BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. RECLAME. wordt door 21.UUU arisen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. bijna evenveel bedelaars zijn als in Marokko. Lang zal men deze vreese- lijke armoede niet kunnen verdragen, bovendien wordt het volk niet ge schraagd door hetzelfde gevoelen als het Duitscbe, dat alle opofferingen ten slotte tot het groote doel zullen leiden. Ontstemming heerscht echter niet alleen onder het in leed en armoe gedompelde volk, doch ook onder de bourgeoisie en den adel, die noode Oostenrijk tot een Duitscbe vazalstaai zien worden. Oostenrijks lot is echter op bet oogenblik zoo nauw aan het lot van den bondgenoot verbonden, dat het, hoewel met bloedend hart toegeeft aan alle Üuitsche eischen Opmerkelijk is, dat de Oostenrijk- sche sociaal-democratie weer op haai oude plaats als oppositiepartij is te ruggekeerd en juist daarom door den censor zoo ontzien wordt, heel audeis dan de Duitscbe partij. Daardoor wor den artikelen, welke in de oogen van den üuitschen censor geen genade vonden, meermalen in Oosteoiijkscbe partijbladen geplaatst. Men neemt zelfs aan, dat het de Oostenrijksche regee ring vaak niet onaangenaam is, indien door socialistische organen harde waar heden aan bet adres van Duitschland worden verkondigd, welke in een bur gerlijk orgaan allicht aanstoot zouden geven. Ook in de hooldstad van Bulgarije zou het niet pluis zijn volgens den correspondent van de Petit Parisien te Saloniki. Hij beweert, dat daar dooi boeren en vrouwen een heftige be tooging is gehouden tegen den koning en ministerpresident Radoslawof, waarbij zij riepen: nWeg met de Duitschers, wij willen vrede." Bij daarop gevolgde boisingen tus- schen politie en het volk zouden 4 dooden gevallen en een 100-tal men- schen gewond zijn. Dezelfde journalist weet te vertellen, dat eenige olftcieren, die beschuldigd werden een samen zwering tegen het leven van koning Ferdinand te hebben gesmeed, te Sofia gefusilleerd zijn. Ten slotte noemt een bericht uit Athene den toestand in Turkije bij den dag hachelijker. De bevolking in het gansche rijk is op het punt van honger om te komen. Te Constanu- nopel ziet men telkens menschen op straat van uitputting ineenzakken. Nooit is de oogst zoo slecht geweest. Bovendien heeft de sprinkhanenplaag in Syrië ontzaglijke schade aangericht. Zoo goed als al het vee is door de Duiiscbers gerequireerd. Anderzijds zijn de Turksche financiën in een rampzaligen toestand, daar Duitsch land geen leeningen aan de Turksche regeering meer toestaat. De slag hij Verdun en gevechten op andere frontgedeelten. Alweer moeten de staf berichten getuigen, dateergisteren geen infarite- rie-acties hebben plaats gehad bij Verdun. Wel gaal het geschut weer iets heviger te keer dan het gedaan heeft, doch het is niet te zeggen, of dit een gevolg is van het weer, waar door de waarneming zooveel verge makkelijkt wordt, dan wel een voor bode voor een nieuw offensief. Men zou geneigd zijn het laatste aan te nemen, als men uit het Fransche avondbericbt verneemt, dat ten wes ten van de Maas vijandelijke troepen- vorzamelingen zijn beschoten. Naar uit Bazel gemeld wordt, moeten de Duitschers weer twee nieuwe divisies van het oostelijk front hebben aan gevoerd om den strijd bij Verdun te hervatten. Dat de Duitschers niet op zulk een taaien tegenstand der Franschen ge rekend hadden, toen zij hun offensief begonnen, mag men afleiden uit de legerorders, die er aan vooraf zijn gegaan. In den avond van 14 Febr. werd den mannen van het 17'2e regi ment infanterie de volgende leger order van den kroonprins voorgelezen: »Ik, Wilhelm, zie het Duitscbe vader land gedwongen tot het offensief over te gaan. Onze ijzeren wil om te over winnen moet den vijand verpletteren. Hierbij geef ik bet bevel tot den aan- >al." De officieren lazen de order aan de troepen voor en voegden er bij. dat de aanval zou worden voorafge gaan door een bombardement van 70 uur. Ook werd verzekerd, dat de voor bereiding door de artillerie zoo krach tig zou zijn, dat de troepen in parade pas door de Fransche linies zouden kunnen dringen De aanval op Verdun zou in het geheel 10 dagen mogen duren. Dat alles is, naar men weet geheel anders uitgekomen. De Duitschers hebben terrein gewonnen, bet is waar. maar ten koste van welke verliezen I De aMatinf schrijft: Wij schatten een week geleden de verliezen der Duitschers op 115.000; op het oogen blik bedraagt dit aantal 200.000, dn is dus ongeveer vijf legerkoi psen. Ge durende de liatste dagen hebben wij onder de aanvallers een bloedbad aan gericht, dat alle beschrijving tart zoo wel ten oosten als ten westen van de Maas. Officieren uit Verdun vei klaren, dat de slachting Viijlag bij den aan tal op bet fort van Vaux het ergM is geweest. De Duitschers werden letterlijk weggemaaid door ons vuur, geheele gelederen dooden en doodelijk getroffenen lolden de hellingen af en hoopten zich op tot een grijze massa. Naar men ons van de giens weet mee te deelen, zijn Zondag 81 lange treinen met zwaar gewonde Duitschers Luxemburg gepasseerd op weg naai Duitschland. En een bei icht uit Bazel verzekert, dat er naar aanleiding van de ernstige verliezen bij Verdun in Munchen ongeiegeldbeden zijn voor gekomen, waarbij de militairen moesten optreden en een burger werd dood gescholen. Daarentegen worden de verliezen der Franschen naar verhouding gering genoemd. Clemenceau schrijft in zijn blad: De geketende Man' «Naar het aantal evacuaties te oordeelen, moet ik mij vei bazen over het be trekkelijk gering aanial onzer gewon den na een slag die zoo lang en zoo onbarmhartig was En bet merk waardigste is, dat in de meeste gevallen de wonden zeer licht zijn Volgens de Temps zouden de Duitscheis bij hun aanval op Verdun de jongste soldaten, die der lichting 1916, in het vuur hebben gezo> den. De berichten omlreol de rest van het westelijk front zijn niet zoo be langrijk en gewagen meest van artil lerie gevechten. Alleen melden de Franschen een mislukten Duitschen i aanval op de loopgraven, onlangs door hen ten oosten van Seppois in den Boven Elzas hernomen, en een hel denfeit van een afdeeling Fransche troepen in bet Priesterbosch, waai zij over een front van ongeveer 200 M. in de Duitsche loopgraven door drong, de sappen schoon veegde om daarna met 20 Duitsche gevangenen naar de eigen linie terug te keeren. De oorlogsleening. De Tweede Kamer heeft zonder stemming aangenomen het wetsont werp tot het aangaan van een Oorlogs leening van 125 rmllioen. De boer en de oorlogewinst. Het nFriescn Dagbladn schrijft: Ovei de boeren en hun winsten heeft de beer De Boer verleden week in de Eerste Kamer wel merk waardige opmeikingen gemaakt. Er gaat zich een legende vormen. Onder de grooie-stads-menschen. Als zou men n I. onzen boerenstand over 't geheel genomen wel in 't goud kunnen omlijsten, alleen reeds van de kolossale winsten, die zij sinds het uitbreken van den oorlog hebben ge maakt. Die legende beeft de heer De Boer eens onder 't ontleedmes genomen. Hij wees allereerst op de prijszetting, waaraan wèl de boeren onderworpen werden, maar niet allerlei andere soor ten van burgers, die bun verdiensten zagen groeien. Hij wees op de tusschenpersonen. Die een gruot deel van de winst hebben gekregen. Omdat met name de kleine boeren zich hoogst moeilijk tot gezamenlijken verkoop veieemgen kunnen. Hij wees op bet gevaar, dat straks verschillende politieke partijen zullen gaan eischen om ook in noimale tijden den boer aan vaste prijzen te binden Hij had kunnen wijzen op de stijging van pachten, voedei artikelen mestsoori- en, enz. Dat ook hij van zijn kant wat eenzijdig zag zal wel waar zijn. Dat de boeren over T algemeen best ge boerd hebben, geven zij zelf wel toe. Maar dat de legende, waarvan we hierboven spraken eens tot meer be scheiden en daardoor ware pioportiën woidt teruggebracht, neen dat kan geen kwaad Men moet hij alles nuchter blijven. Eu daar kunnen de boeien zelf toe medewerken Vooieer>t als ook zij erkennen, dat ze over 'talgemeen goede tijden hebben, wijl andeis 't publiek hen teiecbt zou gaan wantrouwen En ten tweede als zij in den goeden zin des woords zoigen de publieke meening aan hun zijde te kiijgen, wai zij vooral ook daardoor kunnen bereiken, dat zij ook hun arbeiders de vruchten van den zegen dien God geeft laten meegenieten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinlormatiebuieau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgelonpen week. eindigende 11 Maart, in Nederland uiigespioken 26 faillissementen tegen 46 faillissemen ten in dezelfde week van het voiige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 222 faillissemen ten tegenover 285 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Een kwakzalver. TeTielisgevankelpn binnengebracht uit Utrecht, waar by was aangehouden, zekeie W J.v d.T een kwakzalver, vei- dacht een landbouwer te Hei- en Boeicop een belangiyke som gelds te hrbben afgepeist Hij had deze genees middelen vei kocht en hem daarna mei dieigbrieven lastig gevallen, dn ui handen van de justitie waren ge steld. Bij Kon. besl. is bij het wapen der infanterie benoemd tot geneiaal majoor, commandant der le divisie, kolonel J. Buiger en in diens plaats als kolonel commandant der le inf. brigade de luit. kolonel J. C. H. Ver schoor. Tot kapitein bij het 16e reg. in fanterie de le luit. L. J. Rieber en tot kapitein bij bet le reg. veld artillerie de le luit. J. P. de Man. In eene Maandagavond gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouder der N V nMidden- stands-credietbank voor Amersfooil \yerd voor oen tijd van éen jaar her benoemd tot Directeur dier Bank de heer H. Grevers. De Raad van Commissarissen stelde voor, de tijdelijke benoeming te con tinueeren omdat de instelling nog geen vol jaai werkt. Binnenkort wordt de jaarvergadering gehouden. De plaatselijke afdeeling van den Bond voor vrouwenkiesrecht houdi Donderdagmiddag een vergadering, in welke mr. H. Vaillant zal spn-kei. over de artikelen der Giondwet, do de verhouding van ons volk met hei buitenland regelen. Volgende week gaat in het bioscoop-i tieater aari de Langestraat de zeer bekende film »Quo Vadist. In den ouderdom van 85 jaar overleed jl. Zaterdag na korte on- gesteldh-ul de beer N Vink, van 22 Maart 1875 tot 27 Juni 1912 Ge- meeiitebode en bode van het Burger lijk Armbestuur, welke hetrekk'ngen hij steeds met groote toewijding ver vulde. De ter aarde bestelling zal Donder dagmiddag omstreeks half één ge schieden op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats. Njjkerk. Er beersch'e rer-ds zoo lang hei lier-tel van de dijkbreuk duurt onte vredenheid ondei de plaatselijke werk krachten over de onevenredige vei- tiouding lusschen de loonen der dijk werkers door den aannemer uit Hallen mee gebracht en dieder werkkr achten, welke plaatselijk werden aaogeworvi n Worden de eersten betaald mei 80 een per uur. rle laatste» moeten zich mei 18 cent per uur tevreden stellen. Die wanverhouding gaf reeds aanleiding tot kleine strubbeling die tol nog toe weiden opgelost, zonder dat het grooie publiek het bemeikte Gistermorgen weigerde de pl.m. 2u0 losse arbeiders het weik wedei op te vallen, wanneer niet een ver hooging tot 25 cent per uur werd toegezegd. Daar de aannemer hiertoe niet bereid was, werd lot staking besloten. De sikkers afkomstig uit Nijkerk en omgeving, hielden een betooging voor het huis van den dijkgraaf, om door diens tusschen komst hun ver langen bevredigd te zien. Voorloopig had rilt in iedei geval nog geen succes, want den ganschen dag bleef het werk liggen. Het is zeer te wenschen, dat de staking van konen duur mag zijn. Het belang van den Arkemheenschen en den Bunschoter polder is er mee gemoeid. Handelsblad Ann allen, die belang stellen in de Militairen van Leger cn Vloot. Den lezer heil. De Tehuizen voor Militairen in de garnizoenen en de legerplaatsen van den Nederlaodschen Militairen Bond zijn ouder den zegen des Heeren een werk van groote be teekenis ge worden; vroeger eenerzijds met schou derophalen aangezien, door anderen inet horrennen spotlach gemeden, wor den zij thans door iedereen bijna zonder uitzondering gewaar deerd. Vele duizenden onzer jonge mannen die de uniform dragen en nog veel meer van de ouderen, die haar vroegei droegen getuigen dankbaar van den grooten zegen in de Tehuizen ontvangen. In één woord, deze Tehuizen zijn voor Leger en Vloot een dringende behoefte geworden. Zij zijn een toevlucht voor allen, die een fatsoen lijke ontspanningsplaats wenschen, zonder jenever en kaartspelzfj zijn een verkwikking voor allen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis of gezindie, »die God zoeken buiten de 'egerplaats Door de mobilisatie klom het aantal bezoekers in sommige Tehuizen tot enkele duizenden per dag. Er moest worden gebouwd, verbouwd, vergroot. De behoeften namen steik toe, en werden door de inkomsten op verre na niet gedekt. In den winter 1915 1916 ontvingen wij tweeduizend gulden minder dan in den vorigon. Gedeeltelijk moet dit worden toe geschreven aan de groote behoefte die ontstond, om overal langs de gren zen en de kusten, waar zich gemobi liseerde iroepen bevinden, tijdelijke militaire tehuizen op te richten. Ver blijdend is dit feit op zichzelf; ver blijdend ook, dat vele duizenden gul dens door ons volk voor de jonge militairen werden beschikbaar gesteld. Maar daarom mogen onze vaste Tehuizen niet vergeten worden. Dit kan en mag niet. De arbeid viaagi véél van onze krachten; hij vraagt uw vooibede, uwen stoffe- ujken steun. Zendt voor ditmaal een gave, voor jaarlijks of voor éénmaal, aan een der ondergeteekenden, bij voorkeur aan den penningmeester. Het Hoofdbestuur voornoemd: J. G. U. Schocb, genei aal-majoor der A nil., b.d., te Apeldoorn, Voorz. J. M. van Stein Callenfels, kol. der Inf. b.d te Bennekom, secretaris- penningmeester. L. Rooseboom, maj. der artillerie b.d., 's-Gravenhage. J. S. F. v. Hoogstraten, Ritm. b.d., Velp R F. C Baron Bentinck, Ritmeester, Velp. P Groote, Ev. Luthersch Predikant, Amsterdam. D. J Middelbeek, Kol. der Artill. b d Utrecht. Jhr. Mr. J. H. J. C. Martens van Sevenhoven, oud-rechter. Utrecht. H. W. van Mar Ie, gen.-maj v.d. gr. staf., b.d., oud-voorz. en eerelid van den Bond te Zeist. in betrekking bent geweest. Als het jonge meisje den boosaardigen blik had gezien, die plotseling uit Philips oogen schoot, was zij geschrokken door de uitdrukking van zijn gezicht maar hij had zich afgewend. Toen Herman dien dag bij de familie Walburg kwam, sprak hij over het bezoek bij zijn bescher meling en over haar zachte bescheidenheid. Isa zijn beschrijving meende mevrouw, dat het onmogelijk Philip Streckers zuster kon wezen. „Zij is het helaas toch," antwoordde Herman en voegde erbij, dat hij ook haar broeder had gezien en een alles behalve aangenamen indruk van hem had gekregen. „En toch," riep Oscar uit, „oefent die jonge man een merkwaardigen invloed uit op zeer veel menschen, die blindelings met hem zijn ingenomen, zelfs zulken, die door ons gewaarschuwd zijn. Het is bijna niet te gelooven Het viel Herman in, dat Anna hem verteld had, dat ook zijn tante Philip volkomen vertrouwde. „Zijt ge vast overtuigd van Streckers oneerlijk heid," vroeg hij. „O, zonder twijfel; laat ik je de zaak eens uit leggen!" En nu vertelde Oscar zijn neef de geheele geschiedenis van Philips ontslag met alle bijkomende omstandighedenten slotte vroeg hij of men na dat alles nog den minsten twijfel kon koesteren. „Ik moet toegeven van „Neen," zeide Herman, die aandachtig had geluisterd. Eenige dagen later zat Anna Streeker vol aan dacht een recept te ontcijferen, dat Herman van Gerstein na een doktersvisite bij haar had achter gelaten, toen de deur van de woonkamer geopend werd en een klein, eenigszins scheefgegroeid man binnentrad en haar vriendelijk goedeD avond zei. „Goeden avond, mijnheer Muller," zeide ze half verrast door zijn plotseling binnentreden. „Karei, Karei!" zei hij, met den vinger dreigend. „Ge vergeet onze afspraak, dat ge mij als Philips vriend als uw eigen broeder zoudt beschouwen. Anders moest ik ook deftig juffrouw Anna of juffrouw Streeker tegen u zeggen Anna reikte hem de hand en zeide: „Dat mag nooit gebeuren, dat wij vreemden voor elkaar zouden wordenIk zal nimmer meer vergeten, hoe ik u moet noemen. Daarvoor moet ge mij ook beloven, Karei, altijd zoo goed voor mij te zullen blijven; behalve Philip heb ik niemand op de wereld, die eenig belang in mij stelt." „Jammer toch, Anna," sprak de kleine man na eenige oogenblikken, „dat wij niet voor een paar eeuwen geboren zijn en dat uw vader geen koning of groot heer is geweest want in dien tijd ge bruikte men menschen zooals ik ben voor allerlei diensten en noemde hen narren. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2