BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. een veilig oord en meermalen gelukte het hun, hier op een of andere wijze werk te vindeD, waardoor zij eenigszins in hun onderhoud kunnen voorzien. Desertie is geen misdrijf tegen het gemeene recht, waarvoor men uitge leverd wordt maar erger wordt bet voor deserteurs wier geweten ook tegenover den burgerlijken recbter niet zuiver is, want, komen zij, na gedeser teerd te zijn, in Nederland en verzoekt de Duitscbe regeering hun uitlevering, niet wegens de desertie, maar op grond van het een of ander burgerlijk strafdelict, dan moet hier aanhouding en uitlevering volgen. Op die wijze komt de ongelukkige dus in Duitsch- land terug om voor den burgerlijken strafrechter te verschijnen maar valt dan tevens ook binnen het bereik van den militairen strafrechter. Zelfs al zou de burgerlijke strafrechter hem vrijspreken, b.v. op grond dat zijn schuld naar het feit waarvoor Zijn uitlevering aan de Nederlandsche Regeering was gevraagd niet voldoende bewezen kon worden, dan zou toch voor hem het groote gevaar blijven bestaan om, terstond na zijn ontslag uit de hechtenis, door een militaire patrouille te worden opgepikt en dan voor een krijgsraad te moeten ver schijnen, wegens desertie. De straf daarvoor in oorlogstijd is onverbiddelijk de kogel. In den hachelljken toestand, als hier boven geschetst, bevindt zich een Duitsche onderofficier, uit de omgeving van Wezel afkomstig, die te 's Gra- venhage door de politie werd gearre steerd omdat door de Duitsche justitie zijn aanhouding was verzocht als ver dacht van inbraak en diefstal en die thans, in afwachting van zijn uitleve ring in bet Huis van Bewaring te Rotterdam is opgesloten. Door bemiddeling van een landge noot van den man ook gedeser teerd en die hier te lande het geluk heeft gehad in dienst te komen van het Engelsche consulaat vernamen wij de volgende bijzonderheden om trent hem Hij was motorrijder en bad dienst gedaan als koerier van den keizer, waardoor hij tijdens den oorlog her haalde maleD in diens onmiddellijke nabijheid was geweest. Bij het uit breken van den oorlog lag bij in garnizoen te Hannover en den 28en Juli om kwart voor zessen 's avonds kwam bet bevel dat men zich voor het vertrek gereed moest houden. Den volgenden dag om kwart voor tweeën 's middags vertrok bet leger naar België onder bevel van generaal Von Emmich. Zonder te vechten ruk ten de Duitschers op Belgisch gebied voort tot Tirlemont en den Oen Augus tus opende de zware artillerie van het 42e regiment bet vuur op de forten van Luik, terwijl ook het 74e regiment infanterie aan den aanval op deze vesting deelnam. Daar werd verwoed gevochten. Van een gebeele compagnie bleven 118 man over en van een bataillon, ruim 1000 man stei k, keerden er 128 terug. Bij Hervé werden de Duitschers 400 meter teruggeworpen, waai bij zij 42 machinegeweren verloren. Dit werd geweten aan den generaal hertog van Meiningen, door wiens verkeerde be velen de artillerie niet tijdig ingreep. Uit wanhoop daarover schoot de hertog zich dood. De 4 westelijke forten van Luik zijn niet beschoten, maar de Belgen hebben deze zelf in de lucht doen springen. De bezetting gaf zich over, maar niettegenstaande dat grepen de uhlanen, onder Oberleutnant Wöna, hem aan en hebben 2 a 300 man gedood. De keizer was bij hun begra fenis tegenwoordig. Te Leuven zijn hevige gevechten geleverd en daar traden de Duitschers zeer woest op. Ieder, bij wie wapens werden gevonden, werd doodgeschoten, ook vrouwen en kinderen en een pastoor. Aan niemand werd pardon gegeven. Voor Namen, dat gedurende 6 uren gebombardeerd werd viel de prins Von Löwenstein. Ook bij Charleroi werd bloedig ge streden. In een huis daar zijn 50 a 60 burgers gedood, waarna het huis met de lijken in brand gestoken werd. Doch ook aan Duitsche zijde waren de verliezen zwaar, vooral die van bet 9e armeekorps. Te Lier werden ruim 400 vrouwen en kinderen doodgeschoten. Door een verkeerd bevel werd Ant werpen te vroeg beschoten, waardoor 3/4 van het Belgische leger daar kon ontkomen. Door het 10e armeekorps werden bij Maubeuge ernstige verliezen ge leden daar vielen 214 officieren, waar onder generaal Müller von Campbausen. Te Charleville kwam de keizer en eerst daarna viel Sedan in Duitsche handen. De eeuwenoude boomen moesten geveld worden en daardoor ontstonden gevechten tusschen burgers en soldaten. Op 23 Januari vertrok de keizer uit Charleville. Nauwelijk was hij ver trokken er werd een bom op zijn villa geworpen. Het 10e armeekorps ging achter het front om naar Metz en vau daar weer naar Maubeuge, waar het 6 dagen bleef. Toen naar Reims, waar de cavalerie van 4 armeekorpsen werd te zamen gebracht, die naar Parijs moesten oprukken, maar zij gaf zich over eu 2 regimenten keerden terug, waaronder ook de generaal, die dien tengevolge werd afgezet. Van Reims ging het 10e armeekorps naar het oosten, naar Warschau. Voor Soissons streed het 5e armee- korps. Het groote hoofdkwartier telt 138 man van alle regimenten. Bij Brugge woonde onze zegsman een incident bij van een jongen luite nant, die den keizer een slag in het gelaat gaf. Eer men hem had kunneD grijpen, schoot hij zich dood en alle aanwezigen moesten zweren, dat zij het gebeurde zouden geheim houden. Als koerier van den keizer moest bij 2 gedeserteerde officieren van Straatsburg naar Metz brengen. In die gevangenen herkende hij school kameraden en hij besloot, met hen te deserteeren. Zij wisten zich burger- kleeren aan te schaffen en, daar zij goed van geld voorzien waren, Kleef te bereiken, doch daar werden zij door een wacht van 24 man aange houden. Zij gaven zich uil voor paar- denkoopers, waarvoor zij valsche papie ren hadden, maar niettemin werden zij, tot nader onderzoek, in arrest ge houden. Een hunner wist evenwel een geweer te grijpen, waarmee zij zich door de soldaten heen sloegen en zoo wisten zij de Nederlandsche grens te bereiken. Hier scheiden zij. De motor rijder kwam te Rotterdam, waar hij eenige dagen vertoefde en ging ver volgens naar Den Haag waar hij, op grond van het uitleveringsverzoek, door 4 rechercheurs werd gearres teerd. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, werd op zijn reis naar Rome in Zwit serland ge'intervieweerd. Zijne hoog waardigheid bevestigde dat hij in No vember j.l. aan Mr. von Bissing Gou verneur-Generaal van bet Duitsche Rijk in België, alsmede aan al de vreemde Consulaten in dit land ge vestigd, eene gedetailleerde weder legging voorlegde van het derde Duit sche Witboek, betreffende de legende der Belgische Vrijschutters. Naderhand zonden Kardinaal Mer- cier en hunne Hoogwaardigheden de bisschoppen van Namen, Luik en Door nik een gezamenlijk schrijven tot het Duitsch Episcopaat, met verzoek bij de Keizerlijke Regeering aan te dringen tot het instellen van een onderzoek over de Duitsche beschuldigiogen ten opzichte der Belgische burgers en geestelijkheid. Deze voetstap bleef on beantwoord. De openbare en bijzondere liefda digheid verrichten nog immer won deren in België. Op Kerstdag zond Mgr. Heylen pakjes met geschenken naar elk krijgsgevangene van zijn bisdom. Mgr. Heylen bevestigt de algemeen en onwankelbare trouw der Belgische bevolking aan het Vaderland. Niet tegenstaande al de pogingen door de Duitschers aangewend en in strijd met al hun toekomstdroomen, blijft zij hopen in de eindoverwinning der Ge allieerden. Geen enkel rechtzinnige Belg zou den vrede willen zien tee kenen vóór de verwachte zegepraal, die de veiligheid en de onafhankelijk heid van het Vaderland moet verze keren. Dankbaarheidsbetuiging. Ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar heeft de Belgische gezant te 's Gravenbage, tot den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, jbr. dr. Loudon, het in vertaling volgende schrijven gericht: Mijnheer de Minister. Ingevolge bekomen opdracht heb ik de eer, ter gelegenheid van de jaars verwisseling, bij Uwe Excellentie uiting te geven aan de innige dankbaarheid, welke Zijne Majesteit deu koning, evenals diens regeering bezielt voor de edelmoedige gastvrijheid, door Ne derland reeds sedert meer dan zestien maanden aan de Belgische uitgewe kenen verleend. De opofferingen te dien opzichte reeds opgelegd en nog op te leggen aan Regeering en volk van Nederland, vinden slechts hun gelijke in de sym pathie, welke door hen aan mijn land- genooten in hun ongeluk is betoond geworden. Deze houding van grootsche en vol hardende menschlievendbeid wordt diep gevoeld door het Belgische volk en zal, na den oorlog, tusschen Neder land en mijn land nog hechtere banden van vriendschap en wederkeerige ach ting doen ontstaan. Het is mij bijzonder aangenaam Uwer Excellentie den dank van mijn souverein en van zijn regeering te mogen overbrengen, met de meest oprechte wenschen voor den voorspoed van Nederland. Ik zou Uwe Excellentie dankbaar zijn indien u aan Hare Majesteit de Koningin zoudt willen kennisgeven van de bij dezen uit naam van mijn sou verein en van de Belgische regeering uitgedrukte gevoelens. Neerland's Vor stin heeft jegens de Belgische uitge wekenen bet schoonste voorbeeld ge geven van naastenliefdeZij heeft onze meest eerbiedige dankbaarheid ver diend: Zij beeft dus aanspraak op onze levendigste dankbetuigingen. (get.) Baron FALLON. De Vereeniging Dorcas ontving in 1915 aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contributie der wer kende leden de som van f 675.66'. Gedurende dat jaar zijn door haar 26 kraamvrouwen bedeeld en heeft zu den dringenden nood van enkeleD trachten te lenigen. Op 17 December had de uitdeeling plaats. In het geheel werden aan 216 huisgezinnen gegeven: 302 hemden, 103 lakens, 37 dekens, 180 paar kousen en sokken, 65 baaien en andere kleedingstukken. Gaaine beveleD wij de belangen der Vereeni ging bij haar gewone jaarlijksche inzameling, die in de eerste maanden zal plaats hebben, onzen lezers aan. Maandagavond hield het Depar tement van het Nut een ledenverga dering, waarin de statuten van de opgerichte spaarbank werden vast gesteld. Commissarissen zijn de beeren Bolk, v. Enst, Helderman, Kam, Kolff, Peper, Prins, Sutherland en v. Vollenhoven. Naar wij vernemen is de heer Groote Haar benoemd tot directeur der middelbare technische school te Haarlem. V rou wenki eerecht Door de vereeniging van vrouwen kiesrecht werd Maandagavond in »Amicilia« een openbare vergadering gehouden om te bespreken het stand punt der vereeniging ten opzichte van de voorstellen tot Grondwetsherzie ning. Mej. Leinweber opende even 8 uur de vergadering en gaf het woord aan Freule Wichers, die allen welkom heette en haar vreugde over de zeer groote opkomst betuigde. Geen plaatsje was dan ook onbezet. Hierna verkreeg Mevr. Bakker-Nort het woord. Zij herinnerde aan de uit breiding van het kiesrecht sedert 1848. Doch de vrouw bleef steeds uitgeslo ten. Zij heeft wel plichten, maar geen rechten. Verder herinnerde zij eraan, dat in landen, waar het vrouwen kiesrecht is ingevoerd alle verwach tingen zijn overtroffen, het vrouwen kiesrecht is slechts een kwestie van tijd. De heer Kleerkooper was de tweede spreker. Alle vrouwen moeten kies recht hebben, want het kiezen is niet moeilijk en de vrouw, die met f 9 moet rondscharrelen, staat wel voor lastiger vraagstukken. De uitsluiting der vrouw is volgens spreker een ge volg van de maatschappelijke toestan den. Het stembiljet is bier ook een wapen om van het kapitalistische stel sel af te komen. De vrouwen moeten zich laten hooren, want in Den Haag luisteren ze goed naar de politieke opinie. Mr. Marchant zeide, dat in de laatste jaren heel wat aan de grond wet is gepeuterd. Het ontwerp, dat nu aan de orde is, geeft algemeen kiesrecht aan de mannen, doch voor de vrouwen, meende spreker, is dit uitgesloten. De oude argumenten tegen vrouwenkiesrecht hebben afgedaan en de vraag is nu alleen»Is de uitslui ting billijk?* Verzet is alleen te wach ten van Rechts. De volksvertegen woordiging handelt onder den druk van publieke slroomingen, hierom propaganda omdat bet vrouwenkies recht onafwijsbaar zal zijn. De laatste van het viertal sprekers was Mevr. Alette Jacobs. Deze be toogde, dat de vrouw het kiesrecht moet hebben, omdat ze zorgt voor de opvoeding der kinderen. De vrouw kan niet langer worden uitgesloten, want overal beeft ze vasten voet ge kregen. Tegenstanders zijn mannen als de afgevaardigde van Amersfoort. Aan hem is een uitnoodiging tot deze vergadering verzonden, doch hij is afwezig. De mannen moeten nu hun kaartje aan mr. De Beaufort zenden, ten teeken dat zij willen dat bun afgevaardigde voor algemeen vrou wenkiesrecht is. Geen debat. Zondagmiddag werd de brand weer gealarmeerd voor een brand op het terrein aan de Beek bij de Coninck- straat, waar een half gevulde hooiberg in vlam stond. Het vuur was spoedig bedwongen. De berg moest worden uitgehaald en telkens weer bespoten, waardoor het blusschingswerk heeJ wat tijd vorderde. De berg was het eigendom van H. v. d. Hoef, en verzekerd. De oorzaak is onbekend. Zondagmiddag liep de tram bij het begin van den Vlasakkerweg uit de rails. Dr. Kamerling, die juist per motor passeerde, kwam met de tram in aanraking en werdomvergeslingerd. Hij bekwam daardoor een beenwond en eenige onbeteekenende wonden aan het hoofd. Zijn motor was grooten- deels vernield. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsintormatiebuieau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Jan., in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 16 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 42 faillissemen ten tegenover 38 over hetzelfde tijd perk van bet vorige jaar. Ter kaasmarkt van Maandag 10 Januari werdeo aangevoerd 22 wagens, bevattende 7100 K.G. kaas. De prijs liep van f 58 tot f 68 per 50 K.G. Handel stug. De bekende oud-wielrenner, de heer M. Adler, heeft wederom een aantal voormannen op wielrengebied uitgenoodigd een zesdaagsche rond rit door Nederland te maken. Begin Februari 1916 zullen Cor Blekemolen, Jan van Gent, Piet Dic- kertman, Franssen, Klaas van Nek, Roos, P. v. d. Wiel, dezen toer van 1200 K.M. doen. Bij een rijtijd vari 8 uur per dag, zal gemiddeld 25 K.M. per uur gereden worden. De afrit zal plaats hebben te Am sterdam: van daar gaat de tocht over Hoorn naar Enkhuizen, van daar naar Stavoren, Srieek, Leeuwarden, Grjjps- kerk, Groningen, Winschoten, Assen, Meppel, Zwolle, Almelo, Enschedé, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Roermond, Eindhoven, Tilburg, Bergen op Zoom, Middelburg, Geerti uidenberg, Gorin chem, Vianeri, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Zeist, Amersfoort en van daar terug naar Amsterdam. In de volgende plaatsen zal over nacht worden: Groningen, Almelo, Roei mond, Middelburg, Rotterdam. Ilaar vader, ja het scheen wel dat die de laatste dagen een anderen blik in zijn oogen had gekregen. Zij had zeer goed opgemerkt dat hij maar half verheugd was geweest toen Sicco hem had medegedeeld, dien middag dat zij beiden van het duin kwamen, dat hij de hand van zijn dochter begeerde. Hoewel haar vader zijn toestemming had gegeven, was er toch een kleine rimpel op zijn voorhoofd blijven hangen, die van eenige zorg getuigde. Tetburga kende haar vader en wist wel dat deze bij zichzelf nog lang niet zeker was dat het huwelijk ooit tot stand zou komen, en dat dit hem had gekweld. De laatste dagen echter, sedert Sicco van de abdij was terug ge komen en sedert Anselmus een paar bezoeken had gebracht, was er een zekere fierheid in Ludigmans oog te ontdekken als hij zijn dochter aanzag. Geen wonder, Anselmus had hem medegedeeld dat de abt dit huwelijk begeerde en de abt was een machtig man. Of de verzoening met den graaf plaats zou hebben, was LudigmaD vrij onverschillig als het huwelijk maar doorging. Al of niet verzoend met graaf Diederik, Sicco was en bleef de zoon van graaf Arnoud, na Diederik was hij de eerste in den lande en dat Tetburga, zijn dochter, met dien jonkman zou huwen, dat streelde zijn trots in hooge mate. En Arlinde was een en al glimlach en toch meende Tetburga op te merken dat haar oude getrouwe haar met andere oogen aanzag dan vroeger, het was of zij haar met zeker ontzag, zekeren eerbied behandelde. Er was iets gaande, dat was duidelijk, maar wat het was, wist Tetburga niet. Wat Sicco betreft, die was door en door verliefd. Hij was altijd om haar heen, zocht een gelegenheid om haar hand te grijpen en die te drukken. Kon hij, dan sloeg hij zijn arm om haar hals, trok haar gelaat tegen het zijne, wang aan wang. Een anderen keer omholsdo hij haar plotseling en drukte haar met kracht tegen zijn borst. Hij scheen geen oogenblik buiten haar te kunnen en zijn oogen volgden haar waar zij maar ging. Zoo verliepen er een paar dagen. Het was die dagen wonder lijk schoon weer. Deuren en vensters der hoeve stonden open, het vroolijk vogelgekweel hoorde men in alle vertrekken en de heerlijke zachte met bloemengeur doortrokken lucht drong tot in het kleinste schuilhoekje der hoeve door. En om de stemming nog opgewekter en feestelijker te maken, een schat van bloemen werd dagelijks de hoeve binnengedragen en er was bijna geen plaatsje waar niet een vaas of kan met bloemen stond te geuren. Zoo ging het, gelijk wij zeiden, een paar dagen. Op een avond had Tetburga weder bemerkt dat er een groot pak werd binnen gedragen. Vóór zij echter aan Arlinde had kunnen vragen wat het bevatte, had haar vader door een plotselinge vraag haar aandacht afgeleid. Even daarna toen zij naar boven wilde gaan, trof zij in de gang Sicco en Arlinde aan die weder in een hunner geheimzinnige gesprekken verdiept waren. „Wat hebt gij toch samen?" vroeg zij verwonderd. Een zacht gelach was het eenige antwoord. Arlinde die echter begreep dat zij toch iets diende te zeggen, gaf een opheldering, maar die was zoo onwaarschijnlijk dat Tetburga dadelijk begreep, dat zij maar wat zeide om te voorkomen dat er verder zou ge vraagd worden. Den daarop volgenden morgen was Arlinde reeds vroeg in Tetburga's kamer. Tetburga lag nog te bed en was verbaasd bij het ontwaken Arlinde te zien. „Wat is er?" vroeg zij verwonderd. Arlinde draalde even met haar antwoord. „Wel ik heb wat bedacht," zei zij. „Gij zult nu binnenkort gehuwd zjjn „Binnenkort," riep Tetburga, lachend, „daar weet gij wat van, wie weet hoelang het nog duurt." (Wordt vtrtolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2