nieuwe Nieuws- ea Advertentieblad voor do Provincie Utreciit No. 9. FEUILLETON. ÏERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. BREDERODE DE EDELSTE. Amersfoortsche ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. <19. AUVEH'I ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Volgens belofte geven wij hierbij de speech waarmede de burgemeester de jongste raadszitting opende. Mijne Heeren Alvorens met onze werkzaamheden aan te vangen verzoek ik een oogen- bhk Uwe aandacht voor hetgeen het afgeloopen jaar beteekende voor onze gemeente. Weinigen zullen in de eerste Raads vergadering van dat jaar gedacht hebben, dat de oorlogscrisis van zulk een langen duur zoude wezen, als helaas meer en meer blijkt. Daar ook de gewone zaken zooveel mogelijk baren loop hernamen, vergde zij veel van ons allen, ter wijl ik daai bij herdenk den onverdroten arbeid van den staf van ambtenaren. Het stedelijk bestuur moest telkens zijDe aandacht wijden aan de oeeo- nomische gevolgen van die crisis. Dat onze gemeente niet in die mate ge troffen is geweest als men anders zou kunnen veronderstellen, dankt zij ook aan de voortdurende aanwezigheid van taliijke Belgen en een sterk garnizoen. Die werkzaamheden dan, waarop ik doelde, bestonden voor een groot deel in de zorg voor distributie van eerste levensbehoeften aan rogge, tarwemeel, maïs varkensvleescli, visch, groenten en peulvruchten, boter en kaas, en rundvet werd ruim 1 millioen K.G. verstrekt ter waarde van ruim f '240 000 lk ben overtuigd, dat de maatre gelen van Regeeringswege ten aan zien hiervan genomen van niet gering te schatten belang zijn de besparing verkiegen door het gebruik van goed koop tarwebrood bedraagt luim f 73000.al mag ik daarnaast niet ontkennen, dat de ervaring opgedaan met bet stelsel van distributie van overheidswege niet in allen deele eene aansporing zal geven om daarmede in gewone tijden door te gaan, integen deel bet ware m.i. te hopen, dat het normale handelsverkeer zooveel moge lijk zijn loop hernemen kon. Voor de uitvoering van de ver schillende maatregelen is veel dank verschuldigd aan den keuringsdienst van eet- en drinkwaren; deze dienst heeft te grooter óók en vooral preven tieve beteekenis in tijden als deze, waarin, tengevolge van de duurte, de ueigirig tot vervalsching minstens recht evenredig daaraan is. In het gemeentelaboratorium, sedert 1 Juni geheel gereed en zeer goed voldoende werden dit jaar 1846 ana lyses verricht met dezen uitslag, dat 193 waarschuwingen werden geiaan; bij 339 wiukelinspecties werden 4492 keuringen verrichtin 't geheel werden 84 partijen voedingsmiddelen aange- iroflen welke wegens schadelijkheid niet in consumptie werden gebracht. Wat speciaal de melk aangaat, hel gehalte daarvan wordt steeds beter. De gezondheidstoestand van de be volking gaf, gelet op het groote aan tal besmettelijke ziekten, geen bijzon dere reden lot tevredenheid, vooral onder de Belgische uitgewekenen kwamen ernstige ziektegevallen voor. Sedert October 1914 werden bijna 4000 uitgewekenen alhier ingeschra ven, van wie bijna '2500 aan het einde van het jaar nog aanwezig waren. De toeneming der minlandschet bevolking bleef aanhouden, niet alleen overtrof het aantal geboorten dat der sterfgevallen met 331, ook vestigden zich hier meer personen dan er ver trokken n.l. 248, zoodat in totaal het aantal inwoners, nu 25920, met 599 vermeerderde. Voor eene beoordeeling van dedraag- kracht der bevolking kan ik U wijzen eenerzijds op het totaal belastbaar inkomen, hetwelk iets vermeerderde, anderzijds op het aantal aanslagen in de inkomstenbelasting, hetwelk daalde van 4597 tot 4263. Over het algemeen krijgt men evenwel niet den indruk, dat Amersfoort erg onder de crisis geleden heeft. Hot Steun-comité bleef aanspraak maken op onze dankbaar heid door zich te beijveren hulp te verleenen in die gevallen, waarin zulks noodig was in verband mei de mobi lisatie. Het gaf onder verschillende vormen f 29000.uitaan ruim 60 gezin nen van gemobiliseerden werd ruim f6000 aan kindertoeslag op de uitkeeringen van het werkloozenfouds f450.aan huurbons f950.be taald. Aan werkloozen werd werk ver schaft tegen vergoeding van f18000. terwijl tegen verminderde prijzen levensmiddelen, brandstoffen, kleeding en dekking werden verschaft met een vet lies van f3200. Ontvangen werd van de ingezetenen f 30.000.—. Aangaande de huisvesting der be volking kan ik U mededeeien, dat 127 woningen weiden voltooid, waai- van 2S van de vereeniging Volks huisvesting II en 42 van de veteent- gmg St. Bontfacius. De huurwaarde bedroeg voor: 2 panden minder dan f120, 82 panden van f120 f250, 21 panden van f251f400, 18 panden van f401 4 panden meer dan f 600 per f 600, jaar. De heven woningnood is nog niet opge- uit de U aangeboden voor stellen kunt U zien, dat dit ontwerp voortdurend de aandacht beeft. Onbewoonbaar verklaard werden 15 panden, terwijl er 48 aanschrij vingen tot vet betering uitgingen. Dank zij de werking der eerst tijdelijke, nu voor goed opgerichte arbeidsbeurs, kan ik U eenige cijfers noemen betreffende de arbeidsmai kt van 1928 ingeschreven werkzoekenden werden er 1014 geplaatst, terwijl aan 1098 van 1591 aanvragen van patroons kon worden voldaan. Op 31 Decem ber waren er alhier niet minder dan 419 Belgische geïnterneerden werk zaam; deze krijgen evenwel geen ver gunning om het Interneeringskamp te verlaten dan na onderzoek door de Arbeidsbeurs of er geen Hollandsche krachten te verkrijgen zijn. De toestand van da arbeidsmarkt was, gezien uit het oogpuut van wer keloosheid, niet ongunstig. Een vorige maal had ik reeds ge legenheid te wijzen op den grooten invloed door ons gemeentelijk grond bedrijf uitgeoefend op het bouwvak; immers dank zij voorzeker ook de lage prijzen van grond, is en wordt op in dit jaar verkochten grond gebouwd voor eene waarde van f 240000.hieronder schuilt der halve een bedrag aan arbeidsloon van ruim f60000.— Lettende op de voortdurende cri sisperiode valt met te meer voldoening op te merken, dat de verkoop van grond voortdurend voortging. Aan villaterrein werden verkocht 24 per- ceelen ter grootte van 35773 M1. voor eene waarde van f 69000, terwijl van zeer onlangs voor industrie-terrein aangekochten grond 5 perceelen ter grootte van 15250 M* verkocht wer den voor f 25000. Als voorloopig resultaat kan ik dan ook mededeeien, dat ook dit jaar bijschrijven van rente en aflossing niet zal behoeven plaats te vinden. Belangrijke aankoopen hadden even eens plaats: bet zooeven genoemde industrie-terrein, benevens bouwgron den en bosch ter gezamenlijke grootte van 28'/s H.A. voor f261000 Het grondbezit der gemeente is thans niet minder dan 251 H.A. groot en staat te boek voor f 1067000, waartegen over een schuld staat van f 985000. Wat onze andere bedrijven aangaat moet ik in Uwe herinnering brengen dat ons gasbedrijf belangrijk werd uitgebreid door de stichting van de watergasfabriek; met ingang van 15 November werd deze in bedrijf gesteld met eert dagcapaciteit van 8500 M3. Het is hieraan te danken dat de gasvoor- ziening in dit winterseizoen geregeld kon plaats hebben. Het buizennet is aanmerkelijk verbeterd en vergroot en nog zijn andere belangrijke werk zaamheden in het vooruitzicht gesteld. Het aantal afgeleverde K.M'. gas ver meerderde. niettegenstaande do ope ning van het electriciteitsbedrijf met l Mei, met 14'/j pCt. n.l. van 3.3 tot 3 8 millioen; aan gasmeters wer den meer geplaatst zulks onder andere ten gevolge van overneming van particuliere wegen, waarin »óór dien geen buizen lagen 597 voor muntgas, 148 voor kookgas en 42 voor lichtgas, totaal 787. Het aantal aansluitingen aan de watei leiding klom met 354 of van 2088 tot 2442, de hoeveelheid afge geven water steeg met 50 pCt. n.l. van 269000 tot 404000 kubieke Meters. Ons electrisch bedrijf, dat 1 Mei geopend werd, telt thans 159 aan sluitingen voor licht en 22 voor mo toren, ter aansluitwaarde van '180 kilowatt voor licht en 69 kilowatt voor kracht. Hoewel een belangrijke aansluiting van het mtlitairenkamp aan de Vlasakkers slechts tijdelijke beteekenis heeft, mag toch gewezen worden op het groote nut dat ons jongste bedrijf blijkt te bezitten voor de klein-industrie: immers de plaatsing van kleine motoren gaat onophoude lijk en in klimmende mate voort. De toekomst van dit bedrijf zal vooral in verband met de plannen der Provincie voortdurend onze aan dacht moeten bezig houden. Geven verschillende genoemde cijfers reeds de verwachting voor een toe nemende bloei van bandelen industrie, ook de cijfers van het havenbedrijf zijn niet ongunstig. Was er in 1914 als van zelf een achteruitgang ver geleken bij 1913, zoo gaf 1915 bij 1913 eene vermeerdering van 12000 ton aan binnengekomen tonneninhoud of ruim 11 pCt. In verband met het scheepvaart verkeer rnag niet onvermeld blijven de bouw van een graanelevator aan Historisch romantisch verhaal. 35) De bruiloft was gevierd. Ludigman in de grootheid van zijn geluk had met milde handen ook zijn hoorigen en lijfeigenen onthaald. Dagen achtereen waa er feest gevierd. Sicco eli Tet- burga hadden zich zooveel mogelijk aan de buitengewone drukte onttrokken. Ten eerste omdat Sicco's gezondheid, hoewel steeds beter wordende, nog geeD zware inspanning toeliet, ten tweede omdat zij nimmer gelukkiger waren dan in elkanders gezelschap, te zamen alleen. Sicco ontdekte bijna elk uur iets nieuws dat hij nog niet opgemerkt had in Tetburga, steeds word zij hem dierbaarder. Tetburga merkte weldra welk een door en door edelmoedig en onbaatzuchtig hart Sicco had en hoe innig veel hij van haar hield. Intusschen was broeder Anselmus naar den graaf gegaan en had aan Diederik medegedeeld waar zijn broeder Sicco zich bevond. Diederik was ten hoogste verbaasd geweest maar niet minder verheugd. Anselmus had tevens gezegd dat Sicco een Verzoening wenschte en ook dit had Diederik aangenaam in de ooren geklonken. Ten slotte had Anselmus opgemerkt dat Sicco nu hij gehuwd was er naar haakte zijn zwervend leven vaarwel te zeggen. „Gehuwd?" had Diederik verbaasd uitgeroepen en toen had Anselmus het geheele verhaal van Sicco's wedervaren gedaan daarbij sterk drukkende op de liefderijke verpleging die Sicco in Ludigmans woning had genoten en op de buitengewone schoonheid en het edele karakter van Tetburga. Ten slotte had hij, toen hij bemerkte dat 's graven gelaat altijd nog eenigszins somber bleef staan, de opmerking gemaakt dat de abt Wonobold zoo buitengewoon met dit huwelijk was ingenomen, ja, dat hij, toen hij ontdekt had dat de jongelieden elkander beminden, het huwelijk met alle macht had bevorderd. Bij deze mededeeling hadden Diederiks trekken zich ontspan nen en was een meer welwillende uitdrukking op zijn gelaat verschenen. „Gij begrijpt heer graaf," had Anselmus gezegd, „Ludigman is een uitstekende buurman voor do abdij, Ludigman heeft een grooten aanhang en vele Friezen zullen zich gevleid gevoelen nu de dochter van Ludigman in het huwelijk is getreden met den broeder van den graaf. Er is geen beter middel volken tot elkander te brengen dan door de wederzijdsehe huwelijken van vorsten en voornamen." Diederik had even staan peinzen en toen gezegd: „Gij hebt gelijk, het is misschien maar beter dat Sicco gehuwd is voordat hij zich weder aan het hof ver toont. Was hij ongehuwd, dan zou er misschien strijd komen tusschen de verschillende voorname geslachten in dit graafschap over de vraag uit wie van hen Sicco zich een gade zou kiezen. In allen gevalle, het is gebeurd en naar hetgeen gij mij van Ludigmans dochter verteld hebt, had Sicco slechter keuze kunnen doen." Daarop had de graaf mot broeder Anselmus besproken op welke wijze zijn ontmoeting met Sieco zou plaats hebben en zij waren overeengekomen dat de graaf naar Ludigmans hoeve zou rijden en dat Siceo hem tegemoet zou komen zoodat de ontmoeting zou plaats hebben vóór de hoeve beroikt werd. Broeder Anselmus had aan Siceo mededeeling gedaan van zijn gesprek met den graaf. Sicco was zeer verheugd en nauw keurig werd bepaald wanneer de ontmoeting zou plaats hebben. Boodschappen werden gewisseld tusschen het graaflijk hof en Ludigmans hoeve en op zekeren dag kwam graaf Diederik te paard, alleen gevolgd door Zweder van Poelgeest, langs den- zelfden weg dien hij bereden had toen hij een bezoek ging brengen aan de abdij van Egmond en niet ver van de plek

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1