NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad fo$r de Provincie Utrecht. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. No. 35. Zaterdag 29 April 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. INGEZONDEN. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeatraat 17. Telephooon. 69. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7% Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Vfltt ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik opneming van het onderstaande in uw geacht blad, waarvoor bij voorbaat dank. Hoogachtend uw dw. J. W. EGGINK. Amersfoort, 21 April 1916. Met bijzondere belangstelling ver nam ik, dat onze Burgemeester onder wiens beheer reeds zooveel tot stand kwam ter vei betering van Amers foort'? belang en evenzeer tot ver fraaiing van de omgeving in de jongste Raadsvergadering onder meer verklaarde prijs te stelleD op belang stelling van het publiek. De zinsnede »Nu er in de pers weinig gelegenheid is voor criliek van bet publieks is teekenend en moedgevend. Ik hoop dan ook ten zeerste, dal de woorden, door den Burgervader gesproken, weer klank zullen vinden bij de pers èn de ingezetenen, dat de publieke belang stelling eveneens door de pers zal worden gewaardeerd en aangemoedigd, en dat gezamenlijke werking van Ge meenteraad, persen publiek veel goeds zal baren tot welzijn van Amersfoort's bevolking. Dat zal m.i. de bedoeling zijn van onzen geacbten Burgemeester. Tot mijn spijt moet ik beginnen met te klagen. Kenbaar was, dat beden (Vrijdag)- morgen om 8 uur Regeeringsvisch zou worden verkocht, nl. schelviacb, kabeljauw, schol en bokking. Om half 8 wareD er reeds koopers; bij 8 uur was er een kolossale oploop en gedrang op de Groenmarkt. Het gevolg was, dat bij de opening der deuren, 5 minuteD over 8, het gedrang zóo geweldig was, dat de talels, waarop de visch was gesteld, totaal werden verbeven en dat er van direct laat staan geregeld ver- koopen geen sprake kon zijn. Het ging niet: eerst komen, eerst malen, maar naar de macht van de(n) sterk ste. Dit duurde tot circa kwart over 8, toen de politie kwam en zij het met eenige moeite eenige orde werd gesteld, de deuien werden ge sloten, zoodat de verkoop geregeld kon doorgaan, al kon niemand meer dan vijf bokkingen bekomen. Dit loonde de moeite van het gedrang niet en heeft voor een groot gezin geen be- leekenis of waarde. M.i. zou dit gedrang voorkomen zijn indien tijdig een agent van politie aanwezig was en de eerstkomenden zij het ook kinderen op beurt binnenliet, te meer, daar het iedere huismoeder vooral op dit uur niet past en Kinderen worden verdrongen of achteruit gezet. Wellicht was de drukte een gevolg van den Goeden Vrijdag en herhaalt zich dit dus niet weer. Echter blijft tijdig toezicht gewenscht. Verder verblijdde ik mij, dat de urinoirs quaestie in den Raad te berde kwam. Gelijk bekend is, werd deze zaak reeds in 1904 door mij besproken, terwijl ik inmiddels in verschillende plaatselijke bladen andermaal wees op deze leemte, in welke noodzakelijk moest worden voorzien. Gevolg was, dat er 3 urinoirs bij werden geplaatst, waaronder ook de besprokene bij bet politiebureau, voor hier onbekenden onvindbaar. Daar dit getal beslist onvoldoende was, bracht ik 8 October 1906 deze zaak andermaal ter sprake in een vergadering van Handel en Nijver heids. Algemeen werd erkend, dat verbetering dringend noodzakelijk was, terwijl mij medewerking werd toe gezegd. De toenmalige Voorzitter, de beer Van Duinen, adviseerde, een adres te zenden aan den Gemeenteraad. Hoewel Amersfoort zich sedert aan merkelijk beeft uitgebreid, bleef ver meerdering van het aantal urinoirs achterwege. Ofschoon volgens mededeeling van den Wethouder, den heer Esveld, is voorgesteld, nog 3 urinoirs te plaatsen, is dit bij lange na niet voldoende. Zoover mij bekend is, is er geen te vinden tusschen het politiebureau (nog on vindbaar), Beukelaan (welke ik inder tijd Dal weg noemde en die na de verbetering nog Dalweg bleef) in het uitgestrekteBeekenstein-kwartier,Arn- hemscheweg en Beekstraat, terwijl een urinoir op de Varkensmarkt óok geen weelde zou zijn. Beleefd noodig ik de Raadsleden uit, eens een kijkje te nemen in de Beekensteinscbelaan vooral het scbuttinggedeelte en de Beekstraat, waar ieder boekje wordt gezocht, maar vooral de loods van den beer Prins moet het ontgelden. Zeer veel wenscbte ik nog te zeggen, dat m. i. noodzakelijke verbeteringen zouden zijn. Echter, wat in bet vat is, verzuurt niet, terwijl ik hoop, dat mij later de gelegenheid tot aanvulling niet zal woiden onthouden. In het belang der zaak in het komende seizoen nog een enkel woord over de kaasmarkt. Was in den beginne de aanvoer niet hoopvol en rooskleurig, met ge noegen kan worden geconstateerd, dat de toestand gaandeweg is ver beterd, dank zij de toewijding van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Nu bestaat er wel alle reden om den toestand hoopvol te noemen. Maandag '17 dezer werden zelfs 53 wagens aangevoerd. Met grond kan verwacht, dat met eenige weken als wanneer de graskaas algemeen zal zijn de aanvoer nog aanmerkelijk grooter zal wezen. Abnormale toe standen in aanmerking nemend, be hoeft niet meer getwijfeld aan de levensvatbaarheid Echter moet ïexcel- siorv leuze zijn en blijven. Algemeen is het bekend getuige mijn herhaald schrijven, alsmede be sprekingen ter vergadering, dat ik het licht en den steun niet van Gouda of Bodegraven verwacht, zooals de commissie te goeder trouw. Het ligt voor de hand, dat een bloeiende kaas markt alhier door genoemde plaatsen met leede oogen wordt aangezien. Concurrentiestrijd. Ik verwacht de koopers van bet Oostelijk gedeelte, Amsterdam, Haar lem, verder uit bet Gooi, het Noorden en Duitscbland. Daar Amersfoort een spoorweg- knoop van groote beteekenis is, is zending van Amersfoort naar alle plaatsen gerieflijk. Het blijkt nu, dat ik niet faalde in mijn verwachting. Van Gouda of Bodegraven wordt weinig of niets meer vernomen en toch is gestadige vooruitgang merk baar en dat ongunstige omstandig heden. Het grootste gedeelte der aan gebrachte kaas wordt aangekocht door Zwolle of het Noorden, terwijl een firma uit Groningen reeds hier een pakhuis voor opslag huurde. Is bet, dat de normale toestand weer intreedt, dat al de kooplui van voorbeen de markt weer bezoeken, terwijl Duitscbe koopers wel zijn te verwachten. In den beginne, met 6, 8 tot 18 wagens, was dit niet de moeite loonende. Éch ter is bet, vooral met de te verwach ten koopers uit het Noorden, beslist noodzakelijk, dat de markt niet vóór 10 uur begint, daar de eerste trein GroningenLeeuwarden pas te 9.35 arriveert. Daar de markt hier op Maandag is gezet, ligt het voor de hand, dat, gelijk als op andere plaatsen, hier niet zal worden gelogeerd. Vooral met de op te richten markt te Almelo, waarvoor veel reclame wordt gemaakt, moeten wij op ons qui-vive zijn. Hoe wel ik om grondslag en ligging niet veel van de Almeloosche markt ver wacht, moet de vijand in dit geval niet te licht worden geacht. Verder zou het m.i. aanbeveling verdienen, dat bij Gemeente-verorde ning werd bepaald, dat de aange brachte kaas aan de Stadswaag moot worden gewogen, terwijl de kaasbe- reiders dringend worden verzocht zij bet per circulaire niet meer uit buis of op stelling te verkoopen, daar, indien er meer en vooral buitenland- scbe kooplieden komen opdagen, dit bun niet anders dan nadeel kan be rokkenen. Nogmaals dankzeggend, hoogachtend, J. W. EGGINK. De afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies hield Woensdagavond een algemeene ver gadering in de Industrie- on Huis houdschool. Afwezig met kennisgeving mevr. van Randwijck en mevr. van Sijsen, alsmede de beide doktoren de heeren Kamerling en van Enst. Na opening werden de notulen van 31 Maart 1915 gelezen en goedgekeurd, waarna bet jaarverslag door den secre taris den heer v. d. Klein, w.ird uit gebracht. Hieraan ontleenen we, dat 21 kinderen zijn uitgezonden. De ge wichtstoename bedroeg bij enkelen 7 pond. Het aantal leden bleef con stant. De rekening en verantwoording van de Penningmeesteres werd nagezien en onder dankbetuiging goedgekeurd. Inkomsten f765,29. Uitgaven f668 43». Saldo f96 85'. Hier komt nog bij saldo kleedingfonds f46.1b», zoodat totaal in kas is f 143,02. De periodiek aftredende bestuurs leden werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de Alge meene vergadering a.s. Zondag in den Haag te houden werd gekozen de secretaris, die de benoeming aannam. Tot zijn plaatsvervanger dr. Kamerling. De contributie van bet centraal- Naar hot Duitecli van Estella Schünbcrg. 22 „Ik heb zeker niet alles goed begrepen," viel zij betn in de reden, „daarom, en omdat, de dokter zegt dat lezen niet goed voor mij is, wil ik er liever mee ophouden. Hij zeide niets meer, maar nam de boeken mee naar buis. Toen hij de woning verliet, kwam bij juist Philip tegen. Hij pakte hem bij den arm, trok hem een eindje mee voort en zei: „Philip, ik was onlangs heel dwaas, toen ik voor Anna gevaar zag in de bezoeken van den dokter. Haar oog is gelukkig zoo helder gebleven, dat zij ons nu beschaamd maakt. Zij heeft ontdekt, dat er tusschen hem en juffrouw Manstedt een neiging, misschien wel een verloving bestaat. Wij hebben geen bizondere maatregelen met je zuster te nemen, alleen is zij zwak. Daarom moet je heel zacht met haar omgaan." „Wat je zegt!" riep Philip uit, zonder op de laatste woorden te letten; „dus er bestaat werkelijk een betrekking tusschen dokter van Gerstein en juffrouw Manstedt! Nu, ik vind het goed, misschien kan mij die tijding van dienst zijn." Karei Muller vroeg niet, wat die woorden be- teekendenhij had behoefte, naar huis te gaan en alleen te wezen. „Dus gij kunt instaan voor de waarheid van dat engagement van mijn achterneef waarde Strecker?" vroeg de oude freule van Dorsen in groote spanning. De toegesprokene trok de schouders op. „Een eed kan de freule niet van mij vergen, maar „Maar ge twijfelt toch niet, dat hij in staat is, zich met juffrouw Manstedt te verloven?" „De freule zal zich herinneren, dat ik reeds vroeger van zijn vrijzinnige beginselen sprak," antwoordde hij, „daar iedereen over dit engagement spreekt, kan ik ook niet anders, dan het gelooven of het ten minste voor mogelijk houden. Dat de naam Manstedt hoog in aanzien staat, kan men niet ont kennen!" Als het zijn doel was geweest, door deze woorden de oude dame nog meer op te winden, dan had hij het bereikt, want ontsteld riep zij uit: „Zwijg over dien naam en haar aanzien, Strecker! Dat de Manstedts niet van adel zijn, wil ik nog daarlaten, maar weet ge, wat ik overigens tegen de familie heb?" „De freule heeft mij wel eens meegedeeld, dat zij jaren geleden, door den vader van den overste zwaar beleedigd werd!" Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1