Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. of moeilijk aan aardappelen kunnen komen Een onzer vrienden was dezer dagen in een stadje in hetzuiden van Frank rijk. Op een Zondagmorgen zag hij, voor het raam van zijn hotel, de Kathedraal uitgaan. Welk een stoet. Oude mannen, oude en jonge vrou wen, allen in diepen rouw, en daar tusschen verminkte jonge mannen, de een zonder beenen, de ander zonder armen, sommigen met mis vormde gelaatstrekken velen niet aan te zien. Men schouwe rond in onze steden en hebbe schaamte over zooveel licht zinnige critiek, zooveel oppervlakkige ontevredenheid. Een vrouwendeputatie bij Min. Cort. Gisterochtend te ongé7|er 12 uur vervoegde zich aan het departement van binnenlandscbe zaken de depu tatie, bestaande uit mej. Van Zelm v. d. Berg, mej. KistBootsman, mej. Huisboorav. d. Capelle en den heer Spanjer, die namens vele Amsterdam- sche vrouwen den minister van binnen landscbe zaken een adres in zake de duurte der levensmiddelen ter hand wilde stellen. De deputatie had Maan dagavond telegrafisch den minister om een onderhoud verzocht, maar ten gevolge van een misverstand bereikte dit telegram den minister eerst gister morgen. Aangezien minister Cort van der Linden gistermorgen in de Tweede Kamer aanwezig moest zijn, werd aan de deputatie geseind, dat de minister de deputatie hedenmorgen zou ont vangen. Zij &as echter reeds naar Den Haag afgereisd, zonder dit telegram te hebbi n ontvangen. De minister van binnenlandscbe zaken, die in de Tweede Kamer ver toefde, werd van een en ander in kennis gesteld, kwam daarop dadelijk naar zijn departement en ontving de deputatie. De conferentie duurde bijna l'/i uur. Van het medegedeelde en de resultaten dezer conferentie werden aan de pers geen inlichtingen verstrekt, daar het comité besloten had zulks te doen in de vergadering van vrouwen, die Donderdag op het terrein van de Amsterdamsche IJsclub zal worden gehouden. iN. v. d. D.« Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Juni, in Nederland uitgesproken 28 faillissementen tegen 22 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven genoemde datum 528 faillissementen tegenover 652 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. In de gisteravond gehouden open bare vergadering van den gemeente raad gepresideerd door onzen burge meester Mr. F. D. Graaf van Randwijck, waren de raadsleden Achterberg, Van Duinen, Houbaer en Oosterveen niet aanwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van 30 Mei zooals deze door den secretaris waren ontworpen, werd bij monde van laatst genoemde medegedeeld dat ingekomen waren de navolgende stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 29 Mei 1916 3e Afd. No. 1297/1057, waarbij worden goed gekeurd de Raadsbesluiten van 18 April 1916 tot wijziging der begrootingen voor 1915 en 1916 en tot vaststelling van een voordracht op het fonds van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1915. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 5 Juni 1916 3e Afd. No. 1365/1090, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 18 April 1916 tot aankoop van een perceel aan de Krankeledenstraat van Th. G. H. Brandsen en van een perceel aan de Langestraat van G. Riezebos, tot ver vreemding van een gedeelte van een perceel aan G. Boekenoogen en tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de fa. P. de Gruyter. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Voorstel van Burgemeester en Wet houders d.d. 16 Juni 1916 om dit jaar aan het gymnasium geen overgangs examens te houden, (üp voorstel van den Wethouder van Onderwijs direct in behandeling genomen, wordt z. b. st. besloten). Brief van het Nederlandsche ver bond van Vak vereenigingen. ingekomen 10 Juni 1916, waarbij wordt mede gedeeld een resolutie i. z. herziening der loonen genomen in een vergadering van organisaties van personeel in over heidsdienst op 1 Juli j I. te Amsterdam gehouden. Brief van de afdeeling Amersfoort van den Bond van gemeentepolitie beambten d.d. 17 Juni 1916, waarbij dank wordt betuigd voor de tracte- mentsverhooging en kindertoeslag. (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van de Afd. Amersfoort van den Bond van werklieden in openbare diensten en Bedrijven d.d. 19 Juni 1916, waarbij dank wordt betuigd voor de verhooging van de loonen der werklie den. (Voor kennisgeving aangenomen). Adres van R. la Fèbre, ingekomen 18 Juni 1916, waarbij wordt verzocht het stuk open grond aan de van Asch van Wijckstraat dat eigendom is van de Gemeente te willen afzetten om verontreiniging te voorkomen. (Naar B. en W. om advies). Adres van D. J. Polak ad. 15 Juni waarbij deze eervol ontslag vraagt uit zijne betrekking van leeraar aan de H. B. S. (Naar B. en W. om advies). Adres van den heer Kernkamp om de voorwaardelijke bevordering aan de H. B. S. niet te schrappen. (Te be handelen bij punt 10 der agenda). Burgemeester en Wethouders ad- viseeren afwijzend te beschikken op een verzoek der vereeniging «Het Groene Kruisa om eene jaarlijksche subsidie van f 5.voor de instand houding van een door haar tot stand gebrachte regeling tot het doen ont smetten van schoolboeken en wel omdat de gemeente in het bezit was van een eigen ontsmettingsinrichting. De heer Jorissen pleitte voor hut aannemen van het voorstel van de vereeniging »Het Groene Kruisa omdat de wijze waarop in deze gemeente de schoolboeken door middel van for maline worden onismet, niet absoluut betrouwbaar is. Burgemeester en Wet houders namen daarop bet voorstel van den heer Jorissen over, waarop dit zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd afwijzend beschikt op een adres van de schippers A. Pascal en S. Ferwerda, om vrijstelling van de verplichting tot het betalen van havengelden gedurende den tijd, dat zij onder de wapenen zijn en wel op grond dat de bestaande verorde ning dient te worden gehandhaafd en geen uitzondering toelaat. Naar aan leiding van opmerkingen van de heeren Leinweber en Hofland deed de voor zitter de toezegging, dat onderzocht zou worden of requestranten werke lijk niet bij machte waren te kunnen betalen in welk geval de vordering op de staat van oninbare posten zou worden geplaatst. Besloten werd tot overname vau twee stukjes grond aan den St. Ansfridusstraat, van den heer N. Wolfswinkel, tot het maken eerier af ronding van den hoek dier straat en die der Willem van Mechelerislraat. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 5000 M' bouwterrein aan J. M. Phaff tegen f 1.25 per M' werd door het Dag. Best. teruggenomen om in een volgende vergadering gewijzigd ter tafel te worden gebracht. Een voorstel van Burgemeester et) Wethouders om de perceelen Lange straat nos. 3 en 5. kadastraal bekend Sectie E. nos. 1851 en 1842, te ver- koopen aan de firma Albert Heyn, voor de som van f100 per M'. werd z. h. st. aangenomen, nadat de voor zitter op een desbetreffende vraag van den heer Kroes bad medegedeeld dat de afbraak ten bate van den kooper kwam. Besloten werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ver koop van 900 M\ bouwterrein aan deBarchman Wuytierslaan voor f2.15 per M' aan H. Noorman, alhier. Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming werd besloten om de van Gebr. Hoksbergen, B. J. Bloemen- daal, J. Kok en H. Hoksbergen aan gekochte boerderijen in het grond bedrijf zullen worden opgenomen tegen de waarde door de schatters bepaald en tevens dat de schuld, die ter zake van deze boerderijen op de Gemeente rust, zal bedragen f 165,500, benevens de kosten van overdracht Een voorstel van B. en W. tot aan koop van de erven P. N. Koppen het huis met bijbehoorende gebouwen en bijgelegen grond, genaamd »Berg en Dali, samen groot 4.34.57 H.A., voor f45000; van W. Kleber een perceel wei- en bouwland groot 96 A. voor f6500; van G. C. Brouwer, weduwe van H. M. Stiekkel Schoenmaker te Utrecht twee kampen weiland onder Soest, groot 4.3178 H.A. voor f 17.271.20. gaf de heer Jorissen aanleiding om te verklaren, dat hij, al zou hij niet tegen dit voorstel stemmen nog altijd in principe tegen dezen aankoop was als zjjnde niet beslist noodzakelijk. De heer Kroes wees op het bezwarende, voor zoover het perceel van de wed Stiekkel Schoenmaker betreft dat dit perceel was verpacht en de gemeente tot 1922 niet de vrije beschikking kreeg over dit terrein. Hij zou dit puni daarom liever willen aanhouden tot met deu pachter een accoord was getroffen. Na de opmerking van den voorzitter dat de gemeente slechts tot 1 Augustus deze gronden in handen had en er dus geen tijd was tot uitstel, maar dat B. en W. onmiddelijk na den aankoop met den pachter- in bespreking zullen treden tot afkoop zijner pacht werd ook dit voorstel z. h. st. aan genomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement op bet Middelbaar Onder wijs werd naar aanleiding eener op merking van den heer Jorissen door het Dag. Best. teruggenomen om in een volgende vergadering te worden behandeld, terwijl de Raad zwijgend zijn goedkeuring hechtte aan een voorstel van den wethouder van onder wijs om de overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool ditmaal weder te doen plaats hebben op de wijze zooals de laatste 3 jaren is geschied. Voorts werd besloten tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1916 en tot vaststelling der staten van oninbare posten over 1915. De beer Leinweber maakte hierbij de opmer king dat het totaalbedrag daarvan niet f 747,10 was, maar slechts f 226,Si en wel omdat drie posten op de lijsten dubbel voorkwamen. Hij meende levens een woord van lof te moeten brengen aan den ontvanger, die in deze bui tengewone omstandigheden de belas ting zoo prachtig beeft binnengekregen. Bij de rondvraag kreeg de heer Hofland het woord. Op zijn gewone wijdloopige wijze verweet hij den burgemeester dat inzake de distributie van levensmiddelen niet alles was geschied wat had moeten gebeuren en keurde de wijze af waarop deze plaats had. Als naar gewoonte was bij daarbij niet altijd parlementair, hetgeen hem dan ook een scherpe terechtwijzing van den voorzitter bezorgde. Kwaad omdat na reeds driemaal het woord te hebben gevoerd hem het verder spreken werd belet, lan ceerde hij nog gauw een hatelijkheid aan het adres van den heer Kroes, waarop deze hem nog eens eflen flink de waarheid zei. Onder een heftig dispuut sloot de voorzitter, te half negen, de openbare vergadering en bleef de Raad nog in comité generaal bijeen. Het zou ons niets verwonderen wanneer het daarin tot handtastelijk heden is gekomen, dat zijn we van ons socialistisch raadslid wel gewend. Bij het Militair hospitaal alhier is overgeplaatst de officier tan ge zondheid van bet O. I. leger G. A Prins. In eene ledenvergadering der plaatselijke afdeeling van den iVolks- bond tegen Drankmisbruik," zijn tot afgevaardigden naar de a s. hier te houden algemeens vergadering be noemd de heeren prof. F. Kenninck, Tb. J. H. Biancbi en A. F. Sutherland. Aanstaande Vrijdag 23 Juni wordt door de ïAmersfoortsche- Muziekvereeniging," directeur den beer A. L. Maas (onder leiding van den beer A. v. d. Brande) een uit voering gegeven, in het plantsoen, aanvang 8 uur. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft aan den beer J. M. J. Borgerhofi Mulder, Gemeente-ontvan ger van Hoevelaken, toegestaan, tot 1 Mei 1917 te Amersfoort te wonen. Aan bet plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten onder No. 425 Jac. J. Vermeij, slager, Soesterweg 1695, No. 426 A. F. van Amstel, particulier, Wilhelminastraat 13. H. V. C. 1 won Zondag te Hil versum voor den tweeden keer den U. P. V. B.-wimpel, door A. W.; uit Bussum, met 10 te slaan. De medaille-wedstrijd van H. V. C. 2 werd niet gehouden. Ter j.l. Maandag gehouden kaas markt werden aangevoerd 64 wagens met 18 500 K G. Alles ging vlug van de hand tegen f54 a f57 per 50 K.G. Gestempelde f56 a f57 per 50 K.G. Gisterenavond had de eindwed- strijd der biljart-malcb plaats in »die Pforte von Cleve», waarvan 't eerste gedeelte in 't {kamp van Zeist was afgespeeld. Waren in Zeist de Hol landers in 't voordeel wat den stand betreft, hier in Amersfoort keerde de kans. De uitslag van 't aantal ge maakte punten was te Zeist-Holland 653, België 592. Te Amersfoort-Hol- land 1044, België 1144. Totaal Hol land 1697 punten en België 1736, zoodat de Belgen met de vlag gingen strijken met een verschil van 39 punten. Voor de hoogste moyenne ontving Monsieur C. Delhougne een verguld zilveren medaille en voor de hoogste serie Monsieur C. v. d. Voorde een zilveren medaille. De belangstelling was groot. Heden behoort de zomer te be ginnen. Gisternacht vroor het op sommige plaatsen vrij sterk. Een paar herinneringen: In 1888 lag in den morgen van 10 Juli het {js in de slooten. Dien dag sneeuwde het in Brussel In de koffie huizen brandden de kachels. In 1903 zaten op 19 Juni de kersen plukkers in de Betuwe in hun hutten bij de warme kachel. Dien morgen kwam te Rotterdam de kropsla be vroren aan de markt I Ter kersenveiling te Eist (Bet.) werden Maandagmiddag aangevoerd 2882 pond kersen. Piijzen le qualiteit 1830, 2e qualiteit 15—17, aard beien le qualiteit 2130,2e qualiteit 1420, kruisbessen 12'/i13. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat op 22, 23 en 24 Juni 1916 militaire oefeningen zullen gehouden worden en eventueel toe gebrachte schade aan terreinen of andere bezittingen van particulieren bij minnelijke schikking ten volle ver goed zal worden. Amersfoort, 19 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Inkwartieringen. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de inkwartiering, zonder voeding, welke bij hen voor 23 Juni 1916 was aangekondigd, zal plaats hebben den 24 en 25 Juni 1916. Amersfoort, 19 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Inkwartiering. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat op 22 en 23 Juni 1916 bij de ingezetenen dezer ge meente militairen worden ingekwar tierd zonder voeding, uitgezonderd bij hen, bij wie op 24 en 25 Juni 1916 militairen worden ingekwartierd. Inlichtingen worden verstrekt op het Stadhuis Bureau Militaire Zaken. Amersfoort, 21 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De overste had reeds tijd gehad, zich te ge wennen aan zekere verandering in Virginie's wezen anders had hij nu nog meer verwonderd geweest over haar rustige, ernstige houding. Hij vergenoegde zich echter met een twijfelend hoofdschudden en begaf zich, op Virginie's verzoek, naar Hermans woning om hem de acte te brengen. Maar na korten tijd keerde hij terug. Zooals hij wel had vermoed, verklaarde Herman, dat hij het onder zoo vreemde omstandigheden te voorschijn gekomen testament niet zoo klakkeloos wilde aan nemen, maar dit aan 't gerecht overgeleverd moest worden, opdat eerst de echtheid er van geconstateerd kon worden. De overste voegde er nog bij, dat bet bericht op Herman diepen indruk had gemaakt, alsof hij van een pijnlijken last bevrijd was. Intusschen vond de geheele zaak niet veel be zwaren. Nog eenmaal moest Virginie de geschiedenis van de teruggave voor het gerecht uitvoerig vertellen en daar het testament geheel ongeschonden en geen enkel zegel beschadigd was, verviel daarmee het ge wichtigste punt van beschuldiging. Eenige informaties omtrent het verblijf van Philip Strecker en zijn zuster, bleven zonder gevolg. Maar al werd de vermiste nu ook niet persoonlijk gestraft, het feit zijner voortvluchtigheid stond toch vast en was dagen lang het onderwerp van alle gesprekken. Wie had ooit gedacht, dat ook slechts de scha duw van oneerlijkheid kon vaüen op een man, die zich kon beroemen op de gunst van zooveel hooggeplaatste personen, en tegen wil en dank moest menigeen thans anders over Philip Strecker gaan denken! Maar er was iets anders, dat spoedig de algemeene aandacht in beslag nam, namelijk het testament zelf, het door freule van Dorsen geschreven en onder- teekende, echt verklaarde testament. „Heb je het al gehoord, Virginie," vroeg de overste, toen hij na de openbare rechtszitting, waar het tes tament gepubliceerd was, thuiskwam, „niet het weeshuis erft het vermogen van freule van Dorsen, ook niet de andere bloedverwantenalles vervalt aan Herman Daarmee sprak hij uit, wat niet alleen hem, maar elkeen verrast had, wat echter het meeste in ver wondering bracht dengene, die zich zoo plotseling als universeel erfgenaam benoemd zagHerman zelf. Thans ademde zijn borst fier en vrij, niet als van een man, die rijk geworden is, maar a-ls van een, wiens eer onkreukbaar bevestigd was voor geheel de wereld! Eerst toen de testamentgeschiedenis afgeloopen was, kwam het oogenblik, waarop Herman niet langer kon ontwijken, Virginie weer te zien. Hij moest haar zeggen, dat hij haar geluk met zijn warmste wen- schen zou begeleidenook had hij haar nog te danken voor haar tusschenkomst. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2