Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. „ordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Steuncomité 1914 aan bijdragen in- gpkomen een bedrag van f559301'/i, makende met de bedragen van vnrige lijkten een lot. bedrag van f3.422.970.16 aan ontvangen bijdragen en toezeg gingen. Ontginning. liet is in dezen gedenkwaardigen tijd een hoogst verblijdend verschijn sel dal met onverminderde kracht wordt voortgegaan met de ontginning onzer woeste gronden. Niet bet minst is zulks het geval in Drente, waar men, verspreid door de heele provin cie, nijvere handen bezig ziet met omploegen, spitten, mesten en wat meer noodig is om den niets opbren- genden grond in cultuur te brengen. Voor den arbeider is door den over vloed van werk de toestand veel ver beterd. De tijd is nog niet zoo lang achter den rug, dat 's winters een dagloon van 40 ct. werd uitgekeerd. Thans echter zijn loonen van flOO per dag een groote zeldzaamheid; in den regel wordt meer verdiend. Veel is in dezen te danken aan ondernemende personen van buiten de provincie. Zoo werd door eenige Am- sterdamsche kooplieden onder Wyster in de Gemeente Beden een bezitting aangekocht en eene N V Landmij Drente opgericht. De ontginning en leiding van het landbouwbedrijf is in handen gesteld van de Ned. Heide maatschappij. Dagelijks ziet men 40 tot 50 ai beidprs onder rechlstreeksche leiding van een voorwerker bezig om den maagdelijken bodem te herschep- peu in bouw- en grasland en boscb. Een G-span ossen ploegt den grond tot een diepte van 45 a 50 cM. om. Het publiek stelt veel belang in dit werk, bespreekt en critiseert maar is 't er over eens, dat zulk een arbeid in 't belang is van de welvaart der streek en van de geheele provincie. De groote belangstelling in het werk der ontginning blijkt wel hieruit, dat voordrachten op dat gebied volle zalen trekken. Zoo bedroeg te Wyster. waar van wege de Ned. Heidemaatschappij in deze maand een lezing werd gehouden, het getal toehoorders 120. 11 et Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie brengt nogmaals ter kennis van belanghebbenden dat met ingang van 1 Januari 1916 het locaio telefoonnet Amersfoort van Rijkswege zal woideri geëxploiteerd. Voor de bestaande aansluitingen blijven de tot nog toe door de Neder- landsche Bell-Telephoou Maatschappij toegepaste tarieven en vooi waarden toorloopig van kracht. Voor het tot stand brengen van nieuwe aansluitingen, het plaatsen van bijioestellen, hulpschellen enz., of voor hel brengen van wijziging in den be- staanden toestand gelieve U zich ie wenden tot den Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. In de Remonstraritsche kerk sprak Dinsdagavond prof. dr. J. Linde boom te Groningen over: De natuur en het zedelijk leven. Spreker begon met te wijzen op enkele bijzonder hedt-n uit het Paradijs verhaal, waar de eerste menschen leefden m vol komen natuurstaat. Daar kwam de Zondeval; de mensch moest wei ken; er ontstond landbouw, hij werd vee houder, ijzerbewerker, in 'i kort hij was tot culture gekomen. Die culture is verwijdering van de natuur, 't Blijft niet bij culture, maar 't gaat naar omlaag. We krijgen degeneratie. We staan voor dit pijnlijke probleem de roeping van den mensch is tot cul ture te komen, is ook voortschrijden naar ontaarding. Moeten we dan P rug Dat kan niet. Menseben en volkeren, die zijn voortgegaan op den weg van cultuur, bieden niet een verheffenden aanblik. We kunnen niet terug naar den dierentuin van Adam, maar moe ten het andere uiterste, overbescha ving. ook mijden. Den juiste midden weg kiezen is een schoon klinkenue fraze. Spieker zal niet trachten het probleem op te lossen. De denker heeft ten allen tijde be grepen, dat er bestaat een vloek der beschaving. Die gedachte is het on- deiwerp geweest van menig kunst wei k. Van Moerkerken doet dit in den ondergang van het dorp. Hier leefden de menschen in eenvoud. Doch de be schaving kwam en alles werd anders, werd leelijk. De zonde kwam in alle gedaanten. De geschiedenis zegt ons hetzelfde. Het Christendom, hoewel het ons menschen nog niet mogelijk is, te overzien wat die beweging toen be- teekende. stond tegenover de onna tuurlijke en onzedelijke vei houdingen in de Romeinsche wereld, het was een terugkeeren, een herstellen van de natuurlijke verhouding tusschen God en mensch. Doch dat Christendom verwijdert zich ook meer van de na tuur, tot eindelijk ook weer de reac tie kwam, <le renaissance en de her vorming. En naarmate de Protestant- sche beschaving voortschreed, kwam ook weer de vloek der beschaving. In Frankrijk was het Rousseau, die teiugkeeien tot de natuur leerde. Zijn invloed was en is nog groot. Alles is goed gekomen, zegt hij, uit de hand van den Schepper, doch de mensch maakt de natuur slecht Hoe is hel kwaad dan gekomen Rousseau hetft alles met den vonk der bpzieling ge zegd, vandaar zijn invloed. Na de pauze stelt spr. de vraag: Is de natuur wel goed Is dat wel waar? De mensch is van nature een zondig wezen, kwaad met mogelijkheid van goed. Wil dat goede doordringen dan moet de mensch de natuur over winnen. Dit koststiijd. En al strijdende komt hij lot de ovei winning. V. P. IV. Onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook hield de afdeeling Ameis- foorl van de V. P. N. Woensdaga*orid een buitengewone algemeene veiga- deiing in »'t Boompjen. De notulen van 30 Nov. werden gelezen en goedgekeurd. Iliirna deelde de vooizitter mede dat deze vergadei ing is belegd, omdat het bestuur niet voltallig is, terwijl dit noodig is bij besprekingen met de Middenstandscred iet bank Aan de oide kwam nu bestuurs verkiezing wegens periodiek aftreden van den heer Wolfswinkel. Deze werd herkozen en nam de benoeming aan. De heer Nielander, die de vorige vergadering niet aanwezig was, wilde gaarne weten hoe de heer Van der Linden kon aftreden, terwijl het niet op de convocatie vermeld was. Zijn meening was, dat in een onderonsje een verkiezing gehouden was. De heer Van Schalk bestreed dit en zei, dat de heer Van der Linden wegens roos ter moest aftreden. Aan de orde kwam nu verkiezing van een bestuurslid, daar de heer Leeuwenkamp zijn benoeming in de vorige vergadering niet had aange nomen. Gekozen werd de heer Van der Linden met 21 van de 31 uit gebrachte stemmen. Over de nieuwe prijscourant ontstond eenige discussie. Na opheldering door den voorzitter en den directeur wer den allen het eens en kon de voorzitter de vergadering sluiten. Winter- en voorjaarswerkzaam- heden in het landbouwbedrijf. Aan niet-beroepsmilitairen, die hoofd of leider zijn van een landbouwbedrijf of die als zoodanig fungeeren, kan met inachtneming van de grens van toelaatbare afwezigheid voor bij zondere verloven door compagnies- eskadrons-, batterij-, fort-, detache- menls-) commandanten verlof worden verleend, waarvan de duur naar nood zakelijke behoefte hoogstens 24 dagen mag bedragen. Dit verlof, dat desgewenscht in één of meer perioden kan worden verleend, wordt toegestaan lo. aan veehouders in den tijd dat de meeste koeten kalven (Februari, Maart en Api il) 2o. aan akkerbouwers in den voor jaarszaaitijd 1 Maait 1 Mei); 3o. aan lien die een gemengd bedrijf leiden tusschen 1 Februari en 1 Mei Leiders van zeer kleine bediijven komen wel, doch arbeiders en knech ten voor het verrichten van werk zaamheden bij een patroon, niet in aanmeiking voor bijzonder verlof. Uit- gesloipri dienen alleen te worden zij die zóó weinig grond in gebruik heb ben (niet meer dan 10 are), dat zij dezen in hun periodiek verlof kunnen bewerken. Zoons van landbouwers of veehou ders, die zelf «een bedt ijfsleider zijn, komen alleen dan voor verlof in aan merking. wanneer laatstbedoelden we gens leeftijd (65 jaar of ouder) of ziekte (geneeskundige verklaring), tot het leiden van de weikzaainheden niet in staat zijn en ook geen ander als bedrijfsleider kan dienst doen. Be wijzen 'van deze omstandigheden be- hooien bij hel verzoek te worden overgelegd. Een verlof als hierbedoeld kan ook noodig zijn vo ir hen die de machines bij het dorschen, ploegen en zaaien bedienen, die veevoeder met motoren en locomobielen bereiden, die belast zijn met bet uitstrooien van kunst mest en het dresseeren van jonge paarden, zoomede voor hengstenleiders in den dektijd (Februari tot Mei), en voor plattelands-handwerkslieden en handelaren, wier bediijf niet dat van dpn landbouw geheel samenhangt. Ten aanzien van de akkerbouwers wordt zooveel mogelijk met onder staande gegevens rekening gehouden Bij het in gebiuik hebben van: 1020 are bouwgrond wordt hoog ster 4 dagen t ijzonder >ei lof verleend 20—30 are hoogstens 5 dagen 30—45 are hoogstens 9 dagen; 4570 are hoogstens 12 dagen; 70 are1 H.A hoogstens 15 dagen ;1 H.A.1'/>H.A. hoogstens 18 dagen. Heeft de dienstplichtige meer grond of slechts weiland in gebruik, dan kan de betrokken militaire chef, onder overlegging van een verzoekschrift, het advies van hel landbouwbureau ui de provincie vragen; op dezelfde wijze handelt hij hij twijfel In deze ge vallen behoort, om overbodig werk en tergissingen ie vooi komen nauw keurig opgave te worden gedaan van naam, voornamen (beide voluit), dorp, gehucht of streek, zoomede de ge meente waar de belanghebbende zijn bedrijf uitoefent /Sl -Ct Mail naar Indie. De directeur-generaal der posteiijen en telegrapine maakt bekend, dat, in veiband met de gewijzigde dienst- legeling van de stoomschepen van de «Nederland» en iiRotteidamscbe Lloyd«, de post uit Nedeiland naar Ned-lndië, aanv. Januari e.k., zal worden verzonden: 1 Jan. en vervolgens des Zaterdags om de 3 weken van Amsterdam per •Nederlander 12 Jan. en vervolgens dps Woens dags om de 3 weken van Rotterdam pei «Rotterdamscha Lloyd» (St Cl J Prentbriefkaarten 1 De verzending per post. andnis dan in gesloten omslag is vei boden van kaai ten met oplegsels van mica, ge stampt glas of soortgelijke zelfstan digheden. De naam Kerstmis. In het Fransch is, zooals men weet, Kerstmis »Noëlt dat natuurlijk accor deert inet het Latijnsche «NaUlis» en met het Ilaliaam-che «Natalea. De Spanjaarden «preken van «Navidad». de Bretons van «Deiz nedelecc (dips natalis) Allo Romiansclie volkeren noemen Kersimis dus «Geboortedag*. Da Germaausche voiken wijzen echter naar het schijnt, op de wijding, de stemming, (Weihnachten) BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 17 tot 24 December 1915. Geboren: Jan, z. van Evei hardus Dukse en Anna Maria Hazelaar. Jan, z. van Peter Berendse en Elisa beth van Oostenbi ugge. Buiten huwelijk geboien kind van liet manne lijk geslacht. Gerrit Jan. z. van Geriit Jan van Amernngen en Hen- rica Geertruida van Krieken. Ti ijnije, d. van Fetze Oveiwijk en Heintje van Eist. Jacoba Alberdina Heridiilea, d. van Fredeiik Lablans en Grietje Hendrtksen. Jitske Johanna, d. van Johannes Pieter Wehrmeijeren Sjonkje Cornelia Joowel Wilhelmus Timo- theus. z. van Johannes Kiijnen en Calritia Mana Wijntjes. Johannes Gerardus Antonius, z. van Gerardus Johannes Henricus Gelsing en Catha- rina Francisca Johanna Lomans. Ernestma Till Nelly, d. van dr. Hen drik Jannes Toxopëus en Nelly Stop- pendaal Chailes Achille, zoon van Julius van llecke en van Clemencia Leontina Claejjs. Martha, dochter van Albertus van de Vuinst en van Heintje Buijs. Johanna Wilhelmina, dochtei van Johannes Gerhardes Hen- drikos Keijzer en Hendnka van Oven Eduard, zoon van Wijnandus Arlar en Jantje Haan. Ida, d van Hen- drikus Hazelaar en Sophia van't End Wijtze Roelf, z. van Johannes Boersma en Geertje Krips. Ondertrouwd Ju'tanus Joannes Bap- tiste Hubertus Boutguignon en Maria Leopoldina Heniica Angelina Bickers. Jacob van Zuiden en Clara van Beek. Getrouwd Antonins Willem Jansen, met Camelia Zeggelaar. Laak Meyer met Petmnella Johanna van der Linde. Willem Frederik van de Kolk met Lamherta Maria Lam- biechts. Antoon van Beek met Alherta Jannetje Krijnen. Hendrik Kuiper inet Gerritje Willernina Hei stra. Johannes Henri Senll met Anna Gerharda fleruianna Baas Bec king. Oveileden: Maria Theiesia van de Velde, 12 mnd Joseph Berden, 35 jr Mana Cornelia van de Veen, 8 mnd. Klaasje van de Brug, 93 jr., wed. van Hendrik van Eskamp. Cornells van da Pol, 8 mnd. Elze- iina ten Hoove, 11 w. Martje van Bogereijen, 50 jr., echtg. van Roelof Fontein. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. i—l'/j en des avonds van 6'/i 7'/i ure. Op Zaterdag alleen van des T.m —Vh ure. Ingeschreven waren op 23 Dec. 1215. 1. de volgende werkkrachten: 1 bakker. 1 beeldhouwer. 2 dienstbode. 7 grondwerker. 1 kellner. 1 letterzetter. 2 loopknecht. 1 magazijnknecht. 5 metselaar. 5 naaister. 10 schilder. 5 sjouwer. 1 slager. 2 stucadoor. 7 straatmaker. 14 timmerman. 1 veldarbeider. 1 merman. 3 werkster. 10 los werkman. II. werden gevraagd do volgende werkkrachten: 1 schildersleerling. 2 schoenmaker. 2 slager. 1 sorteerder. 1 stanzer. 2 electricien. 1 kappersbediende 1 keukenmeid. 1 knipster. 1 koetsier. 1 Ieersnijder. 2 verplegers. 1 letterzetter. 1 voerman. 4 meubelmaker. 1 zwikker. 1 molenaar. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig builen de gemeentt raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Als gij neerslachtig wordt, vindt dan uit waarom. Neerslachtigheid komt gewoonlijk voort uit een slechten toestand van het gestel, en indien gij er niet m slagen kunt om uw zwartgalligheid te ver drijven door te letten op wat gij eet en drinkt, door voldoende te slapen, voldoende lichaamsoefe ning en fnssche lucht, bestaat er aanleiding om aan overtollig urinezuur in het bloed te denken. Gewoonlijk wordt gij hiervoor gewaarschuwd door pijn in den rug, duizeligheid, hoofdpijn en waterstoornissen. Bekamp dit urinezuur door licht verteerbaar voedsel te gebruiken, voldoende nachtrust en lichaamsbeweging ie nemen, door u niet op te winden en door de nierfn op te wekken tot grooter werkzaamheid en het beter filt'reeren van het bloed. Er bestaat hiervoor een Veilig geneesmiddelFoster's Rugpijn Nieren Pjllen. Foster's Pillen zijn een speciaal niergt neesmiddel, dat de nieren helpt oin overtollig urinezuur en andere vergiften, die nierkwalen veroorzaken, uit het bloed te filtreeren. Ongetwijfeld verdienen zij geprobeerd te worden, want zij hebben tal van personen in gevallen van niergruis, niersteen, water zucht en andere nierkwalen geholpen Een ver standig mensch zal door een eenvoudige, zorgzame leefwijze zijn genezing bespoedigen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvv. postwi<sel a f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillt-n, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk. 33 Trade a laak. gekomen voornamelijk met het doel u te kunnen spreken. Onder weg vernam ik dat gij nog hier waart. Ik wist wel dat gij Egmond met een bezoek hadt vereerd, maar ik vreesde dat gij reeds weder waart vertrokken. Ongeveer in de nabijheid van Ludigmnns hoeve wist een jonge Fries, die een weinig in de hoogte, tegen het duin lag, zooals ik later vernam omdat hij her stel zocht van een ziekte, aan een mijner schildknapen de blijde tijding mede te deelen dat gij de abdij nog niet hadt ver laten." Anselmus' gelaat kreeg onder deze mededeeling een eigen aardige uitdrukking. „Wel, wel," dacht hij bij zich zeiven, „de graaf is bepaald door zijn eigen broeder, door Sicco, te weten gekomen dat ik nog altijd Wonobolds gastvrijheid geniet. De graaf heeft Sicco niet herkend, maar wat zal Sicco wel gedacht hebben toen hij zijn broeder daar zag voorbijrijden en toen hij hoorde dat die broeder mij wenschte te spreken." „En wat wilde u van mij weten, heer graaf vroeg Anselmus. Diederik wachtte een oogenblik vóór hij antwoord op deze eenvoudige vraag gaf. Eindelijk begon hij „Ik heb vernomen, dat gij mijn broeder Sicco in den vreemde hebt ontmoet; ik meen gij hebt het mijzelf verteld en nu wenschte ik van u te weten of het u bekend is waar mijn broeder zich op het oogenblik bevindt?" Anselmus wierp snel een blik op Wonobold die „ja" knikte. „Het is mij bekend waar uw broeder zich bevindt, heer graaf," antwoordde Anselmus. „Ha, dat doet mij innig genoegen. Gij moet namelijk weten dat ik mij met Sicco wil verzoenen en hem zoodanig wensch te behandelen dat hij zal vergeten dat er eenmaal een verwijdering tusschen ons heeft bestaan. Gij weet dus waar hij vertoeft; gij zult mij zeer verplichten zoo gij mij dit wilt mededeelen opdat ik onmiddellijk een boodschap naar hem toezende." Anselmus gaf niet dadelijk antwoord. „En waar is mijn broeder?" vervolgde Diederik. „Ik weet, heer graaf, waar uwe broeder is, maar ik kan u op het oogenblik zijn verblijfplaats niet mededeelen." „Niet, waarom niet?" riep Diederik verwonderd en blijkbaar ontstemd. „Omdat heer Sicco van mij de ernstige belofte heeft gevraagd, zonder zijn toestemming, niemand mede te deelen waar hij zich bevindt. Daarom kan ik u op dit oogenblik niet zeggen waar hij is. Als u werkelijk verlangt hem weder te ontmoeten teneinde hem de broederhand te reiken, wil ik wel de verklaring afleggen, dat ik met dien wensch uw broeder in kennis zal stellen en u zoo spoedig mogelijk het antwoord van uw broeder zal doen geworden. Diederik zat een oogenblik in gepeins. „Hebt gij kort geleden mijn broeder gesproken?" „Ja, kort geleden." „Sprak hij over mij?" „Ja, ook over u." „Kondt gij opmerken dat ook hem een verzoening welgevallig zou zijn „Hij zou zich zeer verheugen, zoo de verwijdering die tusschen u beiden bestaat een einde nam." „Hoeveel dagen hebt gij noodig om mij te kunnen mededeelen of Sicco u verlof geeft mij te zeggen waar hij zich bevindt." Anselmus dacht even na. „Laat ik u zeggen acht dagen. Kan dat uw goedkeuring weg dragen, heer graaf?" Diederiks gelaat helderde merkbaar op. Wordt strsolyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2