de oorlog. binnenlan5~ Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. volkeren, uitgeraasd na den oorlog, hun leiding zullen vragen, dan wel zullen voortgaan op den weg van voortdurende oorlogsvoorbereiding, de toekomst zal dit beslissen. Maar het is ons aller plicht zorg te dragen, dat niet, wanneer het getij gunstig mocht worden, de gelegenheid voorbij zou gaan, omdat de weg niet duidelijk geteekend is of de leidslieden ont breken. Dat reeds thans de bovengenoemde personen van beteekenis uit de oorlog voerende kampen zich in de, door de Nederlandsche Anti-Oorlog Raad ge stichte en bestuurde internationale Centrale Organisatie hebben vereenigd en zich intellectueel voorbereiden tot den aanstaanden gemeenschappelijken kamp, is van overwegend belang en moge voor eenieder een aanleiding zjjn, om op dezen dag althans dat te doen. wat de enkeling vermag, om de geestelijke strijders voor eenduurzamen vrede te steur.en: medestander te worden van de algemeen Nederland sche organisatie, den «Nederlandsche Anti-Oorlog Raad». Mr. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Bij den aanvaug van het derde oorlogsjaar. Keizer Wilhelm heeft bij den aan vang van bet derde oorlogsjaar zijn redenaarstalenten weer aan 't werk gezet. Leger en vloot, de rijkskanselier en de minister van oorlog hebben uit het groote hoofdkwartier een soort dagorder ontvangen. Die aan den rijks kanselier gericht is voor de Duitsche bevolking, die thuisgebleven is, bestemd. Overal, schrijft de keizer aan zijn soldaten en matrozen, hebt gij getoond den vijand de baas te zijn, tot zelfs ter zee hebt gij zegevierend gevochten. De waardeering van uw keizer, de trotsche bewondering van het dank bare vaderland zijn uw loon voor deze daden van 'onwankelbare trouw, ver- metelen moed en taaie volharding. Evenals hei aandenken aan de gevallen helden, zal ook uw roem tot in de verste tijden blijven leven. Op de eensgezindheid van leger en vloot en vaderland wijst hij dan om ten slotte er op te zinspelen dat de strijd nog niet geëindigd is; ook in het derde oorlogsjaar zullen de Duit- schers echter de ouden blijven, de geest van plichtsbetrachting en de onbuigzame wil om te overwinnen bezielen ben. «Met Gods genadige hulp, zullen, daar ben ik zeker van, uw toekomstige daden, die in bet verleden en die van thans, waardig zijn,« zoo besluit de keizer. In zijn brief aan Betbman Hollweg herinnert keizer Wilhelm er aan, dat ten tweeden male de dag weergekeerd is, waarop de vijanden hem dwongen, Duitschland's zonen onder de wapenen te roeper.. Hij herdenkt ook daarin den onverzwakten moed en trouw van leger en vloot, herinnert aan den slag bij het Skagerak en komt dan op de held haftigheid, waarmee thuis alle zorgen leed gedragen wordt en alles gedaan wordtomlegeren vloot van het noodige te voorzien. De hoop der vijanden, om Duitschland in de vervaardiging van oorlogsbehoeften te overvleugelen, zal evenzeer ijdel blijken als hun plan om door honger gedaan te krijgen, wat zij met hun zwaard niet kunnen bereiken. De oogst belooft goed te zijn, en naar een juiste verdeeling der levens middelen wordt getracht. Nog is er veel strijds te wachten, maar op den vijand, die bet gemunt heeft op de Duitsche vrijheid, het bestaan van het land zelfs, valt de schuld van het voortzetten van den oorlog terug. Aan den Minister van Oorlog richtte de keizer een brief waarin hij dank betuigt aan allen, die in het vaderland in trouwe plichtsvervulling en ruste- looze bezigheid alle strijdmiddelen in overvloed verschaffen welke leger en vloot ter vervulling van hun geweldige taak dag aan dag gebruiken, tevens aan allen, die in geestesarbeid of aan de werkbank, aan het smidsevuur of in de diepe schacht hun beste krachten hebben gegeven om de pantsering staalhard en ondoordringbaar te ma ken en verder de vrouwen, die naast haar vrouwelijke plichten ook zwaar mannenwerk op zich hebben genomen. In Rusland heeft Siürmer, de mi nister president, Da het afsluiten van het twee jarige oorlogstijdperk een verklaring afgelegd, waarin bij zegt, dat de Russische regeering meer dan ooit vast besloten is, den door den vijand uitgelokte ooi log voort te zetten totdat de geallieerden een beslissende overwinning hebben behaald. Twee jaar bloedvergieten hebben den Russen versterkt in het plan, de bedreiging van Duitschland's hegemonie in Europa af te wenden. Stürmer is ervan over tuigd, dat die eindelijke zegepraal aan de zijde der Entente zal zijn Op alle fronten brengen de geallieerde troepen den tegenstander beslissende slagen toe en ik ben overtuigd, dat met hulp van den Almachtige de geallieerden er in zullen slagen, den vijand te over winnen en hun edele zaak te doen zegepralen. De nood in Duitschland! De uittocht uit Duitschland van Hollanders die daar gevestigd zijn en die er soms jaren woonden, neemt nog toe. Ook de meergegoeden, zooals fa brieksbazen, opzichters, enz., menschen die daar vóór den oorlog een flink bestaan vonden, beginnen thans naar hun geboorteland terug te komen, en dit nu niet wegens gebrek aan weik, doch uitsluitend wegens gebrek aan het noodige voedsel. We spraken iemand, die in een der Duitsche grensplaatsen opzichter in een steenoven was geweest. Hij had slechts een klein gezin, doch kon zijn huisgenooten, ofschoon bij een vrij groot loon verdiende, onmogelijk van het noodige voorzien. Een oude geit, welke hij bij zijn vertrek uit Duitsch land daar verkocht, bracht 100 mark op. In normale tijden zou het dier geen '20 mark waard zijn geweest. Uit deze feiten blijkt voldoende hoe hoog de nood is gestegen. In een extra nummer van «De toekomstige Vrede*, officieel orgaan van de «Nederlandsche Anti Oorlog Raad« vinden wij het volgende mini mumprogramma dier vereeniging: 1. Geen annexatie of overgang of overgang van grondgebied tegen de belangen en wenschen der bevolking, welker goedkeuring, waar dit kan, door volksstemming of op andere wijze moet worden gevraagd. Rechtsgelijkheid, godsdienstvrijheid en taalvrijheid, door eiken Staat ge waarborgd aan alle nationaliteiten binnen zijn gebied. 2. In alle koloniën, protectoraten en sferen van invloed vrijheid van handel of althans gelijke behandeling van alle nationaliteiten, krachtens internatio nale overeenkomst. 3. Krachtige ontwikkeling van het werk der Vredesconferentie ter organi satie van de vreedzame gemeenschap der Staten. Vaste organisatie van de Vredes conferentie met geregelde samen komsten. Algemeen verplichte onderwerping van internationale geschillen aan een behandeling ter vreedzame oplossing. Daartoe worde, naast bet bestaande Hof van Arbitrage, in het leven ge roepen a) een werkelijk permanent internationaal Gerechtshof en b) een evenzeer permanente internationale Raad van Onderzoek en Bemiddeling. De Staten verplichten zich in gemeen overleg op te treden diplomatiek, economisch of militair ingeval een Staat militaire maatregelen mocht nemen in plaats van een geschil aan rechterlijke beslissing te onderwerpen of de tusschenkomst van den Raad van Onderzoek en Bemiddeling in te roepen. 4. Vermindering van bewapening krachtens internationale bevordering van dit doel, mede afschaffing van het zeebuitrecht en verzekering van de vrijheid ter zee. 5. Medezeggenschap van de Volks vertegenwoordigingen in de buiten- landsche staatkunde. Nietigheid van geheime verdragen. Hollaudscb afzetgebied in Frankrijk. Van allergewichtigst belang is het ongetwijfeld voor Hollandsche fabri kanten en producenten, met het oog op den economischen strijd die zich na den huidigen oorlog zal ontwikkelen, zich in bevriende landen een afzet gebied voor hun waren te verzekeren. Voor de Hollandsche nijverheid is een uitstekend afzetgebied te vinden in Frankrijk, waar de strijd tegen Duitsche artikels stelselmatig zal door gevoerd worden. Onze lezers herinneren zich het voor beeld door de stad Lyon gegeven door de inrichting der nijverheidsmarkt, die reeds schitterende resultaten afwierp en nog zal afwerpen in de toejcomst. Thans stelt zich een andere dergelijke inrichting ten doel den toegang tot de Fransche Riviera aan de producten der bevriende en verbonden naties te verzekeren. Daar werd het plan op-1 gevat een tentoonstelling te openen van stalen catalogen en tarieven een waar inrichtingsbureau, bestemd om aan belanghebbende tijdverliesen moei lijke opzoekingen te besparen, om aan de handelaars op practische wijze de producten aan te toonen die zij kunnen van noode hebben en aan bet groot publiek, die bet tot koopers wil op leiden, een uitgebreide keus artikels van allerhanden aard voor te leggen, met aanduiding der firma's waar men ze zich kan aanschaffen. Zóó zal elkeen in de mogelijkheid worden gesteld den echten fabrikant op te sporen der voorwerpen, die men zich dikwijls slechts door tusschenpersonen kon aan schaffen. De tentoonstelling van stalen van de Fransche Riviera zal dus nut op leveren niet alleen voor handelaars en nijveraars, maar eveneens voor het publiek, dat er ongetwijfeld in groot aantal naar zal toe stroomen, te meer daar de toegang volkomen vrij en kosteloos is. Inlichtingen nopens de tentoonstel ling worden bereidwillig verstrekt door den Algemeenen Commissaris, 27, Rue Biscarra, Nice. Meer en meer worden bosschen, parken en andere particuliere ter reinen voor het publiek gesloten, voor namelijk wegens de voortdurende ergernis, die de eigenaars ondervinden van de slechte gewoonte van het pu bliek, om papieren, vruchtenschillen, doozen, enz. achter te laten op plaat sen, waar men medegebrachte levens middelen of iets dergelijks genuttigd heeft. Ten einde dit euvel zooveel mogelijk te bestrijden, heeft de A. N. W. B. i en groote fraaie plaat, in 14 kleuren gedrukt, laten vervaardigen, die be stemd is om in stations en in het algemeen op door het publiek veel bezochte plaatsen te worden opge hangen. Dit streven verdient werkelijk zeer onder de aandacht van het publiek te worden gebracht, vooral tegen woordig nu de wandelsport weer meer en meer ingang vindt bij het Neder landsche publiek. Zulks o.m. door de propaganda, die de A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, hier voor heeft gemaakt, door het aan leggen van zijne diie groote wandel wegen dwars door Nederland. Het groote kenmerkende verschil tusscben de aangeduide wegen in den Eiffel, den Harz, het Schwarzwald, enz., met onze wandelwegen is, dat, waar ginds de wegen hoofdzakelijk of geheel loopen over openbare gronden, onze wandelwegen voor een groot deel gaan over particuliere eigendommen en onze wandelaarszichdusais «gasten* hebben te gevoelen en te gedragen. Gelukkig kan getuigd worden, dat omtrent het elders veel voorkomende euvel, waar door verschillende grondeigenaren zich genoopt zagen bun terreinen af te sluiten, n.l. het laten liggen van ver pakkingen of schillen van eetwaren, op de Bonds wandelwegen geen klachten inkwamen. Moge de gedachte, dat een ieder moet bijdragen het den grondeigenaren mogelijk te maken bet publiek gast vrijheid te verleenen, door deze Plaat nog in ruime mate worden bevorderd. Maandagnamiddag werd onder zeer veel blijken van belangstelling het stoffelijk hulsel van den heer P. van Achterbergh, in leven raadslid dezer gemeente, op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. Onder de vele aanwezigen merkten we op, den Burgemeester dezer ge- gemeente, de Wethouders, den Secre taris, bijna alle raadsleden, leden van het Steuncomité, leden van den Luther- schen Kerkeraad, de Hoofdambtenaar der gemeente, twee notarissen, als mede vertegenwoordigers van de A. Z. P. C. en van de Kegelclub, en vele burgers, die waren opgekomen om den overledene de laatste eer te bewijzeu. Toen de kist in de groeve was neer gelaten trad de Burgemeester naar voren en schetste den overledene als een werker, die als man van karakter zonder aanzien des persoons handelde. Hij heeft zich opgeofferd voor de ge meenschap, die groote verplichtingen aan hem heeft. Dr. Toxopeus sprak een kort woord namens den Lutber- schen kerkeraad, en de heer Bolderdijk als vriend. De laatste spreker was zijn oom, den heer Joh. G. van Achterbergh (Amsterdam), die in herinnering bracht wat de heei P. van Achterbergh als bouwondernemer voor Amersfoort ge- |daan heeft. Laan 1914, aldus besloot spreker, zal een eerbiedige hulde zijn voor zijn stoere werken. Zeer aangedaan dankte de vader van den overledene voor de laatste eer zijn geliefden zoon bewezen. Een zeer groot aantal kransen van familie en vrienden dekten de baar. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder geeft bet muziekcorps van het Depot der IX Infanterie Brigade, kapel meester de heer Boers, een concert op bet terras van «Amicitia", het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht: 1. «Prinses Juliana*, marsch, J. v. d. Werff. 2. «Lijsistratacc, ouverture, P. Lincke. 3. »Espana«, Valse-Espagnol, E. Wald- teufel. 4. Fantaisie sur l'Opéra »Lohengrin« de R. Wagner, G. K. G. van Aken. 5. »Banditenstreicbe«, ouverture Fr. v. Suppé. 6. «Rozen Feec, Ballet, Fr. Andrieu. 7a. «Cavatine*, van Raff. b. «Pompenette*, Jaen Beijers. 8. «Berlin bei NachtEin musikali- scbe Bummelfarbt, P. Lincke. 9. «Finale*, De muziekvereeniging «Harmo nieer zal a.s. Donderdagavond te 8 uur in de gemeente-muziektent op het Plantsoen haar eerste concert geven, onder leiding van den heer H. A. Vierdag Jr. Gedurende de maand Juli werd bij de Nutsspaarbank alhier ingelegd een bedrag van f5274.80 en steeg het totaal der inlagen sedert 1 April 1.1. tot f 17729.20 Douairière jhr. C. A. Rutgers van Rozenburg, te Baarn overleden, beeft aan de afd. Amersfoort van de Vereeniging tot Opvoeding van Half verweesde, Verwaarloosde of Verlaten kinderen in het Huisgezin f500 ver maakt. H.M. de Koningin en Prinses Juliana kwamen Maandagavond half vijf in twee automobielen ten paleize te Soestdijk aan. De heer H. W. van Esveld, wet houder van publieke werken heeft ont slag genomen als raadslid. Het vorig jaar herdacht hij zjjn 25-jarig lid maatschap van den gemeenteraad. De door hem nu gewenschte rust is dus welverdiend. Moge hij er Dog jaren lang van genieten. Bij het eindexamen aao de II. B. School zijn alsnog geslaagd A. A. H. Besier, (Extraneus); H. Boet; J. Brunt; J. W. de Bruijn; W. E. Cox; Mej. P. J. DolkJ. J. Emons, (Extraneus gemobiliseerd); J. F. de Gier; J. S. Grabé; C. J. Grijseels; A. J. Harp; J. A. Arendsen Hein; J. Hooykaas; A. Tielenius Kruythofl; J. van der Lijn; J. E. Miltenburg ;G. A. Muijs; A. J. van Riel; A.Th.Troost wijk (Extraneus); C. C. Weertman. 4 candidaten werden afgewezen. Hedenmiddag te half drie wordt in Elisabethsdorp een veertiendaagsche tentoonstelling geopend der afdeeling «Lichamelijke ontwikkeling en ver zorging van het kind* van het Natio naal Rondreizend Museum voor Ouders en Opvoeders. Mejuffrouw C. van Ouwerkerk behaalde acte A bij bet examen voor bewaarschool onderwijzeres. De ingenieurs der H. IJ. S. M. P. Kranenburg alhier en M. H. Rovers te Alkmaar zullen op 1 November a.s. van standplaats verwisselen. Een drietal infanteristen, die Zondagavond op het Havik een ser geant dreigden in het water te werpen, werden door de politie ingerekend en naar de hoofdwacht gebracht. Op het fraaie landgoed «Nim- merdora waren Zondagmiddag onge veer 800 menschen aanwezig van allen rang en stand. De heer Baertman, de voorzitter van de afdeeling Amersfoort van het Relig. Soc, Verbond, opende om half vier de samenkomsten gaf het woord aan Enka (Mej. v. d. Vlies). Deze had tot onderwerp gekozen: «De moderne arbeider en de Godsdienst*. In wel gekozen bewoordingen toonde ze aan, dat de moderne arbeider vijandig staat en moet staan tegenover den Gods dienst of liever tegenover de kerk. OorzaakDe conservatieve houding van deze. Deze spreekt alleen van dulden en verdragen en niet van ver zet. Aan den anderen kant maakt de moderne samenleving den arbeider van de religie afkeerig. Dit alles werd uitvoerig toegelicht en besproken. Als tweede spreker trad op dr. Van den Bergh van Eysinga met het onder werp: «Religie of Socialisme*. Ner gens is toevaloveral is orde, wet, ook in de maatschappij en haar ont wikkeling. De productie gaat echter ten koste van millioenen, die niet ge noeg krijgen om van te leven. Hier tegen komt de opstand. Mannen van karakter heeft het socialisme noodig, die religie en socialisme verzoenen. De militaire muziekkapel speelde voor en na de redevoeringen een zestal nummers, waardoor het karakter van deze welgeslaagde samenkomst nog meer uitkwam. Bij den j.l. Zondag door de Utrechtscbe Zwemclhb in den Krom men Rijn uitgeschreven nationalen zwemwedstrijd behaalde onzen stad genoot G. Bouk in het nummer: 50 Meter borstzwemmen voor junioris den 3en prijs. De heer L. Pezie behaalde in de j.l. Zondag te Leiden gehouden wed strijd voor zwemonderwijzers niet minder dan v ij f prijzen, t.w. de 2e prijs in den wedstrijdborstzwemmen voor heeren afstand 80 M. den le prijs in schoolslag voor heeren, den le prijs, rugzwemmen voor heeren over 200 M. den le prijs in borst zwemmen voor heeren over 240 M. en den le prijs in Rugzwemmen voor heeren over 80 M. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag werden aangevoerd 41 wagens met 11025 K G. Alles ging vlug weg tegen f55 a f56 per 50 K.G. Gestempelde f56 a f59. Aardschokken In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden op verschillende plaatsen op de Veluwe bij tusschenpoozen drie geweldige schokken waargenomen, waardoor de huizen trilden. Op sommige plaatsen waren die schokken zoo hevig, dat de menschen angstig de straat opliepen. Groote ongelukken in Amerika. Op het eilandje Communipawin de baai van New-York waar groote voor raden dynamiet en munitie opgeslagen waren in de loodsen der Nationaal Storage Company, is in een munitie magazijn brand ontstaan, vanwaar de vlammen oversloegen naar een lichter, geladen met granaat kartetsen. Door een kogel uit een kartets gelooft men, dat een voorraad dynamiet, die in wagons gereed stond, tot ontploffing is gekomen. Deze ontploffing is zoo hevig geweest, dat heel New-York ervan getrild heeft. Men hoopte dat het aantal slachtoffers niet groot zou zijn en een nader telegram bevestigt dit ook, daar het ongeluk in den vroe gen morgen plaats had. Toch zijn reeds 75 menschen naar de ziekenhuizen gebracht. De stoffelijke schade wordt op 60 millioen gulden geschat. Be halve het oorlogsmateriaal zijn 40.000 tonnen ruwe suiker ter waarde van 9 millioen guldens en een aantal wa gens, geladen met gezouten varkens- vli esch, munitie, een zestal voorraad- loodsen en zes pieren zwaar bescha digd. Ook het Vrijheidsbeeld in den Hudson kreeg schade. De overheid gaat na, of er mogelijk een Duitsch complot achter deze ramp zit. Uit North-Bay in Ootaria wordt geseind, dat een tinmijn vernield is. Boschbranden woedden in de buurt van de Iroquoiswatervallen aan de St. Laurens. Een honderdtal dooden en een groot aantal gewonden zijn daaraan ten offer gevallen. Ons lichaam en ome gezondheid. Twaalf practische wenken, uitgegevendoor het Consultatie-Bureau voor Zuigelingen te Antwerpen. 1. Niets vervangt een moederhart en moedermelk. 2. Borstvoeding is moederplicht en kinderrecht. 3. Waar licht en lucht is, komt geen dokter in. 4. Koude is de grootste vijand van den zuigeling. 5. Weest in alles even stipt in maaltijdental, in etensuur. 6. Weest op alles uiterst zindelijk; oorlog aan vliegen en ongedierte. 7. Gebruik nooit dan gekookt water voor uw kind. 8. Elk ander voedsel dan melk is gif voor den zuigeling. 9. Kookt koe- en geitenmelk en bewaart ze koel. 10. Geeft nooit uw kindje vleesch. visch, bier, rauw fruit. 11. Gaat nooit met uw kind in huis of kamer waar ziekte is. 12. Bij ongesteldheid van uw kind, raadpleegt den dokter en hem alleen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2