Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. DE OORLOG. Hierop werd tot lid van het scheids gerecht herbenoemd de heer Mr. A. A. van Traa. Tot lid van het burgerlijk arm bestuur werd herbenoemd de beer T. van Daal. Tot leden van bet College van Re genten van bet Burgerweeshuis werden herbenoemd de heeren Mr. H. J. M. van den Bergh en M. van Heioma en de dames L. S. Gerard van Sijsen Besier en J. SandersHuydecoper. De benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur in de vacature W. J. Fortuyn Drooglever werd door B. en W. aangehouden. TotledenderCommissievan bijstand voor den keuringsdienst werden her kozen de heeren A. M. Tromp van Holst, A. van Kalken en D Gerritsen, en in de plaats van den beer H. Kroes, die niet werd herkozen, de heer A. C. R. O. Leinweber. Tot leden der Commissie van bijstand voor de reinigingsdienst werden her kozen de heeren A. M. Tromp van Holst, J. v. d. Wal Kzn., N. Wolfs winkel en T. van Daal. Tot leden der Commissie voor de reclames inzake de plaatselijke directe belasting naar het Inkomen werden herkozen de beeren A.M. Tromp van Holst, J. v. d. Wal Kzn., A. H. van Kalken, M. R. N. Oosterveen en H. Koning. In de Commissie van Wetgeving werden herbenoemd de beeren R. G Rijkens, F. M. Houbaer, M. R. N. Oosterveen en D. Gerritsen. Tot leden der Commissie van bij stand voor de bedrijven werden her kozen de heeren D. Gerritsen, A Eysirik, F. M. Houbaer en P. van Achterbergb. Tot leden der Commissie van bij stand voor de fabricage werden her kozen de heeren A. M. Tromp van Holst, A. Eysink, P. van Achterbergb en in de plaats van den heer H. Kroes, die zijn mandaat niet zag vernieuwd, de heer A. H. van Kalken. Tot leden der commissie van bij stand voor de financiën werden bet- benoemd de heeren D. Gerritsen, J. v. d. Wal Kzn. en A. M. Tiomp van Holst Ook in deze commissie werd de heer Kroes niet herbenoemd, doch in zijne plaats de heer A. H. van Kal ken gekozen. Tot curator van het gymnasium werd herkozen de heer Dr. J. de Vis ser, tot leden der commissie van toe zicht op het lager onderwijs de heeren G. v. Wijland, J. J. Thten en Mr. Dr. H. Ph. A. Verhoef. Tot leden der commissie tol wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren A. Veen, H. J. Martens, J. v. Eeden, J. A. Stoopendaal. F. F. Spiekerman, Th. J. Bianchi, G. Dekker en C. Everaars. De heer J. van der Horst sedert jaren secretaris dier commissie mocht niet herkozen worden, daar hij sedert het onderwijs heeft verlaten. Tot plaatsvervanger bij ziekte of afwezigheid van den gemeenteontvan ger werd met algemeene stemmen benoemd de beer Boud, reeds ten kantore van dien ontvanger werkzaam. Aan mejuffrouw J. A. Poortman, onderwijzeres aan school D werd verlof wegens ziekte verleend en aan den heer E. M. Buytenhuys, op diens ver zoek, eervol ontslag als onderwijzer aan school E. Hetadvies van Burgemeesteren Wet houders op het adres van R. A. van den Hoven, J. W. M. Th. Bremer en A. J. H. den Hartog om baar als onder wijzeressen in de Nuttige Handwerken een halfjaarlijksch verlof toe te slaan met behoud van salaris, zulks in ver band met de gewijzigde schooltijden- regeling, vond bij verschillende leden bestrijding. Het ging toch niet aan om, al goidt het dan ook slechts eene bijbetrekking, de dames zoo maar »mir nichts, dir nichtsn aan den dijk te zetten. Na langdurige discussie werd een voorstel van den beer A. H. van Kalken om aan genoemde dames een gratificatie te verleenen gelijkstaande met het tractement voor 3 maanden en die te betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven aangenomen. Alle raadsleden stemden vóór, de drie wet houders tegen. Aan den heer Fröger werd in ver band met zijne benoeming tot chef boekhouder voor de centrale boek houding, eervol ontslag verleend als administrateur der bedrijven. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten tot het doen r ooien der navolgende boomen 1. Van Asch van Wijckstiaai 8 iepehoornen. 2 Van Per seijnslraat 16 repeboornen. Dez hoornen zullen om den anderen gerooid moeien worden, dan kunnen de overblijvende zich beter ontwikke len. Bij het om den andere rooien dezer boomen, komen de boomen te staan op afstanden van 12 M., het geen voor de wegbeplanting aldaar noodzakelijk is, temeer daar de boomen zeer dicht bij de woningen staan. 3. Puntenburgerlaan, tegenover het Rosarium 19 iepeboomen. Daar deze boomen ook zeer dicht bij elkaar staan, en sommige binnen korten tijd blijken af te zullen sterven, verdient het aan beveling deze boomen alle te doen rooien; bovendien staan deze boomen midden op het trottoir, en zijn zeer zeker nadeelig voor de aldaar staande woningen. Den bewoners van de aldaar staande woningen, is persoonlijk door den boschbaas gevraagd, of zij vóór of tegen bet rooien der boomen waren drie van hen verklaarden zich vóór, en drie tegen het rooien der boomen. Wanneer deze boomen gerooid worden, is het wenschelijk, te meer met het oog op den achtergrond van het Ro sarium, en ter wille van de bewoners, dat aldaar weder boomen worden aan geplant, doch op ruimeren afstand, en dan aan te planten Acacia's Bosso- riiana. 4. In het Plantsoen, nabij de voet brug aan de Weijerstraat 1 lepeboom. Deze boom begint onder aan den stam te rotten en blijkt af te sterven. 5. Bij de H. B. School 2 iepeboomen. Deze boomen te doen kappen, om een aldaar staande mooi gevormdeplataan- boom vrij te maken, waardoor deze boom meer in het gezicht komt. 6. 't Laanije 1 doode beukeboom, staande tegenover de Openbare Lees zaal. 7. In het Plantsoen ter hoogte van de Muziektent aan de Groote Haag 1 escbdoorn, 2 elzen en 1 berk, een esch. Minderwaardige boompjes, waar van de twee eerste leeds dood zijn, en de anderen blijken af te sterven. 8. Bij Monnikendam 1 eikeboom, een minderwaardige boom. Hij staat geheel onder de andere boomen, terwijl door bet verwijderen van dezen boom en eenige zware takken van andere aldaar staande boomen, de torentjes meer in het gezicht komen. Bovendien zullen eenige takken moeten worden weggenomen, om een vrij uitzicht te houden op het water. 9. Hooglandscheweg, vanaf de Bloe- mendalsche Poort, tot aan de villa, bewoond door den Heer Kroes. 8 linde- boomen. Wegens te dichten stand, en bij regenachtig weer vuilheid der bestrating, verdient het aanbeveling deze boomen om den anderen te doen kappen. 10. Hofstede nde Kruiskamp», on geveer 100 stuks appel-, pere-, pruime- en kerseboomen. Deze boomen, zooals reeds is voorgesteld, te doen kappen en gedeeltelijk te doen verplanten. 11. Idem aan de «Kruiskampt, 24 stuks eike- en 1 wilgeboom, staande onmiddellijk om de boerdeiij, die zal worden afgebroken. Nu reeds besloten is de boerderij af te breken, en den grond als bouwland te verhuren en met het oog op een eventueele nieuwe bestrating aldaar, is het wenschelijk deze boomen levens te doen rooien. 12. Sint Anfridusstraat, 4 iepeboo men, staande langs de beek. Wegens te dichten stand der boomen, is het wenschelijk deze boomen om den ander te doen rooien. 13. Willem van Mechelenstraat 24 iepeboomen en 4 inl. eikeboompjes. In deze straat komt een zeer onregel matige beplanting voor. O a. nu eens 4 a 5 stuks iepen en dan weer 3 a 4 of rneer Amerikaanscbe eiken naast elkander. Zal hierin verbetering wor den aangebracht, dan zullen in de eerste plaats de iepe-en ook de lui. eikeboomen gerooid moeten worden. Hierdoor zullen echter groote gaten in de beplanting ontstaan. Doch daar het in de bedoeling ligt, de Ameri kaanscbe eiken te behouden, als be planting, zullen deze, om weder een regelmatige beplanting le krijgen, ge deeltelijk verplant moeten worden. 14. Lange Beekstraat 21 lindeboo- men. In deze straat komt een dub bele rij boomen voor, welke zeer snel groeien. Aangezien deze straat zeer smal is, is het aldaar in den zomer zoo donker, dat geen zonnestraaltje de woningen noch de bestraling kan bereiken, hetgeen toch zeer zeker na deelig moet zijn voor de bewoners en de woningen. Hoewel de bewoners in 1913, toen de Raad had besloten alle boomen te doen rooien, tegen bedoeld besluit opkwamen orn de hoornen te behouden, verdient het aanbeveling eenige boomen op te ruimen en wel de rij op het Zuid Oosten. Al valt een boomeurjj weg, toch zal voldoende schaduw worden behouden. 15. Arnhemscheweg, hoek Lange Beekstraat 4 iepeboomen. Wegens af ronding van de bocht Lange Beek straatArnhemscheweg, zal helnoo- dig zijn, dat twee van deze boomen worden gerooid, terwijl de andere twee boomen gerooid zullen moeten worden, wegens te dichten stand der boomen; daar op dat punt in het geheel zes boomen staan, zullen wan neer de 4 boomen worden gerooid de twee zwaarste blijven staan. 16. Arnhemscheweg, tegenover de fabriek van den heer Eysink 1 beuke boom, reeds dood. 17. Utrechtscheweg, tegenover het perceel No. 70, bewoond door den heer C. J. Prins 2 beukeboomen, waar van een dood en een blijkt af te zullen sterven. 18 Utrechtscheweg, tegenover de perceelen No. 101 eu 107 2 beuke boomen blijken af te sterven. 19. Utrechtscheweg tegenover het perceel bewoond door den heer J. W. Middelburg, 2 beukeboomen, blijken ook af te sterven. 20. Landgoed Birkboven. Gewone dunning der bosscben, verwijderen van doode en minderwaardige boomen en brandhout. 21. Bosschen op den Berg. Gewone dunning en snoeien in de boscbjes achter de Watertoren. 22. Bosschen gelegen voorbij het Rijks Opvoedingsgesticht, ten Oosten en ten Westen van den Utrechtsche weg gewone dunning. 23. Achter het Zwarte en Witte Bergje. Kappen van eikenhoutwallen aan beide zijden van den Appelweg. 24. Bosschen op Oud-Leusden aan den Doodenweg en Laan 1914. ge wone dunning, wegnemen van doode boomen en brandhout, en opsnoeien van eenige boomen. 25. Bosschen op de Leusderbeide. Verwijderen vaü doode boomen en brandhout. Goedgekeurd werd het in gebruik geven van een stukje Gemeentegrond aan de Langestiaat aan den heer J. G. Fontein, ten behoeve van het aldaar plaatsen van een rioolputje. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van een huis met eenige perceelen bouwland aan A. Kortes, werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Daarop verkreeg de heer J. Hofland het woord tot toelichting van zijn voor stel tot het verleenen van een crediet van f9300.ten behoeve van de uit voering van bet Raadsbesluit inzake de verstrekking van cokes tegen vermin derden prijs. Op zijn gewone wijdloopige wijze, verweet hij B. en W. dat zij het door den Raad aangenomen voorstel van cokesdistributie niet hadden uitgevoerd en dat het niet minder dan christen plicht der raadsleden was om hetgeen nu door hem voorgesteld werd aan te nemen, naar zij in Maltbeus 632 konden lezen. De heer Oosterveen onderstreept het voorstel Hofland nog eens als heel sterk. De heer Gerritsen meende dat de heer H. de zaak veel te licht inzag en dat deze veel te optimist was inzake de terugkoop der cokes van de en-gros haridclaais. De wethouder der bedrijven de heer Veis Heyn be- sireed allereerst het verwijt dat B. en W. een raadsbesluit niet zouden hebben uitgevoerd. Het Dag Best heeft allen eerbied voor de besluiten van den Raad. Het college van B. en W. is dan ook slechts voor overmacht bezweken doch is overtuigd te hebben gedaan wat zij doen konden. Zij erkennen dat er verwachtingen zijn opgewekt maar dan toch in de allereerste plaats van den heer Hofland zelf die niet konden worden nage komen. Na een discussie van ruim een uur werd het voorstel van den heer Hofland met '16 legen 3 stemmen verworpen. Aan Burgemeester en Wethouders werd een crediet verleendvan f17500. ten behoeve van het daarstellen van eene omheining van de terreinen der gasfabriek, terwijl zij tevens werden gemachtigd tot het aanstellen van een dag- en een nachtportier. Ook ontvingen B. en W. machti ging tot het tijdelijk aanstellen van twee ambtenaren voor de in werking stelling der centrale boekhouding en tot opname van een half millioen gulden als tijdelijk kasgeld voor den dienst 1916. De gemeentebegrooting werd over eenkomstig een ons onbekend voorstel van Burgemeester en Wethouders ge wijzigd. Op reclames over de straat- en inkomstenbelasting werd conform bet advies van B. en W. beschikt. Het 5e suppletoir kohier der inkom stenbelasting en het 3e dito der straat belasting, beide dienst 1915 werden vastgesteld, terwijl besloten werd con form het voorstel van Burgemeester en Wethouders, af te schrijven wegens vertrek of overlijden op de inkomsten belasting over 1914 en'15. De agenda was biermede afgehandeld. Bij de ge bruikelijke rondvraag, vroeg de heer van Kalken of een ruim een maand geleden door hem aan Burgemeester en Wethouders gezonden schrijven met verzoek om verbetering van den Leusderweg niet bij hun college was ingekomen, daar hij er sedert niet van bad gehoord. Toch is de toestand van dien weg zoodanig dat deze drin gend onmiddellijke verbetering ver- eischt. De voorzitter beloofde dat de aandacht van B. en W. daarop ge vestigd zal blijven, hetgeen de heer Gerritsen niet voldoende vond, waarop deze meerdere toezegging verzocht. De heer Hofland vroeg wat het te beteekenen had, dat waar door Burge meesteren Wethouders per advertentie gegadigden werden opgeroepen voor regeeringsvet, de keuringsdienst te kennen gaf, dat men dit wel kon be stellen maar toch niet kreeg. Ook brak hij nog een lans voor gedwon gen vervroegde winkelsluiting, waartoe hij gaarne weder een voorstel van B. en W. op de agenda zou zien ge plaatst een wensch waar de heer Oosterveen, een voormalige tegen stander, zich thans gaarne bij aansloot. Nadat door den voorzitter over weging was toegezegd, sloot ZEd omstreeks kwartier voor elven de ver gadering. Zondagmiddag sprak dr. v. d. Bergh van Eysinga in «Ons Huis® over Vincent v. Gogh. Hij schetste de wording van begrippen, de veran dering van denkwijzeromantiek, realisme, wetenschap. De mensch meent vrij te zijn, doch is het niet. Een is er die verzet als op een schaak bord. De wetenschap wil niet de aan doening, maar de klaarheid. De kunste naar volgt dat na, Balzac en anderen. Die kunst is niet meer een visioen van schoonheid, doch beeft grofheid van de wetenschap, 's Menschen ziel dorst evenwel naar iets anders en dan komt de vergeestelijking in de kunst, het impressionisme. De kunstenaar tracht die impressie vast te houden en kon hij die vastleggen dan is hij de kunstenaar. Alma Tadema heeft zich verdiept in bet verleden vari Grieken en Ro meinen en dacht, dat het daar te vinden was. Dan volgen in de lange rij artisten, die zicb strekken naar de natuur, menschen, die niet de sym boliek bezigen Mat is en anderen, de Haagsche school, lsraëls. Dan komt Von Gogb, de zoon van een eenvoudig Brabandsch predikant. Hij had eerbied voor zijn vader, zijn huis, zijn Brahand. Hij kwam in den Haag, Parijs en Londen om in den kunsthandel op geleid te worden. Het verlangen om predikant le woiden ontwaakt in hem. In Londen wordt hij prediker, on opgeleid spreker. Het leven, liet lijden heeft hij leeren kennen en gaat naar Amsterdam om te studeeren. Zijn fanatieke liefde voor hel goddelijke drijft hem. Zijn oud geloof heeft hij verloren. Hel godde lijke heeft hij anders leeren begrijpen. Dn is niet zo.o mooi en schitterend. Veel lijdt tiij nu in de eenzaamheid, 't is kil om bem heen. Zijn doeken hebben de menschen verstomd doen staan, o a. zijn zelf portret en zijn vrouw in liet burger kamertje Hij heeft oog voor 't leelijke en voor 't Goddelijke; hij heeft als alle groote geesten geleden en ge streden en geworsteld. De grooten onder oris ze hebben geworsteld en gingen onder. Met tal van voorbeelden verduidelijkte spreker zijn doorwrochte rede, welke met de grootste aandacht door de vele aan wezigen werd gevolgd. Een woord van dank is hier op zijn plaats voor de afdeeling Amersfoort van het Religieus Socialistisch Verbond, dat deze geleerde spreker had uit- genoodigd. Ter Kaasmarkt werden j.l. Maandag 20 Dec. aangevoerd 18 wagens met 4700 K.G. Niets werd verkocht. Bond van Griendbezitters. In een ten bureele der Nederland- sche Heidemaatschappij gehouden al gemeene vergadering van den Coöpera tieven Bond van Griendbezitters wer den de balans en verlies- en winst rekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden. Deze werden door den Bond opgedragen aan de Nederlandsche Heidemaatschappij. Waar de vereeriiging werd opgericht onder den drang der tijdsomstandig heden, kon met voldoening gewezen worden op de in 't algemeen gunstige verkoop-prijzen, welke bedongen kon den worden. Niettegenstaande den gedrukten handel werden in enkele streken zelfs hoogere prijzen gemaak t dan door de griendeigenaars ooit vóór den oorlog bedongen konden worden. Gewezen werd voorts op de groote beteekenis van een goed onderhouden der grienden. Met hulp der Heide maatschappij is de Bond thans in staal daarvoor geschoold personeel ter beschikking van de leden te stellen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaui voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigende 18 Dec., in Nederland uitgesproken 22 faillissementen tegen 18 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven-- genoemden datum 1387 faillissemen ten tegenover 1459 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Geen Engelsche oorlogsschepen te zien. De Duitsche marinestaf zegt snor kend: Afdeelingen van onze vloot zochten in de afgeloopen week de Noordzee af naar vijandelijke schepen en kruisten daarna den 17den en den 18den December in het Skagerak. Er werden 52 schepen doorzocht: één schip met contrabande werd op gebracht. Gedurende al dien tijd waren ner gens Engelsche oorlogsschepen te zien. Een derde Belgisch Grijsboek. De Belgische regeering zal korte lings een derde Grijsboek uitgeven. Het dient als antwoord op het Duitsche Witboek over de legende der Vrij schutters en zal hoopt men alle lieden van goede trouw van de valschheid dezer legende overtuigen. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 10 tot 16 December 1915. Geboren: Hendrikus Johannes, z. van Hendrikus Oorschot en Anna Maria Opscherper. Johanna Ren- sina, d, van Willem Wassink en Ren- sina Krüse. Steventje Johanna Phi- lippina, d. van Gerard van Renselaar en Elise Clasina Wijnberger. Char les Marie Edouard, z. van Edouard Frangois Joseph Coopman en Jacoba Cornelia Segers. Mar tinus Lauren- tius, z. van Rijk van Westerlaak en Geertrui Kremers. Johannes Fran- cischs, z. van Simon Gerardus Kort beek en Adriana Johanna Maria Nef- kens. Woutera, d van Wilhelm Hermann Carl Emil Ising en Maria Catrma Stam. Gerrit Jan, z. van Hendrik Christiaan de Jager en Luber- ta Johanna Hermina van Oosten. Christina Maria Alberta, d. van Pieter Jan Lauwers en Anna Maria Neutjens. Geertruida, d. van Dirk van de Kamp en Jannetje van der Horst Evert, z. van Jan de Goede en Wil- lemijnije van Veenendaal. Frans Henri, z. van Alois de Schepper en Emma van Geertrui. Marie Jose phine, d. van Pierre Jean Bapbtiste Spriet en Maria Hélène van Mingeroet. Cornelia, d. van Adrianus vaD Lent en i;Hendrika Koenen. Pierre Wil lem Josephus, z. van Pierre Willem Coonen en Elisabeth Hubertina Vonck. Hendrikus Johannes, z. van Willem van der Flier en Antje Pampus Carel, z. van Gerardus Bikkers en Maria van Dijk. Jan, z. van Gerar dus Bikkers en Maria van Dijk. Johanna Aleida, d. van Jan van Stra ten en Aartje Batavier. Hendrika Gerarda, d. van Albertus van Doorn en Rosina Maria van der Maat. Josephina Joanna Huijgens, d. van Carolus Huijgens en Josephina Cor-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2