KOK'S Plaatselijk Nieuws. Ad vertent iën. ANTHRACIETHANDEL. Vrachtpeflerenterrein H. S. M. BestfilMoor: ÜTR. WEG 71, Hollandsche en Dnitsche inthraciet voor zomerlevering. MAGAZIJN „DE VLIJT". MAGAZIJN Langestraat 44, Amersfoort. steunpunt, heel België en Frankrijk door. Liever tot den laatsten man sneuvelen op vijandig gebied, dan de gruwel der verwoesting doen komen op eigen Duitschen grond, zoo drukte een Duitsch officier zich uit. Moet zoo de ure der bevrijding voor België worden tot een uur van op> perste ellende? De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad op 1 Augustus a.s. Tet gelegenheid van de demonstra tie, die op 1 Augustus a.s. door den Nederl. Anti-Oorlog Raad zooveel mo- gelijk door geheel het land wordt ondernomen, zal de redactie van het Orgaan van den Raad, dat onder den naam sDe Toekomstige Vrede* eens per 14 dagen verschijnt, een extra propaganda-nummer uitgeven. In dit Dummer zal de arbeid van den Raad in korte bewoordingen worden ge schetst, zal ook het Minimum-Pro gramma nader worden ontwikkeld. Maar hoofdinhoud van dit blad is een reeks van artikeltjes van de leden van den Raad, zoodanig genomen dat ver schillende kleuren en groepen daarin zijn vertegenwoordigd en waarin ge dachten worden geuit naar aanleiding van den lten Augustus en het nut en de beteekenis van het werk van den Raad wordt aangetoond. Het ligt in de bedoeling om dat extra nummer van »De Toekomstige Vrede* op ruime schaal te verspreiden duizenden exemplaren zullen daarvan het licht zien eu op doeltreffende wijze onder de oogen van het Neder landsche publiek worden gebracht. De landdag welke door den Ne- derlandschen Anti-Oorlog Raad op 1 Augustus a.s. in de provincie Utrecht zal worden gehouden zal plaats hebben op het terrein Stationspark te Baarn, des namiddags om half drie. Als spre kers hebben zich voor dien middag bereid verklaard de heeren Ds. A. E. F. Junod, Lutbersch predikant, te 's-Gravenhage, Mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, te Amsterdam, Mr. Dr. S. J. M. van Geuns, advocaat- generaal bij het Gerechtshof te Amster dam, F. W. N. Hugenholtz, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage en Dr. J. van der Valk, rector bij bet Marnix Gymnasium, te Rotterdam, terwijl Mevrouw Mr. C. BakkerVan Bosse, bestuurslid van den N. A. O. R. dien middag het presidium zal voeren. Coer'sliederenkoor te Utrecht, onder leiding van den beer Galesloot, heeft zich bereid verklaard enkele liederen ten gehoore te brengen, welke de sprekers zullen afwisselen. Op het terrein zal de vredesspeld van den N. A. O. R. door jongedames worden verkocht. Radio-telegrafische verbindingen met Indië. Het was ons dezer dagen een ver rassing te vernemen zoo lezen wij in het »Vaderl.i dat 'n luchtver- binding tusschen Nederland en Indië was tot stand gebracht. Volmaakt is zij nog niet, slechts des nachts onder gunstige omstandig heden is de verbinding tot stand te brengen. Doch zij bestaat: moederland en koloniën zijn om met elkander in con tact te treden niet meer afhankelijk van het goedvinden van derden. Een niet te overschatten voordeel steeds in deze omstandigheden boven mate. Niet ons station te Scbeveningen moet aangewezen zijn voor bet onder houden van die verbinding, zoowel hier te lande als in Indië heeft men thans in het binnenland een lucht station, stations dus, welke niet van uit zee te vernielen zijn. De Regeering verdient allen lof voor de voortvarendheid waarmede zij de thans feitelijk niet te ontberen ver binding heeft tot stand gebracht. Tarwe gerst en haver. Door den Minister van Landbouw is, in verband met den aankoop van tarwe, gerst en haver, volgend besluit genomen, dat door bemiddeling der broodcommissiën ter kennis van de burgemeesters zal worden gebracht. »Het is mij in bet belang der voeding van mensch en dier noodzake lijk gebleken, dat het Rijk de be schikking verkrijgt naast de rogge ook over de in ons land geteelde tarwe, gerst en haver. Ik noodig u derhalve uit, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den aankoop van alle in uw gemeente verbouwde tarwe, gerst en haver, met uitzondering van voor eigen behoeften noodige zaaikoreo, en daarbij gevolg te geven aan de voorschriften, die u namens mij door de Provinciale Broodcommissies zullen worden verstrekt. In bet belang der veevoeding zal aan de landbouwers, die dit verlangen, kunnen worden toegestaan, dat zij de beschikking houden over dat gedeelte der gemelde graansoorten dat nood zakelijk is voor het voederen van hun vee gedurende de eerste achtmaanden. Van Regeeringswege zal de distributie van veevoeder terhand worden genomen opdat zooveel mogelijk wordt voorzien in de behoeften aan veevoeder ook van die veehouders, die niet in bet bezit zijn van voldoende eigenverbouwd graan, terwijl ook maatregelen zullen worden getroffen voor het verstrekken van veevoeder in de zomermaanden (MeiAugustus) van 1917. De prijzen zijn als volgt door mij vastgesteld: tarwe per 100 K.G. f15 bij een naturagewicht tot en met 75 K.G. per H.L., daarboven f 15.25: gerst f 14 per 100 K.G.; haver f 13 per 100 K.G., alles mits goede qualiteit en met de gebruikelijke korting te leveren daar, waar zulks door de Provinciale Broodcommissie wordt verlangd. Ter bevordering van een goede uit voering dezer maatregelen is het mijn bedoeling den handel in de gelegen heid te stellen de Provinciale Brood commissies bij haar taak behulpzaam te zijn.® In de Doopsgezinde kerk alhier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. B. P. Plantenga, uit Haarlem. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondag geen godsdienstoefening ge houden. Houders van rijstkaarten worden uitgenoodigd voor 1 Augustus a.s bun rijstkaart aan het Levensmiddelen bureau te doen toekomen. Zij, die in gebreke blijven de kaart in te leveren, zullen in 't vervolg van de distributie worden uitgesloten. Van de 7 candidaten van de Hoogere Burgerschool alhier, die in de derde groep deelnamen aan het eind examen verwierven het diploma me juffrouw M. F. Beens, freule O. van den Bergh en de heeren B. W. Kroon, F. M ulder, D. G. Sanders en A Velleman Cursus voorb. Midd. Technisch onderwijs, verbonden aan de Ambachtsschool. Uitslag examens. Bevorderd van de voorber. afdeeling naar de eerste klasse de leerlingen W. Lensing, P. van Manen, H. J. Bartelink, W. H. Joman, C. L. van Manen, G. Vlezenbeek en J. Brondijk; voorwaardelijk bevorderd een. Allen wonende te Amersfoort. Van de eerste naar de tweede klasse bevorderd de leerling H. J. Everaars; voorwaardelijk bevorderd twee, niet bevorderd een. Allen wonende te Amersfoort. Tevens vestigen wij er de aandacht op dat ook niet leerlingen van de Ambachtsschool aan bet voorber. Midd. Technisch onderwijs kunnen deelnemen, waarvoor begin September nog een toelatingsexamen zal plaats hebben. De heer A. B. van der Klein Secretaris van de afd. Amersfoort van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolo- nies verzoekt ons mede te deelendat het groole koloniehuis «Zwartendijk* te Egmond aan Zee, gedurende de maand Sept. beschikbaar wordt gesteld voor Belgische kinderen en kinderen van in Belgie wonende Hollandscbe ouders, die door ondervoeding en chronisch hongerlijden zijn verzwakt, Ze zullen daar eenigen tijd goed worden gevoed, om op krachten te komen. De kolonie, die uit Amersfoort eerst 2 Sept. naar «Zwartendijk» zou gaan wordt daarom 14 dagen later inge deeld in «Katwijk en Zeehuis.». De heer van der Klein, Arnh. weg G6, geeft gaarne nadere inlichtingen. De heer S. Posthuma, met in gang van 1 Augustus benoemd tot districts-commandant tevens inspec teur der Rijksveldwacht te Leeuwar den, mocht bij zijn vertrek uit onze gemeente op de meest ondubbelzinnige wijze blijken ontvangen van de achting en genegenheid, die hij zich gedurende zijn ruim 20-jarig verblijf alhier, wist te verwerven. Van zijn onmiddeltjke chef den commissaris van politie, de heer A. Nijhoff, met wien hij zoo vele jaren vriendschappelijk samenwerkte, ontving hij als blijvend aandenken een fraaie lederen portefeuille. Het politiepersoneel schonk hem een in eikenbouten lijst gevatte photo, waarop het voltallige corps, benevens een met zilver gemonteerde wandelstok. Een groot aantal stadgenooten ver eerden hem een kostbaar gouden horloge met inscriptie benevens eene ets der Onze Lieve Vrouwetoren. Wederom is Amersfoort een zijner beste burgers ootvallen. De heer P. van Achterbergh, sedert Juni 1912 lid van den gemeenteraad, is Woensdagnacht na een langdurig lijden overleden. Door de volkspartij in den Raad gebracht heeft hij in dit college, eerst als fel opposant, later als zeer gewaardeerd lid der commissiën van Bijstand voor de fabricage, voor de Bedrijven en voor de Keuringsdienst, veel bijgedragen tot de ontwikkeling en uitbreiding onzer gemeente. Niet alleen als groot bouwondernemer zal hij door verschillende straten en ge bouwen in onze gemeente blijven voortleven, ook aan de door hem aangelegde Daam Fockemalaan en Laan 1914 zal zijn naam ten allen tijde verbonden blijven. De heer W. Geleedst, adjunct- commies ter gemeente-secretarie, af deeling: financiën, is benoemd tot gemeente- secretaris van Vreeswijk. De agent van politie H. J. van Appel is benoemd tot concierge aan de gasfabriek. Bij Bouw- en Woningtoezicht is tot klerk-teekenaar benoemd de heer W. Doorninck uit Gouda. Mejuffrouw G. van 't Eind be haalde te 's-Gravenhage de akte voor handteekenen-lager onderwijs. De leerlingen uit de hoogste klas der openbare school aan de Beekstraat maakten jl. Donderdag een schoolreisje naar Velsen en Wijk aan Zee. In de plaats van den heer D. Kruimel, die onze gemeente heeft verlaten, is tot voorzitter der Theo sofische Vereeniging benoemd de heer J. A. baron van Heeckeren van Mole- caten. De vereeniging van directeuren en leeraren aan 3-jarige handelsdag scholen, vergadert op 28 Augustus a.s. alhier, in hotel Reichmann. Bij het plaatselijk telephoonnet zijn alsnog aangesloten onder: No. 452. F. Wagner, Zuidsingel 42. No. 461. F. H. J. Steenaart, Pieter Botblaan 26. De heer F. F. baron d'AuInis de Barouil, burgemeester van Baarn, beeft ontslag aangevraagd. Programma van de muziekuit voering op Zondag 30 Juli van 3 tot 6 uur in den tuin van hotel sHuis ten Halve* Soesterberg, te geven door het Belgisch Harmonie-corps, Directeur B. Crochet. lste deel1. Marche Russe, L- Ganne. 2. Ouverture Italienne, Deneufbourg. 3. The first Love, Valse, Holtztrager. 4. Les Dragons de Villars, Fantaisie, Maillard. 5. Dans les Alpes, Polka pour 2 clairi- nettes, Carpe. 2de deel: 6. Dans le Camp Tzigane, Marche, Oschiedt. 7. Le dernier Jour de la Terreur, (Drame Symphonique), Litolff. 8. Les petites Marquises, Idylle, Ber tram. 9. Potpourri populaire, Renaud. 10. The White Czar, Marche, Lottner. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 21 tot 28 Juli 1916. Geboren: Petrus Wilhelmus, z. van Arie Verheul en Wilhelmina Maria Oremus, wonende te Utrecht.Johan Hendrik z van Benedictus Ike en Hilda Frederika Veldkamp. Marietta Ghislaine, d. van Alfred Joseph Ooghe en Angèle Marie Joseph Delvaux. Gaston Emile, z. van Ludovicus Virginia Gaston Deschutter en Maria van den Veegaete. Johan, z van Herman Anne Cornelis Halberstadt en Henrietta Gerharda Emma Tramburg. Gijsbertus Johannes, z. van Cornelis Schothorst en Catharina Maria van Kessel. Hantzen, d. van Wiepke Kok en Grietje Lubbersen. Pieter Selhorst. z. van Adrianus Pieter Coen- raad Holster en Jacoba Gijsberta van der Plas -Johan Karei Henri, z van Willem Frederik Hensen en Maria Lucia Beroardina van den Berg. Een buiten huwelijk geboren kind van het mannelijk geslacht. Ondertrouwd:Gerrilvan Karsbergen en Anna Elisabeth BrilmanAndries van Ree en Aalbarta Johanna Kamp horst Hendrik PiDke en Cornelia Hendrika Stemerding Jacob Cornells Kraayenhof en Cornelia Meyer. Lambertus Antonius Bekker en Ca tharina Maria Labaye. Getrouwd Lucas van der Veen en Alida Mante. Overleden: Catharina Prins, 23 jr., ongehuwd Willemijntje Kuyt, 51 jr., echtg. van Hendrik van Zanten. Petrus Fritz, 72 jr.. Johanna Etigelina Michorius, 45 jr. ongehuwd. Johannes van Ruitenbeek, 72 jr., echtg. van Maria Hendrika AlioLia Hel- lenkamp. Fina Juliette Monprofit,5jr. David Gerritsen, 64j r., echtg. van Johanna Voorthuysen. Piet van Achterbergh. 40 jr., echtg van C. M. van Vulpen. Leusden. 21—28 Juli 1916. GeborenCornelis, z. van Renger van Buren en Stijnije van de Craats. Willem, z. van Andries Hagedoorn en Jacoba Dijkhuizen. Jacob Mari- nus z. van Hendrikus Martinus van Bronswijk en Trijntje van Garderen. Ondertrouwd: Joseph Rijk Gemen en Aryaantje De Man. Gehuwd: Martinus Gelder en Anna Catharina Pothoven. OverledenAntonius van der Linden oud 3 maanden. Stoutenburg. 21—28 Juli 1916. Geboren: Everardus z. van Wille- brordus Wouters eu Martha Ossen drijver. Woudenberg. Geboren: Johanna, d. van Eleonoor Bart en Trijntje Appolonia de Gooyjr. Gehuwd Wijnand Zech en Jaantje van Broekhuizen. Jacob Jansen en Gerarda Kolfschoten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. torens Districtsbenrs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No 2. Telepboon Int.No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/,12!/i CD ran 671/, ourZaterdags van S12'/, nor. Aanvragen van Werkgevers op 27 Juli. le. Volwassenen. 3 banketbakker. 2 meubelmaker. 1 bierbottelaar. 1 rijwielhersteller. 3 broodbakker. 2 schilden (huis). 1 instrumentmaker. 6 schoenmaker. 1 kappersbedienden 1 scbrijver-teekenaar (mann.) 1 spekslager. 1 kruideniers- 1 straatmaker. bediende. 1 suikerbakker. 1 loopknecht. I tuinlieden. 1 machinale- 7 zwikker. houtbewerker. 1 zager. 2 magazijnknecht. 3 wafelbakkers. 6 metselaar. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 teekenaar. 1 losse arbeider. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 27 Juli. le. Volwassenen. 2 hulp i. d. huishou- 2 bankwerkers. 4- breisters. 1 corrector. 1 dagmeiden. 1 gouvernante. 1 kantoorbedienden (mann.) 1 kantoorbediende (vrouw.) 2 linnennaaister. 3 loodgieter. ding. 1 metselaar. 1 schoenmaker. 1 sjouwer. 3 stopster. 6 timmerlieden. 8 werkvrouw. 1 winkelbediende. 2 winkeljuffrouw. 1 veldarbeider 5 losse arbeiders. 2e. Leerlingen en Jongens. I linnennaaister. 1 losse arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 Juli 1SH6. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0.a f 00.Peren f 7.a f 9.Nieuwe Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f3.25 k f3.75 Uoendereieren f 7.25 a f 7.50 p. 100 st. Bruine eieren f7.50 a f7.75 per 100 st. Boter f 1.70 a f 1.70 per kilo. Eendeneieren f 0.k f 0. Zoetera. kaas f 0.a f O.per 50 kilo Kippen f 1.00 a f 1.70 Kuikens f0,a f0.Piep kuikens f0.40 a f 1.30 Ganzen fO. a f0..Eenden f 1.30 a f 1.50 p. st. Jonge fl.20 a f 1.50. hazen f0.k f0.Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f0.80 a fl.25 Duiven f0.60af0.80 paar Magere varkens f 20. a f 30. Varkens r. export f 0.a f 0Zeugen f80.k f140.— Biggen f8a f 18Schrammen f0.k f 0.Vette koeien f 000.k f 000,Guste koeien f 000. a 000—. Kalfkoeien f 000.— i f 000.—. Kap vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 10.k f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. 15 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 40 heet. Zandaardappelen, 150000 stuks Hoen- dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 000 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 3 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 350 biggen, 30 zeugen, 4 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 63526 stuks. Prijzen f7.50—f7 80Eendeieren f7.40—f7.50 Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f 0.38f0.5ü per K.G. Jonge Hanen f0.64f 1.per K G. Oude Hanen f0.60 per K.G. Dinsdag 25 Juli, Regeeringseieren, 224845 stuks, prijzen van f 5.60f 6.30. Vrijdag 28 Juli, Regeeringseieren 142573 stuks, prijzen van f5 30f 5.80. RECLAME. Misschien maakt uw dagelijksch werk u ziek. Er sijn veel ambachten, die de nieren te veel inspannen. Sleept gij' u naar en van uw werk, u afvragend wat die pijnen in den rug dat vermoeide gevoel, die hoofdpijn, duizeligheid en urine-stoornissen veroorzaakt? Misschien hebt gy aan een nierkwaal gedacht maar vraagt gij uzelf af waarmede gij u te buiten zoudt gegaaan zyn dat uw nieren aangetast zijn. Welnu, vele ambachten die binnenshuis moeten worden verricht, in gebogen houding, in wisselende temperaturen, op vochtige plaatsen, te midden van chemische stoffen, of op schokkende voertuigen, werken nadeelig op de nieren. En wanneer de nieren eenmaal van streek zijn, komen zij niet vanzelf tot rust. Gij kunt haar helpen door uw werk lichter op te vatten, door minder zwaar te eten, door alle buitensporigheden en zorgen te vermijden, door toe te zien dat gij voldoende lichaamsoefening en rust krijst, en door Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen helpen ontstoken en verzwakte nieren, en staan haar bij in haar gewichlig werk, het filtreeren van het bloed. Zij verwijderen opgehoopt water bij waterzucht en voorkomen dat de urine de erin opgeloste vaste stoffen neerslaat, zooals bij niergruis, niersteen en rheumatiek. Foster's Pillen dienen alleen voor de nieren en blaas; zij kunnen volkomen veilig door iedereen, mannen en vrouwen, oud en jong, gebruikt worden. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 38 De ondergeteekenden, vormende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheids redenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizeDden zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mej. D. A. SIDDRÉ. Mevr. GRONEMAN—Dooknsos. Mevr. KNOPPERS—Van Eltbergen. Mevr. KNOOTE—Van Lanschot Hübbeciit. Baiionesse VAN HEECKEREN VAN MOLECATEN—Holle. Mevr. KEMPERBlok van Labk. Sterk concurreerendc prijzen. Men vrage prijsopgave. Specialiteit in Heeren- en Jongeheeren-Costuuins Groote sorteering Hoe den, Petten, Overhemden, Boorden, Dassen en alle soorten Ondergoederen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2