Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. nooten den zeeoorlog voert ter plaatse van de ramp, kunt ons bij die op lossing uw medewerking niet weigeren dat wij ons naar beide zijden wenden, sluit vooropgezet wantrouwen in één richting uit. De kans op een afwijzing lijkt ons zeer gering. Het moet voor de betrok ken regeer ing die zicb zeker van baar zaak weet, iets waard zijn de waarheid van haar verklaringen te kunnen doen doordringen tot daar waar zij te voren op twijfel of wantrouwen stiet. Bovendien, wat Duitschland betreft, is er een praecedent de Duitsche regeering heeft, ten bewijze van de waarheid harer verzekeringen inzake de «Arabicoc geverifieerde getuigen verklaringen van den kapitein en de bemanning van de »U 27« die vol gens Fransch-Engelsche berichten zich in gevangenschap zouden bevinden, aan de Amerikaansche regeering ter hand gesteld. Ontmoette men een weigering aan één der beide kanten, men zou, indien de toestemming ter andere de be geerte zekerheid schonk, daaruit met recht zijn gevolgtrekkingen maken. Weigeren beide partijen, men zou niet verder zijn dan thans, men zou alleen weten, wat nu niet vaststaat, dat men hier staat voor een ondoor dringbaar geheim Het «Handelsblad" schrijft: »Het onderzoek, door onze torpedo- deskundigen gehouden, heeft duidelijk aangetoond, dat de torpedo, waardoor bet stoomschip «Tubantia" tot zinken is gebracht, is een torpedo met bronzen luchtkamer en dus een Schwartz- koplT torpedo, die, meenen wij, uit sluitend gemaakt werden in de werk plaatsen van die firma te Bellijn. In het sobere bericht, namens het Departement van Marine gepubliceerd, missen wij één mededeeling. In dat bericht toch lezen wij «Hierbij wordt opgemerkt, dat, voor zoo ver bekend, slechts enkele soorten torpedo's van ouderen datum bestaan, welke van bronzen luchtkamers zijn voorzien." Nu is het uitnemend, dat onze Regeering zoo sober en voorzichtig mogelijk is in het nemen van con clusies en in een dergelijk communi qué in de eerste plaats feiten noemt Doch dan hadden deze feiten, naar wij weten onzen kundigeu torpedo- officieren uitnemend bekend, toch ook wel vermeld mogen worden Torpedo's met bronzen luchtkamers worden uitsluitend geleverd door de firma Scbwartzkopff te Berlijn. Schwartzkopfi-torpeio's hebben uit sluitend behalve Duitschland Holland Spanje eo Japan en enkele Zuid-Amerikaansche staten. De W'hitehead-torpedo's, het model bij de Fransche en Engelsche marine in gebruik, hebben, evenals de uieuwe in eigen ateliers vervaardigde Duitsche torpedo's, stalen luchtkamers." Een deskundige wijst hetzelfde blad op de mogelijkheid, dat de torpe deering is geschied door eer, der waarschijnlijk te Ostende gestatiori- neerde Duitsche kleine torppdobooteri. Aaneensluiting der Neutralen. De meening dat een gemeenschappe lijk optreden der belanghebbende neu trale mogendheden voor de bedreigde scheepvaart in de bestaande omstandig heden van groot nut zou kunnen zijn, begint, tot voldoening van het Vader land veld te winnen: Er is nog iets ergers dan zwak te zijn; dat is, zich zwak te gevoelen. Maar nog erger is, bet zich zwak te toonen en tot de jammerlijkste ver schijnselen daarvan behoort, bij de pakken neer te zitten. Indien deze oorlog ons iets heeft geleerd, dan is het dit, dat allerlei aangelegenheden, die vroeger door hun langzaam tempo den belangheb bende soms wanhopig maakte thans worden afgehandeld en hun beslag krijgen met een snelheid die verrassend is. Men denke aan allerlei Regeerings- vooi schriften, waarover men vroeger wellichtjarenzou hebben gedelibereerd; aan de voortvarendbied waarmee de Slaten-Generaal de zaken afdoen; aan de meerdere paraatheid en voort varendheid, die onze diplomatie in deze dagen ten toon spreidt. Waarom zou dan ook in de bedoelde richting en nu er voor de neutrale staten zóóveel op bet spel slaat niet gerekend mogen worden op wat sneller, véél sneller tempo, dan wij gewoon zijn? Zelfs het schuiven van de schuld door de oorlogvoerenden op elkander, 'oont ten duidelijkste aan, boe bang men is, voor den dader te worden aangezien en de gevolgen daarvoor te moeten dragen in den vorm van de ontstemming en den wrevel der neu tralen. Het ijzer is heet. Men smede het! Goedkoop rundvet. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend dat vanaf Donderdag 30 Maart a.s. aan het Levensmiddelenbureau wederom goed koop rundvet tegen den prijs van S7'/i cent per pond verkrijgbaar zal zijn voor houders van rundvelkaarten. Amersfoort, 25 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Wegens omstandigheden gaat de voorstelling van de Kon. Ver. «Het Ned. Tooneela in de Sociëteit »Ami- citiaa op Vrijdag 31 Maart niet door. Ook gedurende de week van 25 tot en met 31 Maart bestaat er nog gelegenheid voor de leden van het Utrechtse!) Landbouw Genootschap zich bij hunnen Afdeelings-secretaris te vervoegen voor de vrijblijvende aan gifte van vet vee of schapen voor export. In weerwil van de berichten in de pers, dat geen consenten meer zouden worden afgegeven hoopt het U. L. G. voor de maand April nog uitvoer voor leden-veehouders te kunnen bevor deren. Ter kaasmarkt van Maandag 27 Maart, werden aangevoerd 16 wagens bevattende 3750 K.G. kaas. De prijs liep van f 74 tot f 76 50 per 50 K.G. De uitvoering van «Toonkunsu moest door gebrek aan voldoende zangkrachten dezen keer vervangen worden door een kamermuziekavond Het Veerrnarikwaï tet uit Utrecht met medewet kin j van Mevrouw Veerman- Bekker tiad gisteienavond in Amicitia op met werken van Schubert, Mozart en Dvorak. De uitvoering stond op hoog peil. En strijkers en pianiste toonden van hoog muzikalen aanleg te zijn. Vooral het kwartet van Dvoiak werd op prachtige wijze ten gehoore ge bracht. Het niet al te talrijk publiek bracht den uitvoerenden na afloop een wel verdiende ovatie. Wij hopen, dat de zangvereeniging een volgend maal voldoende van nieuwe krachten zal voorzien zijn, opdat de heer Petri ons opnieuw kan vergasten op de schoone oratoria onzer klas sieke meesters. Algemeen Kiesrecht. De heer H. Spiekman uit Rotterdam sprak Maandagavond in «Amicitiaa over: «De komende strijd voor het algemeen mannen- en vrouwenkies recht». De spreker begon met te zeg gen, dat in deze tijden geheel ons denken door den oorlog woi dt in beslag trenomen. De vrede zal evenwel terugkeeren en het leven zal weer zijn gewonen loop nemen. Dp Soc. Democratie vraagt dan ook belangstelling voor deze ko mende dingen Spreker schetste ver volgens den toestand der ai beidende klasse vóór en gedurende den oorlog alsmede de vermoedelijke gebeurtenis sen na den oorlog. Veider verklaarde hij de opkomst der piolelarische klasse. In vele landen is tengevolge hiervan het algemeen kiesrecht ingevoerd, uit gezondeid in Nederland en België. In ons land heeft Troelstra geestdrift gebracht voor den kiesreebtstrijd voor mannen en vrouwen. Hel nut en de noodzakelijkheid biervan wordt uit voerig betoogd. Onderlinge Hulp. Onder voorzitterschap van den heer D. Gerritsen werd Maandagavond in de «Kroon" de verplichte jaarver gadering gehouden De voorzitter wees er op, dat 1915 voor O. H. een gunstig jaar was, waarin weinig ziekte voor kwam, zoodat de contributies t 550.meer bedragen dan de uiikeeringen Hierna deed de penningmeester, jtir. S. M. van Reigersberg Versluijs rekening en veiantwoording, ontvan gen werd f 1927.74 en uitgegeven f1012 86. De veieenigirig heeft thans een kapitaal van f 3612,86 De reke ning en veraniwoording is nage zien en in orde. bevonden, waarop de penningmeester onder dankbe tuiging werd gedechargeerd. Bestuursverkiezing. De heeren D. Gerritsen, H. J. Verheij, A. J. Stoopen- daal en L. van Achterbergh werden herkozen, evenals de gecommitteerden de heeren A. M. Trornp van Holst, M. Groenestein en H. v/d Brink. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten dit jaar niet tot reglements wijziging over te gaan. Hierna werd de vergaderiug gesloten. Aan het Jaarverslag over 1915 der vereeniging «Handelsschool" ont- leenen wij het navolgende: Niettegenstaande de moeilijke tijds omstandigheden ging de Handelsdag school wederom vooruit. Bedroeg op u° December 1914 het aantal leer lingen dat de school bezocht 107, thans is aan het eind van het aL-e- loopen jaar reeds bet cijfer vari 135 leerlingen beieikt. Na de school van de Algerneene Wirikeliers-veieeniging ie Amsterdam, is onze school de meest bevolkte handelsdagschool in bel land. Dit resultaat mag zeker bevredigend worden genoemd. Bij de vele be zwaren en moeilijkheden die voort durend zijn te overwinnen geeft de voldoening, dat de school kennelijk in zulk een groote behoefte vooiziet, ons kracht, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Uit den aard der zaak komen de meeste leerlingen uit Amersfoort, doch zooals een nader staatje zal doen zien, wordt de school uit 16 omliggende gemeenten door 65 leerlingen bezocht. Als gevolg van de splitsing van de 2e klasse in 1914, moest in 1915 ook voor de 3e een parallel-klasse worden ingesteld, en bel laat zich aanzien, dat in 1916 ook de 4e klasse zal moeten wotden gesplitst. Het personeel moest andermaal met een leeraar worden uitgebreid. Door dezen maatregel kwam het bestuur tevens nader aan het doel, dat het zich heeft gesteld, t.w. dal voor ieder te doceeien vak een leeraar met mid delbare bevoegdheid beschikbaar zij. Sloot bet jaar 1914 met een nadeelig saldo van f 676.45, over het afge- loopen jaar valt een tekort van f 303.77= te boeken, niettegenstaande de school gelden f 3208 dus belangrijk meer dan de raming 1 2400 hebber- opgebracht en het beheer' met groote zuinigheid weid gevoerd. Blijkens schrijven van Z E den Minister van Bmnenlandsche Zaken van 2 October I. I. was op de Rijks- begroonng vuor liet dienstjaar 1916 een bedrag van t 8000.uitgetrokken als subsidie aan onze Vereeniging voor het jaar 1916. De Staten der Provincie Utrecht mochten bij besluit van 20 Juli 1915 goedvinden, het subsidie der Provincie voor 1916 te vei hoogen tot f 1913. terwijl krachtens besluit van den Raad onzer G meerite vari 30 Maart 1915 het Gemeentelijk subsidie voor dal jaar op f5900werd gesteld. Behalve de U reeds bekende sub sidies van de Gemeenten Baarn en Zeist wordt thans bovendien door de vereeniging van de Gemeente Soest een subsidie van hoogstens f 25 per leer ling genoten tot een maximum van f 100.onder bepaling, dat hei subsidie per leei ling en het voor dezen te betalen schoolgeld te zamen niet meer dan 160zal bedragen. Op adressen aan de Staten der Piovincies Noord-Holland en Gelder land orn subsidies uit de Provinciale kas werd afwijzend beschikt; de be Missing op een dergelijk adres aan den raad der Gemeente Hilversum werd aangehouden. Het jaar 1915 was overigens van bijzondere beteekenis, omdat voor het eerst bet eindexamen aan de school werd afgenomen. Aan alle leerlingen kan het diploma worden uitgereikt, en deze hebben bijna allen aanstonds een werkkring kunnen vinden. Hieruit blijkt wel bet best het nut van de school, maar, gezien den vrij belangrijken weikkring waarin deze jongelui voorloopig een bestaan trach ten te vinden, valt vooral vast te stellen hoe de waarde van het diploma door derden wordt erkend. Zoo werd o.a. blijkens schiijven van 25 Mei 1915 de Directie van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij bereid bevonden, de einddiploma's der school gelijk te stellen met die eener H.B.S. met 3jangen cursus, wat betreft d« sollicitatie van oud-leerlingen naar de betrekking van lee> ling-klerk bij genoemde maatschappij, mits de dooi sollicitanten behaalde eindcijfers vol doende zijn geweest. Van den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegen werd bericht ont vangen, dat bet einddiploma van de Handelsdagsctiool met 4-jarigen cursus vrijsielltriB zal geven van hei examen voor surnumerair bp die maatschappij bij vooi komende --olliciiaites van oud- leerlingeri. Voorts werd op een verzoek van het bestuur door Z. E. den Minister van Oorlog bepaald dat aan de leer lingen der Handelsstool voor Amers foort en Omstreken, die met goed gevolg het 4e studiejaar hebben door- loopen, vrijstelling zal worden ver leend van het wetenschappelijk toe latingsexamen voor bet reservekader bij de Infanterie, de Vesting-Artillerie en de bereden Korpsen, onder voor waarden. De vereeniging telde op 31 Decem ber 1915 107 leden, evenals in bet voorafgaande jaar. Reeds vele jaren wordt algemeen -rkend, dat het Leger des Heils een nuttige instelling is. Slechts zelden ontmoet men personen, die de oogen gesloten houden voor het vele goede, dat door deze oigamsatie is etf wotdt tot stand gebiecht. Zoowel op geestelijk als maat- schapp lijk gebied zijn duizenden en tienduizenden door dit Weieldleger" opgelicht en vooreen gewissen onder gang behoed, steeds grooter wordt dan ook de waardeering van de groote massa voor de opofferende liefde en toewijding van de Heilssoldaten. Hoewel deze veelzijdige arbeid voor verreweg het grootste deel verricht wordt door de leden of «Soldaten" van het Leger des Heils, die daar voor niet de geringste stoffelijke ver goeding ontvangen, zal het toch ieder, die maar één oogenblik nadenkt, duidelijk zijn, dat dit uitgebreide werk groote sommen gelds vereischt. Ten einde deze zoo noodigen finan- iieelen steun te verkrijgen, wordt ook nu weder de jaarlijkscbe «Week van Gebed en Zelfverloochening" ge houden, die Zaterdag 25 Maart is aangevam, en. Het is ruet weidoenlijk, hier een op- somn ing te geven van de verschillende wijzen, waarop dit Leger tracht de tnenschen «goed" te doen, in tegen stelling met de legers die trachten elkander «kwaad" te doen; wij willen slechts enkele takken van arbeid van deze internationale instelling noemen, zooals: Het zendingswerk onder de heidenen, de inwendige zending, het Maatschappelijk werk, dat zijn Toe- vluchten voor mannen, vrouwen en kinderen, zijn tehuizen voor gevallen vrouwen, zijn kinderhuizen heeft, als mede de achlerbuurts posten. Ook ressorteerd onder dit werk de reclas- seermg der ontslagen gevangenen, Tevens heeft het Leger des Heils naar de verschillende fronten van het oorlogs terrein een groot aantal ambulances uitgezonden. Duizenden gewonden werden reeds door de Heilsofficieren en Soldaten van de gevaarlijke plaatsen op bet slagveld gedragen en met de Roode kruis auto's naar de hospitalen vervoerd. Zoo tracht deze wereld organisatie zich «teeds aan te passen bij de heerschende toestanden in de vele landen en koloniën waar het werkzaam is De kollektanten van het Leger zullen ui verhand met dezeZelfvet loochenings- A nvrage overal rondgaan om giften te verzamelen; indien men er echter de voorkeui aan geeft, zijn bijdrage naar het Hoofdkwartier te zenden, kan deze gezonden worden aan: Komma- dam W. J MacAlorian, tlooldkwaï lier Leger des Heils, Prins Hendrikkade 49-51. Amsterdam. en niet gewend, met dames om te gaan." „Ah!" riep zij vroolijk, „ge geeft dus toe, dat er nog iets anders, iets schooners bestaat dan uw ge leerdheid En ge staat mij toe, Herman, het draadje in de hand te houden, waaraan ik u vandaag ge vangen heb?" Zijn oogen waren nog steeds gevestigd op het schoone, jeugdige gezicht aan zijn zijde. „Heb ik dan nog iets toe te staan, Virginie?" Die vraag kon als een scherts gelden, maar de toon, waarop de woorden uitgesproken werden, dwong haar een andere wending aan het gesprek te geven, hoewel zij gedurende een oogenblik door een soort gelukzalige huivering werd overvallen. De slede bad thans de anderen ingehaald, snel werden eenige groeten gewisseld en voort ging het in galop. Herman kon goed mennen en daar door was men spoedig de overige sleden een eind vooruit. „Ik moet u toch toonen, dat mijn hand vaster en flinker is geworden, sedert ik het laatst met u heb gereden," sprak Herman vroolijk. De laatste huizen der stad lagen reeds achter hen, toen twee wandelaars de slede tegenkwamen. Beiden namen het paar opmerkzaam op, terwijl zij tegelijkertijd beleefd den hoed afnamen, een groet, die door Herman slechts vluchtig werd beantwoord. „Wie waren dat, Herman?" vroeg Virginie. „Wel, een van hen hadt ge ook kunnen herkennen," antwoordde hij, „het was de broeder van dat arme meisje, dat ge voor eenige weken onder uw dak geherbergd hebt." „Anna Strecker!" riep zij levendig. „Ja, nu herinner ik mij, den man gezien te hebben toen hij 's avonds zijn zuster wilde halenEn wie is die andere man „Die was mij onbekend," zeide Herman. „Mij ook," sprak zij, „en toch weet ik nu, wie hij is; hij is een kennis van Anna. Heeft zij met u nooit over haar vriend Karei gesproken?" „Neen." zei Herman, „hoe zou zij er ook toe komen, met mij over haar kennissen te spreken? Ik sprak slechts met haar als arts. Maar gij, Virginie, onderhoudt gij nog eenige betrekking met het meisje?" „Ik was dezer dagen nog eens bij haar, nadat ik mij te voren naar haar toestand had geïnformeerd. Maar ik denk er in 't vervolg meermalen heen te gaan, want ik ben op weg, om sympathie voor uw beschermeling te krijgen. Het meisje heeft iets aan doenlijks in haar voorkomen." „Zij is, zooals heelaas zoo velen, bleekzuchtig, zei de jonge dokter, „Voor iets anders zal uw medelijden wel geen grond hebben." „Toen ik gisteren bij haar kwam, was zij verdiept in 't lezen van een boek, dat zij haastig wegstopte, bij mijn binnentreden. Verlegen vertelde zij mij dat zij het van een vriend had gekregen; Karei Muller noemde zij hem. Daarna zei zij mij, dat deze voor de menschen misschien niet veel waarde had, volstrekt niet mooi was, maar de beste, verstandigste man ter wereld." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2