BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. deelzamen overbuur, die, op het platteland van Hannover wonende, toch door den aard zijner betrekking in stad en dorp van zoo goed als geheel Hannover en Wesifalen van den toestand der bevolking goed op de hoogte is. Hij is een man van veel ervaring en ondervinding en beeft in 18701871 zijn vaderland met de wapeüen gediend Onomwonden deelde hij ous mede, dat de toestand voor de plattelanders van Hannover en West- falen allesbehalve rooskleurig is. Voed sel is er nog wel, dat wil zeggen aard appelen en brood, maar er is groot gebrek aan boter en olie, en vet is er sinds lang niet meer te krijgen. De vleeschprijzen zijn er niet belangrijk hooger dan bij ons, doch er is groote schaarschte aan vette varkens. De boeren kunnen wegens de duurte der voederartikelen niet met het geringste voordeel varkens vet maken. Velen hebben dan ook reeds hun kippen ge slacht bij gebrek aan ander vleesch of aan vet. In de vele iweideslreken dezer provinciën is ook groot gebrek aan weidevee en de prijzen van de runderen zijn den laatsten tijd zoo hoog gestegen dat menige boer met er aan kan denken, eenige koeien aan te koopen, om zijn belangrijk gedunden veestapel weer eenigszins aan te vullen. Voor een goede melkkoe wordt toch niet zelden 8001000 mark betaald. Daarbij komt nog, dat op zooveel boerderijen de koeien het werk der afwezige paarden moeten verrichten. Met het voeder voor deze dieren is het ook niet al te best gesteld, en 't is te hopen, dat een gunstig voorjaar vroeg gras brengt, anders zullen er ongetwijfeld nog heel wat runderen uit gebrek aan voedsel moeten geslacht worden. Gebrek aan werkkrachten heerscht er overal in groote mate. Wel verrichten de vrou wen veel mannenwerk en doen de jon gens en meisjes de lichtere werkzaam heden af. Maar hoe bet met de voor jaarswerkzaamheden op vele plaatsen zal gaan, was nu nog voor onzen over buur een groot raadsel. Hulp van krijgsgevangenen is overal dringend noodig. Van tal van boerderijen toch zijn èn de vaders èn de zoons naar bet slagveld getrokken en daar is uitslui tend vrouwelijk personeel voor al bet landwerk. Bewonderenswaardig noem de onze zegsman hel aanpassings vermogen dezer vrouwen. Velen zag je er achter de paarden of koeien den akker omploegen, of ze van haar jeugd af niet anders geleerd hadden. Ook spiak onze nabuur met veel lof over het verrichte werk van tal van krijgs gevangenen in het vorig jaar, toen ook bij er eenigen in zijn dienst had gehad. Hij hoopte echter, dat de militaire overheid nog meer gevangenen voor den veld- en tuinarbeid beschikbaar zou stellen. 't Grootste ongerief, zeide hij. be zorgt ons het vetgebrek en in dezen wintertijd vooral de groote behoefte aan petroleum. Gedurende toch heel den wintertijd hebben de plattelanders zoo goed als nergens een lamp kunnen branden wegens gemis van petroleum Dat beteekende dus voor allen: met bet donker, om 4 it 5 uur naar bed. om den volgenden morgen bij 't krieken van den dag weer op te staan. De gemoedelijke gezelligheid overdag is met den oorlog voorgoed verdwenen. De plattelandscafé's zijn nagenoeg alle bij gebrek aan bier, melk, enz. ge sloten. 'k Weet den tijd niet, zeide deze Duitscher, dat ik in ons dorp een glas bier heb gedronken. Als ik dan ook zoo nu en dan bij mijn vrienden en kennissen in Holland kom, waarlijk, ik wil het u niet verhelen, benijd ik die allen in stilte: zij toch weten slechts van hooren zeggen, wat het beteekent in oorlog te zijn, al zijn ook de directe oorlogsweeën en -rampen ons deel gelukkig niet. Toch mag ik niet ver geten, u te zeggen, dat ons volk lijdt in lijdzaamheid, met groot geduld en de noop op een schitterende zegepraal De goede man deelde ons ook nog mede, dat omtrent de Duitscbe ver liezen sedert lang geen mededeelingen meer werden gedaan, zelfs omtrent liet lot van zoovelen uit de provincie ver keerde men reeds sinds lang in 't onzekere. We hebben onzen goeden kennis, die met zijn gezin wel niet direct bij den oorlog is betrokken, bij het af scheid nemen met een hartelijken handdruk spoedig betere dagen toe- gewenscht. Nog nimmer hebben we dezen tijd een overbuur ontmoet, die ons zoo openhartig een en ander, wat we hierboven weergaven, mededeelde. Handelsblad. Een nieuwe luchtaanval op Engeland Twee Duitscbe tweedekkers, zoo wordt van Engelsche zijde officieel medege deeld deden Zondagochtend een aan val op Lowestoft Zij werpen uit een groote hoogte 17 bommen en verdwe nen daarop. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Twee uitbouwen van een restaurant en twee woon- nuizen werden beschadigd. Twee water vliegtuigen stegen op ter vervolging der aanvallers; zij hadden echter geen succes. Een Duitsch watervliegtuig wierp een bom in de nabijheid van bet licht schip van Kentish Knock een ai dere zes bommen op Walmer (Kent). Twee bommen vernielden daken van huizen; één viel neder dicht bij de kerk en verbrijzelde dei uiten 0(. het oogenblik dat de gemeente hei Te Deum zong, Een andere viel by het strand en doodde één burger en één zeeman. Er werdeo in het geheel twee man en een jongen gedood en een zeeman gewond. Twee Engelsche vliegtuigen stegen te Dover op en vervolgden de aan vallers, maar konden hen niet inhalen. Prinses Juliana heeft aan de kinderen van de vluchtelingen, die in verschillende huizen te Amsterdam zijo ondergebracht, van Haar eigen speelgoed gezonden. Varkensvlcesch Naar men verneemt zullen voor loopig geen consenten voor den uit voer van varkensvleesch worden ver leend. Koninklij k Nationaal Steuncomité. De 78e lijst van ingekomen bijdragen voor het Kon. Nat. Steuncomité 1914 wijst een totaal aan van f3 333.54 1/2. makende met het totaal der vorige lijsten een totaal-generaal van f3 594 997.671/2. Onze invoer bedreigd. Reuter seint uit Londen De Daily Mail zegt, dat de misluk king van de Nederl. Overzee Trust om zich een volledige contióle te ver zekeren en te voorkomen da t benoodigd- heden den vijaud bereiken, zoo duide lijk wordt, dat verandering nabij is. Spoedig mag de aankondiging worden verwacht van een nieuwe regeling om contróle uit te oefenen over de goederen die door Holland gaan. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Febr.. in Nederland uilgesproken '18 faillissementen tegen 21 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven genoemde!) datum 150 faillissemen ten tegenover 186 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Ingetrokken belastingontwerpen I Minister v. Gijn heeft v in bel groote belastingplan Tienb, drie wets ontwerpen in getrokken, namelijk bet grondslagen ontwep, het ontwerp be treffende den accijns op het gedistilleerd en dat betreffende den accijns op wijn Veel practische beteekenis heel t deze intrekking echter riiet. Het grondslagen ontwerp bevatte alleen een overzicht van bet belasting stelsel en had op de opbrengst geen invloed. Minister Treub zelf had bet in den laatsten tijd reeds op den achtergrond geschoven. De berde andere ontwerpen zouden volgens de raming, samen ongeveoi 4 millioen gulden meer per jaar in de schatkist hebben gebracht. Tot kerkvoogd der Ned. Herv gemeente ts door het college «ar notabelen, in de vacature J 11. Boks, gekozen de heer R van Dijk. Voor het te Utrecht afyenomen examen nuttige handwerken zijn van hier al-nog geslaagd de dames J. G de Bruin, H H G Scnnritz en L A. de Greef. Als onderafdeeltng dei' scnaak- vereenrging tAmeisloor>« is een dam club opgericht. Ter opening zal morgena ond in het hotel »l)e Ve ilde Zwaan# door deti heei Hoogland, wereldkampioen, uit Utrecht een simultaan-séance ge geven worden. De werkzaamheden op de Hoog lander Eng, waarheen de Volendam- mer eenden overgebracht zullen wor Oen schieten flink op. Zij zullen daar in perken van 60 stuks onder dak worden gebracht. Van de Schans kon den de vogels te gemakkelijk deset- teeren. Ook de eenden van Birkboven zul len naar den Eng verhuizen. Tot de kandidaten, die op Maan dag 21 Februari te Utrecht bij de akte-examens nuttige handwerken geslaagd zijn, behoort o.a. mejuffr ouw Jo de Bruin, leerlinge der industrie- en huishoudschool alhier. Bij de gisteren gehouden aan besteding voor het bouwen van 42 woningen voor de Volkshuisvesting II werd ingeschreven door: J. C. Blüm, Hilversum, f 100,680 in cijfers, f 107 680 in lettersA. Slingerland en J Meijer, Haarlem mermeer, f 105 050; K. C. van Kalveen, Amersfoort, f107 500; J. Hulleman, Arnhem, f 107 600; W. Hulleman, Almelo, f 107.997B Keppel, te Zwolle, f 109 900; Hoogevpst Zn., Amers foort, f 109 950; E. de Bruijn, Hoog land, I 110,460; Van Es, Amersfoort, f 112,650; D. Klaassen, Rotterdam, f112,900; W. en F. Ruitenherg, Amersfoort, f 113.377; C. J. Kuntz. Amersfoort, t l'14000; G. C. Blanken, Amersfoort, f 114.975; D. P. de Vos, Rotterdam, f 117,774; L. J. Heuvels, AmerJoort, f 1 18,900; D. Janseri, Aalten, f 121.300; Jac. van Gent, Amersfoort, f 125,800. 3e Abonnementsconcert Concert bureau Hans Augustin. Liederenavond llona Durigo. Het 3e Abonnementsconcert van het Concertbureau Hans Augustin in »Amicitia« alhier op Donderdag 9 Maart zal een Liederenavond zijn. te geven door de wereldberoemde, ook in ons land zoo buitengewoon beminde zangeres llona Durigo. Begeleiden zal de voottreffelijke pianist Evert Cor- nelis, dirigent van het Concertgebouw orkest te Amsterdam. Dit concert be looft dus een zeldzaam artistiek genot voor de muziekliefhebbers hier ter stede. De muziekschool van de plaatse lijke afdeeling der Maatschappij tot B-vordering der Toonkunst opem hare deur weder voor nieuwe leerlingen Eene adr-erlentie in 11r numme- geel aan waar en wanneer de inschrijving zal plaats vinden. De heer F. R. Numatis, adjonct- directeur van tiet Rijksopvoedings gesticht, is mei ingang van 16 Maan henoemd toi hoofdcommies bij hei Rijksopvoedingsgesticht te A vet eest. De plaatselijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmansbond zal Donderdagavond haar 18-jarig bestaan herdenken door een godsdienstoefening in de St. Jonskerk, waarbij Ds. G lioeveridans, uil Amstetdam, «Ie feest rede z,il houden. Kanier van Koophandel en Fabrieken. Onde- voor zntei'st bap van der neer J G r. Ki Oer h eltl dez ka.ni- r tisteravond een openbare vergadering ten Raadhuize. Afwezig de heeren (I. v. Haselen en Eysiuk. De secretaris las na opening ie notulen van 18 December 1915, welke onverandeid werden goedge keurd. Ingekomen zijn, behalve de gewone jaarverslagen en pei lodleken 1. Bericht van verhindering van de ireeren Van Haselen en Eysuik. 2. Van het Centraal bureau vooi statistiek de jaarcijfers vooi Nederland. 3. Een statistiek van het vervoer op onze spoor- en tramwegen. (Bij oen secretaris ter inzage 4 Een overzicht van de door de Noordzeesluizen geschutte schepen ge zonden door de Arnster damscbe Kamer, benevens de nieuwjaarsrede van den voorzitter den heer Van Eegheu.(Als voren.) 5. Een boekwerk over Twentsche Nijverheid. (Als voren 6. Een schrijven van de Ver. van Ned. Fabrikaat, dat zich een com missie heeft gevormd, welke zich tot taak stelt waardeering voor de Ned Nijverheid te wekken, opdat deze met de buitenlaridsche kan wedijveren. 7. Van de Directie der N. C. S. een schrijven over verbeter ing aan de balie Kleine Koppel, dat de Kamer zich rnoet wenden tot de H. S. M. Dit is reeds gpscbied. 8. Ook is een verzoek tot B. en W gericht om ondersteuning in deze et: tevens verzocht om bdere vet lichting van het Smalle Pari. Het eerste verzoek is ingewillig-l, terwijl op het Smalle Pad één lantaarn rneer zal worden ontstoken. (Onder dankzegging voor kennisgeving aan genomen 9. Verzoek van B. en W. om jaar verslag. Den secretaris opgedragen. 10. Rekening. In ontvangst en uit gaaf werd de rekening vastgesteld tot een bedrag van f 450 met een voor- deelig saldo van f 58. 11. Een adres aan den Min. van Waterstaat inzake het Postkantoor. Hierin zegt de Kamer dat nu de Bell. Telef. aan bet Rijk is overgegaan, de gemeentelijke telefoon op het Post kantoor zal worden ondergebracht. Nu zal tot verbouwing moeten wor den overgegaan. Met 't oog hierop vraagt de Kamer een afzonderlijke bediening der loketten. Ook wordt de aandacht gevestigd op de bediening van de Rijksielefoon. De heer Van Vollenhoven wilde een geheel nieuw postkantoor vragen en dan ook op een betere plaats. De heer Meursing achtte de plaats geschikt. De voorzitter achtte overvraging ml den hooze Ten slotie weid hel a ires vastge steld gelijk liet ontworpen was. waarna (ie veigadering gesloten werd. Maandagavond sprak de heer Van Broekhoven uil Wijchen in hotel Reichinan over jOusterfelijkheid en toekomstig geluk«. Spieker wees er op, dat zoo weinig menscheii gelukkig zijn. Had dit leven geen vervolg met kans op geluk, hoe omedelijk zou het dan zijn. Nu is de vraag of er een vervolg is. De kerk /egt: ja: De wetenschap geeft geen antwoord. Maar het Spintisme heeft antwoord gegeven in bevestigenden zin. Wijlen de heer Göbel beeft zich aan ler.-cheidene personen gemani- le-teeid. Eeinge vragen aan spreker gedaan werden heantwoO'd. Speenhoff bekeerd. In de Maaspost schieef »v. d. Pol« een aai dig lied op Speenhofl's be- keermg, waarin deze coupletten Speeiim.iff heeft als all' artisten Maling vast aan politiek, Ook al doet hij in zijn liedjes Wel aan staatkunst, aan cntirk Op de overheidspersonen, Op de lui van 't parlement, Maar de richting van Jacobus Was geen sterveling bekend. Had Koos Speenhoff wel eens richting Niemand, die hel ware wist, Niemand ook, wien 't intresseerde Speenhofl immers is artist I Voor eeri jaar of wat stond Kobus Met ziju lied en zijn guitaar Voor zijn jonge geestverwanten, Voor de liberalen klaar! Maar toen Speenhoff jubileerde, Bleek hij met meer blauw, mxar rood. Toen men hem complimenteerde, Toen was Koos npartijgenoou. Zong hij ook een lied ter eere Van de vloot of 't vaderland, Toch was hij een sociale. Toch was Koos een tooie klant. Maar ook dat is niet meer zeker, Want naar nu weer wordt gezeid, Hoort ie bij de clericah n 't Stond heel duid'lijk in de Tijd. Ais Koos nog aan het looneel blijft En niet in een klooster gaat, Zien we hem misschien nog w el eens Weer terug als Heilsoldaat. Oscar bloosde als een meisje. „Werkelijk? Vertelde zij dat dadelijk?" vroeg hij aangenaam verrast. „Ja, ik kom dikwijls bij hen, daar onze langdurige vriend schap mij meer recht op Virginie geeft dan haar andere bekenden. Als je 't goedvindt, begeleid ik je bij je bezoek." „Ik moet in Virginie's huis naar mijn zieke gaan kijken, dus daarom verzoek ik reeds voor morgen je gezelschap." „Eisch het op elk uur!" riep de jonge man ijverig. Het verdere gesprek liep over de aangelegenheden van den jongen arts. „Natuurlijk kom je bij ons inwonen," zei Oscar en ook zijn moeder verklaarde, dat het haar aangenaam zou zijn, als hij weer evenals vroeger, haar dak als het zijne beschouwde. Maar daartegen maakte Her man, hoewel zeer vriendelijk, bezwaren. „Ik vergeet nooit," zeide hij, „dat ik bij u een tehuis vond, want op Oscar gaat mijn dank over, dien ik zijn vader verplicht ben dat gij mij in staat hebt gesteld, het leven in te treden; maar thans wil ik ook mijn weg zelfstandig verder gaan. I Wanneer gij mij liefhebt, laat mij dan in onafhanke lijkheid mijn doel tegemoet gaan!" Nöch de weduwe, nóch haar zoon, konden er zich zoo spoedig in schikken, dat Herman van hen wilde scheiden en het gelukte dezen eerst, beiden eenigszins te verzoenen met zijn voornemen, toen hij hen er op wees, dat de eenzame ligging der woning niet zeer geschikt en voordeelig was voor een practizeerend geneesheer; ook wilde hij de rust zijner familie niet verstoren door de drukte, die zijn beroep ongetwijfeld veroorzaken moest. lntusschen was het zeer laat geworden en begaf men zich eindelijk ter ruste. Nadat Herman den volgenden morgen een ge schikte woning had gevonden, herinnerde hij zich den plicht, die sedert den vorigen avond op hem rustte en die tegelijk het begin van zijn dokters loopbaan vormde. Hij vergat niet Oscar, volgens afspraak, voor dit bezoek, aan zijn huis af te halen. Bij 't binnentreden van Virginie's salon was Victor zijn neef eenige passen vooruit en reikte haar volgens recht van langere vriendschap het eerst de hand. „Ik kon 't niet weerstaan, Virginie," zeide hij, „den wedergekeerde naar hier te begeleiden. Hij denkt nog aan de oude kindervriendschap, maar hij zal het nu niet meer noodig vinden, u evenais vroeger tegen mij in bescherming te nemen." Zij lachte eenigszins verlegen, Zich tot Herman keerend, zeide zijWeet ge, dat ik op 't oogenblik eigenlijk een weinig bang voor u ben?" „Voor mij vroeg hij verwonderd. „Ja, ge moet niet boos worden, wanneer ik iets verkeerds heb gedaan, dat u als arts zal mishagen „O, ge spreekt van onze zieke?" zeide hij. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2