NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Xo. 13 Zaterdag 12 Februari 1816. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Courant II ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laogestraat 77. Telephoonn. 60. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Duitschers hebben genoeg van den oorlog. De Noorsche professor Halfdan Koht> die pro-Duitsch in zijn sympathieën is> is naar Reuter meldt, van een reis door Duitschland teruggekeerd. Hij schrijft nu in het blad Sozial- democraten een reeks artikelen, waarin bij den tegenwoordigen toestand en de gevoelens van het publiek in Duitschland behandelt. Hij zegt, dat het geheele land naar vrede snakt, hetgeen echter niet op zwakheid wijst, daar iedereen meent, dat Duitschland veilig is. Zoo goed als het aeheele land is evenwel tot de conclusie gekomen, dat zijn tegen standers, vooral Engeland, niet ver pletterd kunnen worden. Het feit, dat Engeland nog in het bezit is van al zijn grondgebied, dat het te land niet kan worden aangevallen en minder door den oorlog wordt getroffen dan Duitschland, dringt snel door lot het besef van het gebeeie volk Bovendien erkent men, dat Duitschland ondanks zijn ontzaglijke militaire kracht, nooit in staat zal zijn een eindbeslissing te zijnen gunste te bevechten. Koht had roet een aantal personen over dit onderwerp gesproken en allen drukten dezelfde gevoelens uit en hadden ge noeg van den oorlog. Duitschland en de vrede. Het Antwerpsche dagblad »Metro- polee dat tbans te Londen woidt uit gegeven bevat een artikel over voor stellen, die Duitschland aan België zou hebben gedaan en die door hel blad slechts een «manoeuvres worden genoemd. Achter die vredesvoorstellen aan België verbergt de vijand het verlangen, om het westelijk front in te korten. Duitschland is niet alleen niet in staat zijn linies uit te breiden, maar moet die integendeel korter maken en ver sterken. Vooral op het Westelijk front moet het tot versterking der linies overgaan, omdat, zooals Duitschland wel weet, ondanks alle pogingen tot afleiding, dakr de eindbeslissing zal plaats hebben. De Entente zou zeker nooit Duitsch- lands voorstel, door hetwelk de oorlog tot in het oneindige gerekt zou worden, aannemen. België wil eerst zijn dooden en de slachtoffers van het Duitscbe barbarisme wreken. Als de vijand zijn linies wil inkorten, dan kan hij dat doen, gedwongen door bet vuur der Entente en in een noodlottigen terug tocht. Volgens een Havas-bericht uit Tokio heeft de Japansche minister-president Okoema verklaatd, dat Duitschland ook aan Rusland een voorstel tot sluiting >an een afzonderlijke vrede had gedaan, maar dat dit voorstel ook van Russische zijde van de hand was gewezen. Samenzweringen in Amerika. Het aantal personen te San Fran cisco tegen wie een aanklacht is in gediend wegens schending van de neutraliteit, wegens het beramen van bomaanslagen, het opblazen van tun nels op de Canadeesche spoorwegen, enz., bedraagt in 't geheel negen-en- dertig. Behalve de Duitscbe consul- generaal Bopp en de vice-consul von Schack, behooren daartoe o.a. von Koolbergen, baron von Brincken. Henry Kaullmann, allen nader aan geduid als te zijn verbonden aan het Duitscbe consulaat. Hoezeer de Zeppelinaanvallen den anti Duitschen geest hebben op gewekt in Engeland, blqkt wel hieruit, dat de «Daily Mailt een chèque van 100 gulden toegezonden kreeg voor den schipper van de «King Stepheni den treiler, die de bemanning van den verongelukten Zeppelin «L. 19« niet wilde opnemen «omdat bij zoo flink zijn natuurlijk menschelijk gevoel had overwonnen". Een lezeres stuurde aan hetzelfde adres 60 gulden, «omdat de schipper door de bemanning van de «L. 19« te laten verdrinken, de wereld van 22 moordenaars heeft verlost". Onschuldige slachtoffers in België. Men schrijft uit België, dat vooral in den laatsten tijd de vliegers van beide zijden met elkaar wedijveren in actie Zij werpen bommen op troepen kampen, artillerie-parken en gebou wen, die voor militaire doeleinden worden gebruikt. De bommen treffen echter niet steeds het in vizier ge nomen doel. De bevolking van het gebied, waar de strijd wordt gevoerd, is herhaaldelijk hei slachtoffer, en van de vliegeraanvallen,en van de artillerie beschieting. Sinds 3 Februari hebben niet minder dan 47 vliegers der ge allieerden bezoeken gebracht aan de kampen van Houthulst en daar ernstige schade aangericht. In Roesselaere zijn sedert 1 Februari 13, in Torhout 7. in Meenen 21 en in Poelcappelle 17 burgers door het vuur van de over zijde gedood. Onhoudbaar is de toestand der be volking, die met den dag in aantal afneemt. De Duitschers bevorderen bet vertrek dezer ongelukkigen doch be letten hen tevens over de grens naar Holland te gaan. De armoede dezer vrouwen, kinderen en oude mannen is groot. Grens weer geopend. Van de Zeeuwsch- Vlaamscbe grens wordt gemeldDe grens is weer tijdelijk opengesteld voor Belgische gezinnen, die naar Holland willen gaan. Reeds den eersten dag is biervan door honderden gebruik gemaakt. H M. de Koningin heeft Woens dagochtend kwartier voor tienen den nieuw benoemden Minister van Finan ciën, mr. dr. AntoD van Gijn, ter beëedigiog ontvangen. Nadat Minister Treub in den loop van den ochtend van de verschillende chefs der afdeelingen van zijn Departe ment afscheid had genomen, heeft hij des middags omstreeks 12 uur het beheer van het Departement aan zijn opvolger overgedragen. Bij het Koninklijk Besluit waarbij mr. di. A. van Gijn benoemd wordt tot Minister van Financiën is aan mr. M. W. F. Tieub op diens verzoek een eervol ontslag verleend als Minister van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en zeldzaam belangrijke diensten, den lande in deze moeilijke tijden bewezen. Bestrijding der tuberculose! Het dagelijksch bestuur der Nederi. Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose meldt, dat naar aan leiding van tal van bezwaren van localen aard tegen den verkoop der Emmabloem op 24 April, den tweeden Paascbdag, de veikoop nu ditmaal toch van den oflicieelen datum 21 April moet afgeweken worden, daar deze dag samenvalt met den Goeden Vrijdag, kan geschieden op een der dagen in de week van 23 tot 30 April. De ouderdomsrente! Op goede gronden kan nog ver meld worden, dat de Minister van Waterstaat, dr. Leiy, onder wiens beheer, naar nader wordt bevestigd, de afdeeling Arbeidsverzekertng van het Departement van Financiën zal komen, bet allereerst de voorziening in de ouderdomsrente zal ter hand nemen. Het herstel der dijken. Het gaat op en af met de zee, zoo schrijft men uit Monnikendam, en daarmede bet werk aan de zeegaten. Verleden week te weinig water, thans te veel. De hooge zee nam een zink- stuk van zijn ankers, maar onbescha- j digd kon het weer worden opgevangen. Een groote massa water is wc ir binnengestroomd. Men juicbe echt ir niet over berichten van weer ef- vloeien van het water. Alleen bij v el water en niet te sterken stroom na ir binnen kan er gewei kt worden. De Commissaris der Koningin met Gedeputeerden kwamen ten tweed n male het werk bezoeken. Deze gat zijn bijzonderen tevredenheid te ki i- nen, evenals een veertigtal ingenieurs onder leiding van den heer Du Cru x, hoofdingenieur van Waterstaat. V 1- gende week komt een zes tal pron s- soren met honderd studenten van lo technische hoogeschool te Delft. Do candidaat-ingenieur C. Blankevoo t, zoon van den aannemer, zal gids zijn. Ruilverkaveling en duinbebosschi tg op Ameland. Ons eiland Ameland wil voor 1 et vasteland niet onder doen. Zijn I e- woners wedijveren met die op I et vasteland om het voortbrengend vi r-- mogen van den grond en de schoonhi id van het land te verhoogen. Hen, lio jarenlang werken aan de voorbereiding van plannen tot uitvoering van in grijpende verbeteringen, wordt bij liet waarnemen van hetgeen op Ameland geschiedt een riem onder het b irt gestoken. Daar is in de eerste plaats de ruil verkaveling van de Ballumer Mied m, die de aandacht trekt. Langen tijd werd dit van nature vruchtbare lend zoo ondoelmatig gebruikt, dat dto vruchtbaarheid slechts voor een z er gering deel tot haar recht kon komen. 'Immer meer werden de eigendomn en versnipperd door verdeeling van na gelaten grondbezittingen. Het pl.m. 200 H A. groote complex was reeds in meer dan 4000 percee en versnipperd, waarvan sommige zon klein, dat er geen huis op kon sta *n. De drooglegging was zoo onvoldoen e, dat groote gedeelten 's winters bijna geregeld,'szomers dikwijls overstroo md werden. Van een aantal perceelen v ist men niet zeker, aan wien zij toe' e- Naar het Duitsch van Estella Schönberg. 2 „Dat is waar," antwoordde hij, „uw vader heeft zijn dochter altijd veel toegestaan en daarom liet deze zich nooit door anderen iets in den weg leggen." „Ge spreekt van onze jeugd," zeide zij lachend, „waarin wij, ofschoon ge ouder waart, een soort speelnootjes waren. Nu, voor niets had men zich ook niet ter mijner beschikking gesteld, en als gij beiden, gij en uw neef Oscar, eenmaal naar mijn wil gevraagd had, moest gij er ook aan gehoorzamen." „Gij roept herinneringen in mij wakker, die den geheelen tijd terugbrengen, waarin wij, beide knapen, hoewel zoo verschillend van karakter, geen grooter genoegen kenden, dan met de kleine Virginie Manstedt om te gaan. Mij verwondert slechts éen ding: dat gij indertijd altijd mij 't meeste waart toegedaan, in plaats van u met Oscar tegen mij te keeren." „Waarom?" vroeg zij snel. „Nu," antwoordde hij„het verschil tusschen onze personen begon zich toen reeds te ontwikkelende aanduiding „droog en ernstig" paste even zoo precies op den eene, als die van „levendig, bewegelijk en poëtisch" op den ander! En daarbij had Oscar nog 't voordeel van uiterlijke schoonheid." Virginie antwoordde niet. Het gesprek werd nu niet meer voortgezet, want men had het doel bereikt en hun eerste zorg was, de vreemde zieke in huis te brengen. Virginie wees een kamer aan, waarheen men haar moest dragen, en toen het meisje zachtjes in bed gelegd was, begon de jonge arts zijn onderzoek- Na eenigen tijd kon hij Virginie, die wasch- en verbandmiddelen aangaf, meedeelen, dat zijn ver moeden waarheid bleek te zijn en er geen andere en wond dan die aan 't voorhoofd te vinden was ook deze was niet bizonderlijk gevaarlijk. Reeds terwijl hij het verband legde, gaf de ziekt) teekenen van bewustzijn; zij sloeg de oogen op en toen zij de vreemde gezichten om zich heen z tg, wilde zij zich verschrikt oprichten. Maar Gerst :in legde de hand op haar hoofd, waarvan hij de dik ke, donkere vlechten had losgemaakt en zeide met do vriendelijke, doch overtuigende stem van een zorg- zamen geneesheer: „Beweeg u nog niet, mijn kind; laat het u gemieg zijn, te weten, dat ge op straat gevallen zijt en u licht bezeerd hebt. Daarom heeft men u in 't huis van een goedhartige dame gebracht, die u zal er- zorgen, tot ge weer beter zijt." De zieke keek hem met groote oogen aan. Zachljes legde de arts het laatste verband op haar vt or- hoofd en reikte haar een glas water. „Drink nu eens," zei hij op zijn vrieDdelijheu toon, „ge zult wel dorst hebben."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1