COKESPRIJZEN J. VAN GENDEREN. Advertentie». MEUBELMAKER ORGELKASTENMAKER ROOMBOTER Prijs: f1,70 per^Kilo. Geklopte Coles afphaalflflp.H.L. Grove Cokes, f0.95p.H.L. Parelcokes, f0.90p.H.L. MEVROUW! genootschap werd op f 10 bepaald. Besloten werd voorloopig 10 kin deren uit te zenden. Ingekomen was o.a. een schrijven van den anti-oorlogsraad over een te verspreiden brochure, alsmede een kennisgeving, dat het eerste koloniaal onderwijs-congres in Augustus a.s. te 's-Gravenhage zal gehouden worden. De weerwraak der Kabouters. Ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van het parochiaal Kruis- verbond St. Franciscus Xaverius werd Maandagavond in het gebouw van den R. K. Volksbond opgevoerdDe weer wraak der Kabouters, oorspronkelijk blijspel in 3 bedrijven door Priester Fr. Servatius van Enschede. De zaal was tjokvol. Alvorens het stuk werd opgevoerd sprak de adviseur, de eer waarde C. v. Dijk een enkel woord tot de aanwezigen. Hij herinnerde er aan, dat dit stuk reeds meermalen was opgevoerd en steeds volgens bet oordeel der pers met groot succes. Hierna bracht hij in herinnering, wal in deze vijf jaren reeds was gedaan en tot stand gebracht. Hij kon met blijdschap herinneren, dat de zege ningen van de bestrijding zichtbaar waren. Tevens sprak hij de hoop uit, dat het aantal leden, dat maar 100 bedraagt, tot 400 zou aangroeien. En dit kan best, daar de parochie 3000 communicanten telt. De propaganda moet dan ook sterker worden. We moeten ons, zei spreker verder, niet altijd toonen als zwartkijkers. Deze avond moet de grondslag zijn van onze avonden in Amicitia. Aan het stuk zelf is veel werk besteed en ook veel onkosten; wel f350 is uitgegeven Een woord van lof en dank werd gebracht aan den heer Heunks en aan mej. van Manen. Met den wenscb, dat dit stuk een propaganda stuk moge zijn en de avond een avond vol genoegen en van stichting ein digde spreker zijn pakkende rede. Hierna werd het stuk opgevoerd. Allen genoten èn van den inhoud èn van het spel, dat zeer goed was. We durven gerust zeggen, dat dit stuk steeds een volle zaal zal trekken. De beer Van Abkoude had Don derdagmiddag ongeveer 70 jongens en meisjes om zich vereenigd, die met groote belangstelling luisterden naar de vertelling van Lou en Japie, die op de boerderij logeerden. Ook de poppenkast viel zeer in den smaak van de kleinen, die met de grootste aandacht luisterden. Ter afwisseling zong mej. Betty Poulus eenige liederen. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook hield Handel en Nijver heid gisteravond een algemeene Ver gadering in de Zwaan. De opkomst der leden was weer zeer slecht, niet tegenstaande de belangrijke agenda. Na opening werden de notulen van 31 Maart gelezen en goedgekeurd. De heer Peper werd met algemeene stem men als lid der vereeniging aange nomen. De rekening en verantwoording van den Penningmeester werd onder dank betuiging goedgekeurd Er is een batig saldo van f 139.02. In het afgeloopen jaar zijn 8 be- stuurs- en 6 ledenvergaderingen ge houden. Het informatie- en incasso-wezen werkt zeer goed. Van de 55 kwitanties zijn er 40 ingekomen tot een bedrag van f1914,96. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Grevers, L. J. Krook en Rob. Levy werden herkozen. Verstrekt zijn 55 schriftelijke in lichtingen en 32 mondelinge. Punt 8 der agenda de ongemoti veerde verbooging der gasprijzen gaf tot veel besprekingen stof. De heer van Schaik sprak van een ongelijke verdeeling van de belasting door de winst te balen uit de bedrijven. Alle aanwezigen waren het hiermede eens. Er werd dan ook met algemeene stem men besloten een adres aan den Raad te richten, waarin gevraagd zal worden den prijs niet te verhoogen. Punt 9. Bespreking van het ingrij pen der gemeente op bet particulier initiatief der bedrijven werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de heeren Bolwerk en v. As om pogingen in 't werk te stellen tot behoud der kermis. De vergadering was er niet voor te vinden, waarom het schrijven voor kennis geving werd aangenomen. De verkoop van bet Emma- bloempje heeft alhier f 4t>8 60'/i op gebracht. De ijverige verkoopsters heb ben dus eer van haar werk. On geveer 3500 bloempjes zijn verkocht. Het geld komt, naar men weet. ten goede aan de lighallen welke de Amersf. Ver. tot Bestr. der tuberculose zal inrichten op het reeds aangekochte terrein aan den Bloemweg. Voor de verkiezing van elf leden van het Kiescollege der Ned. Herv Gem. zijn door de orthodoxe Kies- vereeniging «Voor Waarheid en Vredev candidaat gesteld de heerenjhr. J W. A. Barchmap Wuytiers, A. M van Bemmel, E. Lindenhovius, C. J. van der Nagel, P. van Veen Jr., (af tredende leden); en voor de vacaturen G. J. van Amerongen, A. C. Blok, W. Fröger, H. van Galen Last, Ds A. T. L. van Hengel en L. A. baron van Ittersum. Door de Kiesv ireeniging «Geloof en Liefdet zijn behalve de aftredende leden Jhr. Barchman Wuytiers, E. Lindenhovius en C. J. van der Nagel gecandideerd de heerenA. E. Blok, G. van Dorssen, W. Fiöger, W van Haselen, Ds. A. T. L. van Hengel E. van Eijken, L. A. baron van Ittersum en C. van Zwol. Aan de leden der sociëteit »Amicitia«, wordt morgenmiddag van 3 tot 5 uur door den kolonel van het Belgische leger A. A. Vermeulen, ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana, op het terras der sociëteit een matinée aangeboden, door de Belgische Harmonie uit Kamp II onder leiding van den diiecteur Frans de Bie. Het navolgend programma zal worden ten gehoore gebracht. 1. Marcia sinfonica. Marche J. Morkx. 2. Chatiliormaise. Ouverture J. Farigoul. 3. Valse militaire beige L. Frémaux. 4. 2e Pot pourri sur des airs francaisJ. Pillevestre. 5. Amerika Herdacht. .Van Stey voort. 6. Fantaisiesurl'operaMaritana Jos. Kessels, Pauze. 7. En avant. Marche 8. Un tour de bandit-s. Ouverture E. de Suppé. 9. Zingarella. Valse Espagnole Francis Popy. 10. Pittorico. Fantaisie J. Preckher. 11. GalopC. Faust. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche Kerk zal Zondag ochtend worden geleid door Ds. A. L. van Hoorn uit Utrecht. De jongedames L. Tromp en A. G. M van Valkenboef verwierven de akte van bevoegdheid voor onderwijzeres Aan het bureau van politie zijn voorrechthebbenden terugte bekomen een fietspomp, een en-tout-cas en eenige portemonnaies. Houders van broodkaarten, wonende te Amersfoort en zij die in Leusden aan de grens van Amersfoort wonen en hiervan kennis gekregen hebben, worden er aan herinnerd, dat zij heden Zaterdag 29 April en Maandag 1 Mei a. s. van 's morgens 8 uur tot namiddag 5 uur tegen af gifte van hunne broodka irt,eindigende 30 April as. hunne nieuwe kaart over Mei kunnen in ontvangst nemen, aan het broodkaarten-bureau Appel markt (ingang Groenmarkt). Aan hen die hunne kaart niet op de daarvoor vastgestelde dagen heb ben ingewisseld, wordt geene nieuwe kaart uitgereikt. Broodkaarten per post bezorgd, worden beschouwd als niet te zijn ingeleverd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Amersfoort en Leusden. Ter toelichting zegt de minister van binnenlandsche zaken o. a. bet vol gende De gemeenteraden van Amersfoort en Leusden hebben in hunne vergade ringen van 31 Maart 1914 de wensche-- lijkheid uitgesproken van eene wijzi ging der grens tusschen deze gemeenten omdat een in bet grondgebied van Amersfoort inspringend gedeelte van Leusden, hetwelk reeds gedeeltelijk bebouwd is en eenigszins een stads- karakter heeft, meer eigenaardig bij Amersfoort behoort, dat beter kan voorzien in de nooden en behoeften der aldaar wonenden en dat bovendien in dit gedeelte vele eigendommen bezit, en omdat een in het grondge bied van Leusden irispringendgedeette van Amersfoort wegens zijn landelijk karakter meer bij Leusden behoort. Aangezien de nieuwe grenzen niet geheel samenvallen met de grenzen van bestaande kadastrale perceelen betgeen voor de omschrijving moei lijkheden gaf zijn door het kadaster in overleg met de betrokkengemeete- besturen, een 34grenssteenen geplaatst welke den loop der nieuwe grenzen aangeven. De raad en de commissie van in gezetenen van Amersfoort verzochten nog wijziging ten aanzien van twee punten aan te brengen en wel: Vooreerst werd verzocht te bepalen, dat Amersfoortdeoverblijvende schuld voor schoolbouw zou overnemen. In de tweede plaats wenscht Amers- fooit het recht van inzage, enz. var, de archieven, beperkt te zien tot de archieven betrekkelijk het aftescheiden gebied, die ingevolge hel Iste lid naar de andere gemeente overgaan. Ged. Staten achten zoodanige beperking ongewenscht en onnoodig, wijl voor het af te scheiden deel ook de niet over te geven archiefstukken van be lang kunnen zijn. De bepaling van het ontwerp stemt trouwens overeen met die, voorkomende in wetten tot grenswijziging van den laatsten lijd. Ik zou gaarne een enkel woord lot mijn sladgenooten richten en verzoek daartoe uw vriendelijke bemiddeling. Ik ben namelijk in de laatste dagen als onder een obsessie van een allertreurigst sterfgeval, dat niet alleen droefheid, maar ook de bitterste ellende na zich sleept. Ge herinnert u allen nog de schoone Paaschdagen, die wat het weer betreft, een blijde verrassing zijn geweest. Ge zijt de stad ontvlucht en de lentelucht, die zweefde over den bodem, waarin duizenden kiemen naar ontwikkeling streven, heeft tot u ge sproken van blijde hoop. Edoch, ik leid u in uw gedachten dien morgen een woning binnen, waarin een gansch andere stemming heerscht. Er woont een huisgezin, dat tijden lang heeft geleden, wat men fatsoenlijke armoede noemt. Te trots om te vragen, onopgemerkt heeft men daar gekampt met ziekte, armoe en honger. Langzamerhand zijn het huis raad, kleeren, enz. verdwenen, en geld om te lossen of nieuw aan te schaffen was er niet. Drie lange ziekte-perioden van den vader heeft het huisgezin moeten door maken en in dien tijd is hel geheel ver armd. Er is niet het geringste meer voor handen. Ziet om u heen in de kamer. Er staat: de bak, waarin het gereedschap, waarmee vader eenmaal het brood wist te verdienen voor zijn vrouw en vier kinderendat is het eenige voorwerp, dat zich in de kamer nog bevindt, behalvede doodkist. Ik zal geen pogingen meer doen om u in schrille kleuren alle ellende te malen, die ge verder om u heen ziet, anders zou ik uw aandacht vragen voor een driejarig kindje, dat daar rond loopt en als eenig kleedingstuk draagt een boezelaartje, dat om het lichaampje is gebonden. Maar ik begrijp, dat er thans reeds iets in uw hart beweegt, dat ge pijn gevoelt. En de weduwe zit daar op den Paasch- morgen neer, in doffe wanhoop, met den winter in haar verslagen gemoed. Eerlang moet ze weer moeder worden en ook die gebeurtenis wacht ze af met angst en beven, want ook voor den toe- komstigen wereldburger is letterlijk niets aanwezig. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat zooveel ellende onopgemerkt is gebleven te meer daar de overledene, ook volgens zijn patroon, een oppassend werkman was. Maar nu het eenmaal is opgemerkt, niet waar, nu zullen vele Amersfoorters stellig hun best doen om van de vele zonnestralen, waarvan zij op hun Paschen hebben ge noten, er eentje te doen vallen op het sombere pad van deze weduwe met haar vier kindertjes. De ondergeteekende, Utrechtscheweg 95, en den heer G. van Wijland, Monniken pad 5, zullen gaarne giften in ontvangst nemen en gij, geachte Redactie, zult stellig wel zoo goed willen zijn ons in de ge legenheid te stellen, die ingekomen giften in uw blad te vermelden. RIJKENS. Ludovicus Hülters en Harroke Broe- kema. Hendrik, z. van Willem Duijn en Lotje Machor. Twee bui ten huwelijk geboreD kinderen van het mannelijk geslacht. Ondertrouwd: Cornelis Hagenbeuk en Gerarda van Oven. Zije van der Veen en Hendrika Eek. Getrouwd: Carolus Ludovicus de Ilaen en Lisa Augusta Biscop. Wilhelmus van der Pol en Elsje Maria Geertruida van Meerten. Meindert van der Werf en Alida Readers. Overleden: Helena van Hoeijen,9 m. Maria van Gastel, lj. Hendrik Jacob van Gelder, 37 j., echtg. van Mijndert Koersen. Cornelis Leek, 20 j., ong. Willem van de Linden, 86 j., wed. van Elisabeth Schoenman. Johan Frederik Klokke, 69j., ong. Eveitje de Jong, 15 j Jacobus van Eijkelenburg, 57 j., echtg. van Klasina Tolboom. Gerrttje van Moorselaar, 76 j., echtg. van Larn- bertus van de Coterlet. Hendrikus Adrianus Laarhoven, 88 j., wed. van Anna Christina Opwyrda. Helena Elisabeth Cornelia Watervis, 10 m. Theodora Petronella Johanna Nobel 81 j., ong. Leusden. Van 1428 April 1916. Geboren Wilhelmus, z. van Johan nes Maassen en Wilhelmina Eibers. Adrianus, z. van Hendrik Houtveen en Barbera Westerbeek. Helena, d. van Adrianus van den Berg en Tbeodora van Soesbergen. Adriana Petronella, d. van Hendrikus Antonius Kuyer en Cornelia Anna Maria Luyben OndertrouwdJohannes Berg en Aaltje Engelen. Gehuwd: Johannes van Middelaar en Johanna Hendrika Thomassen. Overleden: Petrus Hilhorst, 2 w. Woudenberg. Geboren: Peter, z. van Peter Haan schoten en Sophia Donselaar. Grietje, d. van Antoriie Willemsen en Rijkje van Kolfschoten. Antonia Wiliemina, d. van Hendrik van Ingen en Wiliemina Johanna Cortus. Jannigje, d. van Jannigje den Hartog. Hendrikus, z. van Sander Meerbeek en Petronella Jacoba van Gelder. Everdina, !d. van Steven Versteeg en Susanna Hendrikse. Oveileden: Anna de Bree, 11 m. Jannetje van Dijk, 82 j. Maria Johanna van de Wetering, 2 m. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 21 lot 28 April 1916. Geboren Alphonse Leopold Henri, z. van Alfred Frangois Roozeboom en Elisa Maria van Nieuwkerke. Louise, d. van Frangois Morai en Augustine Muelle. Adèle, d. van Gustav Wil helm Ernst Leimbergen en Maria Adèle Jansen. Cornelis Adrianus, z. van Willem Tbeodorus Posthouwer en Alijda van Kalveen. Peternella, d van Cornelis Breunis Brits en Grietje Klok. Cornelia Hendrika, d. van Hendrik Los en Gerardma Dijs. Cornelia Gerardina, d. van Hendrik Los en Gerardina Dijs. Peter, z. van HeDdrik Knip en Geertje van Soeren. Louis, z. van Louis Anto nius Terranea en Jeannette Christine Kusters. August Julien, z. van Alphonse Louis van Watermeulen en Rosalia Catharioa Neijl. Pieter- nella, d. van Dirk Peternella van den Hooff en Hendrika Johanna Koning. Johanna, d. van Adrianus Laseur en Maria Bosboom. Andiée Yolande Henrietta, d. van Arnbroise Joseph Bouillon en Zélie Anne Marie André. Anna Gezina, d. van Hendrikus MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 April 1916 Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f0 appelen f0.a f00.Peren f0.a f0..Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f 3 00 a f3.25 Hoendereieren f 6.25 a f 6.75 p. 100 st. Bruine eieren f 6 75 a 1 6.85 per 100 st. Boter 1 1 50 a f 1.70 per kilo. Eendeneieren f 0.a f 0. Zoetem. kaas f Oa f 0.per 50 kilo Kippen f 1.50 f2 75 Kuikens f0.a I 0 Piep kuikens f0a f0.Ganzen tu. a f0..Eenden fO.OO a fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. hazen f0.a f 0.Wilde konijnen t 0.00 a f 0.00 Tamme f 1.00 a foDuiven f0.80afl.10 paar Magere varkens 1 20. - a f30. Varkens r. expon f 0.a f 0 Zeugen f 60.a f 120.— Biggen f15a (24.Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a I 000—. Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.— a f00.—Os fOOO a f000.— Pinkstieren f 0— a f 000. Kalveren f6.— i f 8.- Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 25 heet. Zandaardappelen, 300000 stuks Hoen- dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 8 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 20 zeugen, 13 kalveren. Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 106962 stuks. Prijzen f6 60—f7 25. Eend-eieren f6. f 0.20. Dinsdag 25 April, Regeeringseieren, 169887 stuks, prijzen van f5 00f 5 65. Vrijdag 28 April, Regeerings eieren 195222 stuks,prijzen van f3 60 f5.10. Op de Donderdag gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 180 paarden, 20 bitten en 10 veulens Luxe paarden golden f 000f 850, werkpaarden f 200f 600, veulens f300—f400, bitten f 180f 400. De handel was matig. Gemeentelijke Arbeidsbeurs teren» Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van S1/,1 en ran 6'/j7'/i uur; Zaterdags van 8'/a1 uur. Aanvragen van "Werkgevers op 27 April. Ie. Volwassenen. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 fabrieksjongen 2 kantoorbediende. (leerl. mach. fabr.) 1 tuinlieden. 1 borstelmaker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 27 April. Ie. Volwassenen. 1 bankwerker 1 suikerwerker (leerling) 2 timmerlieden. 2 beeldhouwer. 1 werkvrouw. 1 fabrieksarbeider. 4 wever. 2 grondwerker. 1 veldarbeider 1 linnennaaister. 1 voerlieden. 2 sjouwer. 13 losse arbeider. 1 smeden. 1 hulp i. d. huishou- 1 stoker. ding. 1 stucadoor. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisje. 1 los arbeider. 1 wever Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op üe stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teieph. int. 374. 2 broodbakker. 1 buffetknecht. 1 dagmeid. 2 dienstbode. 3 kleermaker. 1 letterzetter 1 horlogemaker. 4 machine-breister. 1 mandenmaker. 1 matrassennaaister. 2 metselaar. 2 meubelmaker. 1 noodhulp-keuken meid. 1 pakhuisknecht. 4 rijwielmaker. 5 schilder (huis). 1 smid. 1 melkknecht. 1 perronarbeider. 2 strijkster.' 1 tuinlieden. 1 vleesch houwer. 1 winkelbedienden. 7 veldarbeider. 1 musici. RECLAME. Angst zal u niet beter maken. Weest opgewekt en grijpt de oorzaak van uw kwaal aan. Leeft niet in voortdurende vrees voor ziekte. Angst werkt op de zenuwen en maakt kleine kwalen grooter. Als gij rugpijn hebt, weest dan niet onmiddellijk bevreesd voor niergruis, waterzucht of Bright's ziekte. Als gij last van rheumatische pijnen hebt, weest dan niet dadelijk bezorgd voor chronische rheu- matiek. Als gij hinder hebt van waters!oornissen, vreest dan niet onmiddellijk blaasontsteking en niersteen. Zegt tot uzelf: Ik zal er dadelijk voor zorgen, dat mijn nieren genezen en als ik dan verstandig leef, blijf ik gezond. Neemt voldoende lichaamsoefening om het bloed te laten circuleeren door de nieren. Dat houdt het bloed zuiver. Als gij te veel eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen maakt en geen behoorlijke nacht rust neemt, is het gemakkelijk genoeg orn deze kwade gewoonten een tijdje na te laten en de ver zwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn enkel voor de nieren en blaas, en bij tijdig gebruik zuiveren zij de urinewegen, wekken zij de nieren totgiooter werkzaamheid op en bevrijden zij het lichaam van de nudeelige stoffen die zooveel kwaad kunnen veroorzaken Tobt niet te veel, opgewektheid en Fosters Rugpijn Nieren Pillen zijn de twee beste geneesmiddelen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 37 Aan de Amerik Orgelfabriek van MART. VERMEULEN te Woer den kan een bekwaam geplaatst worden. Uurloon 28 cent, vastwerk. van de VOORUITGANG W oudenberg. Verkrijgbaar bij J. MEIJERS, Narhtegaaletr. 16. Met ingang van I Mei a.s. zijn de als volgt gesteld Voor thuisbezorgen wordt 5 cents per H.L. berekend. Afgehaald bij hoogstens H.L te gelijk, zijn de prijzen 10 cents per H.L lager. Amersfoort, 27 April 1916. DE DIRECTEUR der Gemeente-Bedrijven. Zooeven Ontvangen: Liebig's Bakpoeder, per pakje 5 ct. Pakjes Gistpoeder, 5 Purée van Wild, «blikje 45 Leverpastei, Tieleman& Dros, per blikje 25-35 Mayonnaisesaus, per flacon 50 Appetitsild, per blik 27' Italiaansche hors d'oeuvres in sauce picjuante, Tomaten enz., per fl27' Garnalen, per blik 27s Aanbevelend, Arnliemscliestr. 35. Telepltoon 104

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2