Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. recbt van gemeentebesturen om inzage en afschriften te nemen van de ko hieren der Rijksinkomstenbelasting blijft onaangetast. In eene Woensdagavond gehou den vergadering van het Utrechtsche Studentencorps is besloten, dat het aanstaande lustrum gedurende vier dagen zal worden gevierd en wel van 27 tot en met 30 Juni. De gekozen plannen voor de lustrumviering zijn nog niet geheel vastgesteld, maar reeds werd besloten tot het inhalen der reünisten zooals gebruikelijk op 27 Juni, het houden van verschillende bals, waaronder één gecostumeerd, de gebruikelijke volksfeesten en een militair sportfeest, waarvoor U. V. V. welwillend haar terrein beschikbaar stelt. Verder zal een tooneelstuk op gevoerd worden, waarover nog nader zal worden beslist; een plan van den heer Coers tot het opvoeren van een groot nationaal Nederlandsch allego risch spel werd, hoewel ook in be ginsel toegejuicht, om practische redenen, waar de tijd der voorberei ding te kort is, verworpen. Oranje Kruis. Om een idee te geven, voor welke taak het Centraal Bureau van het Oranje Kruis door de groote waters noodramp wordt gesteld, kan worden vermeld dat hel Centraal Bureau tot nog toe verzond 238 ledikanten of kribben, 321 ma trassen, 520 stroozakken, 1682 dekens met bijbehoorend beddegoed, 283 stel bovenkleeren voor mannen, 310 voor vrouwen, 791 voor kinderen, 710 stel ondergoed voor mannen, 685 voor vrouwen, 1401 voor kinderen en voorts nog groote hoeveelheden levensmidde len, brandstoffen en diverse artikelen. Én het betreft hier krachtens de officieele provinciale regeling, altijd aanvragen van de burgemeesters. Zij zijn dus goed gecontroleerd. Het bureau kon tot nog toe nog steeds aan de ingekomen aanvragen voldoen. Bijna steeds worden de aan gevraagde goederen nog denzelfderi dag dat de aanvrage inkomt, verzon den, hoogstens den volgenden morgen. Dit is mogelijk door de inderdaad prachtige zendingen van liefdadig Nederland en door de krachtige samen werking van de bij den Bond aan gesloten vereenigingen, in de eerste plaats van de Algem. Vereenigde Com missie tot Leniging van Rampen door Watersnood, die voor alle noodzake lijke uitgaven borg staat, van bet Nederl. Roode Kruis, dat ook reeds zooveel mogelijk van zijn voorraden in Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Amersfoort ter beschikking stelde en van het Comité voor Belgische vluchtelingen e.a. Het is in het magazijn van het Centraal Bureau een gestadig komen en gaan. Er komt veel in, maar er gaat ook veel uit. Den laatsten tijd gaat er evenwel veel meer uit dan er in komt. Daarom moge er hier de aandacht nog eens op gevestigd worden, dat goederen voor ligging en voor kleeding, vooral (matrassen, beddegoed, onder- en bovenkleeding voor mannen, vrouwen en voor kinderen van verschillende leeftijden) steeds hoogst welkom zijn aan het Centraal Bureau van het Oranje Kruis, Keizersgracht 134, Amsterdam. De heer Beaufort, pluimvee- consulent alhier, plaatste in het jongste nummer van »V. P. N.« officieel Maandblad van de vereenigiug tot bevordering der pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, de navolgende oproep tot de leden der »V. P. N.«: Daar het ons wil voorkomen dat ook vele niet-leden dier vereeniging den armen noodlijdenden hunnen steun niet zullen willen onthouden, ruimen wij het gaarne een plaatsje in. De Pluimveehouders en de Watersnood. Oostzaan, Landsmeer,den lip, Volen- dam, ze zijn ondergeloopeo. gedeelte lijk verwoest. De boeren zijn met hun vee gevlucht, voor zoover het niet verdronken is; de pluimveehouders met hun honderd- duizende dieren konden niet vluchten. De kippen werden zooveel mogelijk naar den zolder gebracht; de eenden zwerven rond op het zoute, brakke water en lijden bonger. Weet gij, lezer, wat de pluimvee teelt in die streken voor den »kleiDen man« beteekent? Te Volendam worden 60000 eenden gehouden, waar 50 gezinnen van be staan. Te den lip en Landsmeer worden meer dan ÏOOOOO kippen en eenden gehouden, waaraan de bloei van de beide dorpen te danken is. Te Oostzaan worden 40000 eenden gehouden en vele duizenden hoenders. Wat moet er worden van hen allen, die een bestaan vinden, een goed stuk brood verdienden, uitsluitend met de pluimveeteelt, indien zij bun dieren en eenden moeten verkoopen? Wij zijn bezig met bet onderbrengen van deze dieren. Uit Volendam komen 60000 eenden naar Amersfoort, 5000 hoenders zijn reeds hier gehuisvest, uit den lip en Oostzaan worden nog 80000 eenden verwacht. Het werk is schijnbaar moeilijk, doch indien gij, lezer, met mij dagen lang door bet verwoeste land waart gevaren, zoudt gij met mij voelen, dat dit werk licht Talt. Wij ondervinden veel steun van alle zijden, het Algemeen Steuncomité, de overheid hier in Amersfoort en vooral niet te vergeten de militaire macht! Er zijn 24000 leden in de V. P. N., zegge 24 duizend. Wat wij hier verrichten kost geld, veel geld, doch weinig in vergelijking van het doel dat wij beoogen »de getroffen gezinnen in de gelegenheid stellen na herstel van de doorbraken hun bedrijf voort te zetten en voor hun gezinnen bet brood te verdienen. Wij hebben slechts één vraag, dat die 24000 leden ieder naar vermogen bijdragen om dit doel te bereiken. Men weet ons adres, niet waar! Pluim veeteelt-Consulent, Amersfoort, en aan de achterzijde van de post wissel: Voor de Pluimveehouders uit de geteisterde streken. De tijd ontbreekt ons nu, doch in het volgend nummer der V. P. N. hopen wij een overzicht te geven van de ramp, die de pluimveeteelt in Noord Holland heeft getroffen. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagochteud om 10 uur een gods dienstoefening voor jongelieden ge houden de gewone dienst voor de gemeente zal aanvangen des avonds te 7 uur. In de Doopsgezinde kerk zal voor gaan mevrouw A. MankesZernike, uit 's Gravenhage. De plaatselijke afdeeling van bet Religieus Socialistisch verbond zal, ter herdenking van haar 2-jarig bestaan, des avonds te half zes een buiten gewone samenkomst houden in de Luthersche kerk. Als sprekers zullen optreden dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga en Enka (mejuffrouw A. van der Vlies). Verder medewerking van mejuffrouw Co Nienhuis, te Delft (gewijde zang) en het Aroersfoortsch vioolkwartet (gewijde muziek). Orgelbegeleiding door den heer N. Hazendonk. Onze vroegere stadgenoot de beer G. van den Brink, thans te Beekbergen, hoopt morgen den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in politiedienst trad. De heer v. d. Brink was de eerste jaren in dienst der gemeente-politie alhier, terwijl bij thans reeds 16 jaar tot het pohtie-corps der gemeente Apeldoorn behoort. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school Beekstraat is benoemd Mej. Mensing. De heer C. J. F. Prins heeft tegen 1 Maart a.s. ontslag gevraagd als hoofd der herhalingsschool voor jongens en meisjes. Naar aanleiding van een verzoek van de schoolopzieners, zal ook op de scholen nog een collocte worden ge houden voor de slachtoffers van den watersnood. De Amersfoortsche Tooneol- vereeniging zal 11 Februari a.s. een voorstelling geven in sAmicitiaï, waar van de netto opbrengst ten bate komt der slachtoffers van den watersnood in Eemland. Dank zij de door onze militair en verleende krachtige medewerking zijn de gaten in de dijken van Eemland thans alle voorloopig door kistdammen gestopt, waardoor bij normalen was geen water meer kan binnenvloeien. De kosten van het volledige herstel der dijken worden op 3 it 4 ton ge raamd, tengevolge waarvan de polder- lasten aanzienlijk moeten woiden verhoogd. Door het provinciaal comité Utrecht voor de uitzending eener Nederlandsche ambulance naar Rus land, werd dezer dagen een circulaire verspreid, waarin deze ambulance met aandrang in ieders milddadigheid wordt aanbevolen. Zij die blijk willen geven van instemming kunnen hun gave offeren bij mevrouw H. de Kempenaer de Koek, Utrechtscheweg 291, alhier. Hoezeer Hoogland door de over strooming beeft geleden blijkt bieruit dat bij het gemeentebestuur als om gekomen zijn aangegeven 275 runde ren, 373 varkens, 32 bigger., 3 paarden, 5 geiten, 6 schapen en 1467 stuks pluimvee. De Zuiderzeesluis te Spakenburg kon de laatste dagen bij ebbe veel over- strooraingswater loozen. Lamlbouw-vooruitzichten t Den landbouwers wordt voor het verbouwen van spinaziezaad en verdere fijne zaden zoo'n buitengewoon Imo gen prijs geboden als nog nimmer werd gegeven. Het gevolg daarvan is dat er dit jaar weinig tarwe wordt uitgezaaid, en waar de wintertarwe niet al te best staat, maakt men zich gereed om ze alsnog om te ploegen en iets anders te zaaien. Ook worden enorme prijzen gebo den om land te verhuren voor tuin- bouwvruchten. Tuinbouwers uit het noorden van Noord-Holland loopen den Ilaarlemmermeerpolder af om land te huren voor koolbouw, en bieden zelfs tot f500 per HA. waarbij de landbouwer zelf niets te doen beeft dan het geploegde land gelijk te maken. Aan een onzer grenskantoren in Gelderland wilde een Duitscb boertje met zijn vrouw gezeten op een hitte- kar, de grens passeeren. De kommie- zen riepen halt en de kar stond stil. Hij zelf had niets verbodens bij zich en ging aanstonds van de kar af. De vrouw verzocht te mogen blijven zit ten, maar dat ging niet. Ook zij moest afstappen en, och arme! toen zij haar eenen voet op de trede had en haar lichaam in gespanuen houding kwam, scheurde een onuitsprekelijk klee- dingstuk en rolde 10 pond rijst iri duizenden korrels op straat en in de modder De rijst kwijt, proces-verbaal en lachende kwajongens om haar heen. Dat was de straf. Nws. Hoe moet uien wandelen? Het behoeft zeker geen nader be toog, dat het maken van wandelingen in de vrije natuur zoowel ter verhoo ging van het welzijn en van de ge zondheid, alsook tot de versterking van het lichaam terdege bijdraagt. Maar de wijze, waarop die wandeliugon worden volbracht, merkt »De Gezond heid® op, is lang niet altijd de juiste en dikwijls wordt de gezondheid daar door meer geschaad dan bevorderd. Het wandelen moet altijd als een genoegen, een genot worden gevoeld. Is dit het geval, dan blijft het een heerlijke afleiding, zelfs indien het eenigo inspanning kosten moet en den wandelaar een weinig vermoeit. Het komt echter dikwijls voor, dat de lust tot wandelen vergaat, omdat de beenen den dienst weigeren. Wil men dan, om welke reden ook, de wandeling voortzetten, dan sleept men zich als 't ware verder voort en wordt oververmoeid. Is meti dan aan bet doel van den tocht gekomen, dan gebeurt het niet zelden, dat men geheel uit geput neeivalt, volkomen gebrek aan eetlust heeft en den nacht slapeloos doorbrengt. Toch zijn er velen, die dat alles ondervonden hebben, dóór zettend genoeg om den volgenden dag opnieuw te beginnen, hetzij uit valsch schaamtegevoel, omdat zij niet be kennen willen dat hun krachten tekort schieten, hetzij zij in hun plannen gedwarsboomd zijn, of de gelegenheid, die zich voordeed om iets te zien, niet gaarne laten voorbijgaan. Er dient met klem op gewezen te worden, dat dit geheel verkeerd is. Wie zich bij het wandelen te veel vermoeit en zich blijft overspannen, moet en zal daarvan de nadeelige gevolgen ondervinden. Als hij niet reeds gedurende de wandeling door een duizeling, flauwte, enz., wordt getroffen, dan kan zich allicht toch binnen niet te langen tijd een baitgebrek of zenuwziekte open baren waaraan hij lange jaren, ja, dikwijls zijn geheele veidere leven, lijdende blijft. Daarom moet men zeer voorzichtig zijn en uiag niemand te veel van zijn krachten vergen na het wandelen moet men zich aangenaam vermoeid gevoelenis dat niet het geval, dan bewijst dit, dat men te veel van zijn lichaam heeft geëischt en dient men er voor te waken dat dit niet meer kan voorkomen. Dit alles geldt vooral voor kinderen die klasse-wandelingen maken alleen onder verstandige leiding is het aan te bevelen daaraan deel te nemen. Helaas laat dit laatste dikwijls te wenschen over; de kinderen leggen een te grooten afstand af en de min der krachtigen kunnen de sterken niet bijhouden. Men ziet hen aan, dat zij niet loopen, maar zich voortsleepen. Velen builen, willen niet verder gaan en de leiders kunnen hen slechts met de grootste moeite mede naar het einddoel krijgen. Het behoeft waarlijk niet nader te worden uiteengezet, dat onder die om standigheden de wandelingen voor bet kind nadeelg zijn en vermeden moe ten worden. Er dient bij schookvan- delingen steeds en altijd op gelet te worden, dat de afstand niet te groot is, zoodat de lichaamskracht van alle kinderen, elk in het bijzonder, vol doende is, om den tocht tot het einde zonder te veel inspanning te vol brengen. Oververmoeienis bij het wandelen moet derhalve door jongeren en oude ren, steeds en zorgvuldig vermeden worden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 28 Januari tot 3 Februari 1916. Geboren: Wicher Onco, z. v. Bou- dewijn Willem baron Van Dedem en Charlotta Gerardina Servatius. Maria Wilhelmina, d. v. Paulus Theodorus Beijer en Johanna Adriana Oremus. Ilendrikus Gerardus Aloysius, z. v. Cornelis Josephus Coenen en Maria Hendrika Helena Vos. Margaretha Friena, d. v. Franciscus Wolflenbuttel en Heiltje van 't Klooster. Aalbert, z v. Everardus Geurtsen en Suzanria Maria van Ruitenbeek. Geerliuida Elizabeth, d. v. Johannes van Empelen en Hendrika Klomp. Dorothee Ge- rarda. d. v. Gerhardus Geertruidis Zonnevylle en Theodora Francisca Maria Portegies Lodewina Mar garetha, d. v. Johannes de Jager en Adriana Lodewina de Groot. Maria d. v. Phihppus Kraak en Alijda Rum mers. Gerardus Anlonius Franciscus, z. v. Gerhaidus Theodoris Maue Kusler en Johanna Catharina Oosterberg. Maria, d. v. Auke van Schoten en Johanna Maria van der Vorst. Sij- hrand Willem, z. v. Sijbrand Willem Schellmger en Gezieria AnnaStegehuis. Ilendrikus z. v Marines Johannes de Gooijer en Cornelia Petronella de Groot. Teunisje, d. v. Teunis de Graaf en Cornelisje Kraak. Hon- drika Maria d. v. Jan de Graaf en Hendrika Maria van der Mast. Amonia Maria. d. v. Htdde Terpstra en Johanna Alida Angelina van Rijssen. Francois Marie, z. v. Ludovicus Hellemans en Joanna Dingemans. Nellie d. v. Gerrit Cornells van Brenk en Nelletje Kuis. Hendrika Cor nelia, d. v. Thomas Gouw en Cornelia Hamers. Alijda Betha, d. v. Aly- bertus Berend Diekerbof en Gerritje Johanna Horsting. Albertus Ludo vicus, z. v. Petrus Carolus Leemans en Ludovica Maria van Mechelen. Cornelis Coenradus, z. v. Johannes Hendricus Plieger en Anna Elisabeth van 't Geijn. Ondertrouwd: Albeit GustaveChar les Everaerts en Maiia Felden. Franciscus Lucas Starink en Marga retha Koekoek. Getrouwd: Jacobus van den Heuvel en Christina Maria Heinz. Jacobus Lablans en Mia van den Hoorn. Gerrit Peterse en Elisabeth Johanna Brakkee. Johannes van Eijkelen- burg en Maiia Theodora Henrica van Weil. Overleden: Conradine Groen, 53jr., echtg. van Everardus Mulder. Twee als levenloos aangegeven kinderen. Hendrika Gerardina Huijse, 68 jr., wed van Oene I.ambertus Ponne. Adn- anus Gouw, 3 jr. Jacobus Ilen drikus Boks 70 jr., wed. van Helena Cruijfl. Wijmpje van de Klashorst 57 jr., echtg. van Jan Groenewoud. Mina van Gelder, 65 jr., echig. van Maurits van Raalte. Anna van Winterswijk, 19 jr., ongeb. Jan Agenant, 7 jaar. Aaltje de Haan 73 jr., wed van Kempe de Viies. Johanna Bekker, 54 jr., echtg. van Marinus van Groenestijri. Willem Onwezen, 44 jr., echtg. van Catharina Antonia Maiia Krielen. Jannetje Arnoldussen, 77 jr., wed. van Hendrik van Oort. Leusden, Van 28 Jan.4 Februari 1916. Geboren: Adrianus, z. van Jacobus Steenkamp en Geertruida Smit. Grada Geertruida, d. van Jan Viijhoef en Maria van den Hengel. Gooszen, z. van Geurt de Kruijff en Elisabeth van Pulten. Ondertrouwd: Wouter van Kooij en Margaretha van den Hengel. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8'/> 1 en des avonds van 6'/i—7'/i ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8'/i 1 ure. Ingeschreven waren op 3 Fobruari 1916. I. de volgende werkkrachten: 1 boekdrukker. 1 dienstbode. 7 grondwerker. 1 kantoorbediende. 3 kleermaker. 1 loodgieter. 2 loopknecht. 1 lithograaf. 1 magazijnknecht. 8 metselaar. 3 naaister. 8 schilder. 7 sjouwer. 3 stucadoor. 2 straatmaker. 3 timmerman. 2 steenhouwer. 1 veldarbeider. 2 werkster. 13 los werkman. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 boekbinder 2 meubelmaker. 1 boekdrukker. 1 rijwielmonteur. 2 borstelmaker. 1 schildersleerling. 1 broodbakker. 8 sigarenmaker. 2 chocoladewerkers. 1 sigarensorteerder. 1 deurwaardersklerk 2 slager. 2 dienstbode. 1 werkmeid. 1 keukenmeid. 2 werktuigk. teete- 1 kleermaker. naar. 2 letterzetter. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig builen de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MARKTBERIUHT. AMERSFOORT, 4 Febr. 1916 Tarwe f 0.Rogge f0Boekweit 10. appelen f3.a f6.Peren f0.a f0..Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f 2.80 a f3.30 Hoendereieren 16 50 a f6.75 p. 10" si. Bruine eieren f6 75 a t 7.15 per 100 st. Boter 180 a 1185 per kilo. Margarine f0.a f 0. Zoetem. kaas f 0 a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.30 a f220 Kuikens f0.a-OPiep kuikens f 0.a f 0.Ganzen! li. a f0.Eenden f 1190 a f 1.50 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0.a f0.Wilde konijnen 10.60 a f 0.70 Tamme 10.90 a f2Duiten f0.70af0.80 paar Magere varkens f 30 af 50. Varkens export i 0.a l O Zeugen f 100.a f 140 Biggen f14a '22Schrammen f0.alO— Vette koeien f 000.a I 000.Guste koeien f 000. i /UOO.—Kalfkoeien f000.— a fOOU.—Kalf- •aarzen f00f00.—Os f000— a fOOO.— Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 10. if 15.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rugge. heet. Boekweit. 120 heet. Appelen. heet. Peren. heet Kleiaardappe- len, 26 heet Zaudaardap, elen, 90'00 stuks Hoen- dereieien 000 stuks Eendeneieren 100 kilo hnter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen, 6 zeugen, 19 kalveren. Op de 'centrale eierveiling det V. P. N. werden aangevoerd Din-dag i Februari, Regeeringseieren, 136492 stuks,prijzen van I 5 40f 6.30. Viipiag 4 Febiuari, Exporteieren, 39057 stuks, prijzen kipeieren f 5 80 f 7.20, Eendeneieren f 6.20f 6 40. Regeeringseieren 60307 stuks, prijzen van f 5 60f 6 50 RECLAME. Een kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Hoe kou te voorkomen en de kwade gevolgen ie vermijden. Hondt uw ÜGliaam in goede conditie en gij vat geen kou. Een geregelde leefwijze, frisscne lucht, zonneschijn, lichaamsoefening, licht dieet cn voldoende slaap zijn de beste voorbehoedmid delen. Het is van belang om bij het herstellen van een kou de nieren bij te staan Het is dan name lijk mogelijk, dat de ingewanden cn huid niet bij machte zijn om de opgehoopte onzuiverheden te verwijderen. De nieren, verzwakt door de ongewone inspanning bij het filtreeren van het met meer onzuiverheden beladen bloed, roepen om bulp en dit is oorzaak, dat rugpijn en water stoornissen zoo dikwijls op een kou volgen. Tast iedere kou uw rug aan en geschiedt de waterloozing te veelvuldig Zijt. gij rheumatisch in de spieren en gewrichten Hebt gij pafferige zwellingen onder dc oogen of in de enkels? Is er bezinksel of zand in uw water? Als gij u ellendig en terneergeslagen, zwak, zenuwachtig en vermoeid gevoelt, last hebt van hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatische pijnen, is het waarschijnlijk dat uw nieren niet behoor lijk werkon en bestaat er gevaar voor ernstiger kwalen, zooajs waterzucht, niersteen en nieront steking. Foster's RugpijnNieren Pillen versterken zwakke nieren cn houden^de urinewegen werk zaam, zoodat de nicronzui verheden afgevoerd worden, voordat zij groote schade kunnen aan richten. Maar de lijder moet het zijne tót gene zing bijdragen door verstandig te leven door het vermijden van alle buitensporigheden, niet te zwaar cn niet te veel voedsel te gebruiken, behoorlijke rust en slaap te nemen, en door vol doende water en melk te drinken. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Poster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 44

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2