NIEUWE Nieuws» en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. ||p FEUILLETON. No. 103. Vrijdag 2i December 1315. 14e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. BREDERODE DE EDELSTE. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Kerstfeest op de slagvelden. Evenals in '70 zal ook thans op bet slagveld Kerstfeest worden gevierd, in hoofdzaak natuurlijk bij de Duilschers. In'70 is hun Kerstvreugde echter min of meer gestoord, doordat deFrarischen van de Kerststemming gebruik maakten en enkele stellingen veroverden. Thans zijn, naar men uit Duitschland schrijft, maatregelen getroffen, dat zich een dacapo van '70 niet zal kunnen her balen. Ieder soldaat aan bet front krijgt enkele uren om Kerstmis te vieien.Zijn die voorbij, dan moet hij weer in het vuur en kunnen anderen zijn plaats bij den Kerstboom innemen. Een treurig Kerstfeest. Hoe een Scandinaviër Duitschland zag. De correspondent van de «Daily Chronicles meldt uit Milaan: Dr. Borsa vertelt in «II Secolos, wat een Scandi- naviër, die Duitschland heeft bereisd, hem aangaande den toestand aldaar beeft medegedeeld. Men is niet ter neergeslagen, maar er heerscht een algemeen gevoel van onrust over hei geen de toekomst zal brengen. Veel illusiën heeft men laten varen, de ver wachtingen van binnenlandscbe on lusten in de rijken der entente, op standen in hun koloniën, de boop op afzonderlijken vrede zijn niet ver wezenlijkt. Het Duitsche volk weet, dat het op zijn kracht vertrouwen en den econo- mischen druk nog eenigen tijd ver duren kan, maar vraagt zich ongerust af wat er gebeuren zal. als de oorlog in 1917 nog niet is afgeloopen. Enge land houdt hen het meest bezig. Zij haten Engeland doodelijk en beschul digen dit land den oorlog te willen rekken, na dien uitgelokt te hebben. Mochten de Engelschen en hun bond- genooten dat inderdaad kunnen doen tot na 1916, dan weet ik niet, hoe Duitschland zou kunnen overwinnen. Men geeft al daar reeds toe, dat de Engelschen hun de grootste schade hebben berokkend, door bijna het ge heele Duitsche koloniale bezit te ver overen en den handel te verlammen. De Duitsche industrie kwijnt, firma's die in 't geheel niet bij den oorlog betrokken zijn, gaan bankroet of be talen geen of weinig dividend. De Engelsche blokkade heeft meer uit-j werking dan de Duitschers toegeven daarentegen is de onderzeeërsblokkade1 der Duitschers geheel mislukt, daar meer dan 60 U-booten door de Engel schen vernield of genomen zijn. Het probleem, hoe de verliezen moe ten worden aangevuld, wordt zeer ernstig geacht, reeds in de laatste gevechten heeft men de manschappen zooveel mogelijk gespaard. Men weet, dat geen der vijandelijke natiën reeds al baar reserves heeft benut. Ten slotte is Duitschland er over verontrust, de aanvankelijke meerderheid in wapenen en munitie verloren te hebben. Generaal De Wet in vrijheid gesteld. Heuglijk nieuws bereikt ons heden uit Johannesburg. Generaal Christiaan de Wet, die op 22 Juni l.l. te Bloem fontein wegens hoogverraad tot 8 jaar gevangenisstraf en 2000 pond boete veroordeeld was, is met nog 118 «rebel len», onder belofte tot Da den lijd, waarop anders hun vonnis zou ver streken zijn niet aan politiek te doen en hun districten zonder goedkeuring niet te verlaten, op vrije voeten gesteld. Men weet, dat er van alle kanten al op clementie ten aanzien van de opstandelingen was aangedrongen, het laatst nog door de Synode der Ned. Herv. Kerk in Kaapkolonie en ook buiten Zuid Afrika, o.a. door Holland- sche vrouwen. Hertzog had in de zit ting van bet Zuid Afrikaansche parle ment, gehouden in bet laatst van November, aangekondigd, dat hij een voorstel zou indienen, om De Wet en den anderen de vrijheid te hergeven en een amnestie af te kondigen, nadat de gouverneur-generaal al gezegd had. dat bij clementie zou betrachten ten aanzien van de rebellen, na onderzoek van ieder geval op zichzelf. Gelijk de Engelsche bladen mee- deelen, is juist de 24.000 gulden boete voor De Wet betaald geworden, blijk baar uit het bedrag der openbare in schrijving, die overal sympathie vond. De Zuid Afrikaansche opstand, in verband waarmede De Wet en de anderen zijn veroordeeld, begon 9 October en eindigde 8 December van het vorig jaar. De hoofdschuldigen, als men generaal Beyers uitzondert, die tijdens den opstand zelf omkwam, waren in de oogen der rechters kapitein Fourie en zijn broeder luitenant Fourie, die reeds 19 December ten vorigen jare schuldig werden bevonden aan hoog verraad. Kapitein Fourie werd den anderen dag doodgeschoten, zijn broe der zag zijn doodvonnis veranderd in vijf jaren gevangenisstraf. Of bij bij de begenadigden is, weet men nog niet. Vermoedelijk wel. Ook zal dominé Broekhuyzen er wel bij zijn. Nederland en Scandinavië. De «Economist» bevat een artikel over Nederland en Scandinavië, waarin gezegd wordt, dat de landen aan de Noordzee, die tot dusver het geluk hebben gehad, neutraal te kunnen blijven, in het begin van den oorlog geprofiteerd hebben van deze gelukkige omstandigheid. In bet bijzonder zijn groote winsten behaald door land bouwers en fabrikanten, die in staat waren om van hun voorraden veel te verkoopen aan Duitschland en Oosten rijk. Daartegenover staat echter, dat de blokkade van de Noordzee veel over last veroorzaakte en dat Holland ook niet in een zoo gunstige positie ver keert als Zweden en Noorwegen, omdat het de kosten van de mobilisatie ge ducht gevoelt, een half millioen Bel gische vluchtelingen heeft te onder houden en tal van geïnterneerde soldaten. Volgens betrouwbare be richten zijn veel Nederlandsche schepen sinds het uitbreken van den oorlog vei kocht aan Noorwegen, Denemarken en de Vereenigde Staten. Tengevolge van de buitengewoon hooge vrachtprijzen, en van de schaarschte aan tonneninhoud, konden geweldig hooge prijzen worden be dongen. In Juni waren niet minder dan 64 stoomschepen, van een gezamen- lijken tonneninhoud van 269.000 ton, in aanbouw. Vandaar dat er ook een groote vraag naar werkkrachten was zouwel voor scheepsbouwers als voor machinisten. Daarentegen is descheep- vaartbeweging in Rotterdam zeer sterk verminderd. Het verkeer op den Rijn is minder dan een vierde geweest van dat in normale tijden. Gelijk overal elders, hebben de bouwers het meest te lijden gehad. Gedurende de eerste helft van dit jaar was het werk in het bouwbedrijf 27 pCt. minder dan in de correspondeerende periode van het voorafgaande jaar. Oogenschijnlijk wonderlijk genoeg, bestond voor den handel in luxe artikelen geen reden tot klagen. Ook de metaalindustrie is bloeiend en de visscherij blijft op peil. Vlasspinnerijen, glasfabrieken, electri- citeitswerken en sigarenfabrieken hab- ben in het algemeen genomen uit stekende resultaten te boeken gehad. Ook de landbouw, met uitzondering van de fruitteelt, heeft niet te klagen. De Amsterdamsche en de Scandina vische beurzen zijn gedurende de laat ste zes maanden zeer in belangrijkheid vooruitgegaan. De Noorsche scheep vaart heeft buitengewoon geprofiteerd van de hooge vrachten, veel meer dan de Zweedsc.be, 't geen zonder twijfel het gevolg is van de minder gunstige geografische ligging van Zweden. Dene marken heeft in het bijzonder te lijden onder geweldige opdrijving van de levensmiddelenprijzen. Brood ïsevenals vleesch en spek met 50 pCt. gerezen, boter en margarine met 20a30pCt., bloem, meel, erwten enz. met 75 pCt. De troepenbewegingen in Beigie. Van verschillende zijden wordt be richt, dat in België uitgebreide Duitsche troepenbewegingen plaats vinden. Thans wordt vernomen, dat hierin veel overdrijving schuilt, met name wat het concentreeren van troepenmassa's naar de linie aan de kust geldt. Wel zijn te Ostende versche troepen aangekomen maar nog meerdere zijn aan het front in die streek onttrokken en gestuurd naar de linie ten oosten en noorden van Yperen. De laatste dagen vonden daar aanvallen der Duitschers plaats, doch niet zóó, dat ze op een groot offensief wijzen. Van Engelsche zijde steekt men den draak met de berichten over de Duit sche voorbereidingen tot een groot offensief in het westen. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de viering van het Kerstfeest ten Koninklijke Paleize, dit jaar, evenals verleden jaar, wegens den ernstigen tijd achterwege blijven. Wel zal voor H. K. H. de Prinses een klein Kerstfeest worden ingericht. De bekende teekenaar Louis Raemaekers is door de Fransche regee ring benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Gaatjes in briefkaarten. De Minister van Waterstaat heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat de brieven, afkomstig uit Frankrijk en bestemd voor het niet bezette gebied in België en Frankrijk, niet door de postautoriteiten worden geopend. Het gerucht, dat de poststukken van gaatjes zouden worden voorzien, teneinde de Duitsche censuur te waarschuwen is dan ook beslist ongegrond. Kon. Nat. Steuncomité. Blijkens de 69e lijst is van 5 tot en met 11 December voor het Kon. Nat. Historisch romantisch verhaal. 25) Gisteren, toen ik er over zat te peinzen hoe het toch eigenlijk in het belang van ons stamhuis zou zijn als ik mij weder met hem ver zoende, schoot mij plotseling te binnen dat broeder Anselmus mij verteld had dat hij Sicco in den vreemde had ontmoet. Wel, dacht ik, broeder Anselmus is de gast van mijn ouden vriend en leer meester den abt Wonobold. Als ik naar de abdij van Egmond ga en Anselmus een bezoek breng, kan die mij misschien eenige nadere inlichtingen omtrent mijn broeder geven. Dit is een van de redenen, waarde abt, die mij noopten hedenmorgen hierheen te rijden. Zoudt gij denken dat Anselmus weet waar Sicco op het oogenblik vertoeft Wonobold die zich reeds op die vraag had voorbereid, wachtte eenige oogenhlikken eer hij antwoordde: „Dat is niet onmogelijk," heer graaf. Wonobold vreesde dat Diederik nu zou vragen„Heeft hij u soms gezegd waar Sicco thans is?" Hij zou dan niet weten te antwoorden. Hij wilde geen onwaarheid spreken en evenmin achtte hij het geoorloofd den graaf mede te deelen dat Sicco, de broeder dien Diederik zoo ver verwijderd achtte, op zulk een korten afstand van hem ziek ter neder lag. „Gij treft het heer graaf dat Anselmus nog hier is. Gij kunt hem dus zelf uw vraag doen," hervatte Wonobold. „Verwacht gij Anselmus spoedig terug. Weet gij waar hij heen is?" vroeg de graaf. „O, ja, hij zal wel spoedig komen. Hij is naar Ludigman?" „Had ik dat geweten riep Diederik, „ik ben achter Ludigmans hoeve heen gereden. Was ik daar aangegaan, dan had ik Anselmus kunnen ontmoeten en dan had ik meteen Ludigman nog eens kunnen verheugen met een bezoek. Friezen als Ludigman, Friezen die ons geen kwaad hart toedragen, zijn nog zoo zeld zaam dat ik waarlijk wel aan Ludigman mag toonen hoezeer ik het waardeer dat hij mijn stamhuis zoo welgezind is." „Zeker," hervatte de abt. „Ook ik ben Ludigman dank ver schuldigd. Onze abdij heeft in hem een besten buurman en gij weet heer graaf: een goede buur is beter dan een verre vriend. Hij is evenwel buur en vriend te gelijk." Hier werd hun gesprek onderbroken door het binnentreden van Anselmus. Anselmus had op het voorplein reeds de pages en het rijk- getuigde paard van den graaf gezien en begreep dus wie er bij den abt zou wezen. Hij was wel eenigszins ongerust over dit be zoek, want hij vreesde dat hem vragen zouden worden gedaan, die hij liever niet beantwoordde. Zijn binnenkomst wekte zoowel bij den graaf als bij den abt een gevoel van vreugde op. Diederik was blij dat hij den man zag van wien hij inlichtingen hoopte te verkrijgen. Wonobold ver heugde zich er over dat hij van de lastige vragen van den graaf verschoond zou wezen. Anselmus kwam regelrecht naar den graaf toe en maakte een diepe buiging. „Heer graaf," zei hij, maar Diederik onderbrak hem, door zich half in zijn stoel op te richten en hem de hand reikende te zeggen: „Broeder Anselmus, ik wachtte op u, uw komst is mij zeer welkom, hartelijk gegroet." Eerbiedig raakte Anselmus even de grafelijke hand aan en bleef toen staan als wachtte hij op bevelen. „Neem een zetel en zet u bij ons," vervolgde Diederik. „Anselmus nam een stoel van de rij bij de tafel der monniken en zette zich tegenover graaf en abt. „Ik wachtte op u," hernam Diederik III, „ik ben hierheen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1