NIEUWE IÉT Nieuws- en Advertentieblad TjjP voor ia Provincie Utrecht. ||p FEUILLETON. No. 5. Zaterdag 15 Januari 191(5. 45e jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. BREDERODE DE EDELSTE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan onze lezeressen, Een belangrijke uitbreiding en ver fraaiing heeft wederom Het Nieuwe Modeblad ondergaan. Inplaats van in 10 pagina's met omslag verschijnt dit bij uitstek prac- tische en zeer goedkoope modetijdschrift thans in 16 pagina's waarvan het titelblad sierlijk en grillig tevens gelijk de Mode is, werd ontworpen door den bekwamen kunstenaar Matthieu Wieg man. Ongetwijfeld zal deze uitbreiding en verfraaiing verhoogen de algemeene waardeering, welke Het Nieuwe Mode blad reeds onder alle standen geniet en zeer zeker ook alleszins verdient. Immers iedere aflevering van deze uitgave bevat een groot aantal fraaie en vooral doelmatige modellen voor dameskleeding, kinderkleeding, hand werken, onderkleeding en verschillende practiscbe wenken, en raadgevingen op allerlei gebied. Bovendien bevat iedere aflevering een knippatronenblad met duidelijke bijschriften, waardoor 't voor iedereen mogelijk is het model zijner keuze zelf te vervaardigen. Ook worden nu en dan van verschillende kleedingstuk- ken door den uitgever gratis-iioruiaal- patronen verkrijgbaar gesteld, terwijl al degenen, die op Het Nieuwe Mode blad geabonneerd zijn bij een daarvoor aangewezen bekwamen dames-coupeur zich tegen een daarvoor vastgestelde vergoeding van elk kleedingstuk pa tronen op maat kunnen laten vervaar digen. Inderdaad we zeggen niets te veel, indien wij beweren, dat Het Nieuwe Modeblad een onmisbaar tijdschrift is voor iedere practische huisvrouw, voor iedere dame, die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voor schrijft. De uiterst geringe prijs, (75 cents per kwartaal van 6 nummers, franco per post 85 cents) waartegen Het Nienwe Modeblad bij ons is verkrijg baar gesteld, kan voor niemand een beletsel zijn zich op deze uitgave te abonneeren. De Administratie ran ons blad is bereid aan allen, die er om vragen, gratis een proefnummer toe te zenden. Inschrijving lichting 1915 en 1916 j genietroepen. i Naar wij vernemen zullen in het tijdvak van 15 Februari 1916 moe ien worden ingelijfd: i I. de dienstplichtigen der militie- lichting 1915, toegewezen aan het regiment Genietroepen met bestem ming voor opleiding tot milicien-tele grafist of telefonist en werkzaam bij de Posterijen en Telegrafie of bij de Spoorweg-maatschappijen 2. De dienstplichtigen der lichting 1916, toegewezen aan het regiment genietroepen, met uitzondeting van hen, die bestemd zijn voor den auto- dienst of voor opleiding tot milicien- telegrafist of telefonist. Onder deze inlijving moeien ook worden begrepen de dienstplichtigen der lichting 1916, die een vrijwillige verbintenis bij het regiment genietroepen hebben aan gegaan. Belasting op do oorlogswinst! Men meldt uit den Haag aan het Handelsblad Het Kamerlid Schaper heeft in zijn Kerstrede te Amsteidam gezegd, dal de Staatscommissie inzake een be lasting op de oorlogswinst binnenkort met een ontwerp zou komen, dat eenige millioenen zou opbrengen. Wij kunnen nader hieromtrent het volgende mededeelen Een subcommissie uit de ruirn dertig leden tellende Staatscommissie, welke subcommissie uit de zes belasting ambtenaren bestaat, die deel der commissie uitmaken, heeft een voor ontwerp opgemaakt. De memorie tan toelichting van dit voorontwerp is I behandeld in de eerste vergadering der commissie, welke half December is gehouden. In die vergadering bleek gioot meeningsverschil te beslaan omtrent bet belastingobject. Verschillende leden der commissie hebben na genoemde vergadering nota's Ingediend, waarin zij hun standpunt uiteenzetten. Het voornemen bestond, dat de commissie in den loop dezer maand weder zou vergaderen. Uit een en ander volgt, dat een definitief ontwerp der commissie nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Uitvoer van vleesch. Men meldt aan de Nieuwe Cl.: Naar wij vernemen, heeft men van Engelsche zijde den exporteurs van vleesch hier te lande in overweging gegeven, voortaan niet al het beschik bare vleesch uitsluitend naar Duitsch- land uit te voeren, maar ten minste de helft voor Engeland te bestemmen. Zijdelings is medegedeeld, dat zij, die niet vpldoen aan dezen wenk, er niet op behoeven te rekenen na den oorlog nog voor levering aan Engeland in aanmerking te komen. Er zijn nu over deze quaestie onder handelingen gaande, waarbij naar men mededeelt onze Regeering haar tusschenkomst verleent. De moeielijkheid is gelegen in het feit, dat van Engelsche zijde wordt verlangd, de levering te doen geschie den op den ouden voet. namelijk door de waren in consignatie te geven op de Londensche markt, terwijl de Nederl. exporteurs wel gaarne ook naar Engeland willen verzenden, maar alleen dan, als de Engelschen evenals de Duitschers het vleesch reeds hier te lande aankoopen, zondere verdere risico. Er wordt nu getracht, een op lossing te vinden, die zoowel de exporteurs als Engeland kan bevre digen. Het Rolterd. Nieuwsblad maakte dezerMagen melding van een Duitscben onderofficier, dte als koerier van den keizer twee gedeserteerde officieren van Straatsburg naar Mets moest brengen, doch, omdat hij in hen twee schoolkameraden herkende met hen naar ons land deserteerde, waar hij inmiddels in Den Haag door vier rechercheurs werd gegrepen, op grond van een uitleveringsverzoek van Duitschland, onder verdenking van diefstalthans zit hij in de Rotter- damsche gevangenis. Naar aanleiding van dit bericht wijzen mej. J. M. Bosch van's Grave- moer, de heeren: J. M. Graadt van Roggen, C. S. Adama van Scheltema; mej. Lttcie Baart en de heeren: F. De Heer Kluots, A. Brucli, ds. F. W. J. Van den Kieboom, J. Sterken en D. A. Klomp, allen te Bergen (Noord Hol land) er in een schrijven op, dat waar de onderofficier wegens desertie niet uitgeleverd kan worden, de veronder stelling niet gewaagd is, dat deze vorm van uitlevering door Duitschland ge bruikt wordt om de hand te kunnen leggen op dezen man, om hem, ook al wordt hij wegens zijn burgerrech terlijke overtreding vrijgesproken, toch wegens zijn desertie den kogel te kunnen bezorgen. Zij verzoeken allen, om zich, evenals zij, onverwijld met het verzoek tot de Regeering te wenden, dezen man niet uit te leveren. Het dienstweigeringsmanifest I Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben een 3-tal predikanten terecht gestaan inzake het bekende dienst weigeringsmanifest. Het zijn ds. J. Sevenster, te Beetgum, ds. L. De Baan, te Oenkerk en ds. J. F. v. Dobben, te Pietersbierum. Tegen elk hunner werd een maand gevangenisstraf gevorderd. De heeren verdedigden zichzelf. De Enimabloem Ook dit jaar zal door de Nedetl. Centrale Vereeniging tot Besttijding der Tuberculose een »Emmabloem" worden verkocht. De verkoop zal ditmaal plaats heb ben op 2i April, Tweede Paaschdag. Aan den verkoop kunnen deelnemen uitsluitend aan de bij genoemde ver eeniging aangesloten plaatselijke, ge lijkgestelde en provinciale vereenigin- gen tot bestrijding der tuberculose Voorwaarden zijn te bekomen aan het secretariaat. Ant. Duyckstraat 115 te 's-Gravenhage, vóór 15 Februari. Uigeveende plassen. De uitgeveende plassen, ontslaan door uitbaggering van het laagveen voor de productie van baggerturf, beslaan in ons land een groote opper vlakte. Men treft ze vooral aan in Fries land, Groningen, Overijsel, Utrecht, Zuid- en Noord-Holland. De opbrengst van de veenplassen met de erin gele gen landstrooken, die als zetplaats voor het laatste veen hebben gediend, kan in den regel de onkosten en lasten niet dekken. De ervaring heeft eebter afdoende geleerd, dat bedoelde plassen na goede drooglegging een zeer vrucht baren grond opleveren, die met zorg ontgonnen, met betrekkelijk weinig mest hooge opbrengsten geeft. Het wekt daarom met recht ver wondering, dat nog zoo weinig eige- genaren daarvan de vruchten plukken. Er zijn gelukkig gunstige uitzon deringen. Vooral in Groningen, Fries land en Overijsel worden hier en daar veenplassen drooggemaakt en herscha pen in vruchtbare weiden en akkers. Een mooi voorbeeld daarvan levei t de polder »de VVheen aan bet Steen- wijkerdiep, op 1 uur gaans van Steenwijk. De plassen en nog onuit- geveende perceelen beslaan een opper vlakte van ongeveer 100 Hectaren. De familie Tonckens eigenaresse va i den grond won advies in bij de Ned. Heidemaatschappij omtrent de droog making door bemaling. Dit advies wordt opgevolgd en aan de Heide maatschappij is de uitvoering van het geheele werk opgedragen. Een zuiggasmotor metcentrifugaal- pomp houdt thans den grond 80 c.M. Historisch romantisch verhaal. 31) „Nu," hernam Arlinde, „laat dat zoo zijn, maar ik wilde u toch het verzoek doen of gij dezen morgen het fraaie kloed niet zoudt kunnen aantrekken dat gij van de zusters te Bennebroek hebt medegebracht en dat zoo uitstekend geschikt zou zijn voor bruidskleed." „En waarom?" vroeg Tetburga, zeer verbaasd. „Och zoo maar, gij wilt mij toch wel een pleizier doen. Bovendien, ik wilde wel eens zien of het u nog goed staat. Gij kunt het immers binnenkort noodig hebben en dan kan het toch geen kwaad dat wij weten of het u nog goed past." „Vreemd," zei Tetburga, „dat gij daar zoo plotseling mede voor den dag komt." Maar toch moest zij bij zich zelve erkennen dat het geen kwaad kon bijtijds te zien of dat kleed haar nog paste. „Och, knor nu maar niet," vervolgde Arlinde, „mag ik het krijgen en willen wij nog eens kijken." „Nu krijg het dan maar," antwoordde Tetburga die zelf nieuwsgierig begon te worden hoe zij er zou uitzien in dat kleedje. En het fraaie kleedje van satijndamast werd gekregen en Tetburga geholpen door Arlinde trok het aan. Toen kwam de versiering van het hoofd. Tetburga was een Friezin, maar do kap, het tooisel der Priesche vrouwen, hoewel reeds een paar eeuwen in zwang, was tot de stranden der Noordzee nog niet door gedrongen. De zusters van Bennebroek hadden daarop gerekend en onder het uitzet van Tetburga bevond zich ook een huif vau goudlaken omzet met robijnen en geborduurd met parelen. Het was een hoofdbedekking van groote kostbaarheid. Tetburga haalde haar voor den dag en plaatste haar op haar hoofd. Tetburga was in alle opzichten verrukkelijk. Haar zeldzaam schoon gelaat stak tegen de kostbare, fraaie stoffen scherp af. Do geel lederen schoentjes met goudborduursel werden ook voor den dag gehaald en zoo word Tetburga van hoofd tot teen aangekleed. Toen zij gereed was, knielde Arlinde bij haar neder en schikte nog eenige dingen. Juist op dit oogenblik verscheen Sicco in zijn prachtige kleedij in de opening van de deur. Zijn fluweeleu baret met reigerveder, zijn kostbaar wambuis van zijde en fluweel, zijn rijke dijbodekking en fijne hozen deden Arlinde werkelijk ver stomd staan. Tetburga keek hem verrast aan en Sicco stond verstomd over haar. Zij was altijd bekoorlijk maar nu was zij overweldigend schoon. Zij wist zelve niet waarom, maar Tetburga bloosde zoo geweldig dat haar geheele hals door een gloeiend rood werd overdekt. „Wel, wel," zei Sicco, „wie had gedacht dat ik Tetburga in zulk een schitterend gewaad zou ontmoeten. Ik weet waarlijk niet of ik het wel durf wagen binnen te treden." „En gij dan," riep Tetburga, hem van hoofd tot voeten opnemende, „hoe komt gij aan die schitterende kleedij?" Zij zag thans opnieuw welk een buitengewoon knap jongeling hij was. Zelfs zijn bleeke gelaatskleur strekte om de knapheid van zijn voorkomen te verhoogen. Was dat haar Sicco, haar aanstaande gemaal. En Sicco was verzonken in de beschouwing van de schoono, reine maagd die daar hoogblozend voor hem stond. Welk een rijkdom van vormen, welk een schat van gezondheid en schoon heid. Zou zij werkelijk de zijne worden en dat wel binnen een paar uren. Hij trad naar haar toe en reikte haar de hand. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1