BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Lord Kitchener met zyn staf op reis naar Rusland omgekomen. De Engelscbe admiraliteit maakt officieel bekend, dat de opperbevel hebber van de groote vloot tot zijn diep leedwezen moet berichten, dat Zr. Ms. oorlogsschip «Hampshire», op weg naar Rusland, met Lord Kitchener en zijn staf aan boord, Maandagnacht, ten westen van de Orkadische Eilanden is vergaan, ten gevolge van een mijn of een torpedo. Er stond een hooge zee en boewei al bet mogelijke werd gedaan om spoedige hulp te bieden, vreest men, dat er weinig hoop is, dat van de opvarenden iemand is gered. (Op den 5en Augustus 1915, dus den dag volgende op dien waarop Engeland den oorlog aan Duitscbland verklaarde, werd Lord Kitchener toen Sirdar van Egypte benoemd tot minister van oorlog. De toenmalige Engelsche regeering zag in hem den meest geschikten man voor het leiden van de vijandelijkheden te velde en voor het uitrusten van de nieuwe legers. »De regeering« schreef de «Ti mes» sheeft Lord Kitchener noodig. Door een toeval hebben wij een soldaat van den eersten rang in ons midden, met een Europeeschen naam, dien hij op vele slagvelden gewonnen heeft, vol moed en vol bekwaamheid, die beter dan wie ook het werk kent, dat thans voor hem ligt. Hij heeft dat soort van genie dat bet beste uitkomt in den oorlog en in de orga nisatie van den oorloghij beeft het hoogtepunt van zijn loopbaan bereikt niet in vredestijd maar aan den Nijl en in Zuid-Afnka. En hij won zijn oorlogen niet zoo zeer door zijn troepen aan te voeten in den strijd, als wel door de werk zame, volhardende organisatie van de middelen die tot de overwinning leidden.» Kitchener is in Juni 1850 geboren en beeft reeds in 1870 metdeFran- schen tegen de Duitschers gevochten als vrijwilliger, en werd in 1871 als luitenant bij bet ingenieurskorps ge plaatst. Van 1879 tot 1880 was hij vice-consul te Erzeroera en werd in 1882 majoor in Egyptischeo dienst. In 1884 nam bij deel aan de Nijl- expeditie en in 1892 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van de Egypti sche troepen. Vijf jaar later, in 1897, ondernam hij den beslissenden veld tocht tegeu de Madhi. Hij versloeg de derwisjen bij den Albara en 2 Sept. 1898 den Madhi zelf bij Om- doerman. Voor deze overwinning kreeg bij het peerschap en den titel van Lord of Chartoem and of Aspall. In Januari 1899 werd hij benoemd tot gouverneur van Soedan, tot luite nant-generaal bevorderd en als chef van den generalen staf van Lord Roberts naar Zuid-Afrika gezonden. Hij leidde daar de operaties, waardoor de tegenstand der Boeren ten slotte gebroken werd. Naar Engeland terug gekeerd, werd bij tot Viscount ver heven. In 1902 werd hij opperbevelhebber van de troepen in Iudië, waar hij de reorganisatie van het Britsch-Indische leger tot stand bracht. In 1911 werd Kitchener consul-generaal in Egypte, daarna opperbevelhebber van het Brit- sche leger in Egypte. Het Engelsche oorlogsschip «Hamp shire», aan boord waarvan Kitchener met zijn staf omgekomen is, is een kruiser van 10,850 ton, gebouwd in 1903, behoorende tot de «Devonsbire»- klasse. Het schip was bewapend met 4 stukken van 187» c.M. en 6 van 15 c.M. en had een bemanning van 650 koppen. De Orkney's, of Orkadische eilanden, liggen ten Noord-Oosten van Schot land. Red. Nv. d D.) Een oproep tot de neutralen. Een aantal bekende Nederlanders, onder wie ambtenaren, predikanten, kunstenaars, ongeveer veertig hoog leeraren enz., richten een oproep tot de neutralen, waarin zij ertegen protes teeren, dat België ten gevolge van den oorlog wordt bedreigd met bet blijvend verlies zijner onafhankelijk heid. Zij beroepen zich op de uitingen van den Rijkskanselier op 9 Dec. 1915 en 4 April 1916 en leiden daaruit af, dat «België's lot in de toekomst door den Rijkskanselier gevoeld wordt als een toestand, waarin Duitscbland zeggenschap zal hebben in vragen van Belgische binnenlandsche politiek, dat het bloedig neergeslagen land na den oorlog geen zelfbeschikking wordt toegedacht, noch in militair, noch in economisch opzicht en zelfs niet in het regelen van vragen als de verhouding tusschen de beide talen, die er gesproken wordendat alles zal blijven onder Duitsche cootróle." Zij concludeeren als volgt: «De mogendheden der Entente hebben op 14 Februari 1916 verklaard, geen vrede te zullen sluiten, waarbij België's onafhankelijkheid niet ten volle hersteld wordt, staatkundig en economisch. Dat is een antwoord hunnerzijds op Duitschland's eischen. Daarnaast moet een antwoord der neutralen staan. Niemand weet met zekerheid hoe deze wereldoorlog zal eindigen. Maar dit moet voor de gansche wereld buiten Duitscbland (en zijn bondgenooten) blijken vast te staande berooving van de onaf hankelijkheid van welken staat ook moet als een misdaad en als een bron van nieuwe oorlogen worden be schouwd. »Het schijnt ons noodig, dat du beginsel thans wordt uitgesproken als de uitdrukkelijke eiscb van alle neutrale volken. Noodig, omdat zij, die een aanslag op een kleinen nabuur in den zin hebben, minder lust daartoe zullen gaan voelen, wanneer zij beseffen, dat die aanslag niet straffeloos zal plaats hebbennoodig ook tot steun van diegenen in Duitscbland, die de annexatiepolitiek verfoeien. Depublieke wereld-opinie heeft haar machts middelen, ook buiten de militaire, en wel moreele en economische en die opinie kan thans alleen uiting vinden door de stem der neutralen. Deze hebben het recht, den plicht, en ook de macht, zich in den rechter stoel te plaatsen, wanneer bet gaat om de verdediging van de hoogste belangen der menschbeid. Zjj kunnen weigeren betrekkingen te onder houden met een staat, die bij voor baat verklaart een kleinen buurman te zullen gebruiken tot betaling van het gelag, wanneer de afrekening komt. «Tot het uiten van deze waar schuwing roepen wij de neutrale volken op. Wij richten ons tot de drie Scandinavische Rijken, tot de Zwitsersche Republiek eu tot Spanje, benevens tot alle Amerikaanscbe Republieken, klein en groot. «Zoo mogen dan alle gelijkgezinden met ons zich vereenigen om deze op roep tot hun landgenooten te steunen. In gemeenschappelijk overleg zal dan de vorm gevonden kunnen worden, waarin aandrang tot handhaving van recht en vrijheid voor alle volken op onze regeeringen kan worden ge oefend. «Dan zal een lichtstraal van hoop komen gloren in België's donkeren nacht." Maandag is aan het Departement van Landbouw een bespreking gevoerd over den uitvoer van vee en vleesch. Besloten werd, dat in de eerst volgende maanden geen rundvleesch, noch slachtvee, nocb eenig ander vee, dragend of melkgevend, meer zal worden uitgevoerd. Slechts voor twee kleine partijen is op grond van overwegende redenen alsnog do uitvoer toegestaan. Alle verdere uitvoer van vee of rund vleesch zal worden geweigerd. H. M. de Koningin-Moeder wordt tegen begin Juli voor een paar maanden ten paleize Soestdijk verwacht. Hongerige grensbewoners. Aan de Gelderscbe grenzen komen de bewoners der Pruisische grens plaatsen in de laatste dagen bij her haling aanloopen bij de Hollandscbe autoriteiten om vet, spek, boter enz., vrij uit Holland te kunnen uitvoeren. Het blijkt dat Pruisische grens bewoners sedert eenige weken reeds voor het meerendeel van deze zaken geheel zijn verstoken, zoo dat dë men- scben er vermagerd uitzien. N. v. d. D. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 Juni, in Nederland uitgesproken 19 faillissementen tegen 24 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 4 Januari tot en met boven- genoemdeu datum 472 faillissemen ten tegenover 605 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. In eene Maandagavond gehou den vergadering van de leden der zangvereeniging «Toonkunst» werd besloten de repetities met September te hervatten. Verschillende leden van Amersfoortsch Mannenkoor» zegden hunne medewerking toe, terwijl uit zicht bestaat dat ook het vrouwen koor versterking zal krijgen. In studie zal worden genomen »Die Schöpfung» van Jos. Haydn. Heden over acht dagen wordt in het gebouw «Kinderzorg» aan den Arnhemschen weg de algemeene ver gadering gehouden der gelijknamige provinciale vereeniging. Bij een biljartwedstrijd in het kamp der geïnterneerden te Zeist, lusscben de heeren J. S. Kielder en A. Delbouque bleef eerst genoemde heer in een partij van 300 carambo- les-hbre overwinnaar. De heer Del bouque maakte er 289. Een tweede partij van 200 caram- boles-cadre won de heer Delbouque, de beer Kielder haalde er 149. De entrees tot een bedrag van ruim f 10.werden aan bet plaatselijk steuncomité afgestaan. Bij de plaatsel. telefoon zijn aan gesloten: Van de Boorn, Muurhuizen No. 430, Van de Klashorst, Kromme- straat No. 424, De Groot, Wevers singel No. 433, Veldhuizen, Appel markt No. 446, Kuyters, Langestraat 432, Van Dam, Soesterweg No. 428, Van 't Eind, Soesterweg 441. Tegen een bakker, wiens rogge brood niet het vereischte gewicht had, is door de ambtenaren van den keu ringsdienst procesverbaal opgemaakt. Twee jongens werden op heeter- daad betrapt bij het stelen van cokes en anihraciet. Zij zullen zich voor den rechter hebben te verantwoorden. Ook maakte de politie proces-verbaal op tegen een jongen die bet houtgewas in het bosch van «Birkboven» be schadigde. Voor de rechthebbenden zijn aati het politiebureau terug te bekomen een gouden broche, een Zeeuwsche knoop, een nikkelen koffiezeef, een paar dameshandscboenen, een fiets pomp, een bos sleutels en een porte- monnaie Mejuffrouw Th. W. S. Beem behaalde de acte L. O. De laatste dagen dezer week zal door een groot aantal ingezetenen aan doortrekkende militairen nacht- logies verleeud moeten worden. Wittebroodsverbod ingetrokken. De Minister van Landbouw heeft ingetrokken lo. met ingang van 19 dezer: het verbod aan de meelfabrikanten om gebuild tarwemeel af te leveren; 2o. met ingang van 24 dezerhet verbod om wittebrood te bakken. Op verzoek van de motor-club «Noord-Holland" der Nederl. motoren- vereenigiog werd Zondag een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid om op de renbaan van Birkhoven motor-snelwedstrijden te houden. Er was veel belangstelling, zelfs uit Limburg; in 't geheel waren er een 60 motorrijders, die na afloop van de proefritten gezamenlijk lunchten in hotel-Birkboven. De baan, 800 M. lang, bleek met op een uitzondering na zeer goede bochten te hebben. Daar het gras niet gemaaid en de baan niet ge ëffend was, werd niet zóo snel ge reden als op houten renbanen wel pleegt te geschieden. Eerst werd gereden door ieder af zonderlijk de afstand tweemaal de baan werd daarbij afgelegd in 1 minuut 48'/» seconde als kortste tijd. Vervolgens werd gestart met paren. De kortste tijd was hierbij 1 minuut 527« sec. en 1 minuut 532/s seconde. Ten slotte vertrokken 6 rijders te gelijk, van welke de eerste, een zeer ei varen baanrijder, een tijd maakte van 1 m. 597t s. en de zesde een van 2 m. 48 sec. De minder goede bocht kan licht worden verbeterd; ook zullen, ter wille van de veiligheid van het publiek, enkele voorzorgsmaatregelen worden genomen; doch bijna zeker zullen Zoüdag 9 Juli de eerste baan- wedstrijden plaats hebben. De Natuurhistorische Tentoon stelling in Amicitia beeft zich in een druk bezoek mogen verheugen. De inzendingen waren allen zeer merk waardig en ieder bezoeker en be minnaar van de natuur kon bier wat zien, dat maar al te dikwijls aan zijn aandacht ontsnapt was. Bovendien werden door heeren en dames ver klaringen gegeven en de vragen wel willend beantwoord. Dinsdag brachten de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen een bezoek, wat heel wat drukte gaf. Onder voorzitterschap van den heer Joh. H. v. d. Meiden vergaderde Maandagavond in de Zwaan het de partement Amersfoort der Maatschappij van Nijverheid ter behandeling van den beschrijvingsbrief der te behan delen punten in de Algemeene Ver gadering der Maatschappij. Behalve het Bestuur waren aan wezig 6 leden en de eere-voorzitter, graaf van Randwijck. Na opening las de secretaris, de heer E. van Vollen hoven, de notulen, welke werden goed gekeurd. De voorzitter deelde mede, dat deze vergadering door omstandig heden niet in Mei, maar eerst heden kon gehouden worden. Hij releveert in 't kort, wat het Bestuur gedaan beeft en geeft de leden in overweging propaganda te maken in het belang der industrie van Amersfoort en leden te werven ouder vrienden en bekenden. Aan de orde de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering, welke 29 en 30 Juni en 1 Juli zal gehouden worden. De behandeling gaf tot geen discussie aanleiding. De heer Walter werd tot afgevaar digde benoemd. Alsnu werd besproken het houden van een tentoonstelling van uitsluitend Amersfoortscbe Fabrikaten. Het Be stuur heeft gemeend een winkelweek niet te moeten navolgen, doch meenden mede in verband met de pogingen van bet Gemeentebestuur om de Indu strie hier te brengen het groote publiek van Amersfoort en andere plaatsen te doen zien, wat hier wordt gemaakt en ook wat door fabrikanten elders wordt gefabriceerd op aanstich ting van Amersfoortscbe handelaren. Het Bestuur werd machtiging verleend de noodige stappen te doen. Aan de orde: Benoeming van 2 leden der Commissie tot nazien der administratie over 1916. Benoemd de heeren Teengs en v. d. Wal. Het Bestuur heeft niet stil gezeten en o.a. de Zuiderzeekwestie ter sprake gebracht. Deze is een Kanaalkwestie geworden en is nog in studie. Aan de werkgevers hier ter stede is een circulaire verzonden betreffende ar beiderswoningen. Het hoopt, dat deze uitvoerig beantwoord zullen binnen komen en dat de besluiten van den Gemeenteraad niet van invloed op die beantwoording zullen zijndan kan het een zaakkundig rapport samen stellen. Er is hier gebrek aan woningen. Volkshuisvesting heeft b.v. 100 aan vragen, waaraan bet niet kan voldoen. Hierna werd de vergadering gesloten. Overzicht omtrent het verroer en de op brengst der Amersfoortache Tramwegmaatschappij gedurende de maand Mei 1915 en 1916. 1915 1916 Minder. Aantal passagiers 8749 8151 598 Yervoeropbrengst 435.40 406.35 f 29.05 Dagkilometeropbr. 7.80 7.28 0.52 Totale opbrengst 540.05 428.35 11.70 Dagkilometeropbr. 9.67 7.67 2. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag 5 Juni werden aangevoerd 87 wagens met 25000 K.G. Gewone kaas goldt f 45 a f 54 per 50 K.G. Gestempelde f51 a f53.50 per 50 K.G. De handel was stug. Aan de Centrale V. P. N.-eier- veiling werden gisteren verkocht 331777 Regeeiingseieren voor f6 tot f6.50 per honderd. „Het moet u ook verwonderen," zei Anna verlegen, „mij op dit ongewone uur „O, daarom niet!" viel Virginie haar in de rede. „Maar juist zat ik te denken aan dien avond, toen dokter van Gerstein in de stad kwam en ik hem trof op de plaats, waar hij u bewusteloos had ge vonden." „Ik bid u, ook nu die herinnering niet los te laten," sprak Anna. „In vereeniging met dokter van Gerstein hebt gij mij toen geholpenthans echter verkeer ik in veel grooteren nood." „Wat is er gebeurd?" vroeg Virginie belangstellend. „Ge spreekt zoo haastig, waarmee kan ik u helpen?" „Daarmee, dat ge aan uw vriend, iets teruggeeft, wat hem alleen toebehoort." „Ik?" vroeg Virginie, „Waarvan spreekt ge?" „Het is een blad papier," sprak Anna zonder op te zien, „dat voor hem veel waarde heeft, en dat hij tot dusverre vruchteloos zocht." Virginie streek met de hand over 't voorhoofd. „Over een testament dat naar men vermoedde bij de nalatenschap van freule van Dorsen moest zijn, heb ik, naar ik meen dezer dagen hooren spreken dat testament is dus gevonden?" „Ja," antwoordde Anna, „hier is het." Daarbij reikte zij het verzegelde pakket over. Virginie stak echter de hand niet uit, om het aan te nemen. „Waarom hebt ge juist mij gekozen, om het den dokter terug te geven, toen ge het vondt? Waarom hebt ge het hemzelven niet gebracht?" Die vraag had Anna verwacht; toch boog zij het hoofd. „Ik moet u nog een bekentenis doen," zeide zij. „Er kleeft een misdaad aan het testament, en al heb ik ze ook niet zelve begaan, ik draag toch met hem die gestruikeld is, de verantwoordelijkheid." „Anna, arm kind, van wien spreekt ge?" riep Virginie in groote ontroering. De toegesprokene sloeg haar groote, betraande oogen op. „Ge weet, dat ik een broeder heb," zeide zij. „De dood der freule kwam hem te snel; hij zag zich in zijn hoop op het testament bedrogeD en meende nu zich datgene toe te mogen eigenen, wat hij zich door de freule toegedacht wist en daarom maar om godswil" riep zij handenwringend uit, „gij vor dert niet van mij, nietwaar, dat ik verder spreek en u zeg, wat hij deed, om het testament, dat veranderd moest worden, in handen te krijgen. Laat het u genoeg zijn, het hier onbeschadigd voor u te zien." „Ach!" sprak Virginie, die met toenemende be langstelling had geluisterd, „hij voerde dus zijn misdadig voornemen niet uit, en gaf u het testament, om het in rechtmatige handen te stellen?" Anna schudde het hoofd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2