Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Hoe heeft zij ons beschermd, menig maal zelfs wanneer wij haar bescher ming geheel onwaardig waren. Zij was het, die plannen maakte voor ons wel zijn, en die meer slapelooze nachten doorbracht met te denken wat in de toekomst het best voor ons zou zijn, dan eenige andere levende ziel. Hoeveel wij aan haar verschuldigd zijn, zullen wij nooit kunnen berekenen, en zeker nooit vergelden. Sommigen onzer hebben gevoeld, dat de wereld niet heelemaal meer dezelfde is, sedert moeder heenging. Twee jaar geleden stond ik bij het bed van mijn lieve moeder, voelde ik haar laatsten kus op mijn wang, hoorde ik haar laatst gefluisterd woord, vernam ik, hoe haar ademhaling al zwakker en zwakker werd, totdat haar ziel als een kleine boot wegzeilde op een kalme zee en de haven der eeuwige rust binnen voer. Sedert dien dag is de wereld voor mij niet meer geweest, zooals toen zij nog met ons was, hoewel haar heengaan op vreemde wijze de eeuwige wereld des te meer werkelijkheid heeft doen worden. Anderen onder de lezers hebben hun moeder nog bij zich, altijd zoo geduldig, en, (zelfs waar zij reeds hoogbejaard is, zoo sterk in die dingen, welke wij het meest op prijs stellen in liefde, medegevoel en wijsheid. Lieve moeder! Maar of zij van ons heengegaan of nog altijd met ons is, wij bebooren haar nooit te vergetenen daarom wensch ik iets te doen om te maken, dat er meer aan haar gedacht wordt, wat ook zal bijdragen tot ons eigen geluk en onze eigen sterkte. Wij moeten trachten, moeder te laten weten, hoezeer wij haar liefhebben, en hoe dankbaar wij zijn voor al haar zelfopoffering en arbeid. En daarom beb ik vastgesteld, dat Zondag 3 September door het geheele Leger des Heils zal worden gehouden als Moedersdag. Op dezen dag wensch ik: 1. Dat ieder volwassen Heilsoldaat, voor zoover dit mogelijk is, en de omstandigheden hiermee in overeen stemming zijn, zijn of haar moeder een ruiker witte bloemen het zinnebeeld van reinheid zal bren gen, en haar zal zeggendat ge dit doet als een teeken van dankbaarheid voor haar liefde jegens u, en van dank aan God, omdat Hij haar nog voor u gespaard heeft. 2. Dat ieder Jong Soldaat en elk kind, dat de J.L.-bijeenkomsten be zoekt, moeder een witte bloem zal brengen 3. Dat iedere volwassen en jonge Heilssoldaat, wiens moeder reeds van hen heengegaan is, op jas of japon een kleine witte bloem zal dragen ter herinnering aan haar, die gedurende haar leven hun zooveel goeds heeft bewezen. Wij zouden gaarne willen, dat al onze vrienden zich met ons vereenig- den in dit eenvoudig blijk van ge negenheid jegens baar, die de waar digste is van allen, die God ons heeft gegeven. Volledige bijzonderheden zullen aan de Officieren van elk korps gezonden worden omtrent de uilvoering van dit plan, en allen behoorden te bidden, dat dit eenvoudige liefdeblijk door God zal worden gezegend om in de harten van oud en jong te wekken: een diepere liefde voor moeder. Gisterenavond vergaderde de ge meenteraad onder praesidium van den oudsten wethouder de heer H. W. van Esveld. Na goedkeuring van de notulen der openbare vergadering van den 21 Juli herdacht de voorzitter in enkele wel gekozen woorden de den Raad door den dood ontvallen leden Gerritsen en Van Achterbergh wier nagedach tenis, om het vele dat zij voor de gemeente hebben gedaan, zeer zeker zal blijven voortleven, welke rede staande door de raadsleden werd aan gehoord. Ingekomen waren de navolgende stukken Kennisgeving van Mevrouw D. Ger ritsen van het overlijden van baren echtgenoot in leven lid van den Raad, op 22 Juli j.l. (Voor kennisgeving aan genomen Kennisgeving van Mevrouw P. van Achterbergh dd. 27 Juli 1916 van het overlijden van haren echtgenoot, in leven lid van den Raad. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Brief van den Heer H. W. van Esveld dd. 29 Juli waarin deze ontslag neemt als lid van den Raad. (Voor kennisgeving aangenomen Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken dd. 27 Juli 1916 No. 11848, Afd. O, waarbij wordt mede gedeeld, dat de benoeming van den Heer Tj. Kielstra tot tijdelijk buiten gewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium wordt goed gekeurd. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 17 Juli 1916,3e Afd. No. 1930/1401, waarbij worden goed gekeurd het 2e gedeelte van het pri mitief kohier der inkomstenbelasting in deze gemeente over 1916, en de 2e suppletoire kohieren der school gelden voor de openbare lagere school A, de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium over den dienst 1915/'16 (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 17 Juli 1916, 3e Afd. No. 1767/1423, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 20 Juni 1916 tot wijziging der begrootiog van inkomsten en uitgaven dienstjaar 1916. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 24 Juli 1916, le Afd. No. 418/453, waarbij worden goed gekeurd de Raadsbesluiten van 30 Mei 1916 tot aankoop van een aantal perceelen aan de Hellestraat van F. X. S. Vonk, C. Prins en P. van de Zuidwind, in bet belang der volks huisvesting. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 31 Juli 1916, 3e Afd. No. 2065/1502, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit dd. 21 Juli 1916, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan J. Hermes en H. J. C. Venings. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 31 Juli 1916,3e Afd. No. 2034/1505, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 21 Juli 1916, No. 364, lot het aangaan eener geldleening groot f 1.500.000.(Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 31 Juli 1916,3e Afd. No. 2034/1505, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 21 Juli 1916, No. 367, tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienstjaar 1916. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Augustus 1916, 3e Afd. No. 2137/1538, waarbij wordt toegezonden een afschrift van het Kon. Besluit van 26 Juli 1916, No. 56, tot goedkeuring van de heffing van vuur-, haven- en tongelden tot 1 Januari 1920. (Voor kennisgeving aangeno men.) Verantwoording van Burgemeester en Wethouders van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienst jaar 1915, met overlegging van de rekening; Verslag en rekening en verant woording over 1915 van de bedrijven, gasfabriek, waterleiding en electrici- teitsbedrijf Verslag met balans, winst- en ver liesrekening over 1915 van het Grond bedrijf. (Voorgesteld wordt de leden van de commissie voor de Financiën te belasten met het onderzoek.) Procesverbaal van kasopname bij den Ontvanger. (Voor kennisgeving aangenomen.) Advies van Burgemeester en Wet houders dd. 1 Augustus 1916 Afd. 1 No. 1769, om thans niet over te gaan tot het bijplaatsen van een weegschaal bij de kaasmarkt, zulks naar aanlei ding van -een desbetreffend schrijven van de fa. J. W. de Graaf Zn. e. a. De heer Eysink pleitte voor het nut eener tweede weegschaal in het belang der kaasmarkt en zag gaarne dat B. en W. hun voorstel terugnamen om eerst hieromtrent het advies in te winnen van de Kamer van Koophandel. Nadat de Voorzitter had toegezegd, dat wanneer blijkt, dat de groote aan voer een blijvend karakter heeft, B. en W. dienovereenkomstig maatregelen zullen nemen werd hun voorstel aan genomen. Balans op 30 Juni 1916 van het Levensmiddelenbureau. (Voor kennis geving aangenomen.) Hierover ontspon zich eene lang durige discussie tusschen de heeren Hofland, die beweerde dat deze balans geen balans was, de heer Jorissen, die zulks bestreed en de heer Oosterveen, die wenschte dat de Raad inzage of medezeggenschap kreeg bij den aan koop der levensmiddelen. Nadat de Voorzitter had opgemerkt dat alle door de heeren gemaakte bezwaren door de nieuwe distributiewet werden onder vangen, werd de balans voor kennis geving aangenomen. Dankbetuiging van de Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken, dd. 27 Juli 1916, voor het verhoogd subsidie. (Voor kennisgeving aangenomen). Rekening over 1915 van den proef tuin der Tuinbouwvereenigingï Amers foort*. (Voor kennisgeving aangeno men). Rekening over 1915 van de ver eeniging x>Het Groene Kruis«. (Voor kennisgeving aangenomen). Tot leden der stembureaux bij de verkiezing van leden voor den gemeente raad werden gekozen: Voor het le Kiesdistrict. Voorzitter: R G. Rijkens. Plaatsvervangend voor zitter: A. M. Tromp van Holst. Leden: A. H. van Kalken, H. J. de Kempenaer, J. A. Rant. Plaatsvervangende leden: F. M. Houbaer, M. R. N. Oosterveen, R. Groenveld, M. Dotinga, P. J. de Groot, A. F. Sutherland, D. J. M. van Kestereri, E. van Vollenhoven, Mr. A. van Traa en W. Wolff. Voor het 3e Kiesdistrict. Voorzitter: N. Veis Heijn. Plaatsvervangend voor zitter: J. v.d.Wal Kz. Leden: H. Koning, A. Eijsink, J. W. Jorissen. Plaatsver vangende leden A. C. R. O. Leinweber, J. Hofland, K. Kaan Jz., L. A. Baron van Ittersum, W. Geleedst, A, Booger- man, G. J. van Vleuten, W. Kleber, G. van Wijland, A. T. R. Vermolen, J. Valkhoff. Tot leeraar in de Duitsche taal aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school werd benoemd de heer W. H. Moll alhier. Tot plaatsvervangende leden van de commissie voor de Financiën en van de Commissie voor de Plantsoenen werden gekozen de heeren De Kempe naer en Rant. De aanstelling van mejuffrouw A. Kok als tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool werd verlengd voor den cursus 1916 —1917. Ter voldoening aan artikel 3 der wet van 5 April 1870, Staatsblad No. 63, werd besloten aan den Commissaris der Koningin in deze provincie de navolgende voordracht te zenden ter benoeming van 3 leden voor het college van Zetters voor 's Rijks directe be lastingen: A. Herschel (aftr.), T. vaD Daal (aftr.), J. Sinnige (aftr.), J. van Wessum.R. van Dijk en H. C. van Dam. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de jaarwedde van den Directeur van den Keuringsdienst vast te stellen op f3500.werd door hen teruggenomen. Een afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op een adres van ambtenaren en een adres van de lantaarnopstekers inzake toeslag op hun salaris of loon, vond heel wat bestrijding. De heer Hofland wilde aan de lan taarnopstekers een duurtetoeslag zien verleend en stelde voor, voorzooverre het de ambtenaren betrof dat B. en W. hun voorstel zouden terugnemen en alsnog na zouden gaan welke ambte naren voor een toeslag in aanmerking konden komen. Daar dit voorstel niet werd ondersteund kon het verder niet in behandeling komen. De beer Van der Wal stelde voor dit punt van de agenda af te voeren en eene commissie van vier leden te benoemen met een lid van het Dag. Best. als voorzitter om den Raad in de bedoelde aanvragen, en meer der- gelijken die mochten inkomen, te dienen van voorlichting en advies. Dit voorstel werd door B. en W. overgenomen en tot leden dier com missie benoemd de heeren v. d. Wal, Houbaer, Hofland en Leinweber met de wethouder Veis Heyn als voorzitter. Voorts werd besloten bel recht van uilgang, rustende op het aan de Ge meente Amersfoort toebehoorende per ceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E No. 277, gelegen naast den »Ouze Lieve Vrouwe Toren* en toekomende aan de Lieve Vrouwe Kapel (Sint Joriskerk) te Amersfoort af te koopen tegen de ;som van f80. zijnde het twintigvoud van het jaar- lijksch recht. Besloten werd aan W. Kraan, onderwijzer alhier na kadastrale op meting te verkoopen een perceel bouwterrein, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening, groot vijfhonderd tweeenvijftig vier kante Meter of zooveel meer of minder als bij kadastrale uitmeting zal blijken, voor den prijs van twee gulden (f2.—) per M', aan K. M. Enter en S. W. Scbellinger, alhier na kadastrale opmeting le verkoopen een perceel bouwterrein, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening, groot 530 M», of zooveel meer of minder als bij kadastrale uitmeting zal blijken, voor den prijs van twee gulden (f2.—) per M', voor beide perceelen onder de navolgende voor waarden en bepalingen: 1. onder beding van de op beden op dien grood krachtens servituut rustende lasten 2. de grond wordt verkocht om door de koopers of hunnen lastgever te worden bebouwd: 3. de verkochte grond moet binnen drie maanden, nadat de noodige goed keuring op het besluit is verkregen door do koopers worden aanvaard 4. de aanvaarding geschiedt bij bet passeeren der akte, waarbij ook de kooppenningen worden betaald 5. wanneer binnen een termijn van twee jaar niet is voldaan aan de voorwaarde, onder 2 genoemd, tot genoegen van Burgemeester en Wet houders, treedt de Gemeente, na ge dane aanzegging aan de koopers, kosteloos terug in het bezit van den grond met den opstal, tenzij bij Raads besluit de termijn van twee jaar wordt verlengd 6. de kosten van overdracht en kadastrale opmeting komen voor reke ning van de koopers; de notaris met het opmaken der akte belast, wordt door Burgemeester en Wethouders aangewezen. Nog werd besloten van de weduwe Wouterusof Everardus Rijn c.s., winke lierster te Amersfoort, vrij van hypo theek en onbezwaard, met alle heer- schende en lijdende erfdienstbaarheden, aan te koopen het perceel aan de St. Jorisstraat No. 54, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie ENo. 57, groot 90 c.A. voor de som van acht honderd zestig gulden (860.—) met dien verstande dat de kosten geraamd op f 100.— voor rekening van de Ge meente komen. Voorts werd vastgesteld eene ver ordening op den verkoop van peul vruchten, reeds in zijn geheel in een vorig nummer door ons medegedeeld. Met ingang van 1 October 1916 benoemde de Raad tot concierge in het Raadhuis H. A. van Zwieten op eene jaarwedde van f1400 benovens genot van vrije woning, vuur, licht en het vrije gebruik van schoonmaakbenoo- digdheden, onder verplichting van het houden van een inwonende dienstbode. Burgemeester en Wethouders werden voorts gemachtigd tot het doen aan brengen van de noodige berst rllingen in de woning van den concierge en tot bet definitief aanstellen van een hulp- bode. Naar aanleiding van ingekomen reclames tegen hun aanslag in het vergunningsrecht van H. N. Prins, J. J. van Doorn, Tb. J. Hartman, B. J. Jens, wed. J. G. Kienstra, C. J van Beek, P. J. B. Jacobs, H. E. van Sweden en J. Sinnige, werd overeen komstig het advies van Burgemeester en Wethouders besloten: a. te handhaven de huurwaarde der localiteiten van H. N. Prins, J. J. van Doorn en C. J. van Beek; b. te verminderen de huurwaarde der localiteiten van Th. J. Hartman op f250 tot een bedrag van f62.50; J. G. Kienstra op f 300 tot een bedrag van f75; P. J. B. Jacobs op f150 tot een bedrag van f 3Z.5011. E. van Sweden op f 100 tot een bedrag van f 9.37'/,en J. Sinnige op f 100 tot een bedrag van f 18.75. c. te verhoogen de huurwaarde der localiteit van B. J. Jens op f 300 tot een bedrag van f 75. Alvorens de vergadering werd ge sloten richtte de heer Kroes het ver zoek tot het Dag. Best. om voortaan geen openbare vergaderingen meer te houden op R.-K. feestdagen. De voorzitter antwoordde daarop dat het Dag. Best. geïnformeerd had bij een katholiek (wat den heer Kroes de opmerking ontlokte, dat dit er dan een moest zijn van dezulken die in de Nieuwe Rotterdamsche Courant staan) en derhalve goen verwijt ver diende en sloot daarop de vergade ring. Cursus in pluimveeteelt. Zaterdagmiddag werd deze cursus, welke van 712 Augustus in Café Otte werd gehouden, gesloten. De lei der er van, de heer H. B. de Beaufort, kon verklaren, dat het doel bereikt was. Het onderwijs heeft hij met groot genoe gen gegeven, al was voorbereiding door de tijdsomstandigheden niet altijd mogelijk. Hij dankte de cursisten voor de aangename samenwerking en zei, dat herhalingscursussen zullen worden gegeven, wanneer de normale tijden zijn weergekeerd. Om nog hun woonplaats te kunnen bereiken, waren de Limburgers reeds te elf uur vertrokken. De oudste cur sist dankte namens hen den heer De Beaufort voor de aangename en leer rijke lessen, en voor den prettigen, vriendschappelijken omgang. Dat alle cursisten met een blijde herinnering aan Amersfoort naar hun woonplaats zullen zijn weergekeerd, is buiten kijf. Zeer grooten dank, zei de beer B. nog, zijn we ook verschuldigd aan den heer P. Nierop, die zooveel heeft ge daan voor het welslagen van dezen cursus. A.s. Donderdagavond bij gunstig weer op bet terras van Amicitie, concert door het muziekkorps van het depot 9e |infanterie brigade, Kapel meester de Heer Boers. Aauvang 8 uur. Volgens het Handelsblad is alhier een afdeeling opgericht van het Neder- landsch Tooneelverbond. De j.l. Zondag ten behoeve der noodlijdende Belgen verkochte bloem pjes hebben ruim f580.opgebracht. Ten nadeele van een inwonend Belgisch geïnterneerde is in het Bel gisch café in de Utiechtschestraat Zondagnacht een bedrag van f200. ontvreemd. Maandagochtend omstreeks 5 uur werd in de cavaleriekazerne bet lijk ontdekt van een huzaar, die zich door ophanging aan de trapleuning bet leven had benomen. Op de Maandag j.l. alhier ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 36 wagens met 10025 K.G. kaas. Prijzen: f55 a f56 per 50 Kilo. Gestempelde f56 a f57 per 50 Kilo. Handel stug. Treinvertaging. De sneltrein, die Zondagmorgen te 8.40 van Zwolle naar Utrecht moest vertrekken, had ruim een half uur oponthoud. De reizigers in een C- waggon bemerkten een sterke brand lucht en het bleek dat het rijtuig aan den onderkant in brand geraakt was door het heet loopen van een as. De waggon moest uitgeschakeld worden en eenige andere rijtuigen werden aangehaakt, daar de reizigers anders niet allen konden medegenomen wor den. Handelsbl. Faillissementen in Nederland. Volgens raededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Aug., in Nederland uitgesproken 24 faillissementen tegen 34 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 702 faillissementen tegenover 874 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Nieuw middel om vliegen te verjagen. De Fransche geleerden Houllebert en Galaine beweren een nieuw middel ontdekt te hebben om vliegen te ver jagen. De ervaring heeft hun aange toond, dat de vliegen zeer ontvanke lijk voor kleurindrukken zijn en aan blauw, rood en ook aangeel afschuwelijk het laud hebben. Wie dus de vliegen uit zijn kamer wil hebben, zette blauw glas voor zijn ruiten, laat één wit raam vrij en make daar een opening, waardoor de vliegen zoo snel zo kun nen het hazenpad zullen kiezen. Trekhondenellende. Toen ik onlangs met eenige anderen fietste van Soesterberg naar Amersfoort haalden wij op een helling een honden kar in, bespannen met twee grijsbruine bonden, terwijl een (zwart) daar achter liep. Een van de twee voorste was zeer mager en volgens een der beide mannen die op de kar zaten pas te Utrecht gekocht. Teneinde de dieren tot spoed aan te zetten werden ze zóo geslagen, dat wjj hen op een afstand luid hoorden janken. Het adres op de kar wasLeusderweg 26, Amersfoort. Utrecht, 14 Augustus 1916. Een lid van de Ned. Ver. legen Trekhonden- misbruik gevestigd te Amsterdam. Art. 5 K. B. 6 Febr. 1911, S 45 bepaalt dat de honden naast elkaar moeten worden gespannen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2