NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad *|jr voor de Provincie Utrecht. |H Gemeenteraad. FEUILLETON. No. 102. Woensdag 22 December 1015. 44e jaargang. De FirmaA. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. KAMER VAN KOOPHANDEL. BREDERODE DE EDELSTE. ¥&Al§€lf¥ïïï^. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CIIÖOKSTKAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele .Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Rureau: Langestrnat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In verband met de ophanden Kerstdagen zal het eerstvolgend nummer dezer courant a.s. Vrij dagmiddag verschijnen. Zaterdagavond vergaderde rle Kamer van Koophandel en Fabrieken ten stadhuize onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber. De heeren Meursing en Van Vollenhoven waren afwezig. Na opening werden de notulen van 13 Nor. gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn, behalve de gewone periodieken, jaarverslagen, enz. 1. Bericht van verhindering van den heer Van Vollenhoven 2. Missive van B. en W. met goedgekeurde begrooting 1916. Aan genomen voor kennisgeving. 3 Missive van den Consul-Generaal van Frankrijk te Rotterdam meldende, dat te Lyon een jaarmarkt zal worden gehouden. Als voren. 4 Een verzoek om toezending der jaarverslagen enz. van den Keizerl Russischen handelsattaché. Aan den secretaris ter beoordeeling. 5. Van de Kamer te Alkmaar een verzoek om een adres aan den Minis ter van Oorlog te steunen. In het adres wordt den Minister verzocht maatregelen te trefien om te voorkomen, dat vele gemobiliseerden ten onder gaan, omdat zij bun zaken niet kunnen waarnemen. Aangenomen te steunen 6. Het jaarverslag omtrent de pro vincie Utiecht. Bij den secretaris ter lezing. 7. Jaarverslag vaD de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam Als 6. 8. Een verzoek vaD den heer Mel- chior om de aandacht van den Direc teur-Generaal te vestigen op de lang zame bediening bij het intercommu naal verkeer. Besloten aan te houden. 9. Verkiezing voorzitter en plaats vervangend voorzitter. Gekozen werd de heei J. Ger. Kleber tot voorzitter en de heer H. Meursing tot onder voorzitter. Rondvraag. De heer Van Haselen bracht de eiermarkt ter sprake. De loestand is nog slecht en onhoudbaar. De voorzitter stelde voor deze zaak nog eens onderling te bespreken eo dan dadelijk na nieuwjaar te verga deren. De heer Eysink wees op de markt- commissie en vroeg of geen nood maatregelen kondeo worden genomen. De heer Hamers wilde, dat de marktcommissie zich met B. en W. in verbinding stelde. De heeren Van Haselen en Van Vollenhoven, die deze commissie vor men, zullen deze taak volvoeren. Verder wees de heer Van Haselen nog op den treurigen toestand van het Smalle Pad. De weg is daar thans onbegaanbaar. De toestand aan de halte Kleine Koppel is werkelijk schreiend. De wachtlokalen zijn te klein en vreeselijk koud en de verlichting is er zeer slecht. Aangenomen werd zich nogmaals te wenden tot de N. C S. Dan werd nog aangenomen een voorstel van den heer Van Haselen om B. en W. te verzoeken op het Smallepad des avonds alle lantaarns te laten branden. Alleen de heer Eysink was hiertegen Ten slotte deelde de secretaris mede, dat de begrooting dnor de gemeente is goedgekeurd, en dat voor hem een verhoogd salaris is vastgesteld. Hjj dankte den voorzitter voor zijn per soonlijke bemoeiingen in deze. Hierna werd de vergadering gesloten. Onmiddellijk na het openen der raadsvergadering en alvorens tot be handeling der agenda over te gaan, werd door den voorzitter burgemeester graaf Van Randwijck ter kennis van de raadsleden gebracht dat bun mede lid en wethouder de beer H. W. »an Esveld den dag mocht herdenken waarbij hij voor 25 jaar tot raadslid werd gekozen en bracht spr den jubilaris, die als geboren en gelogen Amersfoorter zijn geboorteplaats niet enkel liefhad maar zulks ook toonde door zijn werken in liet belang der gemeente, warme hulde. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat het den beer Van Esveld nog lange jaren ge geven mocht worden in het belang der gemeente werkzaam te kunnen zijn. De heer Van Esveld zijn dank be tuigende voor de woorden van waar deering van den Voorzitter en voor de blijken van instemming der raads leden, wees op de vooruitgang van Amersfoort in het 25-jarig tijdvak, waarin hij zijn krachten aan de ge meente had mogen wijden, maar vooral op het reusachtig vele dat gedurende de laatste 3 jaien, tijdens bet bestuur van onzen tegenwoordigen burge meester, had plaats gegrepen, als daar zijn: de keuringsdienst, de levering van electriciteit, de gemoderniseerde brandweer en bovenal het grondbe drijf. Hij eindigde met den wensch dat Amersfoort in de toekomst in dezelfde male mocht vooruitgaan en steeds groeien en bloeien moge. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van 8 December volgde daarop de mededeeling der navolgende ingekomen stukken Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken d.d. 14 December 1915 No. 18900, Afd. O, ter mededeeling, dat het Raadsbesluit d.d. 30 November 1915 houdende wijziging van de ver ordening tot regeling der jaarwedden van het personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school wordt goedgekeurd. (Vooi kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 6 December 1915, 3e Afd. No. 3114/2269, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit d.d. 19 Oc tober 1915 No. 4521 tot het overnemen van verschillende perceelen aan den Ouden Soestervreg. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 6 December 1915 3e Afd. No. 3208/22b6 waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit dd. 28 September 1915 No. 408i tot aankoop van eenige perceelen boscbgrond in de gemeente Soest. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 December 1915 3e Afd. No. 3247/2300, waarbij worden goedgekeurd het 3e en 4e suppletoir kohier der inkomstenbelasting dienst jaar 1915, vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 November 1915. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd 13 December 1915 3e Afd. No. 3250/2300, waarbij wordt goedgekeurd het kohier der school gelden voor de Burgeravondschool cursus 1915/1916. vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 November 1915. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 December 1915 3e Afd. No. 3249/2300, waarbij wordt goedgekeurd het 3e suppletoir kohier der Hondenbelasting dienst 1915, vast gesteld bij Raadsbesluit van 30 No vember 1915. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten vaD Utrecht dd. 13 December 1915 3e Afd. No. 3113/2320, waarbij goed keuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit dd. 28 September 1915 tot overneming van het geheele restee- rende risico van gedeeltelijk door h«t Rijk gedekte credieten. (Voor kennis geving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Uirechl d.d. 13 December 1915, 3e Afd. No. 3263/2322, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d 30 November 1915 tot onderhandsche ver huring van Gemeenteeigendommeii. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 13 December 1915, 3« Afd. No. 3240/2319, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 November 1915 tol ruiling van grond met G. van Nes te Amerfoort. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utiecht d.d. 13 December 1915, 3e Afd. No. 3239/2318, waarhij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 November 1915 tot wijziging van het Raadsbesluit van 27 Juli i. v. betref fende onderhandsche verhuring van een stuk heidegrond aan drn Staat der Nederlanden. (Voor kennisgeving aangenomen). Adies van de heeren P. en Mr. R. P. van der Maik en Jhr. S. M. van Reigers berg Versluijs d.d. 18 December 1915, houdende verzoek eeriige hoornen aan de Koninginnelaan te doen rooien. (Naar R. en W. om advies) Adres van den Algemeenen Nedor- landschen Opzichters- en Teekenaars- bond d.d. 20 December 1915, houdende verzoek de salarissen van de npz.ichters en teekenaars in dienst der Gemeente zoo spoedig mogelijk met ten minste 15 pCt. te verhoogen. (Naar B. en W. om advies). Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvanger d d. 20 December 1915 (Voor kennisgeving aangenomen). Historisch romantisch verhaal. 24) Een korte lach van Diederik was het slot op deze mededeeling. „Gij hebt gelijk heer graaf dat gij u niet in uw rechten laat verkorten. Het bosch Wasda behoort u ongetwijfeld en gij die dijken doet aanleggen om de rivieren binnen haar oevers te houden, hebt dus recht eenige vergoeding te oischen van de vissehers die heerlijke zalm, elft en andere visch uit de Merwede halen en van de schippers die met rijkgeladen schepen die rivier op- en afvaren. Wat Adelbold betreft, hij zoekt natuurlijk slechts naar een voorwendsel. De glans van uw huis is hem reeds lang niet een splinter maar een balk in het oog geweest." „Ik dank u hoogwaarde abt, het verheugt mij ten zeerste dat gij mijn inzichten billijkt. Mijn streven is vooral mijn zuidelijk gelegen gebied in bloei en ontwikkeling te doen doen toenemen en daardoor den samenhang met de vijf Zeeuwsche eilandèn te bevorderen. Mijn gebied moet zich uitstrekken van het Vlie tot de Schelde en moet een aaneengesloten geheel zijn." „Gelukkig dat de Friezen u niet zooveel hoofdbrekens kosten als aan uw vader," hernam Wonobold. „Neen, dan zou ik al die plannen natuurlijk moeten opgeven, want dan zou het noordelijk gedeelte van mijn gebied de aandacht eischen, die ik thans aan het zuidelijk wil schenken. Niettemin verkeer ik toch in eenige moeilijkheid. Ik wil de eerste tijden liefst te Leithen en Delft verblijf houden en nu zou ik gaarne iemand hebben die mij hier kon vertegenwoordigen. Othilde, mijn gemalin, houdt niet van staatszaken, zooals gij weet. Mijn zonen Diederik en Floris zijn nog te jong. Gij zijt een goed vriend van mij en hebt een scherp inzicht, maar uw hooge jaren zouden u toch weerhouden om als ik het u vroeg een dergelijke plaats te aanvaarden." „O, ja," hernam Wonobold. „Gravin Othilde is voor zulk een taak minder geschikt, uw zonen zijn te jong en ik ben te oud." „Daarom denk ik in den laatsten tijd gedurig aan een persoon die bekwaam en wakker genoeg is als mijn plaatsvervanger in Kennemerland op te treden en die daarbij onbaatzuchtig en be langeloos is, zoodat hij van de hooge stelling die hij zon innemen geen misbruik zou maken. Gij begrijpt wien ik bedoel, niet waar?" „Wel, nu gij heer graaf, er aan toevoegtzoo onbaatzuchtig en belangeloos, nu veronderstel ik dat gij van iemand «preekt dien gij het graafschap ontzegd hebt, van uw broeder Sicco." Diederik knikte toestemmend. „Ja, waarde abt, ik denk gedurig aan Sicco. Wij hebben toch in den grond weinig reden zoo van elkander verwijderd te blijven. Ik mocht hem vroeger zoo gaarne lijden en ik weet dat hij ook zeer op mij gesteld was. Ik zou, als hij maar eenige toenadering toonde, mij gaarne met hem verzoenen. Hij is toch een broeder zooals er weinige zijn. Hoe menigmaal zien wij niet dat een jongere broeder den ouderen op zijde tracht te zetten, dat hij zich afgeeft met allerlei kuiperijen. Van Sicco is nimmer zoo iets te verwachten. Men kan op hem vertrouwen als op een rots. Hij weet niet wat eigenbelang en baatzucht is. Ik heb vernomen dat hij met onzen oom den keizer in onmin is geraakt. Dat hij even berooid het keizerlijk hof heeft verlaten als hij er aangekomen is, dat hij later naar Vlaanderen is gegaan maar toen hij ontdekte dat de graaf ons geheele stamhuis een slecht hart toedroeg ook daar weder het stof van zijn voetzolen heeft geschud en dat hij verder is gaan dolen. Ik weet, helaasniet waar hij nu vertoeft anders zou ik een bode naar hem toezenden en hem vriend schappelijke aanbiedingen laten doen. Wordt tertolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1