nieuwe Nieuws- en Advertentieblad ?§or de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 33. Zaterdag 22 April 1916. 45e jaargang/*! VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. G. Wells over den wereldvrede. De ook bier te lande bekende En- gelsche schrijver H. G. Wells, schiijft in de Daily Chronicle" een belang wekkend artikel over de toekomst van eemge der voornaamste volkeren der wereld en de mogelijkheid van eene samenwerking tusschen hen tot be houd van den vrede. Hij zegt daar in o.a.: «Ik stel mij voor mij in dit artikel bezig te houden met eene beschouwing over de toekomstige ontwikkeling vau de Veieenigde Staten, Frankrijk, Enge land en Rusland, vier groote stalen, die in de toekomst waarschijnlijk nauwer met elkander verbonden zul len zijn dan ooit tevoren. Ik geloof, dat deze staten door hunne gesternten tot een overheerscbende vredesalliantie, die den weieldvrede zal bevestigen, bijeengebracht zullen worden. Misschien zullen er ook nog andere sterren in dat beeld staan Italië, Japan, een geconcedereerd Amerika van Latijnsch ras bijv.; maar daarover wil ik thans niet spreken ik wil slechts de ontwikkeling der verstandhouding tusschen- en de ge- gemeenscbappelijke doeleinden van Frankrijk, Rusland en de Engelsch sprekende staten behandelen. Al deze landen hebben gedurende de laatste twee jaren eene zelfde onder vinding opgedaan; zij hebben een groot deel hunner zelfgenoegzaamheid ver loren. Dit is vooral het geval geweest met de Vereeriigde Staten van Amerika. Bij het begin van dezen ooi log leef den de Vereenigde Staten nog iri de heerlijke illusie, dat zij boven de al- gemeene internationale politiek ston den, geen bontgenooten noodlg hadden en geen vijanden behoefden te vreezen, dat zij een soort rustoord waren, waar oorlog en al de bittere strijd en vijan digheid van den ouden wereld niet konden komen. Zij gevoelden zich veilig en geloofden hunne burgers over den geheelen wereld vastbraden te kunnen helpen. Sedeit dien tijd zijn de Vereenigde Stalen wel een eeuw wijzer geworden. Het volk heeft leeren inzien hoe ver keerd zijn opvatting was, dat er een oostelijk en een westelijk halfrond beslaat en dat slechts immigranten en touristen en handel over den oceaan tot hen kunnen komen; het weet nu, dat deze wereld een ronde bol is, die ieder tiental jaren kleiner wordt, ten minste als men naar het aantal dag reizen rekent. Het is dezelfde wereld en bajonetten zijn een vruchtbaar product Laat ze slechts groeien en zaad werpen en de tijd zal komen, waarop zij vlak onder uw neus zullen omhoog steken. Er is geen andere echte vrede dan de wereldvrede en die kan slechts in stand gehouden worden wanneer de geheele wereld zich verzet, telkens als een volk veroveringszucht vertoont en die neiging dan onderdrukt. lader die de Amerikaanscbe pers volgt, zal bemerkt hebben dat dit besef zich meer en meer ontwikkelt. De droomen van boven-dat-alles-ver- heven-zijn en van onuitwischbare superioriteit zijn reeds vergeten en Amerika heeft zeer vlug leeren be grijpen, dat het aan de moeilijke taak der internationale politiek moet deel nemen. Het denkt er reeds aan, bond genootschappen te sluiten en zijn gewicht en invloed aan de zijde der wet en der zekerheid in de schaal te werpen. De Vereenigde Staten zijn een nieuw land, een land van buitengewone af metingen en dat van den beginne af op modernen grondslag is gegrondvest en georganiseerd. Er komt nog slechts één land van dien aard op de wereld voor en dat vertoont er merkwaardig genoeg wat klimaat, grootte en ligging betreft,groote gelijkenis mede: Aziatisch Rusland. Zelfs het Europeesch Rusland heeft meer de Amerikaansche «nieuwheid® dan Europeesche traditie. De Harvarduniversiteit werd een halve eeuw vóór die te Petrograd opgericht. Frankrijk en Engeland mogen mis schien in de komende twee eeuwen ten gronde gaan, maar er valt niet aan te twijfelen of over twee eeuwen zullen Rusland en Amerika de twee grootste, tamelijk wel homogene bevolkingen ter aarde hebben. Waarschijnlijk zal het volk der Ver eenigde Staten voor geene andere naties zooveel sympathieën gevoelens van gelijkwaardigheid gaan koesteren als voor deze drie, waarmede bet ook zoo vele belangen gemeen heeft. Van eenige werkelijk innige sym pathie met Duitschland zal voorloopig geen sprake zijn en dit is te wijten aan de Hohenzollerns en aan den geestestoestand, waarin dat vorstenhuis het Duitsche volk heeft gebracht. Zoo lang de Duitscbers zich aan de Keizer rijkstraditie houden, zoolang milita risme een hunner leerstellingen is, zoo lang hun belachelijk geloof aan de een of andeie geheimzinnige superioriteit boven de rest van de menschheid be slaan blijft, is het ongerijmd, de moge lijkheid van samenwerking tusschen ben en een der andere groote volkeren aan te nemen. De Amerikaanscbe tra ditie is juist hoofdzakelijk gebaseerd op de verwerping van al wat op een Duitsche overheersching gelijkt. Deze fiere republikeinen hebben niet eerst de Hannoversche en de Hessische troepen verdreven, om nu het pad der roem voor Potsdam te bereiden. Naarmate het oude isoleerings- denkbeeld gaat verdwijnen en de Amerikaansche geest zich gaat ge wennen aan het begrip der nood zakelijkheid om bondgenootschappen te sluiten en om de menschheid te beschermen tegen den grootheids waanzin van rassen en vorstenhuizen, goloot ik, dat de Amerikanen eerst samenwerking met Frankrijk en Enge land en vervolgens in wijderen zin met de geallieerde landen zullen zoeken, met het doel, den wereldvrede te handhaven. De groote politieke opvattingen, die noodig zijn om den wereldvrede te bestendigen, moeten het gemeen bezit van de groote massa der volwassen wereldburgers worden, zoodra zij zullen geleerd hebben den politieken schuik, den vorstelijken avonturier, den vreem den uitbuiter, de vijanden van bet menschelijk geslacht, te bekampen. De Franschen, Amerikanen en Engelschen zullen die noodzakelijkheid moeten inzien; zij zullen hun gemeenschappe- lijketi wil moeten uiten en zij zullen die ook moeten doen doordringen tot het Russische volk, dat dien later ook met hen zal moeten deeleD. Maar bovendien hebben zij de Dog veel moeilijker taak voor zich, om gemeenschappelijk ook banden van wederzijdsche verstandhouding met de intellectueele raassa's in China en Indië aan te knoopen. Thans, nu drie van deze vier groote mogendheden alle aandacht noodig hebben voorden oor log, die zij op het oogenblik voeren, is de gelegenheid voor Amerika om zich in bovenomschreven zin te uiten, zoo gunstig als zich later misschien nooit weder zai voordoen. De spanning tusschen Duitschland en Amerika. President Wilsons- «onherroepelijk laatste nota® aan de Duitsche regee ring is in zee gegaan. De president heeft ze eerst toegelicht in een con ferentie van partijleiders uit Kamer en Senaat. In deze bijeenkomst noemde bij de nota feitelijk een ulti matum, echter zonder termijn, hoe wel van Duitschland onverwijld ant woord verlangd wordt. De nota werd over Kopenhagen afgezonden. Verwacht werd, dat ze reeds in de Wilhelmsstrasse in banden van Von Jagow gekomen zou zijn, als de president ze aan het Congres voorlegde. In de vereenigde zitting deelde Wilson mede, dat hij Duitschland kennis heeft gegeven dat de diplo matieke betrekkingen zullen worden afgebroken, indien de onwettige duik bootenoorlog voortduurt. Actie vroeg de president van het Congres niet; het was alleen om de mededeeling te doen, dat hij bad saamgeroepen. Tal van telegrammen komen thans van de overzijde van den Atlantischen Oceaan over den inhoud van de nota. Zoo zou o.a. de vaste overtuiging uitgesprokenLworden, dat de «Sussex® het slachtoffer van een Duitsche duik boot geworden is. De «Daily Mail« beweert dat de overtuigingsstukkeo in dezen verschaft konden worden door de Fransche regeeiiog, daar de duikboot, die de «Sussex® torpedeerde, zich in handen der Franschen zou bevinden. De Amerikaansche president zou zich op het standpunt hebben ge plaatst, dat hij niet alleen voor de Vereenigde Staten, maar voor alle onzijdige landen optreedt. Graaf Bernstorff. de Duitsche ge zant, zou, naar Reuter meldt, eon nieuwe nota aan minister Lansing hebben willen overhandigen, doch deze moet geantwoord hebben,dat Amerika's gedragslijn reeds was bepaald. Toch zou de Duitsche gezant, op zijn ver zoek, nog een onderhoud met den Amerikaanschen minister van buiten- landsche zaken hebben. Engelschc willekeur. De Engelsche vloot houdt niet alleen tegen alle recht in, de Nederlandsche post aan, die per Nederlandsch schip uit Nederlandsch-Indië naar Nederland wordt gevoerd (de «Tambora») maar de Britsche censuur breekt de brieven, tusschen Nederlanders gewisseld, open en heeft dan nog den overmoed om, na ze doorsnuffeld en onschuldig be vonden te hebben, er een papiertje in te leggen van den volgenden inhoud en ze dan door te sturen: »To minimise the rish of delay, Naar hot Duitsch van Esfella Schénberg. 20 ln 't eerste oogenblik dreigde deze openbaring haar te vernietigen, daarna echter drong in haar jonge hart de gedachte door: het kan ook anders wezen, het kan zijn, dat de eene het geheim, den wensch van den andere niet kent! En sterker werd die gedachte in haar, toen zij hem tegenover zich zag met zijn ernstig, zacht ge zicht. Zij moest hem spreken. Eén woord van hem zou aan allen twijfel een einde maken. Zij overlegde niet eerst, zij zocht geen voorwendsel, vanzelf kwamen de woorden over haar lippen En de volgende morgen kwam, en zij wachtte, of hij zou komen, steeds angstiger, steeds ongeruster, maar hij kwam niet. Indien zij hem iets waard was, moest zijn hart hem er toe dringen, tot haar te komen. Het bleek duidelijk, zij was hem onver schillig. Maar tegelijk was zij boos op zichzelvehij kon toch niet weten, dat haar verlangen, hem te zien, zoo groot wasBovendien hij was arts, hoe licht kon hij niet door beroepsbezigheden verhinderd zijn, aan de vluchtig gesproken uitnoodiging te denken De dag liep ten einde. In plaats van hem, dien zij verwachtte, kwam hij, dien zij niet kon zien, niet kon spreken, vooral niet, daar haar vader den ge heelen dag afwezig en zij alleen thuis was. Zij liet Oscar weten, dat zij zich onwel gevoelde en geen bezoek kon ontvangen. Ook den volgenden dag wachtte zij Herman tevergeefs. Eindelijk kon zij het in huis niet meer uithouden. Zij moest iets doen, om zich misschien kans op eenige zekerheid te geven. Het viel haar in, dat Herman Anna Strecker nog altijd als geneesheer van tijd tot tijd opzocht, en zij wilde het erop wagen, of zij hem daar zou treffen. Anna was blijkbaar verrast, toen zij de jonge dame zag binnentreden. Nadat Virginie eenige vriendelijke woorden tot het meisje had gericht, vroeg zij eensklaps: „Nietwaar, dokter Gerstein was vandaag nog niet hier?" „Neen," antwoordde Anna, „ik zag hem niet in vijf dagen." „Dan komt hij dus nog! Denkt ge dat niet?" vroeg Virginie. Anna schudde zacht het hoofd. „Waarom niet?" vroeg Virginie snel. „Ja, als ik 't zeggen mag, juffrouw," sprak Anna zacht en verlegen, „ik voel het altijd vooruit, als hij komen zal. Ik denk, dat de dokter vandaag niet komt." Virginie lette niet op haar verlegenheid. „En ik zet mijn voorgevoel tegenover het uwe!'.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1