NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad NÉf voor de Froviicie Utrecht. FEUILLETON. No. 30. Woensdag 12 April 1310. 45e jaargang. VftAi8«a9vm«. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. RAADSSTUKKEN. AaDgezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigstc Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Teiephoonn. 09. 1DVER1 ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Glroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Burgemeester en Wethouders stel len den Gemeenteraad voor hen te machtigen a. plannen te doen ontwerpen lot systematische vei betering van de binnenstad, waarvan de kosten onge veer f 500.000 zullen bedragen, te verwerken in tien jaien, elk ongeveer f50.000 b. plannen te doen ontwerpen tot voorziening iri de behoefte aan scbool- lokalilenen, voor het Lager-, Middel baar en Hoogei Onderwijs, waarvan de kosten niet rneei zullen bedragen dan 1500.000. c. over te gaan lot uitroeiing van het plan tot leorgaiusa'.ie van den Reinigingsdienst overeenkomstig bet voorloopig plan-De Groot, waarvan de totaal-kosten niet meer zullen bedra gen dan f300.000. d. vooistellen te ontwerpen lot ver betering der salarissen van de leeraren bij bet Hooger- en Middelbaar onder wijs. e tot gedeeltelijke dekking der uit vorenbedoelde besluiten voortkomende lasten, plannen te ontwerpen tot wijzi ging der Straatbelasting en tot in voering eener Rioolbelasting. f. te bepalen, dat van af 1 April 1916 de prijs van het kookgas zal bedragen 7'/, cent per M» en die van bet lichtgas 8'/, cent per M». te bepalen, dat dit besluit zal wor den herzien uiterlijk 1 Januari 1919. g. in le trekken alle verordeningen en besluiten tot instelling en regeling van de jaarmarkt of kermis, met de bedoeling dat deze niet meer zal worden gehouden. Volkshuisvesting. Meermalen is in uwe vergadering da aandacht gevestigd op de wenschelijk- heid, dat met meer kracht wordt ge arbeid aan de oplossiüg van het vraag stuk der volkshuisvesting. Telkens bet laatst nog door onzen Voorzitter in zijne rede van'25Januari is medegedeeld, dat het onderwerp de voortdurende aandacht van ons College heeft. Het rapport der woningtelling 1913 gaf immers duidelijk aan, dat, zelfs afgescheiden van de noodzakelijkheid, dat vele woningen onbewoonbaar ver klaard moeten worden, er een tekort aan woningen was in verschillende lypen. Wel werden sedert een aantal woningen gebouwd door de beide woning houw vereen igirigen «Volkshuis vesting II« en «Si. Bonifaciusg en zijn nog een paar plannen in voorbeieidmg, maar ook daardoor is en zal bet vraag stuk met zijn opgelost. Een nauwgezette waarneming var. de huisvesting van dat deel der be volking wier financieele draagkracht ligt beneden de limiet, door de Regee ring gesteld voor het verleenen van voorschotten krachtens de Woningwet, en daarbij lettende op den invloed die de reeds gebouwde woningen hebben gehad, alsmede op de toeneming der bevolking die er is en verder verwacht mag worden wanneer Amersfoort zich ook op industrieel gebied meer gaat ontwikkelen, heeft ons College meer en meer tot de overtuiging gebracht, dat het vraagstuk van breeder standpunt moet worden bekeken en zijn oplossing moet worden gevonden door uitvoering van een vast, omlijnd plan. Daarom werd aan den Inspecteur van bet bouw- en woningtoezicht ver zocht, rapport te willen uitbrengen omtrent de kleine-woningtoestanden en van advies te willen dienen om trent te nemen maatregelen om in de naaste toekomst te komen tot krachtiger toepassing van het instituut der onbewoonbaarverklaringen tot de verbetering en de voorziening in de behoefte aan woningen. Het ter voldoeoing aan die op dracht door genoemden ambtenaar uitgebracht rapport, d.d. 6 Januari 1916, hebben wij de eer U hierbij over te leggen. Met de daaiin vervatte beschou wingen kunnen wij ons over't gebeel wet veieenigen en we meeoeD ons dan ook ontslagen te mogen rekenen van het voeren van algemeene be schouwingen, met bel doel, de nood zakelijkheid van een pricipieel op treden te verdedigen. Wij wenschen ons dus aan to sluiten hij dat rapport, maar wel achten wij het noodig, enkele hoofdpunten in nadere beschouwingen te nemen en ons standpunt te dien opzichte mede te deelen. Eigenbouw. Zooals bekend, huldigde ons College tot voor korten tijd het standpunt, dat aan particulieren bouw de voor keur moet worden gegeven boven directe Gemeentelijken bouw. In onze voordracht van 25 Mei 1915, betref fende den bouw van enkele woningen Achter de Kamp aan de Flierbeek- straat, stelden wij, op daarbij aange- voerden gronden voor, daarvan af te wijken en tot eigen bouw over te gaan. Maar ook toen meende ons College, dat op dezen weg niet verder moest worden gegaan, dan door de omstandigheden schijnt geboden. Ons College is van oordeel, dat naast het motief, aangevoerd in onze missive van 25 Mei 1915 de moeilijkheid voor bouwvereeuigingen om eigen kapitaal te verkrijgen de omstandig heden er toe te dwingen, tot eigen bouw over te gaan. Zooals reeds is gezegd, eischt de toestand waarin het vraagstuk der volkshuisvesting ver keert, een oplossing op breeden grond slag. Een aantal van niet minder dan 400 woningen wordtin de naaste toekomst vereischt. Het schjjnt wel uitgesloten, dat op den duur, de bouw, de administratie en het beheer hiervan aan particulieren kan worden overgelaten. Oók dient te woiden bedacht welke de positie van de Gemeente is bij bouw door particulieren, met name of do Gemeente voldoende waarborgen bezit of zicb deze kan verschaffen, dat de strekking, die aan den bouw en de exploitatie ten grondslag moet liggen, steeds voldoende in bet oog wordt gehouden. Met volle waardeering voor betgeen door particulieren en vereenigingen op dit gebied is gedaan, mag worden geconstateerd, dat de Gemeente dien waarborg niet bezit en zeer bezwaailijk voldoende kan krijgeneenvoudig niet, omdat zij niet geregeld en volledig de beschikking heeft over de gegevens, ter beoordeeling daarvan noodig en geen macht bezit, veel invloed op de handelingen van derden uit te oefenen zonder te vervallen in een zeer bureau cratische dus onpractische behandeling van zaken. Hoe wij ons dan voorstellen wel de beschikking over die gegeveus te ver krijgen en invloed te kunnen uitoefenen, zal straks nader worden uiteengezet. Maar de conclusie, waartoe ons College is gekomen, is deze, dat tot eigen bouw dient te worden overgegaan. Nog een andere omstandigheid heeft tot het komen tot deze conclusie mede gewerkt. Naast de behoefte aan kleine wonin gen bestaat ook een dringende vraag naar woningen met een huurwaarde van f 180 tot f 300 per jaar. Het schjjnt, dat het particulier bouwbe drijf er geen voordeel in ziet, tot den bouw van dit soort woningen te be sluiten. Een ingesteld onderzoek naar de oorzaken bier van, beeft aangetoond, dat met betrekkelijk weinig meer bouwkosten typen van woningen kun nen worden gesticht, welken voor den bouwer een in vei houding hooger rendement oplevert. Bij alle navragen daaromtrent werd gewezen op de wenschelijkheid van het beschikbaar stellen van goedkoopen bouwgrond; dan zou bet wellicht mogelijk zijn, dat tot den bouw kon worden besloten. Naar ons bleek, doet dit zelfde ver schijnsel zich ook elders voor en daar werd getracht, de bezwaren van de eigenbouwers te ondervangen, bijv. door het verleenen van premies, het verleenen van bouwcrediet op lagen rentevoet of het beschikbaar stellen van bouwgrond beneden den werke- lijken prijs. Ons College heeft deze middelen aan een ernstig onderzoek onderworpen. Wij meenen evenwel, dat het hanteeeren hiervan geen aan beveling verdient. Zoodra steun wordt verleend buiten de Woningwet om, zal deze door de Gemeente alléén moeten worden ge dragen. Meer klemmend evenwel nog is de overweging, dat ook zelfs dan nog geen zekerheid kan worden ver kregen, dat de huren niet abnormaal zullen stijgen, zoodat niet de gemeen schap wordt gebaat door bet ge brachte ofler, maar dit geheel ten goede komt aan den particulieren bouwer. Er is getracht, dit bezwaar te onder vangen door een termijn te bepalen, waarbinnen de huren een vooraf over eengekomen bedrag niet le boven mogen gaan. Üok dit middel komt ons niet bruikbaar voor. Bij een lan gen termjjn zal de lust tot bouwen verdwijnen, wijl de kans om winst te maken zeer beperkt wordt; bij een korten termijn wordt de beteekenis van het voordeel der bepalingen illusoir. Nu dus vaststaat, dat aan dit type van woningen behoefte bestaat en het particulier initiatief daarin niet althans niet in voldoende mate voorziet, acht ons College het de plicht van de Gemeente, ook den 17 Naar het Duitsch van Estella Sehönberg. En terwijl ik ginds mijn hart trachtte tot rust te brengen, gebeurde thuis hetgeen ik beoogd had: de verwarde draden ontsponnen zich en na korten tijd kreeg ik het beticht van de verloving van het ge lukkige paar! „Dat hebt gij gedaan, moeder, gij hebt u opge offerd voor het geluk mijner ouders riep Herman in de grootste opgewondenheid uit. „Ja, Herman, dat deed ik maar het was niet zoo moeielijk, als je op 't oogenblik denkt slechts een korten strijd, waarin ik werd bijgestaan door de liefde voor mijn zuster en daarop nog een tijd, waarin ik mij moest gewennen aan de leegte, welke in mijn binnenste was ontstaan. Daarna kon ik getroost verder leven en eenige jaren later Oscars vader mijn hand reiken, zonder meer eenig veiiangen naar een ander te gevoelen." „En mijn ouders," vroeg Herman, „wisten zij of werden zij ooit gewaar, wat gij voor hen hadt gedaan „Ge kunt wel begrijpen, dat daarover nooit met woorden werd gesproken, maar ik geloof bijna, dat zij het vermoed hebben, want hoe reiner en hooger hun geluk werd, des te meer hadden beiden ook mij lief; en toen Louise je vader alleen liet en hij gevoelde, dat hij haar spoedig zou volgen, toen koos hij mij uit, om zijn dierbaar kind aan 't hart te leggen, wetende, dat niemand ter wereld door zulk een heiligen band met hem verbonden was!" „Ja, een heilige band!" riep Herman aangedaan, „dubbel heilig, daar ik u voor dubbele liefde te danken heb!" „O neen, Herman, niet om bedankt te worden vertelde ik je dat alles," zeide zij, „het kwam mij uit het hart, omdat ik dacht: hij is mijn zoon ge worden, hij mag een blik slaan in het hart, in het leven zijner moeder." Hij nam haar hand en drukte ze aan de lippen. „En nu niet meer daarover," sprak zij. Zij kuste hem nog vluchtig op het voorhoofd en begaf zich weer naar de glanzende zaal. Herman bleef alleen. Zooals een schaduw op een zonnig landschap valt, zoo was ook in hem plotseling iets verduisterd. Hij was niet boos op zijn pleegmoeder, dat zij hem die onthulling had gedaan, hij had integendeel haar nog nooit zoo vereerd en liefgehadmaar toch had hij het vage bewustzijn, dat er in haar woorden een moreelen eisch opgesloten lag, een eisch, waar aan hij had te voldoen ten koste van zijn eigen levensgeluk. Toen Herman eindelijk in de zaal terugkeerde, had ook het feest een ander aanzien gekregen. De laatste dans was zooeven afgeloopen en dat was het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1