Plaatselijk Nieuws. Oemengd Nieuws. II RECLAME. Belgische geïnterneerde militairen. Luitenant-generaal Dossin heeft aan de geïnterneerde Belgische officieren, onderofficieren en soldaten de volgende circulaire gericht Met het grootste genoegen laat ik u weten dat de generaal-majoor ko- nings adjudant mij meldt, dat Z. M. den koning deelneemt in het lot van alle militairen, officieren, onderofficie ren en soldaten, die zich in Nederland bevinden. Zijne Majesteit gevoelt hun moreele smarten en vergeet niet, dat diegenen, die hun plicht hebben vervuld, aan het vaderland vele diensten hebben bewezen. De generaal-majoor voegt er bij, dat het Z. M. aangenaam is, mij mede te deelen, dat de verminkte militairen die in Nederland vertoeven, een on derscheiding zullen ontvangen, evenals hun kameraden aan het front, en dat ook de toestand der geïnterneerde lagere officieren en militairen van minderen rang, welke familieleden te hunnen laste hebben, met welwillend heid zal onderzocht worden en daar aan zooveel mogelijk zal worden te gemoet gekomen. Geldcrisis in aantocht Mr. dr. A. G. Hetneken zegt in In en Uitvoer, dat onze geldmarkt in den laatsten tijd symptomen aantoont, die nietonbedenkelijkzijn. Tal van verschijn selen wijzen erop, dat tegenover een zeer groot aanbod van geld een geringe vraagstaat. Dit blijkt o.a. uit de gretige opneming van allecmmissies;zelfsgroote uitgiften, zooals de leening Amsterdam, worden sterk overteekend. Op het zelfde wijzen voorts de stand der prolongatie rente,ongeveer 2pCt.; en het particulier disconto, dat zelfs tot 11/2 pCt. ge daald is. Ten slotte vraagt schrijver zich af, of niet weldra rekening moet worden gehouden met een geld crisis, in dezen zin, dat wij aan over vloed van geld gaan lijden, hetgeen nauwelijks minder bedenkelijk is, dan een tekort. En daaraan sluit zich da delijk de andere vtaag aan, is er geen middel, om den overvloed van geld zonder schade te benutten? Velen zul len antwoorden, laat ons dat geld be leggen in ons eigen land, doch uit het vorige vloeit al voort, dat dit o.i. niet op eenigszins voldoende schaal mogelijk is. Want om dit Ie kunnen doen, is het onvoorwaardelijk noodig te be schikken over allerlei goederen, waar over wij de beschikking thans niet hebben en waarschijnlijk onmogelijk kunnen verkrijgen. Hoe wil men de industrie uitbreiden, als men niet de macht heeft nieuwe machines te koo- pen of te vervaardigen? en hoe wil men ze vervaardigen, wanneer de grond stoffen niet voorhanden zijn De macht der feiten heeft ons trouwens reeds gedwongen dit beletsel te erkennen. Of zou anders nu het goedkoope geld tot emissies uitnoodigt, niet van alle kanten vraag naar nieuw kapitaal zijn opgekomen? Zoolang de oolog voortduurt en wel licht ook nog na het sluiten van den vrede zullen wij, door ons gedwongen isolement genoopt een afwachtende houding dienen aan te nemen. Voor onze welvaart is het niettemin van groot gewicht hoe wij ons tijdens deze periode voorbereiden op de toe komst. Moeten wij de ophooping van geld binnen onze grenzen blijven aan zien, zonder althans te trachten maat regelen te nemen om partij te trekken van ons nu slechts in geringe mate productief bezit Kunnen wij dat kapi taal niet tijdelijk loonerid plaatsen, zoo. dat het later tot onze beschikking is, als wij het noodig hebben Agenda voor du openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 29 Februari 1916, des avonds 8 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school E (vacature-Buijtenhuijs). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot instelling van een Commissie van bijstand voor Maat schappelijk weik en eventueele be noeming der leden. '4. Voorstel i'van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het verslag, bedoeld in art. 11 van het Kon. Besluit van 19 November 1900, Stbl. no 202 (Kindervoeding). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot vaststelling eener Ver ordening; regelende de in gebruik geving van lokaliteiten der Gemeente aan vereenigingen, enz. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek aan den heer G. A. Groote Haar als Diiecteur der Burgeravondschool. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek, aan mej. R. A. van den Hoven als onderwijzeres in de Nuttige band- werken aan school E. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof, overeenkomstig verzoek, aan mej. A. G. M. den Hartog als onder wijzeres in de Nuttige handwerken aan school F. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek aan den heer H. Slagter, onderwijzer aan school B. 10. Vooislel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering der speel plaats bij school B. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethoudi rs tot overneming van een strook grond aan den Uirechtschenweg van den beer T. L. Blok. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om bet Rijk te erkennen als gebruiker van het perceel waarop is gesticht de telepbooncentrale. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Johan van Oldenbarnevelt-laan van den heer O. L. G. F. Aberson. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond aan de Koningin Wil- helminastraat van den heer J. C. L. Huiskamp. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van grond in verband met het leggen van een rioleering in een gedeelte van den Soesterweg bij den spoorwegovergang. 16. Voorstel van Burgemeester eri Wethouders tot aankoop van bouw grond aan Laan 1914 en den Utrecht- schenweg van den heer A. Looxma van Weideren baron Rengers. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver leenen ten behoeve van het maken van een plan van bebouwing der gronden in exploitatie bij het Grond bedrijf, 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van een woning met bouwland ten Zuiden van de Barchman Wuytierslaan voorheen toe- beliooreride aan den heer Koppen. 19. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het inbrengen der gronden, aangekocht van de heeren Knoppers en Koppen en de Erven wed. Van Hofslot in het Grondbedrijf. 20. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van eenige bewoners van de Koninginnelaan, houdende verzoek over te gaan tot het rooien van eenige boomeu. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het planten van boomen in de Schimmelpenninckstraat. 22. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het aanbrengen van beplantingen aan de Daam Foc- kemalaan, de Vondellaan en bet Da Costaplein. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de stichting «Volkshuisvesting 1I«, ten behoeve vau het bouwen van een badhuisje met bovenwoning en lokaal voor den tor- zichtboudenden beambte, een voor schot toe te kennen van f 10.000. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van diverse perceelen in het belang van de Volks huisvesting. 25. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders iri verband met rit; regeling van de jaarwedden van con cierges aan de openbare Lagere scho len. 26 Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake het aanvaarden van de nieuwe regeling omtrent de werkeloozenverzekering. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het uitvoeren van straatwerk in eigen beheer en het in verband daarmede wijzigen van de Verordening tot regeling van de loonen der Gemeente-werklieden. 28. Voorstellen van Burgemeester §n Wethouders tot vaststelling en j wijziging van eenigi verordeningen in verband met invoering van Cen trale boekhouding 29. Mededeelingen van Burge- meester en Wethouders in zake het ontstaan van een zandbank in de Eem en voorstel tot bet verleenen van een crediet van f 1500 voor het verwij deren daarvan. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet instellen van eene controle over bet financieel beheer van vereenigingen, die door de Ge meente worden gesubsidieerd. 31. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanstelling van een hulpbode aan het Gemeentebuis. 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener be grootiug,dienst 1916, voor het reserve fonds krachtens de Pensioenswetten voor de Gemeente-ambtenaren. 33. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener be grooting, dienst 1916, voor bet waar boigfouds krachtenrs art. 21 der ver ordening op het Grondbedrijf. 34 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzigingderGemeente hegiooiing, dienst 1915 en 1916. 35. Vooislel van Burgemeester en Wethouders in zake het beleggen van hei waarborgfonds voor het Giond- hediiji b doeld iri art. 21 der verorde ning. Eindelijk, wel wat laat, is de winter dan toctr gekomen. Een sneeuw storm, zooals we in geen jaren gehad hebben, heelt geheel ons land een ander aar zien gegeven Hoe aangenaam het «smetteloos witte sneeuwtapiju het oog ook aandoet, storend werkt het op tal van maatschappelijke toe standen. Het treinenverkeer was er al dadelijk door in de war en onze plaatselijke tram moest zelfs den eersten dag den dienst geheel stopzetten. Met prijzenswaardiger! spoed deed j het gemeentebestuur de overtollige losse sneeuw van do hoofdstraten ver wijderen, daarmede aan tal van handen een welkom werk verschaffende. Door de gladheid der stiaat kwam een sergeant te vallen, tengevolge waar van hij met gebroken been naar het militair hospitaal moest worden ver voerd. De muziekschool van de plaatse lijke afdeeling der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst opent hare deur weder voor nieuwe leerlingen. Eene advertentie in dit nummer geeft aan waar en wanneer de inschrijving zal plaats vinden. De Vereeniging «Amersfoottsche Industrie- en Huishoudschool* zal op Dinsdag 29 Februari a.s. hare jaar- lijksche algemeene vergadering houdeD in het schoolgebouw, ter behandeling van het verslag der commissie belast met het nazien der rekening en ver antwoording 1915; het jaarverslag en mededeelingen van het bestuur. Tournee SpeenhofF 1916. De heer en mevrouw Speenholl hadden gisteravond in «Amicitiav weer veel succes met hun nieuwe en actueele liedjes. Na elke voordracht een hartelijk applaus, wel een bewijs dat ze in den smaak van het publiek vielen. Het programma was zeer af wisselend. De zaal niet bijzonder vol, doch bet was gezellig en er werd hartelijk gelachen. Behoud van natuurmonumenten. Het bestuur der Veieeingmg tot Behoud van Natuur Monumenien in Nederland deelt ons mede, dat die ver eeniging het landgoed »Groot-Speyck", nabij Oo-terwijk, heeft aangekocht en binnenkort aan de nieuwe eigenaresse zal worden overgedragen. Door den aankoop van het nieuwe terreiu omstr. 30 H.A. rrroot, vorrrn de b> Zitting te Oosierwijk ihdirs een voed afgerond gehet I van ongeveei 300 H.A. Het benoo'hgde kapitaal hebben enkele belang-stellende natuurvrienden ver- strekt In 1913 verkreeg de vereeniging haar eerste bezit in Noord-Biabani Kalkoen van Esscheven, het Choorven en het Witveu met de om deze plas-en liggende gronden en bosschen;in 1915 werd zij eigenaresse van den Duivels berg, van het Brandven, en het Diaconieven, tewijl de nu zoo noodzake lijke afronding van haar gebied plaats vond door den aankoop van hetlandgoed «Groot-Speyck" met zijn opgaand geboomte en het schilderachtige ven netje «De Brouwkuip". Ten einde de omgeving van Spakenburg van water te ontlasten is, waarschijnlijk door belanghebbende opgezetenen, de Laakwal op twee plaatsen doorgestoken. De waterstand in den Nijkerker polder is daardoor verhoogd. Het polderbestuur beeft de gaten onmiddelijk doen dichten en gelast dat de wal voorlaan zal worden bewaakt. Worst- en papierschaarschte. De beroemde Praagscbe knakworst is ook al aan het verdwijnenze wordt tenminste met den dag kleiner. Dezer dagen kwam een dame in een winkel te Praag om den prijs van een knakworslje te vragen. 24 Heller zei de winkelier. Goed, pak het maar in. Hebt u niets mee gebracht om in te pakken vroeg de winkelier. Het pakpapier is zoo schaarsch. Papier? zei de dame. U, ja, hier is een tramkaartje, maar zorg er voor, dat de worst niet door het gaatje valt, dat de conducteur vr in geknipt beeft Een vreemd geval. Van betrouw hare zijde werd aan «De Maasbodetr het volgende relaas gedaan Een uhlaan, met de bewaking dët Belgiseb-Nederlanigi'he grens belast, had daarbij tegen zijn instructies ge handeld en was deswege door den Duitschen krijgsiaad tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De man zag ïntus-chen kans tot ontvluchten en naar Nederland uit te wtjkeri. Hij «oud hier te lande werk en voelde zich reeds geheel op zijn gemak in hel vrije Nederland. Tot hij einde der vorige week een aanbieding kreeg om op een auto- mobielfabnek (I!) te Delft te komen werken; waar daar Datuurlijk geen fabnek te bespeuren was, weid hem geadviseerd zich aan een adres in Dordrecht te vervoegen. Daar aange komen wist men hem met een nieuw piaatje in een heusche auto te krijgen. Wat er veider met den man ge beurd is vermeldt de geschiedenis niet; maar hij is spoorloos verdwenen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 18 tot 25 Februari 1916. Geboren: Jobannes, z. van Hendrik Jan Hassink en Maria Veenendaal. Johanna Hcndrika, d. van Marinus Paulus Hendriks en Alberta Krijnen. Johan, z. van Adrianus Arnoldus Koopman en Christina Martina Maria Reinboud. Johannes Wilhelmus, z. van Jan Willem Langendorff en Maria Elisabeth Janssen. Christina Wille- mina, d. van Willem Frederik Gotje en Willemina Christina van Dijkhuizen. Maria, d. van Hendrik Snijders en Margaretha van Dijk. Johannes, z. van Jobannes Versteegh en Willempje Bakkernes. Maria Adriar.a, d. van Gerrit Mol en llendrika Antonia Tom mei. Tjitske, d. van Aalt Baatje en Grietje Timmer. Mariette Elisa beth Auguste, d. van Jean Vanden- kerekbove en Maria Thérèse de Wit. Aalbert, z. van Aalbert van Deven ter en Wijmpje van de Burit. Catharina, d. van Andries Leonatdus Lablans en Willemijntje Arlar. Johan en Hein, 2 zoons van Hein Barten en Antonia de Boer. Jacoba, d. van Johannes Maas en Antje Ha- geubeuk. Elisabeth, d. van Zeger Koops en Johanna Willemina Dis- bergen. OndertrouwdAbraham de Graaf en Daatje Berkeloo. Gehuwd: Alb»rt Gustave Charles Everaerts en Maria Felden. Fran- ciscus Lucas Staarink en Margaretha Koekoek. Johannes Henderikus Olthoff en Antbonia Buunk. W.l- lem Jansen en Willempje Dunk. Lamhertus van Wijk en Johanna van den Heuvel. Adrianus Hazelaar en Antonia van den Hoven. OverledenAntonia Johanna van G - ene tem, 8-i j. wed van Herma- nu Kiaati-n. Dnk Dijkhuizen, 13j. Maria Huüotiia baionesse Vai Wassei aar, 30 j.. eebtg. van mr bjuck Geirold van Welderen baron Réngeis. Wybo Jacob- de Boei, 61 j., echtg. van Juham a de Boei'. Jan je But- tenburg, 53 j., ongeil. Leonard Cornells Betjneii, 8 j. Tbeodorus de Rijk, 78 j., wedn. van Elisabeth Petronella de Rijk Maria van Vel- zen, 80 j., wed. van Gen it van Groene- stein. Anna Maria Dux 45j.,eclitg. van Hermann O-cai Bauer. Leven loos aangegeven kind van tiet viouwe lijk geslacht. Leusden, Van 1825 Febr. 1910. Geboren: Alida, d. van Aalt van den Heuvel en Cornelia Tiggelaven. Johanna Neeltje, d. van Cornells Jo hannes van den Berg en Maria Miere met. Francisca Geertruida, d. van Hendrikus Johannes Kok en Margaretha Boerssen. Gehuwd: Rijk van Loeuen en Antje l Looijen. I Overleden Teunis de Plaat, 71 j., echtg. van Hendje van den Tweel. Goossen de Kruijlf, 67 j., echtg. van 11 Geertruida Donselaar. Sfoutenburg. Van 18—25 Febr. 1916. Geboren: Hendrika Cornelia,d. van F Jan Kerkhof en Gijsbertba Janssen. 0 Overleden: Cornelia Janssen, 21 j., ai ongeh. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 81/, 1 en des avonds van 6'/, 71/, ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8'/, 1 ure. Ingeschreven waren op 21 Februari 1916. I. de volgende werkkrachten: 1 bakker. 1 boekhouder- correspondent. 1 kantoorbediende. 1 kleermaker. 1 loodgieter 1 lithograaf. 1 corrector-verslag gever. 4 met-elaar. 4 naaister. 4 schilder. 1 schoenmaker. 1 stucadoor. 3 straatmaker. 1 steenslijper. 1 suikerbewerker. 1 hulp i. d. huishou ding. 5 los werkman. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 ambtenaar. 10 beeldhouwer. 5 boerenknecht. 2 borstelmaker. 2 broodbakker. 2 chocoladewerker. 1 correspondent. 1 electricien. 1 fotograaf. 1 kapper. 1 kantoorbediende. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. 2 kleermaker. 1 koetsier. 1 melkkneoht. 4 meubelmaker. 2 schoenmaker. 2 slager. 1 tuinman. 2 werktuigk. teefce- naar. 1 zager. Tl 7' u d< f b< d< is SC b( L w g< di ce vo 28 in sti MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Febr. 1916 Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.— Peren f0.a f 0..Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f 6 80 a f 7.20 p. 100 st. Bruine eieren f 7.20 a f 7.35 per 100 st. Boter 1 85 k f 1.85 per kilo. Margarine f 0.a f 0.— Zoetein. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.20 a f210 Kuikens f0.a f0.Piep kuikens f0 80 a fl.50 Ganzen t 0. a f0..Eenden f0 00 a f0 00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.80 a f 1 90 Duiven f0.70af0.80 paar Magere varkens f - af Varkens export f 0.a f 0 Zeugen f 100.a f 150.Biggen f14a f25Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— a 000—. Kalfkoeien f000.— k f 000.—Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 0a f 000. Kalveren f 10.k f28.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, heet, Zandaardappelen, 80000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren 60 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, magere varkens Varkens voor exportslagerij 50 biggen, 8 zeugen, 59 kalveren. Op de centrale eierveiling dei w V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 51219 stuks. Prijzen f 6.40—f 7 25. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacht- kippen f 0.63 per K.G. Jonge Hanen f0 80 per K.G. Oude Hanen f 0.60 per K.G. Dinsdag 22 Febr., Regeeringseieren, t 171184stuks.prijzen van f 6 10f7.f Vrijdag 25 Februari, Regeerings- G eieren 08055 stuks, prijzen van f 6 257' f 6.95. m Ter kaasmarkt van Maandag 21 Februari, werden aangevoerd 12 j,, wagens bevattende 3100 K.G. kaas. De prijs hep van f 68 tot f 73 per 50 K.G. Handel traag. RECLAME. Gij kunt er door zijn aangetast tonder het te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de patiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms een waar schuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voorbijgaand), troebel urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofdpijn, duizeligheid, moeite bij bukken, opzwel 1 ins der v -eten en een algemeen onwelzijn verschijnselen, die nien van het eerste oogenblik af dient te behandelen Verwaarloozing dezer ver schijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht nier- of blaasontsteking enz. Fosters Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdrijven het urinezuur de groote oorzaak van rheumatiek, jicht, ischias, nier steen enz. en eveneens het overtollige water, dat waterzucht veroorzaakt. Zij kunnen zonder gevaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden Te Amersfoort verkrijgbaar bij A van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk, 30

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2