Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. (Behandelen bij punt 30 van deagenda.) Brief van Burgemeester en Wet houders dd. 13 April 1916 waarbij wordt aangeboden een verslag van de uitvoering gegeven aan het Raadsbe sluit van 7 September 1915 omtrent de cokesvoorziening. Verslag over den omzet van hel levensmiddelenbureau gedurende het le kwartaal 1916 met inventaris op 31 Maart 1916. Rapport dd. 9 Maart 1916, uitge bracht door de Commissie uit den Raad, benoemd tot bet instellen van een onderzoek i.z. de kwestie Holmer en tot voorlichting omtrent dat punt en omtrent de kwestie der herexamens aan de H. B. S. (Wordt in een vol gende vergadering behandeld.) Voorstel van de Raadsleden R. G. Rijkens, J. W. Jorissen en M. R. N. Oosterveen dd. 18 Mei 1916 om Bur gemeester en Wethouders uit te noo- digen maatregelen te willen voorstel len waarbij het verblijf in de raadszaal uit hygiënisch oogpunt meer draaglijk worde. (Aangenomen.) Brief van het Burgerlijk Armbestuur dd. Mei 1916 No. 14 waarbij voor benoeming tot lid -in de vacature H. W. van Esveld worden voorgedra gen 1. L. A. Baron van Ittersum, 2. H. Gordeau. (Behandelen bij punt 5 van de agenda.) Van 7.15 tot 7.50 geheime zitting, op voorstel van den voorzitter. Tot onderwijzer aan school B. werd benoemd de heer J. W. Kiel te Fra- neker. De heer H. J. Nielander werd be noemd om advies uit te brengen in zake reclames tegen aanslagen in het vergunningsrecht. De heer E. H. Buytenhuis kreeg eervol ontslag als leeraar aan de Bur geravondschool. De heer v. Esveld werd eervol ont slag verleend als lid van bet Burg. Armbestuur. De heer v. Kalken sprak woorden van waardeering. Punt 6 tot 14 van de agenda werd aangenomen. De heer Jorissen verzocht bij punt 14 betrefiende aankoop gronden aanteekening, dat bij er tegen was. Punt 15 tot 22 zonder discussie aan genomen. Bij punt 23 om toekenning van een subsidie groot f 7500 voor 1917 voor de Handelsschool vroeg de heer de Kempenaer of de subs, van Rijk en Gemeente opwegen tegen de kosten, die de jongens van buiten maken. De weth. van O. gaf ophel dering Punt 28 betrelfende het ver- leenen van een crediet van f5000 tot het nemen van voorbereidende maat regelen tot de oprichting van een gemeentelijke centrale voor electr. bedrijf gaf tot veel discussie aan leiding. De heer Jorissen was er tegen. De weth. Veis-Hein gaf zijn meening en verklaarde, dat dit voorstel aan genomen moest worden, omdat we nu goedkoop konden handelen. Besloten werd nog de concierges der scholen een vaste jaarwedde te geven, terwijl de gemeente de werk vrouwen zal betalen. Ook het voorstel van B. en W. om het crediet van f 100000 voor het maken van een nieuwe kolen- en cokes-transportinrichting bij de gas fabriek te verhoogen tot f170000 werd uitvoerig besproken, doch ein delijk aangenomen. Alleen de heer Jorissen was er tegen. Het afwijkend advies van B. en W. op de adressen van de Gemeente werklieden werd niet aangenomen. De heer Jorissen wilde een duurte- toeslag geven en de heer Hofland een blijvende verhooging. Dit laatste voor stel werd in stemming gebracht. Acht vóór; acht tegen en zal nu in een vol gende vergadering behandeld worden. Wegens bet late uur en de belang rijkheid der nog te behandelen agenda werd besloten de vergadering a.s. Vrijdagavond om 7 uur voort te zetten. Door de Amersfoortscbe winkeliers is het volgende adres verzonden Amersfoort, Mei 1916. Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw-, Handel en Nijverheid geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, vormend het Bestuur van de te Amersfoort ge vestigde Amersfoortsche winkeliers vereniging, dat zij met belangstel ling konnis namen van diverse couran- tenbeiicbten, dat Uwe Excellentie ook voor de volgende campagne zich voor stelt deu maximum-verkoopprijs der suiker op f0.55 per K.G. te hand haven, en den leveringsprijs vanaf fabriek te houden op hoogstens f 51 per 100 Kilo. dat zij evenwel met bezorgdheid de nog komende maanden tot de nieuwe campagne tegemoet gaan. dat immers de raflinadeuren hun afleveringen belangrijk zullen ver minderen en reeds hebben verminderd, dat meerdere leden van onze ver- eeniging reeds bun uitgegeven orders niet op tijd zagen uitgevoerd, of maar de helft hunner behoefte mochten ontvangen, dat, zijn wij wel geinformeerd, de voorraden ruwe suiker door speculanten worden vastgehouden, in elk geval de raflinadeurs niet over voldoende voor raden beschikken om loonend tot den vastgestelden afleveringsprijs van f51 per 100 K.G. te kunnen afleveren, dat, in 't midden latende of bereids tot zoodanigen prijs de ruwe suiker in bet bezit kan worden gesteld van raflinadeurs dat zij ons tot gezegden prijs zouden kunnen leveren, het toch voor Amersfoort van het allergrootste belang is, gezien van bet standpunt, dat suiker een volksvoedsel hij uitne mendheid is, dat zij gelet op de dub bele bevolking dezer Gemeente, zich toch niet kan tevreden stellen met de helft van bet kwantum van de overeenkomstige maand 1914, dat immers behalve een zeer groot aantal Belgische geïnterneerden, ook vele gezinnen dezer geïnterneerden hier metterwoon zijn gevestigd, en bovendien de militaire bevolking veel grooter dan normaal is. Redenen waarom wij Uwe Excel lentie eerbiedig verzoeken, zoodanige maatregelen te willen nemen, dat distribuaoten in de Gemeente Amers foort van genoemd artikel minstens hun gewone kwantum krijgen, en zoo mogelijk door beschikbaarstelling van ruwe suiker de raflinadeurs in de ge legenheid te stellen meer dan het gewone, stel anderhalf maal zooveel als het normale, aan de handelaren ter distributie af te leveren. Hetwelk doende enz. Namens het Bestuur. J. HOFLAND, Secr, Het Groene Kruis. Onder voorzitterschap van mr. J. K. H. de Beaufort vergaderde deze vereeniging Maandagavond in »Ons Huis*. Na opening werden de notulen van 31 Mei 1915 gelezen en goed gekeurd. Aan het jaarverslag octleenen we, dat hulp werd verleend aan leden en aan alle armlastige patiënten. Het ledental bedraagt 2032. Er werden 8850 bezoeken afgelegd. Er zijn nog veel favuslijders. Van het magazijn wordt veel gebruik gemaakt. De con tributie steeg tot f 1978,50 en der giften en het ingevoegde tarief tot f629,10. Finantieel verslag Inkomsten f 3092,65'/» Uitgaven -2983,17 Saldo f 109,48'/. De begrooting voor 1916 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f2569,48'/i. De heeren Middelburg, Schooleman en de Beaufort werden in bet bestuur herkozen. Een derde zuster zal worden aan gesteld, speciaal voor de bulp vaD zeer jonge kinderen, biervoor zal een hooger subsidie aan den Raad ge vraagd worden. Programma van de Vrijdag 2 Juni des avonds 8 uur door de Amers foortsche Muziekvereeniging, directeur den heer A. L. Maas (onder leiding van den heer A. v. d. Brande) in het Plantsoen te geven uitvoering: 1. Marsch Le Général Joubert. 2. Ouverture Le Reveil du Printemps. 3. Wals L' Aurore. 4. Fantaisie Carmen. 5. Volks(school)liederen uit ïKuo je nog zingen, zing dan mee!« No. 39 Kent gij dat land? No. 40 Wij leven vrij. No. 41 Vaderlandsch lied. 6. Marsch Les Gais Amis. 7. Mosaique sur l'opera Stradelle. 8. Wals L'Or et 1' argent. 9. Ouverture Nuit fantas- tique. 10. Finale. Aan de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool werd op 25,26 en 27 Mei het examen afgenomen voor onderwijzeres in koken en voedingsleer (diploma A), bevoegdheid gevende tot het geven van onderwijs aan leer lingen uit de arbeidersklasse. Van de negen candidaten slaagden er zeven en weldames M. A. Exter, M. H. G. Gude en C. A. G. Stam uit AmsterdamJ. M. F. Dinger P. van Hengel en A. C. Risselada uit Nijmegen en M. N. Raat Hilversum. Op Maandag 5 Juni 'savonds 8 uur, worden allen, die belang stellen in bet voortbestaan der ZaDgvereeni- ging Toonkunst genoodigd tot de ver gadering in de Muziekschool. Hemelvaartsdag wordt een mee ting gehouden door de afd. Amersfoort van de S. D. A. P. en den Amersfool- schen Bestuurdersbond. Onderwerp De duurte. Op de Maandag alhier gehouden kaasmarkt waren aangevoerd73 wagens met 19000 K G. Prijzen golden van f 52 tot f 58 per 50 K.G. Gem. f 55 tot f57 per 50 K.G. Handel vlug. De nooden van de N. O. T. De klachten uit nijverheids- en handels kringen over de moeilijkheid om bestelde en betaalde hier te lande onder N. O. T. verband aangevoerde goederen los te krijgen, houden aan en nemen toe, zegt de Nieuwe Ct. Het is voor de belanghebbenden niet te begrijpen waarom goederen, waarvoor de meest volkomen waarborg wordt gegeven dat ze niet naar Duitsch- land zullen worden uitgevoerd noch indirect Duitsche behoefte zullen die nen, ja zelfs goederen waarop een uitvoerverbod rust, maanden lang in onze eigen havenplaatsen liggen opge slagen zonder dat de eigenaars er aan mogen komen en zonder dat zij zelfs vernemen kunnen waar het aan hapert of wat zij zouden kunnen doen om hun eigendom los te krijgen. Ten einde hieromtrent iets naders te vernemen, hebben wij eens bij de Uitvoerende Commissie van de N. O T. aangeklopt. Wij vonden de heeren in weinig opgewekte stemming. Het was inder daad voor hen een zeer teleurstellende ervaring dat in de laatste maanden massa's goederen omtrent welker toelaatbaarheid volgens de met de Engelsche regeering gesloten overeen komst na overlegging van de vereischte bewijsstukken geen twijfel kon bestaan, zich hier opstapelden zonder dat het mogelijk scheen omtrent de vrijlating en aflevering aan de Nederlandsche eigenaars eenig uitsluitsel te bekomen. Juist ter bevordering van het zoo snel mogelijk bereiken hunner bestemming was indertijd overeengekomen, dat N. O. T.-goederen ten aanzien waarvan bij Engeland eenige cverdenking* zou bestaan,hier zouden worden opgeslagen en vastgehouden tot dat de N. O. T. die verdenking door overlegging van de vereischte stukken te Londen zou hebben opgeheven afgescheiden natuurlijk van de goederen waarover door het Engelsche prijzenbof moet worden beslist en die in plaats van onderweg in een Engelsche haven te worden uitgeladen, naar hier worden vervoerd en vervolgens door tusscben- komst van de N. O. T. naar Engeland gezonden om daar tte rechtte staan». Maar men had altijd gemeend dat dit op zijn hoogst een vertraging van enkele weken tengevolge zou hebben en aanvankelijk was dat dan ook het geval geweest. Tbans echter stapelden zich tal van goederen, aan welker toelaatbaarheid onder N. O. T.-voorwaarden gelijk gezegd geen twijfel kon bestaan, ver scheidene maanden op. Zoo lagen b.v. niet minder dan 80.000 baler, koffie sedert geruimen tijd vast, om niet te spreken van honderden grooteen kleine partijen voor de nijverheid onont beerlijke hulpstoffen van den meest verschillenden aard. Toen wij vroegen wat de reden van deze illoyale uitvoering kon zijn van een overeenkomst, door de Engelsche regeering gesloten en ter navolging aan andere neutrale staten meer dan eens door baar en baar bondgenooten aanbevolen, ontvingen wij ten ant woord dat men daar omtrent in vol komen onwetendheid verkeerde. Het was bekend dat de »Contraband Com- onittée*, het regeeringsorgaan te Lon den dat met de behartiging van deze aangelegenheden belast is, met werk is overladen, maar hierdoor was toch nauwelijks te verklaren dat op infor maties van de N. O. T. naar zelfs de eenvoudigste gevallen vaak geen ant woord te krijgen viel. De geheele overeenkomst tusschen de N. O. T. en de Engelsche regee ring is op het vertrouwen gebaseerd dat de mannen die aan het hoofd van deze instelling staan, in bun vaderland en bij de regeeringen der Geallieerden genieten. Meer dan eens hebben dan ook in het Engelsche parlement leden der Engelsche regeering tegenover vragen of opmerkingen de volkomen betrouwbaar heid en loyauteit van deze mannen boven twijfel verheven ge noemd en ook in de Engelsche pers geschiedde dit nog kort geleden. Indien dit vertrouwen niet meer mocht be staan of indien de overeenkomst allengs op zóó gebrekkige wijze werd uitge voerd, alsof dit vertrouwen niet be stond, zou vanzelf ook het vertrouwen van den Nederlandachen handel en nijverheid in de doelmatigheid van de N. O. T. geschokt worden en zou de reden voor het instandhouden van deze instelling, die aan ons land zulke buitengewone diensten bewezen beeft komen te vervallen. Hieraan voegt het »Hbl.« o a. toe: Dat de uitvoerende commissie van de N. O. T., teleurgesteld door een mindere medewerking als waarop zij recht meent te kunnen doen gelden, het bijltje er bij neer wil leggen, kunnen wij begrijpen. Wij hopen en vertrouwen echter, dat zij daar toe niet zoo spoedig zal besluiten. Er zijn te veel belangen bij het voort bestaan van de N. O. T. gemoeid. Verwachten mag zij echter zeker wel, dat er spoedig volkomen klaar heid geschonken wordt. Zoo als thans gaat bet niet. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 Mei. in Nederland uitgesproken 13 faillissementen tegen 25 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemdeu datum 453 faillissemen ten tegenover 581 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Rooken door kinderen! De afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwijzers te Baarn, heeft aan den Raad dier gemeente het ver zoek gericht om in de politieverorde ning een bepaling op te nemen, waarbij 't aan ieder verboden is aan kinderen beneden 16 jaar tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen of op andere wijze te verstrekken of te doen verstrekken. De Ned. vice-consul te Dinant. Men schrijft aan De Tijd De aanvankelijk ter dood veroor deelde, later door de Duitschers tot gevangenis-straf begenadigde vice-con sul uit Dinant, de heer W. v. Rijcke- vorsel, die thans te Namen gevangen zit en ten wiens gunste de bisschop van Namen een slap deed, in samen werking met ons Ministerie van Buitenlandscbezaken is een man die zich tijdens dezen oorlog op een geheel bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt. Te Dinant, waar hij de gruweldaden der Duitschers van nabij gezien heeft waar hij tijdens de verwoesting zelf werd gevangen genomen, terwijl zijn vrouw met veel andere vrouwen uit Dinantjin een klooster werd opgesloten, heeft hij door zijn energiek en flink optreden,niet alleen van zich en zijn gezin maar ook van vele onschuldige burgers bet leven gered. Daarna vrijgelaten, heeft hij met goedkeuring van den Duitschen Kreis- chef en met financieelen steun van Amerika en ons land een comité op gericht, waardoor hij in staat werd gesteld, maanden lang dagelijks aan een 300-tal weduwen met kinderen voedsel, kleeding en onderdak te vt r- scbaffen. Het sous-terrain van zijn kapitale woning te Dinant had hij ingericht tot een complete soepkokerij onder leiding zijner even wakkere als**lief dadige vrouw (geboortig uit Charleroi), die thans met haar vier kindertjes te 's Gravenhage vertoeft. Zijn consulaat was in die dagen totaal veranderd in een comité van weldadigheid. Toen bet R.-K. Huisvestingscomité te Leiden in België begon te werken, was weder de heer v. Rijckevorsel een der eerste en een der ijverigste medewerkers. Hij werd aangesteld tot correspondent van het comité voor Dinant en omgeving, waar bij een 30-tal der armste kindertjes van gefu- silleerden opspoorde, die spoedig daarop naar Nederland werden gebracht, waar zij nog vertoeven. Op hoe goeden voet hij met de Duitschers leefde, blijkt wel hier uit dat de Kreischef van Dinant, op verzoek van den heer Van Rijckevorsel, zelfs een militaire auto ter beschikking voor het vervoer der kinderen stelde, omdat er toen nog geen treinen liepen. Voor de achterblijvende kinderen richtte 't echtpaar v. Rijckevorsel een heel nieuw comité (Oeuvre du lait) op. Er werd voor dit werk een in schrijving in ons land geopend. Het is te hopen, dat deze man, die zoo veel voor zijn lijdende medemen- 'schen deed, spoedig uit het lijden der gevangenis verlost wordt. De vrouw aan de inuuitic- draaibank. De »Yorkshire Observer* geeft eene beschrijving van eene fabriek, waar vrouwen als munitie-arbeidsters werk zaam zijn iHet gebouw besloeg een enorm terrein, zoo zelfs dal de spoorweg goederenwagens, die er binnen reden, om volgeladen met munitie weer te word in weggevoerd, slechts kleine voorwerpen geleken. Een locomotief zou daar een indruk gemaakt hebben als een muis in een Kathedraal. Hier werd de geheele bewerking van projectielen en sbrapnells uitge voerd on bovendien maakt men er de ontploflingsmiddelen. De inlichting van de werkplaats 'is een wonder van organisatie en doeltreffendheid. De grondstoffen komen aan de eene zijde het gebouw, in den vorm van blokken staal, binnenrijden en als het dat aan de andere zijde weer verlaat zijn zij tot projectielen bewerkt. De eene bewerking volgt regelmatig en precies op de andere. Langs een der zijwanden van de fabriek waar bet staal het eerst bewerkt wordt, staan rijen ovens en hydraulische persen. Witgloeiende blokken worden uit de ovens gehaald en in den vorm van holle cylinders geperst alsof het materi aal waaruit zij vervaardigd zijn, klei was. Een eindje verder, maar evenredig met de ovens stonden rijen draai banken waarop de projectielen ge draaid worden. Rijen* is een woord dat slechts zeer zwakjes den indruk weergeeft, welke die eindelooze reeksen maken. Dozijnen aan dozijnen draai banken achtereen vullen de lange vleugels van het gebouw. De grootste projectielen zijn zoo zwaar, dat de vrouwen ze niet ban- teeren kunnen, maar toch maken zij niet alleen de kleine soorten, maar helpen zij ook bij de fabricage der grootere. Er is daar in die fabrieken veel merkwaardigs te zien, maar misschien niets zoo merkwaardig als de vrouwen. Die zijn bewonderenswaardig. Het was zeer mooi, die duizenden tonnen staal daar in den vorm van projectielen te zien liggen, maar nog veel mooier die duizenden vrouwen aan den arbeid te zien. Het zijn echter niet alleen de vrouwen, die wij als arbeidsters kennen, die hier werken. Beschaafd uitziende jonge dames komen hierheen in nette tailor made costuums. Zij behoorden tot die soort die vroeger minachtend op arbeid, waarmede zij hunne bandjes konden vuil maken, zouden hebben neergezien en die nooit in de noodzakelijkheid verkeerd hebben om dat te doen. In vroegere tijden zouden zij waarschijnlijk niets anders te doen gehad hebben dan tennis en pianospelen. Maar nu zag ik ze hier de poort van de fabriek binnengaan, mooi gekleed en met nette schoentjes aan, tegelijk met de vrouwen uit de achterbuurten. Vóór de oorlogsomstandigheden de vrouwen tot dit werk brachten, zou den zij bet nooit mogelijk geacht heb ben, dat zij het konden doen, maar nu staan zij aan de machine met t en zelfvertrouwen en handigheid die be wondering wekken. Men zag er geen aarzeling, geen twijfel, geen wat-moet ik nu-doen? Zij kenden haar machines volkomen en wareü terecht trotsch op haar werk.* Dat is een idee Wij lezen in het Fransche blad »L' Homme enchainé* het volgende staaltje van Franschen geest van Boudenok, die in de Senaat in aan- sluitingopde invoering van den zomer tijd het voorstel gedaan heeft, om in den volgenden winter ook bet nul punt van den thermometer eenige graden naar beneden te verschuiven. Men zou daardoor zeer veel op de verwarmingskosten kunnen sparen De meoschen zouden klaarblijkelijk de koude niet meer voelen, omdat de temperatuur dan niet onder nul zin ken zou. De besparing aan kolen schijnt even belangrijk als die aan verlichtings materiaal. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2