RAADSSTUK. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. aan den Penningmeester, den heer E. Sillem (firma Hope Co, Kei zersgracht 579-581, Amsterdam), ter wijl het die Commissie aangenaam zal zijn indien de directies der dagblad pers ook gelden in ontvangst willen nemen om die af te dragen aan den Penningmeester voornoemd. Vertrouwende dat velen in den lande aan dezen oproep gevolg zullen geven, J. W. C. Tellegen, Burgemeester van Amsterdam, S. P. van Eeghen, Mr. G. J. Ph. Graaf Scbimmelpenninck, Mr. R. van Rees, Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, Mr. K. J. Philips, E. Sillem (Firma Hope Co, Keizersgracht 579-581, Amster dam) Penningmeester, Mr. A. W. Gerritzen (Keizers gracht 573-575, Amsterdam) Secretaris, Mr. J. C. Baron Baud, Mr. C P. van Eeghen, F. I. M. van Ogtrop, J. van den Honert, Mr. W. J. M. Westerwoudt, F. Lieftinck JHzn., J. G. Wertheim, H. W. van Marie. Hare Majesteit de Koningin heeft Maandagavond den heer S. P. van Eeghen ten paleize ontvangen, in zijne qualiieit van voorzitter van Administra teuren der Algemeene Vereenigde Com missie tot leniging van rampen door Watersnood, ten einde van den heer Van Eeghen eenige inlichtingen te verkrijgen omtient de werkwijze der commissie. Het heeft H. M. de Koningin be haagd den heer Van Eeghen mede te deelen dat Zij bereid is met eene gift van tien duizend gulden de lijst te openen, met dien verstande, dat wanneer mocht blijken, dat later meer noodig is dan de dan ingekomen giften mochten bedragen, Hare Majesteit het voornemen heeft een tweede gift te lateD volgen. H.H. de Koningin naar de over stroomde polders. H.M. de Kouingin heeft het niet gelaten bij het beschikbaar stellen van baar paleis voor de dakloozen ten gevolge van de watersnood, doch is zich persoonlijk van de aangerichte schade op de hoogte gaan stellen en heeft door vriendelijke woorden, waar uit groot medegevoel sprak, troost gebracht aan velen, per motorboot en auto werden alle plaatsen in Noord- Holland, die zoo ontzettend hebben geleden, bezocht. Bovendien heeft H.M. flö.000 ter beschikking gesteld tot leniging der oogenblikkelijke nood. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin-Moeder zooveel mogelijk inlichtingen doen inwinnen omtient den watersnood in het algemeen en de toestanden in gemeenten in de na bijheid van Soestdijk, zooals Spaken burg, Eemner, Baarn enz. in het bij zonder, en Zich daarbij op de hoogte doen stellen of en waar directe hulp noodig is. De waterstand in de polders van Eemland is dalende. Daardoor is de aan de dijken aangerichte schade beter te overzien. Langs den Eemschen dijk is een aantal waaien (gaten) ontstaan. Bunschoten, Spakeubuig en Hoogland zijn weder uit hun isolement verlost. Deze dorpen zijn, zij het dus ook met moeite, te bereiken en worden van uit Amersfoort en Baarn van levens middelen voorzien. De Spakenburger-visscherssloot heeft veel schade geleden. Enkele schui ten waren door den boogen vloed op de huizen gedreven en hebben deze deerlijk gehavend. Tengevolge der overstrooming zit men in Nijkerk sinds Zondagavond 11 uur zonder gasvei lichting. De vuren der gasfabriek zijn gedoofd, zoodat in de eerste dagen niet in het ongerief kan worden voorzien. Winkelsluiting. Bij uwe besluiten van 28 Maart 1915, 22 April 1913 en 27 Mei 1913 werden in onze handen gesteld om advies een drietal adressen van den Ned. R. K. Bond van handels-, kan toor- en winkelbedienden, van het Plaatselijk comité voor vervroegde winkelsluiting en van de R. K. mid- denstandsvereeniging «De Hanze«, af- deeling Amersfoort, en de vereéniging «Handel en Nijverheid», houdende verzoek maatregelen te willen nemen, strekkende tot bevordering der Zon dagsrust en der vervroegde winkel sluiting. Naar aanleiding van het tweede adres, dat de gedwongen winkelslui ting van 's avonds 9 uur tot 's mor gens 7 uur bepleitte, hebben wij ons gewend tot de Kamer van Koophan del en Fabrieken, bet Bestuur der vereeniging «Handel en Nijverheid« en de R. K. middenstandsvereeniging «De Hanze« met verzoek, hieromtrent advies te willen uitbrengen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken berichtte, dal zij, hoewel voor stander van vervroegde sluiting, zich niet kon vereenigen met een daartoe dwingende verordening, maar dat naar baar oordeel het particulier initiatief tot een vrijwillige regeling door de winkeliers moest leiden. De beide genoemde vereenigingen adviseeren tot vaststelling eener ver ordening, die de 9 uur-sluiting voor schrijft. maar achtten het niet raad zaam, de opening op 7 uur te bepalen, en wenschten deze eenige uren vioe- ger, of wel op dit punt volkomen vrijheid. Ten einde een beeld te krijgen van de gedachten der belanghebbenden zelf is door oris in October 1914 een enquête gehouden onder de winkeliers en het winkelpersoneel in zake de wenschelijkbeid voor vaststelling eener verordening op de winkelsluiting, welke het volgende resultaat opleverde: Op de 325 aan de winkeliers ver zonden vragenlijsten kwamen in 247 antwoorden, te verdeelen over 42 rubrieken (zie bijgaanden staat). Hier van luidden er 172 of 70 pCt. vóór gedwongen winkelsluiting, 69 er tegen, en 6 blanco. Door de voorstemmers voor zoo verre zij hunne meening motiveerden werden de bekende argumenten aangewend, dat de winkeliers die den geheelen dag door hunne zaak in beslag worden geuomen, des avonds recht hebben op eenigen vrijen tijd om zich aan den familiekring te wijden en aan 't maatschappelijk leven te kunnen deelnemendat hun bij den bestaanden toestand daartoe de gelegenheid ont breekt en de winkelstand dus lijdt onder een druk op het gezinsleven en in een ongunstige positie verkeert door de onmogelijkheid, zich voldoende aan een te sluiten tot krachtige behartiging der onderlinge belangen dal dus, daar een vrijwillige 9 uursluiting steeds blijkt af te stuiten op onwil van enkelen, verordeningsdwang noodzakelijk is. Slechts een gering aantal voorstan ders van vroege sluiting verklaarden zich tegen dwang en wenschten tot een vast sluitingsuur alleen te komen door vrije samenwerking. De tegenstemmers komen op voor vrijheid om hunne zaken naar eigen inzichten te behartigenzij wenscben zich geen enkele kans op verdienste ontnomen te zien. Een meerderheid tegen de verorde ning wordt hoofdzakelijk aangetroffen bij de brood- en banketbakkers. Dezen voorzien belangrijke schade door slui ting te zullen lijden omdat juist de avondverkoop in hunne winkels aan zienlijk is, en niet van dien aard, dat, bij gemis daarvan, een drukkere verkoop overdag daar tegen zou opwegen. Terwijl in het algemeen ook vooral op nadeel voor de sigarenwinkels werd gewezen, blijken de houders daarvan voor het meerendeel de vei ordening te wenscben. De bezwaren der tegenstanders onder hen komen vooral neer op de vrees voor concurrentie van koffie huizen en zouden dus ondervangen kunnen worden door m een eventueele verordening te verbieden den verkoop van sigaren in koffiehuizen gedurende den sluitingstijd der winkels. Een derge lijke bepaling uit te breiden tot alle artikelen, die verkocht worden in de onder de sluitingsdwang vallende win kels, zou overweging verdienen. Wel werd in enkele beantwoordin gen uitdrukkelijk de wensch geuit, dat ook café's aan de sluiting onderworpen zullen zijn, maar deze vallen naar hun aard niet onder een verordening, die een regeling geeft voor winkels. Met een bepaling als bovenbedoeld zou dan ook volstaan kunnen worden orn de door vele winkeliers gevreesde be nadeeling van de zijde der koffiehuizen op te heffen. Als de meest geschikte tijd voor opening en sluiting weid veelal ge noemd 7 tot 9 uur. Met het oog echter op sommige winkels, waarvoor een vroeger ope ningsuur wenscbelijk is, zooals die in arbeiderswijken en water- en vuur- winkels, zal bet wellicht doelmatiger zijn. voor het openen geheele vrijheid te laten, daar toch het groote motief voor gedwongen sluiting, de concur- rentievrees, biervoor niet geldt. Uitzonderingsbepalingen werden vooral wenscbelijk geacht voor siga renwinkels, bakkers- en banketbak- kers- of in het algemeen consumptie winkels, apothekers en winkels van verbandmiddelen en, door enkelen, ook voor slagers-, visch- en fruitwinkels Wat betreft slagers en kruideniers zou de uitzondering eerder strekken ten gerieve van het publiek dan wel om juist deze winkels te beschermen tegen de nadeelen van de vroege sluiting. Over het geheel brengt deze voor het publiek, vooral zoolang hei aan de regeling nog niet gewend is, wel ongenef mede, maar dit kan alleen grond opleveren voor uitzonde ring ten aanzien van die winkels, welke ten gevolge daarvan zelf schade zouden lijden, hetgeen bij slagers ec kruideniers hoogstwaarschijnlijk niet het geval zal wezen, aangezien de consumptie van het publiek ver moe delijk gelijk blijft. Voor visch- en fruitwinkels en brood- en banketbakkerswinkels zou echter vrijstelling te overwegen zijn. Ook op apotheken dient een ver ordening op de winkelsluiting, ter wille van het algemeen belang, niet van toepassing te zijn. Verder werd vrij algemeen blijk gegeven van het verlangen naar een afzonderlijke bepaling voor de dagen, waarop een bijzonder druk winkel bezoek pleegt plaats te hebben, n.l. de Zaterdagen en de dagen vooraf gaande aan Christelijke feestdagen, alsmede één a twee weken vóór St. Nicolaas. Hiervoor werd gevraagd een later uur te bepalen, of vrijheid te laten. De stemming van het winkelper soneel is gebleken uit 59 antwoorden, ingekomen op 99 ter invulling uit gezonden lijstener zijn slechts 5, die gedwongen sluiting niet wenschen wel zouden deze den arbeidsduur bij verordening geregeld willen zien. De arbeidstijden zijn grootendeels nog overmatig lang. Een nauwkeurig overzicht leverde het onderzoek hieromtrent niet op, daar op een aantal staten de desbe treffende vragen niet werden beant woord maar als vaststaande kan worden aangenomen, dat door de groote meerderheid langer dan 10 uur per dag gewerkt .wordt, terwijl velen hun werk toch in korteren tijd zou den kunnen afdoen. Zelfs de tegenstanders van sluitings dwang onder de winkeliers bleken vaak in te zien, dat de toestand der bedienden in ieder geval verbetering behoeft, maar achtten daartoe een bij verordening vast le stellen maximum- arbeidsduur voor het personeel vol doende. Indien tot een verordening tot regeling der winkelsluiting besloten wordt, zal deze wil zij mdeidaad ook het personeel beschermen moe ten inhouden bet verbod, na sluiting bedienden aan het werk le houden. Ofschoon ons College de meening is toegedaan, dat getracht moet wor den, de winkelsluiting bij verordening te regelen, hebben wij toch gemeend nog geen ontwerp-veroi detiirig te moe ten aanbieden. Wij meenen, dat bet meer aanbe veling veidient uwe vergadering in de gelegenheid te stellen een beginsel besluit in behandeling te nemen. Daarna kan dan, zoo uwe verga dering dit wenschelijk acht, een ver ordening worden ontworpen. Wij hebben daarom de eer, U hierbij een ontwerp-beslissing ter vaststelling aan te bieden. Ontwerp-besluit. De Raad der Gemeente Amersfoort. Gelezen de adressen van den Ned. R. K. Bond van handels-, kantoor en winkelbedienden, van bet Plaatselijk comité voor vervroegde winkelsluiting en van de R. K. middenstandsvereeni ging «de Hanze», afdeeling Amers foort, en de vereeniging «Handel en Nijverheid«, kennis genomen hebbende van de resultaten van het ingestelde onder zoek bij de winkeliers en bun personeel, Gelet op de missive van Burge meester en Wethouders van den 19 Juli 1915, Afd. I No. '1817, besluit: Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, een ontwerpverordening op de winkelsluiting ter vaststelling te willen aanbieden. STAAT van antwoorden der winkeliers. Totaal voor tegen blanco. Slagers 11 6 5 Kruideniers 45 32 13 Brood- en banketbakkers 28 13 15 Boter, kaas en eieren 5 3 1 Melkwinkels 2 1 1 Comestibles 2 2 Fruit en visch 6 3 3 Groentcnwinkels 3 3 Koloniale waren 3 3 Grossierderijen 2 1 1 Wijnzaken 1 1 Confectie en kleermakers i 5 5 Manufacturen 1G 11 5 Schoenwinkels 11 9 1 Mode-artikelen 8 7 1 Pettenwinkels 1 1 Klompenmakers 2 1 1 Garen en band 2 2 Militaire artikelen 3 3 Sigarenwinkels 16 9 6 Huishoudelijke artikelen 11 8 3 Brandstollen 1 1 Meubelen en Behangerij 9 5 2 Ijzerhandel 5 4 1 Verlichtingsartikelen 1 1 Verfwaren 2 2 Drogisterijen 3 2 1 Verbandartikelen 1 1 Kappers en barbiers 7 7 Parapluiewinkels 2 1 1 Naaimachines 3 2 1 Lederwaren 2 2 Photografie-artikelen 1 1 Boek- en kunsthandels 5 4 Muziek-instrumenten 1 1 Horlogemakers 3 2 1 filectriciens 1 1 Goudsmeden 4 3 1 Handwerkwinkels 2 2 Luxe-artik., galanterieën 4 3 1 Rij wiel zaken 5 5 1 Water- en vuur winkels 2 1 247 172 39 5 Hulp vau het Roode Kruis. Men meldt uit 's-Gravenhage: Het was Zondagochtend vroeg een groote drukte voor het nieuwe huis van het Nederl. Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27. Twee groote automobielen werden volgeladen met materiaal voor ligging en kleeding, dat gisteravond tot laat in den nacht uit het Roode Kruismagazijn werd gebaald en be stemd was om met spoed naar Amers foort te worden vervoerd. Vandaar toch was door den gewestelijken com missaris van het Nederlandsche Roode Kruis, dr. Jorissen, dringend om toe zending van materiaal geseind ten be hoeve van de slachtoffers van de over strooming ten noorden en oosten van Amersfoort. Een weldadig lid van het hoofdcomité heeft den voorraad ver meerderd met een flinke hoeveelheid ondergoederen voor vrouwen en kin deren, omdat dit materiaal bij 't Ne derlandsche Roode Kruis nog niet voorhanden is. Zondagmiddag tegen 2 uur weer dezelfde bedrijvigheid; thans gold het hulp aan Voleudam en omliggende plaatsen, gevraagd door den gewes telijken commissaris in Noord Holland. Twee automobielen door welwillende eigenaars ter beschikking gesteld, wer den weder met dekens en kleeren be laden en vertrokken met de Roode Kruis-vlag geheschen naar Edam. J.l. Maandag kwam bier een auto aan van het Roode Kruis uit Den Haag, begeleid door het lid vari het hoofdcomité jhr. mi. Wittert van Hoogland met kinderkleeren voor de door den watersnood getroffen dorpen boven Amersfoort. Vergezeld door den gewestelijken Roode Kruis-commissaris vau Utrecht, dr. Jorissen, bracht de beer Wittert van Hoogland, die tevens Ambachts heer van Hoogland is, een bezoek aan de doi pen Hoogland, Spakenburg en Bunschoten om de kleederen in banden te stellen van de burgemeesters, ten einde een onderzoek in testellen naar hetgeen nog noodig is. Hdbld. Door de politie is in beslag ge nomen en voordeconsumptieafgekeurd een groot aantal verdronken kippen, varkens en koeien, die men bier poogde te verkoopen. Van heden tot en met 14 Februari worden lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdagochtend van half tien tot half één op de Leusderheide weer schietoefeningen gehouden door het le regiment vestiug-artillerie uit vuur monden, opgesteld bezuiden den Utrechtschen straatweg bij Kilometer- paal 86. Het geheele terrein is onveilig tot den Treekerweg en wordt afgezet met posten, waarschuwingsborden en roode vlaggen. Men hoede zich voor het aanraken van niet-gesprongen projectielen. De Chr. Jongelingsvereeniging «Psalm 119:9« biedt Vrijdagavond den militairen in dit garnizoen een (kosleloozen) licbtbeeldenavond aan in «De Zaaier». De zangvereeniging «Soli Deo gloria» hoopt 27 dezer met welwil lende medewerking van mejuffrouw W. Leopold, sopraan-zangeres uit Amsterdam, en mejuffrouw R Uit- zinger, pianiste van hier, haar 4e jaarlijksche uitvoering te geven. Het batig saldo komt ten goede aan de Algemeene watersnood-com missie. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden gisteren verkocht 69501 Re- geeringseieren voor binrienlandsch verbruik. De prijs was f5.45 tot f6.50. Op de Maandag j 1. alhier ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 12 wagens met 3050 K.G. kaas Prijs f 63. tot f 68.per 50 K.G. Gestem pelde f66.tot f68.per 50 K.G. De handel was redelijk. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delHMlormatiebui eau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 15 Jan., in Nederland uitgesproken 11 faillissementen tegen 28 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 53 faillissemen ten tegenover 66 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Gemeentelijk beleid. Als een bewijs van de gunstige linancieele positie, waarin de gemeente Kampen verkeert, kan dienen, dat de traktementen en loonen van bijna alle ambtenaren en werklieden bij de be handeling der gemeentebegrooting zijn verhoogd, wat ongeveer f20.000 per jaar kost, terwijl toch geen hoofdelijke omslag of opcenten op de personeele belasting behoeven geheven te worden. De eenige belasting bestaat in 30 op centen op de hoofdsom der gebouwde en 10 op die der ongebouwde eigen dommen. De opbrengst van pacht van erven en landerijen (Kampereiland), weide- geiden en rente van kapitalen is ge raamd op f427.139. Bovenstaand bericht is als hel ware geknipt om te doen zien hoe zegenrijk de Landnationalisatie werkt voor ieder zonder onderscheid van rang. Tenge volge van de uitgebreide bezittingen der gemeente Kampen zijn haar in komsten zoo belangrijk dat ze een verhooging van de traktementen en de loonen kon toestaan zonder dat daarvoor de belasiingschtoef behoefde te worden aangedraaid. Is dit voor andere gemeenten niet om van te watertanden. Toch ligt bet zoo geheel in het bei eik van allen. Ze behoeven slechts op te houden met den verkoop van haar grond eigendommen om daardoor een bron van inkomsten te kweeken, diezwaar- dei vloeit, naarmate de gemeente groeit. Wanneer een vaste gebruik- vorm werd gegeven aan hen die grond willen gebruiken of die het landbouw bedrijf willen uitoefenen, waarvoor betaald werd de prijs door vraag en aanbod vastgesteld, zou niemand daar tegen bezwaar maken. Wil men een heel sterk sprekend voorbeeld van de enoi me derving van inkomsten die de gemeenten lijden. De gemeente Rotterdam verkocht omstreeks 1700 het welbekende Feijen- oord voor enkele duizende guldens. Wanneer zij die gronden in eigendom had behouden en thans daarvan,zoo als de gemeente Kampen de revenuen ontving, zou aan die gemeente komen de opbrengst van een millioenen waard grondbezit. Onze bosschen bedreigd. De boutkoopers in Friesland gaan tegenwoordig, nu uit het buitenland bijna geen bout te krijgen is, in eigen provincie dennen koopen. Deze wor- deu gezaagd en blijken heel goed ge bruikt te kunnen worden voor balken van zolders en leggers voor vloeren. Het gevolg is dat de dennen twee maal zoo duur zijn als voorheen. Per kub. M. betaalt men nu reeds 15 a 20 gld. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2