BINNENLAND. KENNISGEVING. RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. wordt door 21.000 aHsen erkend ale het beete versterkingsmiddel ■voor Zenuwen en Lichaam. staande verdragen voor ongeldig ver klaard. Graaf Bobrinski is benoemd tot Russisch minister van Landbouw. Russische torpedobooten hebben in de Zwarte Zee 42 Turksche vaar tuigen vernield en Samsoe gebombar deerd. De Turken hebben bij Koet-el- Amarain Mesopotaroië indertijd 12.597 gevangenen gemaakt, onder wie 615 officieren. Een Russische overwinning in Calicië. De Russen hebben een groote over winning behaald ten zuiden van den Dnjester in de richting van Tysmenitza. Hetjfront van den vijand is over een uitgestrektheid van zestien mijlen in gedrukt. Tlumacz en de hoogten ten zuidwesten van den spoorweg Kolomea- Stanislau-Lemberg zijn genomen. De cavalerie vervolgt den vijand. Onder de tot dusver gemaakte gevangenen zijn 2000 Duitschers. Italiaansch legerbericht. Aan de Beneden-Isonzo tegenover Görz duurt de strijd met verwoedheid voort. Wij veroverden geheel den Monte Sabotino en Monte San Michele, de spillen van de vijandelijke verdediging. Het bruggenhoofd van Görz is in onze handen. Onze kanonnen beschieten de stad, om den vijand uit de schuil plaatsen tusschen de huizen te ver jagen. Gisteren en eergisteren maakten wij 8000 gevangenen, onder wie 200 officieren, van wie 20 hoofdofficieren en een regiments-commandant met zijn staf. De gevangenen blijven toe- stroomen. Wij vermeesterden 11 ka nonnen, een honderdtal mitrailleurs en een rijken buit aan wapenen, voor raden en oorlogsmaterieel. Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. Door een aantal vooraanstaande personen in Engeland, waaronder de bekende theoloog Prof. J. Estlin Car penter, Rt. Hon. Thomas Burt, lid van bet Lager Huis, Lord Courtney of Penwitb, lid van het Hooger Huis, Sir Edward Fry, afgevaardigde van Enge land op de Tweede Vredesconferentie, de bekende econoom J. A. Hobsen, Ben Turner, Secretaris van de Union of Textile workersn, L. S. Woolf, een der leiders van de Fabian Society, is een oproep verspreid, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid, dat de openbare meeniDg zich er aan gewent, zich bezig te houden met vredesvoor stellen, hoe ver verwijderd en boe onzeker de vrede ook nog moge zijn. Aldus zal de kans grooter zijn, dat de oorlog niet zal eindigen in een voorloopig compromis, maar in een verstandige en duurzame oplossing. Het Comité vraagt de aandacht voor het volgende schema van vredesvoor waarden, die als grondslag voor be sprekingen zouden kunnen dienen I. Een succesvolle inval mag geen reden zijn voor annexatie, derhalve: a. Herstel van de onafhankelijkheid van België, Servië en Montenegro. Vol ledige schadevergoeding aan België en b. teruggave van grondgebied door een van beide partijen bezet overeen komstig punt 2a, inhoudende de terug gave of vergoeding aan Duitschland van baar koloniaal gebied. II. Er zal op verstandige wijze vol daan moeten worden aan de eiscben a. tot toepassing van het nationa liteitsbeginsel in Europa door wijzi ging van grenzen, door hetverleenen van autonomie of anderszins en b. van de Centrale mogendheden en andere Europeescho staten naar grootore economische vrijheid in economisch weinig ontwikkelde landen. III. Zoo uitgebreid mogelijke toe passing van het beginsel der Open Deur. IV. Aanvaarding aan beide zijden van daadwerkelijke waarborgen tegen oorlog te land en ter zee in den vorm van een duurzame regeling tot vreed zame beslechting van alle internatio nale geschillen. Een dergelijk stelsel zou beperking van bewapening moeten medebrengen. V. Verwijzing naar een Conferentie van oorlogvoerenden en neutralen of aan permanente Commissies van de nadere uitwerking van het boven staande op den grondslag van de be ginselen overeengekomen door de oor logvoerenden. Aan dit schema, dat groote over eenkomst vertoont met het artikel vDe Voorwaarden voor een Duurza- men Vrede« in »De ToekomstigeVrede« van 30 April 11., evenals met het Manifest aan de Oorlogvoerenden van deNeutralen-ConfereDtie teStockholm, is een toelichting toegevoegd. Hierin wordt verklaard, dat men getracht heeft de beginselen van rechtvaardigheid toe te passen op de tegenwoordige omstandigheden, uit gaande van de overtuiging, dat de Geallieerden wenscben voor alle vol keren de vervulling hunner recht vaardige eischen te verkrijgen, zoodat geen enkel volk blijvende grieven zal behouden, die het er toe zouden kun nen brengen, hun krachten te geven aan de voorbereiding van een nieuwen oorlog. In verband hiermede wordt als het meest belangrijke punt beschouwd punt 4, dat positieve waarborgen voor den toekomstigen vrede moet geven. Met een verwijzing naar de bekende woorden van Sir Edward Grey in zijn schrijven van 26 Aug. 1915 en naar de woorden van den Heer Ballin in de Vossische Zeitung met Kerstmis 1915, wordt dit punt aldus toegelicht: »Aan de eene zijde wordt veel gesproken van de vernietiging van het militarisme, aan de andere zijde van de vrijheid der zee. Een verlangen, dat hieraan ten grondslag ligt, schijnt te zijn, de bedreiging van de groote bewapeningen weg te nemen. Dit zal alleen kunnen geschieden, indien alle volkeren leeren beseffen, dat hun welzijn ligt in de ontwikkeling niet van bewapende macht maar van wederzijdsche samen werking. Als ieder volk bereid is, zich te verbinden, alle geschillen aan een of anderen internationalen rech ter of raad te onderwerpen, dan zal onderling vertrouwen worden ver zekerd en zal vermindering van be wapening volgen». Jaarbeurs Utrecht. In het Eere-Comité van de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs welke van 26 Februari10 Maart 1917 zal worden gehouden, hebben zich bereid verklaard alsnog zitting te nemen de heeren Mr. G. W. Baron van der Feltz. Lid van de le Kamer der Staten Generaal, Assen, A. Jurgens. Voor zitter van de Directie Anth. Jurgens Vereenigde Fabrieken, Nijmegen. Dr. F. G. Waller, Directeur Ned. Gist-en Spiritusfabriek, Delft en Tb. W. Th. van Weideren Baron Rengers, Oud-Lid van de le kamer der Staten Generaal, Oenkerk, terwijl het Bestuur uitgebreid werd met de heeren T. IJssei de Schepper, Fabrikant, Voorzitter van de Kamer van Koophandel, Gouda en Fr. Rouppe van der Voort, Fabrikant Lid van de Kamer van Koophandel, 's Hertogenbosch. Nederlandsche winkels. Ter ondersteuning van de Neder landsche Nijverheid, ook na den oorlog, willen mr. A. D. H. Fockema Andreae, Boulevard 114, Arnhem en P. M. Nieuwenhuis, bestuursleden van de Arnhemsche afdeeling van »Neder- landsch Fabrikaata, trachten een ver- eeniging op te richten tot het exploi- teeren van winkels, waarin uitsluitend goederen van Nederlandsch fabrikaat zullen worden verkocht. Land- en Tuinbouw. Ter fruitveiling te Eist (Bet.) wer den de volgende prijzen besteed koningsperen 14—16, zwaanbalsperen 1518, dirkjesperen 1016, kruide niers 20—28, suikerperen 1518, beekhuisperen 14, dikstelen 9'/i—14, stoofperen 18, Clapp's favorite 28, keswick codlin 14'/>—17, glasappels 1923, div. zure appels 13—20, yel low transparant 1726, roode bessen 1725, witte 12, frambozen 2638, morellen 20—39, blauwe pruimen 16—22, Eng. krozen 2031, witte pruimen 24—28, dubb. witte 26—37, abrikoospruimen 2536, kroosjes 13, belle de louvain 2733, washinglons 28, abrikozen, f 2.80—f 3.90. Na den watersnood. Door de ingenieurs van den provin cialen waterstaat in Noord-Holland is het bedrag, dat voor de herstelling en de verzwaring van den zeedijk in deze provincie noodig zal zijn, ge schat op twaalf en een half millioen gulden. Van Den Helder tot voorbij Muider- berg zal nu overal, waar geen vóór- land aanwezig is de weg naar den binnenberm worden verlegd. Waar vele dorpen langs den dijk zijn 'gebouwd, levert dit groote be zwaren op. Zoo moeten tusschen Enkhuizen en Medemblik meer dan honderd woningen worden gesloopt. MELK. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend aan melk veehouders, leveranciers van consump- tiemelk in deze gemeente, dat de melktoeslag a 1 cent per Liter in zijn geheel zal worden uitbetaald tot 1 October 1916. Amersfoort, 8 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, H. W. VAN ESVELD, Weth. loco-B. Burgemeester en Wethouders schre ven aan den Raad Door den bode-concierge H. van Manen is met ingang van 1 October a.s. eervol ontslagalszoodanigaangevraagd, aan welk verzoek is voldaan onder dankbetuiging voor de aan de Ge meente bewezen diensten. In verband met de voortdurende toename van den dienst aan het Stad huis, komt het ons raadzaam voor de bestaande regeling aan eene herziening te onderwerpen. Van Manen was bode, tevens con cierge, op eene bezoldiging respectieve lijk van f750 en f 100, terwijl hem voor het schoonhouden van het gebouw verschillende toelagen waren verleend. Daar de voortdurende aanwezigheid van een concierge noodzakelijk is, zouden wij allereerst wenscben, dat de betrekking van bode komt te vervallen en de te benoemen opvolger enkel als concierge wordt aangesteld. Verder komt het gewenscht voor, dat met het stelsel van toelagen wordt gebroken. De concierge moet worden belast met het schoonhouden van het geheele gebouw, maar in zijn jaarwedde en de bepalingen zijner instructie dient tot uitdrukking te komen de wijze, waarop zulks behoort te geschieden. Daarom is het onze bedoeling hem de verplichting op te leggen van het hebben eener vaste dienstbode, terwijl hem voor de avonduren de hulp van een werkvrouw wordt verleend en voor de morgenuren in den winter de bij stand van een werkman voor het aan dragen van kolen en bet schoonhouden der kachels. Meteenen ander rekening houdende, komt ons eene jaarwedde van f1400 redelijk roor, met genot van vrije woning, vuur en licht en vrij gebruik der verschillende schoonmaakbenoo- digdheden. De regeling zal, naar wij vertrouwen, op deze wijze doeltreffend zijn en niet kostbaarder dan de thans geldende. De concierge woont thans in de bovenverdieping van het Raadhuis. De steeds grootere behoefte aan lokaliteiten maakt het gewenscht, de geheele bovenverdieping ter beschik king te houden. Zoo noodig kunnen daar een of meer bureaux worden ge plaatst, terwijl daar ook gelegenheid kan worden gevonden voor het houden der vergaderingen van verschillende commissies. Bovendien zijn deze localiteiten als woning voor een gezin ook minder geschikt. Beter daarvoor leent zich de woning naast het Stadhuis, waarin de registra tuur is gehuisvest. De kosten, benoodigd voor het in orde brengen van een en ander zijn gering en kunnen uit de gewone onder houdskosten worden bestreden, wan neer deze ietwat worden verhoogd. In de vergadering van den 29 Februari 1916 werd besloten tot het aanstellen van een tijdelijken hulpbode. Het komt ons gewenscht voor thans ook hieromtrent een definitieve regeling te treflen, opdat wij den dienst, na het vertrek van Van Manen behoorlijk kunnen regelen. Als opvolger van Van Manen hebben wij de eer u voor te stellen te benoemen den bode Van Zwieten. De wijze, waarop hij gedurende 4 jaren zijn dienst heeft vervuld, geeft hem, naar wij meenen, daarop volle aanspraak. Voor zijn opvolger zal dan eene oproeping worden gedaan, terwijl de tijdelijke bode, E. van Wijland, voor eene definitieve benoeming in aan merking komt. Kan uwe vergadering zich metboven- staande denkbeelden vereenigen, dan is het ons voornemen, het aannemen van fooien te verbieden, en van dit verbod op duidelijk zichtbare wijze mededeeling te doen aan het publiek. Onder aanbieding van de noodige ontwerpbesluiten hebben wij de eer u voor te stellen a. tot concierge, met ingang van 1 October a.s. te benoemen H. A. van Zwieten, op een jaarwedde van f 1400 benevens genot van vrije woning, vuur, licht en bet vrij gebruik van schoon- maakbenoodigdheden,maar onder ver plichting tot het houden van éen in wonende dienstbode; b. als woning van den concierge aan te wijzen de woning Westsingel No. 6; c. ons college te machtigen tot het aanbrengen van de noodige herstel lingen in deze woning en het in orde brengen van de lokaliteiten voor de bestemming, die daaraan zal worden gegeven d. tot definitieve aanstelling van een hulpbode. Aankoop perceel Kleine Koppel no. 8 Bij de op 25 Juli j.l. gehouden open bare verkooping hebben wij de hand kunnen leggen op het woonhuis aan de Kleine Koppel no. 8 kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie D no. 34, zulks voor de som van f 1280 benevens de kosten van overdracht, die ongeveer f125 zullen bedragen. Het bezit van dit perceel achten wij met het oog op zijne ligging in de nabijheid der gasfabriek, zooals uit nevensgaande teekening blijkt, in het belang der Gemeente. Daar de prijs naar onze meening alleszins billijk is, hebben wij de eer U voor te stellen, dezen aankoop door vaststelling van bijgaand ontwerp-be- sluit te bekrachtigen. Daar het Burgemeester en Wethou ders gebleken is in het belang der verbruikers te zijn den verkoop van peulvruchten per gewicht te doen plaats hebben, stellen zij den Raad voor daar toe de navolgende verordening vast te stellen: Artikel 1. Onder peulvruchten wor den in deze verordening verstaan: enkele spersieboonen, dubbele sper- sieboonen,princesseboonen,slaboouen, heerenboonen, suikerboonen, trosprin- cesseboonen, bruine spersieboonen, doperwten, peulen, capucijners, snij- boonen, rechte en kromme stoksnij- boonen, stamsnijboonen, pronkerboo- nen, groene erwten, capucijner-erwten, grauwe erwten, Kaapsche erwten, Spaansche erwten, bruine boonen, witte boonen, tuinboonen, witte pron- kerboonen, kogelboonen, kievitsboo- nen en citroenboonen. Art. 2. Het is verboden peulvruchten op andere wijze te verkoopen of te koop aan te bieden dan per gewicht. Art. 3. Het is verboden bij het ver koopen van peulvruchten andere weeg inrichtingen te gebruiken dan eene balans, weegschaal of bascule, waar mede alleen met behulp van gewichten kan worden gewogen. Art. 4. Elke partij of hoeveelheid peulvruchten welke in zijn geheel wordt verkocht, te koop aangeboden, afgeleverd of ter aflevering voorhanden wordt gehouden, moet voorzien zijn van eene schriftelijke aanduiding van het netto gewicht van deze partij. Art. 5. Onverminderd de bepalingen van art. 8 van het Wetboek van Strafvordering zijn met het opsporen van de overtredingen van deze veror dening meer bepaald belast de amb tenaren van den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren en die van de Gemeentepolitie. Art. 6. Onverminderd de bepalingen van art. 329 van het Wetboek van Strafrecht, wordt overtreding van een der artikelen 2 tot en met 4 dezer verordening gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Het kantoor van den gemeente ontvanger zal a.s. Zaterdag gesloten zijn. De Staatscommissie tot onder zoek van den militair-geneeskundigen dienst bracht jl. Zaterdagmiddag een bezoek aan het militair hospitaal alhier. Aan het politie bureau zijn als gevonden gedeponeerd: een kinder hoedje, een gouden collier, een brand- kastsleutel en een damestascbje. De A. Z. en P. C. bleef jl. Zon dag met 3—2 overwinnaar in de polostrijd tegen D. J. K. Ds. L. H. Beekamp uit Arnhem heeft het beroep naar de Gerefor meerde gemeente alhier aangenomen. Landstorm. Een gedeelte van de jaaiklasse 1910 is opgeroepen om 17 en 18 dezer in werkelijken dienst te komen. De overigen van deze jaarklasse zullen vermoedelijk opkomen ten deele omstreeks 1 October en ten deele omstreeks 10 November a.s. Ter jl. Maandag gehouden kaas markt waren aangevoerd 26 wagens met 6800 K G. Prijzen 55 h 56 per 50 K.G. Gest. 56 a 57 per 50 K.G. Handel vlug. Zondagavond had in het gebouw Havik een samenkomst plaats van het Leger des Heils voor Belgische geinterneerden, geleid door den alge- meenen commandant Wathmore. Zondag 1 October zal de nieuw benoemde bisschop der Oud-Katho lieken mgr. H. T. J. v. Vlijmen zijn waardigheid te Haarlem aanvaarden. BURGERLIJKE STANDEN. Woudenberg. Geboren: Jannetje, d. van Marinus Brouwer en Berendje Harskamp. Ondertrouwd: Dirk Moesbergen,37 j. en Maatje van Ginkel, 35 j. Gehuwd: Johan van Hardeveld en Hendrika van Dijk. Stoutenburg. Van 28 Juli3 Augustus 1916. Overleden: Adriaoa Thoen, weduwe van J. Zuiderwijk, 58 j. De val in het water na die vreeselijke, harts tochtelijke opwinding had Oscars gestel al te diep aangegrepeneen zware ziekte, die hem op sommige oogenblikken aan den rand van het graf bracht, was het gevolg ervan. Er waren dagen, dat Herman aan zijn bed kon komen, zonder dat een flauw bewustzijn van zijn nabijheid tot Oscars geest doordrongdan weer moest hij zich angstig op een afstand houden, om niet door zijn aanblik herinneringen of pijnlijke gevoelens bij den zieke wakker te roepen. Oscars moeder, verliet hem alleen, wanneer zij met Herman had te spreken of den overste tot een kort bezoek moest ontvangen. Deze namelijk kwam dage lijks, om naar Oscar te informeeren en dan los weg de hoop uit te spreken, dat alles weer bij het oude zou blijven ook wat de beide verloofden be trof. Virginie was wel is waar een vreemd meisje, voegde hij erbij, en het was altijd moeielijk te berekenen, wat zij eigenlijk in den zin had, maar het was toch duidelijk te bespeuren, dat zij een geheel andere houding had aangenomen en het kon niet anders, of dat moest voortkomen uit het bewustzijn, Oscar zoo diep gekwetst te hebben. Daar haar echter een weinig berouw niet zou hinderen, stoorde hij haar niet in haar ernstig nadenken het was een stukje opvoeding, dat haar ten goede zou komen, Mevrouw Walburg hoorde dat alles aan zonder veel antwoord te geven, en zei alleen half pijnlijk, half hoopvol lachend, dat misschien nog wel alles goed zou worden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2