Plaatselijk Nieuws. hoorden. Zoo kwam het, dat 's zomers 'le oojiSt op bet land bleef staan. Jaieu aaneen hebben vooruitziende eigenaren, gesteund door 't Kijk, ae Provincie en de Heidemaatschappij, getracht in dien toestand verandering te brengen door samenvoeging en een nieuwe indeeling der perceelen. Voor dit uit een sociaal economisch oogpunt zoo aanbevelenswaardig werk moesten evenwel alle eigenaren gewonnen wor den. Immers, er bestaat 111 Nedeiland nog steeds geen wet op de ruilverkave ling, die bet mogelijk maakt, dat één eigenaar een nieuwe indeeluig eischt. De volhardeude pogingen zijn gelukkig bekroond met een volledig succes. De Amelanders, die 't initiatief namen, kunnen met rechtmatigen tiois den bezoekers toonen, dat het plau van verkaveling in volle uitvoering is. De landmeter van het kadaster verschafte der Heidemaatschappij goede kaarten, waarna die Maatschappij de plannen ontwierp, terwijl zij thans het work der drooglegging en den aanleg van wegen uitvoert. Het oorspronkelijke aantal perceelen van ruim 4000 wordt tot ruim 200 teruggebracht. De grond ligt nu behoorlijk droog en noodigt dringend uit hem door verbetering en doelmatige bemesting zijn sluimerende schatten te ontwoekeren. Tijdens de verkaveling steeg de grondprijs met circa f300.per H.A In bet naburige Hollum verkeeren de Mieden in dezelfde omstandigheden als voorheen de Ballumer Mieden. Ook hier gaan stemmen op, die op ver betering van den huldigen toestand aandringen. Op een deze maand door de Heidemaatschappij belegde ver gadering gaven zich bereids een groot aantal voorstanders op. Het schijnt, dat men hier het door Ballum gegeven voorbeeld spoedig wil navolgen. In de tweede plaats trekt de be- bossching van een gedeelte der duinen onze aandacht. Even ten noorden van Nes is door de Heidemaatschappij meer dan 100 H.A. duin beplant met ver schillende soorten dennen, waaronder Oostenrijksche, Corsicaansche en bet g- den en Pinus banksiana een voorname plaats innemen. Onder de Oostenrijksche dennen treft men reeds mooie, flink ontwik kelde exemplaren van meer dan 3 M. hoogte aan. Een wandeling langs den ki onkelenden, scbilderachtigen weg nu stijgend dan dalend, aan weeis- zijden gestoffeerd door veelbelovende dennenbosschen. is een genot. En onwillekeurig komt in den wandelaar de wensch op, dat bet gegeven voor beeld navolging moge vinden. Bewoners van 't eiland zoowel als de talrijke badgasten kunnen thans reeds met volle teugen genieten van des planters moeizamen arbeid. Hieraan zij nog toegevoegd, dat ook de ontginning tot bouw- en grasland van de ten noorden der duinen gelegen woeste gronden van goede kwalileii door de boeren met succes wordt ter hand genomen Ameland staat evenals 't vaste lano in het teeken van de ontginning. En de binnenkort tot straatweg verharde zandweg zal der nijvere. aan haai eiland gehechte bevolking een stimulans te meer zijn om op den ingeslagen weg voort te blijven gaan. In de Remonstraotscbe kerk zal a.s. Zondag te 10'/i uur den dienst worden waargenomen door Dr. H. L. Oort uit Utrecht. De Vereeniging tot Opvoeding van Halfverweesde, Verwaarloosde of Verlaten Kinderen in het Huisgezin, afdeeling Amersfoort, zal vergaderen ter behandeling van: 1. Jaarverslag. 2. Voorziening in vacatures in het afdeelingsbestuur. Aanbevolen worden door bei bestuur: Mevrouw A. Morren- Wagenvoort te Amersfoort en de beer G C. Spengler te Soest. 3. Eventueel" voorstellen aan het hoofdbestuur. 4 Rekening en verantwoording. 5 Vast stelling der begrooting. 6 Benoeming van afgevaaidigden en hunne plaats- - ervaegers voor de algemeene ver gadering der vereeniging 7. Benoe ming van eene commissie van twee peisonen en hunne plaatsvervangers tot het nazien van de rekening en verantwoording over het loopende vereenigingsjaar. 8. Rondviaag en daarna sluiting. Men schrijft ons Door de oprichting van een stichting ^Internationale school voor Wijsbe geerte» is thans het Voorloopig comité ■oor voorbereiding ontbonden Als Bewindvoerders treden voor de eerste maal op: dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, te Santpoort; dr H. W. Pb. E. van den Bergh van Eysinga, te ZutfenJ. A. Blok, te Deventer; dr. W. H Denier van der Gon, te Amersfoort; W. J. van Haren Noman, te Amsterdam; dr. A. H. de Hartog, te Haarlemprof. F. Kenninck, ie Amersfoort; W. G. van der Meer w.i., te Den Helder; Lod. van Mierop. te Soestmevrouw dr Op 't Eynde geb. Stolp, te Haarlem; dr. J. C. L. Godefioy, te Zutfen; mr. J. C. graaf Van Randwijck, Burgemeester van Amersfoort; J. D. Reiman Jr., te Amersfoortmr. P. Tydeman. te Bloe- meDdaal; en mej. mr. Clara Wicbmann. te 's Gravenhage. Het College van curatoren is saam- gesteld uit: mevrouw dr. J. van den Bergh van EysingaElias, te Sant poortdr. W. H. Denier van der Gon, te Amersfoort; dr. A. H. de Hartog te Haarlem; mr. J. C. graaf Van Randwijck, te Amersfoort; en J. D Reiman Jr., te Amersfoort. De school zal waarschijnlijk haar werkzaamheden aanvangen met het houden van vacaniiecursussen in de maanden Juli, Augustus en Septembei in de omstreken van Amersfoort, waai zal worden gesticht centrum voor wijs- geeiiggodsdienstig leven. Binnenkort zullen nadere bijzonder heden worden bekend gemaakt. Donderdagavond deed Manna Verbena zich hooren ook in «Amicilia» en dit is misschien een van de redenen, •lat de zaal nu zoo slecht bezet was. De zangeres beeft pracntig gezongen vooral na de pauze, toen ze o.a. eenige liederen van Morteltmans ten gehooie bracht. Pianist was de heer M van Gooi wiens begeleiding dikwijls zeei veel le wenschen overliet. De Bruid daarboven. De Amnsf. Tooneelveieeniging speelde gisterenavond in »AniiciUa» »l)e Biuid daarbo>eno Het spel vol deed zeei goed. Jammer, dat er zoo weinig publiek was. waardooi hei aldo zoo bijzonder klein zal zijn. Dl is nl. bestemd om den nood te helpen lenigen ontstaan door den watersnood in Eemlaud. De beer A H van Ameiongen tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Puntenburger laan, is benoemd tot onderwijzer aan een openbaie school te Sliedrecht. Naar wij reeds meldden wordt Woensdag 1(3 Febr. a.s. in het stede lijk museum te Amsterdam een ten toonstelling gehouden van werken door den kunstschilder wijlen Aug. Le Gras. De catalogus die 217 nummers telt, bevat, behalve, het portret van den meester 19 reproducties in lichtdruk van zijn beste en meest gerenom meerde werken en is daardoor op zichzelf teeds een pracbtwerkje. Ook Ie door het comné voor de tentoon stelling verzonden uitnoodigingen zijn alle van eene dergelijke reproductie voorzien en zullen door de gelukkige bezilteis zeker gaarne als souvenii worden bewaard. De Vereeniging vari Nederl ge meenten heeft in een adies aan den minister van financiën adbaesie be- iuigd met het adres van B. en W van Amersfoort inzake liet. overeen komstig het bepaalde bij art. 107 dei- wet op de inkomstenbelasting 1914. inwinnen van inlichtingen omtrent de aanslagen in de rtjks-inkomsteiibelas- ting. De vereeniging zegt in haai adhaesie adres, dat ook zij bet van groot belang acht, dat de gemeente besturen, ook wanneer hun aanslag hooger is dan die van het rijk, door de rnededeelingen van de betrokken inspecteurs zich een juist inzicht kun nen vormen van de redenen, waar door dat verschil is ontstaan. De zandbanken, die zich bij de jongste overstroomitig in nde Eem» hebben gevormd, worden op last van ons gemeentebestuur verwijdeid. De liefhebbers en beoefenaars van bet biljartspel hebben de laatste dagen kunnen genieten. Dinsdag- en Woensdagavond in het café »Hie pforte von Cleve« en Don derdagavond in de sociëteit Veieeni- ging« werd door mejuffrouw L Schrier en de heer S. K. Kielder een serie wedstrijden gespeeld, waarbij zeer fraai spel werd l" zien gegeven. Kennen wij onzen stadgenoot de lieer Kielder als een bij uitstek be kwaam biljartspeler, mejullr. Schiier. die wat men noemt neen royalen ba1» speelde, toonde een zeer sterke partner te zijn, waardoor hei den heer Kielder, die zich trouwens flink had gebandi capt, niet mocht gelukken een partij van baar te winnen. Als gevonden is aan liet buieau van politie gedeponeerd een biil in étui. Hoogland De leeilingen van de school aan Den Ham hebben uit hun -paarpotjes voor de slachtollers van den watersnood bijeengebracht de som van f 12 45. De bijdrage van alle scholen in het arrondissement Amers foort worden bijeengevoegd en dooi den Schoolopziener afgedragen aaji de Algemeene Commissie voor den Wa- lersnood. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 3 tot 10 Februaii 1916. Geboien: Antonia, d. van Rijk van Appeldoorn en Gerardina Hendnka de Kruijf. Henri Abxandei Adrianus z van Jan Ratist Boon en Louisa Hen- lieita Wardina Olimans. Hendrik Jacobus z. van Jacobus Johannes Westendorp en Jacoba Carolina van Corstanje. Elisabeth Wendelina, d van Wouter Kuijl en Wendelina Eij- lander. Louisa Josephine, d. van Josephus Henncus van Helmont en Maria Virginia Stevens. Henrikus, z. van Gerardus Cornells van Schalk wijk en Gerarda Spijker. Heintje, d. van Adam Barend van Doorn en Wilhelmina Dekker. Mattbijs, z. van Petrus Johannes de Wit en Heridrika Johanna Fiaase Storm. Eveit, z van Heiidnk Hagebeuk en Johanna Fredei ika Tuilhot. Johannes Gerar dus, z. van Antonius van Groeneslijn en Wilh-lmina Clasina Boerssen Cornells, z. van Jan van Kranenburg en Autonia Renes. Gerardus Rei- noldus, z. van Hendrik van de Velden en Maria Sandbrink. Maria Huber- tina, d. van Hendrikus Hoogers en Louisa Calhaiina Beelen. Hendrik, z. van AiitliDnie Stadig en Fokje Baas. wonende te 's Gravenhage. Petrus z. van Gen it van der Heijden en Ren- gerlje Adelaar. Lamberius Cornells, z. van Jacobus Kuijer en Maria de Wilde. Johanna, d. van Gerrn Hagenbeuk en Jannigje Haiskamp. Johanna, d. van Gijsbertus Cornells de Vries en Antoma van Eldert. Johannes, z van Dirk van Ekeleu en Johanna Veenendaal. Ondei trouwd Johannes Hendukus Olihoifen Antonia Beermk. Adri anus Hazelaar en Antonia van den Hoien. Lamberius van Wijk en Johanna van den Hemel. Willem Jansen en Willempje Dunk. Gehuwd: Gerardus Arnoldus Luijcx en Engelberta Johanna Vrij. Johan nes Jollius Six Dijkstia en Anna Calhaiina Memers.Rijk van Huis steden en Barbai a Christina Buijs. Jacob van Zuiden en Clara van Beek. Nuolaas van den Berg en Peiro- nella Johanna Wijnen. Overleden: Albertus van Hoeijen, 20 j., ongeh. Arend van de Bell 6 m. Jouke van der Wei ff. 60 j.. eehtg. *an Hinke Vellinga. Johanna Maria de Bruiin, 66 j., origeb. Dnk van Houten, 22 j., wonende te De Leek. ongeh. Hendrik van de Bleek, 53 j echtg. van Rikje van Loenen. Eveit Dirk Klipp, 69 j., echtg. van linkje van Rb enen.Marlinus Cor nells Versteeg, 3 in. Maiia Mai- giietha Geitenbeek, 35 j., echtg. van Otto van der Linden. Hendnk Neervooit, '23 j., wonende le Enschede. Dirk Arend van den Heel, 19 j ongeh. wonende te Velp. Leusden, Van 4 11 Februari 1916. GehorenFrederika Gerardina, d. an Servaas Jacobus Apeldoorn tn Frederika Geraidina de Jong. OndertiouwdRijk van Loenen en Antje Looijen. Gehuwd: Re.ndert Boom en Catha- rma Wilhelmina Knoppers. Overleden Gerritje van Egdom, 4 j Johann de Viies, 2 j. Stoutenburg. Van 4II Februari 1916. Geboren: Wilhelmus Goossen, z van I/lik Wijntjes en Johanna Clasina van Vl et Overleden: Johanna van Burgstede, 78 j. wed. van IJsbrand Boersen. Woudenberg. Geboren: Maria Johanna, d. van Willem van de Wetering en Wilhel mina Maria Vlastuin. Erigelma, d. van Gerard van Veldhuizen en Aaltj Gaasheek. Ondertrouwd Evert Dirk Legemaat, 33 j en Teumsje van de Stioet,25j. Gehuwd: Geoige Pieier van Rlue- nen en Antonia van Kolfschoten. Overleden: Gosina de Kiuijf, geh met Teunis van Buiken, 67 i. Maria Kleijn, 17 j Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8'/i 1 en des avonds van 6'/x 7'/i ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8'/i 1 ure. Ingeschreven waren op 10 Februari 1916. I. de volgende werkkrachten: 1 bankwerker. 1 bakkersleerling. 1 boekdrukker. 2 kantoorbediende. 5 kleermaker. 1 loodgieter. 2 loopknecht. 1 lithograaf. 13 metselaar. 4 naaister. 7 schilder. II. werden gevraagd de 1 ambtenaar. 10 beeldhouwer. 1 boekbinder 1 boekdrukker. 2 borstelmaker. 4 broodbakker. 1 correspondent. 2 chocoladewerkers. 1 deurwaardersklerk 2 dienstbode. 1 electricien. 1 fotograaf. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. 4 stucadoor. 2 straatmaker. 10 timmerman. 1 corrector-verslag gever. 1 steenhouwer. 1 werkster. 6 los werkman. 1 hulp i. d. huishou ding. volgende werkkrachten: 2 kantoorbediende. 2 letterzetter. 4 meubelmaker. 1 rijwielmonteur. 2 schoenmaker. 8 sigarenmaker. 2 slager. 1 sorteerder. 2 werktuigk. teeke naar. 1 werkmeid. MARKTBERICHT. AMERSFOOR1tl Febr. 1916 rarwe f 0.Rogge f0.Boekweit 10. appelen f3.a f 12.Peren f0.a 10..Nieuwe Vardapp. 10 00 a f 0.zandaai-dapp. 2.80 i f3.15 Hoendereieren 6.70 f 7.00 p. 10" si. Bruine eieren '700 i i 7.25 per 100 st Boter 1 85 t 1 85 per kilo. M,r urine f0.- af 0. Zoeten,. kaas f O a I 0.per 50 kilo dippen f 1 10 a fl 90 Kuikens f0.— a i 0Piep kuikens f 0 90 a 11.40 Ganzen l U. a f 0 Eenden f IJ 90 a f 1.40 p. st Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f0.a f 0.Wilde koiijnen f 0.60 a 1 0.70 Tarnme 11.00 a f180 fluiten f0.70a 10.80 paar Magere varkens 130 a 50. -. Varkens v. export 0.— a l 0 Zeugen f 100.a 1150 Biggen f 14a 25Schrammen f0.afOVette koeien t 000.a f 000.Guste koeien I 000. a UOO.—Kalfkoeien f000.- a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000 af O00. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 10. 4 f 15.— Aanirevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. GO heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- !en, 30 heet Zaudaardapi elen, 100"00 stuks Huen- dereieren 000 stuks Eendeneieren 90 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 50 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen, 0 zeugen, 40 kalveren. Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Din-dag 8 Februari, Regeeringseieren, 112926 stuks, pi ijzen van 15 85f 6.55. Viljdagll Febiuari, Exporteieren, 38521 stuks, prijzen kipeieren f 6 25 f7.35, Eendeneieren f6.20f6 55. Regeeringseieren 93569 stuks, prijzen van f 5 75f 6.95. Ter jl. Dinsdag gehouden vee markt waren uitsluitend kalfkoeien aangevoerd, die voor f 200.tot f 330.van de hand gingen. RECLAME. Huidziekten. De behandeling van huidziekten als eczeem, gordelroos, dauw^rm; netelroos, winterhanden en -voeten, en verschillende andere jeukende huidaandoeningen vordert in het algemeen veel geduld en volharding. Vóór alles dient men zorg te dragen voor een goeden stoelgang en licht verteerbaar, gezond voedsel te gebruiken. Voorts zorg te dragen, dat men zoovéél mogelijk frissohe lucht, rust eD slaap geniet. De prikkeling, ontsteking én jeuking, die het gevolg zijn van een huidaandoening, worden spoedig verdreven, door de aanwending van Foster's Zalf, die een opmerkelijk verzachtende en heclenjde werking op-de aangedane huid heeft. De zelf liecft een antiseptische werking, droogt niet te spoedig op, en laat zich niet te gemak kelijk wegvegen. Tal van hardnekkige gevallen werden erdoor genezen en blijvend/genezen. Foster's Zalf (let op den juisjéh naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 11.75 per doos. 21 Zij deed, zooals haar gezegd werd en aan haar gezicht kon hij zien, dat hij haar verlangen goed geraden had. Virginia trad nu aan het bed, vroeg het vreemde meisje, of zij niets meer wenschte en verzocht haar, alles te zeggen, wat zij wilde gedaan hebben, en ook, wien men van haar toestand moest op de hoogte brengen. Deze stem had niet de weldadige, bedarende uit werking als die van den jongen artsde zieke mur melde eenige onverstaanbare woorden. Met een vluchtig lachje boog de dokter zich over de zieke heen en zei: „Zeg ons alleen maar uw naam, mijn kind." „Anna Strecker," klonk het helder en duidelijk van haar lippen. „Goed," antwoordde Gerstein bedaard, „ga nu een weinig slapen." Gehoorzaam als een kind deed zij de oogen toe. De jonge dokter luisterde nog eenige oogenbhkken naar haar rustiger wordend ademhalen en keerde toen terug naar zijn helpster, die juist een knecht had opgedragen, moeite te doen, om de familie van het meisje op te sporen en deze kennis te geven van het ongeval. „Als dokter heb ik hier voorloopig niets meer te doen. Wilt ge mij verontschuldigen, Virginie, dat ik u den last, dien ik u heb opgelegd, vooreerst alleen laat dragen, en mij verlof geven, nu naar huis te gaan?" „Hoe, wilt ge vertrekken, vóór ik weet, waar ge al dien tijd zijt geweest, hoe het u is gegaan en hoelang ge denkt hier te blijven? riep zij levendig uit. Hij lachte om haar woorden. „Nu, wat het laatste betreft, dat zal laug genoeg zijn, om al uw overige vragen te kunnen beant woorden." „Maar vader!" viel zij hem in de rede. „Hij zou ook blij zijn, u weer te zien en binnen een kwartier iu hij zeker van zijn speelclub teruggekeerd." „Verontschuldig mij bij hem," zei hij vriendelijk maar ernstig, „met het verlangen dat ik had, mijn moeder (want anders kan ik mijn goede pleegmoeder nooit noemen) en Oscar, die voor mij zoo goed als een broeder is, weer te zien. Gij weet, Virginie, hun huis is ook het mijne." „Vergeef me," zei ze „ik dacht er niet aan, dat de familie Walburg zich verheugt in 't vooruit zicht van uw komst." „Zoo sprak men u reeds over mij?" vroeg hij. „Ik zie Oscar dikwijls," antwoordde zij „en hij vertelde mij, dat gij zoudt komen, maar pas over eenige dagen." „Zoo was ook de afspraak," zeide de jonge man, „maar ik kon iets vroeger komen en nu wilde ik hen verrassen. Maar mijn koffer zal mij wel reeds verraden hebben, terwijl ik zelf onder weg ben op gehouden. „Ge zult wel kwaad zijn geweest om dat onge lukkige toeval I" (Wordt otroolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2