon. Nat. Steuncomité- 763 01 derhalve in totaal f2513.04 Voor den cursus in veekennis, uitgaande van de afdeelmg Amers foort en omstreken van bet Utrechtsch Landbouw Genootschap en welke zal worden gegeven door dr. H. A. Ver meulen, uit Uirecbt, hebben zich 15 deelnemers aangemeld. Tot reserve-2e luitenant bij hun tegenwoordig korps zijn bevorderd de kornets B. P baron Van Harinxma thoe Slooten en J. van Walré de Bordes, beiden van het le regiment huzaren, en G. A. L. Boissevain en jhr. H. van Sminia, beiden van het le regiment veldartillerie. De heer E. H. Buijtenhuijs, be noemd tot Hoofd van school A te Harderwijk, zal 1 Februari daar in functie treden. Door de Belgische officieren is ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- feest aan de Sociëteit «Amicitia" eeD fraaie pendule met coupes aangeboden, in smeedijzer uitgevoerd door een Bel gischen kunstenaar Rodijns. Het tweede elftal van H. V. C. klopte j.l. Zondag op eigen terrein achter «Rustoord" S. S. S. uit Doorn met 11 tegen 0. Rijks-Postspaarbank, De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Dec. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Aan de Centrale V. P. N.-mijn werden gisteren 47.378 Regeerings- eieren verkocht. De prijs liep van f 8 00 tot f 9.00 per honderd. Eén van de exporteurs kreeg een groote bezending terug omdat de door hem gezonden eieren veel te klein waren. Het imperatief voorschrift is, dat er moeten worden geleverd eieren van ten minste 57 Kilo per duizend. Nogmaals, dit zijn verscbe eieren, die alle worden geschouwd en worden verkocht aan den handel, uitsluitend voor binnenlandsch gebruik. Amersf. Ct. Ter Kaasmarkt werden j.l. Maandag 6 Dec. aangevoerd 22 wagens met 4500 K.G. De prijzen liepen van f66.tot f69.— per 50 K.G. Handel was stug. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoorteche Tramwegmaatschappij gedurende de maand November 1914 en 1915. 1914 1915 Minder. Aantal passagiers 7686 7017 669 Vervoeropbrengst 386.55 /"350.20 36.35 Dagkilometeropbr. 7.15 6.48 0 67 Totale opbrengst 386.55 350.20 36.35 Dagkilometeropbr. 7.15 6.48 0.67 Voor het jaar 1916 ontvingen wij van de Machine-, Rijwiel- en Auto- mobielenfabriek «Simplex* te Amster dam den nieuwen kalender. De kalen der is, evenals de vorige, weder ver sierd met fraaie Foto-reproducties uit verschillende provincies van ons land. De rand is door Daan Hoeksema geestig verlucht met afbeeldingen van voortbrengselen uit de «Simplex*- fabriek. Abonnees van ons blad kunnen tegen overmaking van 25 ets. aan de fabriek te Amsterdam, zoolang de voorraad strekt, franco een exemplaar verkrijgen. De opbrengst zal, na aftrek van de verzendingskosten, in haar geheel worden afgestaan aan het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité. Goederenverkeer. De directie der S. S. heeft 1000 nieuwe goederenwagens besteld. Het Centraalstation teUtrechtstaat zoo overvol met wagens, dat tot nader order geen wagenladingen, ijl- en vrachtgoederen daarheen kunnen ver zonden worden. Bij het afbreken van een oude boerenwoning van den heer C. M. v. Houweling, te Peursum, zijn in den grond twee potten met geldstukken uit den tijd van Koning Willem II gevonden. De eene pot was gevuld met gouden, de andere met zilveren munten, alles ter waarde van ongeveer f 1700. Schoenen zonder leer. De zoogenaamde «Deutsche Werk- slalte* te Hellerau, waaraan vele be kende Duitsche kunstenaars mede werken, hebben zich, daar de oorlog hun eigenlijk bedrijf, het maken van meubels en huisinrichtingen heeft stil gelegd, op een geheel ander gebied begeven. Zij maken schoenen zonder leer, die geschikt schijnen om bij de tegenwoordige duurte van hel leer de gewone schoenen te vervangen. Sedert maanden zijn zij geprobeerd en ze zullen spoedig op de markt komen. De schacht is gemaakt van grijs of zwart waterdicht zeildoek, zooals voor de ransels van soldaten gebruikt wordt. Brandzolen, zolen en hakken zijn van dunne houtlaagjes die kruise lings over elkaar waterdicht vastge lijmd zijn. De zolen zijn ook bewegelijk en de schoenen dragen daardoor even goed als de zware schoenen van leer. Daar de zolen bij het loopen viltacbtig worden, duurt het klappen bij het gaan niet lang. Deze schoenen zijn ook warmer dan leeren schoenen. Zij moeten niet meer kosten dan men nu voor een paar goede schoenen betaalt. Iedereen moet zelf gemakkelijk zolen en hakken kun nen vervangen. De censor verschalkt. Onder aan een zeer onschuldige anecdote uit de oude doos knoopt een Duitsch blad een bericht vast, dat slechts met de haren er bij te sleepen valt. Het vertelt eerst een aardigheid van Frederik den Groote en zegt dan. Naar men weet is het het heele penningkabinet ook ver smolten. Blijkbaar was de bedoeling den censor te verschalken. De oude snuf felaar is niet secuur genoeg geweest en heeft dit bericht dat zeker wel wijst op gebrek aan edele en andere metalen bij onze oostelijke naburen over 't hoofd gezien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2