Plaatselijk Nieuws. te trekken. Een voorstel van den heer Lein- weber om dit punt aan te houden tot de volgende vergadering werd niet ondersteund en met 11 tegen 2 stom men die van de heeren Leinweber en De Kempenaar werden Burge meester en Wethouders gemachtigd een verordening te ontwerpen. Besloten werd aan den heer A. L. baron Van Ittersum, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van Secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, en zulks met ingang van den dag, in overleg met het Burgerlijk Armbestuur door Bur gemeester en Wethouders te bepalen; De Verordening tot regeling van de rangen en jaarwedden der ambtenaren en bedienden bij de Gemeente-secre tarie aldus te wijzigen, dat art. 2 letter g, voortaan worde gelezen g. voor den Controleur van de Ge meente-belastingen f 1800 f2100, met bepaling, dat de tegenwoordige functionaris bet maximum zal ge nieten; Burgemeesters en Wethouders te machtigen tot aanstelling van een ambtenaar aan de afdeeling Controle der belastingen op een wedde van f 600 en zulks voorloopig voor den tijd van één jaar. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming besloot de Baad, conform het advies van Burgemeester en Wethou ders om aan de Algemeene Nederl. Opzichters- en Teekenaarsbond, naar aanleiding van diens adres, te doen weten dat door de bij raadsbesluit van 26 October 1915 vastgestelde nieuwe regeling der salarissen van verschil lende opzichters reeds als het ware aan het nu ingediende verzoek werd voldaan. Aan mejuffrouw J. A. Poortman onderwijzeres aan school D, werd op haar verzoek, verlenging van ziekte verlof verleend. De benoeming van den heer H. Mooyen Jr. tot lijdelijk leeraar in hel lijnteekenen aan de Burgeravondschool werd daar in de betrekkelijke vaca ture aan de Ambachtsschool nog niet is voorzien met 3 maanden verlengd. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd vervolgens besloten het navolgend adres te zenden. Aan Hare Majesteit de Koningin. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Raad der Gemeente Amersfoort, dat bij Koninklijk besluit van 20 November 1913, No. 53, aan de Ge meente Amersfoort tot 1 September 1916 vrijstelling is verleend van de verplichting tot net oprichten van eene Burgerdagscbool, met bepaling, dat aan de Burgeravondschool in deze Ge meente onderwijs zal worden gegeven in de vakken a, b. c, h en k, in artikel 13 der Wet van 2 Mei 1863, Staats blad No. 50, genoemd; dat naar zijne bescheiden meening door de Hoogere Burgerschool, met 5-jarigencursus,de Burgeravondschool, de Handelsschool en de Ambachts school voor welke twee laatst genoemde de Gemeente aan de ver- eenigingen, die ze in stand houden, jaarlijks belangrijke subsidiën geeft voldoende gelegenheid bestaat tot bet ontvangen van Middelbaar onderwijs, zoodat met grond kan worden aan genomen, dat zich, althans in de eerste jaren, geen beboette aan een Burger dagschool zal doen gevoelen dat op de Burgeravondschool onder wijs gegeven wordt in de vakken a, b, c, h en k, genoemd in artikel 13 der bovenaangehaalde wet. Redenen, waarom de Gemeenteraad van Amersfoort de vrijheid neemt Uwe Majesteit te verzoeken op grond van artikel 14 der genoemde wet aan de Gemeente Amersfoort nader voor den tijd van drie jaren ontheffing te ver leenen van de verplichting tot het oprichten van een Burgerdagschool. Hetwelk doende, enz. De jaarwedde en pensioensgrond slagen van eenige ambtenaren werden conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders vastgesteld. Ingevolge Raadsbeluit van 27 Juli 1915, no. 309, waarbij werd besloten tot definitieve oprichting, met 1 Janu ari 1916, van de Arbeidsbeurs, werd op de Begrooling van 19i6 een be drag van f3000, onder volgno. 228 uitgetrokken. Hieronder is begrepen een bedrag N''an twee aan te stellen ambtenaren. jN'u de werkzaamheden toenemen en de afdeeling weldra haar nieuwe lokaliteiten zal gaan betrekken, is het oogenblik gekomen, tot aanstelling over te gaan. Gewenscht is de titularissen een voorloopige aanstelling te geven, bijv. voor den tijd van éen jaar. In verband hiermede is het ook nog nietnoodig, voor de belooning een regeling te treffen. De Raad machtigde daarom Bur gemeester en Wethouders te beschik ken over een deel van het onder volgno. 228 uitgetrokken bedrag voor de aanstelling van twee ambtenaren, elk van f 900. De beer H. J. J. Radstake, bij raads besluit van 23 Febr. 1915 tijdelijk aangesteld tot opzichter van gemeente werken en die sedert de werkzaam heden als zoodanig steeds naar be- hooren beeft verricht, werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders voor vast aangesteld als opzichter le klas, op een jaarwedde van f1400. Eene subsidie van f 50.werd verleend ten behoeve eener tentoon stelling op gemeentelijk finantiel gebied door de Vereeniging van ambtenaren der gemeente-financiëu te houden. Het raadsbesluit van 28 September 1.1. tot overneming van risico van gedeeltelijk door het Rijk gedekte credieten aan middenstanders is door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd. Daar dit college bedenking had tegen overneming van bet geheele risico, op grond, dat dit niet in bet geldelijk belang der gemeente zou zijn, besloot de Raad op voorstel van Bur gemeester en Wethouders dat de ge meente Amersfoort het risico van gedeeltelijk door bet Rijk gedekte ctedieten, verleend ten behoeve van den kleinen middenstand zal mee dragen in de volgende verhouding: op ieder voorgeschoten bedrag van f 100. van de eerste f 10. tweede -10.6 pet. f 0.60 derde -10.12 pet - 1.20 vierde -10.18 pet. - 1.80 s vijfde -10.24 pet. - 2.40 zesde -1030 pet. »-3 zevende - 10.36 pet. - 3.60 i achtste -10.42 pet. d - 4.20 negende - 10.— 48 pet. »-4.80 d tiende -1054 pet. i> - 5.40 Een vei zoek van Burgemeester en Wethouders om machtiging voor de uitvoering van uitbreidingswerken aan de gasfabriek gaf aanleiding tot een kilometer lange oratie van den heer Hofland, waarin deze trachtte aan te toonen dat ofschoon er veel meer kookgas gebruikt was dan muntgas, eerstgenoemde minder had opgebracht, ergo, de verbruikers van kookgas, volgens hem de menschen met de vette beurzen, werden bevoordeeld ten na- deele van de verbruikers van munt gas of wel het proletariaat. Na een lange soms heftige discussie stelde Holland voor dit voorstel aan te hou den tot de volgende vergadering, doch zag zijn voorstel niet ondeisteund. Met algemeene stemmen uitgenomen de zijne werd daarop aan Burgemees ter en Wethouders de gevraagde machtiging verleend. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd voorts zonder dis cussie of hoofdelijke stemming be sloten a. in te trekken de Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Peisoneele belasting in de Ge meente Amersfoort, vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 October 1913, no. 484, goedgekeuid bij Koninklijk besluit van 3 Maait 1914, no. 41, als mede de Verordening op de invor dering b. vast te stellen de navolgende verordeningen I. Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Perso- neele belasting in de Gemeente Amers foort. Eenig artikel. Er zullen in de Gemeente Amers foort, te beginnen met '1 Januari 1916, jaarlijks geheven worden opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting, en wel a. in dat deel der Gemeente, be- hoorende tot de 4e klasse, op de aan slagen van hen, voor wie de belast bare huurwaarde bedraagt: f175 en daar beneden 50 opcenten, boven -175 tot beneden f250 60 - 250 - 325 70 - 325 en daarboven 80 b. in dat deel der Gemeente, be- boorende tot de 8e klasse, op de aan slagen van hen, voor wie de belast bare huurwaarde bedraagt: f 75 en daar beneden 50 opcenten, boven - 75 tot beneden f 112.50 GO -112.50 tot beneden f 150 70 150 en daarboven 80 c. op de aanslagen van hen, die niet naar den grondslag «huurwaardes worden aangeslagen, 80 opcenten. II Verordening op de invordering der opcenten op de hoofsom der Per- sonatla belasting iu de Gimeeut Amersfoort. Eenig artikel. De invordering der opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting zal plaats hebben overeenkomstig het be paalde bij art 263 der Gemeentewet. Besloten word voorts tot afbraak wegens bouwvalligheid van de boeren hofstede »de Kruiskampit met daarbij behoorende schuren e.d. en Burge meester en Wethouders te machtigen tot het uitschrijven van een prijsvraag onder Amersfoortsebe architecten voor het maken van een ontwerpplan van bebouwing met arbeiderswoningen op de betrekkelijke landeiijen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van woningen in het belang van de volkshuisvesting werd door hen teruggenomen en aan gehouden tot een volgende vergadering. Besloten werd tot verkoop van pl.m. 3300 M' fabrieksterrein aan W. van tlaselen P.llz. q.q tegen f2.per M1; pl.m. 2700 M1 fabrieksterrein aan J. Bunriik eveneens tegen f2.— per M'; pl.m. 825 M' grond aan de Emma- laan aan G. van Hoogevest tegen f 2.25 per M1, voor zoovér dit laatste betreft met intrekking van het Raadsbesluit van 30 November 1915. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot terugneming uit het Giondbediijf van 600 M! grond te> behoeve van den bouw der veldwach- tersworiing op den Berg, werd zondei hoofdelijke stemming goedgekeurd evenals hunne voorstellen tot bet over nemen in onderhoud en beheer van een gedeelte van den Soesterweg en tot verbuur van een terrein aan den Doodeweg aan het voorloopig Comité van voorbereiding voor de oprichting van een Internationale school voor Wijsbegeerte. Voor zoover dit laatste betreft onder de navolgends vooruaaiden: 1. het terrein moet worden ingericht en mag uitsluitend worden gebruikt tot het stichten eD daarop hebben van een inrichting van onderwijs voor Wijsbegeerte. Zoodra het doel, waar voor het terrein is bestemd, is komen te vervallen of heeft opgehouden te bestaan, een en ander bij uitsluiting ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders, zijn de rechthebbenden verplicht, het terrein binnen pen door Burgemeester en Wethouders te be palen termijn, weder ter beschikking te stellen van het Gemeentebestuur vau Amersfoort. Bij het niet voldoen aan deze aan zegging zullen Burgemeester en Wet houders bevoegd zijn, al wat op het terrein aanwezig is, daarvan te ver wijderen of te doen verwijderen en te vervreemden, en de kosten uit de kooppenningen te bestrijden; 2. zonder schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders mogen geen boomen worden gehakt of veranderingen in de gesteldheid van het terrein worden gebracht. De plannen tot bebouwing zijn aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders onderworpen; 3. de huur wordt behoudens voorwaarde 5 aangegaan voor éen jaar met recht van den huurder tot verlenging tot een maximum van vier jaren, ingaande op een nader iri overleg met Burgemeester en Wethouders te bepalen dag, doch uiterlijk binnen zes maanden nadat de goèdkeunng van Gedeputeerde Staten op dit besluit zal zijn verkregen 4. de buut prijs zal bedragen I I. 5. de huurder zal het recht hebben, het terrein te koopen tegen een piijs van veertig cent per M\ Van het vooi- nemen hier toe moet minstens zes maan den vóór het verloop van de onder 3 genoemde viér jaren schriftelijk kennis worden gegeven aan het Gemeente bestuur van Amersfoort. De kooppenuiiigen zullen moeten worden voldaan bij hel passeeren der akte van verkoop, die zal moeten zijn verleden vóór het eindigen van den buurtijd 6. wanneer van het onder 5 ge noemde recht gebruik zal zijn gemaakt, zal het aan den eigenaar met vrijstaan, het eigendom te vervreemden, zondei het Gemeentebestuur van Amersfoort, geduiende den tijd van zes maanden, de gelegenheid tot terugkoop te heb ben verleend, tegen denzelfden prijs als onder 5 genoemd; bij terugkoop most de opstal worden overgenomen tegen de waarde, waarop hij bij verschil van meening geschat wordt door drie deskundigen, van wie éen te benoemen door ieder der partijen en de derde door deze twee benoemden gezamenlijk en bij niet overeenstemming door den kantonrechter te Amersfoort. Deze voorwaarde vervalt evenwel, als er op bet terrein vaste gebouwen zijn geplaatst ter waarde van f50 000 of meer, bij verschil van meeiung te schatten gelijk hiervoren is bepaald; 7. als vertegenwoordigers van het voorloopig Comité zullen optreden de heeren Daniël Reimau, zonder beroep, en dr. W. H. Denier van der Gon, zonder beroep, beiden wonende te Amersfoort, die zich hoofdelijk aan sprakelijk stellen voor de richtige na koming dezer overeenkomst van huur en verhuur, totdateen definitief Bestuut in de plaats van het voorloopig Comité zal zijn getreden en dit Bestuur, naar het oordeel van Burgemeester en Wei- houders, voldoenden waai borg biedt tot verdere nakoming van deze over eenkomst 8. de voorwaarden sub 1, 2 en 6 worden bij wijze van servituut gevestigd ten behoeve van een strook vari de Gemeente Amersfoort, op bijgaande kaart blauw gekleurd; v 9 de kosten komen voor rekening van den huurder kooper. De Notaris met het opmaken der akte(n) belast, wordt door Burge meester en Wethouders aangewezen Up reclames inzake de inkomsten belasting dienst 1915 werd conform het advies van Burgemeester en Wet houders besloten en het 6e suppletoir kohier der inkomstenbelasting over dai jaar, tot een niet genoemd bedrag, vastgesteld. Bij de gebruikelijke rondvraag ver telde de heer Leinweber gehoord te hebben dat bij de plaats gehad heb bende storingen in het eleciriscb be- diijf, de reclamanten geen antwooid ontvingen van den directeur der ge meentebedrijven doch van de teleloon- julfiouw, wat zijns inziens niet in den baak was. Wethouder Veis Heyn wees hem er op, dat waar deze storingen meestal Zondagsavonds plaats hadden, de directeur, bij gebrek aan personeel, veiplicht was persoonlijk in het bedrijf tegenwoordig te zijn en derhalve niet alle telefonische leclames kon be antwoorden. Hij was de telefoonjuf frouw voor haar iri deze betoonde welwillendheid dan ook ten zeerste verplicht. De heer De Kempenaar kreeg op zijn vraag: of door de politie bij de jongste watervloed wel alles was ge daan wat zij had moeten doen, van den Voorzitter ten antwoord, dal het water zoo plotseling was komen op zetten dat niet alle belanghebbenden konden worden gewaarschuwd maai dat zulks toch voor zoover mogelijk was geschied, waarna de vergadering omstreeks 11 uur werd gesloten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling der brievenposterij en van de wet betreffende den postpakkettendienst. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. het volgende gezegd: De hooge eischen, welke in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden aan de schatkist worden gesteld, hebben den Minister van Waterstaat aanleiding ge geven, te onderzoeken, op welke wyze door herziening van post-, telegraaf- en telefoontarieven vermeerdering van inkom sten is te bereiken en zulks zoowel om een hooger batig saldo van het staats bedrijf te verkrijgen, als ook, om nood zakelijke verbeteringen van den dienst en van de bezoldiging van het personeel te kunnen laten doorgaan. Zooals uit de volgende voorstellen blijkt, ligt het in de bedoeling de tarieven van het staatsbedrijf slechts zoodanig te wij zigen, dat geen drukkende lasten voor het publiek in het leven werden geroepen. De meest toegepaste tarieven voor brieven en drukwerken behooren dan ook ongewijzigd te loorden gelaten. De herziening betreft: 1. het port dei- blieven van hooger gewicht dan 100 gram 2. de briefkaarten; 3. het port der druk werken van hooger gewicht dan 500 gram 4. het recht verschuldigd voor de invor dering van gelden op quitantién; 5. het port der postpakketten; 6. den prijs der adreskaarten en douaneverklaringen; 7. het telegramtarief; 8. het telephoontarief. 1. Brieven. Het lijkt niet aanbevelens waardig, het port der brieven van het meest voorkomend gewicht te verhoogen. Alleen voor brieven van hooger gewicht dan 100 gram zou meer te vorderen zijn in dier voege, dat de tariefschaal wordt: tot 20 gram 5 cent; boven 20 t/ra. 100 gram 10 cent; verder voor elke 100 gram 5 cent. Voor de brieven, te bestellen binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waarin die ter post zijn bezorgd, zou het tarief kunnen luiden: tot 20 gram 3 cent; boven 20 t/m. 100 gram 6 cent; verder voor elke 100 gram 3 cent; waarmede dus ook voor brieven, zwaarder dan 200 gram het z.g. lokaalport zou worden ingevoerd. Een eenigszins nauwkeurige raming van de hoogere opbrengst kan niet worden gegeven, wijl geen gegevens bestaan om trent brieven naar hetgewicht. Aangenomen kan echter worden, dat van het totaal aantal der brieven tusschen de 86 en 90 pCt. een gewicht van 2 gram niet overtreft en dat van de overblijvende 10 a 15 pCt. slechts een klein gedeelte zwaarder is dan 100 gram (voor welk gedeelte alleen het hoogere tarief zou gelden) en dan wordt gezien het totaal aantal brieven, pl.m. 120 millioen per jaar, een bate becijferd van pl.m. f150.000. 2. Briefkaarten. Het port der brief kaarten bedraagt thans 2'/i cent, resp. (locaalverkeer) l'l, cent in rekening ge bracht. Naar het oordeel van den Minis ter zou dit port zonder bezwaar tot 3 resp. 2 cent, kunnen worden verhoogd, daarentegen het formulier kosteloos kun nen worden verstrekt. Door de postadministratie zal dan, even als tot dusver, voor een briefkaart 3, resp. 2 cent, worden geheven. Er worden thans pl.m. 90 milioen brief kaarten verzonden, waarvan het formulier niet door de post wordt geleverd. Vermits de kosten van dit formulier lager zijn dan cent per stuk, kan door de voor gestelde wijziging een belangrijke bate worden verkregen. De maatregel zal met zich brengen, dat het formulier voor briefkaarten in het internationaal verkeer mede kosteloos ver krijgbaar is te stellen 3. Drukwerken. De verlaging in het tarief voor de hoogere gewichten vervalt en het tarief wordt eenvoudig vastgesteld op: 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. 4' Quitantién. Het tarief voor het in vorderen van quitanties wordt voor be dragen boven 25 (ongeveer 10 pCt. van het totaal aantal) gebracht op 10 cent. Voor de tweede aanbieding wordt een recht van 5 cent geheven. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag, ingevorderd door eenzelfde postkantoor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag. (Thans wordt het recht be rekend naar het totaal ingevorderd op één borderel, ongeacht hoeveel kantoren hij de inning der quitantién van dit bor derel zjjn betrokken geweest). De uit den quitantie-dienst te winnen hoogere opbrengst bij invoering van de vorengenoemde wijzigingen, worden op pl.m. f 260.000 geraamd. Het is hoogst gewenscht te achten meer evenwicht te brengen tusschen de ont vangsten en uitgaven voor den dienst der pakketpost, welke tot dusver met groot verlies heeft gewerkt. Het port voor elk pakket zou met 6 cent zijn te verhoogen en het tarief dus zijn vast te stellen op 20 et. voor een pakket tot een gewicht van 1 K.G. 25 ct. voor een pakket boven 1 tot 3 K.G. 30 ct. voor een pakket boven 3 tot 5 K.G. Waar jaarlijks 6 a 7 millioen postpak ketten worden verzonden, kan zelfs als men aanneemt, dat van de verhooging van het tarief teruggang in het verkeer te verwachten is, een bate van pl.m. f 200.000 worden geraamd. Het ligt voorts in het voornemen, over te gaan tot eene verhooging van het recht, verschuldigd wegens de bemoeiingen met het inklaren en vrij maken van uit het buitenland ontvangen pakketten, van 5 tot 10 cent, waardoor een meer billijke vergoeding voor de vrij omvangrijke be moeiingen zal worden ontvangen. Van dezen maatregel kan een hoogere opbrengst van pl.m. f65.000 worden verwacht. Komende tot de sub G, 7 en 8 genoemde onderwerpen, waarvoor wijziging van eenige wetsbepaling niet vereischt wordt, brengt de Minister onder de aandacht, dat het de bedoeling is, den prijs der adres kaarten en douane verklaringen, welke thans '/t cent bedraagt, mede in verband met de hooge papierprijzen, te bepalen op een cent, waardoor ter zake pl.m. f22.000 per jaar méér dan thans zal worden ont vangen, en den prijs van elk binnenlandsch telegram en elk interlocaal telefoongesprek met 6 cent te verhoogen en bovendien het tarief voor dringende telegrammen te bepalen op 3 maal het gewone tarief, waardoor, naar wordt geraamd, uit de verkeerscijfers,uitden telegraafdienst plm. f 150.000 en uit den telefoondienst pl.m. f 400.000 meer zal worden gewonnen. De hoogere opbrengst is derhalve in totaal te ramen op pl.m. l'/i millioen. Op verzoek van dr. J. W. Joris- •ren, als Gewestelijk commissaris voor Utrecht en als lid van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, is hier ingericht een Provinciaal magazijn van het Ned. Roode Kruis, als het ware een vooruitgeschoven post van het Centi aal-magazijn te 's Graven- liage, waaronder het ressorteert. Mei machtiging van den Minister van Justine is het gevestigd iu een lokaal van het Rijks-opvoedingsge- stiebt, welks Directeur, de heer J.Visser, ihans Voorzitter is van bet comité voor Amersfoort en omstreken van het Ned. Roode Kruis. Een der ambte naren van dat gesticht stelde zich welwillend beschikbaar om belangloos als magazijnmeester op te treden, zoodat ook hel beheer geheel kosteloos geschiedt. Het Dageljjksch Bestuur der Ge meente was onmiddellijk bereid een lokaal af te staan, doch dat van het R. O G. is niet alleen ruimer, maar beeft tegelijkertijd den magazijnmees ter, zoodat het verre de vooikeur verdiende. Behalve de goederen, door Oranje Kruis en Roode Kruis aangevoerd, zullen in het magazijn worden opge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2