KENNISGEVING. Wilsons vredesplannen veroordeeld. Van bereidheid der oorlogvoerende volken »den wind, het vuur en de aardbeving te doen plaats maken voor de zwakke stem der menschelijkheid*, zooals president Wilson het in zijn redevoering in Charlette beeft uitge drukt, blijkt uit de bladen die commen taar op de woorden van den president leveren, niet veel. De »Lokal Anzeiger« die in Duitsche regeeringskringen veel connecties heeft, beweert dat Wilsons daden nog te veel in tegenspraak met zijn woorden zijn om hem als bemid delaar aannemelijk te maken. De presi dent zou eerst moeten laten zien, dat hij, zooals de Duitsche nota dat eischt, respect weet af te dwingen voor het volkenrecht. Eerst indien hem dat ge-, lukte zou bewezen zijn, dat hij de onpar tijdigheid bezit, die volstrekt nood zakelijk is en daardoor den noodigen invloed op de wereldpolitiek. Dan eerst zal bij vredesbemiddeling met kans op succes kunen beginnen. Een stem uit bet tegenovergestelde kamp geeft al evenmin bewijzen van iugenomenheid met 's presidenten woorden en plannen. De »Daily Tele graph* zegt, dat 't besluit der geallieer den om Duitschland te dwingen den oor log voort te zetten, totdat het erkent overwonnen te zijn, onherroepelijk vast staat. Zoo bekeken, moet elk initiatief van Wilson, om besprekingen over den vrede te openen, het Ameri- kaanscbe volk ontijdig voorkomen. De Daily Telegraph* haalt in zijn betoog een tweetalartikelen uitdeanti-Duitsche ïNew-York Tribune* en »New-York Sun* aan, uit welke artikelen het de conclusie trekt dat men in Amerika ervan overtuigd is, dat het onbegonnen werk zou zijn een nvredesatmosfeer te maken*. Nadat 5 broeders waren gesneuveld. Door de grenswacht te Klazinaveen is aangehouden een Duitscher, die daar over de grens kwam. Hij was woonachtig in een plaatsje aan de Oostenrijksche grens. Vijf oudere broeders van hem waren reeds in Frankrijk en Rusland gesneu veld. Ook hij zou weldra moeten opkomen, maar zijn moeder had hem weten over te halen te vluchten. Zijn vader was er eerst tegen, maar had eindelijk toch zijn toestemming gegeven. Hij was rijkelijk voorzien van geld, vooral bankpapier, Goudgeld ontbrak hem geheel. Hij wilde verder reizen naar Den Haag, waar familie van hem woonachtig was. Canada's handel na den oorlog. Lord Shaughnessy doet in de »Pall Mall Gazette* eenige mededeelingen over de vooruitzichten van Canada's nijverheid waarin bij o.a. zegt: *Canada heeft hulpbronnen om veel van wat Europa voor den wederop bouw van het vernielde zal noodig hebben, uit te voeren, zooals bijv.: ijzer en staal. Bovendien kan het nog vele andere producten leveren en er wordt tbans reeds veel studie aan dit onderwerp besteed. Wat vooral belangrijk mag heeten is, dat Canada voortaan velerlei artike len en ook machinerieën zal gaan uit voeren, die het vroeger zelf uit andere landen invoerde. Voor de munitienij- verheid is de aanschaffing van een zeer groot aantal machines noodig geweest, die na den oorlog niet zullen kunnen gebruikt worden voor het werk dat tot dusverre in Canada werd gedaan en deze machines zullen thans gebezigd worden in voor bet land nieuwe takken van nijverheid. De muuitienijverheid is voor Canada een goede leerschool geweest. De uiterste nauwkeurige arbeids- methoden, die de munitienijverheid vereischt en de scherpe controle en het fabrikaat zijn voor den Cana- deeschen arbeider redenen geweest om zijn werk zoo zuiver mogelijk te maken. «Naar mijne meening», zegt |de schrijver, «zullen wij als resultaat van den oorlog de nijverheid des lands zien opbloeien en zich zien uitbreiden over een veel grooter terrein dan ooit te voren het geval is geweest. PLAATSELIJK NIEUWS. De nieuwe broodkaarten, voor zoover deze met het oog op het in komen der broodkaartenhouders wor den uitgereikt, zijn Woensdag 31 Mei en Viijdag 2 Juni tegen inwisseling van de oude broodkaarten verkrijg baar van 9 3 uur. De heer B. D. Best is benoemd tot lid der examencommissie, voor de Koninklijke Militaire Academie teBreda. Gisteren werd door onze stad- genoote mejuffrouw Sophie H. M. Schwemmer het diploma behaald in spreekonderwija voor het muziek- paedagogiscb verbond. Door de Amersfoortsche Bakkers- palroons-vereeniging is besloten den Burgemeester te verzoeken den maat regel van minister Posthuma, inzske het bakken van wittebrood op Zaterdag, voor Amersfoort niet in te voeren. De algemeene jaarlijkscbe leden vergadering van Het Groene Kruis zal Maandag 29 Mei, 'svonds 8 uur gehouden worden in «Ons Huis». De gewezen Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, de beer Idenburg en familie zal de zomermaanden door brengen in het hotel-pension »Birk- hovena alhier. De plaatselijke afdeeling van de Vereeniging van Politieagenten houdt 13 en 14 Junia.s. baar jaarvergadering in »Ons Huis*. Nog veel te weinig wordt door werkzoekenden en werkgevers gebruik gemaakt van de bemiddeling der kostelooze Gemeentelijke Arbeidsbeurs. De directie is daarom voornemens eerstdaags circulaires te doen ver spreiden waarin op het nut dezer practische instelling wordt gewezen en de voordeelen aangetoond voor hen die er gebruik van maken. De Directeur van de Bioscoop »De Arend« verzocht ons te willen melden dat bij, als waardeering voor den goeden opkomst van bet publiek bij de nu reeds 6 weken geduurd heb bende vertooningen van den »Sleutel naar het Geluk*, waarvan gisteren, heden, Zondag en Maandag de slotserie wordt gegeven, besloten beeft de(n) 7000ste(n) betalende(n) bezoek(st)er een zilveren Remontoir-horloge aan te bieden als aandenken aan de aan grijpende, overweldigende, geheim zinnige en spannende film De Sleutel naar het Geluk*, die ook den bezoekers gelukkige oogenblikken heeft gebracbt. Tevens zijn wij gerechtigd het publiek mede te deelen dat de afgeloopen 6 weekseriën door 6486 betalende be zoekers werden bijgewoond en dat. een ter goeder naam en faam bekende Amersfoortsche ingezetene het aantal binnenkomende betalende bezoekers zal controleeren. Er wacht de bezoekers dus een ver rassing die, naar wij vertrouwen, bij het publiek in goede aarde zal vallen, en tevens zien wij dan de vertooning der slotfilm, waarvan het einde is dat alleen Energie, Trouw, Hoop, Vertrou wen en ware Liefde te samen vormen DE SLEUTEL NAAR HET GELUK. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Mei 1916, des avonds zeven uur. 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school B (vacature H. Slagter). 3. Benoeming van een deskundige belast met het geven van advies inzake reclames tegen aanslagen in het ver gunningsrecht. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleecen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek aan E. H. Buijtenhuys als leeraar aan de Burgeravondschool. 5. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van H. W. van Esveld om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in gebruikgeving van grond aan Gebr. Van Praag voor den aanleg van een privaatput vóór bet perceel Appelmarkt no. 7. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om vergunning te ver- leenen aan C. Spelt Czn. tot het maken van een brugje aan den Heiligen- bergerweg. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het per ceel Kleine Koppel no. 2, sectie D no. 2687. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een twee tal perceelen grond aan de H. IJ. S. Mij. voor de som van f 1. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond voor de perceelen Sectie B nos. 2238 tot en met 2242 van H. Dieters. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond voor een perceel van J. C. L. Huiskamp aan de Koningin Wilhelminastraat. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbuur van grond aan de Amersfoortsche Korfbal Club »Blauw-Wit«. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in gebruikgeving van een strook grond aan den Hoogeweg aan M. Scbreuder. '14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van gronden ten behoeve van den aanleg van een verbindingsweg tusschen Heiligen berger- en Hoevenlakenschen weg in verband met de sluiting van de Groote Nachtegaalsteeg. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van woningen in bet belang van de volkshuisvesting. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbooging van bet voorschot, aan de stichting »Volks- huisvesting II* verleend voor den bouw van een 42-tal woningen met f22000 zoodat het bedrag nader wordt bepaald op f117960. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver- leenen van f2625 voor verbreeding van den spoorwegovergang aan den Utrechtschenweg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot geleidelijk wegnemen van de spoelsteigers uit de binnen- en buitengrachten. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver- leenen van f500 voor het herstellen van stormschade aan Gemeente-eigen dommen in verschillende polders. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken, goed te keuren dat de heffing van vuur-, haven- en tongeld voor het bevaren van de rivier de Eem ook na 1 Januari 1917 blijft geschieden overeenkomstig het bestaande tarief. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het Raadsbesluit van 18 April 1916 i.z. opnemen van tijdelijk kasgeld tot ten hoogste f 1000000. 22. Advies van Burgemeester en Wethouders op bet adres van de »Vereeniging van Rijnsteenfabrikan- ten* inzake het gebruik van Rijn- steendrieling. 23. Gunstig advies van Burge meester en Wethouders op het adres van de vereeniging »Handelsscbool voor Amersfoort en omstreken" hou dende verzoek om toekenning van een subsidie groot f 7500 voor het jaar 1917. 24. Gunstig advies van Burge meester en Wethouders op het adres van de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" hou dende verzoek om toekenning van een subsidie groot f 375 voor bet jaar 1917 ten behoeve van een 3-jarigen Handels-avondcursus. 25. Gunstig advies van Burgemees ter en Wethouders op het adres van de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort e.o."houdende verzoek om verhooging van het jaarlijksch sub sidie met f2300 en afwijzend advies op het verzoek om eene bijdrage in eens groot f2000 ter bestrijding van een tekort. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanstelling van een concierge-portier aan het dienstge bouw aan Davidshof en van een ambte naar voor schrijf- en teekenwerk bij Bouw- en Woningtoezicht. 27. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders in verband met de vaststelling der jaarwedden van de concierges aan de openbare lagere scholen en aan bet Gymnasium. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver- leenen van f5000 tot het nemen van de vereischte voorbereidende maat regelen tot de oprichting eener Ge meentelijke centrale voor het electri- citeitsbedrijf. 29. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het crediet van f 100.000, verleend bij raadsbesluit vau 25 Januari 1916 voor het maken van een nieuwe kolen- en cokes-trans portinrichting bij de gasfabriek te verhoogen tot f 170.000 30. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op de adres sen inzake het bekomen van meer dere inkomsten in verband met de tijdsomstandigheden. 31. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders in verband met de voorziening in de volkshuisvesting. 32. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders betrekking hebbende op de Financiën, waarbij in behan deling komen aanstelling schoolarts, afschaffing kermis, ssytematische ver- belering van de binnenstad, voor ziening in de behoefte aan school- lokaliteiten voor het Lager-, Middel baar- en Hooger onderwijs, reorga nisatie van den Reinigingsdienst, salarissen leeraren Hooger- en Middel baar onderwijs, wijziging straatbe- lasting en invoering rioolbelasting, wijziging winstuitkeering gasfabriek, verhooging prijzen gas en electriciteit, voorstel Hofland i.z. afschrijving gas meters enz. antwoord Burgemeester en Wethouders. 33. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting van de Gemeente Water leiding, dienst 1915. 34. Voorstellen Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge- meente-begrootingdienstl915 en 1916. 35. Vaststelling der staten van oninbare posten over de jaren 1913 en 1914. 36. Vaststelling kohier straatbe lasting dienst 1916 (2e gedeelte). 37. Voorstel van Burgemeestor en Wethouders tot vaststelling der ver ordening bedoeld bij art. 178 der Gemeentewet (herziening strafver ordeningen. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van onge veer 14000 M1. grond in het Soester- kwartier bestemd voor fabrieksterrein aan de Nederlandsche fabriek voor Turnat tikelenen schoolmeubelen voor heen J B. Keunen voor de som van f30.000. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 19 tot 26 Mei 1916. Geboren: Ferdinand Albert Fran- gois. z. van Jean Baptiste Gorin en Anna Elisabeth Foquet. Antonius, z. van Hendrikus Albertus Bouwman en Antonia van de Kraats. Cor nelia Elisabeth, d. van Johannes An dreas Hentenaar en Hendrika Johanna Driehuis. Henriette Amalia, d. van N'colaas Antbonie Wannée en Maria Hulst. Hendrikus Antonie, z. van Antonie Hendrikus Gerth en Alijda van Apeldoorn. Marie José, d. van Jules Matbieu Hannotte en Josephine Antoinette Goset. Hendrika Antonia d. van Jan van Doornik en Johanna de Groot. Jacoba, d. van Arie van Vonno en Paulina Waterkoort. Liesje, d. van Gijsbert ten Hoven en Hendrika ter Beest. Evert Jan, z. van Hendrik Pegman en Hendrika Kraaikamp. Hendrikus, z. van Everardus Hooft en Theodora Geer- truida Pot. Aaltje, d. van Peter van de Kamp en Dirkje van 'tLand. Aartje, d. van Willem vsn den Berg en Jannetje van Drie. Wil- helmina, d. van Leendert Cornelis Philippus Sijthofl en Theodota Wil- lemina van der Last. Ilse, d. van Salomon van der Hoeden en Johanna Poppert. Arnoldus Wilhelmus Maria, z. van Petrus van den Eijnden en Petronella Gijsberdina Slooten. Geertruida. d. van Jacob van der Sluis en Johanna Alijda van Dijk. Margo Antoinette, d. van Mijndert Pon en Antje van Doesburg. Antonia Marie, d. van Antoon van Beek en Alberta Jannetje Krijnen. Gabriël Corneille Auguste, z. van Franciscus Albertus Meeus en Maria Mets. Alexander Jacobus, z. van Pieter de Wilde en Sophia Kuijer. Twee buiten huwe lijk geboren. Ondertrouwd: Willebrordus Wouters en Martha Ossendrijver. Willem Walet en Gerritje Broos. Getrouwd Johannes Josephus Maria van 't Walderveen en Elisabeth Maria Antonia de Wilde. Bernardus Hen drikus Johannes Elverding en Alijda den Ouden. (Jhristiaan Frederik Volmer en Alberta Johanna Schefler Overleden: Franciscus Antbonius Marinus Kurvers, oud 7 maanden. Hendrikus deGooyer, oud 3 maanden. Willem Mertz. oud 86 jaar, wednr. v. Geurtje van Beek. Alexander Lubertus Galis, oud 2 jaar. Hen drik van Cuylenborg, oud 20 jaar. Sophia Johanna Hoeymakers, oud 25 jaar. Augustine Muelle. 35jaar, echtgenoote van Francois Morai. Jean Baptiste Detournay, 34 jaar, echtgenoot van Marie Catherine Vantal. Leusden. van 19 tot 26 Mei 1916. Geboren: Jacob, z. van Berend Pol en Berendina Maria Krielens. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het mannelijk ge slacht. Arie Gijsbertus van Kolf schoten oud 2 maanden. Stoutenburg. Gehuwd: Johannes Wouter van Dijk en Maria Huurdeman. Woudenberg. Geboren: Marinus, z. van Jacob van Asselt en Pretronella Hoogeweg. Gerritje, d. van Jelis van Domse- laar en Janna Hazeleger. Broodkaarten. De Minister van Landbouw bericht mij bij zijn schrijven van 3 Mei j.l. dat bij bel niet wenschelijk acht, dat verder broodkaarten worden afgegeven aan personen, die om hun maatschappe- lijken welstand geen steun van het Rijk behoeven, en dus den gewonen broodprijs kunnen betalen. Ik meen de beoordeeling, of men een broodkaart meent noodig te hebben, te moeten overlaten aan belangheb benden zelf; totdat mij blijkt, dat hiervan misbruik wordt gemaakt. Amersfoort, 26 Mei 1916. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. MAKKTI.thICHT. AMERSFOORT, 26 Mei 1916. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.k f00.— Peren f0.a f0..Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. f3.75 a f 4. Hoendereieren f 7.00 a f 7.30 p. 400 st. Bruine eieren f 7.30 a f 7.50 per 400 st. Boter f 4 40 k f 4 65 per kilo. Eendeneieren f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a 0.per 50 kilo Kippen f 4.50 a f 2 25 Kuikens f0,a f 0.Piep kuikens f 0.80 a f 4.80 Ganzen 10. a f 0.Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f4.40 a f4.80. hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f4.20 k f2 50 Duiven f 0.90 a f4.00 paar Magere varkens f 30. - a f 40. -Varkens export f 0.a f 0 Zeugen f 70.a f 450.— Biggen f28a f30Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. it 000—. Kalfkoeien f000.— k f 000.—Kalf- vaarzen f 00.— k f00.—Os f000.a f000. Pinkstieren f 0— a f 000. Kalveren f40.— i f42.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 220000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 50 magere varkens Varkens voor exportslagery 400 biggen, 30 zeugen, 8 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 108248 stuks. Prijzen f7.10—f7 40. Eend-eieren f6.80- f 7.10. Dinsdag 23 Mei, Regeeringseieren, 453173stuks,prijzen van f5.30f 6.35. Eendeneieren f6 Vrijdag 26 Mei, Regeerings eieren 143609 stuks,prijzen van f5 80 f6.35. Eendeneieren f6 50. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. torens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van S1/»1 en van 6'/j7'/j ullt Zaterdags van 81/»1 uur. Aanvragen van Werkgevers op 25 Mei. Ie. Volwassenen. 3 banketbakker. 2 beeldhouwer. 2 behanger. 4 broodbakker. I buffetknecht. dagmeid. 2 electric) ens. 1 kappersbedienden (mann.) 3 kleermakers. 2 loopknecht. 2 melkknecht. 1 machinisten (leerling). 3 meubelmaker. I monteur. 1 noodhulp-dienstb. 1 politoerder. 4 schilder (kuis) 2 schoenmaker. 40 sigarenmaker (vormwerkers). 1 hulp i. d. huishou- ding. 3 stationsarbeider. 5 timmerlieden. 1 tuinlieden. 1 winkeljuffrouw. 1 zager. 3 wafelbakker. 8 veldarbeider. 4 lindebloesem- plukkers. 2 perronarbeider. 1 metselaar. 1 schilder (huis) 1 schoenmaker. 1 steenhouwer. 1 stoker. 3 timmerlieden. 4 werkvrouw. 1 schoonmaker. 1 veldarbeider 16 losse arbeiders. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisjes. I 1 klerk (mann.) 1 gas- en waterfitter. 1 loopjongen. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 25 Mei. Ie. Volwassenen. 1 bankwerker. 2 beeldhouwer. 2 breister. 1 chauffeur. 11 fabrieksarbeider. 8 grondwerker. 2 kantoorbedienden (mann.) 1 kleermaker. 2 linnennaaistcr. 1 loopknecht. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 gas- en waterfitter. 1 losse arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemtentt raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. RECLAME» Aambeien. Weinig kwalen ziin ellendiger, pijnlijker en gevaarlijker dan aambeien, door het hevige jeu- ten en de stekende pijn, die zij veroorzaken. Het ongemak wordt noe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontsteking en verzwering kunnen er door ont staan. Zelfs in gevallen, j waarbij operatic het eenige redmidel scheen, heeft Foster's Zalf bewezen van uitstekende hoedanigheden te zijn en de kwaal op afdoende en duurzame wijze te gene zen. Het verdient aanbeveling bij de behandeling tevens slechte gewoonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het ge bruik van kruiden, alcohol en prikkelende voe dingsmiddelen te Vermijden, doch veel groenten en weinig vleesch te "nuttigen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verknjgb. bij A. van de Weg, Lan- gestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontr. v. postwissel a f 1.75 per doos. 20

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2