NIEUWE 1Êf Nieuws- en Advertentieblad ytf voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BREDERODE DE EDELSTE. Ni». 3. Zaterdag 8 Januari 13i(J 45e jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het gekeele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 09. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7% Cent. Groote letterB en vignetten naar plaatsruimte. Geen uitvcrkoopeu. In Berlijn is het voortaan verboden uitverkoopen të houden, hetzij inven taris- of seizoenuitverkoopen, witte weken of dagen, propaganda- of reclameweken en -dagen enz., van alle geweven en gebreide stoffen en daaruit gamaakte artikelen, die in geen geval legen verminderde prijzen mogen worden verkocht. Het heet, dat het verbod over het heele land zal afge kondigd worden. Een middel ter voorkoming van den oorlog. Do Neue Zürcher Ztg. schrijftUit de groote menigte beschouwingen, ter gelegenheid van het nieuwe jaar in de Duitsche pers, moet als origineel ge kenmerkt svoiden het voorstel van den vroegeren staatssecretaris Dernburg, om toekomstige aibitrage verdragen ter verhindering van oorlogen daar door kracht bij te zetten, dat tegen die mogendheden, die zich tegen deze verdragen zouden verzetten door alle overige mogendheden een bandels-en verkeersbovcott zou geproclameerd worden. Zonder eenigen militairen dwang zou een dergelijke boycott iederen tegenstand breken en alle verderfelijke oorlogen onmogelijk ma ken. Volgens mededeelingen uit Kief, nemen de gevechten aan het front bij de Roenieensche grens snel in kracht toe en zijn zij van zeer hardnekkiger) aard. Het gebulder der kanonnen is overal in de doipen 50 werst in het rond te hooien. Vooral op het front TarnopolTrembowla wordt hevig gevochten. Daar zijn zonder een eiikel oogenbhk oponthoud meer dan 800.000 manschappen en 3500 kanonnen in actie. Krijgsgevangenen verklaren, dat het aantal gewonden aan de zijde van den vijand op tienduizenden wordt geschat. LangeOostenrijksch Duitsche ambu- laricetremen vertrekken dagelijks van dit front naar verafgelegen streken, waar uitgebreide hospitalen zijn in gericht. Gewonde Russische officieren ver tellen, dat de gevolgen dezer gevechten reeds merkbaar beginnen te worden, want in tal van sectoren zijn de eerste linies van de loopgraven der Duitschers ingedrukt De Russen gaan langzaam, maar onweerstaanbaar vooruit. Dezelfde officieren verklaren, dat de Russen op dit front ontzaglijke moei lijkbeden te overwinnen hebben, daar de draadversperringen dikwijls in 24 rijen achter elkander zijn aangelegd en er een krachtige electrische stroom doorheen loopt, gevoed door speciaal daarvoor ingerichte stations. Het is dus onmogelijk deze versperringen direct te naderen. Do Russische soldaten hebben er nu het volgende op ge vonden: Er worden strikken van stevige touwen inde richting eter versperringen gewoi pen, daaraan wordt dan zoo hard getrokken tot de eerste rij gebroken is, dan begint men met de tweede en zoo voort. Dienstplicht in Engeland. Het wetsontwerp betreffende den dienstplicht is hij eerste lezing met 403 tegen 105 stemmen aangenomen. Japan en de wereldoorlog. Het Japansche dagblad »Kokumint voorziet een duurzame vrede in bet verre Oosten, alleen door samenwer king tusschen Japan, Rusland en En geland. Hel blad spreekt ook over het deelnemen van Japan aan den Europt eschen oorlog en zegt, dat de volksstemming hiertegen zeer gekant is en dat bet ook met onmogelijk is, dat Engeland er weinig voor voelt. Evenvvbl hebben de Japanners steeds munitie en andere oorlogsbehoeften aan Rusland geleverd. Honderdduizend Japansche werklieden en '1200 Japan sche staatsfabrieken werken dag en nacht om munitie aan de Russen te verschaffen. De geruchten, dat een Japansch leger naar Europa zou wor den gezonden, verdienen geen geloof. Het bombardement van Zecbrugge. Gemeld wordt, dat door het bom bardement der Belgische kust door Engelsche oorlogsschepen, verleden week, belangrijke schade aan de Duit sche kustbatteiijen te Zeebrugge en te Ostende is veroorzaakt. Ook zijn enkele munitiedepots door de Britscbe granaten getroffen en in de lucht ge vlogen, terwijl een aanzienlijk aantal Duitsche soldaten is gewond en ter verpleging naar Brugge vervoerd. De bekende fantastische Engelsche romanschrijver H. G. YVelis heeft den profeten-mantel omgehangen en heeft in het Januari-nummer van »Cassel's- Magazinet het eerste van een reeks artikelen geplaatst, waarin hij de vraag tracht op te lossen wat de toe komst brengen zal. Het resulaat van den oorlog zou volgens hem zijn de vorming van drie groote staten, die de kern vormen van een Wereld-Staat, welke den wereldvrede brengen zal. De drie groote wereldmachten zouden z\jn de anti-Duitsche bondgenooten, de vereeriigde Centraal Europeesche volken en de Pan-Amerikatien. Geen van die drie machten zal klein of homogeen genoeg zijn om dynastieke eerzucht te dienen een bepaalde nationale of stam-beschaving te be lichamen of in de klauwen te vallen van een groep financiers. Zij zuller. alle tezamen meer omvatten, minder avontuurlijk en meer zakelijk zijn. Tusschen de drie Staten zal het oor logsgevaar zoo gering zijn, omdat persoonlijke eerzucht en nationale gevoelens dan niet zoo op den voor grond treden, dat het voortdurend overleg van de drie Staten eindelijk zou leiden tot een Wereld Staat. De N. O. T. Men schtijft aan bet Handelsblad: Heden is het een jaar geleden sedei t de Nederlandsche Overzee-Trust Maat schappij voor het eerst naar buiten is opgetreden en zich in eene annonce in de bladen tot het publiek heeft gewend. De Maatschappij was reeds 23 November 1914 opgericht, maar had tot dien tijd zich met voorbe reidende werkzaamheden bezig ge houden. 6 Januari 1915 betrok zij het eerste kantoor een groote en een kleine kamer bij Marx Co.'s Bank op den Kneuterdijk. Sedert is de Maatschappij, op zoo bescheiden schaal begonnen, uitge groeid tot bet groot en machtig lichaam dat bet heden ten dage is en dat in den loop van zijn bestaan aan den Nederlandschen handel en middellijk ook aan onze nijvetheid en onzen landbouw onschatbare diensten heeft bewezen, terwijl bet reeds drie ton gouds in de kas van bet Kon. Nat. Steuncomité heeft gestort. Vele en velerlei waren de bezwaren welke de N. O. T. heeft te overwinnen gehad. En op het oogenblik staat zij opnieuw voor zeer ernstige moeilijk heden. Maar de hoop is gewettigd, dat het aan de energie en de be kwaamheid van bare leiders zal ge lukken, ook deze weder te boven te komen. Tarief voor den giro-dienst. Bij de Tweede Kamer is een adres ingediend door de directeuren der Algem. Maatschappij van Levensver zekering en Lijfrente te Amsterdam. Verzekeringsbank nKosmos* te Zeist, Eerste Nederl. VerzekeiiDg-Maatsch op het Leven en tegen Invaliditeit te 's Gravenhage, Amsterdamsche Maat schappij van Levensvei zekering te Amsterdam, Onderlinge Levensverze kering van Eigen Hulp te 's Graven hage en Levensverzekering Maatsch. »Dordrecht« te Dordrecht, welke maat schappijen vormen den Bond ter Be vordering van bet Levensverzekerings wezen in Nederland, in welk adres de Kamer wordt verzocht een verdere verlaging van het tarief te willen be vorderen en wel in zoodanige mate, dat ruim gebruik van den giro dienst mogelijk zal zijn. Sigaren. Het Vei bond van sigarenfabrikan- kantenvereenigingen, in Nederland, bereidt plannen voor, om de prijzen der sigaren te verhoogen. Zeer spoedig zullen de aangesloten fabrikantenbonden zich in dezen ver klaren, waarna eene vergadering van afgevaardigden der verschillende pa troonsorganisaties zal volgen. Ouderdomsrenten aan behoeftigen I Door de Tweede-Kamerleden de heeren Bos, Drion, De Jong, Limburg, De Meester en Tydeman zijn een 10- tal amendementen voorgesteld op arti kelen en den considerans van het wetsontwerp tot verleening van ouder domsrenten aan behoefiigen, welke amendementen de strekking hebben de uitsluiting der bedeelden te doen vervallen. Derde Wandelweg. De vooi bereidingen voor den wan delweg door Overijsel zijn in vollen gang. Op het gedeelte Zwolle tot Ommen is het tracé zoo goed als ge heel vastgesteld en de daarvoor be- noodigde vergunningen, o. a. voor de Helmhorst, YVijihem, de Hone, Rech- teren, Hessem en Vilsteren zijn wel willend door de eigenaren dezer land goederen verleend. Ook voor het ge deelte Ommen—Holten zijn reeds be sprekingen gehouden, die, naar wij hopen, tot een gewerischt resultaat zullen leiden. Het laatste gedeelte van den wan delweg vanaf Delden is nog niet vast gesteld, evenmin de verbinding met den 2den wandelweg. Zeer waarschijn- Historisch romantisch verhaal. 29) Plotseling brak Arlinde de stilte door te zeggen: „Kijk een monnik op een ezel, en het muildier van den abt." Haar blik was namelijk gevallen op een monnik die op een ezel het erf kwam oprijden en een muildier aan den teugel medevoerde. Werkelijk stond even daarna broeder Ekhardt in de opening van de deur met zijn brief in do hand. Arlinde haastte zich naar hem toe te gaan en het schrijven aan te nemen. „Voor heer Sicco," had Ekhardt nog gelegenheid te zeggen. Arlinde bracht den brief aan Sicco en deze opende hem. Nauwelijks had hij den inhoud gelezen, of hij reikte Tetburga het schrij ven toe. „Zeker, dat moet gij onmiddellijk doen," zei Tetburga. „De abt is uw vriend en kan niet anders dan u goede mededeelingen doen. Broeder Anselmus is ons beiden hartelijk genegen." „Broeder Ekhardt!" riep Tetburga daarna. De aangesprokene stapte de groote kamer binnen. „Neem plaats," zei Tetburga. „Arlinde zet iets voor den eer waarden broeder neder, opdat hij zich verkwikke. Hij heeft mis schien dorst gekregen gedurende den rit." „Oh," hernam Ekhardt een buiging makende, „een krachtige dronk zal mij zeker zeer aangenaam zijn." „Rust even uit, heer Sicco zal zich intusschen gereed maken voor de reis," vervolgde Tetburga. Broeder Ekhardt liet zich niet lang nooden en nam plaats. Arlinde reikte hem een beker wijn toe. Sicco was opgestaan van tafel en liep naar de deur om naar het muildier en den ezel te zien. Tetburga kwam naast hem staan. „Het beste zal wezen als gij maar dadelijk aan het ver langen van den abt voldoet, vindt gij niet?" zei zij. „Zeker," antwoordde Sicco. „Ik vertrek onmiddellijk. Ik behoef mij niet bijzonder te kleeden. Het is heerlijk warm weder. Ik kan zoo wel wegrijden." „Zeker," hervatte Tetburga. „Gij kunt wel vast het muildier bestijgen. Broeder Ekhardt zal weldra gereed zijn en neemt natuur lijk zijn ezel." Sicco ging naar het muildier dat door een kleinen jongen van de hoeve werd vastgehouden en was in een oogwenk in den zadel. Het was verwonderlijk zoo vlug als hij zich dien ochtend gevoelde. Zelfs bij het opstijgen voelde hij niet dat een of ander lichaamsdeel hem pijn deed. Nauwelijks zag Ekhardt dat heer Sicco in den zadel zat, of hij stond fluks van tafel op en begaf zich, een woord van dank tot Tetburga richtende, naar zijn ezel. Ook hij was weldra in den zadel. Het muildier zette zich in beweging en Sicco, gevolgd door den monnik, reed weg. Tetburga en Arlinde stonden op den drempel toen Sicco omkeek vóór hij den hoek van het duin omsloeg, zij wuifden hem toe. De reis was spoedig volbracht. Sicco vond de poort open en reed onmiddellijk de plaats op. Weldra was hij in de zaal waar hij den abt en Anselmus aantrof. Wonobold was zeer verheugd hem te zien en liet hem duidelijk blijken hoe ingenomen hij met dat bezoek was. Anselmus had naast den abt plaats genomen. Sicco zat tegenover hen. Nadat de abt naar den staat van zijn gezondheid had ver nomen, kwam het tot een geregeld gesprek. Beurtelings deelden de abt en broeder Anselmus het een en ander mede omtrent het gesprokene gedurende het bezoek van zijn broeder, graaf Diederik. Toen beiden alles hadden verteld wat zij wisten, stond de abt, hoewel met moeite, op en wenschte hem geluk met zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1