NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |§p &i¥iitgii»A©iir FEUILLETON. So. 52 Woensdag 28 Jimi 1816. 45e jaargang. w&Aaicifww«. De Firma A. LEW ENS TEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG; Uitsluitend voor de abonnè's op dit blad. Kaart van EUROPA, DE OORLOG. BINNENLAND. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijko Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein* machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. Courant IÉ» ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlpke Nummers 3 Cent. Ingezonden stokken in te zenden niterlgk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Teiephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7% Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tegen inwisseling van de BON, voorkomende op de derde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van dertig cents be komen een tot den laatsten tijd bij gewerkte Deze Kaart, in acht kleuren gedrukt, beeft eene afmeting van 92 X 79 c.M. De gevecbtsliniën zijn op de kaart aangegeven. Bij toezending van 45 cents wordt deze Kaart franco per post toegezonden. Voor niet abonnè's is de prijs een gulden. De Duitschers spreken van een groote, sedert eenige dagen reeds waar te nemen, militaire bedrijvigheid aan het Engelsche en het noordelijk ge deelte van het Fransche front. Dat klopt met de mededeelingen van den Franschen staf, die van groote bedrijvig heid der artillerie aan het Engelsche front gewagen. Met succes voeten de Engelschen kleine ondernemingen uit. Gisternacht zijn ze, naar generaal Haig rapporteert, op niet minder dan 10 plaatsen in de Duitscbe linies door gedrongen. Bij Verdun is de strijd na de jongste Duitscbe successen, waarop Fransche tegenaanvallen gevolgd zijn, die echter slechts kleine winst hebben opgeleverd, weer wat geluwd. Volgens de Duit schers mis'ukte links van de Maas bij den Mort Homme een voorwaartsche beweging der Franschen in het vuur der Duitsche artillerie en machine geweren en werd een aanval van zeer sterke Fransche strijdkrachten op de Duitsche stellingen op den heuvelrug der Froide Terre, rechts van de Maas, met bloedige verliezen voor de Fran schen afgeslagen. Dat afslaan ge schiedde gedeeltelijk na een hand gemeen in de Duitsche linies. De Fransche staf spreekt daaren tegen van een afgeslagen Duitschen aanval op de Fransche stellingen ten westen van de schans van Thiaumont, en vertelt, dat de Franschen in de bosschen van Fumin en Chenois in plaatselijke gevechten eenige stukken loopgraaf hebben genomen. Voor de rest bij Verdun slechts artilleriestiijd, die zegt de Fran sche staf voor bet eerst sedert weken wat in hevigheid verminderd is. Men zal af dienen te wachten, of die betrekkelijke kalmte slechts een noodzakelijke pauze in de felle ge vechten beteekent, dan wel een eerste teeken, dat de Duitschers gedwongen zijn hun geweldigen druk op de Fran sche linies wat te verlichten. Het heeft velen al lang verbaasd, dat de Duit sche aanvallen bij Verdun met zulk een hevigheid voortduurden, terwijl de Duitschers toch gedwongen waren vele versterkingen naar het oostelijk front te zenden. Nu de Oostenrijkers het bovendien weer met de Italianen te kwaad krijgen, zullen de Duitschers nog meer voor het oostelijk front moeten afzonderen. Bovendien neemt de bedrijvigheid en 't westelijk stuk van 't front in Frankrijk en België, naar men gezien heeft, toe. Het zou dus niet te verwonderen zijn, als daardoor het krijgsbedrijf bij Verdun een andere wending ging nemen. Reeds ziet de »Süd-l)eutsche Zei- tungu den toestand donker in, waar zij schrijft: De tegenwoordige oorlogstoestand is niet geschikt om ons gerust te stel len. Wij zien thans dat de Russen nog enorme strijdkrachten kunnen laten aanrukken en wij begrijpen, van hoeveel belang het voor ons is de Fransche troepen bij Verdun te kun nen immobiliseeren. Indien de Franschen voortaan over al hun strijdkrachten konden beschik ken, zou de toestand nog veel ernsti ger voor ons zijn. Hoe het „front" er in werkelijkheid uitziet. Een correspondent van de ïDaily Newsï beschrijft »het front» als volgt: sHet front is volstrekt geen lijn in de mathematische beteekenis van het woord; bet is een streek. Het vormt een strook gronds van ongeveer 12'/i kilometer breedte, waar niets dan verwoesting te zien is en waar de dood voortdurend op buit uit is. Om naar het front te gaan, moet men eerst mijlen ver per auto reizen en naarmate men de grens nadert, is ieder dorp dat men doortrekt meer met khaki gevuld en heerscht er op de hoofd- en zijwegen steeds grootere drukte van vervoermiddelen voor oor- logsbenoodigdheden. Tenslotte, ergens bij een groep ver nielde gebouwen, verlaat men de auto, die onmiddellijk ergens in een afge legen hoek in veiligheid gebracht wordt. Terwijl ge daar in de straat staat, barst er een granaat; ge denkt dat het vlak bij is, maar in werkelijkheid is het wel een 50ü meter ver. Dan gaat ge verder. Nu en dan geeft uw geleider U den raad te bukken of niet te veel naar rechts te gaan. Spoedig zijt ge in de verbindings loopgraaf, een open greppel waar ge in stapt en doorloopt en die geleidelijk dieper wordt, tot ge U in een nauwe gang met aarden wanden naast een slechts een smal strookje lucht boven U, bevindt. Soms moet ge drie, vier kilometers ver loopen door die verbindingsloop graaf, vóór ge werkelijk aan het front zijt en een wandeling van dien aard is een van de meest verhittende en vermoeiende soorten lichaamsbeweging die men ooit heeft bedacht. Ten slotte komt ge op een plaats, waar ge niet verder kunt gaan en waar ge den vijand kunt zien. Ge kijkt door een opening tusschen de zandzakken heen of men geeft U een periscope om over de borstwering heen te zien. En achter een strook wildernis het zgn. Niemandsland, ongeveer een honderd meter breed, ziet ge een geelachtige onregelmatige lijn van aarde en zandzakken en daarvoor een war boel van prikkeldraad. Achter die lijn is, naar men U zegt, de vijand. Soms ziet hij de periscope en dan slaat er een kogel in de borstwering naast U, met een geluid als een zweep slag of hij vliegt fluitend over U heen. Levensmiddelengebrek. De nood in de groote en kleinere sleden van Duitschland is zóó hoog gestegen, dat de kerkelijke overheden in de bisdommen Munster en Keulen dringend de medewerking der lagere geestelijkheid hebben verzocht tot 't helpen onderbrengen van kinderen uit de steden bij familieleden, kennissen of goedgezinden op het platteland, omdat het gebrek aan levensmiddelen in de steden veel grooter is dan op het platteland. De Provinciale Staten van Over- fjsel zijn öm. Na de herstemming van gisteren heeft de linkerzijde er een meerderheid van één stem 24 tegen 23. Voor Overijsel hebben 3 leden van rechts zitting in de Eerste Kamer. Hiervan treedt er dezen zomer één af, namelijk de heer J. C. L. v. d. Lande, behoorende tot de Katholieke fractie. Wanneer de linkerzijde vol tallig opkomt, kan dus worden aan genomen, dat deze afgevaardigde door een vrijzinnige zal worden vervangen. nDe Telegr.ziet hierin een uitge zochte gelegenheid, om mr. M.F. W. Treub oud Minister van Financiëen in de volksvertegenwoordiging terug te brengen. Zijn verkiezing zou door het grootste deel van ons volk met harte lijke instemming worden begroet zegt het blad. Indeeling landstorm. Volgens het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsvoorstel tot wijziging van de wet van 31 Juli 1915 (Stbl. no. 345) zullen landstormplicbtigen niet enkel ter aflossing van de land weer, maar voortaan ook ter aflossing van sommige groepen van militie- plicbtigen worden opgeroepen. Komt de voorgestelde wet spoedig tot stand dan zal hoogstwaarschijnlijk van den landstorm jaarklasse 1916, die voor het grootste deel omstreeks 20 Augustus zal moeten opkomen een gedeelte worden bestemd voor de veldartillerie en ook een gedeelte voor den zeedienst. De landstormplichtigen van deze jaarklasse, die voor indeeling daarbij in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich daartoe ter secretarie hunner gemeente opgeven vóór of op 5 Juli a.s. Zij, die worden toegewezen aan de veldartillerie, zullen in het boven bedoelde geval tusschen 1 en 5 Aug. moeten opkomen. De opkomst van hen, die voor den zeedienst worden be stemd, zal plaats hebben tusschen 6 en 10 Augustus De meest geschikten komen in de eerste plaats voor bedoelde indeeling in aanmerking, Voor de veldartillerie worden zooveel mogelijk gekozen per sonen, die met paarden kunnen omgaan en vertrouwd of althans bekend zijn met hun verzorging; zij moeten ten minste 1.62 lang zijn. 39 Naar het Duitsch van Estella Schönberg. „Eén ding heb ik u nog te verzoeken, Herman! Wanneer ge dit arme meisje, Anna meen ik, weer ontmoet, wees dan goed en vriendelijk voor haar „Hoe kunt ge eraan twijfelen," riep Herman uit, „dat ik haar niet dankbaar zou wezen, dat ik ooit zou vergeten, wat ik haar schuldig ben!" Zij schudde het hoofd. „Het is niet om datgene, wat zij gedaan heeft. Herman, ik heb in dien nacht een blik in Anna's hart geslagen ik kan niet meer zeggen, maar wilt ge me beloven, het meisje nooit door een koel of onverschillig woord te zullen krenken. Het kost u immers niet veel, haar vriend te zijn!" „Ik dank u," antwoordde hij langzaam en zacht. „Mocht ik het meisje weerzien en mocht zij genezing noodig hebben, dan beloof ik u, dat mijn hand niet ruw zal wezen." Daarmee reikte hij haar de hand tot afscheid. Toen Virginie alleen was, ging zij lang en onrustig haar kamer op en neer. „Anna heeft gelijkwij willen niet wij moeten," fluisterde zij eindelijk, „en daarom moet ik ook dat andere. Nog eenige dagen en Zij sprak niet verder, maar zette zich aan haar schrijftafel, en schreef een brief, dien zij nog in hetzelfde uur verzond. Met een bezwaard hart begaf Herman zich naar zijn woning. Door het weerzien van Virginie was het moeielijk veroverde evenwicht smartelijk verbroken. Thans wist hij, dat hij nog ver van zijn doel was, dat hij de gedachte, het meisje aan de zijde van een ander te zien, nog niet zonder eenige bitterheid kon verdragen. Ook Virginie's zinspelingen omtrent Anna kwamen weer bij hem op en verontrustten hem. De gedachte was pijulijk voor hem, zonder het te weten of te willen, een warmer gevoel bij het meisje verwekt te hebben, dan voor haar zielerust goed was. Mis schien had Virginie wel niet juist gezien! Ook Was het mogelijk, dat hij Anna nooit weer zou ontmoeten en hem dus alle verlegenheid bespaard zou blijven! In zijn woning aangekomen, meldde zijn huisjuffrouw hem, dat er zich kort te voren een man had aan gemeld, die zeer verdrietig was, den dokter niet thuis te vinden en verklaard had, op hem te willen wachten. Dat was geen bizonder vreemd nieuws voor Herman, die dus zonder eenige spanning de deur van zijn wachtkamer opende. „Ge wenscht mij te spreken?" begon hij op zijn gewone manier. Hebt ge zelf over iets te klagen?" „Neen, neen," antwoordde de andere haastig, „ik zelf ben gezond, maar een jong meisje, dokter, is heel ziek, en als het niet te veel gevergd is, zou ik

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1