Plaatselijk Nieuws. Commissie tot leniging van rampen door watersnood, die de voorziening in den nood centraal zal kunnen rege len. In verband hiermede wordt het ongewenscht geacht dat de krachten worden versnipperd door oprichting van bijzondere commissiën en het houden van op zichzelf staande col lecten met hetzelfde doel. De leiding blijve in één hand. Mocht onverhoopt blijken dat de stroom van giften na eeoige dagen ophield te vloeien en dat alsdan de beschikbare geldmiddelen van de Al- gemeene Commissie onvoldoende mochten zijn, dan zouden uit den aard der zaak andere maatregelen noodig zijn en zou de Regeering overwegen wat haar in deze te doen stond. De schadevergoeding aan de door den watersnood getroffenen zal wor den verleend naar vaste regelen. Natuurlijk zal een onderzoek daaiaan moeten voorafgaan, dat door bemid deling van Gedeputeerde Staten der betrokken provincies zal moeten wor den ingesteld. Dit onderzoek zal de eerste dagen niet kunnen geschieden, en er zal nog al eenigen tijd mede gemoeid gaan Zijn wij wel ingelicht, dan zal van een cn ander in dien geest van het bovenstaande binnenkort van Regee- ringswege kennisgeving geschieden aan de desbetreffende autoriteiten. De 225 millioen. Het Haausche Correspondentiebu reau schtijfl: «In verband met een bericht in het Handelsblad van Donderdagochtend, volgens hetwelk de Minister van Fi nanciën voornemens zou zijn binnen kort te komen met een voorstel tot dekkinu van de thans weder benoo digde 225 millioen aan oorlogsuitga- ven, niet alleen in den vorm van lee ning, maar ook in dien van heffing en wel vermoedelijk in dezer voege, dat 125 millioen door leening en 100 millioen door heffing zouden worden verkregen, hebben wij ons tot den Minister van Financiën om inlichtingen gewend. »Deze wenschte het bericht intus- schen uoch te bevestigen, noch tegen te spreken. «Evenwel vernamen wij uit goede bion, dat er inderdaad een voorstel zal komen om een deel van de kos ten te vinden door heffing op de oor logswinsten, een ander deel door eene beperkte beffing ineens, terwijl het overblijvende door leening zal moeten worden gevonden. »Nog vernamen wij, dat de Staats- comtms-ie voor de belasting op de ooilog-wti sten baar advies nog niet heeft uitgebracht." Naar het Cenlr. verneemt, ligt het in het plan der Regeering. de ver- etschte ontbinding der Kamers bij de behandeling der Grondwetsherziening zoo mogelijk te doen samenvallen met de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1917. De commissie van verweer tegen de Tabaksbelasting, benoemd dooi bi t bestuur van den Nederl. Bond van Sigartn Winkeliers-Vereenigingen heeft een geschrift bet licht doen zien. waarin ze tracht aan te toonen, dal door een in te voeren Tabaksbelas ting de bloei van een vak van be- teekenis in de waagschaal zal wor den gesteld. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Januari 1916, des avonds acht uur. 1. Ingekomeo stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van een lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar onderwijs (vacature Lournan). 3. Beno rning van een lid van het Burgeilijk Armbestuur wegens be danken door den heer W. J. Fortuijn Drooglever 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de samenstelling van een ontweip-verordenii g op de winkelsluiting. 5. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders lo. tol herziening van de jaarwedde van den Controleur der Gemeente belastingen in verband met te ver- leenen eervol ontslag als Secretaris- Penningmeester van hel Buigerlijk Armbestuur 2o. tot bet verleenen van machti- tiging voor de aanstelling van een lijdelijk ambtenaar aan de afdeeliiig Controle der belastingen. 6. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van den Algemeenen Nedei landschen Opzich ters- en teekenaarshond, houdende verzoek om de salarissen van de op zichters en teekenaars in Gemeente dienst te verhoogen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziekte-verlof aan mej. J. A. Poortman, onderwijzeres aan School D. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de tijdelijke aanstel ling van H. Moojen als leeraar aan de Burgeravondschool te verlengen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verkrij gen van vrijstelling van de verplich ting tot oprichting eener Burgerdag school. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedden en pensioensgrondslagen van eemge ambtenaren. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te vet> leenen te beschikken over een deel van het onder volgno 2j8 der Be- grootiiu uitgetrokken bediag voorde aanstelling van twee ambtenaren, elk van f 900. 12 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaste aanstelling van II. J. J Radstake als Opzichter bij den dienst van Gemeente-wei ken. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van een subsidie van I 50 ten behoeve van eme tentoonstelling op Gemeente lijk financieel gebied door de Ver- «eniging van ambtenaien der Ge meen te-financien. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gedeeltelijke over neming van het risico van gedeeltelijk door het Rijk gedekte credielen, ten behoeve van den kleinen middenstand verleend. 15 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van machtiging voor de uitvoering van uitbreidingswerken aan de gasfabriek. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging dér Ver ordening op de hefiing van opcenten op de hoofdsom der Personeele be lasting. 17. Voorstellen van Burgemeester en Wethoudeis tol afbiaak van de boerenhofstede «De Kiuiskamp» met daarbij behoorende schuren e. d. en tot het verleenen van machtiging tot het uitschrijven van een prijsvraag voor het maken van een ontwerp plan van bebouwing met arbeiders woningen op de bet rekkelijke landerijen 18. Voorstellen van Burgemeester en Weihouders tot aankoop van wo ningen in het belang van de volks huisvesting. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 3300 M' fabrieksterrein aan W.van F^aselenP.Hz• q.q voor f 2.per M\ 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 2700 M' fabrieksterrein aan J. Bunnik voor f 2.per M> 21. Voorstel van Buigemeester en Wethouders om, met intrekking van het Raadsbesluit van 30 November 1915 aan G van Hoogevest q.q te verkoopen 825 M* grond aan de Emmalaan voor (2.25 per M'. 22 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot terugneming uit het Grondbediijf van 600 M' grond ten behoeve van den bouw der veldwach- terswoning op den Berg. 23. Vooistel van Burgemeester eri Wethouders tot het overnemen in onderhoud en beheer van een gedeelte van den Soesterweg. 24 Voorstel van Burgemeester en Wetnouders tot verhuur van een ter rein aan den Doodeweg aan bet vooi- loopig Comité van voorbereiding voor de oprichting van een Intei nationale school voor Wijsbegeerte. 25. Reclames Inkomstenbelasting, dienst 19l5. 26. Vaststelling 6e suppletoir kohier Inkomstenbelasting, dienst 1915. De vergadering Woensdagavond in »de ZwaariK gehouden om te be spreken, hoe hier het best gelden kun nen worden ingezameld, wa- goed be zocht eri werd geleid door den heer C. M. Cremer. De oproep in het Amersf. Dagblad bevatte wel wat on welwillendheid tegen het gemeente bestuur, hierom heeft de Voorzitter een conferentie gebad met den burge meester, die hem mededeelde, dat van het gemeentebestuur niets zal uitgaan. De taak kan n.l. het best behartigd worden door de alg-meene vereenigde commissies. Naar aanleiding biervan wijst de heer Cremer er op, dat het hoofddoel is de duiten los te krijgen, die weer worden afgedragen aan bet algemeen Comité Verder werd nu in overweging ge geven eerst met lijsten te werken bij hen, die misschien een groote som zullen geven en daarna een collecte houden. De heer Frederiks vraagt of de voor zitter het geheele communiqué heeft gelezen, waarop deze antwoordt, dat tegen inzamelen niet tegen kan zijn. Binnen een paar dagen, zegt de heer Frederiks, is een oproep te ver wachten. De heer van Traa meent, dat de Commissaris der Koningin toch niet buiten plaatselijke comité's zal regelen, we werken dus de zaak in de hand. Besloten werd een commissie van vijf personen te benoemen, deze wer den door den voorzitter aangewezen. Renaissance en Reformatie. Donderdagavond sprak dr. v. d. Bergh van Eysinga in Amicitiau over dit onderwerp. Spreker begon met uiteen te zetten de wereldverlooche- ning in het oude Christendom en de invloed ervan op Grieken en Romeinen en de Germanen. Vervolgens besprak bij de renaissance, die zich ook in hel ontwakend natuurgevoel openbaart. En langzamerhand komt ook het individu meer en meer op den voorgrond. Een sterk spiekend vooi beeld is de Medicis, denker en dichter en ver zamelaar. Ook paus Lpo X was eei persoonlijkheid. Michel Angelo was meer modern in zoover de grootste contrasten zich in hem vereenigden. Een andere persoon lijk beid was Rapbaël. De tijd der renaissance wordt ge schandvlekt door do gruwelijkste mis daden en heeft tegelijk de kiem van iets schoons en groots in zich. De lenaissance werd weer verbroken door de reformatie Het pausdom werd echter gered door de conti a-refor- matie van de Spanjaarden. De be- teekeriis van de reformatie gaf spreker in krarhtige trekken weer evenals de leer van Luther en Calvijn cn hun invloed op de noordelijke volkeren. Dr. Ttddens dankte spreker voor zijn scboone rede „Handel en Nijverheid". Onder voorzitterschap van den heer L J. Krook vergadeide «Handel en Nijverheidtt gisteravond in «deZwaanci te 8'/> uur. Na opening heette de voor zitter allen welkom. Hoewel de finan- tiëele toestand voor velen nog slecht is verkeereri we toch in geen al te slechte conditie ornaat we nog vrede hebben. De heer Houbaer las nu de notulen van 26 November 1915, welke weiden goedgekéurd. Vijf nieuwe leden hebben zich op gegeven. De beer Van Schaik deed nu mede- deeling over de Boekhoudcursus. Thans zijn er 24 deelnemers, waardoor de cursus is gesplitst kunnen worden. Een woord van dank komt toe aan het bestuur van de Ambachtsschool, dat een lokaal heeft afgestaan Punt 4. Bespreking Bureau van Boekhouding in verband met de Mid- denstandscredietbank De voorzitter vraagt, waar nu da mopperaars zijn, die zeggen geen geld te kunnen krijgen van de Middenstandscredielbank. Wa ren ze present dan had die zaak be sproken kunnen worden en had het bpstuur aan commissarissen kunnen schiijven. Wat het Bureau van Boek houding betreft, besloten is dat liet Bureau zich hiermede belast tegen i.ader overeen te komen voorvvaaiden. De heer Greven kan hieraan toe voegen dat de prijs variee>t van f2 50 tot f 15 per maand. Geheimhouding is natuurlijk verzekerd. Voor het ont vangen van crediet is hier ook noodig persoonlijke of zakelijke zekerheid Persoonlijke zekerheid kan bestaan in twee goede borgen zakelijke zekerheid kan zijn hypotheek, eilecten of een polis van levensverzekei mg Als de middenstander denkt crediet te kunnen krijgen zonder meer dan is hij aan het verkeerde kantoor. Over deze Bank werd nog lang ge discussieerd doordeheeren Van Schaik. Krook, Greven en enkele andere heeren. Aan de orde punt 5. Dienst Post kantoor. Alle spreken zongen klaag liederen over den dienst ten Post- kantore. Sommigen hadden een uur verknoeid eer ze een postwisseltje of oen aangeteekende brief bezorgd had den. Ook de bestelling liet veel te wenschen over. Zeer dikwijls worden brieven of te laat of verkeerd bezorgd Besloten werd klachten te verzamelen tot de volgende maandvergadering en hiermede den directeur in kennis te stellen Spiekende staaltjes werden genoemd. De heer Van Schaik wees op den onhoudbaren toestand van het Smalle Pad. De heer Houbaer merkte op, dat deze verkeersweg nog dit jaar zal ver beterd worden. Hierna werd de vergadering gesloten De Gezondheidscommissie voor Amersfoort is diligent om Hoogland, Bunschoten en Spakenburg te voorzien van drinkwater. De Hoofdinspecteur voor de volks gezondheid in de Provincie Utrecht vond op eerste aanvraag de grootst denkbare medewerking van de com missie. Het voornemen bestaat, alle kippen uit de ondergeloopen polders in Noord-Holland tijdelijk saam te brengen in het Centraal Proelfok- station alhier. Voor de rechthebbenden zijn aan het Bureau van Politie terug te be komen: een militaire pet, een zilveren armband, een bonten kraag, een damesbont, een medaillon, een zakmes en eenige portemonnaies, alle op den openbaren weg gevonden. Daar zich alhier meer en meer gebrek aan melk doet gevoelen zal de volgende week-sen begin worden ge maakt met het verkrijgbaar stellen van regeeringsmelk. De heer A. R. Veenstra, Secre taris der Gemeente, is door het bestuur der Vereeniging van Nedei landsche Gemeenten benoemd tot lid der com missie van advies in zake de ingediende wetsontwerpen tot wijziging van de Gemeentewet (belasting ver vorming) en der finantieele verhouding tusschei Rijk en Gemeente. - De plaatselijke afdeeling van het Religieus Socialistisch Verbond zal op Zondagavond 23 Januari 's avonds zes uur in Ons Huis Korte Gracht een cursus bijeenkomst houden, waarin Dr. A. J. Resink uit Laren (N.H.) zal spieken over Maix en de arbeiders klasse. Er zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. Donderdagmiddag weid de brand weer gealarrneeid. Iri de hooiberg nabij de Conincks- poort, waarin de vorige week een brand was gebluscht was het natte hooi op nieuw gaan broeien, waar door rook ontstond. Vuur was er echter niet te vinden, waarna de man schappen dadelijk konden inrukken. Woensdagavond hield de Ver eeniging van Geheelonthouders onder Nederl. Spoor- en Tramwegpersoneel eene propaganda bijeenkomst. De heer G. L. de Haas, algemeen secretaris der vereeniging trad als spreker op en toonde op overtuigende wijze aan, dat de eigenaardige werkkring van het spoorwegpersoneel tot geheelont houding verplicht. Na alloop der openbare bijeenkomst werd een plaatselijke afdeeling opge richt Tol bestuursleden werden aange wezen de heeren A. Baartman, R Baarsma, H. Brisé, J. A. Nierkes en G. de Man. Gisterochtend te 9.40 arriveerde H. M. de Koningin aan het station alhier, van waar per auto naar Bun schoten en Spakenburg werd gereden. Door bet Rijk zullen op de Berg nabij de Stompord vijf woningbarakken worden gebouwd elk 20 één-kamers- woningen bevattende. Voorts twee scholen, badhuis, keuken, waschinrich- tlng en woning voor de directrice. Een en ander moet volgende maand gereed zijn tot opname van hier ter stede vertoevende Belgische vluchte lingen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot 20 Januari 1916. Geboren: 'Wilhelmiua Anna Geer- truida, d. van Johannes Bernaidus Maiée en Gerriije van de Bor. Fiangoise Philomena Alfonsin Aman din, d. van Thomas Mei tens en Felica Leopoldiria Temmermans Johannes, z. van Abraham Kuijer en Engehna van Korlaar. Josephina Hendrina Bernardina, d. van Wouter Joseph van Barneveld en Adriana Paulina Johanna Lorijn. Stefanus Johannes, z. van Hendrik Mossing en Woutera Geertruida Kammeijer. Albertus, z. van Gernt Jan Fitskie en Carolina Ahrens. Maicelle Eugenie Anna, d. van Edmond Ergo en Bei tha Luhien. Maria Johanna, d. van Pieterlsing en Ileridrika Slekmg. Cornells z. van Cornelis Bettinger en Berendina Maria van der Hulst. Andiée Al- bertine, d. van Charles Henri Don- deijne en Maiia Louise Basliaens. Hotze Jelle, z. van Nanne Kleefstra en Jeltje van der Sluis. OndertrouwdJohannes Jollius Six Dijkstra en Anna Cathariria Melners. Jacobus Lablans en Mia van den Hoorn. Gerrit Peterse en Elisabeth Johanna Brakkee. Gerardus Ar- noldus Luycx en Engelberta Johanna Vrij. Jacobus van den Heuvel en Christina Maria Heinz. Johannes van Eijkelenburg en Maria Theodora Henrica van Well. Gehuwd: Petrus van Nus en Jo hanna Jacoba Elzenaar. Hendrik Christiaan Kluwers en Cornelia van Nieuwenhuizen. Gerrit Wolfswinkel en Petronella van den Berg. Overleden Johannes van der Veer, 61 j., echtg. van Evertje Maria van den Borg. Gerardus lloutveen, 5 m. Germaine Bertir.e Jennes, 5 m. Hendrik Koller, 87 j., echtg. van Hendje Schoonderbeek. Twee als levenloos aangegeven kinderen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8 l'/i en des avonds van 6'/> 7'/j ure. Op Zaterdag alleen van des v.rn 8—1ure. Ingeschreven waren op 20 Januari 1916. I. de volgende werkkrachten: 1 hakker. 1 beeldhouwer. 14 grondwerker. 1 kantoorbediende. 7 kleermaker. 2 loodgieter. 1 lithograaf. 1 gasfitter. 2 loopknecht. 1 magazijnknecht. 7 metselaar. II. werden gevraagd i 1 boekhouder. 1 behanger. 1 boekdrukker. 2 borstelmaker. 1 broodbakker. 2 chocoladewerkers. 1 dienstbode. 2 eleclricien. 1 kantoorbediende. 5 naaister. 7 schilder. 12 sjouwer. 2 stucadoor. 1 straatmaker. G timmerman. 1 rijwielhersteller. 2 veldarbeider. 1 werkster. 11 los werkman. de volgende werkkrachten' 1 keukenmeid. 2 letterzetter. 1 pettenmaakster. 2 rijwielmonteur. 1 schildersleerling. 2 schoenmaker. S sigarenmaker. 1 sorteerder. 1 werkmeid. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op ae stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. marktbericht. AMERSFOORT, 21 Jan. 1916. Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f 0. ippelen f3.a f550 Peren f 0.a 1 0..Nieuwe Aardapp. fO.OD a f 0.zandaardapp. 2.60 a f3. Hoendareii-rin 1690 a 17.25 p. 10'! at. Bruine eieren i 7.25 a 1 7.50 per 100 st. Boter 1.70 a 1180 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoeteui. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen M.50 a f2 50 Kuikens f0.a f0.Piep kuikens f 0 80 a f 1.50 Ganzen t O. a f0..Eenden f 0.90 f 1 40 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f0.a f 0.Wilde konijnen 10.60 it f 0.70 Tamme fl.a f2 25 tluivcn f0.70af0.80 paar Vlagere varkens f 20. a f 40. Varkens t. export f 0.a f 0Zeugen f 100.a (120.(Biggen f 14 a l 20 Schrammen f 0.af 0.Vetta koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd Dinsdag 18 Januari,Regeeringseieren, 69501 stuks, prijzen van f5 50f6.50. Vrijdag 21 Januari, Exporteieren, 24180 stuks, prijzen kipeieren f 6 00 f7.75, Eendeneieren fG.25f6.50. Regeeringseieren 39791 stuks, prijzen vari f5 10—f6.00. RECLAME. Herinnert gij u uw jeugd? Gij tcerdl nooit vermoeidat goed en sliept goed- Waarom nu niet Herinnert gij u welk een eetlust gij hadt in uw jeugd, hoe gij den geheelen dag bezig kondt zijn? Hoe gij 's avonds met tegenzin naar bed gingt? Is het doordat gij ouder wordt, dat nu een maaltijd geen genot meer voor u is; dat gij n altijd vermoeid en zenuwachtig gevoelt? Neen, want de krachtigste menschen zijn vol wassenen, die veel sterker zijn dan jeugdige personen. Hot is, omdat gij van gewoonten veranderd zijt. Want als kind liept gij den heelen dag en waart gij voortdurend bezig. Neemt nu meer lichaamsoefening, als die alleen in loopen be- strat. Misschien overwerkt gij n, eet gij te veel vleescb, slaapt gij te weinig. Slechte gewoonten zijn oorzaak dat urinezuur in het bloed achterblijft, verzwakken de nieren en veroorzaken rugpijn, rheumatische pijnen, waterstoornissen en een dof, slaperig gevoel Wekt de nieren op door het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, laat de slechte ge woonten een tijd na en gij zult ondervinden hoe gij vooruitgaat. Personen op meer gevorderden leeftijd dienen nauwkeurig te letten op verschijnselen van nier en blaaszwakte, want door het spoedig behan delen der eerste verschijnselen van nieraandoe ning worden vele kwalen van den ouden dag voorkomen. Voor oudere menschen zullen Fos ter's Rugpiin Nieren Pillen een waardevol ge neesmiddel blijken. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 40

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2