Gemeenteraad. die veel te laat komt. De heer Frederiks vestigt de aan dacht op het feit, dat bij contante betaling geen fooitjes worden gegeven en maakt men een stevige beer wèl. Dit is iets ongerijmds. Een ander lid vindt het verdwijnen van het fooien stelsel een gelukkig verschijnsel. Hierna slont de voorzitter de ver gadering. Veroeniging tot bestrijding der Tuberculose. Maandagavond 28 Februari ver gaderde deze vereenigmg in hótol Reichmann. Presidente Gravin Van Randwijck. Na opening werden de notulen van 3 Maart 1915 gelezen en goedgekeurd. Aan het Jaarverslag ontleenen we: De toeloop naar het consultatiebureau houdt aan, wel een bewijs, dat de instelling aan een behoefte voldoet. Dr. Van Epen houdt geregeld zitting voor het geven van hygiënische wen ken en goeden raad. Gesticht is een voedingsfonds ter verstrekking van versterkende middelen aan de patiënten. Voor het bouwfonds zijn ontvangen f 1000 van de Belgische officieren en f500 van mevrouw M. uit Den Haag Het plan bestaat dit jaar met de inrichting der lighallen te beginnen. Rekening en verantwoording sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f2159.78, met een batig saldo van f 110.72'. De rekening is nagezien en accoord bevonden. De penningmeesteres werd vervolgens gedechargeerd voor haar beheer. Gravin Van Randwijck en mevrouw Looman werden tot Bestuurs leden herkozen. Hierna sluiting. Ter Kaasmarkt van j.l. Maandag 28 Februari werden aaogevoerd 3 wagens, bevattende 700 K.G. kaas. De prijs liep van f73.tot f78.50 per 50 K G. Al de aangevoerde kaas werd vlot verkocht. Ter gisteren alhier gehouden veemarkt werden aangevoerd5 stuks vee. Kalfkoeien golden f230 a f260. Vaarzen f170 a f180. In de gisterenavond door den bur gemeester Mr. J. C. graaf van Rand wijck gepresideerde raadsvergadering waren de raadsleden P. van Achter bergt), D. Gerritsen en S. J. van Dui nen afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den 25 Januari volgde mededeeling der navolgende ingeko men stnkken Koninklijk besluit van 25 Januari 1916 No. 37 tot regeling van de jaarwedde van den Commissaris van Politie te Amersfoort. (Voor kennis geving aangenomen.) Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken dd. 16 Februari 1916 No. 1915 Aid. O., met mededeeling dat in de tijdelijke benoeming van H. Hooijen Jr. tot leeraar aan de burgeravondschool zal worden beiust. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 31 Januari 1916 3e Afd. No 3358/209, waarbij wordt mede gedeeld, dat geen bezwaar bestaat tegen de terugneming van eenigeri grond uit het grondbedrijf en uit- keering van schadeloosstelling aan dat bediijf wegens het gemis van een stuk grond. (Voor kennisgeving aan genomen Besluit van dezelfde dd. 7 Februari 1916 3e Afd. No. 211/244, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 25 Januari 1916 tot overneming van een deel van het niet door het Rijk gedekte risico van aan midden standers verleende credieten. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Februari 1916 3e Aid. No. 184/252, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 25 Januari 1916 tot verkoop van een strook grond aan G. van Hoogevest qq. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Februari 1916 3e Afd. No. 212/241, waatbij wordt goed gekeurd het 6e suppletoir kohier van de inkomstenbelasting dienst 1915. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Februari 1916, le Afd. No. 55/93, waarbij worden goedgekeurd de raadsbesluiten van 30 November 1915 Nos. 534», 534», 534», 534"534"534"534'°534" 534", tot aankoop van verschillende perceelen, ter uitvoering van de woning wet. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeeide Staten van Utrecht dd. 14 Februari 1916 le. Afd. No. 55/93, waatbij wordt goed- gekeuid het raadsbesluit van 30 November 1915 No. 535' tot le ver booging van het bedrag beschikbaar gesteld voor het doel omschreven in art. 32 c der Woningwet van f15000 lot 165000; 2e het aanvragen en aan vaarden uit 's Rijks kas van een voor schot van f 50.000 voor het genoemde doel 3e het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van een bijdrage tol betaling van deannuiteitenverscbuldigd voor het boven bedoelde voorschot. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Februari 1916 3e Afd. No. 256/294, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 7 September 1915 tot het aangaan eener overeenkomst met den Staat der Neder landen betreffende overdracht van Ge meentegronden. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Februari 1916 3e Afd. No. 257/291, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 25 Januari 1916 No. 38 lot verkoop van grond aan J. Runnik. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedepuleerde Staten van Utrecht dd. l4 Februari 1916 3e Afd. No. 258/290, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 25 Januari 1916 No. 37 tot verkoop van grond aan W. van Haselen P.Hzn qq (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Februari 1916 3e Afd. No. 183/295, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet raads besluit van 25 Januari 1916 tot onder- handsche verhuring van een terrein aan den Doodeweg te Leusden aan het voorloopig comité van voorberei ding voor de oprichting van een In ternationale School voor Wijsbegeerte. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 21 Februari 1916 No. 335/340, 3e Afd., waarbij wordt goedgekeurd de begrooting van in komsten en uitgaven 1916.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 21 Februari 1916 3e Afd. No. 149/145, waarbij wordt mede gedeeld dat hun besluit van SNovember 1915, 3e Afd. No. 2844/2017 tot vast stelling der jaarwedden van de Wet houders op f 1500, ingaande 1 Jariua'i 1916. is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 14 Januari 1916 No. 51. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Burgemeester en Wet houders d.d. 18 Februari 1916 Afd 1 No.462, waarbij tot tijdelijk ambtenaar aan de Gemeentearbeidsbeurs benoemd wordt mejuffrouw H. Muller te Utrecht (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Burgemeester en Wet houders d.d. 18 Januari 1916, waarbij lot tijdelijk ambtenaar aan de Gemeente- ai beidsbeurs benoemd wordt G. van Wijland Jr. te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen/ Rekening en verantwoording over 1915 ï.z. vo'kszangonderwijs van de Maatschappij lot bevordering derToon- kurist, Afd. Amersfoort. Adres van G. J. van Lent d.d. 24 Januari 1916 houdende verzoek het door hem van de Gemeente gehuurde perceel Kamperbinnenpoort 2 tn bete ren staal te brengen of den huurprijs te verminderen. (Om advies in handen van Burgemeester en Wethouders). Adres van de Erve H. de Jong te Wormerveer ingekomen 8 Februari 1916, houdende een aanbod tot toe zending van een aantal boekjes over «Onze Cacao en Cbocolade« ter ver spreiding op de openbarelagerescholen. (Tor afdoening in handen van Burge meester en Wethouders). Adres van de vereeniging van Be hangers, Stoffeerders-en Bedden makers patroons, ingekomen 21 Februari 1916, houdende verzoek voortaan 't schilder en behangwerk apart aan te besteden. (Om advies in handen van Burge meester en Wethouders). Adres van den Amersfoortschen Bestuurdersbond d d. 24 Februari 1916 houdende verzoek tot aanvaarding der nieuwe regeling i.z. wei kloosbeids- verzekeriog voorgesteld door den Minister van Financiën bij circulaire van 19 Januari j.l. (Behandelen bij desbetreilend punt van de agenda). Adies van de Afdeelirig Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers d.d. 26 Februari 1916, houdende verzoek aan alle tijdelijke leerkrachten een salaris toe te kennen van f50.— per maand, zulks met terugwerkende kracht tot 1 Sept. 1914. (Om advies iu handen van Burge meester en Wethoudeis). Naar aanleiding van dit laatste vroeg de Wethouder van Onderwijs het woord en wees er op dat in weinig gemeenten de toestand der onderwijzers zoo gunstig is als hier en dat waar het hier slechts tijdelijke leerkrachten goldi, die dankbaar mochten zijn dat zij onmiddellijk na afgelegd examen in staat werden ge steld zich verder practisch te bekwa men. van eenen inwilliging van dat verzoek geen sprake kon zijn, waarom Burgemeester en Wethouders dan ook voorstelden daarop afwijzend te be schikken. Na een langdurige discussie met den heer Hofland die meende, dat waar vol gens de begrooting f 200 op de salarissen der onderwijzers was be spaard en het toch niet aanging de gemeente daarvan te doen profiteeren in plaats van de tijdelijke onderwijzers, werd bet voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Jorissen, Leinweber en Hof land. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd, in de vacature Buytenhuis. met algemeene stemmen benoemd de heer J. C. Knoot uit Laag-Soeren. Het Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot instelling van pen Commissie van bijstand voor Maat schappelijk werk en eventueele be noeming der leden, vond bestrijding bij den heer Jorissen, die meende dal het beter was eerst de voortellen van Burgemeester en Wethouders af te wachten tot het oprichten eener af- deeling voor Maatschappelijk werk en wanneer deze waren aangenomen tot het benoemen eener Commissie van Bijstand over te gaan. Nadat door den heer Hofland en den Voorzitter was aangetoond, dat de werkkring der be doelde Commissie een geheel andere was dan hetgeen in den regel van soortgelijke commissies werd verlangd, werd met 14 tegen 2 stemmen die van den heeren Jorissen en Kroes tot instelling der Commissie besloten en tot ledeu daarvan benoemd de heeren Koning, Jorissen, de Kempenaer en Rant. De werkkring der commissie werd vastgesteld als volgt: Artikel 1. Burgemeester en Wet houders worden iri de behandeling van de aangelegenheden betreffende Maat schappelijk werk bijgestaan door een vaste commissie van vier leden van den Raad, voorgezeten door den Burge meester of een der Wethouders. Tot den dienst Maatschappelijk, werk wordt geacht te behooren de uitvoering van de Woningwet, voorzoover betreft de voorziening in de behoefte aan woningen en hetgeen verder bij Raads besluit daartoe zal worden gebracht. Art. 2. Jaarlijks in de maand Decem ber benoemt de Raad de leden der Commissie. lu een tusschentijds ontstane vaca ture wordt zoo spoedig mogelijk voorzien. Art. 3. De Commissie houdt hare vergaderingen in een der lokalen vari het Stadhuis, daartoe door Burge meester en Wethouders aangewezen. Art. 4. De vergaderingen der com missie worden door baren Voorzitter belegd, die daarvan, behoudens bij bijzondere omstandigheden, ten minste tweemaal vier en twintig uren te voren aan de leden kennis geeft. Art. 5. De commissie wordt bijgr- staan door een Secretaris, als hoe danig betzij de Secretaris der Gemeente of een der ambtenaren ter Secretarie door Burgemeester en Wethouders, in overleg met de commissie, wordt aangewezen. Art. 6. Van het verhandelde in de vergaderingen worden notulen gehou den, die door den Secretaris der Com missie worden bewaard. Art. 7. De Commissie dient Burge meester en Wethouders, zoo dikwijls deze het nuttig en noodig oordeelen, van bericht en raad omtrent bet in artikel 1 als baren werkkring om- schrevene. Art. 8. De commissie is bevoegd, aan Burgemeester en Wethouders die voorstellen te doen, welke zij in het belang acht van bet Maatschappelijk weik, gelijk dit omschreven is in artikel 1. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het verslag, bedoeld in art. 11 van het Kon. Besluit van 19 November 1900, Stbl. No. 202 (Kindervoeding), werd z. d. on z. h. st. aangenomen. Vastgesteld werd de navolgende Verordening, regelende de in gebruik geving van lokaliteiten der Gemeente Amersfoort. Artikel 1. Verzoeken voor het in gebruik nemen van lokaliteiten moe ten worden gericht aan Burgemeester en Wethouders, op gezegeld papier geschreven en vermelden een juiste omschrijving van het doel waarvoor de in gebiuik neming wordt gevraagd en het aantal dagen en uren, dat de beschikking over de lokaliteit wordt verlangd. Art. 2. De iri gebruik geving ge schiedt steeds tot wederopzeggings en, indien zulks bij het besluit van Bur gemeester en Wethoudeis tot in ge bruik geving uitdrukkelijk is bepaald, gratis. Ait. 3. Indien het lokaal niet gra tis is verstrekt, moet, wegens ver goeding voor vuur en licht en beloo- rnng aan den concierge voor zijne werkzaamheden, ieder jaar vóór 15 Januari aan de Gemeente worden betaald een bedrag van vijftig cent per avond en per lokaal. Art. 4. Indien ten gevolge van het toegestaan gebruik het gebouw of de zich daarin bevindende voorwerpen beschadigd worden, is de gebruiker, op eerste aanzegging van Burgemees ter en Wethuuders, verplicht, de door hun College te bepalen schadever goeding te betalen. Aan den heer G. A. Groote Haar werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur der Burger avondschool. Eveneens werd op hun verzoek een eervol ontslag verleend aan Mej. R. A. v. d. Hoven als onderwijzeres in de nuttige handwerken en aan den heer A. Slagter als onderwijzer aan school B, terwijl mej. A. G. M. den Hartog, overeenkomstig haar verzoek, verlof kreeg als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F. Aan Burgemeester en Wethouders werd een crediet verleend van f305. tot verbetering der speelterreinen bij school B. Het gedeelte speelplaaats tenZ.W. van het gymnastieklokaal, waarvan de kanten hoog opgeloopen zijn, zal worden vlak gemaakt en met nieuw grint worden bedekt; het gedeelte ten N.O. van dat gebouw zal worden vlak gemaakt, bedekt met heiplaggen, zand en leem. en afgewalst en voor zien van een flinke laag grint. De overschietende gedeelten achter eri tusschen de lokalen zullen tegelijk worden verhard, waardoor een goed geheel zal worden verkregen. Besloten werd van den heer T. L. Blok kosteloos over le nemen een strookje giond, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie C No. 1546 (gedeeltelijk), groot 6 M», op bij gaande teekening geel gekleurd aan gegeven. en zulks onder voorwaarde dat de kosten van bestrating zijn voor rekening der Gemeente evenals de kosten, op de overdracht vallende; en Burgemeester en Wethouders te machtigen tot bestrating van hoven- genoemden grond over te gaan, waar voor de kosten kunnen worden ge vonden uit het gewoon onderhoud der bestratingen. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werd be-loten met ingang van l Januari 1916 het Rijk te erkennen als gebruiker van een gedeelte van hi t perceel kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E No. 4382, ter grootte van 24'/i M», waarop gesticht is een gebouw, bestemd voor publieke spreekplaats, tevens centraal tele- phoonbureau, onder voorwaarde, dat de Gemeente den in gebiuik genomen grond te allen tijde te barer beschik king kan nemen, mits hiervan zes maanden te voren aan hel Rijk schrifte lijk kennis gevende, en dat het Ryk alsdan zal zorg dragen, dat de grond op den bepaalden tijd ter beschikking van de Gemeente is, zonder eenige kosten op de Gemeente te kunnen verhalen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceel bouwgrond aan de Johan van Oldenbarneveltlaan van den heer O. L G. F. Aberson, werd zwijgend goed gekeurd. Evenzoo werd besloten van J C. L Huiskamp, te Amersfoort, kosteloos over Ie nemen twee strooken grond, aan de Koningin Wilhelminastraat, den over te nemen grond te bestraten en daarvoor een crediet te verleenen van f50 en de kosten van overdracht van den grond to nemen voor rekening der Gemeente. Besloten werd tot overneming van grond in verband met het leggen van een rioleering in een gedeelte van den Soesterweg bij den spoorwegovergang. Een voorstel van Buigemeester en Wethouders tot aanxoop van bouw grond aan Laan 1914 en den Utrecht- schenweg van den heer A. Looxma van Weideren baron Rengers, vond bestrijding bij de heeren Jorissen, Kroes en Houbaer. Eerstgenoemde achtte liet niet io den haak, dat, waar de gemeente zelf voor de verharding van de Laan 1914 had gezorgd, zij tengevolge daarvan voor die grond nu meer moest betalen en vond dat het nu maar eens uit moest zijn met grondver koop, daar, als Burgemeester consequent wilde zijn, zij om de rege ling van bebouwing in handen te l eb ben, wel heel Amersfoort konden koopen. De heer Kroes was er tegen omdat van het driehoekige terrein een groot gedeelte niet kan worden bebouwd. De heer Houbaer achtte den tegen- woordigeri toestand ideaal en wenschte dien te bestendigen door baron Ren gers eigenaar van den grond te laten en zou wel eens van den Voorzitter willen booren of, tengevolge dier villa- politiek, binnen afzienbaren lijd de belastingen niet zouden moeten ver- hoogd worden. De Voorzitter stelde hem daarom trent gerust, waarbij bleek dat de heer Houbaer een geheel ander ter rein op het oog had als waarover het ging. De heer Jorissen ontving ten antwoord dat de gemeente volstrekt niet meer betaalde, daar de nu ver langde prijs van 60 cent vóór de verharding van den weg ook was be taald. Ofschoon de 3 genoemde heeren tegenstemden werd toch, conform het voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten. Aan Burgemeester en Wethouders werd een crediet verleend ten behoeve van bet maken van een plan van bebouwing der gronden in exploitatie bij het Grondbedrijf Burgemeester en Wethoudeis wer den voorts gemachtigd aan J. vari Ruitenbeek, landbouwer te Amersfoort, met ingang van den door hen te be palen dag en tot 2 December 1917, met het recht om de huur te allen tijde te doen eindigen, te verhuren de boerenwoning met circa 1000 vier kante roeden bouwland, gelegen ten Zuiden van de Barchman Wuijticrs- laan. kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C No. 106, 108 en 1063, en zulks voor de som van Negentig gulden per jaar. Z. d. of h. st. besloot de Raad de terreinen aangekocht van de heeren Knoppers en Koppen in het grond bedrijf op te nemen tegen de waarde door de schatters bepaald en dat de schuld, die ter zake van deze gronden op de gemeente rust zal bedragen f 183,360,50 benevens de kosten van overdracht. Een gelijk besluit werd genomen ten opzichte van het van de Erven wed. A. van Hofslot aangekochte boschje en het bedrag der te dier zake op de gemeente rustende schuld bepaald op f 6235.plus de kosten van overdiacht. Naar aanleiding van een adies van jhr.S. M. van Reigersberg Versluysc.s., houdende verzoek om de iepeboomen, staande vóór hunne villa's aan de Koninginnelaan te willen doen rooien om reden de woitels van die boomen het voedsel wegnemen uit hun aan grenzende tuinen, werd beslolen adres santen mede te deelen, dat liet voor- nemenjbestaat tot verandering van de be planting langs deKoninginnelaan waar door zeker grooiendeelsaan het vei zoek van adressanten zal worden voldaan. Tevens werden Burgemeester en Wet houders gemachtigd, belanghebbenden in overweging te geven, in hun tuinen onmiddellijk achter de omheining een greppel te doen graven van circa 1.50 meter diepte, teneinde de wortels van de boomen te kunnen afsteken en daarna de greppel weer dicht te maken, hetgeen ten gevolge zal hebben, dat geen voedsel door de boomen uit hunne tuinen wordt gehaald. De straatboomeri zullen door deze maatregelen minder vlug groeien, doch verder daarvan geen nadeel onder vinden. De heer Hofland achtte liet zonde en jammer om in de beplanting dier mooie laan verandering te biengen en meende dat het nog bewezen moest worden dat de gemeenteboomen schade toebrachten aan de heesters vau jhr. Reigersberg Versluys. Besloten werd de Schimmelpen- ninckstraat te beplanten met opgaande boomen, waardoor deze straat een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2