HIEUWE Nieuws» en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 8. Woensdag 26 Januari 1916. 45e jaargang. De Firma A LFWJEiNSTjblN UTRECHT, Cll OORSTRA AT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. FEUILLETON. B R ED ER O DEDEE D ELSTE. Aangezien ona gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele JRijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephooun. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de gisteravond onder praesidium van den burgemeester, Mr. J. C. Graaf van Randwijck, gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren de raads leden Rant, Van Achterbergh, Jorissen, Kroes, Koning en Van Duinen afwezig; laatstgenoemde onder kennisgeving van verhindering. Dadelijk na de opening der ver gadering spreekt de voorzitter ook namens den Raad zijn diep leedwezen uit over den grooten ramp die de naburige gemeenten getroffen heeft en door den watersnood aldaar aan gerichte schade. Daarna houdt ZEd. achtbare de zoo genaamde nieuwjaarsspeech, die, daar deze in afschrift slechts in twee exem plaren aanwezig was, waarvan wij er geen konden machtig worden, wij tot ons volgend nummer moeten uitstellen. De wethouder Veis Heyn gafdaaina een gedetailleerde omschrijving van de veranderingen in het afgeloopen jaar aan de gasfabriek aangebracht, voor namelijk wat betreft de nieuw gebouwde inrichting tot het fabnceeren van waterstofgas en doelde daarbij mede, dat de Raad binnenkort eene uitnoodi- ging zal ontvangen tot het bezichtigen dernieuwe fabriek. De heer Van Kalken, als oudste raadslid, dank brengend aan den voorzitter voor de verstrekte mede- deeling, wees er op hoeveel van het geen in het afgeloopen jaar was tot stand gebracht, te danken was aan het initiatief en de groote werkkracht van onzen burgemeester, die al zijn tijd geeft aan het bevorderen der belangen van de gemeenschap, daarbij de wensch uitsprekend dat bet den voorzitter ge geven mocht zijn de vi ucbten van zijn onvermoeide energie voor deze ge meente te mogen zien rijpen. De voorzitter repliceerende wijst er op dat, hetgeen tot stand weid gebracht, wel degelijk door de medewerking van den Raad was verkregen. De secretaris deed daarop mede- deeling van de navolgende ingekomen stukken 1. Koninklijk besluit van 30 Decem ber 1915 No. 43 waarbij aan de Ge meente Amersfoort een voorschot uit 's Rijks kas wordt verleend tot eeu bedrag van ten hoogste f 99500.—, teneinde genoemde Gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleeneri aan de stichting Volkshuisvesting II ten beboeve van den bouw van een 42-tal woningen, waaronder één winkelhuis. (Voor kennisgeving aangenomen.) 2. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 20 December 1915 3e Afd. Nu. 3231/2361, waarbij wor den goedgekeurd de Raadsbesluiten van 28 September en 2b October 1915 tot wijziging der begroottng dienst 1915 en dat van 30 November 1915 tot het aangaan van een kas- geldleening tot een bedrag van ten hoogste f 500.000. (Voor kennisgeving aangenomen.) 3. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd 20 December 1915 1e Afd. No 601/595, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raads besluit van 30 November 1915 tot het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van een voorscbot van f 50.000 voor het doel omschreven in art. 32c der Woningwet. (Voor kennisgeving aangenomen.) 4. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 20 December 1915 3e Afd. No. 601/595 waarbij wordt ver daagd de beslissing op het Raadsbe sluit dd. 30 November 1915 tot aan koop van perceelen in verband met de ricbtige uitvoering der WoniDgwet. (Voor kennisgeving aangenomen). 5. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 December 1915 3e Afd. No. 2442, waarbij wordt ver daagd de beslissing omtrent de be grooting van inkomsten en uitgaven dienst 1916. (Voor kennisgeving aan genomen). 6. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 December 1915 3e Afd. No. 3232/2440. waarbij worden goedgekeurd de Raadsbesluiten van 30 November 1915 tot wijziging der begrooting dienst 1915. (Voor kennis geving aangenomen). 7. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 December 1915 3e Afd. No. 3248/2386, waarbij wordt goedgekeurd het 2e suppletoir kohier der straatbelasiing dienst 1915. (Voor kennisgeving aangenomen.) 8. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 December 1915 3e Afd. No. 3332/2397, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 November 1915 No. 527 tot verkoop van een terrein aan de Eemstraat aan J. Polak Jzn. te Amsterdam. (Voor kennisgeving aangenomen.) 9. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 December 19)5 3e Afd. No. 3333/2398, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 30 November 1915 No. 257 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan H. R. Krul te Amersfoort en J. J. Polderman te Doetincbem. (Voor ken nisgeving aangenomen.) 10. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 27 December 1915 3e Afd. No. 3334/2399, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 November 1915 No. 525 tot vet koop van een perceel bouwterrein aan G. Hoogevest qq. te Amprsfoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) 11. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utiecht dd. 27 December 1915 3e Afd. No. 3335/2396, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 November 1915 No. 524 tot ver koop van een perceel bouwterrein aan W van Haselen qq te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) 12. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 3 Januari 1916 3e Afd. No. 3401-18, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit van 21 De cember 1915 tot het aangaan eener kasgeldleening van f500 000.(Voor kennisgeving aangenomen). 13. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 3 Januari 1916 3e Afd. No. 3429-16, waarbij worden goedgekeurd het 5e suppletoir kohier der inkomstenbelasting en bet 3e sup pletoir kobier der straatbelasting dienst 1915. (Voor kennisgeving aangeno men.) 14. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 17 Januari 1916 3e Afd. No. 3402/119, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 21 December 1915 tot verhuring van twee perceelen bouwland en twee woningen aan de Van Asch van Wijckstraat aan A. Kortes te Amersfoort. (Voor kennis geving aangenomen). 15. Brief van Burgemeester en Wet houders dd. 17 Januari 1916 Afd. I No. 143, waarbij den Raad mededee- lingen worden gedaan betreffende de voorgekomen storingen m de levering van electriciteit. 16. Adres van de Commissie voor Kindervoeding dd. 18 Decemberl9l5, waarbij zij de rekening en verant woording over 1914-15 overlegt. (Voor kennisgeving aangenomen). 17. Brief van de afdeeling Amers foort van den Bond van Gemeente politiebeambten in Nederland dd. 27 December 1915, met dankbetuiging voor de uitbetaling van het vacature- geld op 24 December t.v. (Voor ken nisgeving aangenomen). 18. Brief van H. Jansen, boschbaas, dd. 5 Januari 1916 met dankbetuiging voor de bem toegekende loonsver- hooging, (Voor kennisgeving aange nomen). 19. Adres van J. C. L. Huiskamp en L. C. Huls te Amersfoort dd. 20 Januari 1916, waarbij zij een strook grond aan de Wilhelminastraat ter overneming aan de Gemeente aan bieden. (Naar R. en W. om advies). Tot lid der Commissie van Toezicht op bet Middelbaar Onderwijs (vaca ture Louman) werd benoemd de heer E. Kleyn, Inspecteur der Registratie. Bij de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens bedanken van den beer W. J. For- tuyn Drooglever, wees de beer Hof land op het wenschelijke om voor bet lidmaatschap van dat college eens candidaten voor te dragen uit andere kringen en wenscbte daarvoor *an te bevelen Jacob Overeem en mejuilrouw Van Luyn. Zulks gaf Wethouder Rijckens aan leiding tot bet verzoek de deuren te doen sluiten om in geheime zitting die personen te bespreken. Na heropening der openbare ver gadering wenscht wethouder Rijckens, buiten de voordracht om, alsnog can- didaat te stellen de heer H. Noorman, die daarop bij stemming met 9 van de 13 stemmen tot lid van bet Bur gerlijk Armbestuur gekozen werd. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen een ontwerp-verordening op de winkel sluiting saam te stellen vond bestrij ding bij den beer Leinweber, die de gedwongen sluiting in strijd vond met onze hooggeroemde Nederlandsche vrij heid en een vroege sluiting niet in het belang der gemeente achtte door het minder gebruik van gas. Zulks bezorgde bem een lesje van den heer Hofland die bem antwoordde dat waar het de belangen der ge meenschap gold een beperking der persoonlijke vrijheid nuttig en noodig kon zijn. Spr. ging zelfs zoo ver om bet recht van bestaan van de kleine winkeliers, tegen wier belang eeu vroege sluiting beette te zijn, in twijfel Historisch romantisch verhaal. 34) Daar reed ook vader Anselmus, een trouw vriend, en ginds bij het kerkje stond hem, volgens afspraak, de machtige abt Wonobold op te wachten, die zich ook al even gelukkig achtte dat hij hem een grooten dienst kon bewijzen en morgen of overmorgen dan zou ongetwijfeld zijn kloeke broeder Diederik, de koene graaf, die den keizer en half Duitscbland verstomd deed staan over zijn stoutheid, hem de hand der verzoening komen reiken. Ja, wel kon het lot van een mensch in een paar weken wonderlijk veranderen, zoo kort geleden op den rand des afgronds, thans in alle opzichten een benijdbaar sterveling. En fluks wierp hij, terwijl zij het duin afdaalden, een blik op zijn schoone gezellin, die onder dien blik glimlachte. Zij reden weldra tusschen berken en wilgen naar een boerenstulp aan den voet van het duin. Een paar schamel gekleede kinderen hadden den schitterenden stoet zien aankomen en hadden eerst juichkreten geslaakt, maar toen de paarden dichterbij kwamen en brieschten en hinnikten waren zij onder hevig gegil de stulp binnen geloopen. Hun geschreeuw bracht de moeder naar buiten, die onder het slaken van allerlei uitroepen de handen in elkaar sloeg. Sicco en Tet burga schoten beiden te gelijk in een lach. Zij naderden nu het kerkje en zagen den abt Wonobold, ondersteund door twee kloosterknapen, bij de deur staan. De koster die op den drempel stond, zagen zij snel naar binnen gaan zeker om den pastoor bericht te brengen dat het bruidspaar naderde. Op een eerbiedigen afstand van den abt hielden de ruiters hun paarden in en stegen af. Sicco en Tetburga gingen hand in hand naar Wonobold. Sicco kuste toen hij voor hem stond eerbiedig de hand van den vromen abt, Tetburga stond met hoogblozend gelaat en gebogen hoofd voor den geestelijke en deze legde zegenend zijn handen op haar hoofd. „Ik groet u kinderen," zei hij, „en wensch u allen mogelijken zegen op dezen stap." Hu naderde ook Ludigman en het overige gezelschap den abt en begroetten hem eerbiedig. Een vriendelijk, hartelijk woord van Wonobold volgde hierop. Zacht begon het klokje te luiden en Sicco en Tetburga traden het kerkje binnen. Zij knielden neder op de voetenbank voor het altaar. De stille mis begon. Toen deze geëindigd was naderde de geestelijke met den kolk. Zij zeiden hun: „ja", en de priester vereenigde hun handen, omwond die met zijn stool en sprak den zegen uit. Met van liefde tuigende blikken keken zij elkander onder het wisselen der ringen aan. Het verbond was gesloten, gesloten voor eeuwig. Zij verlieten het kerkje, gevolgd door Ludigman, Anselmus en de ooms. Buiten werden zij gelukgewenscht en door eenige toegesnelde dorpelingen met gejuich begroet. Broeder Anselmus nam van hen afscheid daar hij niet van plan was met hen naar huis te rijden. Hij had namelijk afge sproken dat hij na het voltrekken van de plechtigheid onmiddel lijk naar den graaf zou rijden. Sicco hielp Tetburga te paard, steeg toen zelf op, Ludigman en de ooms volgden dat voorbeeld. Sicco en Tetburga keken nog even om of zij den abt Wonobuld nog zagen, maar toen zij hem niet opmerkten, begrepen zij dat hij waarschijnlijk in de pastorie uitrustte van de voor hem zware vermoeienissen, en zij twijfelden niet of zij zouden hem binnenkort te hnis ontmoeten. Toen allen gereed waren, zetten Sicco en Tetburga hun paarden in beweging, en stapvoets rijdende, maar thans een weg aan den voet der duinen volgende, ging de stoet naar Castricum terug. Wordt vtrvolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1