Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. boven water. Kanalen, wijken en s'ooten zijn voor drooglegging en scheepvaart gegraven. De ontginning, bet »toe- maken« van den drooggelegden grond, is in vollen gang. In den afgeloopen zomer groeiden op de toegemaakte perceelen rogge, haver, mangeWvortels, koolrapen, aard appels en tuinvruchten. De stand van deze gewassen was uitstekend en moe digt aan, om met vertrouwen op den ingeslagen weg voort te gaan. In de genoemde omgeving liggen honderden en nog eens bonderden hectaren soortgelijken grond. Wanneer de plannen tot betere bemaling van het Waterschap Vollenbove c.a. wor den aangenomen en daarop bestaat gelukkig zeer veel kans zal een voorbeeld als dat van ïde Whee" zeker tot navolging prikkelen. Door de Gemeente Steenwijk werd reeds op dezelfde wijze als biervoor genoemd een complex veenplassen van ruim 100 hectaren, gelegen onder den rook der stad, in vruchtbaar land herschapen. Zij gaf daardoor in deze aan veenplassen zoo rijke streek een uitstekend voorbeeld. Op dezen grond wordt met succes ook fruitteelt beoefend. De oprichting van een veihngsvereeniging was daar van reeds het gevolg. De ontginning en exploitatie stond tot aan de vol tooiing under leiding van de Heide maatschappij. Voor genoemde Maatschappij werd door den vice-admiraal Houwink een plan van inpoldering en ontginning opgemaakt van een complex veenplas sen, eveneens in deze streek gelegen. Door meerdere particulieren is met de droogmaking van hunne perceelen een aanvang gemaakt. Vooral ook in Friesland, in de buurt van Wolvega, Heerenveenen Drachten, slaat rnen de hand aan den ploeg. Er komt leven in de brouwerij. Het Roode Kruis. Onder voorzitterschap van Dr. Jo- rissen hield het Comité voor Amers foort en Omstreken van 't Nederlandsch Roode Kruis een ledenvergadering in het gobouw van den R. K. Volksbond. Ma opening deelde de voorzitter mede, dat het afgeloopen jaar voor de ver- eeniging rustig is geweest. Het Patro naatsgebouw is nog voor noodzieken- inriebting in gebruik. Er worden daar 40 militairen verpleegd. Het ziekenhuis heeft veel militaire patiënten gehad. Ook daar is het Roode Kruis behulp zaam geweest. De notulen van 14 Januari 1915 werden vervolgens gelezen en goed gekeurd. Hierna werd het jaarverslag uit gebracht, waaraan we ontleenenHet comité is geheel uitgerust en beschikt over een geoefende transportcolonne. Invalide Duitsche en Engelsche krijgs gevangenen,die Amersfoort passeerden, werden gelaafd. liet comité beeft zich ook bereid vei klaard hulp te verleenen bij een spoorwegongeval. Het aantal leden bedraagt '123, waaronder 5 officieren van het garnizoen. De verpleegcolonne telt thans slechts 3 dames. Het verslag werd goedgekeurd. Door den penningmeester werd nu verslag uitgebracht. De ontvangsten bedroegen f 1457.28. De uitgaven fl387.06(. Er is dus een batig saldo van f 70.21*. Door de heeren Van Weezei Errens, Reinboud en Van Gelder werd de rekening en verantwoording staande de vergadering nagezien en bij monde van den eerste goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De aftredende heeren, Dr. Visser (Leusden) en Mr. Van de Bergh werden herkozen en gekozen J. J. Visser, directeur van het Rijksopvoedings gesticht. De voorzitter had medege deeld, dat hij zou aftreden door zijn benoeming tot Gewestelijk Commissaris van het Roode Kruis. Aanstaande Zaterdag zal een alge meene vergadering van het Roode Kruis in Den Haag worden gehouden, waarheen Dr. Visser als afgevaardigde zal gaan. Nadat de voorzitter nog mededeelde, dat het renteloos voorschot met be kwamen spoed zal worden afgelost, sloot hij de vergadering. Gezondheidscommissie. Under voorzitterschap van dr. Schreu- der vergaderde de gezondheidscom missie gisterenavond ten raadhuize. Aanwezig de secretaris, de heer Des Tombe, de heeren Van Traa, Klomp en v. Veen. Na opening las de secretaris de notulen van de laatst gehouden ver gadering, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Aan de orde kwam nu het jaarverslag, dat zeer uitgebreid was en in druk zal vvorden gegeven, waarom we er slechts enkele zaken uit overnemen. De huisindustrie is in Amersfoort zeer bescheiden en betreft voornamelijk de confectiezaken. Aan de school Breestraat, waar onderwijs aan Belgische meisjes wordt gegeven, beerschte af en toe diphte- ritus. Bij onderzoek bleek, dat de onderwijzeres de bacillendraagster was. Na ontsmetting is hier een betere toestand ingetreden. Klachten over bodemverontreiniging hadden dikwijls veel grond, ook ont staan door slechte afwatering. Burg. en Weth. zoeken naar een goede op lossing. Een klacht over vervuiling van de Eem bleek niet ongegrond. Zeer gegrond was een klacht over een lompenpakhuis in de Bolderstraat. De commissie heeft hierom geadvi seerd tot opruiming van gemeld pak huis, doch nog niets vernomen. De toestand van het R. K. Liefde huis »St. Jozefcc voldoet niet meer aan de eischen van dezen tijd. Het gebouw is oud, de gangen zijn te lang. De verlichting is slecht en het geheel hokkerig en onpraktisch ingericht. De slaapvertrekken zijn slecht of in 't geheel niet verlicht en zeer primitief. Het brandgevaar is er zeer groot. De privaten ondoelmatig en verspreiden een ondragelijken stank. Conclusie: Voor de 245 personen, die hier huizen is bet ongeschikt. Alleen door de zorgen van de Moederoverste en van de Zusters is de toestand eenigszins dragelijk. Afdoend advies is gevraagd. Verbouwing is niet mogelijk, daar de kosten er van de waarde zouden overtreffen. De Bond van Ned. onderwijzers heeft in een adres gewezen op den slechten toestand van privaten en speelplaatsen. Besloten is in dezen een afwachtende houding aan te nemen. Met het oog op de tijdsomstandig heden zijn er nog geen schoolartsen aangesteld. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De voorzitter maakte den secretaris zijn compliment voor dit uitgebreide en nauwkeurige verslag. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten. De jongste Noordwesterstorm van j.l. Donderdag heeft heel wat schade veroorzaakt en onheilen teweeg ge bracht. Op den Arnhemschenweg, op het Plantsoen nabij de oude begraafplaats, woeien twee kolossale boomen om. Het aantal dakpannen die uit hooger regi onen naar beneden werden geslingerd is niet bij benadering op te geven. Eiger is evenwel de schade door het opgestuwde water teweeg gebracht. Donderdagavond omstreeks 10 uur begon het water in nde Eem« en de beken onrustbarend te wassen en be reikte Vrijdagochtend een ongekende hoogte. Buiten de Groote Koppel stond het water V/> meter hoog op de kade; Groote en Kleine Spui waren onbe gaanbaar evenals de lager gelegen gedeelten van de Korte en Langegracht. Tal van tuinen en perceelen langs de singels gelegen staan blank en in velen daarvan is het pluimvee, door het snel opkomende water verrast, verdronken. Op het plantsoen nabij de Coninckspoort zijn twee reusachtige iepen ontworteld. Sommige stads gedeelten zijn totaal geïsoleerd. Per soonlijke ongelukken kwamen, voor zoover ons bekend, evenwel niet voor. In deze dagen, nu alles steeds duurder wordt, eene prijsverlaging aan te kondigen moet zeer zeker de aan dacht trekken. Het is de Sociëteit »Vereeniging" die (men zie achterstaande annonce) ter kennis van belanghebbende stad- genooten brengt dat de pi ijs der con tributie op 1 Januari j I. tot f9.is verlaagd. Belanghebbenden zijn feitelijk alle burgers, die tot dusverre nog geen lid zijn van deze bij uitstek burger- societeit, onder wier leden steeds den meest prettigen toon heersebt, lot welke religie of partij ze ook be- booren. Door Braun's Operette gezelschap zal op 25 Januari alhier »die Kino- Künigin" worden opgevoerd. Mr. D. J. van Schaardenburg, redacteur van het Amersf. Dagblad, is benoemd tot directeur-hoofdredac teur van de Provinciale Drentsche en Asser Courant. In verband met de vestiging van een hulppostkantoor te Achter veld is thans voor Amersfoort het locaal-port voor brieven en brief kaarten van toepassing voor de na volgende buurten eu localiteiten De Appelweg, Arnhemschestraatweg tot Hertekop, de Birkt, Dorresteinsche- steeg, de Driftakker, Heiligenberger- weg, Hooglandscbeweg lot Liniedijk, Hoogeweg tot de Liniedijk, Koedijk- scheweg tot huis I 14, de Groote Koppel t/rn de Zaagmolen, de Kleine Koppel, Lageweg tot huis H 50, Wo ningen aan en nabij den Leusderweg, Monnikenpad, Oud-Leusden, het Scham, Soesterstraatweg t/m Birkboven, Soes- terzandweg tot buis 299, ten westen van Stoutenburg en woningen aan of nabij den Stoutenburgerstraatweg en den weg over Strijdhorst naar de Modderbeek, Utr: Straatweg t/m huis 190, de Vlasakkers, Woestijgerweg. Uit alle oorden van ons land komen berichten omtrent door den storm vloed aangerichte schade. In Eemland zijn alle polders over stroomd. Te Eemnes-Buiten sloeg in den Wakken dijk een gat van ver scheidene meters, waardoor nog meer zeewater het land binnenk wam. Boeren woningen en schuren werden wegge spoeld en de bewoners konden met moeite have en vee redden. Te Baarn zijn in de BuurtschapZand- voort kelders en kamers onder water geloopen. Het water steeg tot onge wone hoogte en liep in het dorp tot het oude tolhuis aan de hoofdstraat, zoodat ook het grootste deel van het Schoonoordpark overstroomde. Op het terrein der gemeentereiniging moesten paarden en machines in veiligheid worden gebracht. Aan de los- eu ladingsplaats aan de rivier de Eem sloeg een gemeente-werkplaats geheel weg. In de Bunschoter polders stond het water ook buitengewoon hoog. Vele boerderijen werden onder water gezet en door hevige rukwinden ernstig beschadigd. Het vee uit de Naardermeent is in allerijl binnen Naaiden gebracht. Men heeft verzuimd de noodwaterkeeringen aan te brengen. De stad staat ge deeltelijk onder water. De kazernes zijn geheel door water omringd. Vele bewoners moesten naar den zolder vluchten. Het verkeer is in vele stra ten geheel gestremd. Te Zwolle heerscht een ongekende watersnood. Denoordwesterstorm heeft het water zoo hoog opgedreven als in geen menschenbeupenis is gebeurd. Een zeer groot gedeelte van de binnen stad slaat onder water. In enkele straten slaat het wel meer dan een balven meter hoog. Het verkeer isgrootendeels gestremd, de markt, die gisteren, Vrijdag, zou gehouden worden, kon niet doorgaan, aangezien alle pleinen onder water liggen. Talrijke marktbezoekers, keer den onverrichterzake terug. Den geheelen nacht zijn tal van handen onder toezicht van degemeente- autoriteiten en politie in de weer ge weest om dammen op te werpen. De nachtboot vertrok eergisteravond langs het Zwartewater. Te Heerenveen staat het water nu nog hooger dan in het beruchte jaar 1910. Toen was de hoogste waterstand te Heerenveen 90 c.M. boven zomer- peil, nu wijst de peilschaal 95 c.M. Aan de Zuiderzee-kust zijn op vier plaatsennoord en zuid van Monniken dam, bij Enkhuizen, bij Van Ewijk- sluis, hoog in 't noorden, de dijken doorgebroken en polders overstroomd. De bewoners vluchtten, bet vee werd losgelaten en loopt over de dijken Wordt naar Amsterdam gedreven. Veel vee is verdronken. Wegen over stroomden en woningen staan in 't water. In Ilpendam en elders luidde de noodklok. Muideo, Aalsmeer, Hoofddorp,Noord- wijk en Terneuzen zijn geheel van het telegrafisch en telefonisch verkeer afgesneden. De spoorwegverbindingen van Utrecht met het noorden, van Rot terdam met hel zuiden, werden ver broken. Woensdagochtend raakte boven het bosch van Vollenhoven nabij den Amersfoortschen Straatweg de motor van een vliegmachine defect, zoodat de groote vogel gevaarlijk begon te schommelen. Gelukkig kon op een nabijgelegen weiland een noodlanding worden gedaan. De beide inzittenden vliegenier Koppen en Jhr. Repelaer, waarnemer, bekwamen geen letsel, zoodat de oogcnblikkclijk uit de Bilt gekomen geneesheer geen hulp be hoefde te verleenen. Een groot aan tal nieuwsgierigen kwam naar het neergekomen luchtmonster kijken. Streng optreden tegen smokkelaars 1 Men schrijft uit Winterswijk aan de Arnh. Cl.: Een groot aantal smokkelaars uit de buurt van Enschede, inziende dat door de militaire maatregelen hun smokkelpractijken bemoeilijkt werden hadden besloten hun temen hier op te slaan, om een beter operatie-ter rein te hebben. Militairen en politie waren echter spoedig op de hoogte van hun snoode voornemens zoodal ze zooveel mogelijk overal vervolgd werden. Het werd hen tenslotte zoo benauwd, <1at ze eieren voor hun geld kozen en met hun dertienen, onder een hoeralje der bevolking naar elders zijn vertrokken hopende daar beter te zullen slagen. Maximumprijzen van varkens- vleescli. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de maximumprijzen voor varkensUeescb zijn vastgesteld als volgt: per 5 ons. Rollade GO cent. Magere lappen 55 Doorregen lappen 45 t Vette lappen 40 n Carbonade 55 n Vetscb vet spek 45 Versch doorregen spek 50 Gezouten of geiookt vet spek 45 Gezouten of gerookt mager spek 50 Reuzel 45 Kluiven 15 Gehakt 55 Amersfoort, 11 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 7 tot 13 Januari 1916. Geboren: Willempje, d. van Hen drik Wallet en Margje Been. Gerar- dus, z. van Dirk van de Beek en Gerritje Boonekamp. Emile Paul Roland, z. van Augustus llenricus Declercq en Adriana Gabrielle Ver- kempinck. Willem Ferdinand, z. van Jan Renes en Reinije van Ommen. Johanna Evertje, d. van Johannes Petrus Steenbeek en Everije van den Bor. Theodorus, z. van Petrus van den Hoven en Heniïca Greefhorst. Geurtje, d. van Reijer Puijk en Tijtje van den Boom. Gerard, z. van Teunis de Kruijff en Helena Geurtje van de Pol. Geeit Jan, z. van Willem Wirtjes en Catbarina Titia Mulder. Hendrika d. van Antonius Bliekendaal en Alberta van den Heu vel. Johannes Wilhelmus, z. van Herman Steen en Anna Maria Maas. Joban Fredrich, z. van Joban Fre- drich Broekhuizen en Johanna Geer- truida Scheerder Emma Dina, d. van Henri Polak en Emile Parser. Adriaan Hendrik, z. van Hendrik Antonie van Nieuwkerk en Hendrina Mannée. Ondertrouwd: Willem Bouwmanen Marretje Allis. Antonius Jacobus Bos en Francina van Meeteren. Peter Buitenkamp en Antonia den Enting. Gehuwd: Julianus Joannes Baptisla Hubertus Bourgingnon en Maria Leo- poldina Hennca Angelina Beckeis. Wouterus van Bekkum en Rika Hen drika Kraan. OverledenAnna Maria Barbara van den Akker, 43 j., echtg. van Theodorus Schinnij. Mijntje van Gelder, 9 m. Levenloos aangege ven kind m. g. Petrus Marinus van Heijcop ten Ham, 56 jechtg van Johanna Fransina Rost van Ton ningen. Hermina van Eldert, 52 j., echtg. van Albai lus Vahstal. Antonie Knuivers, 78 j., echtg. van Johanna Jozina van Stokkum. Aalbert van Keulen, 65 j., wedn. van Janneije van de Kuijt. Peter Kool, 6 w. Leusden, Van 714 Januari 1916. Geboren: Everdina, d. van Dirk Johannes Smits en Everdina van Haselen. Neeltje, d. van Jan van Loenen en Fransje van Ginkel. Jan, z. van Tijmen de Kiuyff en Aaltje Bruinekool. Overleden: Aleida van den Heuvel, 14- m. Stoutenburg. Van 714 Januari 1916. Geboren Theodoor Johannes Cor nelius, z. van Arnoldus Joseph Thann- hauser en Margaretha Adriana Thees- wijk. Woudenberg. Geboren: Jan, z. van Antonie van Kolfschoten en Trijntje Ravenhorst. Marinus, z. van Nicolaas Jansen en Hendrika van den Broek. Neeltje. Rembertha, d. van Cornelis Albertus Blok en Neeltje van den Berg. Ondertrouwd: Teunis Spelt 23 j. en Hendrika de Bruin, 21 j Wil lem van Engelenhoven, 30 j en Jo hanna Donselaar, 28 j. Overleden: Marinus Jansen, 13 j. Dirkje Robbertsen, 22 m. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8 l'/j en des avonds van 6'/, 71/, ure. Op Zaterdag alleen van des v.m 8 l'/i ure. Ingeschreven waren op 13 Januari 1916. I. de volgende werkkrachten: 1 bakker. 1 beeldhouwer. 10 grondwerker. 2 kantoorbediende. 1 kleermaker. 1 loodgieter. 2 loopknecht. 1 loopjongen. 1 magazijnknecht. 6 metselaar. 1 montagewerker. 4 naaister. 12 schilder. 20 sjouwer. 1 stmeadoor. 3 straatmaker. 5 timmerman. 2 steenhouwer. 1 rijwielhersteller. 14 los werkman. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 boekhouder. 1 broodbakker. 1 bensinebereider. 2 borstelmaker. chocoladewerkers. 2 electricien. 1 hoefsmid. 1 horlogemaker. 1 kantoorbediende. 1 keukenmeid. 1 letterzetter. 1. magazijnbediende. 1 pettenmaker. 2 rijwielmonteur. 2 schoenmaker. 3 sigarenmaker. 1 eorteerder. 1 werkmeid. 1 naaister. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 14 Jan. 191G. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit 10. appelen 13.a 16Peren 14a I 5.Nieuwe Aardapp. 10.00 a f 0.zamiaardapp. 2.00 a 13. doendereieren 16 50 a 17.p. 10li st. Bruine eieren 17.a 17.25 per 100 st. Boter 11.70 a 11.70 per kilo. Margarine f0.a 1 0. Zoetem. kaas f 0.a 1 0.per 50 kilo hippen 11 10 a 12 25 Kuikens 10.a t 0 Piep kuikens 10 80 a 11.40 Ganzen 10. a 10.Eenden 10.90 a 11.40 p. st. Jonge 10.00 a 10.00. Razen 10.a 10.Wilde konijnen f 0.60 a 1 0.70 Tamme 11.a 12 25 Duiten 10.60a 10.70 paar Magere varkens 125. - a f 40. Varkens export 1 0.alü Zeugen 1 00.a 1 UOO.— Biggen 112a 120Schrammen 10.a 10.Vetta koeien f 000.it I 000.Guste koeien 1 000. t 1000.—. Kalfkoeien 1000.— a 1000.—. Kstll- -aarzen 100.a f 00.Os f000.a f000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren 110.4 f 16.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rugge. heet. Boekweit. 180 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 20 heet. Zandaardappelen, 40000 stuks Hoen- dereieren. 000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 180 biggen, zeugen, 8 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Dinsdag 11 Januai i, Regeeringseieren, 18U127stuks. prijzen van f 5 20f 6.25. Viijdag 14 Januari, Exporteieren, 24651 stuks, prijzen kipeieren f 6 00 f7 60, Eendeneieren f5.75f6 35. Regeeringseieren 69714 stuks, prijzen van f6 05f6.90 RECLAME. Wat is de oorzaak? De meesten onzer houden van verpoozing, maar offeren dikwijls hun geld, nachtrust, spijs vertering en kracht eraan op. Het is niet altijd goed om medicijnen te ge bruiken bij het eerste teeken van kwalen. Een verkeerde gewoonte kan er de oorzaak van zijn. Houdt daarmede op en gij voorkomt dikwijls den oorsprong. Als uw maag, ingewanden, geest of zenuwen om rust vragen, geeft hun dan rust in plaats van medicijnen. Maar als gij u dof, slaperig en zenuwachtig blijtt voelen, als gij lijdt aan hoofdpijn, duizelig heid, rugpijn en waterstoornissen, vragen uw nieren om nulp en dienen zij behandeld te worden met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Met behulp daarvan en een eenvoudig dieet, meer rust, slaap en voldoende lichaamsoefening, en door het ver mijden van te veel inspanning, zorgen en buiten sporigheden, kunt gij spoedig uw normale ge zondheid herkrijgen, en hebt gij minder behoefte aan medicijnen. Het is niet moeilijk om zich aan een genees middel te wennen, maar Foster's Pillen werken spoedig en het is niet noodig om haar altijd te blijven gebruiken. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langastraat 23. Toazending gaachiedt franco na ontv. v. poatwi88el a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eisoht de «chte Poster'» Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, dia ■iet voorzien is van nevenstaand handels merk. 32

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2