REISBELASTING. DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. MEJ. C. VAN WAGEKINGEN DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. van locale beteekenis acbt men buiten gesloten. Ook van een derden winter- veldtocht spreken slechts weinig per sonen. Minister Treub gelooft niet aan een zóó krachtig succes van het offensief der Entente, dat daarvan een bevrijding van Noord-Frankrijk en van België het gevolg zou kunnen zijn. Aan het herstel van Belgisch onafhankelijkheid en de ontruiming van het in Noord-Frankrijk bezette gebied twijfelt Treub niet, docb eerst bij het sluiten van den vrede, nadat Duitschland de zekerheid verkregen zal hebben, dat het al zijn kolonies terug zal krijgen, zal de oplossing van deze vraagstukken verkregen kunnen worden. Een verandering van de Furopeesche landkaart zal uitsluitend in het Oosten en op den Balkan plaats hebben. Een en ander zal binnen 2 a 3 maanden zoo duidelijk te consta- teeren zijn, dat niemand meerde hoop koesteren kan, dat er nog een ver schuiving van den toestand te zijnen gunste, kan plaats bebben. Dan zal ook het psychologische moment gekomen zijn voor alle strij dende partijen om de wapenen neer te leggen. Juist omdat het einde van den oorlog zoo nabij schijnt, is Treub overtuigd, dat Neder land niet in den oorlog be trokken zal worden en in staat zal zijn om zijn neutraliteit tot het einde te bewaren. De voorraad tarwe en meel. In antwoord op schriftelijke vragen van het 2e Kamerlid mr. Sannes heeft de Minister van Landbouw medege deeld, dat de atlading van tarwe in April en de aanvoer in Mei door de bekende omstandigheden zoo onzeker waren, dat hij het wenscbelijk vond zoo spoedig mogelijk de noodige voor zichtigheid te betrachten en daar mede niet te wachten tot de moeilijk heden bij het aankomen van graan in Nederland (einde Mei) zouden blij ken te bestaan. Wat den aanvoer van Amerikaan- sche bloem betreft, deelt de Minister mede, dat pogiDgen om tegen eenigs- zins redelijke vracht meer scbeeps- rurmte te verkrijgen, faalden. Toen nu de verscheping van tarwe beneden den aankoop bleef, bad het geen zin den bloemvoorraad te versterken en daarvoor scheepsruimte af te staan ten koste van reeds gekochte tarwe, te meer daar er gegronde redenen waren te vermoeden, dat behalve de Regeeringsvoorraad niet onaanzienlijke voorraden bloem in het land aanwezig waren. Daar steeds bijtijds voor de be vrachting der noodige scheepsruimte voor normalen aanvoer is gezorgd, wordt de achterstand vanzelf inge haald, behoudens de steeds voor oogen te houden niet te voorziene omstan digheden, zee-evenement en andere. Zoo kwamen bijv. in April onge veer 82 000 tons tarwe binnen, tegen de oorspronkelijke voor aflading in Maart bevrachte 64.000 tons. Om den aanvoer nog meer te bespoedigen, werd door de reederijen waarmede de Regeering thans vrachtovereen komsten heeft loopen, vervroegde scheepsruimte beschikbaar gesteld, terwijl tevens door toepassing der Schepenuitvoerwet de hand op eenige prompt beschikbare tonnage werd gelegd. Uit den aard der zaak kan vaste toezegging omtrent de opheffing van het verbod van het bakken van brood van gebuild meel niet worlen gedaan. De duur van het voorschrift zal af hangen, of en in hoeverre de genomen maatregelen niet weder door onvoor ziene omstandigheden worden te niet gedaan. Die onvoorziene omstandigheden spelen in den precairen toestand, waarin ons land nog steeds verkeert; een zoodanige rol, dat een positief antwoord op de vraag, of in de toe komst het bakken van brood uit ge build tarwemeel niet zal behoeven te worden verboden, daardoor onmogelijk wordt gemaakt. Welke maatregelen de Regeering dan ook neme, er moet voortdurend mede worden gerekend, dat van tijd tot tijd de voorraad tarwe en bloem zal moeten worden beschermd door het uitsluitend bakken van brood uit ongebuild tarwemeel. Het wil den Minister voorkomen, dat waar dit brood op zichzelf een uitstekend voedsel is, het uitsluitend gebruik daarvan geen uller genoemd kan worden. Inlijving lichting 1916. In de hieronder vei melde tijdvak ken zullen van de dienstplichtigen der lichting 1910 worden ingelijfd: l.in bet tij vak van 1620 Juni 1916: a. de dienstplichtigen, toegewezen aan bet korps pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte b. het thans nog overschietend ge deelte van de getallen der dienst plichtigen toegewezen aan de compag nieën wielrijders, met uitzondering van hen, die bet in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid hebben verworven. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd 2. in het tijdvak van 1 5 Juli 1916 de helft van de getallen der dienstplichtigen toegewezen aan de regimenten huzaren. Allen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belang kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienst plichtigen uitstel van de eerste oefe ning worden verleend indien zij daar toe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoek- schrilt aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aan vrage. Jn het verzoekschrift zal de dienst plichtige behooren te vermelden de gemeente voor welke hij is ingeschre ven, alsmede hel korps en het korps- onderdeel waaraan hij is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de moge lijkheid dat het uitstel wordt inge trokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geveo. Een credietaanvraag van 20 niillioen Naar wij vernemen wordt dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp waarbij f20.000.000 worden aangevraagd als bijdrage in de kosten voor de gemeenten van de verstrekking van levensmiddelen, daar onder begrepen brood en melk. De bedoeling is, dat voor zoover de gemeente deze mochten wenscben te verstrekken tegen lager prijs dan waarvoor deze van Regeeringswege of vanwege de verschillende producen ten vereenigingen beschikbaar worden gesteld, het Rijk vaD de daaruit voortspruitende kosten voor de ge meenten voor zijn rekening zou nemen, terwijl de gemeenten het overblijvende zelf zouden moeten dragen. In de wijze van distributie zouden de ge meenten volkomen vrij worden ge laten. Bjj de Tweede Kamer is inge komen een adres betrekkelijk het wets ontwerp tot heffing eener Eflecten- belasting van de besturen van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam eri van het Dagelijksch Bestuur van den Bond voor den Geld- en Effec tenhandel in de provincie, te 's Graven- hage. De strijd op het westelijk front. Uit Parijs wordt gemeld: Na een week verwoed vechten neemt de slag bij Verdun in hevigheid af. Een aanval van den vijand in den nacht van 10 op 11 Mei ten westen van den vijver van Vaux, die met handgranaten en de blanke wapenen werd afgeslagen, een artillerie-duel in den sector van het bosch van Avocourt en een be schieting van onze tweede linies in bet Caillette-bosch zijn de gebeurte nissen geweest in de laatste 24 uren. De Duitschers, die merkbaar zijn uit geput, willen gaan uitblazen en zullen ongetwijfeld van de rustpoos gebruik maken, om bun strijdkrachten te her stellen, andere strijdkrachten aan te voeren, hun batterijen te verplaatsen, die ondersteld worden herstelling te behoeven en zich opnieuw van schiet voorraad te voorzien. Daarna zal de strijd weer beginnen, maar de slag beeft nu al 80 dagen geduurd en met uitzondering van den in het b'grtp uitgeoefenden druk, waarvan de oor zaken in de toekomst zullen worden vastgesteld, heeft de vijand alleen oribeteekenende uitkomsten bereikt. Wij wachten dus met vertrouwen de nieuwe, verwachte aanvallen af. De plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. zal als candidaten voor de aanstaande periodieke vei kiezing voor de Provinciale Staten stellen de heeren J. Hofland, J. Overeem en B. Noorde wier, van bier, en B. J. Weijkamp, van Baarn. De candidaatsstelling heeft plaats op 0 Juni; de stemming op 15 Juni. In de Luthersche kerk zal Zon dagochtend voor gaan ds. Joh. L. F. de Meijere, uit Haarlem: in de Doops gezinde kprk, ds. R. C. de Lange, uit Woudsend. De heer P. Schut, leeraar aan de Handelsschool, staat op de aan beveling ter benoeming tot leeraar in Scheikunde aan de Hoogere Burger school te Schiedam. Tot tijdelijk klerk ter Gemeente secretarie is benoemd de heer D. Berends. Dr. E. Kruisinga leeraar aan de IJ. B. S. is benoemd tot lid der com missie, belast met het afnemen der examens in de Engelscbe taal. Uit het Kerkgebouw van O. L. Vrouwe Hemelvaart aan de Lange- gracht zijn de gecollecteerde gelden »voor de kerk" ontvreemd. De dief. die gestoord schijnt te zijn, het eenig klein zilvergeld achter. Op de Natuurhistorische ten toonstelling welke van 3 tot 6 Juni in »Amicitia« te Amersfoort wordt gehouden, zal ook aanwezig zijn een uitgebreide collectie inlandsche vis- schen. Ook hoorden we spreken van een inzending van alle varensoorten en van vleeschetende planten, die rond Amers foort in 't wild voorkomen. Een belang voor onze stad. (Ingezonden Door de Vereeniging tot in stand houding van de stichting slnternatio- nale school voor Wijsbegeerte», welke, zooals bekend zal zijn, hier ter stede is gevestigd, is dezer dagen een boekje uitgegeven, waarin onder meer wordt meegedeeld, dat het curatorium heeft besloten, in den zomer van dit jaar een drietal vacantie-cursussen te doen geven. Naar ons bleek, verwacht het cura torium een vrij groot aantal deelne mers; voor eiken cursus misschien wel honderd. Al zullen hieronder stellig enkelen zijn, die sspoor-studenU worden, het overgroote deel van hen zal te Amers foort komen wonen. Weet men nu, dat door de tijds omstandigheden het heel moeilijk gaat, een behoorlijke kamer te vinden en gelooft men bovendien met ons, dat ook Amersfoort in den aanstaan den zomer veel gasten zal trexken, waardoor de beschikbare kamers in de hotels zullen zijn bezet, dan gevoelt men hoe moeilijk het zal vallen, de deelnemers aan de cursussen onder dak te brengen. En toch zou het heel jammer zijn, indien deze vreemdt lingen werden teleurgesteld; zouden moeten gaan naar naburige Gemeenten; of van deelneming zouden moeten afzien, enkel omdat geen behoorlijk logies te vinden is. Zoolang geen meerdere botel-ruimte ter beschikking is, dient daarom op andere wijze te worden voorzien in de behoeften en onze Vereeniging acht bet dan ook haar plicht, daartoe haar medewerking te verleenen. Van welk belang het toch voor de stad zal zijn, indien een zoo groot aantal vreemdelingen zich bier eenige weken elke cursus duurt ongeveer 3 weken zal ophouden, behoeft niet nader te worden aangetoond. Niet alleen, dat zij bun dagelijksche benoodigdheden bier zullen koopen, maar zij zullen later, naar huis terug gekeerd, van hun ervaringen mede- deeling doen en daaidoor Amersfoort nóg meer bekend maken. En wat dat wil zeggen, wordt gelukkig ook door hen die daaibij direct belang hebben (den winkelstand) meer en meur be grepen. Daarom doet onze Vereeniging een beroep op allen, om er voor te zorgen, dat den cursisten een behooilijk tehuis kan worden aangeboden En dit zal kunnen, indien verschil lende ingezetenen zich bereid verkle ien, aan een betalend logé voor enkele weken huisvesting te veileenen. Zij die biertoe bereid zijn, worden vriendelijk verzocht, kennis te geven aan het Secretariaat onzer Vereeni ging, Hof no. 2, alwaar tevens des- vereischt, nadere inlichtingen zijn te bekomen. Namens de Vereeniging tot Bevor dering van bet Vreemdelingen verkeer. TH. C. V. TER MAAT. Amersfoort, 12 Mei 1916 DURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 5 tot 12 Mei 1916. Geboren Wilhelmus, z. van Willem van Asch en Wilhelmina Westerbeek. Aaltje, d. van Wouter van Putten en Helena Lablans. Johannes Adolf, z. van Cornells Johannes Sieenvoort en Christina Margaretba Hulspas. Wilhelmina, d. van Cornelis de Rijke en Hendrikje Post. Charlotte Alexan drine, d. van Jacob Anne baron Van Heekeren van Molecaten en Eleonore Adrienne Holle. Alberta Wilhel mina, d. van Leendert Heeike Smit en Teunisje Stomphorst. Willem Marinus, z. van Evert Luigjes en Clara van Dijkhuizen. Theodora Wille- mina, d. van Hendrik Jan van Barne- veld en Cornelia van der Heijden. Bertba, d. van Meindert Lak en Jenne- ken Schreuder. Hendrik, z. van Hendrikus Troost en Heintje van de Pol. Catharina, d. van Simon Petrus Robben en Elselina Johanna Brandte- naar. Margarelha Maria Johanna, d. van Gerardus Bartholomeus van Kaileveen en Sophia Maria Antonia van Barneveld. Adriaua Catharina, d. van Pieter Cornelis van Vliet en Metje Janssen. Ondertrouwd: Adolph Schwartz en Maria Petronella Fremouw. Her- manus Johannes van Tilburg en Jose- phina Hubertine Winkelmolen. Cbristiaan Frederik Volmer en Alberta Johanna Schefler. Getrouwd: Hendrikus van Daatse- laar en Petronella Clasina Smink. Cornelis Hagenbeuk en Geraida van Oven. Sije van der Veen en Hen- drika Eek. Mr. Redmer Bouwman en Maria Ernestina Frederica Kerk- kamp. Overleden: Arie Kempkes, 6 jaar. Herroanus van den Hengel, 72 jaar, echtg. van Antonia den Ouden. Johannes Pbilippus Bakkei54 jaar echtg. van Aafje Brugge. Odilon van Daudenarde, 28 jaar, ongehuwd. Euphemia Maria Kruiper, 34 jaar. ongehuwd. Cornelia Hendrika Kor- tes, 22 jaar, ongehuwd. Johanna Hendrika Renes, 80 jaar, ongehuwd. Pieter Johan van 't Hof, 25 jaar, ongehuwd. Frederika Alijda van Egdom, 21 jaar, ongehuwd. Leusden. Van 5—12 Mei 1916. Geboren: Hendrika, d. van Gerril van de Pol en Heintje Beijer. Hendrikje, d. van Jan Ruitenbeek en Maria van 't Hazeveld. Maiie, d. van Pancratius Franciscus Schoonder- woeid en Rosalie Govaert. Gehuwd: Johannes Berg en Aaltje Engelen. Oveileden Elisabeth Petronelle van der Schoot, 5 j. Fredenka Alijda van Egdom, 21 jongeb. Matlbeus de Gooyer, 18 m. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,-I en van 6'/,7'/, uur; Zaterdags van 81/,1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 11 Mei. Ie. Volwassenen. 3 banketbakker. 2 beeldhouwer. 1 behanger. 1 bierbottelaar. 4 broodbakker. 2 buffetknecht. 4 correspondenten (mann.) 1 administraieur. 1 kappersbedienden (mann.) 4 kleermaker. 1 kok. 1 letterzetter 1 loodgieter. 2 loopknecht. 1 machine-bank werker. 2e. Leerlingen en Jongens. 3 klerk (mann.) 1 hulp i. d. huishou- 1 borstelmaker. ding. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 11 Mei. Volwassenen. 1 schilder (huis) 11 meubelmaker. 1 pakhuisknecht. 1 rijwielmonteur. 1 schilder (huis). 3 schoenmaker. 30 sigarenmaker (vormwerkers), 2 sjouwer. 7 timmerlieden. 1 tuinlieden. 1 wagenmaker. 4 veldarbeider. 2 perronarbeider. 1 musici. 1 facturisten. 3 stationsarbeider. Ie. 1 banketbakker. 1 beeldhouwer. 1 schoenmaker. 1 sjouwer. 1 naaister. 1 steenhouwer. 1 stoker. 2 timmerlieden. 10 losse werklieden. 1 veldarbeider 1 breister. 2 fabrieksarbeider. 5 grondwerker. 1 kleermaker. 1 hulp i. d. huishou ding. 2 opperlieden. 2c. Leerlingen en Jongens. 2 dagmeisje. 1 losse werklieden. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MAKK VBbKIOHT. AMERSFOORT, 12 Mei 1916. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit I 0. appelen f0.a f00.Peren f0.a I 0..Nieuwe Aardapp. 10.00 a f 0.zandaardapp. 3.00 a f 3.20 Hoendereieren 16.50 a 16.85 p. lOtt st. Bruine eieren 16 85 a 17.00 per 100 st. Boter fl.45 a 11 65 per kilo. Eendeneieren f 0.a f 0. Zoetem. kaas f O a 1 0.— per 50 kilo Kippen f 1.50 a f 2 50 Koikens f 0.a I 0.Piep- kuikens f 1.10 a f 1.80 Ganzen 10. a f0.Eenden f0.00 a f 0.00 p. st. Jonge fO.OO a 10.00. hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a 0.00 Tamme fl.20 a f2 50 Duiven f0.80a f 1.00 paar Magere varkens I 30. - a 45. - Varkens r. export f 0.alO Zeugen f 70.a 1140.— Biggen f!8a f 30Schrammen fö.afOVette koeten f 000.a I 000.Guste koeten f 000.— a I 000—. Kalfkoeien f 000.— h I'000.—Kalf- -aarzen f 00.a f00.Os f000a f000. Pinkstieren f 0a f 000. Kalveren f 7.tl^f 10.— Aangevoerd waren ongeveer hecL Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 15 heet. Zandaardappelen, 300000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 350 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 4 magere varkens Varkens voor exportslagerij 4tl0 biggen, 30 zeugen, 10 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 118783 stuks. Prijzen f6 65—f7 05. Eend-eieren f6.25 f 6,40. Dinsdag 9 Mei, Regeeringseieren, 249807 stuks, pi ijzen van 1 5 25f 5 60. Vrijdag 12 Mei, Regeerings eieren 101898 stuks,prijzen van f5 35 f 6.00. Op de Dinsdag 9 Mei alhier ge houden veemarkt waren aangevoerd 3 stuks. Voor kalfvaarzen werd f 120 a f200 betaald. RECLAME. Als gij neerslachtig wordt, vindt dan uit waarom. Neerslachtigheid komt gewoonlijk voort uit een slechten toestand van het gestel, en indien gij er niet tn slagen kunt om uw zwartgalligheid te ver drijven door te letten op wat g'y eet en drinkt, door voldoende te slapen, voldoende lichaamsoefe ning en frissche lucht, bestaat er aanleiding om aan overtollig urinezuur in het bloed te denken. Gewoonlijk wordt gij hiervoor gewaarschuwd door pijn in den rug, duizeligheid^ hoofdpijn en a terstoornissen. Bekamp dit urinezuur door licht verteerbaar voedsel te gebruiken, voldoende nachtrust en lichaamsbeweging te nemen, door u niet op te winden en door de nieren op te wekken tot grooter werkzaamheid en het beter filtreeren van bet bloed. Er bestaat hiervoor een veilig geneesmiddelFoster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen zijn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om overtollig urinezuur en andere vergiften, die nierkwalen veroorzaken, uit het bloed te filtreeren. Ongetwijfeld verdienen zij geprobeerd te worden, want zij hebben tal van personen in gevallen van niergruis, niersteen, water zucht en andere nierkwalen geholpen. Een ver standig rnensch zal door een eenvoudige, zorgzame leefwijze zijn genezing bespoedigen. Te Amei-sfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 33 De ondergeteekenden,'vormende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „ReisbelastiDg", veroorloven zich de vrijheid U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor ben, die om gezondheids redenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen bebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar worden aanvaard door Mej. D. A. SIDDRÉ. Mevr. GRONEMAN—Doonxaos. Mevr. KNOPPERS—Van Eijbürgen. Mevr. KNOOTE—Van Lanschot Hubkecht. Baronesse VAN HEECKEREN VAN MOLECATEN—Holle. Mevr. KEMPERBlok van Laer. ZUIVER WQLLEN- HALFWOLLEN-: KATOENEN-TRICOT-; RAMEH-EN NET-! □NDËRGDEDEREN J: Fabrikaat W'J&nsen W ^VERKRIJGBAAR BIJS

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2