J.v.GENDEREN BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentie». Neemt proef met staan. De strijd was afgeloopen, de vijand met zijn eigen wapen verslagen. De loopgraaf was in ons bezit en in den loop van dep nacht versterkten wij onze nieuwe stelling. Nieuwe zilverbons! (Officieel). In verband met de nog steeds zeer sterke vraag naar ruil middelen van klein bedrag heeft de Regeering besloten opnieuw over te gaan tot de uitgifte van zilverbons van fl. Deze bons welke dezer dagen in omloop zullen gebracht worden, zijn bruin van kleur en dragen als watermerk de woorden seen guldens De uitvoer van aardappelen beperkt. Voorloopig mogen geen consenten meer worden afgegeven voor den uit voer van Roode Star en Industrie aardappelen van zand- en veengronden. Tot dezen maatregel is de Re geering overgegaan in verband met de talrijke klachten over de aanzien lijke stijging der aardappelprijzen hier te lande. Een Ncderl. „Messe". Naar wij vernemen, is door de samenwerking van de Ned. Maatsch. van Nijverheid de Vereen. Nederlandsch Fabrikaat en anderen, de tot stand- koming van een Nederlandscbe jaar- ma>kt (in den trant van de bekende Leipziger «Messe") zoo goed als ver zekerd. Gaan de plannen door, dan zal zij nog dit jaar en wel te Utrecht plaats hebben. »Ned.« N. Prins f. Donderdagmiddag is te Haarlem in den ouderdom van 57 jaar overleden monseigneur N. Prins, bisschop in bet bisdom Haarlem van de oud-bisschop pelijke clerezy. De overledene was te Helder ge boren, studeerde aan het semenarie te Amersfoort, was o.a. pastoor te Oosteinde en te Haarlem en werd op 1 October 1912 te lJmuiden gewijd tot Bisschop van Haarlem. De heer Prins was tot zijn bisschops wijding voorzitter van den Ned. Bond voor Staatspensionneering. De «Opr. Haarl. Ct.c schrijft over mgr. Prins «Op zijn eerste standplaats, in Aals meer, is hij dadelijk begonnen met de noodige voor- en omzichtigheid, bij zijn gemeente het denkbeeld van de vervanging van het Latijn door onze moedertaal in de kerkdiensten der oud-Katholieke kerk ingang te doen vinden; en hij was zoo gelukkig ook daar aanhang en aanmoediging te vinden. «In het jaar 1889 is toen de arbeid begonnen. Monseigneur Prins heeft daarvoor 23 jaar van zijn leven ge geven. «Het eerst werd met de vertaling van de Vespers begonnen. In 1897 volgde de uitgave van het Katholiek Gezangboek. En zoo volgde het eene boek na het andere. «Welk een arbeid en inspanning dit vorderde, zal men kunnen begrij pen wanneer men weet, dat de heer Prins voor bovengenoemd gezangboek de orgelbegeleiding daarvan autogra- fisch in orde heeft gebracht en daar aan meer dan duizeud uur heeft be steed. Maar hij smaakte dan ook de voldoening dat er nu in de oud- Katholieke kerk geen enkel boek voor kerkelijk gebruik meer is, waarvan niet een Nederlandsche vertaling be staat en dat voor alles, waar daaraan behoefte is, ook een eigen begelei ding is. «Het orgaan «De Oud Katholiek" van 24 Augustus 1912 mocht dan ook met recht bet volgende schrijven «We hebben een blijde tijding aan onze lezers te brengen. Het laatste boek, dat bij onze Holllaodsche gods dienstoefening behoort, is van de pers gekomen. Het is de orgelbegeleiding van de misgezangeneen muziekboek in fuliofoimaat, op keurig, zwaar pa pier gedrukt, dat met zijn fraaien notendruk het Latijnsch «Graduale" op zeer waardige wijze vervangt, even als de orgelbegeleiding van het Ves- perhoek dit doet ten opzichte van bet Antiphonarium." Waarschijnlijk zal de verkiezing van den opvolger van mgr. Pinsjin de vol gende maand plaats hebben Tot dien datum wordt het ambt vervuld door een of meer vicarissen, die Maandag zullen gekozen worden, na de ter aardebestelling. De begrafenis geschiedt op de Alge- meene Begraafplaats der gemeente Haarlem, des middags te één uur. Des morgens gaat vooraf een uit vaartdienst met requiem-mis, waarbij de heer Anton B. H. Verhey uit Rot terdam het orgel zal bespelen. Voor de plechtige uitvaart worden verwacht de wijbisschop van Duitsch- land te Bonn, mrg. Moog, en de Zwitsersche bisschop uit Bern, mgr. Herzog. De geestelijkheid uit Enge land en Polen zal door de tijdsom standigheden de plechtigheid waar schijnlijk niet kunnen bijwonen. Bruinbroorl. De Kamer van Arbeid voor de Voedings-en Genotmiddelen te Amster dam, heeft den Minister van Landbouw verzocht, de bruinbroodregeling in te trekken en het daardoor mogelijk te maken, weder als vóór 24 April ver koop van brood, bereid van gebuilde tarwe, te doen plaats vinden of, zoo dit niet mogelijk is, het bakken van klein witbrood weder toe te staan. In de Romonstrantsche kerk zal Zondagochtend voorgaan prof. dr. H. Oort, uit Leiden; in de Doops gezinde kerk ds. Ten Cate. Prof. dr J. van Rees, uit Hilversum, zal Zondagavond in de Doopsgezinde kerk spreken voor de plaatselijke af- deeling van het religieus-socialistisch verbond. Zondagmiddag 21 Mei a.s. van 3 5 uur zal een concert gegeven worden door bet muziekcorps van de 8e brigade; bij gunstig weer op het terras. Dit concert wordt aangeboden door genoemd muziekcorps aan de leden van Amicitia. Het eindexamen van het gym nasium alhier zal worden gehouden 3. 4 en 5 Juli a.s. Tot gecommitteerden, onder wier toezicht dit examen zal worden afge nomen, zijn aangewezen: dr. G. Kalff, hoogleeraar aari de rijks-universiteit te Leiden, dr. W. Caland, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht en dr. J. D. van der Waals Jr., hoog leeraar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Natuurhistorische vereeniging houdt aanstaanden Woensdag een excursie naar de Naardermeer. Met de directie der gemeente reiniging is tijdelijk belast P. v. d. Hoofl Sr. De heer H. J. Veldhoen is door B. en W. benoemd tot onderwijzer Ned. taal aan de herhalingsschool voor jongens (vac.-Buytenhuys). De heer Th. J. H. Bianchi is benoemd tot lid van de Commissie van actie bij de demobilisatie uit de Nationale commissie tegen het alcohol isme. Tot directrice van het gemengd Geheel-onthouders-koor «Door Ont houding Vereenigd« is benoemd me vrouw E. G. W. Betbe van Eijken, te Baarn. Geheimzinnig luchtschip. Men deelt ons mede, dat op Zater dag 5 Mei de bewoners van den huize «Pelzerkampü te Epe, in den vroegen morgen te G uur werden gewekt door een vreemdsoortig lawaai, dat bleek veroorzaakt te zijn, vermoedelijk althans, door een vliegtuig dat op het dak was geland. Toen de bewoner-eigenaar, de heer v. Lohuyzen, zich gekleed had en op het gerucht naar buiten kwam, werd geconstateerd, dat het vliegtuig|reeds weer hoog in de lucht zweefde, doch dat het dak van het huis zeer ernstig beschadigd was, zoodat de onkosten daarvan naar schatting eenige bon derden guldens bedragen. De zinken schoorsteenkap was ver dwenen en werd 52 meter verder in een dennenboscb gevonden. De familie was zeer onder den in druk, aangezien men een oogenblik meende, dat op het dak een bom was ontploft. Tot nog toe is onbekend, welk vliegtuig dit onaangenaam vroege be zoek beeft gebracht. «Ned.a Naar Amerika in 24 uren. De «Daily Chronicle» schrijft: «Een jonge Noorsche aviateur, Georg Kulbecb, houdt zich op het oogenblik bezig met de toebereidselen voor een stoutmoedige poging om den Atlantischen Oceaan in een vlieg machine, of juister, met een toestel dat hij een «vliegende booia noemt, over te steken. Hij stelt zich voor, van de Westkust van Noorwegen te vertrekken en onderweg een kort be zoek in dubbelen zin een «lïijing visit» aan Engeland te brengen. «Mijn vliegboot» zegt hij. «is uit sluitend gebouwd met het doel om het probleem van den overtocht van den Atlantischen Oceaan op te lossen en is daarom als een zeewaardige boot geconstrueerd. De romp isgebeel uit mahoniehout gebouwd. Er zijn twee zitplaatsen in, dienaast elkander zijn aangebracht, zoodat de inzitten den om beurten sturen kunnen zonder van plaats te verwisselen. Dan is er ook nog een bijzondere inrichting aan gebracht waardoor de motor in be weging gezet kan worden zonder dat de aviateur van zijn plaats behoeft op te staan. De machine heeft twee draagvlak ken met een gezamenlijk oppervlak van 502. M:en heeft een hefvermogen van ongeveer drieduizend kilogram. De motor ontwikkelt 250 paarde- krachten, hééft waterkoeling en maakt 1800 omwentelingen per minuut. De boot kan, met volle belasting 180 kilometer per uur afleggen en zou dus den Atlantischen Oceaan in iets meer dan 24 uren kunnen oversteken.» Papierprijzen. Doordien de Duitscbe regeering met 1 Mei jl. den uitvoer van papier ver boden heeft en zelfs de pogingen om doorvoer te krijgen van papier, dat voor dien datum besteld en ter ver zending gereed was, geen resultaten hebben opgeleverd, is de prijs van het papier in ons land weder aan merkelijk gestegen. Zoo bedraagto.a. blijkensde zooeven ontvangen prijsnoteeringen, thans de verhooging voor: het gewone houtvrij post- en schrijfpapier 100180 pCt. Holl. geschept papier 50 a 60 pCt. couranipapier 120 pCt. kunstdruk 40—80 pCt. couverture, 100 pCt wit carton GO70 pCt. gekleurd carton 100 pCt. stroobord 110 pCt. zijdepapier '150 pCt. vet dicht perkamentpapier 100 pCt. pakpapier 100 pCt enveloppen 50 pCt. het gommen van enveloppen 100 pCt. Hierbij komt, dat onderscheidene papiersoorten en enveloppen tijdelijk, sommige zelfs door het ontbreken van grondstoffen in 't geheel niet meer verkrijgbaar waren, terwijl mede door gebrek aan bepaalde grond stoffen, noodig voorde goede bereiding de meeste papiersoorten die nog gefabriceerd worden in kwaliteit verre bij vroeger achterstaan. Waar de drukkers vroeger bij af name van groote partijen, reductie op den prijs kondeu bedingen, doet zich thans het zeldzame verschijnsel voor dat de door hen te betalen prijs hooger wordt, naarmate zij meer ge lijktijdig afnemen, hetgeen hierin zijn verklaring vindt, dat de fabrikanten en grossiers overtuigd zijn binnenkort wegens papiernood, nog hoogere prij zen van hun voorraad te kunnen maken. Vreemd vliegtuig boven Nederland. Dinsdagavond 8 unr vloog een vreemde vliegmachine, komende uit het Westen, over Schoondijke nabij Breskens en verdween over Zeeland in de richtiug van België. Geen Ilollandsch brood. Uit Antwerpen wordt aan bet te Gent verschijnend blad «Vooruil" ge schreven Ronduit gezegd, wij hadden iets beters verwacht van bet zwart Hollandsch brood. 't Is gewoonlijk zoo: eenmaal dat de verkooper te veel afzet, begint hij te frodeeren. Het was hoog tijd, dat de bevoegde overheid optraden of de helft van Antwerpen was vergeven! Men vond er niet alleen rotte pataten in, maar zelfs pruimtabak, daarbij stonk het gelijk do pest. Was het toezicht noodig, het verbod ook. Maar nu. Men zou nu moeten zorgen voor iets in de plaats, temeer daar er een groot gebrek is aan aardappelen. Als wij goed ingelicht zijn bestudeert het Antwerpsch College iets om het te kort aan te vullen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 12 tot 19 Mei 1916. Geboren: Gerrit, z. van Wilhelmus Spijker en Johanna Vos. Gerrilje, d. van Steven Volp en Geertrui Bos. Hermanus, z. van Hendrik Diik van Dorssen en Geertje Maarssen. Gerard, z. van Frans Vercam- men en Maria Josephine Apers. Hendrik, z. van Willem Frederik van de Kolk en Lamberta Maria Larn- brechts. Johan, z. van Klaas de Graaf en Engeltje Schmeltz. Paul Henry Marie, z. van Emilius Petrus Helenus Quoeyhaege en Esther Alida Lowies Josephine Verbeken. Eduard. z. van Joannes Baptista Cremers en Maria Elisabeth Peerdens. Berta, d van Johannes Tesson en Cornelia van den Hengel. Albeitus, z van Johannes Jacobus Toonen en Anlje Lijnsvelt. Alijda, d. van Jan Tom mei en Alijda van der Velden. Anna Henrietle, d. van Hendrik Gre- vers en Anna Jantienna de Herder. Johanna, d. van Johan Valkhof! en Catberina Aurelia van Duinen. Ricbardus Gerardus, z. van Gerardus Johannes Verbaar en Alijda Maria van der Veen. Gerdina Gesina, d. van Pier Drijfhout en Gerdina Martina Kedde. Pieter Jan, z. van Gerrit van IJzendoorn en Eva Gerarda Meijer. Arnoldiena Paulina, d. van Paul Machiels en Maria Joanna Iluijts. Jacoba, d. van Jan van de Geest en Niesje de Biuijn. Jan, z. van Jan van Drie en Nelletje Lijnsveld. Aaltje, d. van Carl Friednch Hausel en Oedske Libbenga. Breehtje, d. van Jan Plijl en Johanna Fontijn. Marius Johan, z. van Mattheus Jo hannes van der Veer en Gebina Jo hanna Francina Krook. Gerardus Jacobus, z. van Gerardus Johannes Caslelijns en Johanna van den Hazel. Ondertrouwd Antonius Heodrikus van Dijkhuizen en Alijda Hendrika Jaglenberg. Johannes Kommerkamp en Heintje Tombroek. Johannes Hendrikus Pijnenberg en Johanna Geertruida van Druten.Fredenkus Gradus ten Wiokel en Gerritje Lan- genbach. Gerardus van Wijland en Hendrika Gramser. Henri Gerar dus Bernbard en Catbarina Prins. Getrouwd Hendnkus Jacobus Wil- lemse en Geraida Johanna Sophia de Waal. Jules Alfred Joseph De- koestecher en Gijsje Berendse. Wilhelmus Galjee en Wilhelroina Lablans. Gijsbertus van Plateringen en Geertruida Muller. Arie van Leeuwen en Siepje Bonsel. Johannes Voskuilen en Alijda van Pluuren. Johannes Petrus Jacobus van Roon en Reijntje van Dijk. Overleden Jan Joseph Gabrië), 21 j., ong. Willemijntje Overeem, 23 j., echtg. van Hendrikus Lambrecbts. Wilhelmus Timotheus Krijnen, 4 m. Geertruida van Essen, 63 j echtg. van Elbert van de Kamp. Gijsberta Maiia Rekker, 78 j., wed. van Cornells van Asch. Hermanus Woi llel, 76 j., echtg. van Frederika Willemina Nij- kamp. Violette Adrierine Declercq, 16 m. Leusden. Van 12—19 Mei 1916. GehuwdFranciscus de Bree en Marrigje Hofland. Overleden: Klaasje Knip, 84 j, weduwe van Gerrit Barteu. Stoutenburg. Van 12-19 Mei 1916. Ondertrouwd: Johannes Wouter van Dijk en Maria Huurdeman. Overleden: Jacobus Johannes van Nimwegen, 8 maanden. Woudenberg. Geboren: Hendrika, d. van Antonie van Dijk en Dirkje Steventje van En gelenburg. Hendrikus. z. van Aart Kuiter en Willempje van de Vis. Gehuwd Albertus Wolswinkel en Marretje Westeneng. Overleden: Frans Koudijs, 11 maan den. MAÜKTlihKIOHT. AMERSFOORT, 19 Mei 1916. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.— Peren f0.a f 0..Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. .'3.50 a f 4. Hoendereieren f 6 70 a f 7.p. 100 st. Bruine eieren (7.a f7.10 per 100 st. Boter f145 a f 1 65 per kilo. Eendeneieren f 0.a f 0. Zoetem. kaas f Oa I O.per 50 kilo Kippen f 1.50 a f 2 50 Kuikens f0,a f 0.Piep kuikens f 1.a f 1.80 Ganzen l 0. a f 0.Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f l.40 a f2.00. Bazen f0.— a f0.— Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme fl.20 a f250 Duiven f0.80af 1.00 paar Magere varkens f 30. - a f 50. -Varkens r. export f 0.a f 0.Zeugen f 70.a f 170.— Biggen f 18a f30Schrammen f0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f Ua f 000. Kalveren f 10.A f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 40 heet. Zandaardappelen, 300000 stuks Hoen- dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 350 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerij 400 biggen, 40 zeugen, 14 kalveren. Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 108090 stuks. Prijzen f0 90 f7.20. Eend-eieren f 6.75 f6 80. Dm-dag 16 Mei, Regeeringseieren, 263079 stuks, pi ijzen van f 5 35f 5 75. Vrijdag 19 Mei, Regeerings eieren 132083 stuks,prijzen van f5.40 f 5.80. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intcrcomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No 2. Teleplioon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8l/j1 en van 6'/i7'/i uur; Zaterdags van 8'/a1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 18 Mei. Ie. Volwassenen. 14 meubelmaker. 1 monteur. 1 politoerder. 1 rijwielmonteur. 1 schilder (huis) (voor vast). 10 sigarenmaker 2 poetsers. 1 tuinlieden. 1 wagenmaker. 2 veldarbeider. 1 zager. 1 perronarbeider. 1 stationsarbeider. 3 banketbakker. 2 bankwerker 2 beeldhouwer. 2 behanger. 4 broodbakker. 1 correspondenten (mann.) 5 machinisten (leerling). 1 kappersbedienden (mann.) 1 kelner. 3 kleermaakster. 1 kok. 2 loopknecht. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 dagmeisjes. 1 klerk (mann.) 1 gas- en waterfitter. 1 loopjongen. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 18 Mei. Ie. Volwassenen. 1 bankwerker. 2 schilder (huis) 1 beeldhouwer. 1 schoenmaker. 1 breister. 1 sjouwer. 6 fabrieksarbeider. 1 steenhouwer. 3 grondwerker. 4 timmerlieden. 1 kleermaker. 1 werkvrouw. 1 linnenDaaister. 1 veldarbeider 1 loopknecht. 15 losse werklieden. 1 metselaar. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisje. 1 losse arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. RECLAME. Vleesch is kracht. Maar ah gij reel vleesc/i eet, dient gij op uto nieren te letten. Vleesch is een ander woord voor kracht Som mige vleeschetende volken zijn de beste en flinkste strijders ter wereld, maar er is even goed kracht in ander voedsel. De Japanner voedt zich met rijst, de Italiaan met macaroni en groenten, de Schot met meelspijzen. Want hoewel vleesch een hoog voedingsgehalte bezit, maakt het spoediger urine- 7uur. En het is lichaamsbeweging, die verhindert dat dit vergift zich verzamelt en rugpijn, rheuma- tiek. jicht, zenuwpijnen, niergruis en-steen, water zucht, verharding der aderen en nicrontsteking veroorzaakt. Twee of drie rnalen per dag vleesch eten zal u schaden, als gij niet voldoende lichaamsoefening neemt, want vleesch maakt urinezuur en urine zuur veroorzaakt nierkwalen, rheumatiek en zenuw aandoeningen. Dit is de reden, dat zooveel vleescheters, die hun werk binnenshuis hebben, door rugpijn, vreemde pijnen, duizeligheid, hoofdpijn en waterstoornissen geplaagd worden en blijven vermageren, zenuw achtiger en moedeloozer worden Zulke menschen dienen minder vleesch te eten, overwerk en zorgen te vermijden, te zorgen voor voldoende lichaams oefening en slaap, m ruime mate water of rnelk te drinken, en hun nieren te hulp te komen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de nieren cn helpt haar om de nieronzuiverheden af te voeren. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 36 De ondergeteekenden,'vormende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid U bierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheids redenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan ben die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mej. D. A. SIDDRÉ. Mevr. G RON EM AN—Doornbos. Mevr. KNOPPERS—Van Eijbbroen. Mevr. KNOOTE—Van Lanscuot L UBRECIIT Baronesse VAN HEECKEREN VAN MOLECATEN—Holle. Mevr. KEMPERBlok va» Laer. Kreeftpastei Zalmpastei Ansjovispastei Garnalen in Kerrysaus Garnalen in Tomatensaus per blik 35 cent. Aanbevelend, ARNHEMSCHESTRAAT 35 Telefoon 104.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2