PENSION GEVRAAGD. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. J. A. GOVERS, vermeesteren. De Engelschen lieten den vijand tot op korten afstand naderen, zonder te vuren, en dreven hem toen met zware verliezen terug. Op de andere punten van hun front gebruikten de Engelschen den nacht om het ge wonnen terrein te versterken en den aanleg van verbindingsloopgraven voort te zetten. Een Engelsch telegram komt tegen de door de Duitscbers verspreide mee ning op, dat het gehalte der Engelsche troepen niet goed meer zou zijn en dat zij alleen hun aantal in hun voordeel zouden hebben, docb dat dit onder het vuur der Duitsche wapenen wegsmelt. Integendeel zijn de Engelsche verliezen buitengewoon gering, zegt 't telegram. Buigen we den boek, dien het front bij Longueval maakt, om, dan zijn we op het Fransche front. De Fran- scben zetten hier, volgens den Duit- scheu staf, Woensdag tusscben Maure- pas en de Somme niet minder dan zeven stormloopen in, doch in een taaie worsteling bleven de Duitschers meester van hun stellingenalleen drongen de Franschen de hoeve Monacu weer binnen en een stuk loopgraaf ten noorden daarvan. De Franschen, die dezen vooruit gang al hadden gemeld, vertellen alleen nog, dat zij in den nacht van Woensdag op Donderdag verscheidene Duitsche aanvallen op de hoeve Monacu hebben afgeslagen en de nieuwe stel lingen tusschen deze hoeve en het bosch van Hem hebben ingericht. De Duitscbers zouden op dit gedeelte van het gevechtsterrein zulke hooge ver liezen hebben geleden, dat de afdee- lingen, die hier stonden, moesten worden afgelost. Ten zuiden van de Somme, in de streek van Estrées, maken de Duit schers gewag van afgeslagen Fransche, de Franschen van afgeslagen Duitsche aanvallen. Er was aan het Somme-front groote bedrijvigheid in de lucht. De Duitsche luitenant Wintgens velde ten Z.O. van Péronne zijn dertiende vijandelijk vliegtuig; de Fransche sergeant Chai- nat zijn achtste Duilsch vliegtuig. Fransche slagvliegtuigen velden vier Duitsche machines; drie andere zijn beschadigd binnen de Duitsche linies neergekomen. De Engelschen melden nog het ten val brengen van twee Duitsche vliegtuigen, een er van van een nieuw type. Drie Engelsche toe stellen zijn door kanonvuur neerge schoten. De strijd bij Verdun heeft een merkwaardigen keer genomen. Wij berichtten gisteren, dat de Franschen ten westen van Fleury, rechts van de Maas, een succes hadden behaald, de Duitschers daarentegen een ten oosten van Fleury. De Duitschers die de vor deringen der Franschen op eerstbe- doelden sector erkennen (de Franschen vatten voet op het westelijk gedeelte van de Cóte de Poivre, zeggen zij), spreken niet over de door hen onder nomen, doch met zware verliezen afgeslagen tegenaanvallen, die zij in dit vak hebben gedaan. Wel erkennen zij ook, dat de Franschen ten Z.W. van Fleury in een gedeelte hunner voorste linie zijn doorgedrongen, maar den omvang van de hier door hen geleden nederlaag geven zij daarmee niet aan. Immers, de Franschen zijn in achtereenvolgende aanvallen niet alleen tot vlak bij het dorp doorge drongen, doch hebben dit ook op de Duitscbers heroverd, terwijl zij tus schen Tbiaumont en Fleury alle loop graven hebben vermeesterd. In het geheel vielen bun daarbij 1800 gevangenen in handen, waardoor het geheele aantal sedert 1 Augustus door de Franschen op dezen sector gemaakte ongewonden gevangenen ge stegen is tot 1750. Fleury is gevallen door een schitterenden vereenden aan val van bet noordwesten en het zuid oosten uit. Tegelijkertijd vielen de Franschen aan in de streek van Le Chenois: bet Dinsdag hier door hen verloren terrein is daarbij voor het grootste deel weer heroverd, gelijk de Duitschers ook toegeven. Zelfs erkennen de Duitschers, dat de Franschen in het bergboscb La Montagne tijdelijk de Duitsche linie hebben ingedrukt, doch dat een tegen aanval hen weer heeft teruggeworpen. Het succes der Franschen in deze streek is daarom te belangrijker, omdat La Montagne de verbinding vormt van het fort Vaux met den spoorwegtunnel van Tavannes. De spoorweg gaat oostelijk van dezen tunnel door een kloof, die door het boschje van La Lauffée beheerscht wordt. Ook hier hadden de Duitschers belangrijke vorderingen gemaakt, die nu weer door de Franschen zijn teniet gedaan. La Montagne en La Laullée liggen beide in wat met de streek van Le Chenois wordt aaugeduid. Door de bezetting van Fleury zullen de Duit schers ook wel worden verontrust in het bezit van den dezer dagen door hen vermeesterden »bergneus« tegen over hel fort Souville. Van de rest van het westelijk front worden kleine incidenten gemeld, als mede vliegeractie. Da vliegtuigen der geallieerden, die boven Zeeuwsch ge bied zijn gezien waren blijkbaar een deel van de eskaders, die bommen hadden geworpen o a. op Merelbeke, ten zuiden van Gent. Volgens de Duit scbers zijn daardoor 60 inwoners,onder wie 9 vrouwen en kinderen, gedood of zwaar gewond. De Duitsche vliegers zouden de aanvallers deels tot terug keer, deels tot uitwijken op Hollandsch gebied hebben gedwongen. H. M. de Koningin, vergezeld van freule Rengers, den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en graaf Schimmelpenninck, bracht Donderdag per auto een bezoek aan de door den Januarivloed geteisterde streken in de provincie Utrecht. Te Bunschoten en Spakenburg en aan de Eembrug werden de huizen en boerderijen bezocht, die het meest hadden geleden. Te negen uur ver trokken, keerde H. M. ruim één uur ten paleize Soestdijk terug. Er zijn nog wel gouden tientjes Het bericht, omtrent het niet kunnen uitloven van gouden Willems door de Permanente Commissie van de kaats- partij te Franeker, beeft tot gevolg gehad dat de commissie uit tal van plaatsen aanbiedingen kreeg van gouden tientjes, zoo meldt de Fran. C t. De meesten daarvan deden dit met de hoop op een zoet winstje en vragen, wat de commissie er voor over heeft of willen een prijs, tien procent boven de waarde. Een biedt bijzondere gouden Willems aan b.v. tientjes met de beeltenaar van de Koningin met loshangend haar van 1894 en met opgestoken haar van 1898 respectieve lijk voor f 18 en f 17.50 en gewone gouden tientjes en vijfjes voor f 11 en f5.50. Een ander heeft twee gouden Willems van 1875, die hij wil afstaan voor f25 het stuk. Onder die elf ont vangen aanbiedingen was er ook een van de Spaarbank te Groningen, op gericht door het departement van de Mij. tot Nut van het algemeen aldaar waarbij de goudvoorraad dier spaar bank gaarne ter dispositie van de commissie wordt gesteld, zoodat zij daardoor niet van de tot dusverre gevolgde traditie behoeft af te wijken. Natuurlijk heeft de commissie met dankbaarheid van deze aanbiedingen geheel of gedeeltelijk gebruik gemaakt, zoodat de prijzen weder in goud zul len worden uitgereikt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over <fe afgeloopen week, eindigende 29 Juli, in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 25 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 666 faillissementen tegenover 821 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. In de Luthersche kerk zal Zon dagochtend de godsdienstoefening wor den geleid door Ds. H. Makkink, predikant te Alkmaar. In de Remonstrantsche kerk zal voorgaan Ds. K. H. Roessiogh uit Boskoop, terwijl in de doopsgezinde kerk Ds. J. van Stuyvenberg uit West- zaan zal preeken. Houders van broodkaarten die in verzuim zijn gebleven om bunne kaarten over Juli op de daarvoor vast gestelde dagen 31 Juli en 1 Augs. bij het levensmiddelen bureau in te leveren en daardoor niet meer in aanmerking komen voorhetontvangen van eene nieuwe kaart wordt ditmaal bij wijze van uitzondering en als laatste waarschuwing alsnog de gelegenheid geopend hunne kaarten in te wisselen op Maandag 7 Augustus e.k. van 912 v.m. en van 25 uren n.rn. Er duikt nu en dan hier in de stad op een man, die door mooie praatjes enzich voordoende als lijdende, dan weer aan die, dan aan gene ziekte 't medelijden tracht op te wekken en daarin ook dikwijls slaagt. Onderzocht in de ziekenhuizen te Utrecht en hier, heeft men niets kunnen ontdekken van al, waaraan hij beweert te lijden, Waarschijnlijk heeft men dus hier mot een simulant te doen; men zij dus op zijn hoede «Amersf. Ct.» Eindexamen H. B. S. (Vijfde groep.) Geslaagd: C. J. G. de Booy, J. E. V. Dingermans, H. D. van Goudoever, F. Kortlandt J. N. F. Koudijs, J. Lotichius, C. Revers. Th. Nieuwenbuis, J. Oostermeijer, F. H. Ponssen, J. W. P. Wassenberg, A. E. von Konigslöw. Afgewezen 8, teruggetrokken 1, niet opgekomen 1. Gedurende de maand Augustus 1916, zijn de n.v. leveringen ten be hoeve van het garnizoen Amersfoort, toegewezen, tegen de mede daarbij vermelde prijzen aan Fa. Herschel en Vorst, Utrecht, rundvleesch met been f 1.20 per K.G. fa. Herschel en Vorst, Utrecht rundvet met been, fl.20 per K.G.; fa France, Zeist, Aardappelen, f4.83per 100 K.G. fa. van Nieuwenhuizen, Amersfoort, stroo, afgehaald f 44.per 1000 K.G. thuis bezorgd f44.75 per 1000 K.G. fa. Bakkenes, Amersfoort, steenkolen, f 1 91 per 100 K.G eierkolen f 1.48 per H.L., anthraciet f 1.95 per H.L.. cokes f0.90 per H L., hout f7.50 per 100 bos, turf f0.88 per 100 stuks, vuurmakers f 0 33 per 100. De heer H. Walkotten slaagde voor de hoofdacte L. O. De heer A. C. F. Conijn behaalde de acte-Engelsch L. O. De Reserve-officier van gezond heid der 2e klasse N. J. Stol, is ge plaatst bij het militair hospitaal alhier. Tot tijdelijk amanuensis aan de H. B. S. is benoemd J. Cornelissen. Na twee jaar rust zal van 7 tot 12 Augustus a.s. wederom een cursus in pluimveeteelt worden gehouden, waarvoor zich bereids een 37-tal onder wijzers, waarvan velen met landbouw- akte, hebben aangemeld. Maandag middag half twee zal de cursus door den Voorzitter der V. P. N. worden geopend. 30.000 Volendamsche puien zijn naar Duitscbland verkocht tegen zeer hoogen prijs. Dagelijks kan men wagens vol kisten naar het station zien rijden. De eerste partij werd geslacht en geplukt verzonden, maar de minder frissche aankomstmaaktehetgewenscbt de dieren voortaan levend te verzenden. Het spreekt van zelf dat alleen de oude eenden, die niet meer zullen leggen, verkocht zijn. De jonge puien met hun wijdbroekige eigenaar keeren waarschijnlijk in de laatste helft dezer maand naar Volendam terug. Drie minderjarigen werden door de politie op transport gesteld naar elders om aan hun ouders te worden teruggegeven. In den tuin van luitenant-kolonel Grondhout is alhier Zaterdag komen aanvliegen een mooie grijze duif met een band om 't pootje, waarop het nummer 1056 GM 16. Voor recht hebbenden terug te bekomen Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramwegmaatschappij gedurende de maand Juli 1915 en 1916. 1915 1916 Minder. Aantal passagier# 9580 9468 112 Vervoeropbrengsf 475.20 473.20 f 2.00 Dagkilometeropbr. 8.51 8.48 0.03 Totale opbrengst „544.20 „533.20 11.00 Dagkilometeropbr. 9.75 9.73 0.02 Aanstaande Maandag 7 Augustus wordt door de Amersfoortsche Muziekvereniging, Directeur den Heer A. L. Maas (onder leiding van den Heer A. v. d. Brande) een uit voering gegeven in het Plantsoen. Aanvang 8 uur. PROGRAMMA: 1. Marsch Souvenir du Camp, G. Boland. 2. Ouverture Joyeuse (Lustspiel ouverture de Keler Bela) arr. M. J. H. Kessels. 3. Wals L'Aurore, C. Faust. 4. Fantaisie Le Trou- veré, M. J. H. Kessels. 5. Ter bevordering der volkszang. Volks-(school)liederen uit „Kun je nog zingen, zing dan mee!" No. 19. Wilt heden nu treden. No. 20. Houw en Trouw. No. 21. Kroningslied. 6. Marsch Euterpe Marche, A. Barbe. 7. Ouverture Babolinetle, O. Coquelet. 8. Wals L'or et L'argent, G. Wittmans. 9. Fantaisie La fille Du Tambour Major, arr. par. E. Favre. 10. Finale. TEKST DER LIEDEREN. 19. Wilt heden nu treden. (Valerius' Gedenck-Clanck). Wilt heden nu treden voor God den Heere, Hem boven al loven van herten seer, End' maken groot syns lieven naemens eere, Die daer nu onsen vyant slaet terneer. Ter eeren ons Heeren wilt al u dagen Dit wonder byzonder gedencken toch; Maeckt u, o menschvoor God steeds wel te dragen, Doet yder recht en wacht u voor bedrog. Bid, waket end' maket, dat g'in bekoring End' 't quade met schade toch niet en valt. U vroomheyl brengt de vyant tot verstoring, Al waer syn rijck nog eens soo sterck bewalt. Danklied naar aanleiding van de vele overwinningen, door Prins Maurits op de Spanjaarden behaald (1597). 20. Houw en Trouw. Een man, een Man een woord een Woord O fiksche leus van vroeger dagen: Nog klopt het hart met sneller slagen, Wanneer mijn oor u klinken hoort; Een man een Man, een woord een Woord Dat was een zegel zonder breuk! Een handschrift nooit nog valsch bevonden, Een vaste borgtocht, nooit geschonden, Een perkament in goeden reuk, Dat nooit een barst had of een kreuk! In Oost en West, in Zuid en Noord, Werd Holland om die leus geprezen. Och 'k bid je, laat het nog zoo wezen: 't Zij steeds, als men van Neerland hoort Een man een Man, een woord een Woord 21. Kroningslied. Wees begroet met jubel tonen, Wees gezegend, groote dag! Komt ons heuglijk feest nu kronen, Geurend loover, zonnelach! Grooten, kleinen, grijsheid, jeugd, Allen gloeit de borst van vreugd. Juichend strekken wij de handen, Hei! u! ruischt door Hollands tuin, Heil ujub'len strand en duin, Koningin, Koningin der Nederlanden! 't Vast verbond is thans gesloten, Tusschen Volk en Koningin, Laat ons stil het hoofd ontblooten, Kind'ren van één Huisgezin! Wilhelmina siert de Kroon, Gouden jonkheid stijgt ten troon, Vastgeknoopt zijn d'eêlste banden Heil u! wat bezwijken zal, Heil u! onze trouw staat pal! Koningin, Koningin der Nederlanden! Voer uw schepter tal van jaren, Tooverstaf, die allen trekt, Rust gebiedt in 't woên der baren, Frisscher leven, vreugde wekt! Groen d'olijftak van de vreê, Welvaart deel' haar schatten mee, Vrijheid wone aan deze stranden. Heil u, op der Nassau's troon, Heil u, zeeg'ne God uw kroon! Koningin, Koningin der Nederlanden! BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 28 Juli tot 3 Augustus 1916. GeboreDArthur Francois, z. van Victor Masse en Marietta Augustine Limelette. Aalbert, z. van Albert Voorst en Alijda van der Pol. Arnolde Adrientie, d. van Carel Cbris- tiaan de Gelder en Henrietta Stephania Wolterbeek. Petrus Albert, z. van Adolpkus de Nil en Maria de Greef. Cornelia, d. van Wulfert Holland en Evertje Kraay. Ondertrouwd: Johannes Antonius Schouten en Francina van Manen. Gerrit Schriever en Willempje ten Hoven. Henri Wilhelm Pbilippus Elize van den Besgh van Eysinga en Elisabeth Fredertka Johanna Wartena. Meijer Dauiëls en Roosje Roodveldt. GehuwdPeter Hubert Saelmans en Wilhelmina van de Vlasakker. Paulus van Minnen eu Hendrika Pol. Theodorus Commissaris en Everarda Epskamp. Leonardus Rudolf van Eeden en Clara Josephina Maria Schellen. Overleden: Aartje de Bree, 70 j., wed. van Hendrik Polman. David Leugering, 24 j., geh. met Maria van der Spek. Sara Croockewit, 55 j., geh. met Johan Leonard van Heuke- lom. Gradus Albertus Holleman, 19 j., ongeh. Albertus Groot, 64 j., echtgen. van Pieternella Wittebrood. Petronella Alffrink, 46 jechtgen. van Hendrikus Pas. Willemijnije van Veen, 27 j., echtgen. van Gerrit Laseur. Antonia van Eeden, 4 m. Leusden. Van 28 Juli3 Augustus 1916. GeborenGijsje, d. van Arend van Putten en Janna van Egdom. An- thonia, d. van Jan Boersen en Theodora Zwanenburg. Louis Celostin Chris tian, z. van Canaille Victor Guillaume Coupienne en van Josephine Marie Florence Mathieu. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevene District-beur,! voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Acbter Davidskof No. 2. Telepboon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8*/^121/, en van 67nnr; Zaterdags van 8'/j12'/i uur. Aanvragen van Werkgevers op 3 Aug. le. Volwassenen. 1 bierbottelaar. 1 dagmeiden. 2 dienstbode. 1 handelsreiziger. 1 instrumentmaker. 1 kappersbedienden (mann.) 2 loopknecht. 2 magazijnknecht. 13 schoenmaker (mach.) 3 werkvrouw. 3 wafelbakkers. 1 violist. 1 klarinettist. 2e. Leerlingen en Jongens. 4 dagmeisjes. i 3 inpaksters. 1 bakkersjongen. 1 loopjongen. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 3 Ang. le. Volwassenen. 1 metselaar. 2 sjouwer. 4 stopster. 4 timmerlieden. 1 waschvrouw (aan huis). 1 winkelbediende. 1 veldarbeider 1 voerman. 8 losse arbeiders. 2 bankwerkers. 4 breisters. 1 corrector. 1 dienstbode. 1 handelsreiziger. 1 kantoorbedienden (mann.) 1 kruideniersbediende 1 linnennaaister. 1 bulp i. d. huis houding. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeisje. 1 dienstbode. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Aug. 1916. Tarwe f 0.Rogge f0Boekweit f 0. appelen f 0.a f 00.— Peren f 0.af 0.—. Nieuwe Aardapp. fOOOA f0.kleiaardapp. f2.50 a f3.25 Hoendereieren f 7 40 a f 7.65 p. 100 st. Bruine eieren f 7.75 a f 7.85 per 100 st. Boter f 1 70 a f 1.70 per kilo. Eendeneieren f 0.4 f 0. Zoetem. kaas f O.a f O.per 50 kilo Kippen fl.20 af 1.70 Kuikens f0,atO.Piep kuikens f0 40 a fl.50 Ganzen f0. a f0..Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f 1.00 a fl.40. Razen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f 1.25 Duii cn f 0.70 a f 0.80 paar Magere varkens f 00. a f 00. -Varkens r. export f 0.AIO Zeugen f 70.A f 130.— Biggen 18.a (10Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. A f 000—. Kalfkoeien f 000.A f 000.Kalf- raarzen f 00.a f00.Os f000a f000. Pinkstieren f OA f 000. Kalveren f 00.A f Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 140000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 3 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 30 zeugen, 1 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 88306 stuks. Prijzen f7.40—f7 80 Eendeieren f7.40. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 0.70f 0.00 per K.G. Jonge Hanen f 0.71f 1.per K.G. Oude Hanen f0.49f 0.70 per K.G. Dinsdag '1 Aug. Regeeringseieren, 173.159stuks, prijzen van f 5 40f 6.30. Vrijdag 4 Aug. Regeeringseieren 134237 stuks, prijzen van f5.40f 5.70. RECLAME. Weinig volwassenen ontsnappen er aan. In onze tijden van dikwijls ongeregelde leefwijza, ongeregeld dieet zittende leefwijze enz., zijn er betrekkelijk weinig volwassenen die geen last hebben van aambeien. En wat die last betcekent is aan de ongelukkige lijders, die voortdurend hinder hebben vari stekende pijn en jeuking, hetzij zij zitten, liggen of loopen, maar al te goed bekend. Aambeien worden vaak veroorzaakt door verstopping, het gebruik van sterke purgeermiddelen, paardrijden enz. En als gevolg van aambeien treden dikwijls bij verwaarlouzing van de kwaal, bloedingen, ontste king, fistel en, verzwering op. De eerste aanwending van Foster's Zalf reeds verzacht de prikkelende pijn en jeuk en gewoonlijk is een doos voldoende tot genezing. Zorgt bij de behandeling voor een goede spijsvertering en vermijdt buitensporigheden. Foster's Zalf (let op -delf juisten naam) is te Amersfoort verknjgb. bij A. van de Weg, Lan- gestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel üi f 1.75 per doos. 22 Voor alle bewijzen van deelneming ons betoond gedu rende de ziekte en bij het over lijden van onzen dierbaren Echt genoot, zorgdragenden Vader, Oom en Zwager, den beer S. J. VAN DUINEN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wedr S. J.VAN DUINEN— Tee Beek. AaiEE6rooRT, 5 Augustus 1916. Voor H.H. Onderwijzers (deel nemers aan den Pluim veecursus) wordt van 7 tot 12 Augustus vol ledig pension gezocht bij particu lieren. Vereischte zyn, dat elk deel nemer over een vrije kamer kan beschikken. Brieven met conditiën p. d. en p. p. en bet aantal heeren dat geplaatst kan. worden. Adres: Secretariaat V. P. N. Schimmel- pennlnckkade 8 te Amersfoort. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Schoenen naar maat. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2