Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Landweerlichting 1913. De dienstplichtige onderofficieren korporaals en manschappen van de landweer lichting 1913 worden 7 Juli a.s. in het genot van onbepaald(klein) verlof gesteld. 1000 nieuwe kommiezen! Naar wij vernemen, zal het aantal hulpkommiezen, dat belast is met de beteugeling der smokkelarij langs de grens van ons land, binnenkort met 1000 vermeerderd worden. «Tel.* Examens Gemeente-Administratie. Sedert verscheidene jaren leeft in de kringen van de mannen der praktijk, vereenigd in den Nederlandscben Bond van Gemeente-Ambtenaren, de wensch naar hervorming van bet door de Nederlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen ingestelde examen in de gemeente-administratie. In hoofdzaak wenschte men, dat tot het bestaande examen slechts zij zouden worden toegelaten, die eventueel door het afleggen van een voorbe reidend examen bewezen hadden genoeg algemeene ontwikkeling te be zitten, en dat een nieuw in te stellen hooger vakexamen de door velen be geerde gelegenheid zou bieden om een diploma te verwerven, dat bij solli citaties het bewijs zou leveren van voortgezette studie na het verwerven der bestaande akte van bekwaamheid in de gemeente-administratie. Daar «Gemeentebelangen* aan deze wenschen niet tegemoet kwam, stelde het hoofdbestuur van den Bond het vorige jaar aan de algemeene ver gadering voor, tot invoering van eigen examens te besluiten. De versnippering van krachten, die hiervan het gevolg geweest zou zijn, is voorkomen door bet optreden eener bemiddelingscommissie, met welker voorstellen het bestuur van Gemeente belangen zich vereenigde en ook de algemeene vergadering dier Vereeni ging vermoedelijk mee zal gaan. Dien tengevolge zal het bestaande examen eenigszins worden gewijzigd, zal een examen voor financieele ambtenaren worden ingesteld, en zal tot beide examens niemand worden toegelaten, die niet bewijst, eventueel door het afleggen van een voor-examen, vol doende algemeene ontwikkeling te be zitten. Voor een hooger vakexamen wer den intusschen geen voorstellen ge daan. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Gemeente-Ambtenaren heeft daarom besloten, aan de dit jaar te houden algemeene vergadering dier Vereeniging voor te stellen, tot in voering van zulk een examen te be sluiten. Ook volgens het nieuwe Reglement zal het bestaande vakexamen op 20- jarigen leeftijd kunnen worden afge legd, een leeftijd, waarop uit den aard der zaak zei r vele ambtenaren bun studietijd nog niet afgesloten achten. Zij studeeren thans voor de akten Staatsinrichting en Staathuishoud kunde M. O., soms ook voor andere examens, en vermeerderen daardoor in belangrijke mate het getal dergenen, die deze examens, die met het oog op de behoeften van het onderwijs zijn ingesteld, benutten om daardoor in het bezit te komen van een diploma, die hun den weg tot betere betrek kingen vergemakkelijken moet. De instelling van een hooger vak examen zal de studie van deze talrijke groep van ambtenaren leiden in een richting, welke veel meer dan de tegenwoordige voor hun dagelijksch werk van beteekenis is. en bovendien er toe meewerken, dat de groote toe vloed van candidaten voor de middel bare examens,, die niet het plan heb ben ooit klassikaal onderwijs te geven, zal verminderen. Dat dit laatste gewenscht is, wordt sedert jaren door de examencommis sies betoogd. In meer dan één opzicht zal het eventueel in te stellen examen dus aan een lang gevoelde behoefte vol doen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van derGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 24 Juni, in Nederland uitgesproken 25 faillissementen tegen 26 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven genoemde datum 553 faillissementen tegenover 678 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken Zaterdag avond een openbare vergadering ten Stadhuize. De notulen van 8 April werden na lezing goedgekeurd. Ingekomen zijn, behalve de gewone periodieken en jaarverslagen, I. Maandblad van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, een tijdschrift van de Maatschappij van Nijverheid, en dergelijke II. Missive van het Centraal Bureau voor Statistiek, dat een register op bet maandblad over de eerste 10 jaren zal worden uitgegeven. Wordt aangeschaft. III. Een missive van het Internatio naal Exportsyndicaat; IV. Een overzicht van het Koninklijk Metereologisch Instituut van de ijs- waarnemingen langs de kusten van de Noord- en de Zuiderzee; V. Van den heer Bendier een verslag van zijn reis naar Amerika; VI. Een missive van de Algemeene NederlandscheVereeniging voorVreem delingenverkeer met verzoek om fioan- tiëele steun. De voorzitter zegt, dat de Amersfoortscbe vereeniging reeds is aangesloten. De beer Meursing deelde mede, dat Vreemdelingenverkeer zich in de Reclamecommissie zal oplossen VII. Een missive van Burgemeester en Wethouders over de verbetering van den Eemmond en bet plaatsen van nieuwe lantaarns. Deze zaak is nu in orde; alleen wordt nog geklaagd over steenen aan den Eemmond. Voorgesteld wordt Burgemeester en Wethouders dank te zeggen voor de kennisgeving en meteen te wijzen op dit steenen gevaar voor de booten. Aangehouden was een adres van de Kamer te Nijmegen in zake de wet tot aanvulling van de post-, telegraaf- en telefoontarieven. Besloten werd het adres te steunen. Aan de orde begrooting 1917. Deze werd in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f 400. De heer Van Haselen stelde voor om zich te wenden tot de H. S. M. met verzoek de goederentreinen, die soms 25 minuten bij de overgang aan de Koppel stoppen op een andere plaats te doen stoppen. Dit werd aangenomen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Bij gunstig weer zal Donderdag avond. 8 uur. door het muziekkorps van Kamp 1 uit het Kamp van Zeist, onder leiding van den kapelmeester B. Crochet, een inhaalconcert worden gegeven van het concert, dat op den 2en Pinksterdag uitgesteld moest worden. Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht. 1. Wellington-marche, W. Zehle. 2. Ouverture Solennelle, Ch. Bach. 3. Linonset Dentelles. Valse,F. Popy 4. Coppelia,Fantaisie-balletDelibes. Pauze. 5. Si j'étais Roi I 1 ouverture, A. Adam. 6. lère Valse, A. Durand. 7. L'Africaine, graude fantaisie sur l'opéra, Meyerbeer. 8. Mister Brown, two step Sadun. Amersfoortsche Tram. Onder voorzitterschap van den beer H. C. van Dam vergaderden Donderdag avond in «de Zwaan* de aandeelhou ders derN. V. «Amersfoortsche Tram weg-Maatschappij*. Na opening leest de secretaris, de heer v. Veen, de notulen van 17 Juni 1915, welke onder dankbetuiging onveranderd worden goedgekeurd. Uitgebracht wordt nu het volgende jaarverslag: Ter voldoening aan de statuten onzer Vennootschap hebben wij de eer bij de balans en winst- en verliesrekening het volgend verslag te voegen. De algemeene toestand van het land heeft op ons bedrijf grooten invloed gehad; verschillende uitgaven waren hooger, de ontvangsten beduidend min der, waardoor het nadeelig saldo be langrijk hooger is als in het vooraf gaande jaar; wel lijken bij vergelijking vele uitgaafposten lager, doch dit vindt voornamelijk zijn oorzaak door het hebben van minder personeel en bet houden van minder paarden met de noodzakelijk daaruit voortvloeiende mindere uitgaven voor onderhoud, fourage, enz.uit de overige rekeningen valt geen conclusie te trekken. De Passage bracht min Ier op dan 1914f547.82 Reclame besomde minder - 43.20 Onderhoud en onkosten vergden te zamen f339.59 meer. Op belegd Waarborgfonds is 50°/o afgeschreven tengevolge het faillisse ment Lamaison Bouwer Co. Het Bestuur was als in 1914; 23 November 1915 nam de heer A. M. Tromp van Holst ontslag als com missaris. Gebouwen, rijtuigen, paarden en de baan bevinden zich in bruikbaren staat. Het personeel is voor zijn taak be rekend er werden geen ernstige klachten daaromtrent ingediend, terwijl de stal- baas de belangen der Vennootschap goed behartigt. Onderstaande tabel geeft u een overzicht gedurende de laatste 10 jaar van do voornaamste inkomsten. Jaren. Reclame. Opbrengst Verroer. Passagiers. 1906 310.50 6288.70 83585 1907 490.21» 6228.39' 87732 1908» 468.— 5940.25 117348 1909 527.70 6115.65 121226 1910 421.83 6457.80 128415 1911 395.39' 6586.93 131189 1912 353.06 6408.35 129220 1913 284.95 6353.75 126965 1914 276.10 5560.20 111245 1915 234.89' 5016.88 100725 Invoering 5-oents tarief. Aan de orde Balans en Winst- en Verliesrekening. De finantiëole commissie, deheeren Teengs en v. d. Plank, heeft alles in orde bevonden en accoord met de overgelegde bescheiden, waarom de rekening en verantwoording kon wor den goedgekeurd. Balans 31 December 1915. Debet. Aan Vaste Goederen Baanrekening Rollend Materiaal Paarden Effecten Kassa Risico-Vereeniging, dam Lamaison Bonwer Co., Amersfoort Drukwerk Fourage Onkosten Belegd Waarborgfonds. Belegd Boetefonds Subsidie, te ontvangen 16751 50 Credit. Per Kapitaalf 10000. Kleeding137.95 Hoefbeslag136.85 Onderhoud 391.58 Interest78.12 Hypotheek o/g. 6000. Boetefonds7. Amster- f 7800.— 3000.— 600.— 1000 1019.17 880.87» 19.— 2.70 40.— 70.55 60.27 37.50 7.— 2184.43» f 16751 50 Winst- en Verliesrekening 31 December 1915. Debet. Aan Paardenf 367.35 Lamaison Bouwer Co.. 2.70 Arbeidsloon en Salaris 2756.15 Belasting191.59 Drukwerk114.44 Mest11.35 Kleeding158.20 Hoefbeslag160.25 Fourage2465.20 Ondernoud „612.79 Interest22611 Onkosten332.58 Belegd Waarborgfonds 37.10 7436.21 Credit. Per Passage f 5016.88 Reclame234.89s Subsidie te ontvangen 2184.43s 7436.21 In plaats van den heer A. M. Tromp van Holst, die als Commis saris heeft bedankt, wordt de beer Blom gekozen, aan wien biervan zal worden kennis gegeven. De heeren v. d. Plank, Teengs en mr. dr. Verhoef worden verkozen tot lid van de finantieele Commissie. Bij de rondvraag vraagt de heer Verhoef naar de conclusie op de door hem in de vorige vergadering gedane vragen. De voorzitter zegt, dat deze zaak breed besproken is, doch dat de Commissaris meent, dat de tram hiermee niet te redden is. De aanleg op den Berg is te duur, eveDals motorbussen. De heer Verboef acht het tramnet te klein en wijl hieraan het tekort. Op 't oogenblik voldoet de tram niet aan de behoefte. De stad heeft zich naar de andere zijde uitgebreid. De dienstregeling hangt niet in de hal van 't Station, noch in het Station van de Ooster Stoomtram, merkte deze beer verder op. Hij stelt voor deze in de plaatselijke bladeD af en toe te ad verteeren. De voorzitter zegt, dat er 500 k aarten gedrukt zijn, doch deze raken weg, ook in de hal van't Station. Aan het Station Oostertram zal gedacht worden. De Bergaanleg zou veel geld kosten en meer wagens, paarden en personeel eischen. Ook blijft hel de vraag of de bewoners van het Bergkwartier er zooveel gebruik van zouden maken. Dat er geen afschrijvingen op de rekening voorkomen, zooals de heer Verhoef terecht opmerkte, heeft een andere oorzaak. De Gemeente geeft nl. subsidie op voorwaarde, dat ze ontvangt een staat van ontvangsten en uitgaven zonder afschrijvingen. Misschien krijgen we mettertijd een electrische exploitatie waardoor aan de plannen van den heer Verhoef kan worden tegemoet gekomen. Het bestuur zal in een vergadering alles nog eens uitvoerig bespreken en becijferen. Wat de dienstregeling betreft, wordt besloten niet te adverteeren, dit is te duur, doch ze op ruimer schaal te verspreiden en ze ook te veikoopen om de onkosten eenigszins te dekken. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Heden geeft bet muziekgezelschap onder leiding van den heer J. P. C. Meeuwse, een uitvoering voorde zieken in het Militair Hospitaal alhier. Ter kaasmaikt van j.l. Maandag 26 Juni werden aangevoerd 70 wagens met 19500 K.G. Gewone kaas goldt f 53 a f 57.50 per 50 K.G. Gestempelde f56 a f59 per 50 K.G. De handel was vlug. Ter kersenveiling te Eist (Bet.) werden Maandagmiddag aangevoerd 6468 pond. Prijzen: le qual' 17—22. 2e qual. 9'16. Aardbeien Ie qual. 1418. 2e qual. 12'/s13. Roode bes sen 22. Frambozen 2325. Groene kruisbessen 1313'/i Rijpe 1416. Spel van den bliksem. Bij een hevig onweer, is de bliksem te Stratum, in de nieuwe woning van den heer Sol ingeslagen. Na grooten- deels het dak van de panneD ontdaan te hebben en een stuk uit den gevel te hebben geslagen, is hij door den schoorsteen de kamer ingeslagen, waar hij een leuningstoel en een scherm opzij zette alsof menschenbanden bet hadden gedaan. Er werd niets be schadigd. De Amerikaansche soldaat als zakenman. De «Manchester Guardian* schrijft: «De Amerikaansche soldaten die thans aan de expeditie in Mexico deel nemen bebbeD ontdekt, dat zij een aardig winstje kunnen maken door den verkoop van de blikjes, waarin zij hunne rantsoenen krijgen. Zij ont dekten, dat de Mexicanen deze weg geworpen dingen opraapten en als keukengereedschap of voor het bewaren van water gebruikten, dit heeft hen er toe gebracht, handelsverbindingen aan te knoopen, waarbij zoowel de soldaten als de Mexicanen wèl varen. De marktprijzen zijn thans de vol genden: een ledige tomatenbus voor een eieen vijfliters benzinebus voor een Mexicaansche dollar of één kip en vier eieren. «Als wij nu toevallig in het bezit komen van een benzinebus, dan moeten wij die angstvallig bewaken, anders verliezen wij een kip. Als wij inge maakte tomaten gegeten hebben, dan kunnen wij voor de ledige bussen genoeg eieren krijgen om het geheele eskadron van een volgend maal te voorzien.* wenschen, dat ge bij haar wilde komen." „De naam en de woning?" vroeg Herman. „O, ge kent haar, dokter, zei Karei Muller, want geen ander dan hij was de bezoeker, „zij was reeds eenmaal onder uw behandeling en gij gij zult in den laatsten tijd wel eens aan haar gedacht hebben, aan haar en haar broeder. Anna Strecker is haar naam. „Anna!" riep Herman levendig uit, „zeg mij, waar is zij?" „Nu, dat was tot nu toe mijn geheim," zeide de kleine klerk, „want wij hielden het voor beter, als niemand iets van haar wist en zij zelve had zich het' liefste voor de geheele wereld verborgen. Maar u moet ik het wel zeggen, dat zij op het eiland aan de overzijde is. Ik heb daar familie wonen." „Zijt gij Anna's vriend?" vroeg Herman. „Ja ik ben haarvriend," antwoordde Karei met nadruk, „en het heeft er niets aan veranderd, dat haar broeder een, nu ja, dat haar broeder iets slechts wilde doen. Ik hoop, dokter, dat ook u daaraan niet langer zult denken, als ge zijn zuster in haar ellende kunt bijstaan." „Goede hemel, kan daarvan dan nog kwestie wezen!" riep Herman bijna ongeduldig. „Zelfs haar broeder zou ik geen hulp weigeren, laat staan het meisje, dat zooveel voor mij deed maar wat is ér eigenlijk met het arme kind gebeurd?" De klerk vertelde nu van de bewusteloosheid, die haar dien nacht, toen zij het testament teruggaf, overvallen hadhij voegde er bij, dat zij wel is waar spoedig bijgekomen was, maar dat haar zwakte steeds toenam en zij van af hare komst op het eiland het bed had moeten houden. Voorts deelde hij mede, dat Anna een uur ge leden midden onder het spreken plotseling doods bleek geworden was, en voor nog iemand had kunnen toeschieten, het bloed haar uit den mond stroomde. „Het heeft haar niet aan goede behandeling ont broken," voegde hij erbij„mijn zuster past haar op als ware zij haar eigen kind, en ik heb gedaan, wat ik kon, ieder vrij uur was ik bij haar." Herman had zijn hoed reeds weder opgenomen, dien hij ternauwernood had afgezet. „Kom," sprak hij, „ik moet onmiddellijk naar haar toe." Verlicht haalde de kleine klerk adem, en zwijgend gingen beide mannen naar de boot, die Karei Muller had overgevaren. Kort daarna betrad Herman met zijn begeleider het vriendelijke, in groen en bloemen verscholen huis, dat van uit de stad nauwelijks zichtbaar was. „Zie, lieve Anna, daar breng ik je den dokter," zei Karei op gedwongen vroolijken toon, „mijnheer van Gerstein, voor wien het natuurlijk een kleinig heid is, je weer geheel op te knappen, daar hij je gestel zoo goed kent." Anna sloeg de groote, zwaarmoedige oogen op en een zwak blosje kleurde haar wangen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2