farine\ 1 lacteer aebruk NESTLÉ BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. willen en dat de Duitschers hem te hulp zijn gekomen om dit te verhin deren. De leiding van den oorlog be rust bij het comité der nationale ver dediging, dat geheel Turkije in een groot militair kamp veranderd beeft. Doch in dal kamp ziet bet er onge lukkig uit. Drie maanden na de oor logsverklaring had Enver pasja het commando over een leger van een half millioen en een reserve van '200.000. De Duitschers heb.ben onder de organisatie van dat leger hun schou ders gezet en wel een 3000 Duitsebe officieren aan de Turken afgestaan. Munitie levert de bondgenoot even eens. Er is gebleken, zegt de World, dat alle Duitsche schepen, die na het uitbreken van den oorlog zoogenaamd in Constantinopel een schuilplaats zochten, alle met munitie waren ge laden. De opslagplaatsen van Tophane lagen dan ook tjokvol, Duitsche muni tie-makers overstroomden het land en tenslotte waren 10.000 werklieden dag en nacht bezig met te zorgen, dat het Turksche leger geen gebrek aan mu nitie zou krijgen. Zij zetten ook de afzonderlijke on- deideelen van duikbooten en vlieg tuigen in elkaar en brachten het zelfs zoover, dat zij kanonnen van klein kaliber te Constantinopel goten. Maar heden ten dage is het leger van Enver pasja niet meer een vierde van wat het negen maanden geleden was. De verliezen, geleden in den Kaukasus en bij de Dardanellen, bedroegen meer dan een half millioen. Geruchten over vrede en over een nieuw Duitsch offensief. «Homo*, de bekende medewerker van de «Humanité*, heeft van een Duitscber, die in een van de hoofd steden van Duitschland woont een brief ontvangen, die in het geheim over de Zwitserscbe grens is gebracht. Na «ijftien maanden van oorlog, wordt de inwendige toestand hier dagelijks onverdragelijker, zegt de schrijver De censuur is strenger dan ooit, de orders welke aan de nieuws bladen zijn gegeven laten nauwelijks eenige vrijheid o>er aan hen die ern stige critiek wenschen te oefenen. Ik ken eenige journalisten van beteekeuis, die openlijk verklaren dat zij tegen bun overtuiging schrijven. Ik ken er anderen, die zwijgen en woedend zijn over bun eigen onmacht. Gij kunt er van overtuigd zijn, dat de algemeene atmosfeer in geenendeele in harmonie is met hetgeen in de pers wordt ver klaard. De regeering waagt het niet, de campagne in een deel van de pers ten gunste van een redelijken vrede te beletten en misschien moedigt zij deze beweging zelfs aan. Er wordt in welingelichte kringen gezegd, dat als de keizer eens te Constantinopel zal zijn, bij algemeene voorstellen voor den vrede zal doen. Dit is echter vol gens mijn meening niets dan bluf om de massa rustig te houden. Inderdaad meen ik te weten, dat de generale staf een nieuwe campagne in het voorjaar voorbereidt met koortsachtige inspanning. Het zal waarschijnlijk vooral een odensief gelden tegen de Russen op het oostelijk front. Wij zullen altijd menschen kunnen vinden maar wee ons, als wij straks de reke ning op gaan maken. Vredeamanifestatie in Berlijn. Een Exchange-bericht uit Kopen hagen zegt, dat Donderdag te Berlijn een enorme vredesdemonstratie beeft plaats gehad. Vele duizenden verza melden zich in de Friedrichsstrasse en trachtten zich een weg naar bet Rijksgebouw te banen. Het tram- en omnibusverkeer was geheel verstoord. De politie slaagde er niet in, de rust te herstellen voor drie uren nadat de demonstratie een aanvang nam. Ge durende de manifestatie werd telkens de kreet «Vrede" vernomen, terwijl tevens ook voor het keizei lijk paleis beleedigende woorden werden ge hoord. Een groote slag iu het Westen? Een correspondent van de «Tijd* in België meldt aan dat blad: Reeds drie weken geleden begonnen door Luxemburg en over Luik, vooral bij nacht, ontzaglijke Duitsche troepen bewegingen van het Oosten naar het Westen. Nog grooter massa's schijnen van Metz uit in de richting Soissons te zijn gezonden en worden langs het geheele fiont in het westen verdeeld. Deze troepenbewegingen, die met het vervoer van geweldige artillerie en groote voorraden ammunitie gepaard gaan, schijnen in vei band te staan met ernstige gebenrrenis-en, welke op het we-te'ijk ooilogsterreiu worden voor bereid. In verband hiermede wijst het blad er op, dat ook de correspondent van de «Daily Mail« een spoedigen grooten slag aan bet front in Frankrijk en België voorziet. Deze oorlogsbericht gever schrgft: «Geen oorlog zonder beslissenden slag en nog steeds is in dezen oorlog van een bpslissenden slag geen sprake geweest. Welnu, al degenen, die letten op de teekenen in het westen, ver wachten daar een spoedigen grooten slag. Zelfs Hollanders en Duitschers te Rotterdam zeggen ronduit, dat de on vermijdelijke groote slag binnenkort op bet westelijk oorlogsfront zal plaats hebben en dat de Duitschers hel eerst tot een offensief zullen overgaan. Duitschland kan niet langer toelaten, dat steeds meer levens worden opge- ofterd in een nutteloozen loopgraven oorlog, terwijl de Engelsche troepen machten dag in dag uit versterkt worden, zoowel wat manschappen betreft als munitie. Alles te samen genomen is mijn opinie, dat, terwijl de geallieerden hun aanvallen eventueel zullen uitstellen tol het voorjaar, de Duitschers onmiddellijk hun slag zullen trachten te slaan, zoodra door harde vorst de grond begaanbaar is geworden voor infanterie en artillerie. Indien dit juist zou blijken, dan zou de groote slag zeer waarschijnlijk omstreeks Nieuwjaar plaats hebben. Zonder den minsten twijfel zal de artillerie dezen geweldigen strijd beslissen. Meer ka nonnen dan ooit zullen in het vuur worden gebracht, een vuur, dat niet minuten of uren zal duren, maar dagen, ja zelfs weken, zonder een enkel op onthoud. De Duitschers zijn in den laatsten tijd bezig, het westelijk front geweldig te versterken. De Belgische bevolking wordt weggevoerd en nieuwe sporen worden aangelegd. Zij beweren over nieuwe kanonnen te beschikken, die zwaarder in kaliber zijn en min stens even snel als de beroemde Fran- sche 75-ers.t Schending onzer neutraliteit. De Rechtbank te Amsterdam heeft den heer Schiüder, hoofdredacteur van de Telegraafvrijgesproken van de aanklacht, dat hij 's Lands onzijdig heid in gevaar zou hebben gebracht door het publiceeren van een artikel: in Midden-Europa woont een troep schurken De eisch was 6 maanden gevangenis straf. Deze zaak is geheel afgescheiden van de quaestie der voorloopige hech tenis van den heer Scbröder. De Chr. school voor M. U. L. O. te Leiden in het Noordeinde (boofd de heer Meynen) is sedert eenige dagen gesloten wegens het voorkomen van gevallen van diphtheritis onder de leerlingen, van wie er reeds twee zijn overleden. De niet-aangetaste leer lingen worden aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Door een boschwachter is io een dicbtbegi oeid bosch aan den Arnhem- schen straatweg tusschen Beekbergen en de Woeste Hoeve, het in verge vorderden staat van ontbinding ver- keerend lijk van een onbekend mans persoon gevonden. In de nabijheid be vond zich een rijwiel. Uit het feit, dal het hoofd van den verongelukte reeds geheel met mos was begroeid, blijkt, dat het reeds geruimen tijd io het bosch heeft ge legen. Het lijk is naar Apeldoorn overge bracht om na justitieel onderzoek ter aarde te worden besteld. Vrijdagavond wordt ten Raad- huize een vergadering gehouden tot opricuting van een departement der Maatschappij van Nijverheid. De Plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs zal op Vrijdag 17 December as. des na middags half vijf ren Gemeentebuize vergaderen ter behhadeling der na volgende agenda Notulen Verkiezing tweede voorzitter; Voordracht in te dienen ter benoeming vari drie leden der commissie wegens periodieke af treding van de leden mr. dr Verhoef. Van Wijland en ThienMededneling ingekomen stukken; Rondvraag: slui ting. Dinsdag 21 dezer zal voor de plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond prof dr. J. Linde boom, uit Groningen, spreken over «De natuur en het zedelijk leven*. De heer W. Speerstra, leeraar aan de Middelbare Handelsdagschool, slaagde voor het examen Hoogere Wiskunde (K 5). Staatscourant no. 293 bevat het Kon. Besluit van 2 Dec. tot vaststelling der regelen voor het gebruik van bet telefoonnet van de voormalige Ned Bell Tel.-Maatschappij. Wat Amersfoort betreft, is daarbij bepaald dat de tot 31 Dec. geheven tarieven van door geabonneerden of gebruikers te betalen kosten, vergoe dingen of rechten voor de bestaande aansluitingen van kracht blijven tot nadere voorziening. Voor de na 31 Dec. tot stand te brengen aansluitingen is verschuldigd, f50 per jaar voor een perceel, niet verder dan 1500 M van het bureel, op verderen afstand is f2.voor elke 100 M. verschuldigd. Bizondere bepalingen gelden voor tijdelijke aansluiting en seizoen-aan sluitingen. De afdeeling Amersfoort van «De Dageraad* heeft in bare verga dering van 12 December de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen «De afdeeling Amersfoort van De Dageraad, bijeen in huishoudelijke vergadering op 12 December 1915 in Ons Huis, protesteert ten sterkste tegen de inhechtenisneming van den Telegraaf-redacteur, J. C. Schroder, als zijnde een aanslag op de uiting van het vrije woord, ondersteunt het verzoek van hen, die zijn onmiddellijke invrijheidstelling eischen, besluit deze motie te publi ceeren en gaal over tot de orde*. De afdeeling Amersfoort van den Nederl. Barbiers- en Kappersbond hield Zondagmiddag een veigadering in «de Keizerskroon* ter bespreking van: Ta- riefverhooginga. Als spreker trad op de heer Langendonk uit Hilversum. Deze begon met er op te wijzen, dat het jammer was, dat er zoo weinig collega's aanwezig waren en er zoo weinig leden in Amersfoort zijn. Wil men wat goeds verkrijgen den moeten allen lid zijn. Zooals de zaken nu staan is het een gewaagd spel, wat er ge speeld wordt. Het ledental moet eerst uitgebreid worden. Tariefver hooging is noodig: alles is verhoogd in prijs. Ons loon daarentegen is lager ge worden, want de werkman laat zich een keer minder scheren en knippen. Om den toestand te verbeteren moeten we elkaar beschouwen als collega's en niet als concurrenten. Hier te Amersfoort wordt voor lagen prijs gewerkt, wat onze eigen schuld is. Om io ons levensonderhoud te voorzien is tariefver hooging noodzakelijk. De vergadering kon in dezen geen besluit nemen, wegens on voltalligheid. Hierom zal ieder lid trachten een nieuw lid aan te werven, waarna weer een ver gadering zal worden uitgeschreven. Dan pas kao de zoo noodige tarief- verhooging ingevoerd worden. Do Dageraad. Op uitnoodiging van de afdeeling Amersfoort sprak gisterenavond in «De Arend« de heer F. Domela Nieu- wenhuis over «Gewetensvrijheid*. De zaal was stampvol en de spreker werd met de grootste aandacht aangehoord. Na een lange rede kwam hij tot de conclusie, dat door dezen oorlog de reactie zou toenemen en dat deze oorlog niet de laatste zou zijn. liet is nu de plicht van de vooruitstre- venden hiertegen een dam op te werpen. Er is te wachten een strijd tegen den vooruitgang, tegen de vrije gedachte. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Kortland deelde nu mede, dat de Redacteur van het Amersf. Dag blad naar aanleiding van zijn onder schrift bij bet ingezonden stuk van «De Dageraad* was uitgenoodigd om te komen debatleeren. Hij was ech ter niet verschenen, ja, bad zelfs het verzoek niet eens in de krant geplaatst. Zelfs was de verslaggever niet aan wezig. Vervolgens werd een motie, waarin veroordeeld werd een vervolging vaD de dienstweigeraars en de inhechte nisneming van den heer Scbröder en geëischt zijn onmiddellijke invrijheid stelling met bijna algemeene stemmen aangenomen. De heer Groeneslein meende, dat de meesten niet wisten, wat een motie was en protesteerde hierom tegen de aanneming ervao. De afdeeling Amersfoort van «Toonkunst* had in studie genomen «Stabal Matera van Dvórak. De uit voering gisterenavond in «Amicitiac gegeven is goed geslaagd. De mede werking van het Arnhemsche orkest heeft hiertoe zeker veel bijgedragen. De zangvereeniging beschikt overeen voldoend aantal vrouwenstemmen, maai de bassen en vooral de tenoren zijn te gering in aantal om een evenwichtig geheel te vormen. De steun van her goed geschoolde orkest maakte, dat de tekortkomingen van den zang niet zoo scherp naar voren sprongen. De solisten, hoewel in het bezit van goed stemmateriaal, blonken toch geen van allen bijzonder uit. De alt, mej. Anna van Hoorn, voldeed nog het best Haar voordracht leed alleen wat onder een te ruim gebruik van het vibrato. De andere solisten hadden een te weinig omvangrijk geluid, om in dit werk te kunnen voldoen. De organiste, mej. Metzger, vervulde een te kleine partij, om over haar spel qualiteit te kunnen uitwijden. Na de pauze werd ten gehoore ge bracht de Symphonie Eroica van Beet hoven. Het Arnhemsche oikest heeft dit machtig kunstwerk van den grooten Beethoven verklankt op een wijze, waarover we niets dan lof hebben. Tot in de kleinste finesses werd hier werk geleverd, dat af was. Klankontwikke ling, klankverhouding, rythme, uit voering, alles was superieur We willen niet verhelen, dat bij ons het glanspunt van den avond was gelegen in de uit voering van Beethoven's Symphonie. Zoowel voor als na de pauze diri geerde de heer Petri. Als koorleider hebben we meermalen den heer Petri om zijn goede qualiteiten kunnen prij zen. Zijn optreden als orkestdirecteur was voor ons een novum. Dat de heer Petri er dit ook goed afbrengen zou, daar twijfelden we geen oogenblik aan, maar dat hij het ge- beele orkest door zijn leiding dermate zou bezielen, dat wij van dit grootsche en aan de orkestleden zulke hooge eischen stellende meesterwerk een zoo boog staande uitvoering kregen, dat was voor ons een openbaring Voor deze prestaties brengen wij den heer Petri hier openlijk onze hulde. Ten slotte kunnen we nog melden, dat er geen plaatsje onbezet was. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden gistermiddag verkocht 29.536 Regeeringseieren voor f 7.65 tot f 9.10 per honderd. Dit zijn geen kalk- of koelhuis eieren deze worden niet verkocht door bemiddeling vaD de V. P. N. doch gecontroleerd-versche eieren, welke door de exporteurs moeten wor den afgestaan vóór en aleer bun con sent wordt verleend tot uitvoer. Ook zij nogmaals herhaald, dat de Regeerings-eieren niet te koop zijn voor particulieren, doch alleen voor de handelaren. Wie van dezen tijd of gelegenheid mist, de veiling, welke hier Dinsdagsmiddags om half twee wordt gehouden, te bezoeken, kan opdracht tot koopen geven aan den Directeur der handelsinstellingen van de V. P. N., den heer P. Nierop; hetzij aan het veilingsgebouw, Krom- mestraat 59, telefoon 276, hetzij aan zijn woonhuis,Schimmelpenninckk ade 8, telefoon 288. Een uitstapje in de Wereldruimte. A.s. Vrijdag 17 December zal de heer F. G. Geerling in Amicitia* een populair-wetenschappelijke lezing met lichtbeelden houden getiteld: «Een uitstapje in de Wereldruimte en iels over de wonderen der Vooi wereld." De voornaamste en meest interessante onderwerpen der sterrenkunde en van de alleroudste geschiedenis onzer aarde zullen daarbij in woord en beeld worden behandeld. Waar hier iets wordt besproken waarvan men niet altijd in de gelegen heid is veel te vernemen en dat toch in zoo hooge mate belangwekkend is, zal deze lezing ongetwijfeld veler be langstelling gaande maken. Zoo iets in staat is onze aandacht eens af te leiden van de wereldwor steling en ons het dwaze daarvan te doen inzien dan is het wel een avond gewijd aan de beschouwing van den sterrenhemel in hare grootsche, rustige majesteit. Posterijen. Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toe vloed van poststukken bij de jaarwis seling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten, prentkaarten, visitekaar tjes en circulaires, welke men bij voor keur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stuk ken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zjj kunnen dan tijdig voor de bestelling worden ge reedgemaakt, blijven tol 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Ter Kaasmarkt werden j.l. Maandag 13 Dec. aangevoerd 13 wagens met 3050 K.G. De pi ijzen liepen van f69.tot f71.— per 50 K.G. Handel was matig. Onder den titel «Uit Zomerzonne- dagen* verscheen bij de firma Van der Haar Van Ketel te 'sGraven- hage een bundeltje sonnetten van de hand van J. G. van der Haar. «Kleine indrukken* noemt de dichter zijn geesteskinderen. Niet alle zijn even vloeiend of mooi van gedachte, doch al laten ze ook geen blijvenden indruk achter, toch kunnen wij het bundeltje ter lezing aanbevelen. De uitvoering van het boekje doet de uitgever alle eer aan. Nood onder de Nederlandsche arbei ders met kiuderen in Duitschland. Na België komt Duitschland. Met dit verschil, dat wij met het in nood verkeerende België, Belgeu moes ten helpen, terwijl wij thans worden opgeroepen om onze eigen landgenoo- ten, in Duitschland vertoevende en daar in nood veikeerende arbeiders, te steunen. Wij ontvingen betvolgendescbrijven De terugtocht van Nederlandsche arbeiders uit de grensplaatsen Rheine, Gronau, enz. houdt aan. Niet alleen vervoegde zich enkele weken geleden bij het Huisvestings comité te Leiden een Nederlandsche ai beider, die, bij gebrek aan brood en werk, met negen kindertjes de vlucht had moeten nemen, maar ook nadien meldden zich wederom verschillende dezer ongelukkigen bij het comité aan. Nog gister vervoegde zich een uit Rl)6ine gevluchte arbeider (Nederlan der van geboorte) met niet minder dan acht stumperds van kiuderen bij het comité. Deze menschen zijn inderdaad aller armste stakkers en zij doen in niets onder bij de ongelukkigen, die nu ruim een jaar geleden voor de bommen en granaten der Duitschers uit Antwerpen moesten vluchten. Echter met dit verschil, dat de ge- vluchtte Belgen en Belgjes hier aller minzaamst werden opgenomen en verpleegd, terwijl voor de tbans naar hun eigen vaderland terugkeerende ongelukkigen (onzeeigen landgenooten) de deuren vari schier alle weldadig heidsinstellingen potdicht gesloten blijven. De heer Kellenaers, Directeur van het Huisveslings-comité, die sinds enkele dagen een aparte afdeeling voor den steun dezer ongelukkigen aan genoemd comité heeft verbonden, had het plan opgevat een persoonlijk onderzoek in de grensplaatsen Rheine, Gladbakh, enz in te stellen. Dit is echter met het oog op de tegenwoordige pasbepalingen der Duitschers niet mogelijk. Nu heeft bij er echter een ander middel op gevonden en zich verzekerd van de adressen van een aantal Ne derlandsche vei trouwensmannen in de grensplaatsen Rheine. Gronau, Ickern, Gladbach, Lünen, Walrrup, Rheydt, Dulke, Crefeld, Neuss, enz. Deze mannen zullen nu de behulp zame band bieden bij dit onderzoek. Reeds heeft bij zich tot dit doel van een klein fonds verzekerd. Daar het bier betreft arbeiders van alle gezindten, wordt hierbij een beroep gedaan op de weldadigheid van alle Nederlanders. Giften worden aan 't adres, Witte Singel 84 D te Leiden, gaarne in ont vangst genomen en daarvan zal ge regeld verantwoording geschieden in de voornaamste bladen. RECLAME. rn In het (KINDERMEEL) In Iedere Jiet beste Apotheek of HL voedingsmiddel drogisterij BB voor Kinderen voorhanden RK

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2